27.4 C
Скопје
18/07/2024 03:13
МАКТЕЛ

  

     

 

Ако треба, гласови за „Бадентер“ ќе се бараат и од Левица, законот ќе ја чека новата влада

      

Бидејќи станува збор за системски закон, за кој е неопходно двотретинско и Бадентерово мнозинство, или Мицкоски ќе прави нов пазар со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, или Коалицијата Вреди, која е предлагач на измените на Законот, потребните гласови за „Бадентер“ ќе ги бара од пратениците од помалубројните заедници во СДСМ и во Левица, која е најмалку посакувана варијанта.Градоначалниците Тимчо Муцунски и Арбен Таравари ќе седнат во министерските фотелји за надворешни работи и трговија и за здравство без да се реши прашањето дали општините Аеродром и Гостивар за шест месеци ќе одат на избори или ќе ги дочекаат редовните локални избори во есента 2025 година. Измените на Законот за локална самоуправа нема да влезат во собраниска процедура пред формирањето на новата влада, предводена од Христијан Мицкоски, иако власта ги најави заедно со законот за реорганизација на владата. Опозициските СДСМ и Европскиот фронт сè уште не решиле дали ќе ги поддржат измените.

   

Бидејќи станува збор за системски закон, за кој е неопходно двотретинско и бадентерово мнозинство, или Мицкоски ќе прави нов пазар со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, или Коалицијата Вреди, која е предлагач на измените на Законот, потребните гласови за „Бадентер“ ќе ги бара од пратениците од помалубројните заедници во СДСМ и во Левица, која е најмалку посакувана варијанта…Мицкоски: Законот е доставен во Собранието

 

Мандатарот Мицкоски синоќа, при промоцијата на кандидатите за министри од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, порача дека очекува безусловна поддршка од сите партии за Законот за локална самоуправа, со кои се предвидува да нема предвремени избори во општините чии градоначалници ќе преминат во извршната власт, ако до локалните избори преостануваат помалку од две години. Тој посочи дека иако на ВМРО-ДПМНЕ политички му одговара да се одржат избори, тоа не треба да биде начин на кој ќе се однесуваат политичарите.

   

     

– Законот е доставен во Собранието. Очекувам сите пратеници безусловно да гласаме, затоа што, иако на ВМРО-ДПМНЕ политички сега му одговара да има избори, ние сакаме да бидеме влада којашто ќе биде одговорна и нема да има двојни аршини или двојни стандарди. Цениме дека не треба дополнително да се трошат парите на граѓаните, тие избори во некои општини можеби би чинеле еден милион евра. Тоа се пари со кои можеме да направиме некој булевар, градинка, да реновираме некое училиште, наместо со нашите политички игри да ги малтретираме граѓаните во ноември и декември еднаш, па в година, во септември и октомври, уште еднаш – рече Мицкоски.

Сепак, денеска на координацијата кај претседателот на Собранието Африм Гаши, ни СДСМ, ни Европскиот фронт не се изјасниле дали ќе ги поддржат измените. Халил Снопче од Вреди за „Слободен печат“ потврди дека нема да брзаат и измените на Законот ќе бидат на дневен ред по формирањето на новата влада.

– Ќе почекам одговор од пратеничките групи на СДСМ и на Европскиот фронт. Се надевам дека измените ќе бидат прифатени од двете опозициски партии, бидејќи тие и ним им одговараат – вели Снопче. За измените на Законот потребен е таканаречен „голем Бадентер“, односно за тие да поминат потребно е да гласаат 20 пратеници од немнозинските заедници. Во новиот пратенички состав има 39 пратеници кои гласаат според Бадентеровото мнозинство. Без опозицијата, ВМРО-ДПМНЕ и Вреди немаат 20 немнозински пратеници. Вреди има 14 пратеници, ВМРО-ДПМНЕ – двајца или тројца од заедниците, односно им недостигаат тројца или четворица опозициски немнозински пратеници. СДСМ и Левица, пак, имаат по двајца пратеници од заедниците. Ако ДУИ или пратеници од Европскиот фронт не ги поддржат измените, Вреди поддршка ќе треба да бара од СДСМ и од Левица. Иако ДУИ официјално вели дека не се координирале за Законот, неофицијално и од партијата на Ахмети и од Европскиот фронт навестуваат дека ќе дадат поддршка, бидејќи и ним им одговара во Сарај да нема избори, откако градоначалникот на оваа општина Блерим Беџети стана пратеник.

Претходно, за поддршка на реорганизацијата на министерствата, Мицкоски се согласи да се формира ад-хок комисија за следење на рамковните вработувања во институциите, по што пратениците на ДУИ им се приклучија на противниците од владејачкото мнозинство при изгласувањето на законот. Во измените на Законот за локална самоуправа до кои дојде „Слободен печат“ се вели:

„Доколку до новиот изборен период има помалку од две години, изборите нема да се спроведат, а Советот во рок од 15 дена од денот на настапувањето на еден од случаевите од ставот (1) на овој член ќе избере еден од членовите на Советот кој ќе ја врши должноста градоначалник за периодот до избор на нов градоначалник, на начин на кој се избира претседателот на советот“.

Во образложението се вели дека со предложеното законско решение ќе се подобри правната рамка за функционирањето на локалната самоуправа. Со новото решение предвремени локални избори за градоначалник на општина ќе се спроведат само доколку до новите регуларни избори има повеќе од две години. Измените на законот се предлага да се донесат по скратена постапка.

Само три жени во кабинетот

Утре се очекува мандатарот Мицкоски да ги достави до Собранието програмата и составот на владиниот кабинет, откако синоќа, по седниците на Извршниот и на Централниот комитет поминаа предлозите за министри од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. Според најавата, владините партнери Вреди и Движењето ЗНАМ денеска треба да ги достават до мандатарот своите предлози за министри.
Мицкоски повтори дека новата влада која Собранието треба да ја гласа викендов (на 22 јуни ќе почне седницата и на 23 јуни ќе се гласа новата влада) ќе ја сочинуваат коалицијата „Твоја Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, коалицијата Вреди и ЗНАМ – За наша Македонија.

Владиниот тим, предводен од Мицкоски, ќе брои 24 члена, од кои премиер и пет вицепремиери, меѓу кои и од српската и од ромската заедница. И во новата влада ќе има малку жени, односно три, и тоа сите од ВМРО-ДПМНЕ. Албанскиот партнер Вреди во првиот ешалон ќе нема ниту една жена. Карактеристично е дека сите потпретседатели на ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат во извршната власт, но и дел лидери од Вреди што, пак, ќе значи дека првпат лидери на партии на Албанците како министри ќе преземат директна одговорност, што беше еден од условите на Мицкоски за владина коалиција со Вреди.
За заменик претседател на владата и министер за транспорт е предложен потпретседателот Александар Николоски, за финансии потпретседателката на ВМРО-ДПМНЕ – Гордана Кочоска-Димитриеска, за одбрана – потпретседателот Владо Мисајловски и за надворешни работи и трговија – Тимчо Муцунски. Предлог за министер за внатрешни работи е актуелниот технички министер Панче Тошковски, за информатичко општество и дигитална трансформација досегашниот дополнителен заменик министер во овој ресор Стефан Андоновски. Министер за локална самоуправа ќе биде поранешниот директор на ЈП „Водовод и канализација“ Златко Перински, кој во изминатиот период го водеше и кабинетот на Мицкоски.
Во новоформираното Министерство за енергетика, рударство и минерални суровини е предложена Сања Божиновска, актуелен член на ИК и експерт во енергетиката, Цветан Трипуновски во земјоделство, шумарство и водостопанство како кадар со долгогодишно искуство во ресорот, професорката Весна Јаневска – во образование и наука, во Министерството за култура и туризам – актерот Зоран Љутков, а во Министерството за спорт – ексракометарот Борко Ристовски.
Вицепремиерите ќе бидат и од коалициските партнери Социјалистичката партија и Демократската партија на Србите, односно Љупчо Димовски како вицепреиер и министер за политички систем, а Иван Стоиљковиќ – вицепреиер задолжен за односи со заедниците, додека Шабан Салиу за интеграција и имплементација на декадата на Ромите.

Предлози за министри од Вреди се прв вицепремиер и министер за животна средина Изет Меџити од Демократско движење, Орхан Муртезани од Алтернатива – за министер за европски прашања, Движењето Беса го предлага Фатмир Лимани за министер за социјална политика, демографија и млади, а Бесар Дурмиши – за министер за економија и труд. Арбен Таравари од Алијанса за Албанците е кандидат за министер за здравство. Од Движењето ЗНАМ за министер за правда е предложен Игор Филков, а за ресорот администрација Горан Минчев.

    

Најново

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: Морам да го пофалам Митко Јанчев, неговите пожарникари се најдобри и најспремни и ги користам како специјална единица и ги праќам секаде каде е критично

Sase Ivanovski

ИСУСЕ ХРИСТЕ, ЧУДО Е КАКО АМЕРИКАНЦИЕ СЕ УШТЕ ЖИВИ: КАКО ИЗГЛЕДА СМЕТКА ОД БОЛНИЦА ВО САД

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: Сите граѓани кои имаат викендици во планините да одат и да ја искосат тревата, не смее трева да има до нивните куќи тоа е многу опасно

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: Пред 1 месец од Македонски Шуми ни пратија мејл во кој не известија дека немаат пари за гориво и да не сметаме на нив при гаснење пожари

Sase Ivanovski

Пукање во Чаир: Еден ранет, еден приведен

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: ОВИЕ ДЕНОВИ СПИЈАМ САМО ПО 1 ДО 2 ЧАСА ДНЕВНО

Sase Ivanovski

ИВАН МИРЧЕВСКИ: ТИЕ ШТО ГО ГУШКАА ГТЦ ЗА ДА ГО СПАСАТ ОД РЕНОВИРАЊЕ СЕГА ТРЕБА ДА ДОБИЈАТ ПО ЕДЕН СТАП

Sase Ivanovski

ФОТО: ГТЦ се распаѓа, падна дел од плафонот

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Грчки аналитичари: „Тајното оружје“на Мицотакис не е вето ниту замрзнување на европски фондови

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Остри критики од Европскиот фронт – „не е добро тоа што Таравари ни се обраќа на македонски јазик“

Sase Ivanovski

ГЛАВНАТА КАПИЈА БИЛА ЗАКЛУЧЕНА, ПРОБАЛ ПРЕКУ ОГРАДАТА Осуденик од Идризово се здобил со тешки повреди

Sase Ivanovski

ВО АМЕРИКА СЕ ПУКА СО СРПСКИ КАЛАШНИКОВИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: Ангелов е одличен директор на ЦУК ама никој не го ферма затоа што е од мала партија, на тоа место треба да биде моќен функционер од ВМРО ДПМНЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Град Скопје ја спушти рампата за доизградба на кулата на Водно

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДУИ со три резолуции – ВЛЕН: Чувствуваат дека немаат поддршка на терен

Sase Ivanovski

НЕОНАЦИСТ УАПСЕН ВО ФРАНЦИЈА Осомничен е дека планирал напади за претстојната Олимпијада

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: Тој што дозволил Ер Тракторите да останат без пилоти и без технички сервис треба да оди во затвор, загрозена е безбедноста на државата!

Sase Ivanovski

САМО AKO МИ СЕ ЈАВИ НЕКОЈА ЗДРАВСТВЕНА СОСТОЈБА Бајден го откри условот за негово повлекување од претседателската трка

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: Мора да поставиме дежурни служби кои ќе ги чуваат шумите и ќе ги гасат пожарите уште кога се мали а не вака да се рашират на 30 километри па господ не може да ги изгаси

Sase Ivanovski

Не ни требаат реформи, туку централизација во гаснењето на пожари, смета Ангелов

Sase Ivanovski

Генералниот секретаријат на владата има рок од 15 дена да ги достави до ДКСК сметките за патувањето на синот на Мицкоски

Sase Ivanovski

ЌЕ ЗБОРУВАМЕ ЗА ЕНЕРГЕТИКАТА И ЗА МАКЕДОНСКИТЕ ИНТЕРЕСИ Мицкоски утре ќе учествува на самит на ЕПЗ, ќе оствари и билатерални средби

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВО НИГЕРИЈА, ОТВОРАЧОТ НА ВРАТИ ИМА СВОЈ ОТВОРАЧ НА ВРАТА

Sase Ivanovski

Шест пратеници од новиот парламентарен состав не поднеле изјава за имотна состојба до ДКСК

Sase Ivanovski

Продавници на Армани и Диор во Италија под истрага за наводна експлоатација на вработени во нивниот ланец

Sase Ivanovski

Русија и Кина започнаа поморски воени вежби во Јужното Кинеско море

Sase Ivanovski

Месец дена никој не приметил дека во ПС-Карпош фали калашников

Sase Ivanovski

Исчезнаа шест лица од Непал, биле вработени во Пехчево и Свети Николе

Sase Ivanovski

Ќучук: Северна Македонија мора да го спроведе францускиот предлог, друг пат нема

Sase Ivanovski

Отворањето на ОИ во Париз ќе го обезбедуваат 45.000 полицајци

Sase Ivanovski

За Рама вестите за помал број туристи ги оцени како организиран напад за да му се наштети на домашниот туризам

Sase Ivanovski

До 600.000 евра грант од ИПАРД за микро и мали бизниси: Целосна листа на 110 прифатливи дејности во мерка 7

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КОМИЧАРИТЕ НАЧЕКАА, СЕГА ИМААТ ДОБАР ПЕНАЛ СО ТРАМП И БАЈДЕН

Sase Ivanovski

„Призма“: Временска дупка на часовниците на Мицкоски

Sase Ivanovski

Славјанка Петровска: Одговорете како за помошник министер во МВР е поставено лице со активна кривична пријава?

Sase Ivanovski

СО АЛАТ РАЗМОНТИРАЛЕ МОТОРИ НА ФАРМА ЗА СВИЊИ Кумановчани направиле тешка кражба

Sase Ivanovski

Вучиќ: Во петок разговор со Шолц за сите теми и потпишување меморандум за минерални суровини

Sase Ivanovski

Орбан на одмор во Хрватска – Ги чекаме Путин и Трамп, каснат

Sase Ivanovski

ПО 1 ДЕНАР ОД АКЦИЗАТА НА ДИЗЕЛ ГОРИВАТА ЌЕ ОДИ ВО КУЛТУРАТА Тоа се 3 милијарди денари за капитални проекти, вели министерот Љутков

Sase Ivanovski

Ангелов: Пожарот на планината Серта се приближува кон селото  Калањево, но селото не е загрозено

Sase Ivanovski

Пожарот во штипскиот дел на Серта се шири кон селото Пиперово

Sase Ivanovski

Ѝ ГИ ЗЕЛ ПАРИТЕ БЕЗ ДА ИЗВРШИ ГРАДЕЖНИ РАБОТИ 54-годишна жена од Демир Капија била измамена за 100.000 денари

Sase Ivanovski

Ангелов: Немам волшебен џојстик во раце да ги управувам авионите и хеликоптерите

Sase Ivanovski

Неготинскиот кризен штаб за утре бара интензивна воздушна поддршка за гасење на пожарот!

Sase Ivanovski

Неготинци го дочекаа хеликоптерот на Серта со: Браво, браво!

Sase Ivanovski

Жител на Сирково заврши со изгореници при гаснење на пожар

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ШЕФИЦАТА НА ДКСК: Нема притисок врз нашата работа, јас не би го понела моето дете на службено патување

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДЕНЕСКА ВО ГАСЕЊЕТО СЕ ВКЛУЧИ И ХЕЛИКОПТЕР ОД ЦРНА ГОРА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Авиони „Ер трактор“ полнат вода од Преспанско Езеро

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРИСТИГНАА РОМАНСКИТЕ СПАРТАН И ХЕРКУЛЕС, ЌЕ ГАСАТ СО ВОДНИ БОМБИ

Sase Ivanovski

УКРАИНЕЦ СНИМАЛ МАКЕДОНКА ПРЕКУ ПРОЗОРЕЦ ВО ПУЛА Му го зела мобилниот, па морал да ги избрише сликите! Хрватската полиција му стегна кривична

Sase Ivanovski

НОВО ЖАРИШТЕ, ПОЖАРОТ ОД СЕРТА ОДИ КОН СЕЛО ПИПЕРОВО Се разгоре и кај Калањево, жител на Сирково се здобил со изгореници

Sase Ivanovski

Сијарто со порака до ЕУ: Заканите со бојкот нема да ја принудат Будимпешта да ја прекине мировната мисија

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: СДС ја доведе државата до раб на банкрот, трагично е што после целиот криминал оваа партија има дрскост да коментира состојби без чувство на елементарна одговорност

Sase Ivanovski

ПРОФЕСОРОТ НА ФИНКИ, КУЛАКОВ: Да го укинеме Уставен Суд и да го замениме со CHAT GPT

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДИМИТРИЕВСКИ: На тропскиве горештини разладување и миење на јавните површини во Куманово

Sase Ivanovski

Димитриеска Кочоска ги укина буџетските ковид-мерки од 620 милиони денари

Sase Ivanovski

ЛЕВИЦА: Интерпелацијата за Гаши во септември пред пратениците, молитвата во Собрание и секуларноста не одат заедно

Sase Ivanovski

Средба Јаневска-Гир: Посветено работиме да создадеме европски образовен систем за македонските ученици

Sase Ivanovski

Зајакнување на македонските компании за пренасочување кон соларна енергија

Sase Ivanovski

СДСМ: Јаневска потврди дека не планира да ги покачува платите во образованието

Sase Ivanovski

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ги малтретира скопјани, ЈСП пред колапс тие не набавуваат автобуси

Sase Ivanovski

ПА ДОБРО ШТО Е ОВА ЉУДИ?! Во дворот на полицијата во Штип во службено „шкода јети“ пронајдена дрога?!

Sase Ivanovski

Работна средба на претседателката Сиљановска Давкова со амбасадорите на земјите од Вишеградската група

Sase Ivanovski

Средба Николоски и Клековски/Аџигогов: Квалитетна здравствен систем и заштита е приоритет на Владата

Sase Ivanovski

Армијата во координација со ЦУК и со помош од пријателски земји ја продолжува борбата со огнената стихија во неготинско

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Комплетна невистина е дека сопругата на Муцунски патувала за Вашингтон, Филипче продуцира лажни вести, да одговори како се стекна со луксузната хациенда и возило

Sase Ivanovski

Сите хеликоптери утрово продолжија со гаснење на пожарите на Серта и Огражден, се очекува да пристигне авион од Романија

Sase Ivanovski

Активни се 13 пожари низ Македонија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Сајкоски: Македонски Брод со скромниот буџет и посветеноста на градоначалникот се развива секој ден

Sase Ivanovski

ЦИВИЛ: Стоп за славеничкото пукање. Твојот куршум може да убие некого!

Sase Ivanovski

Пензионер од Кавадарци пријавил настан во полиција лажно претставувајќи се како градоначалникот Јанчев!

Sase Ivanovski

Нашето најголемо оружје е тоа што сме надзорник на европскиот курс на Скопје, вели Мицотакис

Sase Ivanovski

МНР: Постои дипломатска пракса министер за надворешни работи на официјални настани од ваков вид да биде формално придружуван од брачен партнер, вистината е дека на ова патување министерот не беше придружуван од својата сопруга

Sase Ivanovski

СДСМ: Мицкоски да престане да се правда на буџетот, пари имаат за се

Sase Ivanovski

СДСМ: Мицкоски лаже, кредитот од Будимпешта е негов политички интерес, СДСМ обезбеди поповолни кредити

Sase Ivanovski

СДСМ: Тошковски нема решено ниедно убиство за шест месеци

Sase Ivanovski

Мицотакис откри дека го опоменал Мицкоски пред сите на самитот во Вашингтон дека на масата седи заради потпишаниот договор и државата се вика Република Северна Македонија

Sase Ivanovski

Мицкоски: Покрај душманското трошење на Буџетот од претходната власт, ќе обезбедиме повисоки пензии согласно ветеното

Sase Ivanovski

Мицкоски: Финансиската соработка со Унгарија подразбира рамки која може да искористи над 500 милиони евра, под камата дупло пониска од еврообврзницата на минатата влада

Sase Ivanovski
Вчитувам....