13.8 C
Скопје
29/02/2024 22:19
МАКТЕЛ

      

АПИС: Мнозинството пратеници ќе гласаат за игри на среќа на црно!

      

Вчера после 14 часот, без да биде известена јавноста, за истиот ден во 15 часот беше експресно закажана и одржана 106-та Cобраниска седница, на чиј дневен ред во прво читање се противуставните и скандалозни измени на Законот за игри на среќа и забавни игри со ЕУ знаме. Во дискусијата се јавија само тројца опозициски пратеници и со тоа истата беше исцрпена. Гласањето беше одложено заради немање кворум.

   

Да резимираме:
· Мнозинството пратеници се решени да ги донесат овие законски измени по секоја цена, без разлика на штетните последици. Притоа, воопшто не им грижа што сериозни забелешки за злоупотребата на ЕУ знамето упати и Евроамбасадорот Дејвид Гир и истите се нотирани во последниот Европски Извештај од Европската Комисија.

 

· Истовремено, мнозинството пратеници со овој “мижи-бутај” пристап во законодавниот дом без грижа на совест им порачува на 10 илјади вработени во секторот игри на среќа и нивните семејства што ќе останат без работа, да си резервираат билет во еден правец и егзистенцијата да си ја бараат со иселување во западните земји.

   

     

· Мнозинството пратеници покажува целосна неукост со бранењето на дистанцата од 500 метри на објектите за игри на среќа од образовните институции, бидејќи истата е неизводлива на терен и тоа неминовно ќе предизвика целосно затворање на економскиот сектор.

· Мнозинството пратеници треба да и соопшти на јавноста дека свесно и со умисла се откажува од 280 милиони евра годишни приходи во централниот Буџет од легалните игри на среќа. Колку за илустрација, тоа е повеќе од 5 проценти од приходите планирани во предлог Буџетот за 2024 година.

· Мнозинството пратеници треба да биде искрено и да не крие дека со гласањето на овие противуставни и скандалозни законски измени отворено застанува и дава поддршка на игрите на среќа на црно, кои ќе се одвиваат во подруми, без контрола на државата, каде младината навистина ќе биде загрозена. Доволно е да се потсетат на аферата “Детонатор” од 2011 кога беа запленети 1500 покер апарати поставени на црно.

Длабоко жалиме што Северна Македонија станува општество полно со апсурди. Во исто време кога Владата преку Државна Лотарија ја промовира платформата “Мегавин” за организирање онлајн игри на среќа, кои преку интернетот се достапни на буквално секој мобилен и статичен уред, да се тврди дека дистанцирањето на легалните објекти за игри на среќа се воведува за да се заштитат учениците е чист популизам и груба предизборна манипулација. Ние сме сигурни дека тоа на што предупредуваме ќе се случи. Не случајно во Албанија, тамошната Влада се откажа од четиригодишната забрана за игри на среќа заради отворање на диви играчници и удар врз нивната економија. Нема држава во која се спровеле радикални чекори за затворање на легалните објекти за игри на среќа кои по автоматизам не предизвикале отворање на игри на црно.

Кога веќе институциите немаат слух за забелешките на асоцијациите, здружението на вработени и апелот на сериозните странски инвеститори во секторот игри на среќа, тогаш ние немаме друг избор освен да се служиме со сите демократски форми на делување со кои ќе им покажеме на извршната и законодавната власт дека грешат. Наша обврска е да ги заштитиме нашите вработени и нивното уставно загарантирано право на работен однос. До крај ќе се бориме против законски решенија кои ќе предизвикаат силни општествени потреси и ќе креираат хаос во еден многу чувствителен економски сектор. Прашањето е кој ќе ја понесе одговорноста за тоа што следи. Очигледно пратениците не се свесни во што влегуваат и што реално ќе се случи после изгласувањето на овие законски измени.

    

Најново

Кривична пријава против полициски службеник за „загрозување на сигурноста“

Sase Ivanovski

Нема фабрика за автомобили, нема скијачки центар, нема автопат – капиталните проекти за Тетово останаа празни ветувања

Sase Ivanovski

Џафери на Конференцијата во Тирана: Планот за раст и Заедничкиот регионален пазар се клучни за забрзано членство во ЕУ

Sase Ivanovski

Митрески се сретна со амбасадорот на Бугарија, Ангелов: „Да се промовира позитивна реторика која може да придонесе за градење на меѓусебна доверба“

Sase Ivanovski

Ковачевски: Штип и целиот македонски исток вечерва праќа порака, напредокот на земјата мора да продолжи

Sase Ivanovski

СДСМ: ДПМНЕ уплашени заради рејтингот и високата доверба на граѓаните за Пендаровски

Sase Ivanovski

Маричиќ: Планот за раст има јасна цел – граѓаните да ги почувствуваат придобивките од економскиот развој на патот кон ЕУ

Sase Ivanovski

Малолетник осомничен за обид за убиство: со нож ранил друг малолетник

Sase Ivanovski

Починат старец пронајде во стан во Кочани, на телото имал видливи повреди

Sase Ivanovski

Над 100 Палестинци убиени додека чекале хуманитарна помош во Газа: Хамас се закани дека ќе ги прекине преговорите

Sase Ivanovski

Демири: Наша цел е секој пациент со ретка болест да има достапен лек

Sase Ivanovski

На 6 март ќе стартува судењето за ,,Феникс”, но без главните идеотворци на ,,Скопје 2014″

Sase Ivanovski

ОД КРАЈОТ НА МАРТ ЌЕ ПРОФУКЦИОНИРА Е-ИНСПЕКТОР Ќе се намали можноста за корупција кај инспекторите

Sase Ivanovski

Турк: И Израел и Хамас извршија воени злосторства

Sase Ivanovski

СДСМ: Мицкоски се смееше на ветувањето од СДСМ за просечна плата од 34.000 денари до 2024, денес таа изнесува 40.000 денари

Sase Ivanovski

ДИК ги усвои регистрите на радиодифузери, печатени и електронски медиуми за претседателските и парламентарните избори

Sase Ivanovski

Путин се заканува со нуклеарна војна

Sase Ivanovski

Награда од 2.500 евра за оној кој ќе ја најде Шер, изгубена во Скопје!

Sase Ivanovski

ГО ОГРАБИЛА ЉУБОВНИКОТ Приведена велешанка

Sase Ivanovski

ИЗМЕНЕТИ ШЕСТ ЗАКОНИ ЗА ДА СЕ ЗАУЗДААТ ФУНКЦИОНЕРСКИТЕ ПЛАТИ Ланското покачување од 78% им остана, со здравје да си го трошат

Sase Ivanovski

МАЛОЛЕТНИК БОДЕЛ СО НОЖ, ЖЕНА ИСТЕПАЛА ВРАБОТЕНА ВО ПАЈАК СЛУЖБА Билтенот на МВР врие од насилство

Sase Ivanovski

ИЈЗ: Се намалува бројот на заболени од грип, досега починале вкупно 11 лица

Sase Ivanovski

МПЦ-ОА ЌЕ ГО ПРОУЧУВА СТАТУСОТ НА ЦРКВАТА ВО УКРАИНА Ќе му се допадне ли ова на Вселенскиот патријарх?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОЦЕВСКИ И ЗЛАТЕВ СЕ СКАРАА ЗА ТОА ДАЛИ ВАНКОВСКА РАБОТИ ЗА СДСМ ИЛИ ПРОТИВ СДСМ

Sase Ivanovski

НЕ НИ ГИ ЧЕПКАЈТЕ ПЛАТИТЕ, НИЕ СМЕ НЕЗАВИСНА ВЛАСТ! Судиите гневни на пратениците, бараат повлекување на законските измени

Sase Ivanovski

МОЖНОСТ ЗА ЕКСПЛОЗИЈА СЕКОГАШ ПОСТОИ, МОРА ДА БИДЕМЕ ВНИМАТЕЛНИ Џафери зборуваше за безбедносната состојба во регионот

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ знае само за уличен жаргон, велат од кабинетот на Пендаровски

Sase Ivanovski

ПОЕВТИНУВА ПАРНОТО ЗА УЧИЛИШТА, ПРОДАВНИЦИ, ДУЌАНИ Сметката за февруари ќе им биде пониска за 35%

Sase Ivanovski

ДА ОСТАВИМЕ МАЛКУ НА СОВЕСТА НА ТРГОВЦИТЕ Рендевска вели дека инспекторите доволно ги притискале трговците

Sase Ivanovski

Вечерва или утре ќе пристигнат уште 85.000 обрасци за пасоши, најави Бојмацалиев

Sase Ivanovski

КУТИЈА ЗА ДОНАЦИИ ПРЕД МНР ЗА БУЈАР ОСМАНИ Унијата на млади на ВМРО-ДПМНЕ се подбива со министерот

Sase Ivanovski

Божиновски: СДС и ДУИ два мандати не го завршија автопатот Кичево-Охрид

Sase Ivanovski

Герасимовски: Сајбер булингот е „злото“ на новото време, клучно е домашното воспитување

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТАРАВАРИ: ПАРТИСКИТЕ СЕДИШТА СЕ ПРЕПОЛНИ, АЛБАНЦИТЕ СЕ ОДУШЕВЕНИ ОД НАШИОТ ПОТЕГ ДА ТРГНЕМЕ ВО РУШЕЊЕ НА ДУИ!

Sase Ivanovski

Толку им е стемнето, што утре го прогласија за „црн петок“ – Битиќи ќе лови вештерки!

Sase Ivanovski

ЃОРЃИЕВСКИ: Уплатив 30.000 денари за лекувањето на Лео!

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) БРАВО, ВЕТЕНО, СТОРЕНО – ЃОРЃИЕВСКИ: Поставена е мерна станица во дворот на Цементарница Усје – сега институциите се на потег!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОВИЕ НЕКОЛКУ ДЕНОВИ, РУСКИТЕ АВИОНИ ПАЃААТ ОД НЕБОТО КАКО КРУШКИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) УМОРНИ ОД ВОЈНАТА, МНОГУ РУСКИ ГЕНЕРАЛИ ЗАСПАА СРЕДЕ ГОВОР НА ПУТИН

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Таравари: Ахмети ми понуди да бидам прв Албанец премиер

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТАРАВАРИ И МАКСО ИМААТ ЕДНА МААНА: ИМААТ МНОГУ СПОРА МИСЛА И СПОР ГОВОР КОЈ ГИ УСПИВА СЛУШАТЕЛИТЕ

Sase Ivanovski

ОД ДЕН НА ДЕН, ИСЛАМОТ ИМА СЕ ПОВЕЌЕ СМИСЛА

Sase Ivanovski

Таравари: Единствен интерес на Рама и Курти е Македонија да се одржи на европскиот пат

Sase Ivanovski

Таравари: Радо би се видел со Села, не сме имале некое големо недоразбирање по изборите

Sase Ivanovski

Пазарниот инспекторат нема да го чека утрешниот ден, односно целосното завршување на одлуките, и денес излегуваме на терен!

Sase Ivanovski

ВЛАТКО СТЕФАНОВСКИ ТРИО ЈА КРЕНАА ПУБЛИКАТА НА НОЗЕ ВО КЛУБ ИНТЕРМЕЦО, ГИТАРСКАТА ЛЕГЕНДА БЕШЕ ЗАСЕНЕТ ОД СВОЈОТ СИН КОЈ ГИ ИСЦЕПИ ТАПАНИТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СТЕФАНОВСКИ – ИЏЕ: КОГА ВОЗАМ ТРЕПКАМ СО ОКОТО ЕДНАШ НА МИНУТА, АКО ТРЕПНАМ ЌЕ ИЗЛЕТАМ ВО ЕНДЕК, НИЕ ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ВРВНИ ВОЗАЧИ ИМАМЕ ТОЛКУ БРЗА РЕАКЦИЈА ОКО-МУСКУЛ, ШТО БЕЗМАЛКУ КАКО ДА ГЛЕДАМЕ ВО ИДНИНАТА, КОЈА КРИВИНА НЕ ЧЕКА

Sase Ivanovski

ОВА Е ГЕНОЦИД: Повеќе од 70 лица кои чекале храна во Газа убиени во напад на израелската војска

Sase Ivanovski

ЗАСТАРЕ ПРЕДМЕТОТ „ТЕНДЕРИ“ НА СЈО Измените на Кривичниот законик ја куртулија Канческа-Милевска

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: ВРХОВНИТЕ СУДИИ МОРА ДА ИМААТ НАД 10 000 ЕВРА ПЛАТА, СЕГА СО 2000 ЕВРА ПЛАТА МОЖЕ СЕКОЈ ДА ГИ КУПИ

Sase Ivanovski

ВО БИТОЛА УШТЕ СЕ ГРАДИ ПО ДУП ОД ПРЕД 25 ГОДИНИ Најмногу барања за легализација има во Тетово, Куманово и во Чаир

Sase Ivanovski

ПРИЗМА: ИГРИ СО ДРАМСКИ ТЕАТАР ВО ВЛАДИНА РЕЖИЈА

Sase Ivanovski

Законите за четирите стратешки инвестиции денеска се вратија во собраниска процедура, но без претставници на ДУИ. Нови владини претставници се вицепремиерот Фатмир Битиќи и министерката за животна средина, Каја Шукова

Sase Ivanovski

ПРИЗМА: Собранието ги врати државните реклами во приватните медиуми Членот 102 се брише. Овие четири збора тежат неколку милиони евра

Sase Ivanovski

ЗА ТИВКИОТ КРАДЕЦ НА СПОМЕНИТЕ… Тивки промени во мозокот се случуваат и 18 години пред дијагнозата на Алцхајмерова болест

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОЧНАА ЦРНИТЕ КАМПАЊИ, ЌЕ БИДЕ ПОКОЉ: ВМРО ДПМНЕ РАСПАЛИ ПО ПЕНДАРОВСКИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: СИТЕ САКААТ ДА ИНВЕСТИРААТ ВО КАРПОШ ЗАТОА ШТО НИКОЈ НЕ ГИ РЕКЕТИРА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: МИ ТРЕБАА 6 МЕСЕЦИ ДА ИЗВАДАМ ДОЗВОЛА ЗА КОЛИБА ВО ПАЛАНЕЧКО ПОДРЖИКОЊ, ЗАМИСЛЕТЕ КОЛКУ ВРЕМЕ ЌЕ МУ ТРЕБА НА НЕКОЈ ОБИЧЕН НЕПИСМЕН СЕЛАНЕЦ

Sase Ivanovski

ДАЛИ Е ДОБРО СЕ ЈАДЕ ОВОШЈЕ ПРЕД СПИЕЊЕ? Какви негативни здравствени последици може да предизвика една овошна порција ноќе?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: СТРАНСКИ ИНВЕСТИТОРИ ПО ЕДНА ГОДИНА ЧЕКААТ ДОЗВОЛА ЗА ДА ПОСТАВАТ МЕРНИ ИНСТРУМЕНТИ ЗА ДА ГРАДАТ ВЕТЕРНИЦИ

Sase Ivanovski

НИКОЈ НЕ САКА РОДЕНДЕН КАКО ДЕЦАТА РОДЕНИ НА 29 ФЕВРУАРИ Само 5 милиони луѓе во светот се родени на овој посебен ден во престапна година

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: АКО НАПРАВИМЕ ДА СЕ ИЗБИРА ВО СОБРАНИЕТО, ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ОД АНГЛИСКА КРАЛИЦА ЌЕ ГО НАПРАВИМЕ ФРАНЦУСКА ПУДЛИЦА

Sase Ivanovski

Ковачевски: СДСМ ја одбра страната на работниците, платите денеска се поголеми за 300 евра во просек

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: АКО СТАНАМ ПРЕТСЕДАТЕЛ НЕМА ДА ПОТПИШАМ ШВЕДСКА ДА ВЛЕЗЕ ВО НАТО, ЌЕ БАРАМ ЗАПАДОТ ДА НИ ЈА ТРГНЕ ОД ВРАТ БУГАРИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: ТУРЦИЈА НЕ УЦЕНУВА ЗА ЕКСТРАДИЦИЈАТА НА ПАЛЕВСКИ, БАРА ОД НАС РАЗНИ СПЕЦИЈАЛНИ УСЛУГИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ СЕ ПОФАЛИ: ВО ПАЛАНЕЧКО ПОДРЖИ КОЊ ИМАМ КОЛИБА А ВО ГРЦИЈА ИМАМ КАМП ПРИКОЛКА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: Ако станам претседател со саботажи на граница ќе го спречам увозот на странски стоки кои се конкуренција на македонските фабрики

Sase Ivanovski

МИНИСТЕРОТ ДЕМИРИ: ТРОШОЦИТЕ ЗА ЛЕКУВАЊЕТО НА ИНДОВ ЌЕ БИДАТ ПЛАТЕНИ Системско решение за сите пациенти ќе се бара по изборите

Sase Ivanovski

ЕВРОПСКИ МЕДИУМИ ГО ТУЖАТ ГУГЛ ШТО ИМ ГО ЗЕМА ПРОФИТОТ Бараат отштета од 2,1 милијарди евра за губитоците од дигитално рекламирање

Sase Ivanovski

Професор на Медицинскиот факултет во Ниш за време на испитот во јануарско-февруарската испитна сесија во индексите на неколку студенти нашол пари – 10 српски динари и 10 македонски денари

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КЛИЧКО ВЛЕЗЕ ВО РИНГ СО ШОЛЦ На Украина не и требаат германски војници

Sase Ivanovski

СО ЛАЖЕН ПОТПИС МУ ПРЕФРЛИЛ НА КОСОВЕЦ ИМОТ ОД 150.000 ЕВРА Кривична пријава за тетовски нотар

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: ВМРО ДПМНЕ БАРАШЕ ДА МУ ЈА СРУШАМ КУЌАТА НА ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ, ЈАС ОДБИВ

Sase Ivanovski

Ковачевски: Кога во Белата палата купувале вазни од по 10.000 евра, социјалната помош била 3.000 денари

Sase Ivanovski

ЗОРАН ИВАНОВ: МЕДИУМИТЕ ПРАВАТ ХИСТЕРИЈА НО НЕ ОБЈАВИЈА ДЕКА ВО 2023-ТА ВО МАКЕДОНИЈА НАЈМНОГУ ПОРАСНАЛЕ ПЛАТИТЕ ОД ЦЕЛ БАЛКАН

Sase Ivanovski

Премиерот Џафери пречекан од премиерот Рама во Тирана, започнува Конференцијата на високо ниво за Планот за раст на Западен Балкан

Sase Ivanovski

СТРУМИЧАНЕЦ СО ТУЃА КАРТИЧКА СИ ПОЛНЕЛ ГОРИВО ВО ФРАНЦИЈА Ги „хакирал“ податоците

Sase Ivanovski

РАЗУЗНАВАЧИ МУ ВЛЕГЛЕ ВО ТРАГАТА, ЧЕЧЕНЦИ ГО ЛИКВИДИРАЛЕ Пребеганиот руски пилот згрешил што ѝ телефонирал на мајка си

Sase Ivanovski

КРЕНАР ЛОГА ЗА ОДЛУКАТА НА УСТАВЕН СУД ДА СЕ ИЗБРИШЕ ГРАФАТА ЗА НАЦИОНАЛНОСТ ВО ИЗВОДИТЕ: СМРТ НА ФАШИЗМОТ!

Sase Ivanovski

Директорот на косовската полиција Хоџа на средба со заменик министерот за внатрешни работи Буши и директорот на БЈБ Тасевски

Sase Ivanovski
Вчитувам....