21.8 C
Скопје
31/03/2023 17:28
МАКТЕЛ

   

Владиниот агент Џонова: Одлуката на Стразбур за аболицијата ќе биде објавена на 16 февруари

    

Дека за две недели, поточно на 16 февруари, ќе биде објавена одлуката на Судот за човекови права во Стразбур, за аболицијата на екс претседателот Ѓорге Иванов, за „Фокус“ потврди и Даница Џонова, владин агент од Бирото за застапување на Р.Северна Македонија пред Европскиот суд за човекови права. -За дел од предметите за кои се интересирате има најава за објава на 16 февруари, на интернет страницата на Судот за човекови права во Стразбур, ни изјави Џонова.

  

 

 

Според процедурата, и двете странки во постапката, и подносителите на тужбите и Бирото за застапување, неколку дена предвреме се известуваат за датумот на објавување на одлуката, а клучната информација ќе ја дознаат на денот на објавувањето. Европскиот суд тогаш ќе даде одговор дали предметите на СЈО ќе преживеат и судењата кои се во тек, ќе продолжат без пречка, или сѐ ќе падне во вода, односно ќе запрат и ќе се поништат повеќето предмети, а обвинетите и осудените ќе бидат прогласени за жртви, на кои државата дури ќе треба да им плати и обесштетување. Или, накратко кажано, Судот во Стразбур ќе треба да пресече дали „космодиск аболицијата“ на експретседателот Ѓорге Иванов сѐ уште важи, иако изгледаше шашаво.

  

КАКО ПОЧНА СЕ Во ноември 2017 година, адвокатот Влатко Илиевски ја поднесе првата апликација до Судот во Стразбур, а потоа следуваа уште осум, кои се однесуваат на вкупно 10 оштетени. Првата е на име на поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, а по десетина дена пристигнала и она на Едмонд Темелко, ексградоначалникот на албанската општина Пустец. Истиот месец, на ист датум се поднесени уште две, на Никола Груевски и една заедничка на Тони Јакимовски и Гордана Јанкулоска. Следната година, во февруари 2018, пристигнува и заедничката апликација на Јанкулоска и Миле Јанакиески, а по три месеци се изготвува и на Киро Тодоровски. Летото 2018 година во Стразбур пристига и апликација од поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, а годината завршува со апликациите на Јанакиески и Кирил Божиновски.

    

За сите нив е заедничко барањето кривичниот прогон да запре со образложение дека помилувањето кое го добиле од поранешниот претседател не можело да се повлече. Министерството за правда пак не сакаше да се спогоди со апликантите и тврдеше дека аболицијата е незаконска и неуставна, иако е акт на претседател на држава. Инаку, сѐ започна на 12 април 2016 година, кога тогашниот претседател Иванов се огласи во јавноста со информацијата дека аболирал вкупно 56 лица, меѓу кои Никола Груевски, Миле Јанакиески, Сашо Мијалков, Гордана Јанкулоска…, повикувајќи се на членот 11 од Законот за помилување.

Уште не ги дочита помилуваните, а веќе на нозе се крена стручната јавност, која потсети дека овој член е избришан од правниот поредок и дека не може да воскресне! Членот 11 беше „жив“ сѐ до 2009 година, кога беа донесени законски измени со кои беше избришан. Измените на Законот беа направени по барање на тогашната влада раководена од ВМРО-ДПМНЕ, која тврдеше дека членот 11 му овозможувал на претседателот да се меша во судската власт, бидејќи на тој начин Бранко Црвенковски го спаси Зоран Заев од кривичен прогон, а за време на аферата „Големото уво“ во 2001 Борис Трајковски ја аболираше Доста Димовска. Идејата беше претседателите во иднина да не го користат овој член за спасување на свои партиски приврзаници или друг вид соработници.

Членот 11 седум години беше „мртов“, дури и заборавен, но неочекувано на сцената се појави Уставниот суд за да му го подготви теренот на Иванов и од нигде-никаде ги укина измените на Законот од 2009 година. Само еден месец подоцна, Иванов и неговите политички партнери протолкуваа дека Уставниот суд со оваа одлука го воскреснал членот 11 и старото законско решение е вратено во сила. По еден месец голем притисок на домашната и меѓународната јавност, претседателот Иванов повторно се јави во јавноста за да соопшти дека ја повлекува дадената аболиција. За многумина денес изгледа дека овој потег бил мудро предвиден. Дополнувањето на Законот, со член 11-а беше изгласано на 19 мај 2016 година по скратена постапка, на барање на пратениците Илија Димовски и Талат Џафери, со образложение Иванов да може ја поништи аболицијата во рок од 30 дена.

ДЕЛ ОД СЛУЧАИТЕ ВО СЕКОЈ СЛУЧАЈ ЌЕ ПРЕЖИВЕАТ Во случај Стразбур да одлучи во полза на екс функционерите, сепак дел од предметите на СЈО ќе преживеат. Па така, на пример, бегалецот Груевски добил седум решенија потпишани од Иванов, кои половично ќе му завршат работа доколу Стразбур одлучи во негова полза. Но ова не значи дека Груевски во таков случај веднаш би се вратил во земјава, бидејќи ќе треба да влезе зад решетки и да одлежи ефективна казна од две години за набавката на луксузниот мерцедес од 590.000 евра, односно за случајот „Тенк“. Овој случај не е опфатен со аболицијата.

За предметот „Титаник“, или за изборните нерегуларности на ВМРО-ДПМНЕ, Груевски се гони за три кривични дела, но и да помине аболицијата со сигурност би продолжило да му се суди барем за едно дело кое не е опфатено со решенијата. Исто така поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ не би се спасил ниту за „Талир“ и „Талир 2“, за кои немаше аболиција. Сепак, Груевски би куртулил од случајот „Насилството во Центар“, за кое беше осуден на една и пол година затвор. Позитивна одлука на Стразбур не би ја спасило ниту Јанкулоска за случајот „Тенк“, за кој одлежува 4-годишна затворска казна, бидејќи кога Иванов ја раздаваше аболицијата, овој предмет сѐ уште не постоеше. Затворската казна би продолжил да ја издржува и екс директорот на УБК, Сашо Мијалков, бидејќи и овој предмет не беше опфатен со аболицијата.

   

Најново

Маричиќ-Росвал: За Северна Македонија вратата на ЕУ е отворена, поддршката од Шведска продолжува

Sase Ivanovski

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: НАМЕСТО УВОЗ НА РАБОТНА СИЛА, ПРЕКВАЛИФИКАЦИЈА И ПОДОБРИ УСЛОВИ ЗА ВРАБОТУВАЊЕ НА МЛАДИТЕ

Sase Ivanovski

Потпишан меморандумот за заедничка електронска наплата на патарина со Србија

Sase Ivanovski

108 ВРАБОТЕНИ ОД ФИЛХАРМОНИЈАТА НЕ САКААТ ДА ГО ДЕЛАТ ОБЈЕКТОТ СО КОЛЕГИТЕ ОД НОВИОТ ОРКЕСТАР ЗА ЏЕЗ МУЗИКА

Sase Ivanovski

Два дена се трага по исчезнато 12-годишно девојче од Скопје, се бара и 15-годишна тинејџерка со која заедно заминале

Sase Ivanovski

Вучиќ со Ковачевски покрај Сава: Му покажувам на пријателот колку се изградил Белград

Sase Ivanovski

ТАЈНАТА СЛУЖБА КОЈА СЕ ГРИЖИ ЗА БЕЗБЕДНОСТА НА ТРАМП ГО ОДБИЛА БАРАЊЕТО НА ОБВИНИТЕЛОТ ОД МЕНХЕТЕН ТОЈ ДА СЕ ПРЕДАДЕ ВО ПОЛИЦИСКА СТАНИЦА

Sase Ivanovski

Сторми Даниелс го поздрави обвинението против Трамп со шампањ:„Ми олесна, ви благодарам на сите за љубовта и поддршката“

Sase Ivanovski

СДК-Газдите на „Интермецо“ и “Мош“ се кријат од пазарната за да не го примат решението за пломбирање

Sase Ivanovski

Северна Македонија и Србија имаат одлични добрососедски односи и заедничка заложба за евроинтегриран Западен Балкан

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРЕМИЕРОТ НА СЛОВЕНИЈА СЕ ОБРАТИ НА УКРАИНСКИ НА ГОДИШНИЦАТА ОД МАСАКРОТ ВО БУЧА: СИТЕ СМЕ СЕГА УКРАИНЦИ!

Sase Ivanovski

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје: Коалицијата на Левица – СДС – ДУИ во Град Скопје здружно гласаа точки за нови вработувања во институции

Sase Ivanovski

Ковачки е олицетворение на нечовечноста на Груевски, велат од СДСМ

Sase Ivanovski

РУСИТЕ ОДЛЕПИЛЕ ТОТАЛКА – Лавров: Политиката на Русија вели дека Западот е „егзистенцијална“ закана за Москва

Sase Ivanovski

Запленета дрога во Битола, приведени се пет лица

Sase Ivanovski

Загинаа двајца млади во Зрењанин, девојката била бремена, најверојатно се задушиле од истечен гас од шпоретот

Sase Ivanovski

Јакимовски: Бугарските разузнавачки служби даваат пари за тие што ќе учат бугарски јазик

Sase Ivanovski

Бајден ја повика Русија да го ослободи новинарот на Волстрит џурнал, весник кој е најголем критичар на Белата Куќа и е дел од медиската империја на газдата на Фокс Њуз

Sase Ivanovski

РУСКА ОДМАЗДА ЗА ДОНАЦИЈАТА НА ХЕЛИКОПТЕРИТЕ: ДАЛИ Е АТАКОТ НА КОВАЧКИ КОН ПЕТРОВСКА НАРАЧКА И ДЕЛ ОД ХИБРИДНАТА ВОЈНА НА РУСИЈА, ?!

Sase Ivanovski

Министерката за одбрана поднела тужба против Ковачки, ќе бара постапка отворена за јавноста

Sase Ivanovski

Министерката Петровска покажа папки, вели во нив има материјал кој го компромитира Драган Ковачки

Sase Ivanovski

Тетовец ќе плати 100 дневни глоби поради објава на ФБ против екс амбасадорка на САД

Sase Ivanovski

Саити: Зголемувањето на платите на судиите е оправдано, одлуките на Уставен мора да се почитуваат

Sase Ivanovski

ТРАМП СЕ ЗАКАНУВАШЕ ДЕКА ЌЕ ЈА АПСИ ХИЛАРИ, НА КРАЈ ТОЈ ЌЕ ЗАВРШИ ВО ЗАТВОР

Sase Ivanovski

ФОКУС: Девојче ја викнало Аниса среде училишен час вчера, и оттогаш и се губи трага!

Sase Ivanovski

Најголемата единица во армискиот состав – Првата пешадиска бригада го одбележа денот на единицата

Sase Ivanovski

И ЕКСПЕРТИТЕ БАРААТ ПОЛИТИЧАРИТЕ ДА ВОЗАТ ПУНТО И ДА ЖИВЕАТ СО МАМИЧКА – Кордалов: Политичарите итно со консензус да ги намалат платите, во спротивно опасно ќе се одалечат од граѓаните

Sase Ivanovski

Ковачевски: Нема поголема глупост од границите на Балканот!

Sase Ivanovski

900 милиони евра за модернизација на армијата во следните 10 години

Sase Ivanovski

„И мојот идентитет постои“ – Марш за видливост на трансродовите лица

Sase Ivanovski

Блокиран е железничкиот сообраќај – протест на машинскиот и извршниот персонал на МЖ Транспорт

Sase Ivanovski

Вучиќ: Односите меѓу Белград и Скопје се најдобри во историјата

Sase Ivanovski

Герасимовски бара општините да конфискуваат дивоградби

Sase Ivanovski

ЖИЧАРНИЦАТА ОД УТРЕ ЌЕ РАБОТИ ЕДЕН ЧАС ПОВЕЌЕ

Sase Ivanovski

Влада: Одлуката на Уставниот суд не значи дека автоматски ќе се зголемат платите на сите именувани лица за 78 проценти

Sase Ivanovski

Османи: Секој сака поголема плата, ама политичарите треба да бидат последните на листата за зголемување

Sase Ivanovski

За нас леб од 33 денари, а за министрите плата од 1 800 евра, вработените од Министерството за култура шести ден на протест

Sase Ivanovski

ДОЈДЕ МОМЕНТОТ ДА СЕ ОТСТРАНИ ФОРМУЛАЦИЈАТА „20%“ ОД УСТАВОТ Таравари застана на страната на министерот Лога, контра Ковачевски, Османи и Маричиќ

Sase Ivanovski

Маричиќ: Секој пратеник ќе треба да се соочи со одлуката дали блокадата ќе си ја наметнеме сами или ќе продолжиме напред

Sase Ivanovski

РАЗОТКРИЕН „ВУЛКАН“ – ТАЈНАТА РУСКА АРМИЈА ЗА САЈБЕР ВОЈНА! Протекоа воени тајни на Кремљ за хибридното војување

Sase Ivanovski

РАСПОЛОЖЕНИЕТО НА НАРОДОТ НА МАКЕДОНИЈА ПОСЛЕ ЗАСТАРУВАЊЕТО НА ТИТАНИК 2 НА САШО МИЈАЛКОВ

Sase Ivanovski

66 санкции за автобуси што вршат превоз на ученици, осум возила упатени на вонреден технички преглед

Sase Ivanovski

Ковачевски-Орлиќ: Клучна е улогата и одговорноста на пратениците за евроинтегративните процеси на двете земји

Sase Ivanovski

СЕДИ МИРЕН, АКО ТИ СЕ МИЛИ ДЕЦАТА!“ Мицкоски добил закани преку Фејсбук

Sase Ivanovski

Ковачевски – Вучиќ: Пријателството и партнерството меѓу Северна Македонија и Србија се продлабочува, овозможуваме забрзан регионален развој

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОРДАНОВСКИ: КОВАЧЕВСКИ СЕ ПОКАЖУВА КАКО ДОБАР МЕНАЏЕР, НО ЛОШ ВИЗИОНЕР И ЛИДЕР, КАКО ДА НЕМА ХАРИЗМА И ВИЗИЈА

Sase Ivanovski

ФОКУС: Дури по 16 месеци од исчезнувањето му го пронајдоа телото, судбината на момчето од Демир Хисар останува мистерија за блиските!

Sase Ivanovski

СПЕЦИЈАЛЦИ НА ТИГАР И ПЛАНИНАРИ КОНЕЧНО УСПЕАЈА – По четири дена извлечено е телото од бездната во Неготинско

Sase Ivanovski

АЛКОХОЛ И ДОЛГОВИ БИЛЕ ПРИЧИНА ЗА УБИСТВОТО – Две лица се уапсени за убиството во казино кај Млечен, по едно се уште се трага

Sase Ivanovski

Трамп за обвинението: Ова е политички прогон, овој „лов на вештерки“ ќе му се врати на Бајден

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОРДАНОВСКИ ЗА СУДСКИТЕ ПРОЦЕСИ НА МИЈАЛКОВ: ВРЕМЕ Е ДА ОДАТ СУДИИ ВО ЗАТВОР НА ДОЛГА РОБИЈА, ТИЕ СЕ КОРУМПИРАНИ ДО КОСКА

Sase Ivanovski

Играле заедно во казино во Капиштец, па извадил пиштол и го убил

Sase Ivanovski

237 санкционирани возачи во Скопје: 79 за брзо возење

Sase Ivanovski

АХВ и Ветеринарната комора ќе потпишат методологија за утврдување на цените за активности од јавен интерес

Sase Ivanovski

Претрес во Куманово, приведен дилер, пронајдена дрога

Sase Ivanovski

Покренато обвинение против Трамп во случајот со исплата на мито за Сторми Дениелс – Ова е првпат во историјата на САД поранешен претседател да биде обвинет за кривично дело

Sase Ivanovski

Потпишани билатерални документи помеѓу владите на Србија и Северна Македонија – во фокус интересот на граѓаните и економиите на двете земји

Sase Ivanovski

СДСМ: Градоначалникот на Зрновци од ВМРО-ДПМНЕ удри по џебот на граѓаните, поскапи комунални услуги за 66 отсто

Sase Ivanovski

Кривична пријава за злоупотреба на лични податоци: Си нарачувал производи на интернет со туѓи лични податоци

Sase Ivanovski

АлтернАтивА: Македонското судство е на колена!

Sase Ivanovski

Ѓоргиевска: Мора системски, институционално да се искорени дискриминацијата и задскриената маргинализација

Sase Ivanovski

Предизвиците на руралната жена и унапредување на нивната состојба во фокусот на панелот „Жени од руралните средини го движат регионот“, на регионалната конференција на МТСП

Sase Ivanovski

10 ГОДИНИ ДЕТСКА КАРДИОХИРУРГИЈА ВО МАКЕДОНИЈА, ИНТЕРВЈУ СО ДОЦ. Д-Р ВЛАДИМИР ЧАДИКОВСКИ

Sase Ivanovski

КАРДИОХИРУРГИЈАТА ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ ПРЕРАСНА ВО ВОДЕЧКИ КАРДИОХИРУРШКИ ЦЕНТАР ВО РЕГИОНОТ

Sase Ivanovski

СИСТИНА: СО МИНИМАЛНО ИНВАЗИВНИ МЕТОДИ ДИРЕКТНО УНИШТУВАМЕ ТУМОРИ И КАНЦЕРИ: ИНТЕРВЈУ СО ДОЦ. Д-Р АЛЕКСАНДАР ЃОРЕСКИ

Sase Ivanovski

Сеул го обвини Пјонгјанг дека ги егзекутира луѓето кои споделуваат видеа од нивната земја

Sase Ivanovski

(ФОТО ОД ПРЕД ГЕРМАНСКАТА АМБАСАДА ВО САРАЕВО) Германија подготвена за нови имигранти: Над 50 илјади неквалификувани работници од Балканот ќе добијат дозвола за работа

Sase Ivanovski

Маричиќ: Искуството кажува дека чекањето не ни ја подобрува позицијата

Sase Ivanovski

ЛУДАК: Путин повика скоро 150.000 млади Руси да загинат во Украина

Sase Ivanovski

Приведени криумчари од кавадаречко, пронајдни пет лица мигранти од Конго

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛЕГЕНДАРНА ИЗЈАВА НА МЕРКО: Ако може да колеме јагниња и телиња, само кучињата ли ќе ги чуваме?

Sase Ivanovski

Шокантна изјава во најлош можен момент на Српскиот патријарх Порфириј: Украина го прогонува православието

Sase Ivanovski

Боки 13 остана речиси без желудник; Хирургот: Пациентот е во ризична состојба, опериравме повеќе од четири часа

Sase Ivanovski

Вицепремиерката Грковска им ги додели дипломите на најдобрите студенти од ФИНКИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЏЕВДЕТ ХАЈРЕДИНИ ДО ЕФТОВ: ГИ ВРЕЃАШ АЛБАНЦИТЕ КОГА ВЕЛИШ ДЕКА СУМ НАЈСИМПАТИЧЕН АЛБАНЕЦ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СЕПАК ВИСИНАТА НЕ БИЛА ТОЛКУ БИТНА?!

Sase Ivanovski

Во изјава за Макфакс, Русковска најави борба по предлогот за да ја разрешат: Не сум поразена, не се каам

Sase Ivanovski

ВМРО-Народна за МРТ во Бугарија: Го поддржуваме Ковачевски, но зошто ова не се побара и од Србија

Sase Ivanovski

СДСМ Прилеп: Задолжувањето на граѓаните со 7.5 милиони евра е неодговорност и лудост!

Sase Ivanovski

Полска забранета зона за руски и белоруски спортисти

Sase Ivanovski

Leave a Comment