12.8 C
Скопје
25/04/2024 03:52
МАКТЕЛ

  

     

 

ГОРАН СДК: Многу би сакал да знам колкумина од македонските пратеници покрај обичниот и дипломатскиот пасош со себе си го носат и бугарскиот пасош

      

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи Митко Бојмацлиев се спотерал среде ноќ до граничниот премин Богородица, за лично да го пречека камионот со 140.000 обрасци за пасоши. Техничкиот министер за внатрешни работи Панче Тошковски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, сакајќи уште повеќе да го потенцира скандалот со недостигот на пасоши, не се симнува од телевизиите, си шири партиска вмровска пропаганда и внесува дополнителна забуна кај граѓаните со бројки за обрасци, интерни истраги, доцнење на издавање на пасошите иако граѓаните се сликале уште лани во декември. Можеби и е нормално дополнителниов заменик-министер од редовите на СДСМ, поставен да го контролира министерот, да објави дека сепак во земјава стигнале значителен број обрасци, за колку-толку да го амортизира гневот кон СДСМ. Ама, сосема несфатливо ми е зошто баш мораше да се слика на граница кога веќе отишол да го поздрави камионот. Па на сликите уште и рапортирање од командирот на граничната полиција, па муабет со полицајците во куќарките и на крај – сендвич за камионџијата.

   

И ај ќе си речеш, налет и сендвичот, налет и полицискиот поздрав и рапортирање, ама целата објава на социјалните мрежи му ја смисли ли некој, или нему самиот му текна? Сега не би ме зачудило, по свечениот пречек на пасошите на граница, да следува и свечен прием на пасошите во депоата на МВР во Скопје. Па министерот Тошковски лично да го верификува нивното присуство со броење на обрасците. Оти, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ немаат согласност ни околу бројката на пасошите. Не би ме зачудило дури ни ако ВМРО го почести возачот со топол брок наспроти студениот сендвич на СДСМ. Море, државјанство нека му даде.

 

Но, најмногу ми боде очи онаа реченица од официјалните соопштенија на МВР дека ова било „демонстрација на концептот – МВР за граѓаните“.
Од такт ме вади кога повторно и повторно се уверувам дека власта и партиите, всушност, живеат во паралелна реалност мислејќи само на себе, самозадоволни во својата удобност и така, одвреме-навреме, пред избори ќе исфрлат некоја парола дека се за граѓаните. Демек, направиле екстра напор. А платени се за тоа, баш од граѓаните даночни обврзници. Па мајку му, за кого е МВР ако не е за граѓаните? За кого е Министерството за финансии, ако не е за граѓаните? За кого е Владата ако не е за граѓаните? Казниво со закон е ако работат против граѓаните.
Се знае за кого е – секое министерство за своите граѓани. Со оваа техничкава Влада уште и бетер. Своите граѓани се поделени и зависно од која партија е министерот, или дополнителниот.
Ова брутално партизирање на државата не само што ја извади на површината неспособноста на партиските кадри што треба да се во служба на граѓаните, туку одново покажа и дека баш им е гајле за граѓаните.

   

     

2Во преставата „во служба на граѓаните“ се вклучија и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ Бране Петрушевски и Миле Лефков. Тргнале во дипломатска мисија за Бугарија, преку граничниот премин кај Делчево, да докажуваат дека може да се патува со стариот пасош и сами си се снимале. Успеале да ја поминат границата, ама – со дипломатски пасош.
Тие барем можат да извадат дипломатски пасош. За него не треба да вртат телефон на кој никој не се јавува и за нив секогаш има термин за сликање. А и не мора да чекаат во редици на аеродром, или во колона на граница заедно со сите граѓани во чијашто служба се. Оти, само за тоа им служат дипломатските пасоши.
Настрана ова, многу би сакал да знам колкумина од македонските пратеници покрај обичниот и дипломатскиот пасош со себе си го носат и бугарскиот пасош. И уште повеќе би сакал да знам колкумина од тие што ќе ни се појават на листите за избор на пратеници си имаат пасош на некоја резервна татковина. За да знам како да се однесуваме ние што сме упорни и сме останале само со македонски пасош.

3 Ова што ВМРО-ДПМНЕ уште сега си се гледа себеси како победник на изборите, не е затоа што таа партија понудила нешто подобро отколку тоа што го гледавме во времето на Никола Груевски. Ниту пак има некое достигнување.Едноставно, СДСМ не ја искористи историската шанса. Беа во опозиција 11 години. Двапати беа тепани во Собрание. Во 2012, власта на ВМРО-ДПМНЕ им ги влечеше пратениците како партали и ги исфрли од собраниската сала. Во 2017 беа дојдени и да ги убијат. И кога во 2017 успеаја и без доволен број пратеници, со меѓународна помош да направат Влада, ја прокоцкаа довербата. До толку, што сега нѐ доведоа до ситуација ВМРО-ДПМНЕ да ни зборува за демократија, владеење на право, да обвинува за партизација, крадење и корупција…

И што направи СДСМ? Ги амнестираше вмровските криминалци со закон. И отштета ќе им плаќаме. Па уште вмровците им морализираат: Не, не ги гласавме ние тие закони. СДСМ сам си ги гласаше.
Туку, анџак плати им плаќаме на пратениците за да носат вакви глупави закони, ќе им платиме и судски трошоци на оние кои пратениците ги ослободија.
Еј, доживеавме за слобода на медиуми да ни зборува ВМРО, тие што спружуваа на насловни, гасеа струја по телевизии и прислушкуваа новинари. И тоа не се нови луѓе, што не ги знаеме. Истите ликови се од најблискиот круг на Груевски.
А што е најтрагично, ВМРО-ДПМНЕ не е крива за тоа.

4 ДУИ тргна во кампања дека дошло време Албанец да биде претседател.
Ај нека не набиваат тензии дека Македонците не сакаат Албанец за претседател. Македонците не сакаат криминалец. И Албанците не сакаат криминалец. И сите останати наведени во Уставот не сакаат криминалец. Тоа е најважното. Но, прашање е дали оваа партија тоа може да го испорача. ЦЕЛАТА КОЛУМНА НА СДК.МК

    

Најново

Мицкоски е подготвен да разговара со Таравари за нова Влада – му честитал за резултатот

Sase Ivanovski

МАЈКО МИЛА, ПОТОП: РАЗЛИКАТА МЕЃУ СИЉАНОВСКА И ПЕНДАРОВСКИ СЕ БЛИЖИ ДО 180 000 ГЛАСОВИ?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОКРАЈ СДСМ И ПЕНДАРОВСКИ, ЛЕВИЦА И ВАНКОВСКА СЕ НАЈГОЛЕМИ ЛУЗЕРИ ВЕЧЕРВА – АПАСИЕВ: ВМРО ТОНЕ, НИЕ РАСТЕМЕ?!?!

Sase Ivanovski

И МАКСО СЛАВЕШЕ ВО КУМАНОВО

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Ечат македонската химна и народни песни на скопскиот плоштад

Sase Ivanovski

(Фото) Мицкоски ја пееше „Бисер балкански“ со поддржувачите пред партиското седиште

Sase Ivanovski

Мицкоски: Ова е победа на народот., цунамито се крена и им виси на глава, а на 8 мај ќе ги потопи целосно

Sase Ivanovski

КОНЕЧЕН РЕЗУЛТАТ ОД ИЗБОРИТЕ: ВМРО ги изгази СДСМ, ДУИ ги изгази ВРЕДИ, Максо ги изгази Левица, ЕУ веќе станува невозможна мисија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КОВАЧЕВСКИ: ЈА ПРИФАЌАМЕ КАЗНАТА ОД НАРОДОТ, ОВА Е ТЕЖОК УДАР ЗА ЕВРОПСКАТА ПЕРСПЕКТИВА НА ДРЖАВАТА, НО НЕ СЕ ОТКАЖУВАМЕ, ИМАМЕ УШТЕ ДВЕ НЕДЕЛИ БИТКА

Sase Ivanovski

ПЕНДАРОВСКИ ВИНАТА ЈА ПРЕФРЛИ КАЈ КОВАЧЕВСКИ: СДСМ Е ВО ЛОША КОНДИЦИЈА, ЗАТОА Е ВАКВИОТ РЕЗУЛТАТ, ЈАС СЕ ОБИДОВ НЕШТО ДА ПОПРАВАМ НА ТЕРЕН

Sase Ivanovski

Груби очекува над 20 пратеници – Ќе ослободува окупирани општини

Sase Ivanovski

ДИМИТРИЕВСКИ ПОБАРА ОД ПЕНДАРОВСКИ ДА СЕ ОТКАЖЕ ОД ТРКАТА, РАЗЛИКАТА БИЛА ПРЕГОЛЕМА?!

Sase Ivanovski

Максим Димитриевски: Се роди третата политичка сила во политичкиот блок

Sase Ivanovski

Касами: „Влен“ е легитимен претставник на Албанците, не е голема разлика во мандати со ДУИ

Sase Ivanovski

ЗОРАН ИВАНОВ: Мнозинството граѓани денеска решија да ја запрат својата Татковина на ЕУ патот но, нели, народот е во прaво и кога греши!!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПЕНДАРОВСКИ: НЕ ОЧЕКУВАВ ВОЛКУ ЛОШ РЕЗУЛТАТ, НО НЕ СЕ ОТКАЖУВАМЕ, ЌЕ СЕ БОРИМЕ ЗА ТОА ВО ШТО СИЛНО ВЕРУВАМЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Пендаровски: Од утре е нов ден, почнуваме од нула

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: ВЕТИВ 100 000 РАЗЛИКА, А ЌЕ ПОБЕДИМЕ СО 170 000 РАЗЛИКА! ДЕНЕСКА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ПОКАЖА ДЕКА СИ ЈА САКА ДРЖАВАТА

Sase Ivanovski

ВО ЖИВО: СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ ЌЕ ИМ СЕ ОБРАТИ НА ГРАЃАНИТЕ НА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СИЉАНОВСКА: ОЧЕКУВАМ ГЛАСАЧИТЕ НА МАКСИМ, ВАНКОВСКА И ТАРАВАРИ ДА ГЛАСААТ ЗА МЕНЕ ЗАТОА ШТО СЕ ОПОЗИЦИОНЕРИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Полициски кордон пред штабот на „Вреди“ кај Скендербег, се собираат поддржувачи на ДУИ

Sase Ivanovski

СИЉАНОВСКА: Не заслужив толку многу гласови, срам ми е што толку многу победив во прв круг

Sase Ivanovski

Јакимовски: Резултатите се далеку од моите очекувања

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СИЉАНОВСКА: ГОРДА СУМ, ОВАА ПОБЕДА ЈА ИЗВОЈУВАА НОВИНАРИТЕ И МЕДИУМИТЕ КОИ БЕА ОБЈЕКТИВНИ И ХРАБРИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Со факели и тапани ВМРО-ДПМНЕ слави победа пред палатата „Христо Татарчев“

Sase Ivanovski

ДУИ слави со зурли и тапани во Мала Речица

Sase Ivanovski

ДУИ СЛАВИ ВО ШУТКА, УБЕДЛИВА ПОБЕДА НА БУЈАР ОСМАНИ

Sase Ivanovski

Николоски: Силјановска има 140.000 гласови предност, очекувам 61 пратеник за стабилна влада

Sase Ivanovski

СИЉАНОВСКА ВОДИ СО ОКОЛУ 140 000 ГЛАСОВИ ПРЕД ПЕНДАРОВСКИ

Sase Ivanovski

70 ГОДИШНА БАБИЧКА ОД КРАТОВСКОТО СЕЛО МУШКОВО ОДЕЛА 3 ЧАСА ПЕШКИ ЗА ДА ГЛАСА!!!

Sase Ivanovski

СИЉАНОВСКА СЕ ОГЛАСИ: ОДИМЕ НА РАЗЛИКА ОД 150 000 ГЛАСОВИ!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ ПРИЗНА ПОРАЗ И УПАТИ ЧЕСТИТКА ДО СИЉАНОВСКА ЗА УБЕДЛИВОТО ВОДСТВО

Sase Ivanovski

ЗНАМ: Изборите беа делумно фер и демократски

Sase Ivanovski

Ахмети: Оставив трага за нашата евроамериканска ориентација

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПО ПОЛА ИЗБРОЈАНИ ГЛАСОВИ, ВАНКОВСКА ПОЧНА ДА ПЛАЧЕ: Фаворитите се наводно утврдени однапред и тоа ја убива волјата на граѓаните

Sase Ivanovski

НЕВЕРОЈАТНО: МАКСО МУ ДИШЕ ВО ВРАТ НА БУЈАР ОСМАНИ, ИМА ДУПЛО ПОВЕЌЕ ОД ВАНКОВСКА!

Sase Ivanovski

РАСТЕ ПРЕДНОСТА НА СИЉАНОВСКА, СЕГА СЕ ИСКАЧИ НА 120 000 ГЛАСОВИ РАЗЛИКА

Sase Ivanovski

Митрески: Од изборот на граѓаните зависи иднината на државата

Sase Ivanovski

ДИК ИЗЛЕЗЕ СО ПРВИ БРОЈКИ: ОД ОБРАБОТЕНИ 56% ИЗБИРАЧКИ МЕСТА, СИЉАНОВСКА ВОДИ СО РЕЧИСИ 100 000 ГЛАСОВИ РАЗЛИКА

Sase Ivanovski

ПРВИЧНИ РЕЗУЛТАТИ: ПО ОБРАБОТЕНИ 50% ИЗБИРАЧКИ МЕСТА, СИЉАНОВСКИ ВОДИ СО НАД 100 000 ГЛАСОВИ РАЗЛИКА!

Sase Ivanovski

Силјановска-Давкова 44,63%, Пендаровски 19,13% – први неофицијални резултати од ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

ПОТОП: СИЉАНОВСКА ЗАСЕГА ВОДИ СО РЕЧИСИ 100 000 ГЛАСОВИ ПРЕД ПЕНДАРОВСКИ

Sase Ivanovski

ПРВИЧНИ РЕЗУЛТАТИ: ВО ЃОРЧЕ СИЉАНОВСКА ВОДИ ДВА И ПОЛ ПАТИ ПОВЕЌЕ ОД ПЕНДАРОВСКИ

Sase Ivanovski

Спасовски од Куманово: Корупцијата ја демаскиравме, отвораме истраги, бараме одговорност од сторителите, бесправно стекнатото го враќаме на граѓаните

Sase Ivanovski

Јакимовски: Точно е дека оваа држава не е совршена, но денеска гласаме за наш претседател

Sase Ivanovski

Граѓаните се исправени пред изолација или интеграција, очекувам да ја донесат вистинската одлука, рече Османи

Sase Ivanovski

ПРВИЧНИ РЕЗУЛТАТИ: ТАРАВАРИ ВОДИ ВО ГРЧЕЦ, ОСМАНИ ВО РАШЧЕ

Sase Ivanovski

ПРВИЧНИ РЕЗУЛТАТИ НАЈАВУВААТ ИЗНЕНАДУВАЊЕ: МАКСО РАСТУРА, ЌЕ ИМА НАД 100 000 ГЛАСОВИ ВО ПРВ КРУГ!!!

Sase Ivanovski

ПРВИЧНИ РЕЗУЛТАТИ ОД ПРИЛЕП: СИЉАНОВСКА РЕЧИСИ ДУПЛО ОД ПЕНДАРОВСКИ, МАКСО РЕЧИСИ ИСТО КАКО ПЕНДАРОВСКИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КУЗЕВСКА: ДЕНОТ ПОМИНА МИРНО БЕЗ ПОГОЛЕМИ ИНЦИДЕНТИ, ПРВИТЕ РЕЗУЛТАТИ ГИ ОЧЕКУВАМЕ МНОГУ БРЗО

Sase Ivanovski

ПРВИ РЕЗУЛТАТИ: СИЉАНОВСКА ПОБЕДИЛА ВО ГЛАСАЧКО МЕСТО ПУСТА РЕКА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТИМЧО МУЦУНСКИ: ИМАШЕ МНОГУ НЕРЕГУЛАРНОСТИ, ПРВИТЕ РЕЗУЛТАТИ ЌЕ ГИ СООПШТИМЕ ЗА ПОЛОВИНА ЧАС

Sase Ivanovski

Битиќи до граѓаните: Вo вашиот глас е силата на нашата демократија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТОШКОВСКИ И БОЈМАЦАЛИЕВ: ИЗБОРНИОТ ДЕН ПОМИНА МИРНО, БЕЗБЕДНО И БЕЗ ПОГОЛЕМИ ИНЦИДЕНТИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОД ШТАБОТ НА БУЈАР ОСМАНИ: ОЧЕКУВАМЕ ГОЛЕМА ПОБЕДА НА БУЈАР ОСМАНИ НАД ТАРАВАРИ

Sase Ivanovski

Биљал Касами: Крајно време е да станеме членка на ЕУ, за жал има одредени структури во СВР Тетово на чело со началникот кои не сакаат да биде мирен и добар, демократски процес

Sase Ivanovski

ЈАКИМОВСКИ: Многу сум среќен дека денеска гласаме за наш претседател, ниту за српски, ниту за бугарски, ниту за грчки претседател

Sase Ivanovski

Максим Димитриевски: Jас како кандидат ќе ја почитувам народната волја

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АКТЕРОТ АЛЕК БОЛДВИН ИСФРЛИ ЖЕНА ОД СВОЕТО КАФУЛЕ ОТКАКО ТАА ГО МАЛТРЕТИРАШЕ И НАВРЕДУВАШЕ

Sase Ivanovski

Почна демаркацијата на границата помеѓу Ерменија и Азербејџан

Sase Ivanovski

Изет Меџити: Демократија значи промена преку глас

Sase Ivanovski

ЕВЕ КАДЕ МОЖЕ ВО ЖИВО ДА ГИ СЛЕДИТЕ РЕЗУЛТАТИТЕ ЗА ПРВ КРУГ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 20204-ТА

Sase Ivanovski

ИСКРА ГЕШОСКА МЕЃУ ТРОЈЦАТА ДОБИТНИЦИ ОД СВЕТОТ НА ГЕТЕ МЕДАЛ ЗА ПРИДОНЕС ВО КУЛТУРНА РАЗМЕНА

Sase Ivanovski

Затворени гласачките места

Sase Ivanovski

Таравари: Нека победи подобриот. Ние секој резултат ќе го прифатиме

Sase Ivanovski

Џафери: Овие избори се особено важни бидејќи се одлучат во кој правец ќе тргне земјава

Sase Ivanovski

МЕМЕ НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

Египет по воздушен пат испорача хуманитарна помош до Појасот Газа

Sase Ivanovski

Претседателот на ДУИ Али Ахмети гласаше во Зајас: Ја имаме историската шанса еднаш засекогаш да кажеме НЕ на Русија, ДА на Европа!

Sase Ivanovski

СИЉАНОВСКА: ДОЈДЕ ВРЕМЕ ЗА ПРОМЕНА НА ВЛАСТА!

Sase Ivanovski

Протест во Горна Бањица, мештаните најавуваат целосна блокада на изградбата на Коридорот 8

Sase Ivanovski

Христијан Мицкоски: Колку е поголем бројот на тие кои гласаат толку промените ќе бидат посилни

Sase Ivanovski

Ванковска: Со чинот на гласање ја изразувам сопствената убеденост во тоа што го говорам

Sase Ivanovski

Стево Пендаровски: Се надевам дека гласањето ќе биде согласно највисоките европски и меѓународни стандарди

Sase Ivanovski

Ковачевски: Денеска е првиот чекор кон големата одлука

Sase Ivanovski

Коѕијас за Преспанскиот договор: Грција не победи во светска војна за да нема компромис

Sase Ivanovski

ДИК: Одѕивот до 18 часот е 47,61отсто

Sase Ivanovski

Десетина граѓани се јавиле кај Народниот правобранител за повредено избирачко право

Sase Ivanovski

Програмерите со највисоки плати, а со најниски вработените во заштитните и истражните дејности

Sase Ivanovski

Протестите против израелската војна во Газа на универзитетите во САД се помасовни

Sase Ivanovski
Вчитувам....