24.8 C
Скопје
28/09/2023 18:34
МАКТЕЛ

   

    

Дали е безбедно 14-годишно дете да управува со електричен тротинет со брзина од 25 километри, праша денеска Ангелов

    

Центарот за управување со кризи ги повикува надлежните институции да присуствуваат на координативните средби, за да се договараат за употребата и изнајмувањето на електричните тротинети со цел намалување на ризиците по здравјето и да се заштити безбедноста и на возачите и на останатите учесници во сообраќајот, рече на денешната прес-конференција директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов.

Тој кажа дека заклучно со мај годинава со повреди се здобиле 11 лица од кои две со тешки телесни повреди, останатите со телесни повреди. Покрај возачите на електрични тротинети, настрадале и други учесници во сообраќајот, пред се пешаци. Претходната 2022 година, според евиденцијата на МВР имало 49 повредни, од кои осум со тешки телесни повреди, 41 со телесни повреди. Во 2021-та година пак, настрадале 30 лица.

   

– Имајќи предвид дека од неодамна во употреба се пуштени 500 електрични тротинети за изнајмување коишто се лесно достапни, вклучително и за деца од уште помала возраст од онаа која ја предвидува законот, за деца од 14 години нагоре како и за возрасни лица во Центарот за управување со кризи закажавме и одржавме две координативни средби. Покрај претставници на ЦУК учествуваа и претставници од МВР и Министерство за транспорт и врски. За жал и покрај уредните покани, некои институции не дојдоа на координативните средби, како Секторот за сообраќај на градот Скопје, трговското друштво „Бин Бин“, ЈП Градски паркинг и Републичкиот совет за безбедноста на сообраќајот на патиштата. Се надевам дека на некоја од следните координативни средби ќе дојдат за да поразговараме за опасностите кои се појавуваат од употребата на електричните тротинети, кажа на прес-конференцијата Ангелов.

 

На координативните средби на ЦУК се посочи дека покрај позитивните страни кои ги има употребата на електричните тротинети има и ризици, кои, како што посочи Ангелов се зголемени откако се пуштени во промет 500 електрични тротинети за изнајмување. Тој кажа дека законската слабост е што тротинетите можат да се користат без дозвола и дека никој не ги проверува корисниците меѓу нив и децата и дали ги познаваат сообраќајните прописи. За Ангелов е слабост и старосната граница, бидејќи деца од 14 години се рамноправни учесници во сообраќајот. Тој рече дека се случува и помали деца да користат тротинети и апелираше до родителите да внимаваат, бидејќи нивните малолетни деца можат да управуваат со изнајмени тротинети.

   

     

– Овие за изнајмување се лесно достапни за секого и покрај возрасните, посебно се ранливи децата, некои од нив не знаат да управуваат, некои немаат доволно вештини да управуваат со електрични тротинети. Лицето коешто управува електричен тротинет со брзина  од 25 километри на час при несреќен случај може да се здобие со тешки телесни повреди, па дури и со животно-загрозувачи повреди, кажа Ангелов.Тој предупреди дека дел од возачите користат и слушалки и можат да се доведат и себе си во опасност и останатите учесници во сообраќајот. Спорно, за него е што дел од возачите не носат заштитна кацига. Тој ги повика медиумите да се развие ова тема во јавноста, да се дебатира.

Ангелов како што кажа на прес конференцијата, на референдум во Париз 90 од граѓаните се изјасниле против користење на изнајмени електрични тротинети, зашто создавале безредие и ја намалувале безбедноста и на самите возачи и на останатите граѓани. За една година, како што сподели информации, во Париз загинале тројца возачи и имало 460 повредени лица. Тој ги повика надлежните институции да почнат кампања за правилно употребување на електричните тротинети, бидејќи расте бројот на корисници и додаде дека како ЦУК немаат против користењето, но бараат да се употребуваат согласно законските прописи.

Согласно Законот, возачите на електрични тротинети можат да се движат на велосипедска патека или ако нема, тогаш на пешачка патека или друга површина по десна лента со 25 километри на час, каде што поминуваат пешаци брзината на движењето не смее да биде поголема од шест километри на час. Возачите треба да носат заштитна кацига, во ноќните часови да носат рефлектирачки елеци, не смеат да носат животни.

– Прво прашање кое го поставуваме дали законот е доволно добар, дали е безбедно дете од 14 години да има право да управува со електричен тротинет со брзина од 25 километри, колку се почитуваат правилата предвидени со законот, дали и колку забележуваме лица кои возат електрични тротинети без да носат заштитна опрема, колку често забележуваме тротинет фрлен непрописно, попречно на тротоар, улица, паркинг на површини каде се движат пешаци велосипедисти, изјави Ангелов.

Одговарајќи на новинарско прашање што ќе предложат на средбите Ангелов кажа дека очекува во текот на неделава да закажат уште една координативна средба на која очекуваат присуство од сите надлежни институции, додавајќи дека особено е важен градот Скопје, бидејќи засега само во Скопје се изнајмуваат електрични тротинети. Тој повтори дека е важно да дојдат и претставници на компанијата која ги изнајмува и секторот за безбедност на патниот сообраќај од градот Скопје.-На тие координативни средби ќе одлучиме дали и што ќе предложиме понатаму, изјави Ангелов.

    

Најново

СПАСОВСКИ: Денеска во Струга се обратив на отворањето на 14. Меѓународна научна конференција на тема „Стратешки и безбедносен концепт за земјите од ЈИЕ“, во организација на Факултетот за безбедност – Скопје и Фондацијата „Фридрих Еберт“

Sase Ivanovski

ЛОГА ДО АПАСИЕВ: Почитуван професор Апасиев, научете ги децата во правниот сектор во Левица да пишуваат вистинито и соодветно за одлуката на Уставниот суд

Sase Ivanovski

МВР со Демант: Одредени портали шират лаги за вчерашната заплена на дрога во Автокоманда

Sase Ivanovski

Легендарниот украински фудбалер Шевченко стана надворешен советник на Зеленски

Sase Ivanovski

Предлог законот за амнестија целосно ослободува 286 лица

Sase Ivanovski

ЈО за фемицидот во Кочани: Убиство на свиреп начин и убиство на жена при вршење родово базирано насилство се истоветни во поглед на запретената санкција

Sase Ivanovski

Собранието на Косово усвои резолуција: Најостро го осудуваме терористичкиот напад организиран од Република Србија

Sase Ivanovski

Германската амбасадорка во Канада била дел од скандалот во Парламентот кога беше поздравен нацист

Sase Ivanovski

Македонија е најголем трговски партнер на Обединетото Кралство- формирана првата Британска бизнис асоцијација

Sase Ivanovski

Лога: Семејното насилство и предмети врзани со семејно насилство нема да бидат дел од амнестијата

Sase Ivanovski

Арсовска: Ќе покренеме постапки против лица кои ширеа лаги за безбедноста на мостот „Беласица

Sase Ivanovski

НАТО: Најдобар пат до траен мир е зголемување на помошта за Украина

Sase Ivanovski

Зоран Милановиќ: Босна и Херцеговина не функционира, умира на рати, и затоа треба да влезе во ЕУ за да се спаси

Sase Ivanovski

Арамии од три села од различни краеви на Македонија, здружени среде бел ден тргнале во кражба на бакар!

Sase Ivanovski

Под клуч ставени уште пет маркети кои не ги продавале артиклите по „гарантирана цена“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОМБА НА ПЕЏА АРСОВСКИ: КОГА ЌЕ ГИ ПОЧНЕМЕ ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ ПО УСТАВНИТЕ ПРОМЕНИ, ЕУ ЌЕ НИ ДАДЕ 900 МИЛИОНИ ЕВРА ГОДИШНО ЗА ПАТИШТА, ШКОЛИ, ГРАДИНКИ И БОЛНИЦИ

Sase Ivanovski

Лидер во земјоделското осигурување за 2023 – Признаниеза СН Осигурителен Брокер АД Битола

Sase Ivanovski

Од 188-та владина седница: Нови одлуки и допрецизирања на одлуки за заштита на животниот стандард на граѓаните – намалувања на цените на зеленчук и овошје, ориз, јужно овошје; најниска повластена даночна стапка за основните прехранбени прозводи

Sase Ivanovski

Арсовска: Сакајќи Мицкоски да го подигне својот рејтинг, доста работи да го подигне и мојот

Sase Ivanovski

Обвинителството отсега е слепо и глуво, нема повеќе ПИ- мерки за криминалците кои ќе се гонат за ,,Злосторничко здружување”!

Sase Ivanovski

Ќе се присоедини ли Стопанска банка Битола кон Комерцијална банка?

Sase Ivanovski

Арсовска ниту потврди ниту демантира дека ќе формира партија, на Мицкоски му порача да продолжи да се занимава со неа оти ѝ го крева рејтингот

Sase Ivanovski

Момчето од Битола починало од тежок инфект и внатрешно крварење, покажа обдукцијата

Sase Ivanovski

Бектеши: Граѓаните ќе купуваат поевтино јужно овошје оваа зима, зголемени се квотите за увоз

Sase Ivanovski

Работиме на побрзи процедури за царинење и олеснување на трговијата, велат од Царина

Sase Ivanovski

Прилепска гимназија им забрани на учениците да носат тренерки и хеланки, пирсеви, маици на прерамки и машки со долга коса и репче!

Sase Ivanovski

Лога ќе донесе ново упатство пак со етничка графа во матичните книги

Sase Ivanovski

АПИС: Државна лотарија да ја преиспита одлуката за организирање игри на среќа на интернет

Sase Ivanovski

537 санкции за брзо возење

Sase Ivanovski

Судските административци на протест – бараат повисоки плати

Sase Ivanovski

На граѓаните треба да им се објасни дека проширувањето на ЕУ е во нејзин интерес, порача Фон дер Лајен

Sase Ivanovski

Тренчевска: Имаме 51 пратеничка во Парламентот – лидери сме во регионот и пошироко

Sase Ivanovski

НЕРВОЗА ВО ПРАТЕНИЧКАТА ГРУПА НА ВМРО ДПМНЕ: Пратеничката Дафина Стојановска се испокара со сите, обвинувања и навреди кон Маричиќ

Sase Ivanovski

Од затвор нема да излегуваат академици, Лога на пратениците ќе им даде албум со слики од „Идризово“

Sase Ivanovski

Ќе се врши вонреден надзор во битолската болница по смртта на 24-годишното момче, наложи МЗ

Sase Ivanovski

Измените на Кривичниот законик не ги подготвуваше работната група, туку заменик министерката, вели Лога

Sase Ivanovski

Момче на 24 години починало во Битолската болница по седум дена висока температура

Sase Ivanovski

Спортско-рекреативен простор во Долно Лисиче на површина од 1000м2

Sase Ivanovski

МАРИЧИЌ: Најостро ги демантирам недостојните и ниски лаги на пратеничката Дафина Стојаноска. Со пратеничката ниту сум имал било каква комуникација ниту сум ѝ испратил било каква вербална или гестикулативна порака

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ ИМ СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА АКТИВИСТИТЕ КОИ ГО НАПРАВИЈА МУРАЛОТ ВО КУМАНОВО ЗА ЗАГИНАТИТЕ ПОЛИЦАЈЦИ ВО ДИВО НАСЕЉЕ

Sase Ivanovski

ПРИЈАВИЛ ПРАТКА СО ЛЕКОВИ, НО ИСПАДНАЛЕ ЧАСОВНИЦИ Царинската управа спречи обид за шверц на брендирани часовници

Sase Ivanovski

ФОНДАЦИЈАТА ЕДУКАТА ЌЕ СТИПЕНДИРА УШТЕ 8 СТУДЕНТИ Стипендиите се за бруцоши на државниот универзитет во Тетово

Sase Ivanovski

ВИСОКАТА ИНФЛАЦИЈА ЌЕ ГО ЗАБАВИ РАСТОТ Македонската економија годинава ќе порасне за 2%, предвиде ЕБОР

Sase Ivanovski

МОРАВМЕ ДА ГО ПРЕЗЕМЕМЕ ОВОЈ ЧЕКОР Тајван произведе своја подморница, ќе произведува уште

Sase Ivanovski

Герасимовски: „КК Работнички“ е домаќин и организатор на натпреварите од квалификациската „А“ група во ФИБА Европа купот

Sase Ivanovski

СТОЈЧЕВСКА: Битола по 44-ти пат, во чест на „Браќата на светлината“, Јанаки и Милтон Манаки, достоинствено и достојно ја чествува магијата на филмската камера

Sase Ivanovski

ГОШЕВ СО ФЕЉТОН ВО ПЛУСИНФО: Љубчо сонуваше конфедерација со Бугарија и со Грција, Бранко веруваше во Југославија, а Глигоров матеше со Изетбеговиќ

Sase Ivanovski

АВСТРИЈА РАЗВИВА ПЛАН „ВО ЕУ ПРЕД ЕУ“ ЗА ЗАПАДЕН БАЛКАН Не мора да чекаме да се имплементира секоја запирка, рече министерот Шаленберг

Sase Ivanovski

АКО ВУЧИЌ НЕ ЗНАЕЛ, ТОГАШ КОЈ Е ПРВА ФИГУРА ВО БЕЛГРАД Српска активистка за човекови права тврди дека Вучиќ го најавил нападот на Бањска

Sase Ivanovski

НАЈМАЛКУ 10 ГОДИНИ ЗАТВОР На напаѓачите од Бањска ќе им се суди за нарушување на уставниот поредок на Косово

Sase Ivanovski

САНКЦИИТЕ ПРОТИВ МОСКВА НЕ СЕ ДОВОЛНИ Зеленски најави повеќе украински акции против Русија

Sase Ivanovski

Редовен координативен состанок на заменик претседателката Сања Лукаревска со претседателите на централните партиски комисии на СДСМ

Sase Ivanovski

ГЕНСЕКОТ НА СДСМ, МИЛЕ ЗЕЧЕВИЌ ВАРДАРСКИ ВО СТРУМИЦА: СДСМ секогаш ја движи Македонија во вистинска насока и по вистинскиот, европскиот пат

Sase Ivanovski

Предупредување: Не наседнувајте на лажни електронски „судски покани“ во име на директорот на БЈБ, станува збор за обид за измама во меѓународни рамки

Sase Ivanovski

Маричиќ: Целата држава е огромно градилиште за нова патната мрежа, во тек е година на инвестиции

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НОВА АВИОНСКА НЕСРЕЌА ЗА ВАГНЕР: 150 ВОЈНИЦИ ЗАГИНАА ОТКАКО ИЉУШИН НЕ УСПЕА ДА ЗАКОЧИ НА ПИСТАТА ВО МАЛИ, АФРИКА

Sase Ivanovski

Европска конвенција на шефови на полиции: Република Северна Македонија успешно се справува со криумчарите на мигранти

Sase Ivanovski

Тренчевска: Продолжуваме со плодна соработка со Словенија во делот на безбедност и здравје при работа

Sase Ivanovski

Душица Димитриеска избрана за нов претседател на Советот на јавни обвинители

Sase Ivanovski

СЕ ЗАЛАГАМЕ ЗА РОДОВА ЕДНАКВОСТ Ахмети со поддршка до жените да продолжат да ги бараат правата кои ги заслужуваат

Sase Ivanovski

ЌЕ ПАДНЕ ЦЕНАТА И НА ЗЕМЈОДЕЛСКИТЕ ПРОИЗВОДИ Бектеши за ТВ21 откри дека ќе се намалат царинските тарифи

Sase Ivanovski

ВИЛМА РУСКОВСКА ЌЕ ЛЕТА ОД ОБВИНИТЕЛСКАТА ФУНКЦИЈА? Советот за јавни обвинители расправа за три дисциплински постапки

Sase Ivanovski

Грковска: Судиите мора да ја чуваат својата независност

Sase Ivanovski

Индиското вселенско летало кое слета на Месечината престана да работи

Sase Ivanovski

Јовески е оптимист дека нема да застарат многу предмети по измените на Кривичниот законик

Sase Ivanovski

Министерот Лога ја поздравува одлуката на Уставниот суд и очекува судот да постапува ажурно и за останатите прописи

Sase Ivanovski

Маричиќ од Штип: Северна Македонија е крстосница на дел од најважната европска патна инфраструкутра

Sase Ivanovski

БЕКИМ САЛИ: АМНЕСТИЈАТА ОПФАЌА И ПЕДОФИЛИ, ОВА НЕМА ДА ВИ БИДЕ ПРОСТЕНО!

Sase Ivanovski

Речиси 30.000 луѓе досега избегаа од Нагорно-Карабах во Ерменија

Sase Ivanovski

Со измените функционер може да украде милијарда и да се спаси, а обичен граѓанин да лежи, вели Тортевски

Sase Ivanovski

Претрес во Скопје, запленета дрога, приведен дилер

Sase Ivanovski

Ељшани за настаните во Бањска: Целта на косовската полиција не беше да ги убие напаѓачите, туку да ја ослободи територијата од криминалната група

Sase Ivanovski

Пендаровски: Руската инвазија врз Украина како никогаш претходно ја наметна потребата ЕУ да се фокусира на интеграцијата на Западен Балкан

Sase Ivanovski

Бектеши- Ако трговците продолжат со зголемен извоз на овошјето и зеленчукот, кои се за домашниот пазар, ќе предложиме целосно укинување на увозните давачки

Sase Ivanovski

Азербејџан: Го уапсивме поранешниот водач на Нагорно Карабах

Sase Ivanovski

Во Македонија пронајден француски државјанин кој во Франција бил пријавен за исчезнат

Sase Ivanovski

Амбасадор на САД во Косово: Нападот беше координиран, планот беше да се дестабилизира регионот

Sase Ivanovski

Езерската полиција во Охрид летово спасила десет лица

Sase Ivanovski

Млад велешанец го ризикуваше животот и се фрли во Вардар да спаси давеник

Sase Ivanovski

Николоски како известител од Мониторинг комисијата на ПС на Советот на Европа учествува во мисија за утврдување на фактите во Босна и Херцеговина

Sase Ivanovski
Вчитувам....