21.8 C
Скопје
25/07/2024 01:30
МАКТЕЛ

  

     

 

Дали е безбедно 14-годишно дете да управува со електричен тротинет со брзина од 25 километри, праша денеска Ангелов

      

Центарот за управување со кризи ги повикува надлежните институции да присуствуваат на координативните средби, за да се договараат за употребата и изнајмувањето на електричните тротинети со цел намалување на ризиците по здравјето и да се заштити безбедноста и на возачите и на останатите учесници во сообраќајот, рече на денешната прес-конференција директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов.

Тој кажа дека заклучно со мај годинава со повреди се здобиле 11 лица од кои две со тешки телесни повреди, останатите со телесни повреди. Покрај возачите на електрични тротинети, настрадале и други учесници во сообраќајот, пред се пешаци. Претходната 2022 година, според евиденцијата на МВР имало 49 повредни, од кои осум со тешки телесни повреди, 41 со телесни повреди. Во 2021-та година пак, настрадале 30 лица.

   

– Имајќи предвид дека од неодамна во употреба се пуштени 500 електрични тротинети за изнајмување коишто се лесно достапни, вклучително и за деца од уште помала возраст од онаа која ја предвидува законот, за деца од 14 години нагоре како и за возрасни лица во Центарот за управување со кризи закажавме и одржавме две координативни средби. Покрај претставници на ЦУК учествуваа и претставници од МВР и Министерство за транспорт и врски. За жал и покрај уредните покани, некои институции не дојдоа на координативните средби, како Секторот за сообраќај на градот Скопје, трговското друштво „Бин Бин“, ЈП Градски паркинг и Републичкиот совет за безбедноста на сообраќајот на патиштата. Се надевам дека на некоја од следните координативни средби ќе дојдат за да поразговараме за опасностите кои се појавуваат од употребата на електричните тротинети, кажа на прес-конференцијата Ангелов.

 

На координативните средби на ЦУК се посочи дека покрај позитивните страни кои ги има употребата на електричните тротинети има и ризици, кои, како што посочи Ангелов се зголемени откако се пуштени во промет 500 електрични тротинети за изнајмување. Тој кажа дека законската слабост е што тротинетите можат да се користат без дозвола и дека никој не ги проверува корисниците меѓу нив и децата и дали ги познаваат сообраќајните прописи. За Ангелов е слабост и старосната граница, бидејќи деца од 14 години се рамноправни учесници во сообраќајот. Тој рече дека се случува и помали деца да користат тротинети и апелираше до родителите да внимаваат, бидејќи нивните малолетни деца можат да управуваат со изнајмени тротинети.

   

     

– Овие за изнајмување се лесно достапни за секого и покрај возрасните, посебно се ранливи децата, некои од нив не знаат да управуваат, некои немаат доволно вештини да управуваат со електрични тротинети. Лицето коешто управува електричен тротинет со брзина  од 25 километри на час при несреќен случај може да се здобие со тешки телесни повреди, па дури и со животно-загрозувачи повреди, кажа Ангелов.Тој предупреди дека дел од возачите користат и слушалки и можат да се доведат и себе си во опасност и останатите учесници во сообраќајот. Спорно, за него е што дел од возачите не носат заштитна кацига. Тој ги повика медиумите да се развие ова тема во јавноста, да се дебатира.

Ангелов како што кажа на прес конференцијата, на референдум во Париз 90 од граѓаните се изјасниле против користење на изнајмени електрични тротинети, зашто создавале безредие и ја намалувале безбедноста и на самите возачи и на останатите граѓани. За една година, како што сподели информации, во Париз загинале тројца возачи и имало 460 повредени лица. Тој ги повика надлежните институции да почнат кампања за правилно употребување на електричните тротинети, бидејќи расте бројот на корисници и додаде дека како ЦУК немаат против користењето, но бараат да се употребуваат согласно законските прописи.

Согласно Законот, возачите на електрични тротинети можат да се движат на велосипедска патека или ако нема, тогаш на пешачка патека или друга површина по десна лента со 25 километри на час, каде што поминуваат пешаци брзината на движењето не смее да биде поголема од шест километри на час. Возачите треба да носат заштитна кацига, во ноќните часови да носат рефлектирачки елеци, не смеат да носат животни.

– Прво прашање кое го поставуваме дали законот е доволно добар, дали е безбедно дете од 14 години да има право да управува со електричен тротинет со брзина од 25 километри, колку се почитуваат правилата предвидени со законот, дали и колку забележуваме лица кои возат електрични тротинети без да носат заштитна опрема, колку често забележуваме тротинет фрлен непрописно, попречно на тротоар, улица, паркинг на површини каде се движат пешаци велосипедисти, изјави Ангелов.

Одговарајќи на новинарско прашање што ќе предложат на средбите Ангелов кажа дека очекува во текот на неделава да закажат уште една координативна средба на која очекуваат присуство од сите надлежни институции, додавајќи дека особено е важен градот Скопје, бидејќи засега само во Скопје се изнајмуваат електрични тротинети. Тој повтори дека е важно да дојдат и претставници на компанијата која ги изнајмува и секторот за безбедност на патниот сообраќај од градот Скопје.-На тие координативни средби ќе одлучиме дали и што ќе предложиме понатаму, изјави Ангелов.

    

Најново

Храната на „Мекдоналдс“ е забранета во Париз: Усеин Болт токму со неа испиша историја

Sase Ivanovski

Од Бијонсе до Џорџ Клуни: Холивудски ѕвезди со поддршка за Камала Харис

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТРАМП СЕ ИЗГЛУПИРА: Проблемот со Камала Харис е што е левичар и што е жена!

Sase Ivanovski

ТЕШКАТА СУДБИНА НА ПОЛСКА И ПОЛСКИОТ НАРОД, СО ВЕКОВИ ЧЕРЕЧЕНА И МАЛТРЕТИРАНА ОД ГЕРМАНИЈА И РУСИЈА!

Sase Ivanovski

Елфет Исмаили нова заменик министерка за одбрана

Sase Ivanovski

Средба Муцунски – Шаленберг во Виена

Sase Ivanovski

Зијадин Сеља: Нов уставен поредок една од темите на Централното претседателство на Алијанса

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: Од рудниците за литиум Србија ќе добие куп пари, нема да знаеме што да правиме со парите, загадувањето ќе биде минимално

Sase Ivanovski

ГОРАН СДК: Имавме специјална обвинителка што падна на чанти и тросед, а сега имаме Антикорупциска комисија што паѓа на поминување граница преку ред

Sase Ivanovski

Мисајловски – Гир: Интензивирање на соработката со ЕУ во доменот на безбедноста и одбраната

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СРПСКА АНАЛИТИЧАРКА: Русите не ги спасија Ерменците од егзодус од Нагорно Карабах, не ги спасија ни Србите од Српска Краиана за време Олуја, време е да се свртиме кон САД и ЕУ

Sase Ivanovski

ПО 30 ГОДИНИ ГРАДБА И ПОТРОШЕНИ СТОТИЦИ МИЛИОНИ ЕВРА: ПРУГАТА КОН БУГАРИЈА Е НЕИСПЛАТЛИВА И НИКОГАШ НЕМА ДА СЕ ИЗГРАДИ, ВЛАДАТА ЌЕ БАРА ЕВРОПСКИТЕ КРЕДИТИ ДА СЕ ПРЕНАМЕНАТ ЗА БРЗА ПРУГА ОД СРБИЈА ДО ГРЦИЈА

Sase Ivanovski

Приведен крадец, расчистени четири кривични дела, одредена мерка притвор

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВИСТИНСКИ ВОДОПАД НА АВТОПАТОТ СРБИЈА – МАКЕДОНИЈА КАЈ ГРДЕЛИЧКА КЛИСУРА

Sase Ivanovski

Приведен дилер на дрога, баран со централна потерница

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: СМЕШНО Е ДА СЕ ОЧЕКУВА ДЕКА АКО ПОБЕДИ ТРАМП САД ЌЕ ЗАСТАНАТ НА СТРАНАТА НА СРБИЈА

Sase Ivanovski

Кинезите кои го градат автопатот за Охрид ќе ја повлечат тужбата во Париз против ЈПДП

Sase Ivanovski

Лишени двајца косовски државјани, во автобус криумчареле стока без соодветна документација

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Хеликоптер на МВР исфрли над 50 тони вода врз пожарот во реонот на Јасен

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: КАМАЛА ХАРИС ИМА ГОЛЕМИ ШАНСИ ДА ПОБЕДИ ЗАТОА ШТО МИШЕЛ ОБАМА ЌЕ ЗАСТАНЕ ЗАД НЕА И ЌЕ БИДЕ ГЛАВЕН НЕЈЗИН ПРОМОТОР А ТАА Е МЕГА ПОПУЛАРНА ВО САД МЕЃУ МАЛЦИНСТВАТА МЛАДИТЕ И ЖЕНИТЕ

Sase Ivanovski

СДСМ: Тошковски да си го праша Мицкоски за тајната коалиција со ДУИ

Sase Ivanovski

ФУРКАН САЛИУ: Мицкоски изгледа мотивиран нешто навистина да смени. Се надевам дека оваа мотивација ќе трае барем еден мандат.

Sase Ivanovski

Министерот Перински со градоначалниците од Полошкиот плански регион: Многу приоритетни прашања во општините чекаат на финансиската поддршка од Владата, потребите на граѓаните се најважни

Sase Ivanovski

РЕК Битола работи со блок 3, испадна од мрежа блок 1, на блок 2 во тек е ремонт

Sase Ivanovski

Пчелар од струмичко предизвикал пожар, при гаснењето добил изгореници

Sase Ivanovski

Удрил велосипедост со возило, избегал па сам се пријавил

Sase Ivanovski

Официјална средба на Герасимовски со амбасадорот на Република Туркијe Фатих Улусој

Sase Ivanovski

Се бара притвор за осомничените за убиството во Гостивар, мотив било несогласувања и конфликти

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Изгаснат пожарот во струмичко Ново село, причинети се огромни материјални штети

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: ТОА ШТО ПУТИН ГО БАРА ОД ЗЕЛЕНСКИ НИКОЈ НОРМАЛЕН ЛИДЕР НА ЗЕМЈА НЕ МОЖЕ ДА ГО ПРИФАТИ

Sase Ivanovski

ДКСК ја чека документацијата за имотната состојба на Јанушев, постапува по предметот за синот на Мицкоски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: УКРАИНА НИКОГАШ НЕМА ДА ЈА ПОБЕДИ РУСИЈА, А И РУСИЈА ТРПИ ГОЛЕМИ ШТЕТИ ПОРАДИ ВОЈНАТА, И НА ДВЕТЕ СТРАНИ ТРЕБА ДА ИМ ДОЈДЕ ПАМЕТ И ДА ЈА ПРЕКИНАТ ВОЈНАТА

Sase Ivanovski

Разрешен директорот на КПУ Затвор „Скопје“ Филип Андов, за в.д. поставен Бобан Утковски 

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: Ме загрижува тоа што Русија почнува да ја смета ЕУ за безбедносна закана како НАТО

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: Може ќе воведеме санкции за Русија кога притисокот врз Србија ќе биде преголем

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: РУСИТЕ НАУЧИЈА ПРОПАГАНДА ОД ЗАПАДОТ, НЕМА РАЗЛИКА МЕЃУ ЦНН, ББЦ И РТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: ВО МОМЕНТОВ НИТУ ЗАПАДОТ НИТУ РУСИЈА НЕ РАБОТАТ ВО ИНТЕРЕС НА СРБИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТУРИСТИ ЕДВАЈ СПАСИЈА ЖИВА ГЛАВА ВО СКИЈАТОС ОТКАКО АВИОН ГИ КРЕНА ВО ВОЗДУХ СО СВОИТЕ МОЌНИ МОТОРИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ ИМАЛ КАВГА СО МАКЕДОНСКИ ПРЕМИЕР, НЕ ОТКРИ СО КОГО: Му велам ако нон стоп гласате како ќе ви кажат САД и ЕУ, што не се укинете како влада и прогласите протекторат?!

Sase Ivanovski

БРАВО: ЈК травел му подариле одмор на повредениот пожарникар

Sase Ivanovski

ДОКТОР МУАМЕДИ: Кога се вработуваат лекари истовремено треба да се вработуваат и медицински сестри и друг здравствен персонал, па дури и нездравствен персонал

Sase Ivanovski

Собирање и расчистување од непрописно одложен отпад на бул.,,Никола Карев”

Sase Ivanovski

СВР Битола поднесе кривични пријави за „уцена“, „полов напад и силување“ и „помагање“

Sase Ivanovski

Прилепчанец се самозадоволувал во парк пред малолетници

Sase Ivanovski

50 години демократија во Грција – подеми и падови

Sase Ivanovski

Руски разузнавач е повреден во експлозијата на автомобил во Москва

Sase Ivanovski

ВИДЕО:| Во авионската несреќа во Непал загинаа 18 луѓе

Sase Ivanovski

ФОТО: Се расчистува Халкидики, акција со багери за отстранување на лежалки и чадори

Sase Ivanovski

Влада донесе одлука: Вработувања на 600 специјализанти во болниците, разрешен директорот на Шутка и именувани повеќе директори

Sase Ivanovski

БОГОЈЕСКИ: Сребреница не е геноцид, Украина и Израел мора да се помагаат, Косово не ги исполнува меѓународните стандарди за независност и Македонија треба да го повлече признавањето на таа провинција

Sase Ivanovski

Француски медиуми: Уапсен 18-годишник кој планирал напад за време на Олимписките игри

Sase Ivanovski

Комитетот за координирање и управување со кризи ќе има седница за состојбата со пожарите

Sase Ivanovski

Нова анкета: Камала Харис води пред Трамп

Sase Ivanovski

КРЕШИМИР ЌЕ СИ ЛЕЖИ ЗАТВОР 50 ГОДИНИ? Жителите на Дарувар се во голема болка, 24 јули е прогласен за Ден на жалост

Sase Ivanovski

ОН: 150.000 луѓе се раселени од Кан Јунис за само еден ден

Sase Ivanovski

Холандскиот филм „Млеко“ победник на седмото издание на „Beach film festival Ohrid 2024“

Sase Ivanovski

Камала Харис ќе го бојкотира говорот на Нетанјаху во Конгресот

Sase Ivanovski

Макрон одбива да ја назначи премиерката договорена од левицата

Sase Ivanovski

Германија забрани работа на муслиманска организација: „Таа промовира екстремистичка идеологија“

Sase Ivanovski

ГРЦИТЕ НЕМААТ МИЛОСТ ЗА НЕСОВЕСНИТЕ ТУРИСТИ Паркирале на кружен тек, им летнаа таблиците

Sase Ivanovski

СЕЛИН ДИОН ЌЕ ПЕЕ НА ОТВОРАЊЕТО НА ОЛИМПИЈАДАТА ВО ПАРИЗ Уште една поп-ѕвезда ќе настапи, сè се држи во тајност

Sase Ivanovski

Жителите на Шуто Оризари оставени на немилост: Нема автобуси по 10 часот

Sase Ivanovski

МУ НЕМА КРАЈ НА УЖАСОТ ВО БИТОЛА: Битолчанецот кој силувал 18-годишна девојка со уцена, на ист начин ја принудил да му плати 5.500 евра

Sase Ivanovski

ЕК: Македонија спроведе реформи за независност на судството, но останува загриженоста за негова заштита од влијание

Sase Ivanovski

Курти ги повика граѓаните на Косово да не го величаат Фатон Хајризи

Sase Ivanovski

Стопанска комора: Време е да седнеме со синдикатите и да ги соочиме аргументите за „недела неработен ден“

Sase Ivanovski

Тошковски: Ќе процесуираме постапки за сите „недопирливи“ чиешто име не смеело да се спомне досега

Sase Ivanovski

ДКСК ќе иницира постапка до надлежен орган против заменик министер за распоредување на вработени за време на избори

Sase Ivanovski

МВР има двајца осомничени за подметнување два пожари

Sase Ivanovski

ЗОШТО МАКЕДОНЦИТЕ НЕ СИ ЈА САКААТ ДРЖАВАТА?!?!

Sase Ivanovski

ТОА ШТО АНАЛИЗАВА Е НА ДОЈЧЕ ВЕЛЕ Е КАКО СОЛ НА РАНА: Македонија за пет години покуса за 170 илјади работници

Sase Ivanovski

Платформата за борба против корупција: ДКСК да се воздржи од поткопување на довербата што ја изградија претходниците

Sase Ivanovski

Украина: Ние сме подготвени за преговори, но Русија не е

Sase Ivanovski

Азески и Јаневска разговарале за проширување на концептот за дуално образование

Sase Ivanovski

Книжевниот фестивал „Добра приказна“ бара онлајн донации за да се одржи

Sase Ivanovski

СДСМ: Тошковски одбрал лош начин за да не одговори на клучните прашања

Sase Ivanovski

Малолетници објавувале експлицитни фотографии од нивни соученик во група на социјални мрежи

Sase Ivanovski

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Sase Ivanovski

Градежно – занаетчиски работи во општинските основни училишта на територија на општина Гази Баба

Sase Ivanovski

Јапонски истражувачи поставија нов светски рекорд за брзина на интернет

Sase Ivanovski
Вчитувам....