37.8 C
Скопје
14/07/2024 21:07
МАКТЕЛ

  

     

 

Даниел Стојчевски пратеник од Движењето ЗНАМ-За наша Македонија до Оливер Спасовски: Човекот кој што свесно го блокираше Куманово поради лична суета и политички пресметки, да има доблест, да го послуша гласот на граѓаните и да се повлече од политиката

      

Иако во текот на изборната кампања немав можност да имаме јавно
соочување со носителот на листа Оливер Спасовски, бидејќи”машки” ги
избегна дебатите, денеска сме тука и нема каде да се бега и ќе ги
соочиме фактите пред целата јавност. Денеска наместо човекот кој што
направи огромна штета на Македонија, човекот кој што свесно го блокираше
Куманово поради лична суета и политички пресметки, да има доблест, да го
послуша гласот на граѓаните и да се повлече од политика, тој е присутен
и повторно се обидува да дели памет, иако на сите им е јасно зошто тој е
во пратеничко столче. Јас сметам дека немате повеќе кредибилитет да
зборувате за она што треба да се прави, бидејќи имавте можност, а ја
прокоцкавте и сте најголемо разочарување за македонскиот народ.
Еве неколку од фактите за се што направи министерот со најголем стаж во
едно министерство:

   

– Убиство на Мартин Јанушев
– Убиства во Шиша бар
– агресивен пајак – тепач;
– двојно убиство на Рузвелтова;
– Дурмо турс;
– милионски тендери за набавка на патни исправи;
– а, потоа: стотици илјади граѓани небаре во куќен, овојпат во притвор
во државата, без
  можност да ја напуштат;
– набавка за возила на МВР ;
– тендери за одржување на возила на МВР;
– фотографии со наркобосови и криминалци;
– издавање македонски пасоши на белосветски криминалци;
– исчезнато оружје од депото на МВР
– кражба на масло од канабис;
– командир уапсени со дрога,
– бегства од затвори.

 

Впрочем, вашиот изборен резултат во изборната единица два говори за тоа
што мислат луѓето за вашата работа и колку го ценат вашиот збор. Така ќе ги
третираат и изнесените невистини од собраниската говорница.
Спасовски единствено ќе биде запаметен како министер кој додели 215
македонски пасоши на белосветски нарко босови на нарко картели.
Во време на Спасовски се случи полициски службеник да се “удри” во
пајак, се проби полициската акција Планина во која што требаше да бидат
уапсени нарко дилерите од Грчец, се случија дури 5 нерасчистени убиства
низ скопски улици и локали, мафијашки пресметки на банди во трговски
центри, кражби, киднапирања на деца, дојави за бомби низ училиштата,
трговски центри, станбени згради и државни институции, кражби на
марихуана, кражба на оружје од полициско депо, бегство на криминалции,
делење на коруптивни тендери со милионски суми, а се случи и
грозоморното убиство на Вања и Панче, каде што се увиде дека полицијата
можела и морала да го спречи ова двојно убиство, доколку Спасовски и
службите веднаш реагирале и откриеле додека возилото на убиениот Панче
се возело со денови низ скопските улици, па со истото возило, убијците
да ја киднапираат Вања и потоа да ја убијат.
Во време на министерувањето на Спасовски командири пукаа со оружје и се
снимаа и објавуваа на социјалните мрежи, а криминалците од Арачиново
наместо во затвор беа во полициски станици, тепаа и бркаа полициски службеници.

   

     

Во последниот месец од неговото катастрофално министерување се случи и
целосен хаос со вадење на нови патни исправии на граѓаните кои до ден денеска се
оставени на минусни температури да чекаат, иако обрасци за подготовка на
патни исправи и возачки дозволи нема доволно.
Се случи и скандал од невидени размери со упадот на партиската војска на
ДУИ во македонска навигација во време кога контролорите во М-НАВ
опслужувале летање,слетување и прелетување на над 40тина авиони.
Спасовски за 7 годино целосно го узурпираше Министерството за внатрешни
работи.Само криминалците се чувствуваа безбедни со Спасовски, а подземјето
стана надземје.

Спасовски заминува како најнеславен министер за внатрешни работи.
Оливер Спасовски веројатно ќе стане најдолговечниот министер за
внатрешни работи до сега веќе 7 години, тој нема ниту една поголема
акција за сузбивање на криминал и корупција, дрогата царува по улиците
на македонските градови како никогаш порано. Кокаинот е достапен на
македонските деца како никогаш порано, а на Спасовски му се случија
Рекет 1 и 2, 215 издадени пасоши на нарко босови и останати криминалци.
Во негов мандат криминалците слободно шетаат на улица, прават криминал,
а за тоа не одговараат.

Инаку, додека Спасовски раководеше со МВР, опозицијата ги обелодени
Мафија 1 и 2, а во случаите се откри издавање на нелегални македонски
пасоши на над 200 криминалци и наркобосови од Балканот и пошироко.
Ситуацијата се подгреа кога се дозна дека на 20.000 македонски граѓани
им биле издавани два матични броеви кои два пати се појавувале на
избирачкиот список. Случајот беше експресно решен, оти на обвинителна
клупа се најдоа шалтерски работници.
Очекувано ниту Спасовски ниту некој друг висок функционер не понесе одговорност. Ниту пак пасошите беа поништени.

За време на изборната кампања за локалните избори, ВМРО-ДПМНЕ обелодени
дека полицајци блиски до СДСМ формирале злосторничка група на
апликацијата Вибер која требало да следи членови на партијата за потоа
физички да ги малтретира и да им го ограничи нормалното движење, а во
неа биле вклучени над четириесетина началници, полициски командири и
полицајци во улога на партиски извршители.
Непосредно по акцијата Планина, во јавноста протекоа фотографии како
Спасовски седи на иста маса со наркобосови, но тој до последно не кажа
зошто седи со нив, ама ја повика јавноста да покаже кој од лицата на
сликата се криминалци. Акцијата не беше целосно завршена бидејќи кртови
од МВР им јавиле на криминалците, Обвинителство ги викна на разговор и
тука се затвори случајот. И по низата афери кои беа објавени за работата
на МВР, Спасовски ја преживеа интерпелацијата во Собранието.
Спасовски не беше единствениот од владата на Заев кој беше поврзан со
скандали.И за други министри имаше многу афери за кои јавноста не виде
институционална завршница.

Сектор за односи со јавност

    

Најново

ВМРО ДПМНЕ: СДС падна на многу ниски гранки чим меша деца на Мицкоски за политички поени, патувањето на синот државата не ја чини ништо, тој не е дел од делегацијата

Sase Ivanovski

МНР во одбрана на премиерот: Јован Мицкоски не беше дел од делегацијата на Самитот на НАТО која броеше 21 член

Sase Ivanovski

МЕПСО: Исклучени два далекуводи во неготинско од безбедносни причини, нема прекини во снабдувањето со електрична енергија

Sase Ivanovski

Бајден по обидот за атентат врз Трамп: Нема место за вакво насилство во Америка

Sase Ivanovski

Кремљ го осуди обидот за атентат врз Трамп, прстот го вперија во демократите на Бајден

Sase Ivanovski

СДСМ: Мицкоски да ги објави приватните сметки за картата и трошоците за синот

Sase Ivanovski

Гаши: Обидот за атентат врз Трамп е напад врз демократијата

Sase Ivanovski

Али Ахмети: Најостро го осудувам обидот за атентат на претседателот Трамп

Sase Ivanovski

ДОДЕКА НЕГОТИНО ГОРИ, ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА МОРЕ, ЈАНЧЕВ МУ ГО ГАСИ ПОЖАРОТ Се очекува денес да се стави пожарот кај Неготино под контрола, кажа кавадаречкиот градоначалник Јанчев

Sase Ivanovski

Поради топлотниот бран 10 до 15 колапси дневно и зголемен број сообраќајки

Sase Ivanovski

Министрите Тошковски и Мисајловски на терен: Пожарот во Неготино е под контрола, Владата донесе одлука за 30 дневна кризна состојба

Sase Ivanovski

Мицкоски го осуди обидот за атентат врз Трамп: Нашите мисли и молитви се со претседателот Трамп

Sase Ivanovski

Тошковски во интервју за „Фокус“: Случајот со судијата Наке Георгиев е чист, фатен е на лице место

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Полициски хеликоптер исфрли над 38 тони вода  врз пожарот на планината Серта

Sase Ivanovski

Вонреден инспекциски надзор во пицерија – ресторан во Гостивар откако деветмина гостиварци се затруле со храна

Sase Ivanovski

Трамп до своите поддржувачи: Господ ме спаси, мора да останеме обединети

Sase Ivanovski

Герапетритис: Новиот политички и државен врв на Северна Македонија систематски го прекршува Договорот од Преспа

Sase Ivanovski

Филипче го осуди обидот за атентат врз Трамп

Sase Ivanovski

Павле Трајанов: Најостра осуда на обидот за атентат над Трамп

Sase Ivanovski

Почина Шенон Доерти – ѕвездата од серијата „Беверли Хилс“ ја загуби битката со опасната болест

Sase Ivanovski

Стотина македонски војници и два хеликоптери МИ 8/17 ќе помагаат во гаснењето на пожарот во Неготинско

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Атентат врз Трамп, ранет е во уво – напаѓачот е убиен

Sase Ivanovski

Видео од атентаторот на Трамп: Ги мразам републиканците, го мразам Трамп!

Sase Ivanovski

Петровска: Прво владино патување, прв скандал!

Sase Ivanovski

181 казнет возач во Скопје

Sase Ivanovski

Бајден по обидот за атентат врз Трамп: Нема место за вакво насилство во Америка

Sase Ivanovski

Светските лидери се шокирани – го осудија обидот за убиство на Трамп

Sase Ivanovski

Затворен за сообраќај патот Штип-Неготино поради пожарот на планината Серта

Sase Ivanovski

УЈП НАЈАВУВА ЗАСИЛЕНИ КОНТРОЛИ ЗА ФИСКАЛИЗАЦИЈА На удар ќе бидат трговците во туристичките центри

Sase Ivanovski

АВИОКОМПАНИЈАТА „АЈЕТ“ ГО РЕАЛИЗИРА ПРВИОТ ЛЕТ ЗА СКОПЈЕ Авионите на релација Скопје – Истанбул ќе летаат 4 пати неделно

Sase Ivanovski

НАЈУСПЕШНИТЕ ЖЕНИ МЕНАЏЕРКИ КАЈ СИЉАНОВСКА ДАВКОВА Георгиевска-Јовевска, една од најуспешните менаџерки

Sase Ivanovski

Пожар на четири места на висорамнината Љубаш, причината најверојатно човечки фактор

Sase Ivanovski

СРБИН НАПРАВИ ХАОС НА АЕРОДРОМОТ ВО ТЕЛ АВИВ Ископал канал за бегство од притворскиот оддел

Sase Ivanovski

КРЕЈЧИКОВА Е НОВА ШАМПИОНКА НА ВИМБЛОН Чехинката ја победи Италијанката Паолини

Sase Ivanovski

НАЈДОБРИОТ МАКЕДОНСКИ ЏУДИСТ ОДИ НА ОЛИМПИЈАДА Еди Шерифовски ќе настапи во категорија до 81 кг

Sase Ivanovski

ЗАПЛИВА ВО СЕНА ЗА ДА ДОКАЖЕ ДЕКА Е ЧИСТА Француска министерка тврди дека олимпискиот пливачки тријатлон може да почне

Sase Ivanovski

ЗА УТРЕ, ОБЕЗБЕДЕНИ СЕ АВИОНИ, ЛУЃЕ И ХЕЛИКОПТЕРИ Јанчев по денешната координација со градоначалникот на Неготино

Sase Ivanovski

„ЕР-ТРАКТОРИТЕ“ НЕ СЕ ВРАТИЛЕ НА ОГРАЖДЕН Од ЦУК тврдат се повлечени да наполнат гориво и на мини сервис

Sase Ivanovski

ВИДЕО: Обид за атентат врз поранешниот американски претседател, Трамп

Sase Ivanovski

Жена, маж и двајца малолетници тепале една жена

Sase Ivanovski

Еден човечки гест не ја загрозува секуларноста на државата, велат од „Вреди“ за молитвата во Собранието

Sase Ivanovski

Италијанската полиција ослободи 33 индиски земјоделски работници од ропство

Sase Ivanovski

Унгарски медиуми: Зделката за кредитот од 500 милиони е крајно мистериозна*

Sase Ivanovski

Детска клиника: Една сестра нестручно се однесувала кон доенчето, случајот ќе го разгледува комисија

Sase Ivanovski

Состојбата со пожарот кај Неготино се влошува, итно се бараат доброволци со механизација!

Sase Ivanovski

Каракашев: Производната цена на пченицата чини неполни 14 денари, не сме задоволни

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Загрозени се куќи кај Калањево од пожарот на Серта: Барајте помош од Србија, штом немаме доволно авиони!

Sase Ivanovski

Мемеди: Според сестрата, повредата на десната рака на бебето настанала при земање крв

Sase Ivanovski

Подобрена е состојбата на бебето кое го нашол случаен минувач во центарот на Велес

Sase Ivanovski

„Му ги кинела нервите со години“: Реакции за Србинот кој ја исфрли жена му на автопатот кај Демир Капија

Sase Ivanovski

Регионална депонија во Свети Николе: Зошто да биде европска кога може да е дива

Sase Ivanovski

Досега против рудник, сега против фабрика за алуминиум, нови протести на југоистокот

Sase Ivanovski

Матка 20 години чека заштита, законот е готов, но заглави во Собранието

Sase Ivanovski

По Пентагон, и Москва потврди дека имало телефонски разговор Остин – Белоусов, детали не се откриваат

Sase Ivanovski

(ФОТО) Страотен пожар на планината Серта: Пламените јазици се доближуваат до патот

Sase Ivanovski

Стани Мурто да седне Курто

Sase Ivanovski

Оружјето на Мицотакис

Sase Ivanovski

(ФОТО) Најмалку 20 лица загинале во воздушен напад врз хуманитарна зона Газа

Sase Ivanovski

Поради несреќа со ракетата на „SpaceX“ сателитите „Starlink“ завршија во „погрешна“ орбита

Sase Ivanovski

Министерот Љутков најави реконструкција на локалитетот „Залив на коските“ на Охридското Езеро

Sase Ivanovski

Судот ги отфрли обвиненијата против Алек Болдвин

Sase Ivanovski

(ВИДЕОИНТЕРВЈУ) Ѓорѓиевска: Од грешките се учи, светот не се руши ако грешите

Sase Ivanovski

ССК: Австриецот Евалд Коениг туристичкиот гигант, нов Потпретседател за надворешна соработка и туризам

Sase Ivanovski

Неверемето со град предивика поплави и сообраќаен хаос во Баварија

Sase Ivanovski

Кривична пријава за тешки дела против здравјето на луѓето, СВР Скопје го расчисти случајот со четирите малолетни лица

Sase Ivanovski

Шпанија му нуди на селекторот Де ла Фуенте трипати поголема плата

Sase Ivanovski

ВЛЕН: ДУИ е во опозициски кошмар!       

Sase Ivanovski

СДСМ: Кредитот од Будимпешта е политички мотивирана одлука, нема финансиска оправданост

Sase Ivanovski

Продолжува засиленото полициско присуство на територија на СВР Скопје

Sase Ivanovski

Велешанец во центарот на градот пронашол напуштено бебе во тешка здравствена состојба

Sase Ivanovski

Во пресрет на големиот настан по повод стогодишнината од Прилепска Пиварница

Sase Ivanovski

Таравари: На одговорност ќе бидат повикани сите кои несоодветно се однесувале со тримесечното бебе

Sase Ivanovski

ССНМ: Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотен бран

Sase Ivanovski

МИЦКОСКИ ЗА ЕУ: Останавме во ходник да чекаме вратата да ни ја отворат, да седнеме и да преговараме

Sase Ivanovski

ПАДНА „МОЈ ДДВ“: Граѓаните реагираат, не можат да скенираат сметки

Sase Ivanovski

Уапсен сопственикот на куќата каде беа пронајдени четворицата малолетници кои завршија на Токсикологија А.А

Sase Ivanovski

Мицотакис: Грција нема да ги открие оружјата што ѝ се на располагање доколку соседната земја продолжи со актуелната тактика

Sase Ivanovski

Тошковски во интервју за „Фокус“: Немам фирми во Бугарија, обвинувањата на Апасиев се ниски

Sase Ivanovski

Семејство на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Детска клиника, Таравари најави ригорозни казни

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Филипче додека беше министер ја направи државата заложник на здравствената мафија, луѓе собираа пари за лекување преку СМС пораки, а неколку фирми блиски до него се богатеа

Sase Ivanovski
Вчитувам....