13.8 C
Скопје
30/03/2023 15:39
МАКТЕЛ

   

Дезинформaциски бран во јануари: Руското влијание во спорот меѓу Софија и Скопје

    

Министрите за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков (лево) и на РСМ, Бујар Османи (десно) во посета на претепаниот Христијан Пендиков. Фото: Твитер-профил на МНР на РСМ, Бујар Османи
Последното затегнување на односите меѓу Северна Македонија и Бугарија и (не)видливата руска рака во процесот на ескалација на односите, се покажа дека е доминантен тренд на дезинформациите што кружеа во македонскиот (но и во бугарскиот) информативен простор во јануари 2023 година. Освен ова продолжува трендот на дезинформации преку руски наративи околу агресијата на Украина, иако со нешто помал обем од вообичаениот. Се разбира, анализата не би била целосна доколку не ги споменеме и „бесмртните“ антиваксерски дезинформации, кои сè уште упорно опстојуваат, пишува „Вистиномер“ во својата анализа.
Текстот подолу го пренесуваме во целост:

  

Целиот тек на настаните околу руското вмешување во односите на Бугарија и Северна Македонија, полека изби на површина по претепувањето на секретарот на бугарскиот клуб во Охрид „Цар Борис“, охриѓанецот со македонско државјанство и бугарска самосвест Христијан Пендиков, по што дојде до договорена евакуација на претепаниот во Софија со владин авион на Бугарија, посета на шефот на дипломатијата, Бујар Османи во Софија и серија изјави и реакции од македонска и од бугарска страна, во кои се појавија и повеќе тврдења за руско влијание во овој настан и во ескалацијата на односите на двете земји.Дезинформациите главно се однесуваа на наводниот, парафразираме, „екстремен говор на омраза и акти од омраза што се случувале во Северна Македонија системски и константно“, бидејќи постоела „политика на омраза кон Бугарите во државата“ и дека „држава не преземала ништо“.

 

Ваквите (дез)информации не ги пласираат само екстремни политичари од типот на европратеникот Ангел Џамбаски или лидерот на проруската и антимакедонска партија Преродба, Костадин Костадинов, туку станаа дел и од официјалниот јазик на традиционалните политички партии во таа земја, а доаѓаат и од потпретседателката на Бугарија Илијана Јотова, претседателот Румен Радев, кои тврдат за некаква децениска политика за претепување на Бугари во земјата. За да не останат покуси со вакви дезинформациски наративи, се јавија и поранешниот премиер Бојко Борисов и поранешната министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, кои сметаат дека настаните и изјавите на македонските политичари „ја приближувале Северна Македонија кон Србија и Русија“.

  

До ваквите изјави дојде по иницијалната каписла што ја „испука“ претседателот на РСМ, Стево Пендаровски на 23 јануари. Имено, по неколку дена од инцидентот со Пендиков, претседателот свика проширен состав на Советот за безбедност на кој учествуваа и премиерот Димитар Ковачевски и претседателот на Собранието, Талат Џафери, а по завршувањето ѝ препорача на Владата да забрани влез на неколку лица или ако се во земјата да ги прогласи за непожелни, како превентивни мерки по повод прославата од годишнината на раѓањето на Гоце Делчев, закажано за 4 февруари во Скопје.

    

Зборувајќи на прес-конференцијата и за претходните активности на македонските безбедносни служби, Пендаровски рече дека веќе биле протерани три лица со бугарско државјанство, од кои двајца наводно новинари и трето лице кое е многу гласно и во актуелните случувања. Претседателот додаде дека „не може да зборува во детали“ но дека „дел од лицата и структурите“ за кои зборуваше на прес-конференцијата „се надоврзани и на руската разузнавачка служба“(види од 8.50 мин. од видеото). Меѓу тие лица за кои зборуваше Пендаровски, и јавноста, но и самиот, се препозна европратеникот Ангел Џамбаски, потоа лидерот на бугарска парламентарна партија Костадин Костадинов и претседател на Фондација Македонија формирана минатата година од лицето Виктор Стојанов. По ова следеа низа закани, дезинформации и изјави кои де факто ја потврдија информацијата од Пендаровски дека дел од активностите на овие лица „се надоврзуваат на руските разузнавачки служби“ и дека влијанието на „трети страни“( според Бујар Османи тоа е Руската Федерација), е извршувано во полза и за интереси токму за тие трети страни, од кои единствено Москва се споменува поименично.

Повеќе за ова и за изјавите во детали може да се прочита во збирното инфо што го објави „Вистиномер“, a уште една потврда на ова подоцна дојде и од Милен Ќеремитџиев, поранешен заменик министер за надворешни работи на Бугарија. Воедно, изјавата за хибридна војна, која дојде од македонскиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, практично е потврдена и од бугарскиот пратеник Даниел Лорер кој во тв интервју за бугарската НОВА изјави дека тепаниот е македонски граѓанин со бугарска самосвест, а тепачот бил бугарски државјанин и дека целиот случај се политизира.

Амбасада на РФ во РСМ: Османи шпекулира за „жртвите на руската агресија во Украина“
Руската амбасада на 17 јануари реагираше за изјавите на Бујар Османи дадени во Украина, каде што престојуваше во функција на претседавач со ОБСЕ, при што тврди дека Османи се ставил на едната страна кога зборувал за цивилните жртви во војната. Со ова, Руската амбасада децидно се придржува до пропагандниот дезинформациски наратив на Москва, дека агресијата е само „специјална воена операција“ и е оправдан потег на Руската Федерација, затоа што влегле со воена сила за да ги заштитат Русите во Украина, пред сè во источните и јужните региони, кои со години, а особено од 2014 г. биле жртви на украинските националисти и неофашисти како што ги нарекуваат:

Претседавачот со ОБСЕ Бујар Османи вчера во Украина шпекулираше за „жртви на руската агресија“, прифаќајќи ја пропагандата на режимот во Киев. Но, кога пристигна во Киев, војниците на Зеленски ги гранатираа Доњецк и Макеевка (во ДНР): има мртви, ранети сѐ уште беа под урнатините.

Бујар Османи досега не ги спомна жртвите од гранатирањето од страна на украинските сили, како и сите загинати и ранети од агресијата на киевскиот режим врз Донбас од 2014 година, чиј број изнесува илјадници. „Се работи за луѓето“, велите? – се наведува во реакцијата на Амбасадата на РФ во РСМ, која е објавена на Фејсбук и на Телеграм, а е пренесена од неколку медиуми во македонскиот медиумски простор.

Официјална реакција од МНР на РСМ, т.е. од Канцеларијата на Претседателство на ОБСЕ што од јануари го раководи Северна Македонија и Бујар Османи немаше, иако на погоре објавената реакција на Москва преку амбасадата во Скопје се надоврза и последователното хакирање на веб-страницата на ОБСЕ во Скопје.

Кој е Дарко Тодоровски?
„Вистиномер“ во истражувачки текст успеа да разјасни уште една вест што кружеше во медиумскиот простор за наводен лажен новинар од Северна Македонија којшто живее во Русија и кој за евтина цена продавал оригинални стории од Русија, но и од боиштата во Украина за бугарски и за македонски медиуми. Оваа информација прв ја пласира бугарски новинар Христо Грозев уште во почетокот на јануари, тврдејќи дека станува збор за Дарко Тодоровиќ, односно Тодорoвски. Истражувањето на „Вистиномер“ покажа дека такво лице навистина постои. Станува збор за Македонец од Делчево и докторанд на Претседателската академија во Москва, Дарко Тодоровски, кој навистина објавувал стории за боиштата во Украина. Тој даде и изјава за „Вистиномер“ во која ги негира тврдењата на Грозев, но потврдува дека соработувал и соработува со различни портали, сајтови, медиуми, компании и во Македонија и во Бугарија, во Србија и во Русија.

И покрај тоа што не е афирмиран новинар во земјава, Тодоровски успеал дури трипати да биде поканет од Русија да оди на „прес тури” во Украина, од каде потоа неговите согледувања и репортажи завршиле во македонските и во бугарските медиуми. Преку неговите извештаи од разни конференции со антизападни наративи, суптилно биле пренесувани ставови коишто одат во прилог на Кремљ, но сето тоа е направено под превезот на новинарството и политикологијата. Со други зборови, личностите коишто Тодоровски ги интервјуира или чии ставови ги пренесува, не отстапуваат многу од гласот на Кремљ – се вели во заклучокот на истражувањето за ова лице што го направи „Вистиномер“.

Германски тенкови уништени во Тунис во 1943 Фото: Интернет/архиви/повеќе блогови и вебстрани без забрана за употреба
Песков: НАТО тенковите ќе горат- На ФБ фотки од Тунис 1943 г.
Одлуката за испорака на американски, германски, британски француски и тенкови од други земји донесена и објавена синхронизирано од 20 до 25 февруари широко беше објавена во медиумскиот простор во РСМ, вклучувајќи ги и реакциите од руска страна, од која се истакнува онаа на портпаролот Дмитри Песков дека НАТО „тенковите ќе горат“:

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, на дневниот брифинг изјави дека потенцијалните испораки на „Абрамс” ќе бидат „фрлање на пари“. „Сигурен сум дека многу експерти ја разбираат апсурдноста на оваа идеја. Планот е технолошки катастрофален. Но, пред сè, тој го преценува потенцијалот што ќе го добие украинската армија. Овие тенкови горат како и сите други, додаде Песков.

Веднаш по ова, истата порака беше ширена и на социјалните мрежи на македонски јазик, проследена со фотографија од германски уништении тенкови во Втората светска војна(ВСВ):

Вака изгледаа германски тенкови на тлото на Украина за време на Втората светка војна, и вака ќе изгледаат германските тенкови И СЕГА на тлото на Украина , по одлуката на властите во Берлин за испорака на свои тенкови во Украина во борбата против Русија …

Она што е интересно, фотографијата, иако од 2013 година до денеска повеќепати била објавувана на многу портали и блогови во интернет просторот, не е од советскиот или украинскиот фронт во ВСВ, туку од битката за Ел Гитер во Тунис во март и април 1943 година

Руската ракета што ја расцепи зградата во Дњипро претставена како украинска
На 14 јануари во Дњипро, град во југоисточна Украина, од ракетен удар врз голем станбен комплекс беше „расцепена“ зграда во којашто живеат цивили, при што, според податоците од 17 јануари, загинале најмалку 41 лице, меѓу кои и неколку деца, 79 лица биле ранети, а 39 извлечени три дена по нападот, од кои 6 деца. Овие информации можеа да се најдат на украински медиумски извори како официјални информации соопштени од Киев. Заклучно со 17 јануари 25 лица се водаеа како исчезнати, така што бројот на загинатите сè уште не е конечен поради состојбата со ранетите.

Нападот според Украински официјални извори, бил извршен со ракета со долг дострел од типот Кh – 22, која со својата боева глава од околу еден тон, уништува сè што е во радиус до 600 метри од целта. Станува збор, меѓутоа, за стар тип на ракета развиена уште во педесетите и шеесетите години на минатиот век во тогашниот СССР, која била наменета пред сè за уништување бродски цели, но од лани се користи и против земски цели во Украина. На 17 јануари висок украински офицер предупреди дека Русија можеби сè уште поседува над стотина вакви ракети и дека противвоздушната одбрана на Украина е немоќна против нив.

Разрушената цивилна зграда во Дњипро од нападот на 14 јануари 2023. Фото: Википедија
Москва, соочена со голем број цивилни жртви два дена подоцна, на 16 јануари почна да гради дезинформациски наратив дека вината не била кај нив туку кај Украинците. Без прецизни детали портпаролот на Кремљ, Песков изјави дека:

Ситуацијата во Днепар е резултат на акциите на украинската противвоздушна одбрана.

Повеќе детали за овој напад може да се прочита во текстот на „Вистиномер“, каде се гледа и апсурдноста на дезинформацискиот наратив.

Деновиве украинските власти ја потврдија залудноста на дезинформациите од Москва, бидејќи излегоа со прецизно обвинение со име и презиме на рускиот воздухопловен офицер кој издал наредба за напад со цивилни жртви, како и хронологијата на такви напади извршени по наредба на истиот офицер цела година наназад, во кои има повеќе стотици загинати и уште повеќе ранети лица. Повеќе може да се прочита во веста што ја објави украинскиот медиум Бабел.

Игри со бројот на загинати војници
На почетокот на јануари во медиумскиот простор во земјата можеше да се прочита дека 600 украински војници биле убиени во еден ден. Според светските агенции кои се обидоа да ја проверат оваа руска информација, произлегува дека е дезинформација, зашто не можат да се најдат материјални докази на терен за ваквото тврдење. Руската дезинформација се претпоставува дека била лиферувана со цел да се парира за предновогодишниот украински напад во Макеевка, каде неколку стотини руски војници беа убиени или ранети. Оваа руска дезинформација беше некритички објавена во дел од македонскиот медиумски простор, иако посериозните медиуми уште во правата информација ги објавија двете страни,а подоцна и странските извори, но и руски блогери, кои кажуваат дека нема потврда на таквата информација.

Повторно Медведев: Полска сака дел од Украина!
Поранешниот руски претседател и премиер Дмитриј Медведев, кој е меѓу водечките руски пропагандисти и дифузери на лажни наративи, повторно се јави на 12 јануари со нова приказна дека Западна Украина сака или ќе биде припоена кон „поранешните господари“ – Полска. Поводот за овој дезинфо наратив беше официјална средба во Л’вов помеѓу украински, литвански и полски највисоки претставници, а објавата на Медведев беше пренесена во македонскиот медиумски простор:

Во Лавов, кој повторно ќе се преименува во Лемберг, полскиот претседател Анджеј Дуда, литванскиот претседател Гитанас Науседа и украинскиот претседател Володимир Зеленски одржаа средба и разговараа за отстапување на западните украински региони на нивните поранешни господари, напиша Медведев, пренесува ТАСС.

Но, овој дезинфо наратив очигледно е координирана операција на Кремљ, затоа што во истиот ден на еден полски онлајн медиум беше објавена колумна од извесен Марек Гала во иста насока, а беше пренесна од домашен онлајн медиум Антропол, а потоа и на социјалните мрежи. „Вистиномер“ направи рецензија на информацијата која во домашниот медиум беше пренесена со наслов „Повеќе не е тајна: Полска ќе побара дел од украинската територија“, по што се откри дека ниту Марек Гала е вистинска личност, т.е. се користи со лажен идентитет, ниту уредникот на полскиот медиум е вистинска личност, туку и тој користи лажен идентитет, дека истиот наратив бил спречен за објава од полските власти уште во април минатата година, а се појавил повторно во октомври лани. Повеќе за овие детали можете да прочитате во рецензијата на „Вистиномер“.

* * *

Ова се генерално поглавните дезинформациски наративи што кружеа во македонскиот медиумски простор или на социјалните мрежи во јануари 2023 година. Се разбира, анализата не би била целосна доколку не ги споменеме и „бесмртните“ антиваксерски дезинформации кои сè уште упорно опстојуваат и „Вистиномер“ продолжува да ги разобличува, како што се примерите со вакцината што предизвикувала СИДА , ковид планот за смрт на над 6 милијарди луѓе, но и класичните теории на заговор поврзани со Бил Гејтс и mNRA вакцините, како и многу други дезинформации за кои може да се прочита во рубриката Проверка на факти.

   

Најново

Синдикатите и Министерството за здравство се договорија, се очекува потпишување на анексот на колективниот договор

Sase Ivanovski

Скопје повторно остана без нови автобуси, градскиот Совет по вторпат ѝ кажа „не“

Sase Ivanovski

ВИДЕО: Уште десет лица се вклучени во случајот со силување малолетничка и изготвување детска порнографија

Sase Ivanovski

Народниот правобранител алармира: За брз кредит од 9.000 денари биле наплатени 75.752 денари?!

Sase Ivanovski

СДСМ: Антонио Милошоски е осудено лице во Германија, близок соработник на Груевски, обвинет во случајот Моќник, главен предводник на политички мотивираната лустрација и докажан извор на лажни вести

Sase Ivanovski

„Тиквеш“ прогласена за компанија со најголем раст на извозот во регионот

Sase Ivanovski

Арсовска со повик до советниците да престанат со блокади, да работат за граѓаните, а не за политичарите

Sase Ivanovski

Јовески: Кандидатите покажаа резултати и беа примени на академијата

Sase Ivanovski

ФОКУС: Битка по битка, Мијалков ја добива војната – Од 6 предмети за кои бил осуден, 5 предмети „висат“, единствено „Трезор“ не може да застари

Sase Ivanovski

ГЛОБАЛНОТО ЗАТОПЛУВАЊЕ Е ФАКТ, САМО ЌОРАВ И БУДАЛА НЕ МОЖЕ ДА ГО ВИДИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СТОИЛОВ СЕ ИЗНЕРВИРА И СО БОКСОВИ ПРЕТЕПА КОМИТА КОЈ МАВАШЕ СО КАМЕЊА ПО ЏКЕМБАРИТЕ

Sase Ivanovski

Директорот Тасевски на финалната презентација на проектот „Анализа на работни позиции – униформиран полициски службеник и полициски инспектор“

Sase Ivanovski

Ковачевски утре во Белград на средби со Вучиќ и Брнабиќ

Sase Ivanovski

Професорот Трајко Славески вели дека владата веќе нема идеја како да ја сопре инфлацијата и презема нелогични мерки кои се непазарни и неприменливи во економските практики

Sase Ivanovski

Претрес во Кавадарци, пронајдена дрога, приведено едно лице

Sase Ivanovski

Јавното обвинителство и MВР потпишаа Протокол за соработка

Sase Ivanovski

Обвинителството постапува за тунелот во „Идризово“, но во моментов не може да соопшти детали

Sase Ivanovski

ШАСИЈА OPEL GSE: ИЗВОНРЕДНА КОНТРОЛА И УДОБНОСТ ПРИ ВОЗЕЊЕТО

Sase Ivanovski

По големите загуби кај Бахмут, Русите планираат да регрутираат уште 400.000 војници кои ќе се борат во Украина

Sase Ivanovski

ТЕЛМА: Барлет Џафери доби диплома за завршена Академија, не сакаше да даде изјава по церемонијата која Габер ја сокри од јавноста

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛЕНИН ПОТЕКНУВАЛ ОД БОГАТО СЕМЕЈСТВО, КЛУЧЕН МОМЕНТ ВО ЖИВОТОТ БИЛА СМРТТА НА НЕГОВИОТ ТАТКО И УБИСТВОТО НА СВОЈОТ БРАТ ОД СТРАНА НА КРАЛСКАТА ВЛАСТ

Sase Ivanovski

Кластер од интернет терористи се виновни за бомбите – МВР се уште не ги апси, но ги следи и трага по нивните мотиви

Sase Ivanovski

ФОТО НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

БРУКА: Скопска апелација ја одложи јавната седница за „Титаник 2“ за 13 април, гонењето на Мијалков дотогаш застарува

Sase Ivanovski

Фон дер Лајен: За односите меѓу ЕУ и Кина одлучувачки ќе биде ставот на Пекинг за војната во Украина

Sase Ivanovski

Јанчева: ВМРО-ДПМНЕ и Арсовска да ја отстапат реконструкцијата на Универзална сала на Владата

Sase Ivanovski

Арсовска: Како градоначалник ниту можам ниту сакам да ја донесам одлуката за отстапување на Универзалната сала на Владата

Sase Ivanovski

Коморскиот инвестициски форум на Западен Балкан го прогласи „Алкалоид“ за водечки инвеститор во регионот

Sase Ivanovski

Јовески за случајот со шестгодишната Јана: Го немаме извештајот од обдукцијата, се уште обезбедуваме докази

Sase Ivanovski

Поради проблеми со срцето, папата Франциск хоспитализиран во Рим, откажани состаноците за утре

Sase Ivanovski

Условна казна затвор од две години за Зоранчо Митровски за случајот Империја, треба да плати и отштета од 1,5 милиони евра во Буџетот

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДВЕ РАБОТИ ГО НАПРАВИЛЕ СТАЛИН МОНСТРУМ СПОСОБЕН ДА НАРЕДИ УБИСТВО НА 20 МИЛИОНИ РУСИ: ПРЕДАВСТВОТО НА СВОЈОТ ИДОЛ МАЛИНОВСКИ И СМРТТА НА ПРВАТА СОПРУГА

Sase Ivanovski

Претседателите Пендаровски и Ван дер Белен се обратија на Македонско-австрискиот економски форум

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КАКОВ САТРАП: ВО ПОСЛЕДНИОТ ГОВОР НА СТАЛИН ВО ПАРЛАМЕНТОТ НА СССР, ДИКТАТОРОТ СЕ ПОФАЛИЛ СО ЛИКВИДАЦИИТЕ НА БОГАТИТЕ И НЕПОДОБНИТЕ??!

Sase Ivanovski

Сенатот гласаше за укинување на правото на Белата куќа да одлучува за војна или мир

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПАНДЕВ ЗА ПРЕСТОЈОТ ВО НАПОЛИ: ФУДБАЛЕРИТЕ СЕ КАКО БОГОВИ ВО ГРАДОТ, ТРИ ГОДИНИ НЕ СУМ ПЛАТИЛ СМЕТКА ВО РЕСТОРАН, ЕДНА БАБА КОМШИКА СЕКОЕ САБАЈЛЕ НИ НОСЕШЕ ПОЈАДОК

Sase Ivanovski

ГЕРИЛА АКЦИЈА НА СДСМ ПРИЛЕП: Лихварски сакате да го задолжите Прилеп!

Sase Ivanovski

ДИМЧЕ АПАСИЕВ: НАЈЛОШ ПРОГНОЗЕР НА СИТЕ ВРЕМИЊА

Sase Ivanovski

НИКОЛОВСКИ: Денес го објавуваме јавниот оглас за практиканти и за истиот први ги запознав едни од најдобрите студенти на земјоделскиот, шумарскиот и ветеринарниот факултет

Sase Ivanovski

НАЈДОБАР МИНИСТЕР ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ ДОСЕГА: Во мандатот на Спасовски четири покачувања на плата и пет бонус плати исплатени на вработените во МВР

Sase Ivanovski

ШОКАНТЕН ПОСТ НА ЛИДЕРОТ НА МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ, ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: АКО САКААТ МУСЛИМАНСКИТЕ ДЕВОЈКИ ДА НОСАТ ШАМИИ ВО ШКОЛО ДА ОДАТ ВО ИРАН ИЛИ САУДИСКА АРАБИЈА?!?!

Sase Ivanovski

ЌЕ СЕ ИЗВИНИ ЛИ МИЦКОВСКИ ЗА ТОА ШТО ГО ПЛАШЕШЕ НАРОДОТ ДЕКА ЌЕ БИДЕМЕ НА СВЕЌИ ПОД ДЕБЕЛИ ЈОРГАНИ?!

Sase Ivanovski

Откако стана дел од бразилската NC Групација, Галеника забележа значителен деловен раст и меѓународна експанзија

Sase Ivanovski

ФЕИТ отвори ФабЛаб за студентите

Sase Ivanovski

ДУИ категорично ги демантира лажните вести на Алсат и Фокус дека сме преговарале со Груевски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ШЕФОТ НА ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА: СИТЕ ОШТЕТЕНИ ОД ЛАЈОНЕС ДА ДОЈДАТ И ДА ПРИЈАВАТ КАЈ НАС

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АДВОКАТКА ПИВОВАРОВА: ОШТЕТЕНИТЕ ОД ПИРАМИДАТА ЛАЈОНЕС МОЖЕ ДА СИ ГИ ПОВРАТАТ ПАРИТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ГРАЃАНИ СВЕДОЧАТ КАКО ИЗГУБИЛЕ СТАНОВИ ВО ИЗМАМАТА ЛАЈОНЕС

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СЕ СТЕГА ОБРАЧОТ ОКОЛУ БАНДАТА НА ЗОРАН ВИТАНОВ: СУДОТ ВЕЌЕ ДОНЕСЕ ДВЕ ПРЕСУДИ ВО КОРИСТ НА ИЗМАМЕНИ ОД ПИРАМИДАТА ЛАЈОНЕС

Sase Ivanovski

Не е унапреден судијата Енвер Беџети кој го „чуваше“ во фиока предметот за Мијалков

Sase Ivanovski

Костовски: Секој храбар политичар мора да гледа во иднината барем 10 години нанапред

Sase Ivanovski

Тамара и Јана не почиваат мирно, правдата треба да биде задоволена, порачаа скопјани

Sase Ivanovski

Владата одлучи да донира хеликоптери на Украина

Sase Ivanovski

Уставен суд екстремно им ги зголемил платите на функционерите?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПО ПАУЗА ОД 2 МЕСЕЦА ПОРАДИ ЗДРАВСТВЕНИ ПРОБЛЕМИ, ЈАКИМОВСКИ СЕ ВРАТИ ВО ЈАВНОСТ

Sase Ivanovski

Маричиќ: Продобивки од ЕУ, а не политизација – тоа го бараат граѓаните од сите политичари и сите партии

Sase Ivanovski

Снимки со дрон од протестот за Јана, граѓаните бараат оставки

Sase Ivanovski

Зеленски тврди дека една западна држава донирала противвоздушен систем кој не функционира

Sase Ivanovski

Ѓоргиевска се дружеше со првата дама на Австрија

Sase Ivanovski

ОСМАНИ: Лансираме нова платформа – Западен Балкан КВАД 100% усогласеност со надворешната политика на ЕУ

Sase Ivanovski

Спасовски на трибина на Факултетот за безбедност: Со низа законски механизми до поквалитетно извршување на полициската работа

Sase Ivanovski

Победи младата мајка Филимена, која ја избркаа од работа додека беше на породилно и ѝ ги бараа парите назад

Sase Ivanovski

Ќе се бираат над 30 нови судии во 13 основни судови

Sase Ivanovski

ИН ВИТРО ЛЕКАРИТЕ ЛАЈК ДИС: Жените во ЕУ сѐ покасно го раѓаат првото дете

Sase Ivanovski

Димитриеска Кочоска: Кога СДСМ е на власт резултатите во економијата се поразителни, ниту нивните „мерки“ не помагаат

Sase Ivanovski

Синот на Џафери и другите сопруги и ќерки ги добија дипломите – медиумите не беа поканети

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОВАА ЗЕЛКА БИЛА АМБАСАДОР ВО БРАЗИЛ – БОЦЕВСКИ: ЧЛЕНСТВОТО ВО НАТО НЕ ЈА ЗГОЛЕМИ БЕЗБЕДНОСТА НА ДРЖАВАТА

Sase Ivanovski

Димитриеска Кочоска: Власта не се бори против сивата економија, ДДВ-то не се собира според планираното, со буџетот направија вештачка слика која не може да се реализира

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВРЕМЕ БЕШЕ НЕКОЈ ДА СЕ СЕТИ: ИЗМИСЛИЈА ЖЕНСКИ ЧЕВЛИ НА КОИ МОЖЕ ДА СЕ СТАВААТ РАЗНИ ГОЛЕМИНИ И ФОРМИ НА ШТИКЛА

Sase Ivanovski

Претрес во кумановско, пронајдена дрога

Sase Ivanovski

НАРОДОТ СЕ КРЕНА НА НОЗЕ И ПОБЕДИ: Постигнат е договор во Израел, одложена е судската реформа

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ УСПЕА ДА ПРОМАШИ И НА ТЕМАТА СТРУЈА, ЗНАЧИ ЧОВЕКОТ Е ТАБУЛА РАЗА!

Sase Ivanovski

АНАЛИЗА: Увоз на работна сила – “меч со две острици”

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КУРТОНИТЕ СЕ СКАРАА ЗА ДРАЖА МИХАЈЛОВИЌ

Sase Ivanovski

Министерот за правда Кренар Лога и министерката за правда на Австрија, Алма Задиќ потпишаа заедничка изјава за зајакнување на соработката во делот на реформите во правосудството

Sase Ivanovski

Годишнина на македонската Агенција за разузнавање, претседателот Пендаровски беше запознат со хибридните закани

Sase Ivanovski

Северина е виновна за навреда на социјален работник, може да оди и во затвор

Sase Ivanovski

Лукаревска: Растот на платите и пензиите доказ дека имаме реални и остварливи решенија за граѓаните

Sase Ivanovski

Екс пратеник на ХДЗ виновен за силување, оди 2.5 години во затвор

Sase Ivanovski

Португалија на шест месеци се откажува од наплатата на ДДВ на основните прехранбени производи

Sase Ivanovski

Leave a Comment