27.8 C
Скопје
24/07/2024 19:18
МАКТЕЛ

  

     

 

Дохчев: Ако таткото имал карцином на простата, голема е веројатноста да има и синот

      

д-р Сашо Дохчев/Фото: Принскрин
Карциномот на простата е на прво место во САД , а во Европа е на второ место по смртоност од карциноми кај мажи, по белодробниот канцер. Во светот годишно заболуваат 400.000 мажи, од кои дури 170.000 умираат. Ракот на простата во Македонија е во пораст, а годишно заболуваат околу 70 нови пациенти. Во месецот на „Машко здравје“- ноември, во утринската програма на „Слободен печат“ на Слободна ТВ разговаравме со д-р Сашо Дохчев, директор на Клиниката за урологија.

   

-Карциномот на простатата доколку се открие навреме со терапија може да се излечи во 98% од случаите. Расте свеста кај машката популација за превентивни прегледи за што сведочат и бројките во нашите амбуланти. Само во октомври имавме над 500 прегледи. Уролозите се секогаш најповикани да зборуваат за машкото здравје. Освен карцином на простата има доста заболени и со карциноми на тестиси и на пенис- вели Дохчев.Тој објаснува дека за жал немаат прецизна бројка колку заболени има годинава од карцином на простата, тестиси и пенис, но го радува фактот дека Македонците се почесто одат на превентивни прегледи.

 

-Од искуство можам да кажам дека 45 година е крајна возраст да се јават кај уролог за преглед, посебно на тие кои имаат семејна генеза. Ако таткото или дедото имале карцином, веројатноста е голема да ја има и синот или внукот. Повеќе од 70 биопсии на простата се направени за еден месец во нашата Клиника, а скоро секој ден се оперира по еден- вели Дохчев.
-Најмладиот пациент опериран од карцином на простата е на 45 годинии и тој нормално живее веќе 13 години- објаснува докторот.

   

     

Тој апелира до сите млади да прават самопреглед како превентива за рак на тестиси.
– Апел до сите млади мажи кои на допир ќе почувствуваат нешто, па макар и кожна промена, веднаш да се јават на уролог. Препорака до матичните лекари кога ќе дојде пациент за обична крвна слика да му посочат дека треба да направи ПСА тумор маркер кој ни дава некаква слика за тоа дали треба да се прават понатамошни контроли- вели Дохчев.

Тој објаснува дека ако роднина од прво колено татко или брат боледувал од рак на простатата, ризикот за појава на оваа болест кај останатите машки членови е голема. Лекувањето на ракот на простатата вклучува оперативен зафат, придружен со радиотерапија или хемотерапија, како и примена на одредени лекови.
– Табу тема е одењето на уролог кај мажи. Се прави ехо, ректален преглед кој е најнезгоден. Интернисти гледаат на ехо, ако има нешто сомнително се прави ПСА маркер, па преглед, па биопсија, магнет и операција на крај – вели Дохчев.

    

Најново

Собирање и расчистување од непрописно одложен отпад на бул.,,Никола Карев”

Sase Ivanovski

СВР Битола поднесе кривични пријави за „уцена“, „полов напад и силување“ и „помагање“

Sase Ivanovski

Прилепчанец се самозадоволувал во парк пред малолетници

Sase Ivanovski

50 години демократија во Грција – подеми и падови

Sase Ivanovski

Руски разузнавач е повреден во експлозијата на автомобил во Москва

Sase Ivanovski

ВИДЕО:| Во авионската несреќа во Непал загинаа 18 луѓе

Sase Ivanovski

ФОТО: Се расчистува Халкидики, акција со багери за отстранување на лежалки и чадори

Sase Ivanovski

Влада донесе одлука: Вработувања на 600 специјализанти во болниците, разрешен директорот на Шутка и именувани повеќе директори

Sase Ivanovski

БОГОЈЕСКИ: Сребреница не е геноцид, Украина и Израел мора да се помагаат, Косово не ги исполнува меѓународните стандарди за независност и Македонија треба да го повлече признавањето на таа провинција

Sase Ivanovski

Француски медиуми: Уапсен 18-годишник кој планирал напад за време на Олимписките игри

Sase Ivanovski

Комитетот за координирање и управување со кризи ќе има седница за состојбата со пожарите

Sase Ivanovski

Нова анкета: Камала Харис води пред Трамп

Sase Ivanovski

КРЕШИМИР ЌЕ СИ ЛЕЖИ ЗАТВОР 50 ГОДИНИ? Жителите на Дарувар се во голема болка, 24 јули е прогласен за Ден на жалост

Sase Ivanovski

ОН: 150.000 луѓе се раселени од Кан Јунис за само еден ден

Sase Ivanovski

Холандскиот филм „Млеко“ победник на седмото издание на „Beach film festival Ohrid 2024“

Sase Ivanovski

Камала Харис ќе го бојкотира говорот на Нетанјаху во Конгресот

Sase Ivanovski

Макрон одбива да ја назначи премиерката договорена од левицата

Sase Ivanovski

Германија забрани работа на муслиманска организација: „Таа промовира екстремистичка идеологија“

Sase Ivanovski

ГРЦИТЕ НЕМААТ МИЛОСТ ЗА НЕСОВЕСНИТЕ ТУРИСТИ Паркирале на кружен тек, им летнаа таблиците

Sase Ivanovski

СЕЛИН ДИОН ЌЕ ПЕЕ НА ОТВОРАЊЕТО НА ОЛИМПИЈАДАТА ВО ПАРИЗ Уште една поп-ѕвезда ќе настапи, сè се држи во тајност

Sase Ivanovski

Жителите на Шуто Оризари оставени на немилост: Нема автобуси по 10 часот

Sase Ivanovski

МУ НЕМА КРАЈ НА УЖАСОТ ВО БИТОЛА: Битолчанецот кој силувал 18-годишна девојка со уцена, на ист начин ја принудил да му плати 5.500 евра

Sase Ivanovski

ЕК: Македонија спроведе реформи за независност на судството, но останува загриженоста за негова заштита од влијание

Sase Ivanovski

Курти ги повика граѓаните на Косово да не го величаат Фатон Хајризи

Sase Ivanovski

Стопанска комора: Време е да седнеме со синдикатите и да ги соочиме аргументите за „недела неработен ден“

Sase Ivanovski

Тошковски: Ќе процесуираме постапки за сите „недопирливи“ чиешто име не смеело да се спомне досега

Sase Ivanovski

ДКСК ќе иницира постапка до надлежен орган против заменик министер за распоредување на вработени за време на избори

Sase Ivanovski

МВР има двајца осомничени за подметнување два пожари

Sase Ivanovski

ЗОШТО МАКЕДОНЦИТЕ НЕ СИ ЈА САКААТ ДРЖАВАТА?!?!

Sase Ivanovski

ТОА ШТО АНАЛИЗАВА Е НА ДОЈЧЕ ВЕЛЕ Е КАКО СОЛ НА РАНА: Македонија за пет години покуса за 170 илјади работници

Sase Ivanovski

Платформата за борба против корупција: ДКСК да се воздржи од поткопување на довербата што ја изградија претходниците

Sase Ivanovski

Украина: Ние сме подготвени за преговори, но Русија не е

Sase Ivanovski

Азески и Јаневска разговарале за проширување на концептот за дуално образование

Sase Ivanovski

Книжевниот фестивал „Добра приказна“ бара онлајн донации за да се одржи

Sase Ivanovski

СДСМ: Тошковски одбрал лош начин за да не одговори на клучните прашања

Sase Ivanovski

Малолетници објавувале експлицитни фотографии од нивни соученик во група на социјални мрежи

Sase Ivanovski

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Sase Ivanovski

Градежно – занаетчиски работи во општинските основни училишта на територија на општина Гази Баба

Sase Ivanovski

Јапонски истражувачи поставија нов светски рекорд за брзина на интернет

Sase Ivanovski

„СДСМ ГО БРАНИ ВНУЧЕТО НА АЛИ АХМЕТИ“ Претходната власт ќе го уапсеше Јанушев ако правеше нешто нелегално, соопшти ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ продолжува со лажни обвинувања во интерес на ДУИ

Sase Ivanovski

„ЦЕЛИОТ МОЈ ИМОТ Е ПРИЈАВЕН, СЕКОЈ МОЖЕ ДА ПРОВЕРИ“ Министерот Панче Тошковски го повика СДСМ да престане со лаги и манипулации

Sase Ivanovski

„МЕ НАПАДНАА ЗАТОА ШТО ИМ СТЕГНАВМЕ КРИВИЧНИ НА ВНУЦИТЕ НА АЛИ АХМЕТИ“ Панче Тошковски ветува дека веќе нема да има недопирливи, но ќе се гонат само со факти и докази

Sase Ivanovski

Проштална средба на министерот Мисајловски со амбасадорот на НР Кина, Н.Е. Џанг Ѕуо

Sase Ivanovski

„ВО КОЕ СВОЈСТВО КОМОРАТА БАРА ДА СЕ ПРЕРАЗГЛЕДА НЕДЕЛА – НЕРАБОТЕН ДЕН?“ Синдикатот се спротистави на намерата на Стопанската комора

Sase Ivanovski

„ДУИ ГИ КОРИСТИ АЛБАНЦИТЕ КАКО ШТИТ ЗА НЕЈЗИНИТЕ КОРУПЦИСКИ СКАНДАЛИ“ Законите важат за сите вери и етникуми, потенцира ВРЕДИ

Sase Ivanovski

Приведен крадец во Скопје, одземеното вратено на сопственикот, следува кривична пријава

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Чаршав соопштенијата на СДС полни со лаги се јорган планина политика за заштита на внучето на Ахмети

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Рејтинг на Спасов со леснотија го прави црниот пиар на СДС, кога во ек на власт доби 10 милионски бизнис 

Sase Ivanovski

Претрес во автокамп во Охрид, пронајдена дрога

Sase Ivanovski

СДСМ: Дали Тошковски со Јанушев се јавува како соинвеститор за изградба на зградата?

Sase Ivanovski

ВО БЕГСТВО Е ЛИЦЕТО ШТО САКАШЕ ДА ГО УБИЕ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА АРАЧИНОВО Го паркирал моторот и почнал да пука

Sase Ivanovski

ФРЛАЊЕ ОД ПРОЗОР, ЗАШТИТЕН ЗНАК НА РЕЖИМОТ НА ПУТИН: Почина водечката руска економистка: Паднала низ прозорецот, известија државните медиуми

Sase Ivanovski

Средба на министерот Тошковски со амбасадорот на Јапонија, Н.Е. Оцука Казуја

Sase Ivanovski

Средба на министерот Дурмиши со чешкиот амбасадор Лудва: Континуитетот на зголемување на соработката со Чешка е наш приоритет

Sase Ivanovski

Жител на велешко обвинет за предизвикување општа опасност со опожарување

Sase Ivanovski

ИСУСЕ ХРИСТЕ: Битолчанец четири месеци силувал 18-годишна девојка уценувајќи ја со нејзини интимни фотографии

Sase Ivanovski

Ангелов: Активни седум пожари, засега нема потреба од странска помош

Sase Ivanovski

Тошковски: Итно да се реорганизира целокупниот систем за справување со кризи

Sase Ivanovski

Средба на министерот Муртезани со претставничката на УСАИД, Дајбл

Sase Ivanovski

ВЛЕН: Не сме среќни што ДУИ се поврзува со сомнежи за политичко-фамилијарна корупција

Sase Ivanovski

Претреси во Штип, пронајдена дрога, приведени двајца дилери

Sase Ivanovski

Приведени дрвокрадци во Куманово

Sase Ivanovski

110 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski

Приведени крадци во Битола

Sase Ivanovski

СДСМ: ‘Мицкоски призна дека се возел во бизнис класа и пак се обиде да излаже’

Sase Ivanovski

Кандидатите за заменици министри од редовите на ВЛЕН го претставуваат достоинството, професионалноста и надежта за Албанците од Северна Македонија

Sase Ivanovski

Приведен бегалец од затвор

Sase Ivanovski

Полициските хеликоптери исфрлија над 148 тони вода врз пожарите кај Старо Нагоричане и Брезница

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОСКИ ГО ЦИТИРАШЕ ЧЕРЧИЛ: Ќе бидам премиер се додека работењето на владата има додадена вредност за сите македонски граѓани

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОСКИ: ПРАТЕНИЦИТЕ НА ЛЕВИЦА НАМЕСТО ДА СЕ ВО ПАРЛАМЕНТОТ, СЕ СУНЧААТ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СКАНДАЛ, ИМА ЛИ ВО ЗЕМЈАВА ОБВИНИТЕЛСТВО: ОД ПАРТИЈАТА ЕРА ТРЕТА ПОВИКАА НА УБИСТВО НА ВЕНКО ФИЛИПЧЕ, БИЛ ДОКТОР МЕНГЕЛЕ

Sase Ivanovski

Пандов: Чавков е пуштен на терапија за коленото

Sase Ivanovski

АЦО КАБРАНОВ СО ЗАЈАДЛИВА КОЛУМНА: Додирни ми колена

Sase Ivanovski

(Документ) СДСМ: Поклонетиот имот на Јанушев е заверен од адвокат Панче Тошковски

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ: „Рејтинг“ на Спасов со леснотија го прави црниот пиар на СДС, кога во ек на власт доби милионски бизнис

Sase Ivanovski

СДСМ: Шемата за подарениот имот на Јанушев датира од 2010 година кога се набавија кинеските автобуси

Sase Ivanovski

Променливо облачно, попладне на повеќе места пороен дожд и грмежи

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЛКАН ЕРУПТИРАШЕ СРЕДЕ ГРУПА ТУРИСТИ ВО НАЦИОНАЛНИОТ ПАРК ЈЕЛОУСТОН ВО САД

Sase Ivanovski

СТРАНСКИ ЏИП СМРТНО ПРЕГАЗИ ВЕЛОСИПЕДИСТ ВО ТЕТОВО Возачот побегнал од местото на несреќата

Sase Ivanovski
Вчитувам....