37.8 C
Скопје
20/07/2024 14:24
МАКТЕЛ

  

     

 

ЕУРОКОНТРОЛ ГО ИЗВЕСТИ ОБВИНИТЕЛСТВОТО ДЕКА ЗА ВРЕМЕ НА УПАДОТ ВО КОНТРОЛНАТА КУЛА ВОЗДУШНИОТ ПРОСТОР НЕ БИЛ ЗАГРОЗЕН

      

Стигнал одговорот од ЕУРОКОНТРОЛ до Јавното обвинителство на Скопје во врска со упадот на Беким Незири со уште седуммина осомничени на 4 јануари во Контролната кула на летање, во М-НАВ.
Откако во ЕУРОКОНТРОЛ ги разгледале сите докази и околности спакувани од Обвинителството, испратиле мислење дека: „Не е идентификувано загрозување на меѓународниот воздушен простор во моментот на упадот во Контролната кула на М-НАВ“, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК од Обвинителството.

   

Истрагата беше прогласена за готова, завршена уште во април, се чекаше само мислењето од најрелевантната европска институција за контрола и безбедност на меѓународниот авиосообраќај. Кривичното дело што им се стави на 8-темина бандити кои насилно влегоа во М-НАВ, извлекоа од Контролната кула контролор на летање кој во моментот бил на работното место и го тепаа во ходникот, е „Загрозување на воздушниот сообраќај“.Ова кривично дело е тешко и казниво со повеќе години затвор, поради што овие 8 насилници беа и во притвор и во куќен притвор, дури се обезбедуваа доказите и сведоците.

 

Мислењето од ЕУРОКОНТРОЛ требаше да го дефинира кривичното дело докрај. Не е познато дали ќе се преквалификува делото после мислењето на ЕУРОКОНТРОЛ, бидејќи како што ни беше кажано, никој не смее на обвинителот кој е на случајот да му се меша во работата и да го прашува за предметот.
Сепак, останува насилниот упад, недозволено нешто во Кула на контрола на летање. Во некои држави се квалификува и како тероризам. И вториот факт, дека е извлечен и тепан контролор на летање, не може да се измени со ништо.

   

     

Обвинението треба да се напише, бидејќи истрагата е завршена.
Уште пред да се изјасни ЕУРОКОНТРОЛ, имало сугестии од Вишото јавно обвинителство-Скопје врз истрагата во ОЈО Скопје за да се смени кривичното дело Загрозување на воздушниот сообраќај, за кое се осомничени осумтемина сторители, меѓу кои е и Беким Незири – шеф на огранокот на ДУИ од Чаир. Според претпоставените во Вишото обвинителство, предводено од Мустафа Хајрулахи, немало докази дека во моментите на упадот во М-НАВ и во Контролната кула осомничените ја загрозиле безбедноста на авиосообраќајот. Тие сметале дека можеби имало насилство, но не загрозување на воздушниот сообраќај, за кое кривично дело се предвидени високи затворски казни.

Извештајот од ЕУРОКОНТРОЛ што го побара ОЈО Скопје кое треба да покаже како бил пријавен кај нив настанот на 4 јануари, како е третиран, што било преземено во врска со безбедноста на авиосообраќајот, итн.На 4 јануари вратарите им ја отворија рампата во дворот на М-НАВ на шестмина напаѓачи, по што поминаа 3 безбедносни зони и со картичката на вработениот Беким Незири влегоа во Контролната кула. Од неа извлекоа и истепаа контролор на летање, кој во тоа време бил на смена на работно место.

До ова дојде откако претходниот месец (во декември 2023), почнаа протестите на Синдикатот на контролорите на летање поради сомнителните огласи кои резултираа со матни вработувања без селекција во сферата Воздухопловна техника, поради што овој и двата други синдиката во М-НАВ се заканија со штрајк и со затворање на небото над Македонија за авиопрелети. Синдикатот бараше директорот Фахрудин Хамиди да ги поништи огласите, да си даде оставка, а МВР, Финансовата полиција и Обвинителството еднаш веќе да влезат во М-НАВ и да ги истражат незаконските и непотистички вработувања, јавните набавки, трошење јавни пари во Агенцијата која е во владина сопственост.

СУДОТ ПОСЕРИОЗНО ДА ЈА СФАТИ СИТУАЦИЈАТА СО УПАДОТ ВО М-НАВ, СЕ РАБОТИ ЗА БЕЗБЕДНОСТА НА НАШИТЕ ГРАЃАНИ, НО И НА ГРАЃАНИ ОД ЦЕЛИОТ СВЕТ, ВЕЛИ МИНИСТЕРКАТА ПЕТРОВСКА
ЗАВРШЕНА Е ИСТРАГАТА ЗА НАПАДОТ НА СКОПСКАТА КОНТРОЛНА КУЛА, СЕ ЧЕКА ЕУРОКОНТРОЛ КОЈА МОЖЕ ДА МУ ПРЕСУДИ НА ВИДОТ НА КРИВИЧНОТО ДЕЛО
Синдикатот го фати Хамиди како објавува огласи за викенд, за никој да не ги види освен тие што треба да се пријават и надвор од законот, а траеја само 2-3 дена.

Хамиди одби да ги поништи огласите, претседателот на Синдикатот Александар Тасевски се закани со штрајк. Зад него на 4 јануари излегоа за поддршка, со аплауз, сите контролори на летање, инженери, инструктори и други вработени. По одржаната прес-конференција, вработениот Беким Незири со најблискиот на Хамиди и уште 6 надворешни лица, упаднаа во М од-НАВ каде извлекле контролор на летање, кого физички го нападнале. Контролорот бил Албанец, а казната била затоа што излегол надвор да му даде поддршка на Тасевски.
Со нивните дејствија, осомничените ја загрозиле безбедноста на меѓународниот воздушен сообраќај во момент кога во воздушниот простор над државава се одвивале 28 летови под контрола на М-НАВ, со што се осомничени дека извршиле кривично дело за кое е предвидена казна затвор од најмалку пет години.
Набрзо, на владина седница Хамиди беше разрешен од функцијата.

    

Најново

Откриен виновникот за масовниот технички проблем:„Ова не е безбедносен инцидент или сајбер напад“

Sase Ivanovski

Шефчовиќ од Белград: Ве сакаме во ЕУ a проектот Јадар само ќе го забрза тој процес

Sase Ivanovski

Јапонците поради алкохол и цигари ја исфрлија младата ѕвезда од тимот за Олимписките игри

Sase Ivanovski

Што содржи Меморандумот за соработка меѓу Србија и ЕУ, потпишан од Вучиќ и Шолц

Sase Ivanovski

Српските мелничари бараат брашното да поскапи за пет денари

Sase Ivanovski

Таравари им вети на дијабетичарите дека догодина ленти и глукомери ќе добиваат со „референтна цена“

Sase Ivanovski

Повредениот во пожарот кај село Сирково, Златко Димов се опоравува од изгорениците

Sase Ivanovski

Џабир Дерала ја доби наградата за солидарност за новинари од Југоисточна Европа

Sase Ivanovski

Вработени од градинка во Куманово на протест во понеделник, не добиле јунска плата

Sase Ivanovski

(Видео) Трамп ја прифати номинацијата:„Ќе ставам крај на секоја меѓународна криза што ја создаде сегашната администрација“

Sase Ivanovski

Пожари во Македонија: Зошто не беа подготвени воздухопловните капацитети за гаснење пожари од воздух

Sase Ivanovski

Ребалансот (на предизборните ветувања) и Трите писма на Мицкоски

Sase Ivanovski

Аксиос: Се очекува Бајден викендот да се повлече од трката за реизбор

Sase Ivanovski

ЈА ИНИЦИРАШЕ МАКРОН, А МАКЕДОНИЈА Е ЧЛЕНКА Зошто постои Европската политичка заедница?

Sase Ivanovski

СЕТ ОД 132 ОБРОЦИ СО РОК НА ТРАЕЊЕ ОД 25 ГОДИНИ о Америка можете да купите канта со храна за случај на апокалипса

Sase Ivanovski

„Топ тема“: Девијантното однесување на младите станува сè позагрижувачко

Sase Ivanovski

Трилинг: Ќе ги тргне ли власта рацете од судската и обвинителската власт?

Sase Ivanovski

24 Интервју со Арбр Адеми: Мајскиот договор, или во закон, или во Устав

Sase Ivanovski

Жените иако пообразовани се помалку застапени на врвни места каде што се креираат и носат политики

Sase Ivanovski

Реакции по ребалансот на буџетот

Sase Ivanovski

Концерт на националниот џез оркестар и Васил Хаџиманов во Охрид

Sase Ivanovski

Втор случај на Западно-нилска треска во Македонија

Sase Ivanovski

Капче, крема … ИЈЗ советува како да се заштитат бебињата и децата од штетното сонце

Sase Ivanovski

Средба на министерот Муртезани со чешкиот амбасадор Лудва  

Sase Ivanovski

Арбен Таравари именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи…

Sase Ivanovski

Средба на министерот Муртезани со јапонскиот амбасадор Казуја

Sase Ivanovski

Средба на министерот Муртезани со германската амбасадорка Дрекслер

Sase Ivanovski

Средба на министрите Тошковски и Андоновски: Електронски лични документи и дигитални услуги, гужвите на шалтерите на МВР ќе станат минато

Sase Ivanovski

МВР: 158 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski

Средба Муцунски-Буршаков

Sase Ivanovski

Министерката Јаневска се сретна со италијанскиот амбасадор Силвестри

Sase Ivanovski

Министерот Орхан Муртезани оствари средба со Армен Григорјан, Постојан претставник на УНДП

Sase Ivanovski

Дурмиши: Финансиска поддршка од 80 милиони денари за микро и мали и средни компании, за занаетчии, за воведување на ХАЛАЛ и ИСО стандарди и проекти за развој на претприемништво

Sase Ivanovski

Како да се избере најдобриот факултет и идната кариера!? Семинар на тема „Кариера и професионален развој“ на Heidelberg Faculty of Skopje

Sase Ivanovski

“Брат ми ми ги украде документите” – Се огласи осомничениот за убиството на полицаецот во Лозница

Sase Ivanovski

Столтенберг: „Исклучително важно“ е САД и понатаму ја поддржуваат Украина

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Охриѓанецот, Д-р Анис Сефиданис го направи првиот хуманоиден робот во Македонија кој „гледа“ и „слуша“

Sase Ivanovski

БРАВО! 13-годишниот Дарјан Мирчевски освои златен медал на математичка олимпијада во САД!

Sase Ivanovski

Меѓународниот суд на правдата: Израелската окупација на палестинските територии е нелегална и мора да престане

Sase Ivanovski

Анкета: Харис би била добра претседателка на САД

Sase Ivanovski

САМО РЕШЕНИЕ СО ДВЕ ДРЖАВИ Борел вели дека ЕУ не ги признава промените на границите на Израел од 1967 година

Sase Ivanovski

Антикорупциска сепак побарала службени возила

Sase Ivanovski

МИЦКОСКИ: Почитувана г-а Урсула фон дер Лајен, Во име на Владата и во мое лично име, Ви упатувам најискрени честитки за вашиот повторен избор за Претседател на Европската комисија

Sase Ivanovski

АНЃУШЕВ: ИМАМЕ РЕШЕНИЕ ЗА ВИШОКОТ ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА – СМАРТ БАТЕРИСКИ  СИСТЕМ ЗА СКЛАДИРАЊЕ И УПРАВУВАЊЕ НА СТРУЈАТА

Sase Ivanovski

ВЛЕН е долгоочекуваната надеж на Албанците: Ветуваме дека ДУИ ќе се соочи со нивното мрачно минато

Sase Ivanovski

„ШТЕТИТЕ ОД ДОСЕГАШНИТЕ ПОЖАРИ СЕ НЕЗНАЧИТЕЛНИ“ Митко Јанчев раководи со новоформираниот регионален Кризен штаб

Sase Ivanovski

Историска шанса и надеж за решавање на клучните проблеми на ромската заедница: Аваја го поздравува храбриот потег на премиерот и листата со предлози во владиниот кабинет на премиерот Христијан Мицкоски, каде што за прв пат во историјата на државата има дури двајца заменици министри во ресорите

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Спасов, со катастрофалниот ПР на СДС, испитува како дното да се пробие, што повеќе на партијата

Sase Ivanovski

Реформа за противпожарна заштита: Трансформација која ќе ги обедини ЦУК и ДЗС под една команда

Sase Ivanovski

Бесими, Бектеши и Лога влегоа на листата на функционери со апанажа

Sase Ivanovski

Сите се против платформата за легитимитет на Ахмети

Sase Ivanovski

Најмалку 40 загинати во пожар на брод кај Хаити поради вуду ритуал

Sase Ivanovski

ПОЛУГОЛ ПОЗИРАЛ НА ТИК ТОК, А ДЕН ПОДОЦНА ГО УБИЛ ПОЛИЦАЕЦОТ! Осомничениот Фатон Хајризи и во бегство бил активен на социјалните мрежи

Sase Ivanovski

Трамп:„Разговарав со Зеленски, ќе ставам крај на војната во Украина пред јануари“

Sase Ivanovski

СИЛНА ВОЛЈА ЗА РЕФОРМИ ВО АДМИНИСТРАЦИЈАТА Министерот Минчев и амбасадоркат Агелер ја истакнаа заедничката заложба

Sase Ivanovski

УЖАС ВО СТРУМИЦА 53-годишен струмичанец извршил обљуба врз малолетник со пречки во развојот

Sase Ivanovski

Автомобил удрил во запрено возило на автопатот Куманово-Скопје, четворица повредени

Sase Ivanovski

„Фокус“ дознава: Агим Красниќи и Сехат Рамадани екстрадирани од Косово во Македонија

Sase Ivanovski

Невреме со силен ветер, дожд, град и електрични празнења попладнево во Дебарско. Неколку села без струја

Sase Ivanovski

ОДАМНА СИ ГО БАРАЛ СО БОРИНЧЕ: Ликвидиран убиецот на српскиот полицаец, давал отпор и пукал кон полицијата. Хајризи пред една недела побегнал од затвор во Косово, каде отслужувал казната за убиство на руски војник на КФОР

Sase Ivanovski

ТАВ Македонија:„Не се соочуваме со прекини или технички проблеми на нашите системи“

Sase Ivanovski

Михаилов: Вработени во Македонски шуми ги гасат пожарите “по влечки”, а 84 возила им стојат во гаража оти нема гориво

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Полицискиот хеликоптер фрли над 39 тони вода врз пожарот меѓу селата Драгоево и Селце

Sase Ivanovski

Се отвора најголемиот и најексклузивен продажен салон за ИТ, Гејминг и Аудио опрема во Македонија!

Sase Ivanovski

Поради пожарите бугарската опозиција бара оставка од премиерот Главчев и министерот за внатрешни работи

Sase Ivanovski

Климатските промени го пустошат Западен Балкан: Земјите треба да вложат 37 милијарди долари за ефикасна заштита од последиците

Sase Ivanovski

Скелет од диносаурус собори рекорд на аукција во Њујорк – продаден е за 44,6 милиони долари!

Sase Ivanovski

Бугарите влегуваат во долгови за ќеиф: Земаат брзи кредити и за да летуваат!

Sase Ivanovski

СÈ Е ПОДГОТВЕНО ЗА НАЈГОЛЕМИОТ СПОРТСКИ СПЕКТАКЛ Отворено Олимписко село во Париз

Sase Ivanovski

АКО БЕГАТЕ ОД СЕНИШТЕТО ВО КОШМАРОТ, СТАНУВА ПОСТРАШНО, НО АКО МУ СЕ СВРТИТЕ… Како да го надминете стравот преку 5 чекори?

Sase Ivanovski

НА ЃОКОВИЌ МУ ТРЕБА ТРЕНЕР, И САМ ГО ЗНАЕ ТОА Андре Агаси го коментираше последниот неуспех на српскиот ас

Sase Ivanovski

„ДОЛЖАТ 100 МИЛИОНИ ЕВРА, НЕМА ДА ИМ ГИ ПРОСТИМЕ“ Мајката на Мбапе најави тужба против ПСЖ

Sase Ivanovski

НОВО ЗАДОЛЖУВАЊЕ ОД РЕЧИСИ 48 МИЛИОНИ ЕВРА Издадени се државни обврзници со рок на враќање од 15 години

Sase Ivanovski

ПРЕВОЗНИЦИТЕ ЧЕКААТ ПО 5 ЧАСА НА ГРАНИЦА Царината најавува промени во работењето за да го скрати времето на чекање на границите

Sase Ivanovski

ЃОКОВИЌ ЈА ОДБИЛ ПОНУДАТА ОД ФЕДЕРЕР Новиот проект на Швајцарецот и годинава без српскиот тенисер

Sase Ivanovski

Артан Хајзири осомничен за убиство на полицаец во Лозница

Sase Ivanovski

РИНА: Убиен полицаец, еден напаѓач уапсен, по друг се трага

Sase Ivanovski

Турската продукција „Јурта“ и израелскиот филм „Градот“ прогласени за најдобри филмови на 23. „Синедејс

Sase Ivanovski

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МУЦУНСКИ: За раслика од Османи јас немам амбиција да ги решавам конфликтите во светот туку ќе работам за интересите на Македонија

Sase Ivanovski
Вчитувам....