1.8 C
Скопје
04/12/2023 08:42
МАКТЕЛ

      

ЕУ денес предлага да се укине ветото во проширувањето

      

Во француско-германскиот експертски извештај за реформирана и проширена ЕУ, што денес се презентира пред Советот за општи работи (ГАК) во Брисел, се предлага укинување на ветото, објави поранешниот министер за надворешни работи Никола Димитров.Според него, со предлогот се воведува квалификувано мнозинство наместо консензус во процесот на проширувањето сè до последниот чин – зачленувањето, што значи дека отворањето и затворањето на поглавјата ќе биде поштедено од барањето едногласност, пишува Независен.Во предлогот на Германија и Франција има исто така дел што се однесува на окупирани територии. Во него стои дека „пристапувањето на земји со спорни територии со земја надвор од ЕУ ќе мора да вклучи клаузула дека тие територии ќе можат да се приклучат само ако нивните жители се подготвени да се направи така.”

   

Извештајот на двете земји, чиј автор се дванаесет француски и германски експерти, предвидува реформа на институциите, договорите и буџетот на ЕУ додека земји како Украина, Молдавија и Западен Балкан се подготвуваат да се приклучат на блокот. Авторите сметаат дека построги правила за владеење на правото, нови процедури за гласање во Европскиот совет и поголем буџет на ЕУ би можеле да бидат меѓу неопходните реформи. Тие, исто така, предлагаат „диференцијација“ меѓу четири нивоа од поширокиот блок, вклучително и група „придружни“ земји кои ги почитуваат принципите на ЕУ и единствениот пазар без да станат полноправни членки на ЕУ

 

Министрите за Европа на Франција и Германија, Лоренс Бун и Ана Лирман, треба веќе да го презентираат документот пред министрите во Брисел како потенцијален патоказ за проширувањето, пред 27-те шефови на држави на ЕУ да го разгледаат за време на неформалниот самит во Гранада, Шпанија, следниот месец.

   

     

Весникот што го објави прв документот „Contexte“ се повикува на добро познатиот концепт за постепено „фазно вклучување“ на земјите кандидати во политиките на ЕУ. Во август, Шарл Мишел ги наведе енергијата, единствениот пазар и безбедноста и одбраната како некои од областите на политиката за прогресивна интеграција. Концептот исто така поставува повеќеслоен блок составен од внатрешен круг на избрани земји на ЕУ, самата ЕУ, „придружните членки“ на единствениот пазар и на Европската политичка заедница од 44 земји како надворешен слој.

„Можеби некои земји надвор од ЕУ не сакаат да се приклучат како полноправна членка или не можат да го сторат тоа и би ценеле да бидат поврзани на друг начин“, објасни еден од предлагачите. „И можеби некои земји во ЕУ не сакаат да продолжат со некои политики и има потреба од коалиција на подготвени која ќе прави повеќе“, додаде тој. „Можеби сме дури и во ситуација кога некои сегашни земји-членки повеќе не се заинтересирани да бидат во ЕУ од таков вид и би се чувствувале поудобно во друг круг“, порача тој.

Предлогот сугерира дека мала „коалиција на подготвени“ земји на ЕУ треба да бидат способни да продолжат со одлуките за политиките и трошоците дури и ако другите членки на ЕУ не се согласуваат.Во документот се изложени идеи кои ќе и овозможат на ЕУ да се прошири без нужно да ги менува нејзините договори, што би барало едногласна поддршка од 27-те земји-членки и долг процес на ратификација. Тој, исто така, нуди потенцијален „дополнителен реформски договор“ што ќе им овозможи на „подготвените“ земји-членки да продолжат со реформите на договорот без поддршка од поскептични земји.

Едно од другите спорни прашања е како да се прилагодат процедурите за донесување одлуки на ЕУ за да се осигура дека блок од 30 или повеќе земји би можел да добие зелено светло за политичките одлуки. Авторите препорачуваат повеќе гласање со мнозинство наместо со консензус во Советот, вклучително и за клучните одлуки за надворешната политика и одбраната. Ова би значело дека земјите од ЕУ повеќе нема да можат да ставаат вето на одлуки како што се економски санкции, снабдување со оружје или финансиска поддршка за Украина, како што тоа го правеше Унгарија во минатото. Тие, исто така, предлагаат промена на праговите за мнозинство гласови на 60% од земјите кои претставуваат 60% од населението на ЕУ, од сегашните 55% од земјите кои претставуваат 65% од населението.

Европскиот парламент треба да има максимум 751 место, а европските избори треба да бидат конзистентни меѓу земјите-членки, се вели во извештајот. Тој, исто така, препорачува да се намали бројот на еврокомесари или да се воведе хиерархија во рамките на колеџот за да се обезбеди побрзо донесување одлуки.
Извештајот, исто така, се занимава со трнливото прашање за буџетот на ЕУ и распределбата на финансирањето во поголема Унија.

    

Најново

Апасиев го откажа учеството на лидерската – Треба да биде ден на жалост поради двојното убиство, вели тој

Sase Ivanovski

КНИГА НА ЖАЛОСТ ВО „ПЕСТАЛОЦИ“ Училиштето со психолози ќе им помага на соучениците на Вања да ја пребродат трагедијата

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТРОЈЦА ОСОМНИЧЕНИ ЗА УБИСТВОТО НА ВАЊА ИЗНЕСЕНИ ПРЕД ИСТРАЖЕН СУДИЈА

Sase Ivanovski

Герасимовски: Нема толку силни зборови кои можат да ја искажат болката и гневот за прерано згаснатиот живот на Вања

Sase Ivanovski

Велибор Манев: Не го извршив убиството на Вања!

Sase Ivanovski

ГИ КИДНАПИРАЛЕ, БАРАЛЕ ОТКУП, ОТКАКО НЕ ДОБИЛЕ ПАРИ ГИ УБИЛЕ И ГИ ЗАКОПАЛЕ: Поради пари згаснаа два животи – убиените не се познавале, тврди ќерката на фризерот

Sase Ivanovski

ПРАВДА: На ЕНЕР е објавен Нацрт законот за заштитено пријавување и заштита на укажувачи

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО: ДЕН ПО УБИСТВОТО НА ВАЊА, ПАЛЧО СНИМИЛ ЕМИСИЈА ЗА СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ?!?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЛЕНКО: ТЕЛАТА ГО ОДНЕЛЕ И ГИ ЗАПАЛИЛЕ ВО СКОПСКОТО СЕЛО БРАЗДА ОД КАДЕ ПО ПОТЕКЛО Е ЉУПЧО ПАЛЕВСКИ?!

Sase Ivanovski

ОЛИВЕР СПАСОВСКИ И ГАВРИЛ БУБЕВСКИ НАЈАВИЈА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА УТРЕ ВО 9.30 ЧАСОТ

Sase Ivanovski

Арсовска на Самитот COP28 ја презентираше биотехнолошката лабораторија на Град Скопје, која е прва од овој вид во Македонија и регионот

Sase Ivanovski

СРАМ ЗА МПЦ: ДЕСНАТА РАКА НА МАКЕДОНСКИ ВЛАДИКА КИДНАПЕР И УБИЕЦ НА ДЕВОЈЧЕ?!?!

Sase Ivanovski

УЖАС: УАПСЕН Е ТАТКОТО НА ВАЊА, ДАЛИ Е ВМЕШАН ВО УБИСТВОТО НА СВОЈАТА ЌЕРКА?!

Sase Ivanovski

УЖАС: Осомничениот Велибор Манев призна вина за убиството на Вања, нејзиниот татко е еден од осомничените

Sase Ivanovski

Фокус: Името на Љупчо Палевски – Палчо се поврзува со убиството на Вања, тој е надвор од државата

Sase Ivanovski

Вчеравечер (30.11) во спортскиот центар „Јане Сандански“ се одржа најголемата музичка забава за оваа година, „99 Megastars“

Sase Ivanovski

РОДИТЕЛИТЕ ВО ПАНИКА: Ги советуваат своите деца да не излегуваат од дома!

Sase Ivanovski

НЕОФИЦИЈАЛНО: ЉУПЧО ПАЛЕВСКИ Е УАПСЕН ВО ХРВАТСКА, СЕ СОМНИЧИ ЗА ОРГАНИЗАТОР НА УБИСТВОТО НА ВАЊА

Sase Ivanovski

ШПЕКУЛАЦИЈА НА МИЛЕНКО КОЈА НЕ Е ПОТВРДЕНА ОД МВР: Љупчо Палевски и близок роднина на Вања го смислиле киднапирањето на Вања, да изнудат пари од дедо и на Вања, по мајка, богат влав

Sase Ivanovski

Пресечен меѓународен канал за транспорт, запленета дрога вредна 120.000 евра

Sase Ivanovski

БОМБА ОДЕКНА ВО ЈАВНОСТА: Љупчо Палевски – Палчо е лицето по кое се трага, а го поврзуваат со киднапирањето на Вања Ѓорчевска, дознава „Скопје1“

Sase Ivanovski

ЈАВНОСТА ВО ШОК – ЗА ПРВ ПАТ ИМАМЕ ГРУПА СЕРИСКИ УБИЈЦИ, СИТЕ СЕ МАКЕДОНЦИ: Од користољубие убиен е берберот од Велес и девојчето од скопски Центар

Sase Ivanovski

ЈАВНОСТА ВО ШОК: Пронајдено е безживотното тело на 14- годишната Вања, била убиена веднаш по киднапирањето

Sase Ivanovski

БОБИ СТЕФКОВСКИ: Попладнево на мое задоволство имав можност да присуствувам на отворањето на спортскиот комплекс “Спортска арена ЕР 7” кој се изгради во Сингелиќ

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Лажна вест на СДС е дека Гази Баба е задолжена, Стефковски за 2 години направи многу повеќе за општината од сите години власт на СДС-ДУИ

Sase Ivanovski

Министерството за култура го објави конкурсот за Град на културата за 2024 година

Sase Ivanovski

Совршена маркетинг-стратегија за „прајм“ хистерија

Sase Ivanovski

Во парк шумата Гази Баба било пронајдено лице кое барало помош

Sase Ivanovski

Дејли мејл: 1700 криминалци од Албанија претежно наркобосови и шверцери на луѓе слободно се движат во Британија

Sase Ivanovski

Словенечкиот електро систем е хакиран, ситуацијата е засега под контрола

Sase Ivanovski

Белата куќа смета дека Израел прави напори да го намали бројот на цивилни жртви во Газа

Sase Ivanovski

АЛАРМАНТНО: Воздухот во Струмица е многу високо загаден

Sase Ivanovski

Рјабков: Русија како претседавач на групата пет нуклеарни сили ги одлага сите состаноци за 2024 година

Sase Ivanovski

Приведен е радовишанец, треба да одлежи уште две години од 6-годишната затворска казна

Sase Ivanovski

МЗ: Работиме на новата Национална стратегија за правата на лицата со попреченост

Sase Ivanovski

Костадиновска-Стојчевска: Политиките на СДСМ ги унапредуваат правата на жените, остануваме активни во борбата против родовото насилство

Sase Ivanovski

132 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski

Лидерска средба утре за изборите, техничката влада и за евроинтеграциите

Sase Ivanovski

Пентагон: Американски воен брод нападнат во Црвеното Море

Sase Ivanovski

До вторник стабилно, а потоа дожд и снег

Sase Ivanovski

Вучиќ-Мелони: Италија бара брз процес за проширување со гаранции цела Европа да биде обединета

Sase Ivanovski

Форумот за управување со интернетот во Јапонија повика на заеднички напори во изградба на интернет што ги зајакнува сите луѓе

Sase Ivanovski

Студентите на Бреинстер креираат апликација со која граѓаните ќе пријавуваат загадување во Скопје

Sase Ivanovski

Поради снег откажани десетици летови од Амстердам

Sase Ivanovski

Шварценегер го осуди нападот на Хамас: Се сретна со преживеаните и нивните семејства

Sase Ivanovski

Фајон: Уставните измени се неопходни државата да оди напред

Sase Ivanovski

Киев тврди дека руските сили пукале во украински војници кои сакале да се предадат

Sase Ivanovski

Израелската офанзива се шири кон југ, Хамас тврди дека за 24 часа има 700 убиени

Sase Ivanovski

„Ако Трамп победи на изборите во САД, ќе прогласам независност на Република Српска“

Sase Ivanovski

Богоев: И ЕК нотира висока усогласеност на нашето законодавство со законодавството на ЕУ во полето на Царината

Sase Ivanovski

Кличко: Зеленски плаќа за грешките што ги направи!

Sase Ivanovski

Кирби: Елиминирањето на раководството на Хамас е корисна тактик

Sase Ivanovski

Лефков: Не е премиер Албанец, туку премиер на препорака од ДУИ, најкриминалната партија

Sase Ivanovski

Франција ќе го забрани пушењето на плажите, во парковите, шумите и во близина на училиштата

Sase Ivanovski

ИЛЈАДНИЦИ ПАТНИЦИ СЕ ЗАГЛАВЕНИ ВО БАВАРИЈА Снег и мраз ја парализираа Германија

Sase Ivanovski

Дали воведување на „Пронајди ме“ ќе го забрза пронаоѓањето на исчезнати деца?

Sase Ivanovski

Вулканот Марапи во Индонезија еруптираше, автомобилите и патиштата се прекриени со пепел

Sase Ivanovski

Уапсена е валандовчанка, го нападнала сопруго

Sase Ivanovski

Борел жали за континуираните напади врз Газа, го повикува Израел да ги почитува законите за војна

Sase Ivanovski

Маричиќ: Граѓаните ќе почувствуваат како е да се биде дел од ЕУ многу порано од предвиденото

Sase Ivanovski

Британски товарен брод погоден од ракета во Црвеното Море

Sase Ivanovski

Македонија во Дубаи ја претстави инвестициската платформа за праведна енергетска транзиција

Sase Ivanovski

ЈО бара притвор за тројца од петмината приведени во случајот со исчезнатата Вања

Sase Ivanovski

Во Тетово, Охрид и во Скопје нападнати полицајци кои вршеле службени дејствија

Sase Ivanovski

Кузеска: Со новите мерки пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните 5 месеци

Sase Ivanovski

Приведен е 21-годишен скопјанец, предизвикал пожар во автомобил

Sase Ivanovski

Тројца повредени во две сообраќајки со мотоцикл

Sase Ivanovski

Апасиев реизбран за претседател на Левица

Sase Ivanovski

Полицијата спречи меѓународен транспорт на дрога, уапсени дилери од Горна Матка и Грчец

Sase Ivanovski

Британски „Ескпрес“: Посетете ја Македонија додека се уште не е преплавена од туристи

Sase Ivanovski

Ѓорчев го брани Мицкоски од О’Брајан: Интервјуто за 360 со критики било пред “добра“ средба очи во очи

Sase Ivanovski

АД ЕСМ: Јавната набавка за ангажирање на помошна механизација е рамковна спогодба, ќе се користи кога ќе биде неопходно

Sase Ivanovski

Шпанската полиција заплени 915 килограми кокаин на „Балканскиот картел“

Sase Ivanovski

Исчезнатото 13 годишно девојче од Кочани пронајдено е синоќа од нејзиниот татко

Sase Ivanovski

Богоев: Сигурен сум во двојна победа на изборите на Европскиот фронт

Sase Ivanovski

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Ковачевски: СДСМ е кола којашто вози до Вашингтон и Брисел

Sase Ivanovski

АНЃУШЕВ СЕ СРЕТНА СО МИНИСТЕРОТ ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ НА МАЛТА, ЈАН БОРГ

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) ЕДНА ГОДИНА СТРАТЕШКО ПАРТНЕРСТВО НА „АЛКАЛОИД“ И СОС ДЕТСКО СЕЛО

Sase Ivanovski

Битиќи во фабриката „АТС АММО“ – Самоков: Полноправното членство во НАТО создаде можности за раст на домашните компании

Sase Ivanovski
Вчитувам....