17.8 C
Скопје
31/05/2023 11:07
МАКТЕЛ

     

Желјазков: Вметнувањето на Бугарите во Уставот на С Македонија не е билатерално прашање, туку услов на ЕУ

    

Бугарија верува дека Северна Македонија ќе стане полноправна членка на Европската Унија врз основа на сопствен придонес, вели претседателот на бугарскиот парламент Росен Желјазков во интервју за БГНЕС.

   

„Сметаме дека ќе ги исполнат условите за членство и не треба да губат време, бидејќи тоа може да се претвори во скептицизам. Потребни им се брзи одлучувачки акти и дефинитивни одлуки без да ја бараат причината надвор од себе. Многу е важно причините, намерите и успесите да бидат нивни“наведува Желјазков за бугарската новинска агенција по завршувањето на посетата на Ватикан и Италија каде што ја предводеше делегацијата на Бугарија по повод чествувањето на 24 мај – Денот на Светите браќа Кирил и Методиј.

 

Покрај аудиенција кај папата Франциск, спикерот на бугарскиот парламент имал средби со кардиналот Пјетро Перолин и со претседателот на Домот на пратеници на италијанскиот парламент, Лоренцо Фонтана.Инаку, во рамките на чествувањето на Денот на Светите браќа Кирил и Методиј, Желјазков и претседателот на Собранието Талат Џафери, кој ја предводеше македонската делегација, заедно положија венци цвеќе пред македонската и бугарската плоча во чест на Свети Кирил во базиликата „Санта Марија Маџоре“.

  

Во разговорите на претседателот на бугарскиот парламент со претставниците на Ватикан и Рим станало збор и за односите меѓу Софија и Скопје и за политичките процеси на Западен Балкан.„Западен Балкан е исклучително важен за Италија и за Светата столица, бидејќи ова е област што дава можности за историски конфликти“нагласува Желјазков.

    

Бугарскиот став за РСМ, наведува тој, е особен интерес за Ватикан и Италија, особено за темите што неодамна беа покренати на Самитот на Советот на Европа во Рејкјавик.„Изјавивме дека нашиот став останува непроменет. РСМ треба што поскоро да го започне и заврши преговарачкиот процес и да стане полноправна членка врз основа на т.н. сопствен придонес. Одлуката треба да биде во насока на исполнување на критериумите за членство и успешно завршување на преговарачкиот процес, а не заради политичката одлука сама по себе“,вели Желјазков.

Тој истакна дека за Бугарија е важен условот што го постави Европската комисија за уставната промена, со која, како што се вели во интервјуто, Бугарите треба да бидат вклучени како државотворен народ во Уставот на земјава.

„Ова е апсолутен предуслов за почеток на преговорите. Ова не е наше билатерално прашање, тоа е услов кој е поставен и евидентиран во условите за почеток на преговорите, кој го следи Европската комисија (ЕК)“, додава претседателот на Народното Собрание на Бугарија.Желјазков вели дека ставот на Бугарија не е поврзан со поставување услови или попречување на самиот процес.

„Условите ги постави ЕК и за нас е важно тие да бидат исполнети бидејќи се поврзани со правата на Бугарите во РСМ“вели тој.Минатата недела реториката меѓу официјално Скопје и официјална Софија доби на жестина.

Премиерот Димитар Ковачевски во своето обраќање на Самитот на Европа во Рејкјавик на 17 мај рече дека дискурсот што го користи Бугарија кон Северна Македонија е многу сличен со оној што Руската Федерација го користи кон Украина. Острата реторика на Ковачевски беше одговор на претставникот на Бугарија на Самитот, потпретседателката на земјата Илијана Јотова, која на на една од сесиите во рамките Самитот обвинила за „систематското газење на правата на Бугарите во Република Северна Македонија“.

Следниот ден, македонскиот премиер прашан за коментар на изјавата на претседателот на Бугарија, Румен Радев, дека Северна Македонија може да каже дека гради модерно општество кога ќе ги впише сонародниците на Гоце Делчев во Уставот, повторно возврати:

„Откако работната група за уставни измени ќе ги направи амандманите, значи дека наследниците на Гоце Делчев ќе ги вметнат сонародниците и наследниците на Радев во македонскиот Устав“.Тој нагласи дека уставните измени се дел од Преговарачката рамка со Европската Унија „бидејќи ние преговараме со ЕУ, не со Бугарија“.

„И затоа сметам дека тоа е нешто што ќе тече како процес и е нешто што треба да се случи со оглед на тоа дека државата треба да стане членка на Европската Унија, бидејќи граѓаните го заслужуваат тоа“,беше дециден Ковачевски.Ковачевски му врати на бугарскиот претседател: Наследниците на Гоце Делчев ќе ги вметнат сонародниците и наследниците на Радев во македонскиот Устав

  

Најново

Српско знаме долго 300 метри пред општина Звечан на северот на Косово

Sase Ivanovski

ДУИ реагира до ВМРО-ДПМНЕ за патиките на Груби: Затоа Груевски има четирипати поголем рејтинг од Мицкоски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НЕ Е ГРЕВ ВО ВРЕМЕ НА КРИЗА ДА ЗАРАБОТИШ, ЗНАЧИ СИ ПОНУДИЛ СЕРВИСИ И ПРОДУКТИ И ПАЗАРОТ ТЕ НАГРАДИЛ, ТАКА РАБОТИ КАПИТАЛИЗМОТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Данела против Мицковистите: Само тендери, паричиња и магариња товарање ви се во умот :)

Sase Ivanovski

Ристевска Јорданова: Нема гаранција дека барањата ќе престанат, проблемот е што Бугарија не го признава македонскиот народ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОПОВСКИ: ПИСМОТО НА АГЕЛАР БЕШЕ ГОЛЕМ ДИПЛОМАТСКИ ГАФ, ТАКВО ПИСМО ДА ПИШЕШЕ РУСКИОТ АМБАСАДОР ЌЕ БЕШЕ ПРОТЕРАН ЗА 24 ЧАСА

Sase Ivanovski

42 санкции за брзо возење, 16 казнети мотоциклисти на територија на СВР Битола

Sase Ivanovski

Значаен јубилеј – 35 години Лекторат по македонски јазик на Шлезискиот универзитет во Полска

Sase Ivanovski

Маричиќ: Поглавјето 20 ја отвора вратата на пазарот на ЕУ за македонските компании

Sase Ivanovski

160 санкционирани возачи на мотоцикли

Sase Ivanovski

Кривична пријава за командирот на ОВР Виница за злоупотреба на службената положба и овластување

Sase Ivanovski

Димитриевски: Куманово единствена општина со бесплатен автобуски превоз за своите граѓани

Sase Ivanovski

Курти го нападна Блинкен: Нефер, погрешна и наивна изјава!

Sase Ivanovski

Иницијативата за уставни измени на проверка во Министерството за правда, собраниската постапка се очекува да почне кон средината на јуни

Sase Ivanovski

Ганиу: Во ДУИ владее целосна анархија!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОПОВСКИ: ПОВРЗАНИ СМЕ СО ГРЦИЈА И СРБИЈА НЕ ПОРАДИ ПОЛИТИКА, ТУКУ ПОРАДИ ГЕОГРАФИЈА, ДРАЧ И БУРГАС СЕ МНОГУ ДАЛЕКУ И ДО НИВ ИМА ОГРОМНИ ПЛАНИНИ

Sase Ivanovski

И Груби како Мицковски си купува скапи патики. ВМРО ДПМНЕ прашува носел ли такви Груби кога бил хулиган

Sase Ivanovski

Изречени 154 казни за сообраќајни прекршоци во Скопје, 21 за брзо возење

Sase Ivanovski

Руските тенкови напредуваат, гори рафинерија во Краснодар, напад на Белгород, има мртви!

Sase Ivanovski

Замина уште еден урбан градски скопски лик: Почина Драги Христов – „Шпага“

Sase Ivanovski

Пендиков: Не се плашам, ама не е убаво чувството да добивате смртни закани со пцуење

Sase Ivanovski

Медведев: Британските власти може да се гледаат како легитимна воена цел

Sase Ivanovski

Крадец од Штип, со живеалиште во Радовиш, „оперирал“ во Гостивар

Sase Ivanovski

Судење за нападот на Пендиков: Судијата не даде одлагање, адвокатите на обвинетиот излегоа од судница

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Бројот на заболени со мултиплекс склероза расте, а терапијата е недостапна за голем број од нив

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КИНЕСКИ ВОЕН АВИОН ЗА МАЛКУ ЌЕ СРУШЕШЕ АМЕРИКАНСКИ ШПИОНСКИ АВИОН ВО ЈУЖНО КИНЕСКО МОРЕ

Sase Ivanovski

ПРОИЗВОДИТЕЛОТ НА ГРАФИЧКИ КАРТИЦИ НВИДИА СЕ ПРИКЛУЧИ НА КЛУБОТ КОМПАНИИ КОИ ВРЕДАТ НАД 1000 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ НА БЕРЗАТА

Sase Ivanovski

Кадиров повика да се прогласи вонредна состојба во Русија

Sase Ivanovski

„НУЛА ОТПАД“ ЌЕ ГО СОБИРА ГАБАРИТНИОТ ЕЛЕКТРИЧЕН И ЕЛЕКТРОНСКИ ОТПАД ОД ДОМОВИТЕ НА КАРПОШАНИ

Sase Ivanovski

Борел бара итно продолжување на Дијалогот Белград – Приштина

Sase Ivanovski

Русија им подели 1,5 милиони пасоши на жители од окупираните територии

Sase Ivanovski

Организаторите на „Ролан Гарос“ за потегот на Ѓоковиќ: Нема официјални правила што смеа да кажат играчите

Sase Ivanovski

Нема да останете сами, ја имате поддршката од целата заедница, им порача Ѓоргиевска на луѓето со мултипла склероза

Sase Ivanovski

Општина Пробиштип врз основа на барање од месните заедници и со поддршка од Советот на општината воведува бесплатен линиски превоз за повеќе населени места во рамки на територија на општина Пробиштип

Sase Ivanovski

Софиското обвинителство предлага да му се одземе имунитетот на Борисов

Sase Ivanovski

НАТО: Нападите врз мировниците во Косово мора да престанат

Sase Ivanovski

ЛУДА ЛОГИКА НА ИЛЧЕ ГЕБЕЛС: Ако не се прифатат уставните измени, оваа влада го губи легитимитетот

Sase Ivanovski

Милановиќ: Престанете да повторувате дека Косово е Србија!

Sase Ivanovski

Борел со Милатовиќ: Црна Гора е најнапредната земја кандидат

Sase Ivanovski

Фатени двајца бегалци од „Идризово“, на слобода биле само околу еден час

Sase Ivanovski

Киднапирана па пуштена малолетничка од Скопје, киднаперот бил нејзиниот дечко

Sase Ivanovski

Ангелова со 200 гласа разлика пред второпласираниот е избрана за нов ректор на УКИМ

Sase Ivanovski

Агенција за филм ѝ одговори на продукциската куќа на Милчо Манчевски

Sase Ivanovski

Трагедија во Грција, гром уби Британец додека пловел на даска

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИРКА КЛАСНАТА НА БРИТАНСКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ ДАГЛАС ХЕРТ МУ ПРАВЕЛА ПИНЏУР

Sase Ivanovski

Харадинај: Курти да поднесе оставка, тој и Вјоса Османи го уназадија Косово!

Sase Ivanovski

Oсмани: Со Весела Чернева, како советничка на Петков ги водевме најтешките преговори

Sase Ivanovski

За Георгиев критиките од амбасадорот Коп и шефот на државата Пендаровски не се пријатни, но не влијаеле врз него

Sase Ivanovski

Арсовска: Рекет број 1 пред Новак Ѓоковиќ е Христијан Мицкоски – „Ќе дојдеме до Девојачки мост“, дофрли Славески

Sase Ivanovski

Битиќи од МЕФ: Го отворивме патот за одржлива и просперитетна енергетска иднина

Sase Ivanovski

Советничката на Петков под истрага за оддавање на тајни информации на власта во Скопје

Sase Ivanovski

При крај се подготовките за ревидирање на позитивната листа на лекови, за една недела ќе може да се аплицира, вели Меџити

Sase Ivanovski

МТСП: Во тек е исплата на образовниот додаток за трет мерен период за учебната 2022/2023 година

Sase Ivanovski

AETM: Успешно реализирана еко-акција на Водно со заедницата за е-трговија

Sase Ivanovski

За претседателот на Судскиот совет критиките се непријатни, но не отстапува од тврдењето дека се работи законски и без корупција

Sase Ivanovski

Спасовски учествуваше на регионалната конференција на МАРРИ „Успешни заедно! Регионални согледувања и пристапи за спречување и борба против трговијата со луѓе“

Sase Ivanovski

Вратите на Хубо Маркет се повторно отворени

Sase Ivanovski

Арсовска: Господата од СДСМ и Мицковистите функционираат одлично

Sase Ivanovski

Арсовска: Господата од СДСМ и Мицковистите функционираат одлично

Sase Ivanovski

Нема договор за повлекување на специјалните единици од Звечан, се огласи МВР на Косово

Sase Ivanovski

Џафери: Иницијативата за една изборна единица заглавена во Комисијата за политички систем

Sase Ivanovski

ЕУ преиспитува дали Унгарија е способна да претседава следната година

Sase Ivanovski

Решена мистеријата зошто позелене водата во Венеција

Sase Ivanovski

Основните јавни обвинителства во државава добиваат 18 нови јавни обвинители

Sase Ivanovski

Шефот на „Вагнер“ бесен: Зошто по ѓаволите пуштате дронови да летаат кон Москва?

Sase Ivanovski

Седум деца од Македонија во мрежата на трговците со луѓе

Sase Ivanovski

Спасовски: Ја цениме поддршката на САД, кои се гаранција за стабилност на регионот

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Сојуз на глуви: Татко претседател, ќерка генерален секретар, старосватица секретарка, кум…

Sase Ivanovski

ФОКУС: Биљана Ангелова е нов ректор на УКИМ

Sase Ivanovski

Американскиот КФОР пристигна во Лепосавиќ на Косово како засилување на италијанскиот контингент

Sase Ivanovski

Излезе од затвор собранискиот чувар Алими, кој ги даде клучевите за отворање на вратите на Собранието

Sase Ivanovski

Штом стигнат амандманите за измена на Уставот во Собрание, не може да се додаваат нови

Sase Ivanovski

Јанчева од СДСМ ѝ ја побара на градоначалничката Арсовска финансиската картичка на Градот

Sase Ivanovski

Универзитетот во Тетово го поништи конкурсот за избор на ректор, ќе распишат нов за да немало надворешни притисоци

Sase Ivanovski

СКАНДАЛОЗНО: АПЕЛАЦИЈА МУ ЈА НАМАЛИ КАЗНАТА ЗАТВОР НА МЕДИСКИОТ САТРАП МАРЈАН ДОКАЗ ОД 3 НА 2 ГОДИНИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДАНЕЛА РАСПАЛИ ПО СОВЕТНИЦИТЕ: Уличари,по 500 евра паушал зимате за да попувате место да работите

Sase Ivanovski

Битиќи: Цените на зеленчукот се намалија за 40 отсто по замрзнувањето, затоа ги одмрзнуваме

Sase Ivanovski

Три девојчиња годинава биле цел на сексуална експлоатација, изјави министерката Тренчевска

Sase Ivanovski

Студент на Економскиот факултет во Крагуевац се заканил дека на пладне сите ќе ги убие

Sase Ivanovski

Борел: Русија нема да преговара додека не победи во Украина

Sase Ivanovski
Вчитувам....