1.8 C
Скопје
29/01/2023 01:16
МАКТЕЛ

   

Исповед на девојка која излезе од CEKTA: Моите 12 години во ПEKOЛОТ на Јеховини сведоци!

     

Mopничава исповед на Марија која 12 години била во ceкта! Марија Јовановиќ (29) од околината на Белград за порталот Надлану открива како нејзиното семејство ја „влечело“ во канџите на Јеховините сведоци и низ што поминала за повторно да почне да живее нормален живот. На прв поглед, Марија е сосема обична млада жена. Има сопруг и две деца – четиригодишен син и двегодишна ќерка. Живее во скромна, но уредна куќа на периферијата на Белград; таа неодамна почна да работи во продавница за здрава храна и, како и повеќето луѓе во Србија, едвај врзува крај со крај.

  

Но, не се жали. Таа објаснува дека е среќна што има каква било работа и додава дека не и е тешко што по враќањето од работа оди да ја обработува градината со сопругот и неговите родители. Сакам да знам што јадат моите деца – вели со насмевка. Јас и брат ми пораснавме на сува храна; нашата мајка немаше време да готви бидејќи работеше многу, па сите тројца бевме анемични и болни. Само очувот бил со подобро здравје, бидејќи често одел кај роднините во селото и се хранел поздраво. Но, да не беше тој, веројатно и ние тројца немаше да поминеме низ пеколот… Развод на родители – почеток на „нов живот“. Марија е дете на разведени родители. Нејзиниот татко ги оставил кога таа имала седум години, а нејзиниот брат на три години.  Не се разбираа, беа од два света – објаснува Марија. Мајка и брзо се премажила. Имав едвај девет години кога очув ми дојде да живее кај нас – вели Марија. Ми се допадна што ништо не можеше да го исфрли од такт; тој беше добар со мајка ми, а на мене и на брат ми гледаше како на свои деца. Единственото нешто што ни пречеше беше тоа што не замоли да се молиме веднаш штом ќе станеме, пред секој оброк и пред спиење. Мајка ми е атеист, па целата приказна за молитвите ми изгледаше малку извртена. Но, немавме каде да одиме; со тек на време се навикнавме на молитвите што ни ги даваше напишани на лист…

 

„Рај“: Навидум идиличниот живот со новата „глава на семејството“ почна да добива нови облици кога Марија и нејзиниот маќеа добија шарени брошури. Не спречуваше да гледаме телевизија и не принудуваше на глас да читаме приказни кои не нè интересираа. Зборуваа за смpтта како спас, за доаѓањето на „создателот“ кој ќе ги преземе сите наши маки и грижи… Какви грижи можевме да имаме јас и брат ми во тоа време? Нè интересираше само играњето со врсниците и првите детски шали… Не смеевме да слушаме музика како нашите врсници, по цел ден се слушаше некоја чудна духовна музика во куќата. Кога и се пожаливме на мајка ни, таа ќе ни речеше да молчиме – се присетува Марија. Изолација: Не смеела да го покани друштвото во куќата. Не славела родедени после една забава на која соученик дошол во дуксер со принт на бендот „Iron Maiden“: Очувот се налути кога го виде тоа, и ми забрани да носам друштво. Превентивно го замолил и нејзиниот брат да го стори истото. Еднаш после часовите останавме со друштвото во училишниот двор, уредно не искара и оттогаш почна да не чека после часовите. Не можевме да се оддалечиме од него. Не натера да се дружиме со некои постари жени кои доаѓаа кај нас дома, кои ја имаа истата блажена насмевка како него. Седевме на трпезариската маса, мирни како бубачки, и се преправавме дека слушаме што зборуваат.

  

Кога се изморија, ни ги дадоа истите брошури со шарени слики и не натераа да им читаме приказни за „спас“ на глас. И така со часови, денови, години – се присетува нашиот соговорник. Малку по малку, отуѓени од врсниците и од реалниот живот, Марија и нејзиниот брат почнаа да прифаќаат пораки од брошури. Бевме добро воспитани деца, не пцyyевме и не се тепавме; затоа ни беше незамисливо другарите од школо да знаат да се караат или да пцу јат кога ќе се нервираат. Очувот постојано ни велеше дека е грдо, дека тие ќе завршат во пеколот, а ние ќе завршиме во рајот кога ќе дојде време. И покрај тоа што таа реченица ми звучеше чудно, еднаш ја кажав самата кога мојата соученичка се налути на немирното момче од часот кое и ја влечеше за коса. Оттогаш, а имав 13 години, сите почнаа да ми се смеат и да ме избегнуваат. Се повлеков во себе, барајќи засолниште во семејство кое веќе беше изолирано од соседството и роднините – вели Марија.

    

„Не одите на училиште, туку на црковната порта“. Кога сакалa да влезе во средно училиште, неjзиниот очув се спротивставил. Тој ѝ рекол дека е многу поважно да го пропагира „вистинското Христово учење“ отколку „залудно да седи во училишна клупа и да учи, бидејќи во секој случај таа нема да најде работа, па дури и да најде, ќе работи со луѓе кои не се достојни за неа и кои не ја разбираат смислата на земниот живот“. Наместо на училиште, ме испрати во блиската црква; мојата задача беше да седам на портата и да разговарам со луѓето кои доаѓаат да се молат. Отпрвин отиде со мене, а потоа, кога се увери дека добро ја работам работата, ми дозволи да делам брошури и да разговарам за работи кои се „запишани и сигурно ќе се случат“. Тогаш не знаев дека ми го испраа мозокот; Се заглавив до тој степен што дури и влегов во филозофски разговори со свештеникот, убедувајќи го дека ја толкува Библијата на погрешен начин. Целта ми беше да го ’спасам’, без да сфатам што правам – се присетува Марија. Со текот на времето, нивната куќа стана место за собирање на Јеховините сведоци. Додека нејзините пријатели оделе на училиште, оделе на забави и излегувале во клубови, радиусот на движење на Марија бил ограничен на портата на црквата и куќата. Со горчина во гласот таа додава дека била особено горда на себе кога стотиот член го запознала со „живот достоен за праведниците“.

Животна драма поради брат ми: И тогаш имаше пресврт. Кога Марија наполнила 19 години, нејзиниот брат бил однесен во болница со брза помош од училиште. Операцијата беше единствениот начин да се преживее. Ниту мојот очув, ниту мајка ми, ниту јас не се согласивме, бидејќи Јеховините сведоци никогаш не примаат туѓа крв. Залудно не молеше докторот, ни објасни дека брат ни ќе успее да се извлече ако не се отстрани тумоpoт и дека само од нас зависи дали ќе преживее или не. Братот сè уште бил малолетник, па била неопходна согласност од родителите. Му се заблагодаривме и му објаснивме дека нашата вера не дозволува примање туѓа kpв. За среќа, во ходникот имаше роднина на нашиот татко; веднаш му се јавил и му објаснил за што се работи. И таткото веднаш се упатил во болница и дал согласност нејзиниот брат да биде опериран. Во тој момент го мразев од дното на душата. Денес разбирам дека ја направи вистинската работа, не само за мојот брат, туку и за мене – признава Марија. Се врати кај таткото. Нејзината мајка и очув беа огорчени на неа. По враќањето дома, ѝ било кажано дека може само да ги спакува работите и да замине.

– Немав каде да одам, отидов кај татко ми. По речиси десет години живеење според постулатите пропагирани од Јеховините сведоци, татко ми не можеше да ме препознае; сепак ме прифати да бидам со него и неговото ново семејство и ми вети дека ќе ми најде работа – вели Марија. Запознавањето нови луѓе ѝ се чинеше како ладен туш. Отпрвин таа одби да комуницира; со текот на времето,со нејзините полусестри, маќеата и таткото, кои имаа многу пријатели, таа почна да се опушта. Мајката и очувот не ми одговараа, а тоа ми беше многу тешко. Ми требаа две години да се навикнам на нормалниот свет, на ритамот на живот кој вклучува чистење на домот, подготвување готвена храна, кафе со соседите, излегување во кино… Бев најсреќна кога еден ден дојде тато со брат ми и вети дека во иднина ќе живееме сите заедно. Брат ми беше блед, пијан и дезориентиран, исто толку погубен како и јас кога живеев со мајка ми и очувот. Не се вклопуваше во околината, само легна, шеташе низ дворот и молчеше. Тогаш кај нас почна да доаѓа еден седокос, кого тато го претстави како негов пријател. Разговараше со нас, особено со мојот брат. Подоцна дознавме дека се работи за невропсихијатар кој работел со жpтви на ceкти – вели Марија.

Назад во реалноста: Реструктуирањето на светогледот траеше цели четири години откако братот на Марија заврши во болница. Докторот, вели нашиот соговорник, бил нежен, но упорен; кога му кажала дека почнала да излегува со млад човек од околината, тој бил пресреќен. Марија, љубовта ќе те излечи, ќе те врати на вистинскиот пат. Научивте да живеете во сегашноста, да ги прифаќате работите онакви какви што се; брат ти и ти со години живеетњ во заблуда, испран мозок. Не можеше да бираш, беше премлада за да одиш против желбите на очувот и мајка ти. Сега можеш, а јас секогаш ќе бидам тука да зборувам ако се колебаш и сакаш да се вратиш на старите патишта – ги раскажува Марија речениците кои, како што тврди, засекогаш ќе и останат врежани во сеќавањето. Тие не попуштија. Дури ни кога две скромни дами тропнаа на вратата од татко ми, држејќи шарени брошури во рацете. Им ја отворив вратата не дозволувајќи им да влезат во куќата. Беа упорни, но не повеќе од мене. Сакав да им викам, да ги запрепам, но сфатив дека немам доволно знаење за да ги вратам во реалноста. Денеска строго ги набљудувам луѓето кои доаѓаат во Небојшина и кај мене дома. Не сакам нашите деца да поминат низ пеколот низ кој поминавме јас и брат ми – заклучува Марија. Во Србија и Балканот има повеќе од 60 верски заедници. Секој има исти права, загарантирани со Устав. Затоа е „невозможна мисија“ да се пријават активности на ceкта, освен ако тоа директно не загpoзува нечиј живот. И, се разбира, ниту една верска заедница не признава дека има секташки постулати.

 

Најново

(ВИДЕО) КОВАЧЕВСКИ: ПОКРАЈ БУГАРИТЕ, ВО УСТАВОТ ПОБАРАА ДА ВЛЕЗАТ И ТОРБЕШИТЕ И ЕГИПЈАНИТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГЕНЕРАЛ СТАВРИДИС: ПУТИН СИ ЈА САКА РУСИЈА И РУСКИОТ НАРОД, НЕ БИ ПОЧНАЛ НУКЛЕАРНА ВОЈНА КОЈА ЌЕ ЗНАЧИ СВЕТСКА КАТАКЛИЗМА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОНА ШТО СЕГА ПУТИН ГО ПРАВИ ВО УКРАИНА, ГО ПРАВЕШЕ МИЛОШЕВИЌ ВО БОСНА ПРЕД 30 ГОДИНИ

Sase Ivanovski

Бучавата не се сфаќа сериозно, во зоните за домување има од кафулиња до складишта за градежен материјал

Sase Ivanovski

Два дела од малата депонија со линдан во ОХИС се целосно исчистени, извезени се 960 тони отпад

Sase Ivanovski

Кутиров: Царинските постапки отсега се завршуваат од далечина, електронски, без физичка интеракција со службеници

Sase Ivanovski

Во Москва се урна хеликоптер што го користел и Путин

Sase Ivanovski

Во Парламентот во Софија се подготвува декларација по нарушување на односите со Скопје

Sase Ivanovski

Таравари не сака „министерство за бурек“

Sase Ivanovski

ПРИВАТНИЦИТЕ В ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ ПРОТЕСТИРААТ ПРЕД ЈСП Компанијата им префрлила само 5.000 денари

Sase Ivanovski

Газдите бараат да плаќаат боледување само за 15 дена

Sase Ivanovski

ИМА СТОТИНА ОБЈЕКТИ: Шанса за Центар подготви мапа на јавни институции во Скопје што горат фосилни горива

Sase Ivanovski

Таксист во Аеродром допирал 19-годишна патничка

Sase Ivanovski

ЛДП: Да не се плаќа членувањето по надзорни и управни одбори

Sase Ivanovski

ТОМ КРУЗ НЕ СТАРЕЕ, КАКО ДА СЕ ПОДМЛАДУВА?!

Sase Ivanovski

ЈАНЧЕВ: Ќе се гради првиот Регионален Центар за згрижување на бездомни миленици и ветеринарно здравство во Вардарски плански регион!

Sase Ivanovski

Советничката на Петков, Чернева: Повлекувањето на бугарскиот амбасадор Ангелов не помага во оваа ситуација

Sase Ivanovski

СДСМ: Успешни енергетски политики на СДСМ, нема рестрикции има извоз на струја, Мицкоски може да учи

Sase Ivanovski

Приведен тетовец поради физички напад врз сопругата

Sase Ivanovski

СДСМ СО НОКАУТ ДО ОПОЗИЦИЈАТА: ОБЈАВЕНА ЛИСТА НА 209 РЕНОВИРАНИ ИЛИ НОВИ ПАТИШТА ВО ВКУПНА ДОЛЖИНА ОД 1300 КИЛОМЕТРИ

Sase Ivanovski

Николоски: Една од најголемите лаги на СДСМ и ДУИ која што ја продаваат во јавноста е дека Македонија има започнато преговори за членство во ЕУ

Sase Ivanovski

На четворица Бугари им бил забранет влез во Македонија – носеле пендреци и ножеви

Sase Ivanovski

Ахмети: Мицкоски војна гледал само на телевизија

Sase Ivanovski

Николоски: Ги повикувам граѓаните да дадат поддршка на ВМРО-ДПМНЕ од 61 пратеник за Македонија да не трпи уцени и притисоци од никого

Sase Ivanovski

Воено секојдневие: Како издржуваат луѓето во Бахмут

Sase Ivanovski

Нуредини: По 30 години обезбедивме одржливи инвестиции за поквалитетен живот на сите граѓани на државата

Sase Ivanovski

Зошто во Бугарија пак ечи „Македонијаааа!“

Sase Ivanovski

АХМЕТИ: Откако Македонија влезе во НАТО, десетици и десетици странски бизнисмени дојдоа да купат локации за изградба на фабрики и хотелски капацитети

Sase Ivanovski

Али Ахмети: Со членството во ЕУ ќе се зголемат и странските инвестиции

Sase Ivanovski

ГРУБИ: Во буџетот за 2023 година се предвидени 300 милиони евра за Коридорот 8, голем проект, многу инвестициски пари за музичкиот театар, за библиотеката што се подготвува, дополнителни пари за болницата во Кичево и многу други

Sase Ivanovski

ШТО Е ПОЗАДИНАТА НА БАРАЊЕТО НА ВМРО ДПМНЕ ЗА АМНЕСТИЈА НА БИТАНГИТЕ ОД 27-МИ АПРИЛ?!

Sase Ivanovski

АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА ПРЕДИЗВИКА МАСОВНО ТЕЧЕЊЕ НА ЛИГИ ВО ЗЕМЈАВА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КОВАЧЕВСКИ: МЕ ЗАЧУДИ ИЗЈАВАТА НА МИЦКОВСКИ, САКА ДА БИДЕ ПРЕМИЕР ВО 2024-ТА НА СИТЕ ГРАЃАНИ А СЕ ФАЛИ КОЛКУ ЛУЃЕ УБИЛ ВО 2001-ВА?!

Sase Ivanovski

Тетовчанец паднал од 8-ми кат на зграда, треснал врз паркиран автомобил, се бори за живот

Sase Ivanovski

ЛДП бара да престане расфрлањето со парите на граѓаните

Sase Ivanovski

(ФОТО+ ВИДЕО) КАКО ИЗГЛЕДА КОГА РУСИЈА ЌЕ ТЕ ОСЛОБОДИ И ДЕНАЦИФИЗИРА

Sase Ivanovski

Али Ахмети од Тетово: Да се обединиме сите што сме за евроинтеграции

Sase Ivanovski

САМО ХЕЗБОЛАХ И ХАМАС ПРАВАТ ВАКВИ ЛУДОСТИ: ВМРО ДПМНЕ БЕСРАМНО БАРА АМНЕСТИЈА ЗА НАСИЛНИЦИТЕ КОИ УПАДНАА НА 27-МИ АПРИЛ ВО ПАРЛАМЕНТОТ

Sase Ivanovski

Мицкоски: Потребни се избори, за да имаме влада избрана од народот, ова е влада каде Али е стопанот, а Ковачевски послушник, кој не е избран од народот

Sase Ivanovski

Вашингтон и Москва го осудија терористичкиот напад во Источен Ерусалим

Sase Ivanovski

СДСМ ја внесе земјата во НАТО, ги отвори преговорите со ЕУ, а Мицкоски зборува за војни, велат од владејачката партија

Sase Ivanovski

Прoтести низ САД по објавеното видео од убиството на Тајeр Николс при полициско задржување

Sase Ivanovski

ВО ЗЕМЈАВА СЛОБОДНО БЕЗ РЕЦЕПТ СЕ ПРОДАВА ДРОГА?!

Sase Ivanovski

НИЕ СМЕ ЛУД НАРОД: 69 санкции за брзо возење на територија на СВР Битола, меѓу нив и возач со измерени 2,61 промили алкохол

Sase Ivanovski

БРУКА ВО ПРИЛЕП: Срам и грев е готова детска градинка која може да згрижи 250 дечиња, и после 15 месеци да не биде ставена во употреба

Sase Ivanovski

Мојсова-Чепишевска: Вистината за нашата татковина силно ќе одекнува низ светот и во времето што е пред нас

Sase Ivanovski

СДСМ: На сите наши граѓани, и на Македонците им треба визијата за 2030 година и членство во ЕУ а не враќање назад

Sase Ivanovski

Кавадарчанец пријавил дека некој друг земал кредит на негово име

Sase Ivanovski

Притвор за тинејџерот кој прегази маж на пешачки во Бутел

Sase Ivanovski

Дачиќ: Договорите од Брисел се круна на учеството на Белград во дијалогот, ЗСО им дава широк спектар на надлежности на Србите

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Економската логика во енергетиката на СДС е загуба – продаваме евтино, купуваме скапо

Sase Ivanovski

Николова: Насилниците од 27 април мора да понесат одговорност, амнестија може да охрабри одредени политички структури пак да преземаат вакви активности

Sase Ivanovski

Мицкоски: Власта да престане со аматеризмот и работата спротивно на интересите на народот, и покрај сите отстапки кои ги направија имаме навреди и негации од бугарските политичари

Sase Ivanovski

Мицкоски: Уставни измени во овој парламентарен состав нема да има, парламентот нема да работи под бугарски диктат, ја предупредувавме владата да не прифаќа се

Sase Ivanovski

БЕСИМИ: Владините политики го задржаа и потврдија кредитниот рејтинг на РС Македонија од „Стандард и Пурс“

Sase Ivanovski

Мицкоски: Во Гази Баба се реализира се што е ветено, со општинската обврзница ќе можат да се реализираат нови проекти, повеќе од тоа што е ветено на изборите

Sase Ivanovski

Стандард и Пурс: Денарот е стабилен, банкарскиот сектор соодветно капитализиран

Sase Ivanovski

Ковачки: Ахмети се плаши од Христијан Мицкоски, затоа се сите изблици на национализам, знае дека Христијан ќе ја поведе Македонија во нова иднина, во која нема да има место за него

Sase Ivanovski

Стефковски: Во населеното место Трубарево ја започнуваме 4-та фаза од изградбата на фекалната канализација, проект чија вредност е околу 7 милиони денари

Sase Ivanovski

УШТЕ ЕДЕН ДЕН ПОМИНА А МИЦКОВСКИ НЕ СЕ ИЗВИНИ НА ЕСМ И НА ВЛАДАТА И НА НАРОДОТ ШТО ШИРЕШЕ СТРАВ ДЕКА НЕМА ДА ИМАМЕ СТРУЈА, НАФТА И ГАС

Sase Ivanovski

СДСМ: Милитаристичките изјави на Мицкоски покажуваат дека е заложник на Апасиев

Sase Ivanovski

На поштарот му треба цел месец за неколку километри низ Скопје

Tamara Ivanovska

Полицијата синоќа упадна во 100 локали низ државата

Tamara Ivanovska

Струмичанец тешко повреден по пад при излегување од такси возило

Tamara Ivanovska

Ковачевски: Мнозинството е стабилно, има можност за зголемување, тоа е добро за ефикасноста на Собранието

Tamara Ivanovska

Контроли во угостителски објекти, констатирани 8 прекршоци

Tamara Ivanovska

БРАКО ја испорача првата пратка возила во 2023 година

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) ВМРО ДПМНЕ: Стојаноски од автопатот Петровец-Катланово, кој 27 месеци стои ископан: Власта кажува дека овој автопат е завршен, а тој стои ископан и на него нема работници

Tamara Ivanovska

Пендаровски: Во моментов не постои шанса да се доближиме до две третини потребни за промена на Уставот

Tamara Ivanovska

Дали Алтернатива излегува или останува во Владата – прашање до премиерот Ковачевски

Tamara Ivanovska

Колку камиони и колку машини се на располагање за зимско одржување на патиштата во земјава?

Tamara Ivanovska

Скандал со директорот на Фајзер: Прво нападна новинар, па му го искрши таблетот

Tamara Ivanovska

Стандард и Пурс: Денарот е стабилен, банкарскиот сектор соодветно капитализиран

Tamara Ivanovska

ЗАПАДОТ ГО ПРЕДУПРЕДИЛ КУРТИ Косово би можело да ја изгуби поддршката ако не е конструктивно за новиот предлог

Tamara Ivanovska

ТОА НЕ Е ДОМАШЕН СКАНДАЛ, ТУКУ ДЕЦЕНИСКА ПОЛИТИКА Радев го коментира претепувањето на Пендиков

Tamara Ivanovska

ЕДНО Е ДА ВЕЛИШ „ЈАС СУМ БУГАРИН“, ДРУГО ДА НОСИШ ИЛЈАДНИЦИ ПРЕКУ ГРАНИЦА Пендаровски го нарече Џамбаски „политички шарлатан“

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) СЕСТРАТА КОЈА МАЛТРЕТИРАШЕ СТАРИЦА НА КОСОВО ИЗБЕГАЛА? „Можеби е во Германија“

Tamara Ivanovska

Пендаровски: Го осудивме насилството во Охрид, одредени субјекти во Бугарија го искористија случајот за политички цели

Tamara Ivanovska

Персона-нон-грата не се презема заради политички изјави, туку кога има индиции за закана за националната безбедност, вели Пендаровски

Tamara Ivanovska

Иран со „висок приоритет и чувствителност, го истражува нападот врз Амбасадата на Азербејџан

Tamara Ivanovska

Leave a Comment