24.8 C
Скопје
21/05/2024 18:22
МАКТЕЛ

  

     

 

Кадиевска Војновиќ: Буџетот е во хаос, долгот и неплатените обврски на државата галопираат, а од СДС и ДУИ молк!

      

Почитувани, во прилог Ви испраќаме колумна на Маја Кадиевска Војновиќ, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ за порталот „Пари“.
Кадиевска Војновиќ: Буџетот е во хаос, долгот и неплатените обврски на државата галопираат, а од СДС и ДУИ молк!
Не беше прејако од оваа перспектива за сѐ што пишував, алармирав и нудев решенија во континуитет низ годините (ова до експертите кои од сега натаму ќе почнат да се јавуваат):
„Фискална (не)одржливост“ (дек. 2021 година, Економија и бизнис);

   

„Растот на јавниот долг – кочница на идниот економски раст“ (март 2022 година, Економија и бизнис);
„Инфлацијата и спората реакција – голем трошок за економијата“ (март 2022 година, портал Нетпрес)
„Четири стратегии како приоритет“ (април 2022 година, Економија и бизнис);
„ Стагфлација, проекции, ребаланс“ (јуни 2022 година, Економија и бизнис);

 

„Даночната реформа – сметката за фискалната недисциплина“ (сеп. 2022 година, Економија и бизнис);
„Демографија, инфлација и фискална неодржливост“ (дек. 2022 година, Економија и бизнис);
„Буџетот во 2023 година – Утопија и влез кон банкрот!“ (дек. 2022 година, портал Пари).
„Владата се презадолжува, како надворешно така и домашно!“ (окт. 2023 година, портал Пари).

   

     

Наместо фискална консолидација на расходите, штедење во буџетот, рационално трошење на народните пари по високиот раст на долгот за време на Ковид-19 кризата, Владата на СДС и ДУИ си продолжи да троши недомаќински, ужасно, на разни трансфери, разни скандали, разни корупции кои се отворија и допрва ќе се отвараат! Вистинската фискална консолидација кај приходите исто така изостана, имаше мала шминка. Борбата со сивата економија беше нула, проширувањето на даночната основа кај ДДВ и данок на добивка заради опфат на сива економија беше нула. Единствено, растот на минималецот и на платите во приватниот сектор значеше повисока основа за собирање на приходи од данок на личен доход и од придонеси. Затоа, оваа мерка колку и да сакаа да ја престават како социјална мерка, мерка за поттик на растот на платите, всушност беше и мерка за собирање на пари во буџетот. Но, и така да беше, тие пари требаше да се потрошат рационално. Сега после 7 години нема ништо од капитални инвестиции, нема ништо од енергетска и транспортна инфраструктура изградена од државата, нема ништо од Коридор 8/10д…падон, има 236 милиони евра веќе префрлени пари од буџетот!

Пишував дека оваа политика на СДС и ДУИ кои енормно го зголемија долгот, кои водеа политика на екстремно високи буџетски дефицити при значаен раст на каматните стапки ќе ни се удри од глава. И нѝ се удри од глава! Затоа нема тековно пари за раст на плати, нема пари за раст на пензии, нема пари за поттик на фирмите, нема пари за развој. Сите манипулации за високата сума на пари од буџетот за мерки за справување на кризи паднаа во вода. Каде отидоа вистински парите од буџетот, тек допрва треба да се утврди. Ако вистински ја спасуваа економија со многу пари, зошто тогаш владата на СДС и ДУИ испорача најнизок пост ковид раст од 1,6% од сите земји во регионот? Па ако сме имале највеќе пари за антикризни мерки, ќе сме требале да имаме и најдобар раст. Но, наспроти тоа испорачаа раст на долгот – единствена земја сме во регионот каде релативното учество на долгот во БДП се зголемува! Сите останати држави имаат намалување на јавниот долг!

Џабе сега потврда од сите меѓународни финансиски институции како Светска банка и ММФ дека состојбата во Македонија е загрижувачка. Овој брод одамна тонеше, веќе е потонат, но со него потона и македонската економија.И продолжуваат во 2024 година и тоа јако. На неколку пати досега дополнителниот заменик-министер за финансии Елена Петрова од ВМРО-ДПМНЕ ја информираше јавноста дека буџетот се наоѓа во значајно нарушена состојба од почетокот на годината. Но од СДС и ДУИ молк.

Да сумирам и заклучам некои главни поенти од лошата состојба:
Буџетскиот дефицит алармантно расте и е над проектираниот; Досега изнесува 354 милиони евра или 65% од планот за цела 2024 година (545 милиона евра). Со вакво темпо дефицитот би достигнал над 800 милиона евра на крајот на годината- блиску до кризната ковид година!

Долгот се зголемува со засилено темпо; Имаме НОВ долг од 340 милиони евра за само 105 дена! Долгот достигна 8,8 милијарди евра, а оваа влада речиси го дуплираше долгот (од 4,7 милијарди евра на крајот на 2016 година). Заради оваа влада на СДС и ДУИ секое семејство во Македонија дополнително должи по основ на долг и камати околу 10.000 евра.
Трошоците за камати на долгот на СДС и ДУИ се енормно пораснати во однос на лани. Вкупно 122 милиони евра се платени за камати од буџетот досега, а лани во истиот период 62 милиони евра. Ова е речиси двојно зголемување и над планот за цела 2024 година (273 милиони евра).

Наплатата на даноците не иде според планот, односно наплатата на ДДВ од потрошувачка во земјата е ниска зошто нема побарувачка од населението заради скапотијата; Се враќаат задоцнети поврати на ДДВ од претходи периоди;Владата на СДС и ДУИ нема испланирано доволно пари во буџетот за 2024 година за раст на плати на јавната администрација и за раст на пензиите како што се фалеше по пресови. Недостасуваат околу 100 милиони евра за да се исполни ветувањето за раст на плати од 10%, и за раст на пензии по постоечката формула.

Плус на ова, внатрешниот долг е 500 милиони евра! Само во првото тримесечје државата кумулирала неплатени обврски во износ од 82 милиона евра, од кои на приватниот сектор му должи плус 30 милиони евра или вкупно околу 200 милиони евра! Јавните претпријатија дополнително должат 68 милиона евра, јавните здравствени установи плус 12 милиони евра, но затоа општините намалиле долг за 2,3 милиони евра во првото тримесечје.

И сега – никој, ама баш никој од власта, техничкиот премиер (впрочем каде е?), министерот за финансии, министрите од економските ресори, некој од експертската јавност, централната банка нешто да кажеше!Зошто има молк? Дали ова значи дека сакаат да ја скријат состојбата која е алармантна, а во која тие нѐ втурнаа? Па дали ова е европско однесување?
Маските паднаа. Хаосот настана. Изборите треба да бидат казна за досегашната недисциплинирана фискална политика на СДС и ДУИ.

    

Најново

Сообраќаен хаос во Клиничкиот центар во Скопје

Sase Ivanovski

Иљази: Беќаровски е доктор од времето на „Друже Тито“, неговото време помина

Sase Ivanovski

Џенет Јелен ќе ги повика САД и Европа да дејствуваат заедно за користењето на замрзнатите руски средства

Sase Ivanovski

ЗНМ: Осуда за обидот за цензура од страна на директорката на Токсикологија

Sase Ivanovski

Уапсениот судија има имунитет, Судскиот совет ќе одлучи дали ќе му го одземе

Sase Ivanovski

Судијата Наке Георгиев не бил уапсен во Врховен, но претрес е направен и во неговата канцеларија

Sase Ivanovski

Економската директорка на Токсикологија им забрани на вработените да даваат изјави за медиумите

Sase Ivanovski

Полициска акција на северот на Косово, затворени шест филијали на Поштенската штедилница на Србија

Sase Ivanovski

Мелони пречека осуден убиец со раширени раце

Sase Ivanovski

Технички дефект е причината за падот на хеликоптерот со иранскиот претседател

Sase Ivanovski

30 дена притвор за врховниот судија Наќе Георгиев

Sase Ivanovski

Меџити: Кој губи има право да се лути

Sase Ivanovski

Керим: Не може Грција да не го применува „преспанскиот“, а да го бара тоа од Македонија

Sase Ivanovski

Врховниот судија Наке Георгиев спроведен во Кривичен, ќе се одлучува за неговиот притвор

Sase Ivanovski

Седуммина повредени во синоќешната сообраќајка на „Водњанска“

Sase Ivanovski

ФАКТОР ИСТРАЖУВА: Кои се кавадаречките милионери за 2023 година?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Љупчо Палевски – Палчо негира дека ги убил Вања и Панче

Sase Ivanovski

Кој заработи 2 милиони евра од продажба акции во „Македонијатурист“?

Sase Ivanovski

НЕКОЈ МНОГУ САКАШЕ АКЦИИ ОД „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“ И ПЛАТИ НАД 700 ИЛЈАДИ ЕВРА – нови поместувања во структурата на хотелиерската компанија

Sase Ivanovski

Иновативниот дигитален потсетник Hint by Teva ја трансформира наплатата на фактури кај голем број компании во Македонија

Sase Ivanovski

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ЗЛАТОТО? Цената повторно на рекордно ниво

Sase Ivanovski

„НИТУ ПОРАЗОТ НА ИЗБОРИТЕ НЕ ГИ ЗАУЗДА ВО ТРОШЕЊЕТО“ Петрова од ВМРО-ДПМНЕ ја обвини владата во заминување за огромни расходи

Sase Ivanovski

ПОТРЕБНИ СЕ БРЗА ТРАКА КОН ЕУ И БРЗ ЕКОНОМСКИ РАЗВОЈ Мицкоски се сретна со амбасадорката на Германија

Sase Ivanovski

ИМАМОТ БИЛ ЖИВ ЕДЕН ЧАС ПО НЕСРЕЌАТА Се обидувал да го спаси Раиси

Sase Ivanovski

ПОБЕДА НА АСАНЖ ПРЕД ЛОНДОНСКИОТ СУД Основачот на Викиликс доби право на жалба против екстрадицијата во САД

Sase Ivanovski

НАПАДНАТА РУСКА НАФТЕНА РАФИНЕРИЈА Украина ги засилува нападите на руска територија

Sase Ivanovski

108 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski

Кре­а­тив­на ра­бо­тил­ни­ца за сред­но­школ­ци: “За­поз­на­ва­ње со по­ет­ски­от уни­вер­зум на Ан­те По­пов­ски”

Sase Ivanovski

Сајкоски по земањето на уверенијата од ДИК: До 28 мај очекуваме да се формира собранието, а до средина на јуни нова влада

Sase Ivanovski

Герасимовски: Мотивиран кадар во градинките дава резултати

Sase Ivanovski

Амбер Алерт Европа стартува со кампања низ цела Европа со совети како да се постапи во случај на исчезнато дете

Sase Ivanovski

ОСНОВАЧОТ НА СЛАВНОТО ИРСКО ВИСКИ JAMESON ИМАЛ 16 ДЕЦА, 8 МАШКИ И 8 ЖЕНСКИ

Sase Ivanovski

ДАЛИ Е ФЕМИНИЗМОТ ЗА ДОБРОТО НА ЖЕНИТЕ?!

Sase Ivanovski

Вртелешките вртат на приватен имот пред СЦ „Борис Трајковски“, Градот и Општина Карпош не биле надлежни за дозвола

Sase Ivanovski

Надлежните со брза реакција, се демонтираат реквизитите во Луна паркот кај СЦ „Борис Трајковски“

Sase Ivanovski

„Радикално навивање“ вечерва во МКЦ

Sase Ivanovski

СО АМЕРИКАНЦИТЕ, САМО СРБИТЕ ИГРААТ КОШАРКА И ОДАТ ВО ВОЈНА: Женскиот тим до 16 години на САД го победи Ел Салвадор со 100 разлика!

Sase Ivanovski

Османи од Рим: Членство во ЕУ пред 2030-та и 6 милијарди евра за наредните години

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АЛБЕРТ МУСЛИУ: УМРЕ ВРЕМЕТО КОГА МАКЕДОНЦИТЕ ОДЛУЧУВАА КОЈ ЌЕ ГИ ПРЕСТАВУВА АЛБАНЦИТЕ ВО ВЛАСТА

Sase Ivanovski

Лефков: Георгиев и Мемети, кадрите на СДС и ДУИ во правосудството се дел од правосуден октопод, кој наместо да гони криминал, се занимавале со криминал

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛУДАЦИ: АМЕРИКАНЦИ УАПСЕНИ ОТКАКО СЕ ОРГАНИЗИРАЛЕ НА ФЕЈСБУК И СЕ ОБИДЕЛЕ ДА НАПРАВАТ ДРЖАВЕН УДАР ВО КОНГО?!

Sase Ivanovski

ЗА БАРАЊЕТО НА АФД: Германија би претрпела сериозна штета доколку ја напушти Европската унија, велат германски експерти

Sase Ivanovski

(Видео) Започна погребот на иранскиот претседател Раиси

Sase Ivanovski

Бајден: Барањето за апсење на Нетанјаху е изедначување на Израел и Хамас

Sase Ivanovski

Германскиот принц на судење за заговор против државата: Групата се обидела да изврши државен удар во Германија

Sase Ivanovski

Македонскиот репрезентативен голман Столе Димитриевски е нов голман на Валенсија. Оваа вест ја потврди Фабрицио Романо, кој е експерт за трансфери на фудбалерите во Европа

Sase Ivanovski

Амал Клуни го советуваше Хаг да издаде налози за апсење за Нетанјаху и лидерот на Хамас

Sase Ivanovski

“Нити знам што правел Наќе нити сум бил кога му давале пари“ им се правдал Мемети на колегите од работа

Sase Ivanovski

Денеска и утре нестабилно со пороен дожд

Sase Ivanovski

Борел за барањето на МКС за апсење на Нетанјаху: Државите се обврзани да ги спроведуваат судските одлуки

Sase Ivanovski

Франција и Белгија го поддржаа барањето на обвинителот на МКС за апсење на лидерите на Израел и Хамас

Sase Ivanovski

„НЕМА ДА ДОЗВОЛИМЕ ГЛУВИТЕ ДА ОДЛУЧУВААТ ЗА УЧИЛИШТЕТО“, ВИКАЛА ПРОФЕСОРКА НА ГЛАС ЗА ГЛУВА КОЛЕШКА, ГИ ДИСКРИМИНИРАЛА И ДЕЦАТА ВО УЧИЛИШТЕТО ЗА ГЛУВИ НАРЕКУВАЈЌИ ГИ „ГЛУВТАРИ“

Sase Ivanovski

ДЕЛОВИ ОД СКОПЈЕ СЕ БЕЗ ВОДА ОТКАКО НА „ВОДОВОД“ МУ Е ИСКЛУЧЕНА СТРУЈАТА ОТИ НЕ ГИ ПЛАЌА СМЕТКИТЕ

Sase Ivanovski

Безживотно тело на маж извлечено од водите на Вардар кај Камениот мост

Sase Ivanovski

Судскиот совет му го одзеде имунитетот и го одобри притворот на судијата Наке Георгиев

Sase Ivanovski

Загина маж од кичевско, со автомобилот излетал од патот

Sase Ivanovski

Сончево и топло претпладне, попладне нестабилно со дожд и грмежи

Sase Ivanovski

Судскиот совет може да му го одземе имунитетот на врховниот судија, но сепак да не дозволи притвор

Sase Ivanovski

Нема барање за притвор за Иџет Мемети, не биле најдени доволно докази – за Георгиев судот треба да одлучи за притвор

Sase Ivanovski

НОВОТО ЕЛЕКТРИЧНО ВОЗИЛО ,,ГРИН МАШИНС” НА БРАКО ПРЕТСТАВЕНО ВО МИНХЕН

Sase Ivanovski

Меџити: Помеѓу Груевски и Заев повторно би го бирал Заев

Sase Ivanovski

МВР: Забавниот парк пред „Борис Трајковски“ ќе биде затворен

Sase Ivanovski

Синот на осудениот Боро Стојчев ги снимил со мобилен судијата и обвиниелот како му бараат пари да помогат за таткому и ги пријавил

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ИРАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ И МИНИСТЕРОТ ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ БИЛЕ ВО ПОСЕТА НА ПУШТАЊЕ НА НОВА БРАНА НА ГРАНИЦАТА СО АЗЕРБЕЈЏАН

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АТМОСФЕРАТА НА КОШАРКАРСКИТЕ НАТПРЕВАРИ ВО СРБИЈА Е ТОТАЛНО ЛУДИЛО

Sase Ivanovski

КАКО ЖЕНИТЕ ВО ИРАН ЈА ПРОСЛАВИЈА СМРТТА НА РАИСИ

Sase Ivanovski

ОЈО отвори истрага против врховниот судија Георгиев и членот на Советот на јавни обвинители Мемети

Sase Ivanovski

ЗА УТЕХА НА СИТЕ ШТО СМЕ ПРОСЕЧНИ: И ГОЛЕМИНАТА НА ПЕНИСОТ МОЖЕ ДА ТИ НАПРАВИ НЕОЧЕКУВАНИ ПРОБЛЕМИ

Sase Ivanovski

И обвинителот Мемети осомничен за поткуп, претреси ноќеска во неговиот дом и службените простории

Sase Ivanovski

Нови цени од полноќ на горивата

Sase Ivanovski

Косовската полиција влезе во експозитурите на банката „Поштенска штедилница“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВАКА Е ДА БИДЕШ ПОД РУСКА ВЛАСТ: РУСИТЕ ФРЛИЛЕ 500 НУКЛЕАРКИ ВРЗ КАЗАКСТАН, ИМ ГИ ИСУШИЛЕ ЕЗЕРАТА, НАСЕЛИЛЕ РУСИ НА ПЛОДНАТА ПОЧВА

Sase Ivanovski

Јанчев доби извинување од кавадарчанецот, кој беше приведен поради закани кон него

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КАЗАКСТАН: НАЈГОЛЕМАТА ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА УШТЕ СЕ ОПОРАВУВА ОД РУСКИОТ ПОГРОМ КОЈ ТРАЕЛ 100 ГОДИНИ

Sase Ivanovski

Тешко повреден е млад возач од село Моин, излетал со возилото кај Гевгелија

Sase Ivanovski

Се враќа ли Фатмир Меџити на министерското столче во здравство?

Sase Ivanovski

Медведев предвидува: Зеленски може да биде убиен

Sase Ivanovski

Милошоски: Во моментот имаме 61 пратеник и продолжуваме со преговорите со ВРЕДИ, на ДУИ и Ахмети им е изгубен компасот, време им е за опозиција 

Sase Ivanovski

Министерот Тошковски во посета на системот за видеонадзор на сообраќајниците „Безбеден град“

Sase Ivanovski

Четврток неработен ден – Национален ден на Власите

Sase Ivanovski
Вчитувам....