9.8 C
Скопје
03/12/2023 11:57
МАКТЕЛ

      

Како рекламирањето на интернет ја измени онлајн казино индустријата

      

Онлајн казино индустријата се појави на пазарот некаде во средината на 1990-тите и нејзините почетоци беа скромни. Во тоа време беше предизвик да го привлечете вниманието на корисниците кои ги немаше во голем број како денес.

Од тие причини, компаниите вклучени во овој бизнис решија да ги искористат предностите на интернетот и да ги вклопат во своите маркетинг стратегии. Како резултат на рекламирањето на интернет, онлајн казино индустријата забележа неверојатен раст, тренд кој го следиме и денес.Во овој текст ќе ги анализираме различните начини на кои интернет рекламирањето влијаеше на онлајн казино индустријата како што ја знаеме денес.

   

Зголемен досег на пазарот Со помош на интернет рекламирањето, онлајн казината можат да допрат до потенцијачни играчи ширум светот. Тоа не е возможно со традиционалото рекламирање преку телевизија, печатени медиуми или радио. Затоа, кога ќе побарате поими како kazino igri online, ќе добиете резултати локализирани за играчи во Македонија. Сајтовите фокусирани на онлајн коцкање се трудат да бидат што повисоко рангирани во резултатите од ваквите пребарувања затоа што ова е еден вид бесплатен интернет маркетинг за нив.

 

Се разбира, со посложена стратегија за рекламирање, може да целат кон потетнцијални играчи на различни географски локации. На овој начин, дури и новите казина можат да ја прошират својата база на клиенти во краток рок.

   

     

Евтина промоција Генерално земено, рекламирањето на интернет е поевтино споредено со традиционалните начини на рекламирање. Казината имаат најразлични канали за онлајн рекламирање. На пример, многу казиносајтови користат социјални мрежи за да ги понудат своите производи.

Кога сме кај социјалните медиуми, да истакнеме дека некои од нив имаат строги правила во врска со маркетингот на одредени дејности вклучувајќи го и коцкањето. Фејсбук, Инстаграм и Икс (поранешен Твитер) дозволуваат вакво нешто, но само под строги услови кои не го наведуваат корисникот да помисли дека заработката е гарантирана. Исто така, тие ќе овозможат вакво рекламирање само доколку оваа активност е легално дозволена во земјата која брендовите ја таргетираат.

Покрај социјалните медиуми, онлајн казино индустријата користи т.н. рекламирање по клик. Вообичаено, тие користат интернет пребарувачи како Google или Bing или пак други сајтови со голем број посетители за да постават свои банери.Со рекламирање по клик, онлајн казиното кое се промовира и плаќа на платформата која ја прикажува промоцијата мал надоместок за секој клик на рекламата.

Исто така постои и т.н. афилиејт маркетинг односно партнерски маркетинг. Последново значи соработка меѓу онлајн казината со сајтови специјализирани за пишување рецензии и тестирање казина и игри. Тие едноставно препорачуваат онлајн казина по договор и добиваат процент од секој зачленет нов корисник кој ќе изврши уплата на сајтот.

Следење и аналитика Уште една важна работа која ја носи рекламирањето на интернет е можноста за следење во живо и деталната аналитика. На овој начин, онлајн казината можат да ја измерат ефикасноста на нивните кампањи. Со резултатите кои ќе ги добијат може да ги изменат стратегиите без застои и да добијат подобри исходи од своите кампањи.

Се разбира, овие податоци се важни и за запознавање со однесувањето на играчите. Кои понуди им се најинтересни, кои конкретни страници ги посетуваат откако ќе дојдат на платформата и така натака.

Иновативност и конкуретност Една од работите кои се изменија во онлајн казино индустријата, пред се поради интернет рекламирањето е зголеменото ниво на конкуретност. Казино сајтовите постојано воведуваат иновации во своето работење за да отскокнат и бидат забележеани од корисниците.

Ова водеше кон подобрување на корисничкото искуство на пример. На почетокот, играчите може да очекуваат поддршка преку електронска пошта, а понекогаш и преку телефон. Сега речиси сите сајтови имаат и директна поддршка во живо. Тука е и зголемениот број на казина кои се грижат за потребите на мобилните играчи.

Атрактивни бонуси кои ги гледаме на различни сајтови исто така се појавија под големо влијание на рекламите на интернет. Речиси да не постои онлајн казино кое нема барем еден бонус за своите играчи. Дополнително, сите тие се трудат да внесат нешто уникатно во овие промоции и често го истакнуваат тоа во рекламите.

Прецизно таргетирање Еден од најголемите проблеми за казината дури и пред да се појави интернетот, беше достапноста на рекламирањето. Со оглед на специфичната природа на оваа активност, рекламирањето во најголем број земји, вклучувајќи ја и Македонија беше ограничено и достапно под одредени услови.

На пример, рекламите можеа да се видат на телевизија во доцните вечерни часови. Исто така казината мораа да плаќаат дополнителни средства за должината на емитување само за да потенцираат дека услугите кои ги нудат се за возрасни луѓе.
Овие работи се изменија со појавата на рекламирањето на интернет. Како што споменавме претходно, овој начин на промоција овозможува казино сајтовите да ги фокусираат своите рекламни кампањи на специфични категории на луѓе. Тоа им заштедува пари и ги прави поефикасни.

Онлајн казината може да очекуваат далеку подобри резултати кога знаат дека таргетираат конкретни географски региони, полови, години, приходи итн. Како што знаеме, постојат неколку профили на луѓе кои се најчести посетители на овие казина.
Онлајн платформите често ги анализираат и однесувањата на корисниците откако ќе кликнат на некоја од нивните реклами. Така дознаваат дали на пример некоја бонус понуда е атрактивна или пак посетителите проверуваат некои други опции на нивната платформа.

Се на се, рекламирањето на интернет донесе револуционерни промени во онлајн казино индустријата. Тоа овозможи оваа активност да стане популарна, поразбирлива и поатрактивна дури и за обичните луѓе. Од друга страна, на онлајн казината и овозможи мошне ефикасен, лесно достапен и релативно евтин начин да ги промовираат своите брендови и производи.ПР

    

Најново

(ВИДЕО) Би-Би-Си: Откриено како Хамас го создал бруталниот сојуз за да изврши напад врз Израел

Sase Ivanovski

Италијанската премиерка Мелони доаѓа во Белград на средба со Вучиќ

Sase Ivanovski

Секуловски: Зелените теми не се доволно застапени во медиумите, потребен е нивен едукативен пристап за кревање на јавнат свест за зелените прашања

Sase Ivanovski

Савче Ѓошева е новата студентска правобранителка на УКИМ

Sase Ivanovski

Силно алармираа на ОБСЕ за маките на другите, за македонските молчеа

Sase Ivanovski

Здружението Онлајнмедиа бара интернет порталите да најдат место во Законот за медиуми, а дискриминаторските одредби од Изборниот законик да се отстранат

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Ковачевски да трепне два пати како сигнал дека не е киднапиран од ДУИ

Sase Ivanovski

ЗАПОРОЖЈЕ БИЛА НА РАБ НА НУКЛЕАРНА НЕСРЕЌА Синоќа снемало струја во електраната

Sase Ivanovski

Можен ли е крај на ХИВ – и на другите сексуално преносливи инфекции?

Sase Ivanovski

Украина детонирала експлозив на пруга длабоко во Сибир преку која Русија се снабдува со оружје

Sase Ivanovski

ГРАД СКОПЈЕ: Најзагадени градови во земјава се Кочани, Струмица, Гевгелија, Кавадарци, Тетово

Sase Ivanovski

Министерот Спасовски од Куманово: Реконструирани сите полициски објекти во СВР Куманово, како Влада инвестиравме во сите сегменти на живеењето за да го вратиме сјајот на Куманово

Sase Ivanovski

ГРАД СКОПЈЕ: Демант на лажни вести!!!

Sase Ivanovski

Министрите Спасовски и Бочварски од Куманово: Реконструирани сите полициски објекти во СВР Куманово, до крајот на годината тендер за изградба на пругата од Крива Паланка до границата со Бугарија

Sase Ivanovski

Бочварски најави тендер за пругата кон Бугарија, делница Крива Паланка – Деве Баир

Sase Ivanovski

Петровска: Околу 40 македонски компании веќе можат да учествуваат на НАТО пазарот, заедно со АТС ќе го развиваме првиот македонски дрон

Sase Ivanovski

Николоски до кандидатите за Комесар за човекови права во Европа: Почитување на човековите права на Македонците во Бугарија и Грција е услов за мојата поддршка

Sase Ivanovski

Петровска: Средбата со О’Брајан уште една потврда за силната американска поддршка за членството на Северна Македонија во ЕУ

Sase Ivanovski

Управата за јавни приходи го одбележува Денот на даночните работници

Sase Ivanovski

Макрон го предупреди Израел: Уништувањето на Хамас би можело да трае 10 години

Sase Ivanovski

Ердоган: Израел ги уништува шансите за мир во Газа

Sase Ivanovski

САД ДО ИЗРАЕЛ: Не поддржуваме никакво намалување на географските граници на Газа

Sase Ivanovski

МУ СЕ ЗАКАНИЛЕ СО НОЖ И ГО СИЛУВАЛЕ Двајца малолетници од Скопје силувале врсник

Sase Ivanovski

Уставните измени се обврска, процесот не завршува на 31 декември, вели Ковачевски

Sase Ivanovski

Битиќи за изјавата на Зеќири: Не сакам да ја коментирам – на албански не беше исто кажано

Sase Ivanovski

БЛАЖЕВСКА: Состанокот на ОБСЕ покажа дека дијалогот тешко се враќа откако нештата ќе отидат по ѓаволите

Sase Ivanovski

Мајка од Кочани пријавила дека исчезнала ќерката(13), таа напишала дека ќе оди во странство, да не ја бараат

Sase Ivanovski

Велосипедист скршил колк при пад на Водно – итната помош стигнала до него по тешка пешачка патека!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Не би купил ни кола од него, не да го гласам! Ковачевски ја потврди изјавата на О’Брајан за Мицкоски

Sase Ivanovski

Прегазен велоспидест во Кичево, починал на лице место

Sase Ivanovski

Ковачевски: Наскоро ќе се произведе првиот македонски дрон

Sase Ivanovski

МАКЕДОНИЈА И СЕ Е МОЖНО: ВО СКОПСКИ ХОТЕЛ ВО ЕДНА САЛА ЕУ АМБАСАДОРИ И ПОЛА ВЛАДА СО ШЕЌЕРИНСКА ЗБОРУВААТ ЗА ЕУ, ОДМА ДО НИВ ЛЕВИЦА ДРЖИ КОНГРЕС И ЕЧИ ХИМНАТА НА КОМУНИСТИЧКАТА ИНТЕРНАЦИОНАЛА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ХОЛАНДСКИОТ АМБАСАДОР КОП: Северна Македонија опасно си игра со оган

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ХОЛАНДСКИОТ АМБАСАДОР: Пред 4 години Македонија беше на права патека, но сега сте на погрешна патека…

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Спасовски- Приведени се пет лица и запленето е едно возило поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Sase Ivanovski

БОМБА НА ПРОФЕСОР НИКОЛА ДУЈОВСКИ: Можеби Европските земји треба да инвестираат во нуклеарно оружје за да одвратат потенцијален руски напад?!

Sase Ivanovski

ФАТЕНИ РАЗБОЈНИЦИ ВО ТЕТОВО, КУМАНОВО И ВЕЛЕС

Sase Ivanovski

МИНИСТЕРСТВО ЗА КУЛТУРА: Продолжен рокот за аплицирање на Конкурсот за доделување месечни надоместоци на самостојни уметници за 2024 година

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: Некои македонски политичари, или се платени од Русија или се неверојатно наивни па несвесно одработуваат за Русија

Sase Ivanovski

Спасовски: Неопходно е Република Северна Македонија континуирано да гради отпорност, капацитети и способности за одговор на хибридните закани

Sase Ivanovski

Ковачевски во посета на фабриката за оружје во Самоков: Ја поддржуваме наменската индустрија, активно придонесуваме во колективниот систем за одбрана на НАТО

Sase Ivanovski

Советот на Европа го реизбра Александар Николоски за генерален известувач за укинување на смртната казна

Sase Ivanovski

Ковачевски убеден дека ќе има договор на лидерската. Техничката ќе се укине следните избори

Sase Ivanovski

Платил на лекар да му ја убие жената во што и успеал: Уапсен поранешен советник на Пацоли затоа што наредил убиство на сопругата – вака се обидел да сокрие се

Sase Ivanovski

ДЕНКО МАЛЕСКИ: Пендаровски излезе политичар кукавица, се размина со најважната задача од својот мандат, Глигоров не внесе во ООН, Пендаровски требаше да не внесе во ЕУ!

Sase Ivanovski

„Украина и Русија водат мировни преговори во тајност“ вели проруски американски новинар

Sase Ivanovski

Зеленски: Војната со Русија е во нова фаза, не се откажуваме!

Sase Ivanovski

Продолжуваат борбите во Газа, убиени 200 Палестинци, сирени за тревога во јужен Израел

Sase Ivanovski

Автомобил удри во мечка со мали мечиња, три деца се повредени, мечката се стабилизира од несреќата

Sase Ivanovski

Прислушувањето во фокусот на пратеничките прашања: Дали се следи целиот интернет сообраќај?

Sase Ivanovski

Комисијата за избори и именувања ја утврди листата на членови за новиот состав на ДКСК

Sase Ivanovski

Не успеа новиот обид на опозицијата да го пополни празното место во ДИК

Sase Ivanovski

Путин мобилизира уште 170 илјади Руси како одговор кон НАТО

Sase Ivanovski

ФОКУС: „Марковски Компани“ склучи нов договор со ЕСМ, 12 булдожери ќе копаат во РЕК Битола за 9 милиони евра!

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПОТВРДИ СО СИГУРНОСТ ДЕКА НА ВАЊА И СЕ ГУБИ ТРАГАТА КАЈ СИЛБО

Sase Ivanovski

Во моментов, се чини, Русија е на пат да ја добие војната во Украина

Sase Ivanovski

Заврши Министерскиот совет на ОБСЕ – Буџетот не се одобри поради блокадата на Русија

Sase Ivanovski

СДСМ: Градоначалниците на ДПМНЕ земаат 1 500 евра плата, а удираат по џебот на граѓаните со зголемени сметки за комуналии

Sase Ivanovski

Сто дена пред избори: Талат Џафери – премиер на техничката влада, Јован Митрески – претседател на Собранието?

Sase Ivanovski

Епидемијата на голема кашлица во Хрватска зема замав

Sase Ivanovski

Хелга Шмид: Она што го издвојува ОБСЕ е способноста да поттикне регионални пристапи за заеднички предизвици

Sase Ivanovski

ВЛАСТА ИМА ПРИСТАП ДО ЦЕЛИОТ ИНТЕРНЕТ ВО ДРЖАВАТА Јанушев бара одговор за „ултра скандалот“

Sase Ivanovski

СКОПЈЕ НЕ СЕ СИМНУВА ОД СВЕТСКИОТ ВРВ Постојано е висока концентрацијата на најканцерогени честички

Sase Ivanovski

МЛАДИТЕ ЕМ СЕ СЕЛАТ ОД ЗЕМЈАВА ЕМ НЕ СЕ ЖЕНАТ И НЕ ПРАВАТ ДЕЦА, КОЈ ЌЕ ГО ПОЛНИ ПЕНЗИСКИОТ ФОНД – ПОМАЛКУ РОДЕНИ, ПОВЕЌЕ УМРЕНИ Намален е и бројот на бракови во третиот квартал

Sase Ivanovski

МИНИСТЕРСКИОТ СОВЕТ БЕШЕ УСПЕШЕН, ЛАВРОВ БЕШЕ ИЗОЛИРАН Оценка на американскиот претставник во ОБСЕ

Sase Ivanovski

СЛАВЕСКИ СЕ ИЗНЕРВИРА ЗА ИЗЈАВАТА НА АМЕРИКАНСКИОТ ДИПЛОМАТ О’БРАЈАН: Сите знаеме како (и од кого!) се купува нов автомобил

Sase Ivanovski

КОГА ВАКА И КАЈ НАС: Преседан во САД, поради измами и лажење, конгресменот од Њујорк, Џорџ Сантос е исфрлен од Конгресот, ЗА гласаа и левичари и десничари

Sase Ivanovski

Во меѓународна акција во Србија уапсени 160 лица: За оружје, дрога, шверц на луѓе

Sase Ivanovski

Спасовски: СВР Скопје со 100% ефикасност во расчистување на кривични дела поврзани со дрога, ефективност од 59% на дела од насилниот криминал, а откривањето на бесправна сеча на дрва е зголемено за 150%

Sase Ivanovski

Фон дер Лајен: Следната година ЕУ ќе може да произведе милион проектили

Sase Ivanovski

Кои автомобили имаат најмалку дефекти?

Sase Ivanovski

Стојаноски: Буџетот за 2024 е досега историски највисок, нереален, предизборен и составен така за да може да се искраде

Sase Ivanovski

Претседателката на Уставниот суд, Кацарска и претставници од ИЧП во посета на Уставниот суд на Словенија

Sase Ivanovski

(Видео) Тутунарите од прилепско задоволни од рекордните откупни цени, очекуваат уште посилна поддршка од Владата

Sase Ivanovski

Кулеба за Еуроњуз Србија: Разочарани сме што Србија не воведува санкции против Русија, но тоа е само еден елемент во односите

Sase Ivanovski

Словенечкиот парламент усвои Резолуција според која на возачите нема да им биде дозволено да имаат промил алкохол во крвта

Sase Ivanovski

Охридскиот договор да се вклучи во преговарачката рамка за Србија- ќе бара ЕУ

Sase Ivanovski

Шести ден од исчезнувањето на Вања Ѓорчевска

Sase Ivanovski

Средба Народна банка-Светска банка: Народната банка ќе продолжи со успешно спроведување на реформите во финансискиот сектор

Sase Ivanovski

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Габриел не сакала да биде на иста маса со Лавров и затоа предвреме заминала од Скопје

Sase Ivanovski
Вчитувам....