24.8 C
Скопје
27/05/2024 18:39
МАКТЕЛ

  

     

 

Коалиција Маргини и ТрансФормА: Студентите и Деканатот на Медицински да се изјаснат дали стојат зад медицинските професионални стандарди

      

Со овој јавен допис сакаме ја изразуваме нашата загриженост и разочараност од одлуката на Деканатот на Медицинскиот факултет во последен момент да ја откаже дискусијата за аспектите на медицинските услуги и грижа во процесите на потврдување на родот на трансродовите и родово различните лица – „Патот на Транзицирањето“, наменета за студентите на медицина. Оваа одлука беше резултат на паниката, омразата, манипулациите и хистеријата којашто ја ширеа неколку анти-демократски и дискриминаторски индивидуалци, групи и коалиции, познати како анти-родови движења. Разочарани сме, и во шок и неверување, од јавно споделеното соопштение на Македонската медицинска студентска асоцијација, со кое, идните доктори, наместо да застанат во одбрана на научниот интегритет и професионалните стандарди и независност, го оправдуваат откажувањето на дебатата и се извинуваат за неа.

   

Ги потсетуваме Деканатот и Медицинската студентска асоцијација на Стандардите на Светската асоцијација на професионалци за трансродово здравје (WPATH), сега во својата 8-ма верзија (SOC8 – Страндарди за грижа 8), коешто е најважното упатство засновано на докази за обезбедување на здравствена заштита на трансродовите и родово различните луѓе. SOC8 се заснова на најдобрата достапна наука со придонес од преку 100 глобални медицински професионалци и експерти, и претставува насоки за најдобра практика за обезбедување здравствена заштита што потврдува родот. Интервенциите кои го потврдуваат родот се засноваат на децениско клиничко искуство и истражување и не се сметаат за експериментални. Сите поголеми медицински здруженија вклучувајќи го и WPATH го поддржаа обезбедувањето на грижата и медицинските услуги што го потврдува родот за трансрдовите лица како медицински неопходна грижа.

 

Глобалните соработници на SOC-8 учествуваа во ригорозна дебата и методологија користејќи го процесот на Делфи (Delphi process) за да ги ратификуваат упатствата за грижа засновани на наука и докази. Професионалците, групите, организациите, политичарите, лекарите и законодавството кои се обидуваат да го забранат или ограничат пристапот до нега, вклучително и образованието и споделувањето на информации со студентите на медицина, се во директна спротивност со децениските истражувања и бројните студии кои ги промовираат огромните ментални и физички здравствени придобивки од грижата што го потврдува родот за трансродовите лица. Ова особено важи за анти-родовите движења во Северна Македонија, движења кои се засноваат на и поттикнуваат фашистички, авторитарни и анти-демократски страсти и политики, со цел да го избришат симболичкото, социјалното, политичкото, и реалното постоење на трансродовите лица и ЛГБ лицата, да ги подријат политиките и принципите на родова еднаквост и репродуктивна правда, и да ги фиксираат улогите на жените согласно патријархалната логика и доминација.

   

     

Покрај тоа што јавно шират говор на омраза и поттикнуваат насилство врз, и онака, ранливите популации, овие коалиции и здруженија профитираат на сметка на реалните стравови, несигурности и анксиозности на граѓаните чиишто услови на живеење се сериозно подриени од различни социо-политички и економски фактори и политички елити, лажно претставувајќи ги маргинализираните групи како извор на стравот и прекарните услови на живот. Тие шират паника преку лажни вести и манипулирана статистика, погрешни извештаи и нецелосни податоци, и го спречуваат обезбедувањето на медицински неопходна нега.

Наспроти овие притисоци, студентите по медицина, докторите, професорите и професионалните здруженија треба да бидат свесни дека медицинските одлуки мора да останат помеѓу давателите на услуги и пациентите и нивните семејства. Како професионалци, како студентите, така и Деканатот на Медицинскиот факултет, треба јавно и пред себе да се изјаснат дали стојат позади медицински професионални стандарди изготвени од експерти, научници и лекари кои се дел од преку 160 медицински, истражувачки, научни центри и институции од целиот свет, или пак ги предаваат своите стандарди и научен интегритет на предрасудите, омразата и насилството, и на манипулациите на целосно нестручни индивидуалци и квази-граѓански здруженија.

Секоја одлука или законодавство и практика што ограничува или забранува пристапот до оваа грижа е против медицинските стандарди за најдобра практика и е осудена од WPATH, од Американската асоцијација на професионалци за трансродово здравје, и од многу други професионални медицински асоцијации. Лажната и лицемерна загриженост за заштита на децата од страна на анти-родовите движења, како што истакна неодамна претседателот на WPATH, д-р Марси Бауерс, „не е за заштита на децата, туку заложба за елиминирање на трансродовите лица на микро и макро ниво. Тоа е тенко прикриен обид да се наметне поимот за родова бинарност“.

    

Најново

Во Шпанија откриена лабораторија на балканскиот нарко картел, запленет 1 тон кокаин, уапсени осум лица

Sase Ivanovski

Грчкиот европратеник Кефалојанис: Во Северна Македонија ќе бидат принудени да прават салто мортале

Sase Ivanovski

Сообраќајна несреќа во Турција – 10 загинати, над 30 повредени

Sase Ivanovski

СИЉАНОВСКА ПОЗИТИВНО ОДГОВОРИ НА ПОКАНАТА ДА УЧЕСТВУВА НА МИРОВНАТА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА УКРАИНА: Македонската Претседателка на средба со амбасадорките на Украина и Швајцарија и евроамбасадорот Гир

Sase Ivanovski

Утре конститутивна седница на Собранието

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОПУЛАРНИОТ ПИСАТЕЛ И БИЗНИСМЕН ЅОФ: Јас сум пионер во 90-тите на секси телефонските линии, лично ги интервјуирав тетките дали добро стенкаат на телефон

Sase Ivanovski

За 24 часа во Кумановско три мајки нападнати од своите синови

Sase Ivanovski

Осумгодишно девојче од Охрид со тешка сколиоза транспортирано на операција во Истанбул

Sase Ivanovski

Автомобил удрил работник кој косел трева на патот Штип-Кочани и се превртел

Sase Ivanovski

ЗНАМ ГИ ДОБИВААТ ПРАВДА И МИОА: Ресорите се поделени – познато е која партија што добива

Sase Ivanovski

Претседателот на „Алтернатива“, Африм Гаши е дефинитивно новиот претседател на Собранието, Таравари нов министер за здравство, Меџити на местото на Артан Груби

Sase Ivanovski

ИМАКО ВИНО НАПРАВИЛЕ МНОГУ ДОБРО ВИСКИ, ЗРЕЕНО НАД 5 ГОДИНИ ВО ДАБОВИ БУРИЊА

Sase Ivanovski

ТРАГЕДИЈА КОЈА МОЖЕ ДА ПРЕРАСНЕ ВО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ: СРЕДЕ ЖЕСТОКА ДЕБАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА МЕЃУ БОСНА И СРБИЈА, БРАТОТ НА ЕДЕН ОД КЛУЧНИТЕ ЛУЃЕ ВО БОСНА ЅВЕРСКИ УБИЕН СРЕДЕ БЕЛГРАД

Sase Ivanovski

Јанчев: Асфалтирање на крак од ,,Западен Булевар”

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) „АЈДЕ, ДОСТА Е“ Се појави снимка од претепувањето на братот на министерот од БиХ во Белград

Sase Ivanovski

ЗНАМ ЌЕ ДОБИЕ 2 МИНИСТЕРСТВА? Работните групи ги откриваат контурите на новата Влада

Sase Ivanovski

Митко Јанчев: Пехарот од Купот на Македонија вечерва пристигна во Кавадарци

Sase Ivanovski

UNDP MK: Реализација на проектот „Справување со загадувањето на воздухот“

Sase Ivanovski

Демири ги поучи новинарите наместо за Бесија Иљази и цевки од парно, да се занимавале со битните работи

Sase Ivanovski

Нови цени на горивата: Бензините поевтинуваат, дизелот поскапува

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СРЕДЕ КОНЦЕРТ АДЕЛ СИ ГО ПРЕПОЗНА ГИНЕКОЛОГОТ КОЈ ЈА ПОРОДИЛ

Sase Ivanovski

Сејдиу од ВРЕДИ: Работата е договорена и завршена, уставните измени ќе се случат!

Sase Ivanovski

Маж и жена загинаа откако со „матиз“ паднаа во Крива Река

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БРУКА: Министерот Демири се караше со новинарите, тие биле криви за се, престави слика на тотален хаос во јавното здравство!

Sase Ivanovski

Стоилковски: Министерот Демири на СДС/ДУИ ниту чувствува, ниту бара одговорност, ниту пак има појма што се случува на Хирургија, одговорност ќе има

Sase Ivanovski

Демири: Нема проблем со компресорите, едноставно се појавува лоша миризба – испратени мостри во Германија

Sase Ivanovski

Поради висока смртност на Кардиохирургија, разрешен директорот Шокаровски. Демири бара одговор кои се експертите од Дедиње плаќани по 700 евра дневно

Sase Ivanovski

Демири: Хируршките сали се стари, Клинички ќе користи надворешни компресори додека не стигнат испитувањата од лабораторија во Германија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОРАДИ НАРУШЕНИ МЕЃУЧОВЕЧКИ ОДНОСИ РАЗРЕШЕН ДИРЕКТОРОТ НА КАРДИОХИРУРГИЈА НА КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР МАЈКА ТЕРЕЗА

Sase Ivanovski

Сончево и топло време, попладне со пороен дожд и грмежи

Sase Ivanovski

АМЕРИКА ВО ЕДНА ФОТКА, И ТАЈНАТА ЗОШТО Е БРОЈ 1 СУПЕРСИЛА ВО СВЕТОТ

Sase Ivanovski

Пејачот Амар Исмани е починатиот во пукањето на „Пластичарска“

Sase Ivanovski

Хулигани во Белград претепале до смрт брат на министер во Владата на БиХ

Sase Ivanovski

МИЛИЈАРДЕРИ НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

ЈП КОМУНАЛНА ХИГИЕНА-СКОПЈЕ ОТСТРАНИ 80 КУБНИ МЕТРИ НЕПРОПИСНО ОДЛОЖЕН ОТПАД ОД ПАРКИНГОТ НА ГРОБИШТАТА „БУТЕЛ“

Sase Ivanovski

Шешељ ја пофали Силјановска: Си ја знае работата и исправно постапува

Sase Ivanovski

Детали за пукањето на „Пластичарска“: Еден починат и двајца повредени

Sase Ivanovski

Сензорите за мерење на шеќер што ги набави државата наместо 14 траат три дена

Sase Ivanovski

Осомничениот Мемети дупло побогат од уапсениот Георгиев, двајцата нетранспарентни до крај

Sase Ivanovski

КФОР демантира дека учествувал во преговори за повлекување на Срби од Бањска

Sase Ivanovski

Герасимовски: Паркинг услугите на ЈП ПОЦ достапни и за корисниците на операторот МТЕЛ

Sase Ivanovski

100 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski

600.000 евра грант од ИПАРД за рурален туризам: Изградба на ресторани, хотели, спортски објекти…

Sase Ivanovski

КАВАДАРЦИ ДЕНЕСКА БЕШЕ ДОМАЌИН НА ПРВИОТ МЕЃУНАРОДЕН ТУРНИР ВО КОШАРКА ВО КОЛИЧКИ СО УЧЕСТВО НА ЕКИПИ ОД СРБИЈА, ГРЦИЈА И МАКЕДОНИЈА

Sase Ivanovski

Николоски: Во сообраќајна несреќа при судир на камионите кои носат увозен јаглен на омилената фирма на белорускиот конзул загина човек – власта во заминување врши масовен грабеж на ЕЛЕМ и РЕК Битола

Sase Ivanovski

ОВА ДА ГО КАЖЕШЕ АЛИ АХМЕТИ ИЛИ АРТАН ГРУБИ ИМАШЕ ДА ИМА ОПШТА ХИСТЕРИЈА

Sase Ivanovski

РАМШТАЈН: КОГА МУЗИКАТА Е ТОЛКУ ЛОША ШТО МОРА ДА СЕ ЗАБАВУВА ПУБЛИКАТА СО ОГНОМЕТ И ЗАПАЛЕН БЕНЗИН ЗА ДА НЕ ЗАСПИЕ

Sase Ivanovski

Стефковски: Градиме нов паркинг во Автокоманда!

Sase Ivanovski

Љупчо Николовски: Развојот на малите семејни винарии е најголемото признание за нашата работа

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ ОБЈАВИ ВИДЕО ОД ДРАМАТИЧНОТО СПАСУВАЊЕ НА ИЗГУБЕНИТЕ ЛУЃЕ НА НАДОЈДЕНАТА ПЧИЊА ВО КУМАНОВО

Sase Ivanovski

(ФОТО) БОБИ СТЕФКОВСКИ: СПОРТСКИОТ ЦЕНТАР ВО ХИПОДРОМ ВЛЕГУВА ВО ЗАВРШНА ФАЗА!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТОМ И ЏЕРИ ПРОБАА ДА НЕ СПРЕМААТ ЗА ТОА ШТО НЕ ЧЕКА ВО ЖИВОТОТ

Sase Ivanovski

Костадинов: Среќен сим и горд што една моја иницијатива, од пред повеќе од 3 години, стана дело, и полека но сигурно се претвора во традиција

Sase Ivanovski

ЕВЕ ДОБРА ИДЕЈА ЗА СКОПЈЕ: ГЛАВНИОТ БУЛЕВАР ВО БОСТОН, САД ВО 2003-ТА Е ПРЕМЕСТЕН ПОД ЗЕМЈА

Sase Ivanovski

Николовски: Први во регионот започнавме со #ИПАРД 3 и еве веќе денеска, ги гледаме првите резултати

Sase Ivanovski

Гази Баба денес се обедини во хуманоста за Тања!

Sase Ivanovski

ХРАМОТ СВЕТИ САВА ВО БЕЛГРАД СЕ СМЕТА ЗА НАЈГРАНДИОЗНА ЦРКВА ВО СВЕТОТ, ОТКАКО СВЕТА СОФИЈА ВО ИСТАНБУЛ СТАНА ЏАМИЈА

Sase Ivanovski

Николовски: Меѓу првите земји дадовме поддршка на иницијативата на Словенија пред ООН за прогласување на 20 мај, роденденот на пионерот на модерното пчеларство Антон Јанша, за Светски ден на пчелата

Sase Ivanovski

Стефковски: 1.800.000 ДЕНАРИ ФИНАНСИСКА ПОДДРШКА ЗА ФК ВАРДАР

Sase Ivanovski

Љупчо Николовски: Македонските винарии го освојуваат светот

Sase Ivanovski

Богдановиќ: Им честитам на победниците и освојувачите на награди на поединечното првенство за сениори за мажи и жени во шах

Sase Ivanovski

Саша Богдановиќ: ООН покажа дека станува збор за политички мотивирана одлука против Република Србија

Sase Ivanovski

Ѓорѓиевски: Излет на Пеленица со моите најдобри другарчиња, дечињата со церебрална парализа

Sase Ivanovski

И оваа година, продолжува традиционалната дружба со ветераните на ВМРО-ДПМНЕ на Пеленица заедно со премиерот Христијан Мицкоски!

Sase Ivanovski

(ФОТО) Недела, а Кисела Вода е во центарот на случувањата, овојпат на Меѓународниот турнир во теквондо

Sase Ivanovski

СТАНА КРАЛ НА НЕДВИЖНОСТИТЕ – познат српски трубач гради 17 луксузни вили на Златибор, еве кога ќе бидат вселиви

Sase Ivanovski

ЈОВАНА МОЈСОСКА: Условно кажано, еден пратеник на Левица вреди 11.000, а на ДУИ 7.200 гласа, така нѐ краде изборниот модел

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Репортажа на Канал 5 – какво е „лицето“ на Скопје?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Несудената актерка која го создаде Мој ДДВ – Сања Лукаревска во Неформално на Sitel Podcast

Sase Ivanovski

Ситуацијата алармантна, надлежните без конкретна акција да се справат со климатските промени

Sase Ivanovski

Апасиев: Добро е за државата ДУИ да оди во опозиција, но овие кои доаѓаат се уште полоши

Sase Ivanovski

ВО СВЕТОТ: ДОАЃА НОВ БРАН НА СНИЖУВАЊА – голема компанија објави намалување на цените на над 4.000 производи. А кај нас кога?

Sase Ivanovski

ЕУ КАЗНИ АМЕРИКАНСКИ ГИГАНТ СО РЕКОРДНИ 337,5 МИЛИОНИ ЕВРА – вештачки ги држел високи цените на популарната чоколада на штета на потрошувачите

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГОЛЕМ НАВИВАЧКИ КОНФЛИКТ ВО БЕРЛИН, СЕ ТЕПАА ГРЦИ СО ПАЛКИ И ШИПКИ – еве кои грчки навивачи си ги одмерија силите

Sase Ivanovski

Украина уништила 12 проектили и 31 беспилотно летало за време на руските воздушни напади ноќеска

Sase Ivanovski

Путин засега не планира нова мобилизација

Sase Ivanovski

Парада на гордоста на 22 јуни под слоганот „Спектакуларно неспослушни“

Sase Ivanovski

Норвешкиот министер му ги предаде документите на палестинскиот премиер за признавањето на Палестина

Sase Ivanovski

Зеленски ги покани Бајден и Си на мировниот самит во Швајцарија, Русија не е поканета

Sase Ivanovski

Главниот обвинител на МКС Кан: Морав да побарам налог за апсење на Нетанјаху, се соочувам со закани

Sase Ivanovski
Вчитувам....