10.8 C
Скопје
01/03/2024 07:44
МАКТЕЛ

      

Крушево – лидер по посети од туристи за алтернативен, спортски и еколошки туризам

      

Околу 85% од вкупниот број туристи кои сакаат алтернативен, спортски, селски или еколошки туризам, го посетиле Крушево. Ова го покажуваат резултатите од истражувањето направено на национален и локален репрезентативен примерок за Крушево во 2023 година. Главни причини за посета на Крушево се наведуваат рекреација (59%), одмор (27%), односно 21% поради одреден настан (случување). Останати причини поради кои домашните туристи го посетуваат Крушево (пријатели/фамилија, планинарење, за работа (службено), етно туризам, скијање и непланирана посета на поминување) учествуваат од 8% до 16%.

   

Една третина од испитаниците последен пат во Крушево биле пред 3 или повеќе од 3 години. Од останатите, 23% го посетиле Крушево во текот на оваа (2023) година, 21% во текот на претходната (2022) година и 15% пред 2 години. Само 5% одговориле дека не се сеќаваат кога го посетиле Крушево, односно посетата се случила многу одамна.

 

Според локалното население, 46% од посетителите се домашни туристи и 35% се странски туристи. Високи 95% од локалното население сметаат дека Крушево може да привлекува туристи преку целата година. Како месеци со најниска посетеност од туристите се есенските и зимските месеци (октомври, ноември, јануари и февруари) и рана пролет (во текот на март и април). Како главни причини за ниската посетеност според локалното население е недостигот на програма/настани што би привлекле туристи, слабата промоција на градот, стандардот на домашните туристи и квалитетот на сместувачките капацитети.

   

     

Локалното население мисли дека странските туристи најмногу доаѓаат за параглајдерство (90%) и планински туризам (41%), додека домашните туристи најмногу доаѓаат за планински туризам (70%), зимски туризам (67%) и посета на историски знаменитости (65%). Дополнително, според локалното население најголем број домашни туристи доаѓаат од Скопје, Прилеп и Битола (меѓу 42%-79%) и од Охрид, Велес, Струга и Куманово (11%-24%).

Главни атракции кои најчесто се посетуваат во Крушево од домашните туристи се Мечкин камен, Куќата на Тоше Проевски и Македониумот со 74% – 78%, соодветно. Со понизок процент на посетеност се црквата „Св. Никола“ во центарот на градот (46%), Крушевското езеро (37%), жичарата (33%), планинските и шумските патеки (33%) и скијачките патеки (25%).
Прва асоцијација за градот Крушево е Тоше Проевски (44%), потоа Илинденско востание (13%) и Мечкин Камен (11%). Сите останати асоцијации (Крушевска Република, природа и чист воздух, Црешово топче, Македониум, Скијање и планинарење, Параглајдерство и Крушевско Езеро) имаат учество пониско од 10%.

Дури 73% од испитаниците се согласуваат дека Крушево има потенцијал да биде (нај)позната туристичка дестинација во Република Северна Македонија за алтернативен и еколошки туризам. Во врска со идната стратегија за остварување на целта Крушево да биде позната туристичка дестинација, домашните туристи и локалното население се согласуваат дека е потребна поголема реклама и промоција на градот, потоа поголем број културни, забавни и рекреативни содржини низ сите сезони и подобрување на инфраструктурата.

Истражувањето покажува дека 62% од локалното население смета дека Крушево не е соодветно промовирано и јавноста не е запознаена со градот како туристичка дестинација. Исто така и 74% од населението во државата (согласно националниот примерок) го делат истото размислување. За да се привлече вниманието за посета на Крушево, 87% од испитаниците од локалното население сметаат дека потребна е подобра комуникација за планинскиот туризам, параглајдерството (80%) и зимскиот туризам (72%).

Анализата посочува дека највисок процент или 48% од домашните туристи престојувале во приватен апартман/приватно сместување, додека 34% во хотел. Само 18% престојувале кај роднини/пријатели, додека 6% во сопствено сместување. На еднодневна посета биле 10% од испитаниците.

Од оние испитаници кои не го посетиле, највисок процент или 68% одговориле дека немале прилика да го посетат. Според 24% одговорот е „без особена причина“ и според 22% „не се наоѓа на попатна локација која што може да се посети при друго патување (да се застане по пат)“. Меѓу останатите причини се „немам информација кои активности/настани/случувања се достапни во Крушево“ со 15%, со ист процент е и одговорот „секогаш сме избирале други места во Македонија“, „генерално, нема што да се види во Крушево (слаба понуда)“ со 10%, „не стигнала информација до мене дека Крушево е добра локација за посета и алтернативен туризам“ со 9% и „Градот не ги задоволува моите очекувања (тоа што мене ми треба)“ со 3%.

Сумирано, може да се заклучи дека покрај главните причини, дополнително за 30% од испитаниците кои не го посетиле Крушево, причина претставува недоволната информираност, додека за 13% причина е слабата и недоволна понуда. Истражувањето покажува дека високи 92% од испитаниците (од националниот примерок) ќе го посетат Крушево доколку има посебна промоција и понуда.

По овој највисок балкански град (Крушево) кои го посетиле 85% од испитаниците, следуваат Маврово со 69% и Берово со 51% посетеност од страна на домашните туристи. Сите останати локации вклучително Пелистер, Шар Планина, Преспански регион, Пониква, Лазарополе, Осоговски регион, Пехчево и Овче Поле се со пониска посетеност (под 50%). Како најчеста причина за посета на овие места се идентификува потребата за рекреација (74%) и/или класичен одмор (38%). Останатите причини кои се вбројуваат, но имаат учество пониско од 30%, се посета на пријатели/фамилија, посета на настан (случувања), гастрономски туризам, планинарење, работа (службено), скијање, етно туризам и непланирано поминување.

    

Најново

(ВИДЕО) ТАКЕР КАРЛСОН: ИЗГОВОРОТ НА ПУТИН ДЕКА ЈА НАПАДНАЛ УКРАИНА ЗА ДА ЈА ДЕНАЦИФИЦИРА Е КРЕТЕНСКА БУДАЛАШТИНА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИРО КАЦАРОВ: НАШИНКИТЕ КОИ ЌЕ ОДБИЈАТ СЕКС СО АРАП ВО ДУБАИ ГИ ФРЛААТ ОД ТЕРАСА ОД ОБЛАКОДЕР

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИРО КАЦАРОВ: ВО ДУБАИ СЕ ПРЕВРАБОТИВ, ЗАБОЛЕВ МЕНТАЛНО, ДОБИВ НАПАДИ НА АНКСИОЗНОСТ, И ДЕНЕСКА ПАТАМ ОД ТОА, СЕ БОРАМ СО ДЕПРЕСИЈА И САМОУБИСТВЕНИ МИСЛИ

Sase Ivanovski

Битиќи: Со над 2,6 милијарди евра ги заштитивме граѓаните и бизнисите во најголемата криза

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Евакуирани се патници на аеродромот во Белград поради дојава за бомба

Sase Ivanovski

Села: Дезертерот Таравари не е председателски канидат на Алијансата,туку е марионета на ВМРО ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Села: Таравари работи на уништување на Алијанса за Албанците

Sase Ivanovski

Нетанјаху: Расте притисокот да се запре војната, но јас ќе му се спротивставам

Sase Ivanovski

ОД ДЕН НА ДЕН ИСЛАМОТ ИМА СЕ ПОВЕЌЕ СМИСЛА

Sase Ivanovski

МАРИЧИЌ ОД ТИРАНА – Договоривме неколку конкретни мерки: Учество во единствената платежна зона на ЕУ позната како СЕПА, што значи олеснето и поефтино плаќање на производи и услуги меѓу ЕУ и Западен Балкан

Sase Ivanovski

Исплатени 5234 пчелари со вкупна финансиска поддршка од 157.3 милиони денари

Sase Ivanovski

Тошковски во посета на Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОЛИЦАЈЦИ НАПРАВИЛЕ ЛОМ ВО КАЗИНО ВО КУМАНОВО: Кривична пријава против еден и дисциплински постапки против тројца полициски службеници

Sase Ivanovski

Пендаровски: Политичките лидери креираат рамка, но младите, успешни луѓе ја движат државата напред

Sase Ivanovski

Европарламентот усвои Извештај со кој бара укинување на ветото при гласањето за проширувањето на ЕУ

Sase Ivanovski

КУПУВАЧИТЕ СЕ ЖАЛАТ ДЕКА БУЧЕН КОЗЈАК НЕ ГИ ПОЛНИ ШИШИЊАТА ДО ВРВ КАКО ПОРАНО

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИРО КАЦАРОВ: НА МОЈАТА СВАДБА ДОЈДОА МНОГУ ОЛИГАРСИ, ВОЗНИОТ ПАРК ПРЕД КАФАНАТА ВРЕДЕШЕ 5 МИЛИОНИ ЕВРА

Sase Ivanovski

БРАВО, ОВА Е ИСТОРИСКИ ПОТЕГ, КОНЕЧНО НЕШТО ПАМЕТНО ОД ЛИДЕРИТЕ НА БАЛКАНОТ: Почнува единствениот пазар на труд на Отворен Балкан

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИТКО ЈАНЧЕВ: ПАК ЈА ОПЛЕСКАВМЕ, ПАК ЌЕ НЕ ИМА НА САБОТАЖА

Sase Ivanovski

ПЕНДАРОВСКИ: Честитки до сите 32 млади луѓе, добитници на признанието ,,Иднината почнува дома”

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИТКО ЈАНЧЕВ ДОБИ ПОНУДА ДА БИДЕ ЛИДЕР НА СДСМ

Sase Ivanovski

Свирепо убиство вечерва во центарот на Прилеп – младо момче избодено до смрт!

Sase Ivanovski

Аналитика: Континуираните обуки на наставниот и стручниот кадар во училиштата се клучни за борба со Сајбер булингот

Sase Ivanovski

Собранието го донесе Законот за спорт

Sase Ivanovski

Коцевски-Гир: „Предизвик останува дигитализацијата и новиот систем за управување со предметите“

Sase Ivanovski

Усвоена заедничка изјава на лидерите на Западен Балкан на Конференцијата „Раст и конвергенција на Западен Балкан”

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЗЛАТЕВ МУ СЕ ЗАКАНИ НА БОЦЕВСКИ ДЕКА ЌЕ МУ ДАДЕ ОТКАЗ ОД РАДИО ЛИДЕР ЗАТОА ШТО БИЛ БЛАГ КОН ЛЕВИЦА И АПАСИЕВ

Sase Ivanovski

Василевска во „Вин-Вин“: Имаме милијардери кои се директно под контрола од врвот на картелот на ДУИ, никој не може да премолчи толку криминал

Sase Ivanovski

Студентите од битолскиот универзитет ќе може виртуелно да патуваат со првата купола за виртуелна реалност

Sase Ivanovski

АМАН БЕ ЛУЃЕ, КОЈ ВИ Е ПРОБЛЕМОТ?!?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Луѓето со ретки болести во Македонија шверцуваат лекови и терапија за да преживеат

Sase Ivanovski

Порака Наша со поддршка за сите луѓе кои живеат со ретка болест.

Sase Ivanovski

ИГОР ПЕХЧЕВСКИ: Денес ја подигнав терапијата ТРИКАФТА (KAFTRIO). Пресреќен сум за тоа што моите параметри постепено почнуваат да се подобруваат. 

Sase Ivanovski

Кривична пријава против полициски службеник за „загрозување на сигурноста“

Sase Ivanovski

Нема фабрика за автомобили, нема скијачки центар, нема автопат – капиталните проекти за Тетово останаа празни ветувања

Sase Ivanovski

Џафери на Конференцијата во Тирана: Планот за раст и Заедничкиот регионален пазар се клучни за забрзано членство во ЕУ

Sase Ivanovski

Митрески се сретна со амбасадорот на Бугарија, Ангелов: „Да се промовира позитивна реторика која може да придонесе за градење на меѓусебна доверба“

Sase Ivanovski

Ковачевски: Штип и целиот македонски исток вечерва праќа порака, напредокот на земјата мора да продолжи

Sase Ivanovski

СДСМ: ДПМНЕ уплашени заради рејтингот и високата доверба на граѓаните за Пендаровски

Sase Ivanovski

Маричиќ: Планот за раст има јасна цел – граѓаните да ги почувствуваат придобивките од економскиот развој на патот кон ЕУ

Sase Ivanovski

Малолетник осомничен за обид за убиство: со нож ранил друг малолетник

Sase Ivanovski

Починат старец пронајде во стан во Кочани, на телото имал видливи повреди

Sase Ivanovski

Над 100 Палестинци убиени додека чекале хуманитарна помош во Газа: Хамас се закани дека ќе ги прекине преговорите

Sase Ivanovski

Демири: Наша цел е секој пациент со ретка болест да има достапен лек

Sase Ivanovski

На 6 март ќе стартува судењето за ,,Феникс”, но без главните идеотворци на ,,Скопје 2014″

Sase Ivanovski

ОД КРАЈОТ НА МАРТ ЌЕ ПРОФУКЦИОНИРА Е-ИНСПЕКТОР Ќе се намали можноста за корупција кај инспекторите

Sase Ivanovski

Турк: И Израел и Хамас извршија воени злосторства

Sase Ivanovski

СДСМ: Мицкоски се смееше на ветувањето од СДСМ за просечна плата од 34.000 денари до 2024, денес таа изнесува 40.000 денари

Sase Ivanovski

ДИК ги усвои регистрите на радиодифузери, печатени и електронски медиуми за претседателските и парламентарните избори

Sase Ivanovski

Путин се заканува со нуклеарна војна

Sase Ivanovski

Награда од 2.500 евра за оној кој ќе ја најде Шер, изгубена во Скопје!

Sase Ivanovski

ГО ОГРАБИЛА ЉУБОВНИКОТ Приведена велешанка

Sase Ivanovski

ИЗМЕНЕТИ ШЕСТ ЗАКОНИ ЗА ДА СЕ ЗАУЗДААТ ФУНКЦИОНЕРСКИТЕ ПЛАТИ Ланското покачување од 78% им остана, со здравје да си го трошат

Sase Ivanovski

МАЛОЛЕТНИК БОДЕЛ СО НОЖ, ЖЕНА ИСТЕПАЛА ВРАБОТЕНА ВО ПАЈАК СЛУЖБА Билтенот на МВР врие од насилство

Sase Ivanovski

ИЈЗ: Се намалува бројот на заболени од грип, досега починале вкупно 11 лица

Sase Ivanovski

МПЦ-ОА ЌЕ ГО ПРОУЧУВА СТАТУСОТ НА ЦРКВАТА ВО УКРАИНА Ќе му се допадне ли ова на Вселенскиот патријарх?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОЦЕВСКИ И ЗЛАТЕВ СЕ СКАРАА ЗА ТОА ДАЛИ ВАНКОВСКА РАБОТИ ЗА СДСМ ИЛИ ПРОТИВ СДСМ

Sase Ivanovski

НЕ НИ ГИ ЧЕПКАЈТЕ ПЛАТИТЕ, НИЕ СМЕ НЕЗАВИСНА ВЛАСТ! Судиите гневни на пратениците, бараат повлекување на законските измени

Sase Ivanovski

МОЖНОСТ ЗА ЕКСПЛОЗИЈА СЕКОГАШ ПОСТОИ, МОРА ДА БИДЕМЕ ВНИМАТЕЛНИ Џафери зборуваше за безбедносната состојба во регионот

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ знае само за уличен жаргон, велат од кабинетот на Пендаровски

Sase Ivanovski

ПОЕВТИНУВА ПАРНОТО ЗА УЧИЛИШТА, ПРОДАВНИЦИ, ДУЌАНИ Сметката за февруари ќе им биде пониска за 35%

Sase Ivanovski

ДА ОСТАВИМЕ МАЛКУ НА СОВЕСТА НА ТРГОВЦИТЕ Рендевска вели дека инспекторите доволно ги притискале трговците

Sase Ivanovski

Вечерва или утре ќе пристигнат уште 85.000 обрасци за пасоши, најави Бојмацалиев

Sase Ivanovski

КУТИЈА ЗА ДОНАЦИИ ПРЕД МНР ЗА БУЈАР ОСМАНИ Унијата на млади на ВМРО-ДПМНЕ се подбива со министерот

Sase Ivanovski

Божиновски: СДС и ДУИ два мандати не го завршија автопатот Кичево-Охрид

Sase Ivanovski

Герасимовски: Сајбер булингот е „злото“ на новото време, клучно е домашното воспитување

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТАРАВАРИ: ПАРТИСКИТЕ СЕДИШТА СЕ ПРЕПОЛНИ, АЛБАНЦИТЕ СЕ ОДУШЕВЕНИ ОД НАШИОТ ПОТЕГ ДА ТРГНЕМЕ ВО РУШЕЊЕ НА ДУИ!

Sase Ivanovski

Толку им е стемнето, што утре го прогласија за „црн петок“ – Битиќи ќе лови вештерки!

Sase Ivanovski

ЃОРЃИЕВСКИ: Уплатив 30.000 денари за лекувањето на Лео!

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) БРАВО, ВЕТЕНО, СТОРЕНО – ЃОРЃИЕВСКИ: Поставена е мерна станица во дворот на Цементарница Усје – сега институциите се на потег!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОВИЕ НЕКОЛКУ ДЕНОВИ, РУСКИТЕ АВИОНИ ПАЃААТ ОД НЕБОТО КАКО КРУШКИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) УМОРНИ ОД ВОЈНАТА, МНОГУ РУСКИ ГЕНЕРАЛИ ЗАСПАА СРЕДЕ ГОВОР НА ПУТИН

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Таравари: Ахмети ми понуди да бидам прв Албанец премиер

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТАРАВАРИ И МАКСО ИМААТ ЕДНА МААНА: ИМААТ МНОГУ СПОРА МИСЛА И СПОР ГОВОР КОЈ ГИ УСПИВА СЛУШАТЕЛИТЕ

Sase Ivanovski

ОД ДЕН НА ДЕН, ИСЛАМОТ ИМА СЕ ПОВЕЌЕ СМИСЛА

Sase Ivanovski

Таравари: Единствен интерес на Рама и Курти е Македонија да се одржи на европскиот пат

Sase Ivanovski

Таравари: Радо би се видел со Села, не сме имале некое големо недоразбирање по изборите

Sase Ivanovski

Пазарниот инспекторат нема да го чека утрешниот ден, односно целосното завршување на одлуките, и денес излегуваме на терен!

Sase Ivanovski

ВЛАТКО СТЕФАНОВСКИ ТРИО ЈА КРЕНАА ПУБЛИКАТА НА НОЗЕ ВО КЛУБ ИНТЕРМЕЦО, ГИТАРСКАТА ЛЕГЕНДА БЕШЕ ЗАСЕНЕТ ОД СВОЈОТ СИН КОЈ ГИ ИСЦЕПИ ТАПАНИТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СТЕФАНОВСКИ – ИЏЕ: КОГА ВОЗАМ ТРЕПКАМ СО ОКОТО ЕДНАШ НА МИНУТА, АКО ТРЕПНАМ ЌЕ ИЗЛЕТАМ ВО ЕНДЕК, НИЕ ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ВРВНИ ВОЗАЧИ ИМАМЕ ТОЛКУ БРЗА РЕАКЦИЈА ОКО-МУСКУЛ, ШТО БЕЗМАЛКУ КАКО ДА ГЛЕДАМЕ ВО ИДНИНАТА, КОЈА КРИВИНА НЕ ЧЕКА

Sase Ivanovski
Вчитувам....