15.8 C
Скопје
22/04/2024 17:18
МАКТЕЛ

  

     

 

Македонија под „ризик„ од „Нуклеарна војна„?!

      

Пред нешто повеќе од две месеци еден мој другар колумнист ме запраша дали ќе одам на една „консултативна вечера„ во еден реномиран хотел во Скопје каде домаќин би бил поранешниот премиер Ковчевски (не овој технички 100 дена ДУИ-Албанец).

   

Зачуден го запрашав кој е поводот на поканетите над 60 гости за да знам која била пеилината што не ме поканил и мене. После дознав дека се работело за новинари, аналитичари, колумнисти, дуисти, сдсисти „проверопски„ ориентирани со цел со силата на аргументите да ги победат анти-НАТО, анти-ЕУ и анти-САД настроените интелектуалци, професори, аналитичари анти- вмровисти.

 

Јас ја испуштив „историската прилика„ да учествувам на една богата „проевропска вечера” и почнав да фантазирам и сонувам како би било една таква вечера, макар консултативна за евроинтеграции, да биде под покровителството на премиерот во некој крајбрежен европски град, на пример во Солун, Драч или Бургас со богато мену на морски специјалитети и да разговараме за европската иднина на земјата и да го прошириме проевропскиот фронт. За инает на ВМРО-ДПМНЕ.

   

     

Сметката би била на сметка на Опен Балкан проширен со Бугарија и Грција., слично на Саемот за вино минатата година во Белград.

Дури ќе испеавме и по некоја песна под стимулсот на чаша вино.

И се помирив со судбината дека неканет гостин не се оди никаде.

Истражувајќи ги подлабоко причините на моето неканење на вечерата од „сигурни извори„ дознав дека власта ми „замерила„ дека не сум го поддржал проектот на Заев „цела Македонија марихуана„ со кој државата ќе станеше втора Швајцарија на Балканот; не сум ги афирмирал во доволна мерка светските чуда Соравија, Еуровија, М-НАВ-ија фамилјарни стебла до трето колено, како што ги спомнуваше премиерот Ковачевски афирмативно; не сум пишувал за талентираните млади бизнисмени кои преку ноќ стануваат мултимилионери во нивните 22 години живот.

Ниту пак тој проект на казината не ми бил прифатлив, иако Груби пред јавноста излезе триумфалистички со „речено сторено„ во полза на Албанците. Истражувачкото новинарство откри тука дека имињата на скоро цела плејада на фамилјарното стебло на шефот на кабинетот на вицепремиерот се наоѓат во разни управни одбори на српско-бугарски конзорциуми на казина и разни лотарии.

Дополнително на тоа не сум ги поддржал странските ПР консултанти од Израел и Австрија кои со години работеле (како пишуваат весниците)за нашите лидери и не сум ги пофалил нивните бизнис активности во полето на казината.

Една друга „забелешка упатена кон мене била зошто јас не го афирмирам владиниот проект „Македонија во Европа и светот„. Што подразбира тоа?

Имено, млади активисти на владината коалиција, една недела пред изборите трчаат по кафани, театарски претстави, кино салите по диско клубови и ги прашуваат младите незаинтересирани за политика дали сакат да бидат партиски активисти за време на изборите за да веднаш потоа ги испраќат како владини конзули во некои од светски метрополи или ги именуваат за директори во многу јаки економски гиганти или ги предлагаат за министри, заменици со висок ниво на европски плати.

Некои од тие партиски активисти „успеале„ на три дена пред изборите да бидат именувани на високи државни позиции: министри, директори, заменици на директори и др. Така ќерки, снаи, синови и татковци и зетови на високи функционери до трето колено, внуци и правнуци би се приклучиле кон нивните блиски роднини и би го сочинувале таканаречениот „европски фронт за евроинтеграција„ пардон за корупција и економски криминал.

Слушам овие денови дека една од поголеми замерки ми била запишано зошто сум бил лут зошто државните функционери тргнувајќи во нивниот „макотрпен пат „ за приклучување кон Европа прво ги качиле за 78% нивните плати наместо да ги пофалувам дека ако тие први влегуваат во Европа со европски плати тогаш останува надежта дека до 2030 година ќе се качуваат за некои 4-5% и платите на нас сиромашните. Тоа е европска перспектива која не треба да се испушти. Македонија има европска перспектива!

Надешта живот дава. Поранешниот премиер Ковчевски, кому пред два дена исто како и на неговиот министер, му е одобрена апанажа од 2500 евра месечно, кола и шест бодигарди (што му се потребни баш шест) ни дава надеж дека конечно нашле уставно решение да не растат платите на функционерите. Ово е предизборно ЕПП.

Ово е нешто слично како во „ Така збореше Заратруста„ од Ниче. Буржујите сакат да ја експлоатираат работничката класа а овие преку бунт сакат да ги симнат од власт.

Прашањето е дали и колку со оваа политика на највисоките плати на градоначалниците, претседателот на државата, пратениците, министрите, судиите, и тн. и тн. политичките партии од власта и опозицијата ќе ја мотивираат работничката класа да излезе на избори и да гласа за нивниот претеран луксуз што функционерите не го уживаа дури и во економски јаката Југославија. Од прогласување на независноста такво нешто не се памти..

Од учесниците на таа богата владина софра (ако е одржана) неколку од нив , професори и истакнати новинари веќе дење и ноќе се активни на терен. Читаат, анализираат , пишуваат и сонуваат како еден ден ќе победи европскиот фронт кој читам овие денови е пред распаѓање.

Верувам дека многу мина тоа го сторат од нивното европско убедување но сепак има и од таквите кои ги сакаат повеќе европските евра и бенефиции него нивното политичко убедување.

Албин Курти и Христијан Мицковски-како антиевропејци и антиамериканци!

Што е заедничко во политичкиот живот на Косово и Македонија?

Заедничкиот именител меѓу овие две држави е дека сегашниот премиер на Косово Албин Курти и можеби идниот премиер на Македонија Христијан Мицковски се „антиевропејци„ и „антиамериканци„.

Не го спомнав стоте дена техничкиот ДУИ-Албанец кој можеби погрешно отиде на безбедносната конференција во Минхен оти неговиот мандат е при крај-останало нешто повеќе од 70 дена и ДУИ-Албанците остануваат без премиер.

Непартиските Албанци со голема радост го очекуваат крајот на оваа електротехничка влада ати наместо со организирање на изборите тој се нафатил со идејно-политичка диференцијација на Албанците: кој е со Села-IN а кој со Таравари оut!

Тоа со министрите е сосема во ред и нема што да се жалиш-сакаш опозиција бујрум, сакаш власт бујрум! Нешто слично беше во комунизмот ама поблаго. Македонците не дискриминираа нас Албанците. Сега ДУИ Албанците ги дискримирале сите други Албанци. И никому ништа-нема жалби, нема протести.

Каде е сличноста меѓу Курти и Мицкоски?

Двајцата се тврдоглави. Двајцата се антиамериканци, велат власта во Македонија и опозицијата на Косово.

На пример: Курти не го послушал Ричард Гренел(американецот) советник на Трамп за поделба на Косово (договорено меѓу Тачи и Вучиќ) како и Ескобар за Асоцијата на српските општини на Косово. Нешто како српски свет. Нова СР Југославија, налик на таа од Тито.

Сега, после Алија со протестот за Курти, и српскиот претседател Вучиќ се огласи дека Курти претставува опасност за Балканот и сака да „владее„ во Северна Македонија и тоа тој нема да го дозволи.

Мицковски не ги послушал Американците оти има „проруско„ расположение и нема да дозволи измена на Устав според бугарскиот диктат и согласно тоа професорот по меѓународна политика и двајца угледни новинари му припишуваат голема вина и се плашат од можноста третата светска војна повторно да почне на Балканот, и тоа во Македонија.

Професорот и новинарите не советуваат нас Албанците ако ВМРО победи да не правиме коалиција со нив бидејќи се про Путин додека со Вучиќ може оти тој не е про Путин туку со Путин!

Спротивно на новинарите пријатели ме информирале дека Груби во една тв емисија несебично почна да станува милосрден и реши на ВМРО да му даде уште една шанса на заедничко коалицирање со ВМРО-ДПМНЕ да се сетат на преубавите 11 заеднички години на коалицијски живот со Груевски.

Овие аналитичари се стават во улога на пророци: можно е Америка да ја „нападне Македонија„ не со „атомска бомба„ како што беше во Хирошима туку тоа ќе биде „нуклеарна војна„ поради тоа што Мицковски не му одговорил на американецот О’ Брајан како мисли опозицијата да ги спроведе уставните измени. Како О’ Брајан да е шеф на изборниот штаб на Мицковски!

Минатата година Македонија, пардон Република Северна Македонија согласно Преспанскиот Договор, ја достигна најголемата национална „афирмација„.

Успеавме во рамките на ЕУ да го афирмираме македонскиот јазик, кого најпосле „го признаваа„ и Бугарите.

Со нашата „далекусежна политика„ ги „натеравме„ Луи Мишел, Фон дер Лајен, Ескобар и ред европски и американски државници на наше тло да ни се обраќат на македонски јазик како доказ дека ЕУ го признава јазикот.

Џабе, Мицковски е тврдоглав, ништо не научил од колумната на професорот објавена пред десет години, наменета за Груевски: Немој да се шегуваш со Америка!

Не, професоре, тоа што го снајде Груевски а (не) ги снајде неговите блиски соработници не беше поради Америка туку поради злоупотреба на власта. Ама после целата та заврзлама социјалдемократската власт била толку демократска и миролубива и ги ослободила сите од злосторничкотоздружение на Груевски преку поништување на член 353 од кривичниот законик! Всушност со таквите измени на законот тие не го аболира здружението на Груевски туку себеси оти во случај на губење на изборите ги чекаат тешки денови.

Коњот од Троја на Таравари или Таравари како тројански коњ?

Во нашиот политички живот се појави нешто невидено од 1991 год : се појави гостиварскиот градоначалник и поранешен министер за здравство кој доживеа здравствена и политичка афирмација со познатото „Ало, Таравари„

Иако многу ценет кај сите слоеви на друштвото Албанци, Македонци, Турци, Срби, Бошњачки ( сите кои се во Преамбулата на Уставо, во иднина и Бугарите!) потоа покрај кај здравствената фела што беше високо ценет таков стана и кај новинарите. Некои му го признаваат и европското педигре на докторот. Европски професионалец и стручњак пар екселеанс, велат тие!

Но, сепак не треба да се крие дека Таравари  разочарал некои колумнисти. Пред една години Таравари се сокрил во стомакот на еден коњ од Троја, и привремено станал дел од Владата за да после една година кога требаше да докаже дека се настројува заедно со европскиот фронт за евроинтеграција, пардон корупција, ги изневери нив и го направи неочекуваното.

Еден февруарски сончев ден Таравари го виделе низ улиците на Гостивар качен на бел убав коњ од Троја и ги викал граѓаните-гласачи: „Промената започна!„

Македонија може и без Таравари-се развика Ковачевски!

    

Најново

Тренчевска: Со Гаранција за млади ќе опфатиме нови 35.000 млади лица

Sase Ivanovski

Премиерот на Папуа Нова Гвинеја по изјавата на Бајден дека неговиот вујко го изеле канибали:„Мојата земја не заслужува таква етикета“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТАЛЕСКИ: ИЗГРАДИВМЕ ИКТ ЦЕНТАР ВРЕДЕН 11 МИЛИОНИ ЕВРА ВО ПРИЛЕП

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОБАН ЈАНКОСКИ, ЧЛЕН НА ИК НА ЛДП НЕ СЕ СРАМИ ДА ПРИЗНАЕ ДЕКА САМ СИ ГИ ПЕГЛА КОШУЛИТЕ

Sase Ivanovski

Бојмацалиев: Анкета на Евротинк – 50% задоволство од управни служби за време на Спасовски, 20% задоволство за време на Тошковски

Sase Ivanovski

НСДП ГИ ПОВИКУВА ГРАЃАНИТЕ ДА ГЛАСААТ  ЗА НАШИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ

Sase Ivanovski

Бојмацалиев: Одделенијата за внатрешни работи  во Кочани и Берово подготвени за претстојниот Изборен процес    

Sase Ivanovski

Полска подготвена да распореди американско нуклеарно оружје на своја територија

Sase Ivanovski

Столтенберг: Одложувањето на помошта за Киев имаше последици

Sase Ivanovski

Мисајловски: Платформа 1198 е програма за подобар живот на граѓаните, за економски раст до 5%, за 50.000 нови вработувања

Sase Ivanovski

Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

Sase Ivanovski

ПЕНДАРОВСКИ: Сила бога не моли.Одиме до таму каде што можеме, мала држава сме.Не да клекнеме сосема и да не тепа кој стигне. Да си ги кажуваме аргументите

Sase Ivanovski

Пендаровски: Јас сум претседател кој дал најмногу вета, за кои законите не се вратени потоа

Sase Ivanovski

„За да има помирување треба да зборуваме за транзициска правда, а за транзициска правда треба одговорност“ порача Силјановска-Давкова

Sase Ivanovski

Таравари: ВЛЕН ќе им ја донесе долгоочекуваната промена на Албанците

Sase Ivanovski

Османи со порака до младите: Гласајте за кредибилна понуда!

Sase Ivanovski

Даниела Колева: Дали Николоски раководи и посредува во финансирање на мрежата медиуми за лажни вести?

Sase Ivanovski

Лефков: На ден пред гласање, разбиена мојата пратеничка канцеларија во Кочани

Sase Ivanovski

Министрите на ЕУ формално ги потврдија промените во Поглавјето 35 во преговорите со Србија

Sase Ivanovski

Во меѓународна полициска акција во БиХ приведени полицајци поврзани со нарко картелот „Тито и Дино“

Sase Ivanovski

Лукаревска: Силна домашна економија, праведен даночен систем, парите кај граѓаните, за европски стандард дома

Sase Ivanovski

ФОКУС: Актуелни директори, сопружници, внуки на изборните листи на партијата на Арсовска

Sase Ivanovski

Ангелов: „Ахмети, кревај „рачна“ со време, Мицкоски не е сам!“

Sase Ivanovski

БГНЕС: Ковачевски и СДСМ го користат фудбалот во примитивна антибугарска кампања

Sase Ivanovski

Маричиќ: Преспанскиот договор донесе крај на еден долгогодишен спор, членството во НАТО и ни го отвори патот кон ЕУ, за тоа не им е гајле во ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Со спектакуларна забава Grand Casino Admiral ги отвори вратите за љубителите на игри на среќа

Sase Ivanovski

Битиќи: Поддршка од 1,35 милијарди евра и пристап до европските пазари за нашите земјоделци

Sase Ivanovski

Бојмацалиев: Пронајден e сторителот што ја обил пратеничката канцеларија на Лефков

Sase Ivanovski

Спасовски: Нема да дозволиме враќање во минатото, се бориме за правда за сите!

Sase Ivanovski

Мицкоски од Сарај: Криминалот нема етничка припадност

Sase Ivanovski

Почнува Програмата „ЕУ за Преспа“, над 13 милиони евра за инфраструктура, одржливо земјоделство и туризам

Sase Ivanovski

Охриѓанец пријавил дека две лица од Непал вработени во неговата фирма се оддалечиле од домот во Охрид

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Ковачевски: ЕУ е единствена шанса за вистински и суштински промени во Македонија

Sase Ivanovski

Силјановска Давкова: 24 април доаѓа како предигра, тогаш работите ќе се разјаснат

Sase Ivanovski

Прегазен малолетник во Скопје, со тешки повреди пренесен во болница

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОМБА НА ЛУПЕВСКА: НАМЕСТЕН ТЕНДЕРОТ НА ДИК ЗА ДИСТРИБУЦИЈА НА ГЛАСАЧКИТЕ МАТЕРИЈАЛИ, ВМЕШАНА ЌЕРКА НА ПОРАНЕШЕН ШЕФ НА ДИК?!

Sase Ivanovski

ДА ПОМОГНЕМЕ НА МАЈКА НА ДВЕ ДЕЦА ДА СЕ СПАСИ ОД КАНЦЕР

Sase Ivanovski

Европски фронт: Мицкоски во тешкo дереџе, спасот го бара кај Левица

Sase Ivanovski

Болничар од Токсикологија му вршел притисок на лаборантот урина со наркотици да ја замени со чиста и уште оди на работа

Sase Ivanovski

Мицкоски му врати на Ахмети: Многу брзо од денес и кексито и млекото ќе ти преседнат

Sase Ivanovski

Пендаровски: Потребно ни е обединето општество, една од моите заложби беше намалувањето на јазот меѓу етничките заедници

Sase Ivanovski

Пендаровски: Пародија е што Силјановска-Давкова коментира за слободи и права на граѓаните, а нејзниот сопруг остави стотици семејства без работа

Sase Ivanovski

Мицкоски: Ковачевски и Ахмети на чело да тетовираат знаме на ЕУ – тие не стануваат тоа, до гуша се во криминал

Sase Ivanovski

За два месеци раководење директорката на Токсикологија го зголемила долгот на клиниката за два милиони денари – реагираат вработените

Sase Ivanovski

Пендаровски: Ветингот сега мора да биде задолжителен, во склад со нашето законодавство

Sase Ivanovski

Последен ден од кампањата за претседателските избори пред гласањето во среда, кампањата за парламентарните избори продолжува

Sase Ivanovski

Пендаровски: Најнова идеја промовирана во кампањата на ВМРО-ДПМНЕ им е предлогот за носење на целосно нов граѓански устав за кој опозиционата партија досега се нема произнесено зошто ни е потребен

Sase Ivanovski

Николоски: Јас работам од 14 години, но од каде пари на Филипче за ауди од 250 илјади евра, за хациендата на Водно и дали Филипче знае дека Пендаровски за него озборува дека е уживател на психотропни супстанци?

Sase Ivanovski

ФИЛИПЧЕ: НЕ ОЧЕКУВАВ НИКОЛОВСКИ ДА ПАДНЕ НА НИВОТО НА КАФАНСКИ ОЗБОРУВАЧ, ЌЕ ДОБИЕ ТУЖБА ЗА КЛЕВЕТА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МАКСО: НАШИТЕ ГЕНЕРАЛИ СЕ СРАМ ЗА АРМИЈАТА, ИМ БАКНУВААТ ЧЕВЛИ НА ПОЛИТИЧАРИТЕ ЗА ДА СЕ ИЗГРЕБАТ ЗА ЧИН

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МАКСО: БЕЗ ЗНАМ НЕМА ДА ИМА НОВА ВЛАДА!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МАКСО: МАКЕДОНИЈА НЕ Е И НЕ СМЕЕ ДА БИДЕ МУЛТИ ЕТНИЧКА ДРЖАВА, ТОА ГО НЕМА НИКАДЕ НА СВЕТ?!?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МАКСО: ВО СДСМ МЕ НАРЕКУВАА НАЈГОЛЕМ ВМРОВЕЦ МЕЃУ КОМУЊАРИТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МАКСО: СДСМ И ВМРО ДПМНЕ СЕ 30 ГОДИНИ ВО ТАЈНА КОАЛИЦИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Артан Груби: Симнете ги знамињата ало, како се вика бе на турски, спушти го знамето

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МАКСО: ВО СДСМ ИМА МНОГУ ЧЕСНИ ЛУЃЕ, СДСМ НАПРАВИЛ МНОГУ ДОБРИ РАБОТИ ЗА ДРЖАВАТА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МАКСО: МИЦКОВСКИ ЦЕЛО ВРЕМЕ МЕ КОПИРА И КРАДЕ МОИ ИДЕИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МАКСО: ВМРО ДПМНЕ СЕ ПАТРИОТИ НА БАТЕРИИ, ГЛУМАТ ДЕКА СЕ ПАТРИОТИ!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПЕНДАРОВСКИ: ЧОВЕК СУМ, ПРАВЕВ И ГРЕШКИ, НО НЕ БЕА ЧЕСТИ И ГОЛЕМИ ГРЕШКИ, СМЕТАМ ДЕКА ЗАСЛУЖУВАМ ВТОР МАНДАТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТАРАВАРИ ЈА ПРАША СИЉАНОВСКА КАКО ПЛАНИРА ДА ГИ ОТВОРИ ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СИЉАНОВСКА: НИЗ ОЏАК ЌЕ ВЛЕЗЕВМЕ ВО НАТО И БЕЗ ДОГОВОР СО ГРЦИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТОТАЛЕН ТРИУМФ НА ПЕНДАРОВСКИ НА ДЕБАТАТА НА МТВ: ТАКТИЧКИ ГИ ОСТАВИ СИТЕ ДА СИ ГИ ВАДАТ ОЧИТЕ ДОДЕКА ТОЈ МУДРО ГЛЕДАШЕ СЕИР

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВАНКОВСКА ДО СИЉАНОВСКА: НЕМОЈ ДА ГЛУМИШ ДЕВИЦА, НЕ МОЖЕШ ДА СЕ ДИСТАНЦИРАШ ОД БАГАЖОТ НА ВМРО ДПМНЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АПАСИЕВ ВЕЧЕРВА СИГУРНО ГО ИМА ФРЛЕНО ТЕЛЕВИЗОРОТ ОД ПРОЗОР – ГАФ НА ВАНКОВСКА: Среде дебата на МТВ таа се откажа од трката и ги понуди своите ќерки на Сиљановска да ги вработи и врати од Канада?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Мицкоски: Убеден сум дека она што ќе се случи после 8 мај ќе биде ослободување на Македонија

Sase Ivanovski

Левен: ПЕС ја дава поддршката на СДСМ затоа што знаеме дека многу напорно работат за членството во ЕУ на државата

Sase Ivanovski

КОВАЧЕВСКИ И ЗАЈКОВА ГО ПОСЕТИЈА САЕМОТ НА КНИГИ ВО СКОПЈЕ

Sase Ivanovski

Мицкоски: Власта спрема сценарија за изигрување на изборната волја на народот, најефикасен одговор за нивната завера е масовно гласање

Sase Ivanovski

Јакимовски е против уставни измени со цел внесување на Бугарите во Уставот

Sase Ivanovski

И да врне и да вее и бура да коси Мицковскии без чадор Македонија на грб ја носи

Sase Ivanovski

ФОТКИ ОД ДЕНЕШНИОТ МИТИНГ НА СДСМ ВО СКОПЈЕ

Sase Ivanovski

Пендаровски прифаќа албански јазик место „20 отсто“ на ниво на цела Македонија

Sase Ivanovski

Димитриевски до Османи: Се однесувате како министер на Косово, а не на Македонија

Sase Ivanovski

Tаравари: Oсмани не е министер на Косово, повеќе се има сретнато со Вучиќ отколку со Курти

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Ахмети му се закани на Мицкоски: Не си ја барај бељата

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МАКСО РАСПАЛИ ПО СИЉАНОВСКА И ВМРО ДПМНЕ: Смешно е вие да зборувате за корупција и криминал кога ВМРО ДПМНЕ е мајка и татко на криминалот во земјава!

Sase Ivanovski

Спасовски: Нема да дозволиме враќање во минатото, се бориме за правда за сите!

Sase Ivanovski

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ беше и остана расадник на транзициони профитери

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПЕНДАРОВСКИ РАСПАЛИ ПО СИЉАНОВСКА: ТВОЈОТ СОПРУГ БЕШЕ ГЛАВЕН ПРОФИТЕР ОД ТРАНЗИЦИЈАТА СО ФРИШОПОВИТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГОРАН ЅИНГО ИМА КАПИТАЛ ОД НАД 100 МИЛИОНА ЕВРА А УШТЕ НЕ МОЖЕ ДА НАПРАВИ ДРЕНАЖА НА ТЕРЕНОТ ВО КРАТОВО ПА ФУДБАЛЕРИТЕ ПЛИВААТ ВО МОЧУРИШТЕ ШТОМ ЗАВРНЕ

Sase Ivanovski
Вчитувам....