20.8 C
Скопје
02/06/2023 20:34
МАКТЕЛ

     

Македонската и српската Влада ќе потпишат меморандуми за соработка во рударството и енергетиката, за подобар проток на лица и стоки и електронски систем за патарина

    

Премиерот Димитар Ковачевски, утре ќе престојува во официјална посета на Република Србија. Во владината делегација која ја предводи премиерот Ковачевски се министрите за внатрешни работи Оливер Спасовски, за економија Крешник Бектеши, за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, за транспорт и врски Благој Бочварски, како и заменик министерот за информатичко општество и јавна администрација Александар Бајдевски.
Во Белград Ковачевски утре ќе биде пречекан на церемонија со највисоки државни и воени почести, по што тој ќе има тет-а-тет средба со претседателката на Владата на Република Србија, Ана Брнабиќ.

   

Двете владини делегации, предводени од премиерите Ковачевски и Брнабиќ ќе одржат заедничка пленарна средба, на која ќе се разговара за теми од интерес на граѓаните на двете земји, како и за натамошното продлабочување на односите.
По пленарната средба, предвидено е потпишување на три меморандуми за соработка во рамки на иницијативата Отворен Балкан, по што ќе следува заедничка прес- конференција на двајцата премиери, Ковачевски и Брнабиќ.

 

Во Белград утре ќе бидат потпишани Меморандум за разбирање меѓу Владата на Северна Македонија и Владата на Србија, за мерките за подобрување на движењето на лица и стоки преку заедничката државна граница, Меморандум за разбирање – проект за електронска наплата на патарина – воспоставување интероперабилен електронски систем за наплата на патарина и Меморандум за соработка во рударството и енергетиката.Владината делегација предводена од премиерот Ковачевски, ќе биде примена и од претседателот на Република Србија Александар Вучиќ, а потоа ќе остварат средба и со претседателот на Народното Собрание, Владимир Орлиќ

  

  

Најново

Приведен дилер на дрога од Охрид, Приведен крадец во Скопје, расчистени две тешки кражби, поднесена кривична пријава, а украденото вратено на сопствениците

Sase Ivanovski

ТЕВДОВСКИ СЕ ВРАТИ ВО ВЛАДА АМА КАКО ЕКСПЕРТ НА ЕУ: Средба на вицепремиерката Грковска со претставници на Националната конвенција за Европската Унија во Република Северна Македонија

Sase Ivanovski

РОМАЛИТИКО: Моментално има околу 1000 лица под закана да ја доживеат судбината на Мемет

Sase Ivanovski

Мицкоски: Редно време е ДУИ по 20 години власт да помине во опозиција, и да се реформира, потребна е мобилизација на народ кој ќе гласа за коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Ристов: Конче добива канализационен крак долг 3.100 метри во вредност од 21 милион денари, ќе биде завршен до крајот на годината

Sase Ivanovski

Ковачевски- Речан: Единствено целосно обединета Европа ќе овозможи безбедна и стабилна иднина за целиот континент

Sase Ivanovski

ЛУД ОГЛАС ЗА МЕРЦЕДЕС: ТАТЕ, МЕРЦЕДЕСОТ, Е..ГО, ПРОДАЈГО!

Sase Ivanovski

Ковачевски- Мецола: Силна поддршка од Европскиот парламент за продолжување на европскиот пат на Северна Македонија

Sase Ivanovski

Попов: Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е јасен, уставни измени под вакви услови со пратеници од ВМРО-ДПМНЕ нема да има

Sase Ivanovski

Рамо до рамо со граѓаните на Пехчево: Глас за Европа е клуч за македонската иднина

Sase Ivanovski

Рамо до рамо до победа во Свети Никола и Прилеп: За само два месеци се исплатени 80 милиони евра субвенции за земјоделците

Sase Ivanovski

Ковачевски од Молдавија: Сега е моментот, потребна ни е интеграција а не изолација

Sase Ivanovski

„Рамо до рамо до победа“ во Аеродром и Зелениково: Одговорноста за европската иднина на државата е на сите 120 пратеници во Собранието

Sase Ivanovski

Николовски од регионалната конференција Grow Up, Копаоник 2023: Ние сите заедно, целиот балкански регион, треба да го гледаме земјоделското производство како заедничка шанса за настап на пазарот на ЕУ

Sase Ivanovski

198 сообраќајни прекршоци во Скопје, 57 за брзо возење

Sase Ivanovski

ТРИЧКО ПРЕДЛАГА ВЛАДА ЗА НАЦИОНАЛЕН СПАС: ГЕРО МИНИСТЕР ЗА ПРАВДА, МИЛЕНКО МИНИСТЕР ЗА РЕШАВАЊЕ НА АЛБАНСКОТО ПРАШАЊЕ?!

Sase Ivanovski

СОСЕМА СЛУЧАЈНО СЕ ЖЕНИ: СООБРАЌАЈКА ВО ПОДЗЕМЕН ПАРКИНГ ВО СКОПЈЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СЛАВЕСКИ ЈА КОРЕГИРАШЕ ДАНЕЛА: НОВАК ЃОКОВИЌ НЕ Е ПРВ НА АТП ЛИСТАТА, НА ТРЕТО МЕСТО Е!

Sase Ivanovski

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ФУРКАН САЛИУ: Телото на Мемет веќе 8 дена е во капела. Не можат ниту да го погребат. Зошто? Затоа што нема ниту еден документ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БЕСИМИ ЗАГРИЖЕН: ТОА ШТО ГЕРМАНИЈА ВЛЕГУВА ВО РЕЦЕСИЈА ЌЕ СЕ ОДРАЗИ НЕГАТИВНО ВРЗ НАШАТА ЕКОНОМИЈА

Sase Ivanovski

СПИКЕРОТ ЏАФЕРИ СЕ ОБРАТИ ВО ПАРЛАМЕНТОТ НА ЛИТВАНИЈА: Мојата земја, Република Северна Македонија, е пример на земја која беше увозник, а денес е извозник на мир

Sase Ivanovski

ДОМ: Малите урбани шуми презентирани на собир на Зелените во Виена

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: СДС да каже, дали како што ја договори Левица за коалиција во Битола и Скопје , ќе ја договори да ги гласа и уставните измени?

Sase Ivanovski

БИЛТЕН НА МВР: Приведено лице од Скопје, му се заканувало на сограѓанин

Sase Ivanovski

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

Sase Ivanovski

Не сакам да живеам како мајка на масовен убиец, тој ме уби и мене кога пукаше во невини деца, исповед на мајката на убиецот од Младеновац

Sase Ivanovski

Курти: Протестите во северно Косово ги водат луѓе кои го обожуваат Милошевиќ

Sase Ivanovski

Страшна сообраќајка на патот Охрид – Кичево, загина возач, има и тројца поврдени

Sase Ivanovski

ИЗЈАВА НА ДЕНОТ ОД МОРГАН ФРИМЕН

Sase Ivanovski

СДСМ: На лидерската ќе стане јасно дали Мицкоски е за ЕУ блокот или антиевропскиот блок

Sase Ivanovski

Млада скопјанка пронајдена почината во нејзиниот дом

Sase Ivanovski

ШИЗОФРЕНИЈАТА НА ВМРО ДПМНЕ: Македонија е за сите луѓе… освен за Албанци, комуњари, лгбт, имигранти, граѓани во земјава од соседни држави (освен Срби) и генерално сите малцинства и маргинализирани групи

Sase Ivanovski

На повидок нова епизода од сапуницата во Судскиот совет

Sase Ivanovski

ЛУДО ВИДЕО: СКОПЈАНИ ВНЕСУВААТ СОФА ПРЕКУ ПРОЗОР КАЧЕНИ НА КРОВ НА КОМБЕ

Sase Ivanovski

Трета жртва во сообраќајката на автопатот Штип-Миладиновци, почина и 37-годишна жена

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БИТИЌИ СО ВИДЕО ОБРАЌАЊЕ: Имаме поддршка од европските пријатели, да донесеме државничка одлука, Европа е нашиот дом

Sase Ivanovski

Влада на Србија: На 6 јуни крај на учебната година, зградата на ОУ „Владислав Рибникар“ ќе остане училиште

Sase Ivanovski

15-ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ЗАГИНА ВО СООБРАЌАЈКА НА АВТОПАТОТ КАЈ КАДРИФАКОВО Почината е и 62-годишна жена, има и повредени

Sase Ivanovski

ВО УСТАВОТ ИМА МЕСТО ЗА 3.500 БУГАРИ, АМА НЕ И ЗА 6.017 ТОРБЕШИ? Остри критики за одлуката на Работната група за предлагање уставни амандмани

Sase Ivanovski

НАД 30 ПАЦИЕНТИ ВО МАКЕДОНИЈА ЖИВЕАТ СО МЕХАНИЧКА ПОТПОРА НА СРЦЕТО Најмладиот пациент е неколкумесечно бебе

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КОНФЕРЕНЦИЈА НА ФАЈНАНС ТИНК: До кога парафискалните давачки ќе ја гушат конкурентноста на економијата?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТРАЈКОВСКА: ПАНДЕМИЈАТА, ЕНЕРГЕТСКАТА И ИНФЛАЦИСКАТА КРИЗА ЈА ЧИНАТ ДРЖАВАТА 2 МИЛИЈАРДИ ЕВРА, ТОЛКУ ВЛАДАТА СЕ ЗАДОЛЖИ ОВИЕ 2 ГОДИНИ

Sase Ivanovski

Заедничка акциска контрола на полицијата и инспекторатите во отпади на подрачјето на скопски Карпош

Sase Ivanovski

„Рамо до рамо до победа„ во Охрид, Кичево и Василево: СДСМ е тука за граѓаните, за повисоки плати и пензии, за рекордни инвестиции во енергетиката и инфраструктурата

Sase Ivanovski

160 кила кокаин вреден 10 милиони евра фатија македонската и грчката полиција во Грција

Sase Ivanovski

„Фиат уно“ излета од патот кај Пирава, загина возачот

Sase Ivanovski

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Sase Ivanovski

Шверцерите на убиената мигрантка Фатмата добија по една година затвор

Sase Ivanovski

Касами: Артан Груби се залага да го врати Никола Груевски во Македонија

Sase Ivanovski

Повредени ученици во напад во Шведска, полицијата пронашла и бомба

Sase Ivanovski

Загинаа девојче и жена на автопатот Штип – Миладиновци, сообраќајот пренасочен по стариот регионален пат

Sase Ivanovski

Ѓоковиќ стои зад коментарите за Косово што ги даде на турнирот во Париз

Sase Ivanovski

Ковачевски – Агелер: Северна Македонија по членството во НАТО, треба да стане членка на ЕУ

Sase Ivanovski

ЕУ и трансферира 72 милиони евра на Албанија

Sase Ivanovski

Курти: Нема да се откажеме, градоначалниците треба да одат на работа

Sase Ivanovski

Кимберли Вест е новата хашка обвинителка за злосторствата на ОВК

Sase Ivanovski

Пендаровски на инаугурацијата на турскиот претседател Ердоган

Sase Ivanovski

Европската комисија со четири кривични пријави за Бугарија, меѓу кои и за перење пари

Sase Ivanovski

Радев ја карал претседателката на ЕП зашто Северна Македонија се мешала во содржината на европски документ

Sase Ivanovski

Американец уапсен на скопскиот аердром

Sase Ivanovski

Италија секогаш го признавала македонскиот јазик, вели амбасадорот Силвестри

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Во Скопје поставена канта за отпадоци што зборува и опоменува да не се фрла ѓубре наоколу

Sase Ivanovski

Видео обраќање на Османи и Агелер: Претстојат тешки одлуки, но САД се вашиот најголем пријател, порача амбасадорката

Sase Ivanovski

Џамбаски лут и бесен: Македонските власти започнаа голема лобистичка офанзива во Европа, работат на штета на Бугарија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МВР ЗА ГРАЃАНИТЕ: Транспарентно и отчетно – мај 2023

Sase Ivanovski

ПЕТРОВСКА: Новите лесни оклопни возила JLTV Oshkosh, наменети за Армијата, пристигнаа во штипската касарна

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЕКСПЕРТОТ ЗА МОСТОВИ, ГАРЕВСКИ: ДОСЕГАШНИТЕ АНАЛИЗИ НА БЕТОНОТ НА МОСТОТ БЕЛАСИЦА ВЕЛАТ ДЕКА Е МОЖНО МОСТОТ ДА СЕ САНИРА И ПУШТИ ЗА ДВА МЕСЕЦА

Sase Ivanovski

Мароканци неовластено влегле во касарната Илинден, спроведени во транзит центар

Sase Ivanovski

БЕЛА КУЌА: ПРЕТСЕДАТЕЛОТ БАЈДЕН СЕ ЧУВСТВУВА ДОБРО ПО ПАДОТ НА БИНА ВО КОЛОРАДО

Sase Ivanovski

Бунт во ЕУ: Германија ја доведува во прашање способноста на Унгарија да го преземе претседавањето со Унијата

Sase Ivanovski

Бесими тврди дека трезорската сметка функционира а наводниот хакерски напад е шпекулација

Sase Ivanovski

Бектеши: Најверојатно нема да се прифати барањето на енергетските компании за зголемување на струјата за 13 отсто

Sase Ivanovski

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе се сруши и ќе се прави нов

Sase Ivanovski

ХАГ: 15 години затвор за екс шефовите на државната безбедност на Србија, Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ за командна одговорност за мачење цивили во Босна

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СТАР ЧОВЕК: БАЈДЕН СЕ СОПНА И ПАДНА НА БИНА ПРИ ЦЕРЕМОНИЈА НА ДАВАЊЕ ДИПЛОМИ НА ВОЕНИ КАДЕТИ

Sase Ivanovski

Американските обвинители добиле снимка со признание на Трамп дека чува доверлив документ по напуштање на Белата куќа

Sase Ivanovski

ФСБ откри дека американската НСА хакирала илјадници телефони, меѓу кои и на амбасадори во Русија

Sase Ivanovski

ПАРИЗ И БЕРЛИН БАРААТ НОВИ ИЗБОРИ НА КОСОВО „Да учествуваат српските претставници“

Sase Ivanovski

За вработувањето на сопругата и балдазата, Бочварски не ја известил ДКСК навреме, па си ја платил казната

Sase Ivanovski
Вчитувам....