19.8 C
Скопје
24/06/2024 03:30
МАКТЕЛ

  

     

 

МАНУ: Чудовиште во олицетворение на мајка!

      

Недамно, на една регионална конференција во Црна Гора, кај што учествуваа видни регионални експерти, меѓу нив и едно звучно регионално име од сферата на економијата, кој економски оздравил неколку држави. Еден наш колега многу радознал го праша за македонската економија. Toj се насмевна со солзи, дури му стана непријатно поради таквото „непристојно“ смеење, по морашее да се извини. А што се однесува до прашањето тој кажа: „Драг колега, во вашата Македонија нема идеја, ниту визија, а уште помалку стратегија за развој. Едно време таа снабдуваше со земјоделски производи околу 25 отсто од целиот југословенск пазар, плус себе. Со бројки, таа хранеше околу седум милиони луѓе. Сега вие самите увезувата храна скоро една милијарда евра годишно! Вашиот земјоделски потенциал е паднат десет пати. Сега храните само 700 илјади луѓе, а имате многу добри природни услови и ресурси. Видите што прават Израел и Турска! Тито го создаде Голиот оток, ама вие создадовте комплет гола држава“ – кажа професорот чие име нема да го спомнам!

   

Исто така објасни дека е голем хендикеп што ние не сме изградиле или увезувале ниту едено звучно име кој би ја предводил државата низ економски развој. Тоа има големо психолошко и практично значење. А дометот на постојните економски членови на владата е смешното борење со цените на прехрамбените производи! Се уморивте од пружење прилика таму кај што живее неприлика! Па затоа со години пловите без компас, често воден од пијани гусари. И гледате дека бродовите ви тонат во плитки води! Па вие со развој бевте многу понапред од сите држави од источна Европа, а пред Бугарите биле и пингвините од Aнтарктик! Сериозно кај вас нешто не функционира- вели професорот!

 

Кажа дури и дека ништо не работиме ниту во насока на заздравувањето на загадената свест кај нашите луѓе дека земјоделската и сточарската работа е понижувачка работа! Дека кај нас е срамота да се посветите на земјоделието и фармите, а тие производи ги јадете три пати на ден! „Кај вас колега, се треба од почеток, оти немате ниту основно знаење како треба да тргнете! Дека на запад државите организираат звучни фамилии и имиња за да држат фарми со цел да мотивираат и други! Кај вас незнаењето и партизацијата се живо има уништено, вклучително и главната гранка на развојот. А ова што го имате е само лук и вода“ – кажа егоцентричниот професор.

   

     

Тоа му го потврдив и јас кога своевремено ние тројцата членови на парламентарното собрание на ОБСЕ од Македонија, во еден прием во Копенхаген, по некоја случајност седнавме на иста маса со сестрата на тогашниот германси министер за надворешни работи Јошка Фишер, која ни кажа дека освен адвокатска канцеларија држи и фарма со крави, и дека повремено и самата работи во неа.

Бројни бескорисни стратегии!?
Низ годиниве во државава биле усвоено бројни стратегии за еконосмки и општествен развој, но тие не ја оправдувале ниту цената на хартијата, о да не зборуваме за хонорарите, кои впрочем често биле единствената цел. Блиски партиски кадри со малку знаење правеве големи стратегии!!! Тука се пазареле и бројни невладини организации, а крајната цел не била развојот на државата туку парите и партиските поддршки. Изгледа плитка корупција ама со длабоки последици за судбината на многу луѓе!

За жал во бројни такви лажни проекти имаат учествувано и некои академици кои наводно со години пишуваат сериозни проекти, а главната цел им е цицањето пари. Како поинаку кога од таа структура не сме виделе ниту еден серизен проект за добро, за економски развој, за добро владеење, ниту добра анализа за департизација на институциите, за потребата од воведување мерит-систем во сите јавни и општестевнени дејности! Затоа денес неписмени ни стануваат обвинители, судии, амбасадори, конзули, министри, државни секретари итн, а писмените ни бегаат во странство!

Особено, политичката корупција поттикнува големи социјални разлики, дикриминации, а оттука и масовно исселување. Кога гледат дека слаб кадар добива работа или функција, тоа е знак дека нема што да барате веќе тука. Таа неминовно доведува до заробена држава и потоа се се распаѓа. Ако порано младите сакаа да се отселат и да бараат подобри услови за живот во развиениот свет, а родителите правеа се децата да им останат тука во татковината, денес, се повеќе млади брачни парови, работат и сонуваат децата да им заминат во подобар живот, некаде надвор, далеку од татковината.

МАНУ – навладина организација
Во нормални и отворени демократски општества, нема место за организми паразити. Добиеното мора да се заслужува. Незаслуженото трошење огромни буџетски пари со паушали поголеми од три големи плати е крајно неморално за институција која претендира да продава морал и знаење. Сите тие „јаки“ академици, освен таков паушал примаат и плати, пензии плус други донации, а башка што имаат влијание во лажната визија за развој. А од друга страна бројни од нив јавно поддржуваат партиски агенди! Некои дури оддржувале говори по партиски митинзи, кај што се гледаше дека царот е гол!

При состојба на масовен екзодус на младите од државата, крајно е себично МАНУ да има таква доминантна положба во расфрлувањето со јавни пари. Таква амортизирана и паразитна институција по ниедни морални критериуми не заслужува буџетски пари. Таа како таква, со деценија наликува на чудовиште во олицетворение на мајка!
Во нормалниот свет, се помалку има вакви институции, а уште помалку поединци академици кои незаслужено добиваат јавни пари. Дури и да се жалат дека тие им се малку! Во модерниве европски општества, ваквите институции имаат скоро ист третман како и невладините организации. Претендираат на проекти во отворена конкуренција и заработуваат заслужено. Но, готови паушали нема. Лагата е убава, голема и брза, за разлика од вистината која е грда, мала и бавна. Првата е производ на ѓаволот, а втората на Богот.

Мнозински изборен систем!
Кога одлучувачките политички центри би имале елементарна искреност, тие би се определиле за мнозинскиот изборен систем според кој државата би имала 120 изборни единици и фронтално би се бореле кандидатите. Тој е ем подемократски ем по ефикасен, оти граѓаните би имале кому да се обратат. Лидерите како докажано зло видно би загубиле во сила, оти пратеникот за својот став би се консултирал со граѓаните во својата изборна единица.

Пропорционалниот модел со една изборна единица, веројатно не е прифатлива за партии кои слабо работеле на економск и развој, па граѓаните масовно им избегале надвор. Бројни села, посаебно во западниот дел на државата се скоро празни. Сега егзодусот почнува и кај останатиот дел од државата. Ваква човечка трагедија веројатно немаше да создадат ниту окупациони сили. Така е кога луѓето цело време ги затварале очите, а сега дојде времето кога веќе не ќе можат да ги отворат. Конфучио вели: – Ако човек не погледне во далечина, тагата му е зада неговите потпетици.Излез професоре! Рече, дека тоа се плаќа! „Плус што мора сите да ме слушат, ако воопшто сакаат спас“! Воопшто не е лесно да го изнајдете вистински пат, кого цело време сте го заобиколувавале!
Автор Мерсел Билали

    

Најново

Бајдевски, Петровска – Кој сака да биде претседател на СДСМ? – Стадион на Канал 77

Sase Ivanovski

Видео: Терористи во Русија нападнале црква и синагога, има жртви

Sase Ivanovski

Смокови нападнале гулабарник во штипско Лакавица – пердуви на сите страни

Sase Ivanovski

Терористички напад во Русија – напаѓачи пукале во црква во Дагестан, убиени се двајца полицајци

Sase Ivanovski

„Макрон ја доведе Франција на чекор од напуштање на ЕУ“

Sase Ivanovski

Трамп: Го избрав потпретседателот на САД

Sase Ivanovski

Се подготвува ли местенка на ЕУРО 2024 – на две селекции им одговара 0:0 за 1/8 финале

Sase Ivanovski

ЦУК: 2 225 повици на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во последното деноноќие

Sase Ivanovski

Нетанјаху повтори дека САД ги задржуваат тиспораките на оружје за Израел, откако Вашингтон веќе ги отфрли тие тврдења

Sase Ivanovski

Несреќа во висококатница во Азербејџан – паднал лифтот, во него имало пет жени

Sase Ivanovski

Во Битола контра парада со знамиња со исус и црковни совети за “вистински семејни вредности“

Sase Ivanovski

УШТЕ ЕДНА КОБНА НЕСРЕЌА НА ХАЛКИДИКИ Загина 25-годишен Албанец

Sase Ivanovski

Внук (19) ја нападнал својата баба во Охрид

Sase Ivanovski

„Фајненшл Тајмс“: Србија индиректно извезла муниција во Украина вредна 800 милиони евра

Sase Ivanovski

Бројот на Египќани кои починаа за време на аџилакот во Саудиска Арабија се искачи на 672

Sase Ivanovski

УЕФА го казни и Фудбалскиот сојуз на Албанија

Sase Ivanovski

Компјутерска измама кружи во Албанија, премиерот Рама ги предупреди граѓаните

Sase Ivanovski

Курти со повик до малцинските заедници да се пријавуваат за работа во јавните институции

Sase Ivanovski

Пеп Гвардиола одмора во Дубровник

Sase Ivanovski

Руско МО: САД сносат „одговорност“ за нападот на Украина на Крим

Sase Ivanovski

„Не се штедете“! – Петар Ниновски и Живко Мукаетов ги советуваа младите на денешната конференција „Чувари на мудроста“

Sase Ivanovski

VIKING CRUISES – Доаѓаат два нови брода

Sase Ivanovski

Со новиот српски воз од Белград до Скопје ќе се патува за помалку од два часа

Sase Ivanovski

ФЗО НЕ ПРАВЕЛ КОНТРОЛА КАКО СЕ ТРОШЕЛЕ ПАРИТЕ ЗА ЗДРАВСТВО Алармантен извештај на Државниот завод за ревизија

Sase Ivanovski

БИТИЌИ ВЕЛИ ВО ИЗБОРНА КАМПАЊА СЕ ВОДИ ЛИЧНА БИТКА Еден од кандидатите за лидер не верува во социјалдемократските вредности

Sase Ivanovski

Галант: Израел е подготвен за „секаква акција што може да биде неопходна во Газа, Либан и дополнителни подрачја“

Sase Ivanovski

Зелените со амбиција да станат дел од мнозинство во Европскиот парламент

Sase Ivanovski

Олена Зеленска: Најлошо е ноќе, плачам и внимавам децата да не ме видат

Sase Ivanovski

Мисајловски: Ќе го вратиме достоинството на Армијата

Sase Ivanovski

Стојаноска: Кадрите за министри во новата Влада на ВМРО-ДПМНЕ се чесни, вредни, посветени и екстремно подготвени

Sase Ivanovski

Земјотрес со јачина од 6,1 степен по Рихтер ја погоди Венецуела

Sase Ivanovski

Ристески: Ќе покажеме дека не се сите исти

Sase Ivanovski

Муцунски: Да ги исполниме стратешките цели и да ги одбраниме идентитетските прашања, а дипломатијата да ја употребиме во функција на економијата

Sase Ivanovski

Поради обилни врнежи и блокирани патишта, сообраќајот од Велес и од Куманово кон Скопје се пренасочува од Хиподром кон обиколницата

Sase Ivanovski

Тренчевска: Нема нов почеток со стари корумпирани кадри

Sase Ivanovski

Стејт департмент: Изјавата на Мицкоски за употребата на името е во согласност со договорот

Sase Ivanovski

Почина поранешниот пратеник од Кочани, Миле Андонов

Sase Ivanovski

Деспотовски: Мора да обезбедиме секој член што сака да гласа, да гласа

Sase Ivanovski

Нападнат е Киев – ранети најмалку две лица, ракети летале околу станбени згради

Sase Ivanovski

Адвокатски тим бесплатно ќе ја брани жената од Кратово која им пресуди на сопругот и свекорот

Sase Ivanovski

Лукаревска: За неколку дена ВМРО-ДПМНЕ погазија многу ветувања

Sase Ivanovski

Тетовци ги санираат последиците од големото невреме

Sase Ivanovski

Битиќи: Размислувам за кандидатура за лидер на СДСМ, но на партијата не и се потребни дополнителни поделби

Sase Ivanovski

ЦЕЛА УЛИЦА СО РАСФРЛЕНИ БЛОКОВИ ОД ЛИМ Невремето направи хаос и во Аеродром

Sase Ivanovski

Одрони и помали свлечишта од наплатна станица Глумово до Карпалак и Групчин

Sase Ivanovski

Претрес во Тетово, пронајдена дрога

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Валдера ја промовираше новата песна “Заборави”

Sase Ivanovski

СВЛЕЧИШТЕ НА АВТОПАТОТ СКОПЈЕ-ТЕТОВО Возилата не можат да се движат

Sase Ivanovski

Крмов побара од Мицкоски да даде заклетва без Северна

Sase Ivanovski

АЈДЕ НЕКА Е ЗА АРНО, ЗА УБАВО, ОД ВЕЧЕРВА МИЦКОВСКИ Е ПРЕМИЕР: Собранието избра Влада на Република Северна Македонија

Sase Ivanovski

Мицкоски: Ќе морам да ја кажам таа срамна придавка

Sase Ivanovski

Гаши: Владата ќе се гласа најдоцна до 23 часот, можно е пак да снема струја

Sase Ivanovski

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Sase Ivanovski

БОГОЈЕСКИ: ЕДНА ИСТОРИСКА ФОТОГРАФИЈА за моите правнуци… дедо Петар сликан со легендарниот пловен дрон Stalker 5.0 – Made in Ukraine, со кој е потопена 60% од руската црноморска флота – Черноморский флот ВМФ России

Sase Ivanovski

БОГОЈЕСКИ: Проблемот е што нема да имаме КРЕДИБИЛНА опозиција, што е опасно по државноста!

Sase Ivanovski

Бизнисменот Јахоски се придружува на коалицијата на Мицкоски?

Sase Ivanovski

Поплавени подруми и куќи во Тетово – барање да се исклучи струјата во градот, има опасност од струен удар

Sase Ivanovski

Нимиц: Употребата на уставното име во писмена, но не и во усна форма ќе предизвика континуирани проблеми и конфузија

Sase Ivanovski

Екс пратеникот од СДСМ паднал од кровот на викендичката на Осогово и починал

Sase Ivanovski

Поплавени куќи во Тетовско, пожарникарите бараат исклучување на струјата во градот

Sase Ivanovski

ЛУД ДИЗАЈН НА ЗГРАДА ВО ЗЛАТИБОР

Sase Ivanovski

Почина осуммесечно бебе на пат кон скопските клиники – било неухрането

Sase Ivanovski

НЕВРЕМЕ ВО СКОПЈЕ Во градот е хаос, паднати паноа, дрвја, сообраќајот е парализиран

Sase Ivanovski

Почина Исуф Кадриу, беше уредник на Алсат и дописник на РСЕ

Sase Ivanovski

Мисовски: Направивте општа хистерија дека ќе го вратите името и ќе го поништите Договорот со Бугарија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Стојан Андов беше еден од ретките политичари кој има дадено оставка од функција во Македонија

Sase Ivanovski

Филипче: Формирањето на Комисијата за етика е чекор кон создавање подемократска и поодговорна СДСМ

Sase Ivanovski

МНР ги повикува македонските државјани да го напуштат Либан

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Километарска колона на влез во Скопје кај Автокоманда – причина е падната метална ограда од надвозник, паднати дрва и големи езера во кои пропаднаа коли и се расипаа

Sase Ivanovski

Синдром на неказнивост

Sase Ivanovski

Град Скопје: Општините а не градот е надлежен за дератизација или постапување во случаи со змии, други влекачи или глодари

Sase Ivanovski

Цистерна се превртела на автопатот Градско – Велес

Sase Ivanovski

Контраадмиралот Риналди нов командант на Операцијата на ЕУ во Медитеранот „Ирини“

Sase Ivanovski

СИРИЗА: Го осудуваме новото прекршување на Договорот од Преспа од господинот Мицкоски

Sase Ivanovski

Младата Мартина од Битола е девојката која загина во Грција Трите нејзини другарки се во болница

Sase Ivanovski

Инфраструктурните проекти кои сега ги ветува ВМРО-ДПМНЕ се почнати од владата на СДСМ, рече Ковачевски

Sase Ivanovski

Родители, не ги отфрлајте вашите деца, бидете спектакуларно непослушни – Парада на гордоста во Скопје

Sase Ivanovski

Не чекајте како мене 44 години, не барајте изговори, станете татковци – нема поубаво: Марко „Дај побрзај“ за татковството

Sase Ivanovski

(ФОТО) ЖЕШКО СЕЛФИ ОД АМАЛФИ Џеј Ло не крие дека ужива сама на јахта

Sase Ivanovski

ОСМИ ПО РЕД Нов напад врз украинската енергетска инфраструктура

Sase Ivanovski
Вчитувам....