33.8 C
Скопје
13/06/2024 17:01
МАКТЕЛ

  

     

 

Недоследно е по 2016 година ДУИ да зборува за волјата на граѓаните

      

Не може волјата на гласачите еднаш да се толкува на еден начин, а другпат на друг. Токму така се однесува ДУИ кон волјата на гласачите од 2006 година досега, а особено различно ја толкуваше и волјата на Албанците и волјата на Македонците во 2016 година, пишува Вистиномер.
Текстот го пренесуваме во целост:
Сè уште актуелниот шеф на дипломатијата и претседателски кандидат на неодамнешните избори, Бујар Османи во интервју за национална телевизија даде изјава која може да се оцени како недоследна:
По трет пат го одговарам истото прашање. Има разлика помеѓу погледите и интересите на политичките партии и државните обврски кои што произлегуваат од договорите кои што сме ги постигнале. И затоа, не е прашање дали сакаме ние да соработуваме со една политичка партија или не, туку граѓаните одлучуваат. И волјата на граѓаните треба да се почитува. Така што, наша обврска е таа волја на албанскиот народ да ја почитуваме. Граѓаните ја завршија својата работа. Албанците го определија својот претставник, сега наше е да ја преточиме таа волја во реалноста…

   

Образложение:
Изјавата на шефот на дипломатијата Бујар Османи дека во новата извршна власт мора да партиципира ДУИ, бидејќи тоа било волјата на гласачите и бидејќи тоа е во духот на Охридскиот рамковен договор, е недоследна и тоа по повеќе основи.
Но, основата на недоследноста е околу толкувањето на волјата на гласачите. Имено, точно е дека Коалицијата на ДУИ освои 19 пратенички места со околу 137 илјади гласови (конечни неофицијални резултати). И со тоа е партија со најголем број освоени гласови и мандати помеѓу албанската, турската и ромската популација во државата. И точно е, дека следејќи ја реалност после 2001 година, генерално владите се составувале по принципот победник со победник, со мала отстапка во 2006 година, кога во првата Влада на Никола Груевски, тој се определи за коалициски партнер да ја земе ДПА, наместо ДУИ. Оттогаш, па сè до 2016 година, во неколкуте влади на Груевски после неколкуте редовни и вонредни избори, во Владата секогаш влегувал победникот во албанскиот кампус, а тоа била ДУИ.

Не гласачите, туку политичката реалност во 2016 ја состави владата

 

Но, во 2016 година, по изборите кои уследија по вонредно тешка политичка криза, која започна уште од декемвриското исфрлање на пратениците од опозициската СДСМ во 2012 година и покрај таквата доследност на почитување на волјата на избирачите од страна на Груевски и покрај т.н. Мајски договор помеѓу двете партии од 2007 година, за почитување на истиот принцип, ДУИ е тој што не сакаше да ја почитува волјата на граѓаните на изборите и реши наместо со ВМРО-ДПМНЕ да направи коалициска влада со СДСМ. А резултатите од изборите во 2016 година беа такви што и покрај сиот опозициски енергетски набој, ВМРО-ДПМНЕ освои повеќе гласови од СДСМ и беше победник во условно речено македонскиот кампус гласачи. Затоа, може да се каже дека тогаш Османи и ДУИ ја гледаа волјата на гласачите како прилично растеглива категорија.

   

     

И кај гласачите Албанци и кај гласачите Македонци. На пример, ВМРО-ДПМНЕ тогаш освои за околу 16 илјади гласачи повеќе од СДСМ, но уште поважно, гласовите кај ДУИ (85 илјади), се за цели 38 илјади помалку од гласовите на БЕСА, АА и на ДПА во тоа време (збирно 128 илјади). Но, тогаш, ДУИ не ја интересираше волјата на гласачите, туку се приклонија на политичката реалност.

Охридскиот не диктира кој со кого мора да состави влада

Втората недоследност во изјавата на Османи е дека таквото устројство не е директно поврзано со Охридскиот рамковен договор, ниту со Уставот (член 90) и законите кои произлегуваат по имплементацијата на тој договор. Имено, никаде, ама баш никаде не пишува дека влада мора да состави тој што победил кај Македонците и тој што победил кај Албанците, условно кажано. Влада, според Уставот составува оној на кој му е врачен мандатот од страна на претседателот на државата, а кој ќе успее да обезбеди мнозинство пратеници во Собранието. Тоа што досега никогаш влада не е направена и без претставници на доминантни албански партии е чисто политичко уважување на реалноста на сите носители на извршната власт од 1990 година до сега.

Зошто гласачите од ВЛЕН би биле помалку вредни Албанци?

Конечно, Османи поставува уште една недоследност во изјавите во интервјуто. Тој во еден момент вели дека ако македонскиот партнер си избира со кои Албанци ќе прави влада, гласачите на ДУИ можеле да се запрашаат зошто тогаш гласаат, ако не се почитувал нивниот глас. Недоследноста на Османи произлегува од реалноста. Прво, точно е дека добар дел од гласовите за коалицијата на ДУИ не се само Албанци. Но, уште поважни се бројките. Зошто преку 107 – те илјади гласачи на коалицијата ВЛЕН би биле помалку вредни од преку 137-те илјади гласачи на коалицијата предводена од ДУИ. Зарем и тие гласачи немаат право да се запрашаат, чуму гласаат, ако макар и само еден глас повеќе решавал кој ќе ги претставува во извршната власт?

Таква била демократијата, вели Османи. Не баш. Демократијата вели дека владее оној што лесно ќе состави мнозинство за владеење, а прв што ги прави тие обиди, е оној што ќе го добие мандатот.
Поради сите погоре посочени аргументи, изјавата на Бујар Османи дека во новата влада мора да влезе ДУИ зашто бил победник во албанскиот кампус и затоа што така налагал духот на Рамковниот договор, е недоследна.

    

Најново

Курти: Жртвата вредеше, денес Косово е поразвиено од кога било досега

Sase Ivanovski

СЛАВЕСКИ ЗА МЕДИЦИНСКИОТ ФАКУЛТЕТ НА РАМИЗ МЕРКО: Бог нека ни е на помош!

Sase Ivanovski

ФОКУС: ДЕЛОВНИОТ ПАРТНЕР НА ТАТКОТО НА АРСОВСКА ГРАДИ БАЛКАНСКА БИЗНИС ИМПЕРИЈА

Sase Ivanovski

Орбан: Срамна е одлуката на Европскиот суд на правдата да ја казни Унгарија со 200 милиони евра за нејзината миграциска политика

Sase Ivanovski

Европскиот суд на правдата ја казни Унгарија со 200 милиони евра поради непочитување на правилата за азил

Sase Ivanovski

МИ СЕ ГАДИ ОД ЦРНАТА ПРОПАГАНДА ПРОТИВ СИЉАНОВСКА

Sase Ivanovski

ФУРКАН САЛИУ ЗА РАМИЗ МЕРКО: Следната реформа во здравството… Немој да се разболиш!

Sase Ivanovski

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА СОБРАНИЕТО НА РСМ АФРИМ ГАШИ СО АЛБАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ БАЈРАМ БЕГАЈ

Sase Ivanovski

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со претседателот на Црна Гора, Јаков Милатовиќ

Sase Ivanovski

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со министерот за надворешни работи на Република Србија, Марко Ѓуриќ

Sase Ivanovski

Средба Џафери-Бегај: Северна Македонија и Албанија се повеќе од само соседски земји

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЗНАЕТЕ ЛИ КОЈА Е НАЈПОВТОРУВАНАТА РЕЧЕНИЦА ВО БИБЛИЈАТА? ДУРИ 365 ПАТИ СЕ ПОВТОРУВА!

Sase Ivanovski

Грчкиот новинар и аналитичар, Сидерис: Прекршувањето на Договорот од Преспа ќе создаде проблеми за европскиот пат на Северна Македонија наместо тензија меѓу Атина и Скопје

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Бостон направи уште еден чекор кон НБА титулата, „Селтикси“ водат 2:0 против Далас

Sase Ivanovski

Запалена куќата на вујкото осомничен за убиството на 11-годишното девојче во Грција

Sase Ivanovski

ПОЛСКА ВОВЕДУВА БАФЕР ЗОНА НА ГРАНИЦАТА СО БЕЛОРУСИЈА, ВО ДЛАБОЧИНА ОД 1 КИЛОМЕТАР НЕ СМЕЕ ДА ИМА НИКОЈ, ОСВЕН ГРАНИЧАРИ И ПОЛИЦИЈА

Sase Ivanovski

ОПАСЕН РАЗДОР СЕ СПРЕМА ВО СДСМ, ЌЕ ГЛЕДАМЕ ЛИ КОМУЊАРСКА ПАНОРАМА?

Sase Ivanovski

Работна група на Министерството за правда ги детектирала слабостите на актуелниот Закон за јавното обвинителство

Sase Ivanovski

Универзитетот на Мерко ќе образува лекари.Министерот кој му е сопартиец, му дал лиценца за медицински факултет

Sase Ivanovski

МАПАС: Членовите со бенефициран стаж до 17 септември да изберат дали ќе го продолжат членството во задолжителен пензиски фонд

Sase Ivanovski

Средба Османи- Пападопуло Почитувањето на Преспанскиот договор и поддршката од Грција клучни за европската интеграција на Северна Македонија

Sase Ivanovski

Левица: ДПМНЕ институционално го подреди трудот на работниците под економските и бизнис интересите

Sase Ivanovski

Лефков: Преспанскиот договор се однесува на институциите, ги поттикнувам граѓаните да го користат името Македонија

Sase Ivanovski

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со Денис Беќировиќ, претседавач на Претседателството на БиХ

Sase Ivanovski

Османи: Проширувањето на ЕУ е еден од најуспешните мировни проекти на европскиот континент

Sase Ivanovski

Деспотовски: Функционерите ќе бидат одговорни на луѓето, не на централата во Скопје – воведуваме директен избор

Sase Ivanovski

И покрај топлотниот бран, нема законска можност школската година да заврши порано

Sase Ivanovski

МОН: со поддршка од ЕУ изработивме нов електронски дневник, по тестирањето ќе започне неговата официјална примена

Sase Ivanovski

Герасимовски: Детските реквизитите кои беа искршени од вандали се реконструирани или заменети со нови

Sase Ivanovski

Петровска ја почна камапањата за лидер на СДСМ, го презентира „Манифестот за Социјалдемократија“

Sase Ivanovski

ЛДП: Мерката на Мицкоски за реорганизација на здравството и намалување на бројот на пратеници е уште една од нашите „позајмени” програмски определби

Sase Ivanovski

Миша Поповиќ: Управните и Надзорните одбори досега беа места каде што се „ухлебуваа“ партиски кадри

Sase Ivanovski

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамки на состанокот на министрите за надворешни работи на Процесот за соработка на Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), кој се одржува во Скопје, оствари билатерална средба со министерот за надворешни работи на Босна и Херцеговина, Елмедин Конаковиќ

Sase Ivanovski

Почна Министерскиот состанок на ПСЈИЕ Османи: “Членство во ЕУ на сите учесници во ПСЈИЕ е гаранцијата за стабилноста и наш приоритет”

Sase Ivanovski

ТИНЕЈЏЕР СО АВТОМОБИЛ УДРИЛ ВО ПОВОЗРАСНА СКОПЈАНКА – жената е хоспитализирана во Еразмо

Sase Ivanovski

Филипче: Секретар за односи со општинските организации – ново тело за подобра внатрепартиска комуникација

Sase Ivanovski

Дерала: Се надевам дека националистичката хистерија нема да продолжи

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) УКРАИНКА ИЗБЕГА ОД РУСКА ОКУПАЦИЈА ПРЕКУ УНИШТЕН МОСТ СО ТОА ШТО ГО ПОКАЖА ПАСОШОТ НА ДРОН НА УКРАИНСКАТА АРМИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НЕКОЈ НАРКО БОС ИМА МНОГУ ЛОШ ДЕН ДЕНЕСКА: ПОЛИЦИЈАТА ВО ЕЛ САЛВАДОР ЗАПАЛИ 3 ТОНА КОКАИН ВРЕДЕН 70 МИЛИОНИ ДОЛАРИ

Sase Ivanovski

МИТАНОВСКИ: СДСМ Е ВО КОМА, ЗАТОА МУ ТРЕБА ЛЕКАР?!

Sase Ivanovski

ЦУК: Мечка убила и изела овци во гостиварско Равен

Sase Ivanovski

Јанкулоска: Заев треба да размисли да ми се извини, Груевски си замина како што се оди на одмор

Sase Ivanovski

Новата влада во Северна Македонија да ги почитува меѓународните обврски, велат САД и Франција

Sase Ivanovski

ИЗЛОЖБА ПОСВЕТЕНА НА Д-Р АЛЕКСАНДАР СИНГЕР ВО МЕМОРИЈАЛНИОТ ЦЕНТАР НА ХОЛОКАУСТОТ

Sase Ivanovski

Невремето предизвика хаос во Србија

Sase Ivanovski

Курти: Ја цениме улогата и поддршката на НАТО за Косово

Sase Ivanovski

Кристијано Роналдо e најдобриот стрелец во историјата на ЕП

Sase Ivanovski

(Видео) Британскиот политичар и водител Најџел Фараж го гаѓаа со камења и влажен цемент

Sase Ivanovski

Од каде што доаѓам срамота е да ти лепат рацете…

Sase Ivanovski

Каков е квалитет на водата во Охридското Езеро?

Sase Ivanovski

Блинкен се сретна со Нетанјаху

Sase Ivanovski

Тензии на границата меѓу двете Кореи: испукани серија истрели

Sase Ivanovski

Се урна руски воен авион, загина целиот екипаж

Sase Ivanovski

ЦУК: Девет пожари на отворено во изминатото деноноќие

Sase Ivanovski

Серија земјотреси го погодија Крит за помалку од половина час

Sase Ivanovski

Поскапеa лебот на кришки, переците и кифлите

Sase Ivanovski

Руските сили зазедоа две села во Украина, соопшти руското Министерство за одбрана

Sase Ivanovski

За помалку од еден месец ДНК промовираа два нови дуети и видео записи

Sase Ivanovski

(Видео) Банкар милионер нокаутирал жена среде улица: – не можела да стане

Sase Ivanovski

ЦУК со совети за внимателност и заштита од змии

Sase Ivanovski

Лога: Како „Европски фронт“ ја прифативме поканата на ВМРО-ДПМНЕ да разговараме за сите важни прашања за државата

Sase Ivanovski

ЗНМ и УНДП доделија награди на тема „Креативност и новинарска етика“, новинарката Вурмо од ,,Фокус” меѓу наградените

Sase Ivanovski

„Земи здив, нурни во добра книга“ со попусти до 60 отсто на книгите од „Арс Ламина“

Sase Ivanovski

Ќе имаме 20 министерства за помалку од 2 милиони жители: „Треба да ги следиме препораките на Европската комисија, иако ова не е реформски закон“

Sase Ivanovski

Куновска: СДСМ оди по пат од кој нема враќање, а тоа не е добро не само за СДСМ, туку пред се за државата

Sase Ivanovski

Епилог од европските избори: „Свртувањето кон десно е неповолно за проширувањето и Македонија“

Sase Ivanovski

Вучиќ и одговори на американската амбасада во Босна и Херцеговина: „Ве молам кажете ми каде пишува тоа!?

Sase Ivanovski

Герт Вилдерс потврди дека е постигнат конечниот договор за новата холандска Влада

Sase Ivanovski

Тајмс: Со Украина не управува Зеленски

Sase Ivanovski

Кумановец објавувал експлицитни фотографии од поранешната сопруга

Sase Ivanovski

Тешко повреден 20-годишен рудар од Пробиштип

Sase Ivanovski

Компанијата ЗЕГИН ги обедини граѓаните во хуманитарна трка

Sase Ivanovski

Свекрвата ја нападнала снаата во Скопје

Sase Ivanovski

Бројот на странски туристи за четири месеци зголемен за 19,3 проценти

Sase Ivanovski

Незири: Министерот ќе одлучи дали ќе има кратење на наставата, „Меѓаши“: Компромисот е во креативни решенија

Sase Ivanovski

Приведена 21-годишна девојка барана со потерница

Sase Ivanovski

Пријави против двајца кумановци, осомничени се дека извршиле обљуба и силување врз поранешните сопруги

Sase Ivanovski

Десетици познати жени во новиот проект на Сара Мејс: Сите вие сте хероини!

Sase Ivanovski

Професорката Алексиќ за „заклучувањето крајни оценки“: Дали сме берза за оценки?

Sase Ivanovski

„Матурски помпи“, а завршиле задолжително средно – Родителите на голем трошок

Sase Ivanovski
Вчитувам....