20.8 C
Скопје
26/05/2024 16:25
МАКТЕЛ

  

     

 

Не го напуштив јас СДСМ, се самонапушти (самораспушти) СДСМ

      

Приказната за СДСМ во “нашата земја!” е долга и широка, колку што се долги годините од осамостојувањето на Македонија и колку што ни е широка земјичката – в долж и попреку. Ете, случајот сакаше, низ таа долга и мачна приказна, да се плеткам и самиот – од првиоте парламентарни избори, 1990, претседателските избори 1999, големата загуба 1998, кога “народот беше во право и кога греши!”, победата 4 години подоцна, со владата Guns N’ Roses, расточувањето – со пребегот и кам бекот на Тито Петковски, се до последното изборно крешчендо пред неколку дена. Ако ги изземам претседателските избори 199, кога Црвенкоски ни нареди да ги чуваме изборните резултати по струшките села (јас со Бузлески во Лабуништа), се друго е “исто како и досега”, што би рекол Али, додека Тито Петкоски, денеска, безочно лаже како тој побарал да се повлечат активистите со скршени глави, а со тоа да се прекине и гласањто! “Причам ти приче”!

   

На личен план, во оваа хроноловијa, влегува и 2005-та, кога, неподносливатa леснотија на владеењето на Бучкоски, достигна дереџе, после кое немаше – назад. Свитка лист, отиодв на “Бихачска”, на тогашниот организациски секретар Олиовер Спасовски, му се заблагодарв за членството – написмено. Писменцето – повлекување од СДСМ,истиот ден, дамата со “неограничен демокраски капацитет!”, Шеќериндка, го прекрсти во оставка, те ја прифати “оставката!” ( поднесена на “Бихаќска”!) и во функција на потпретседателка на Владата, ме рaзареши од функцијата!
Го напуштив, ли, јас СДСМ, или, пак, СДСМ, самиот себе си, се самонапушти (самораспушти)!?

 

Моето скромно мислење, долго искуство и уште подолго паметење, ме водат на заклучок дека е во прашање – второто. СДСМ самиот себеси се самонапушти – до самораспуштање!
Причините за тоа не треба да се бараат надвор од себе си. Што можеш сам себе си да си направиш, никој не може да ти направи. Она што СДСМ го влече надолу како сидро, уште од пред осамостојувањето (СКМ ПДП), преку транзицијата до денес, е негативната кадровска селекција. Земете ги Бучковски и Заев, како негативен, односно Никола Попоски, како позитивен аспект. Од кадровскиот кадровски шешир, да го извлечеш Бучкоски, првин како портпарол, а потоа и како лидер-наследник и конечно премиер, е исто што и немање минимум чувство кај еден кадровик.

   

     

Да го помилуваш Заев, за да го ставиш за лидер, кој една година ќе ти грее и чува столчето на “Бикаќска”, е нешто повеќе од кадровско прашање и навлегува во моралните компетенции. Од друга страна, да се откажеш од услугите на Никола Попоски, како спикер, или министер за финасии, само затоа што бил “шкрт!” кон партиските послушници, подопашници легнати на државни јасли, е исто така, пар екселанс негативна селекција. И гледајте, сега чудо. Низ сите тие перипетии, на сцената, или, зад завесата, лебди портретот на Бранко Црвенкоски. И кога од неговиот лик и дело градевме ПР државник -поединец, а не афирмиран владин кабинет, што продолжи со напуштањето на владата и преселбата во покомотниот претседателски кабинмет, со оставањето на СДСМ по принципот “и по Тито-Тито” (колективно претседателство!), вазалството на Шеќеринска и Бучковски, па се до денес.

Негативна селекција водена од лидерот, дополнително стимулирана и селектирана од Наташка Савова, “урбаната легенда!” која не трпи провинцијалци, е сеидбата, за она што СДСМ го жнее денес. Да не зборуваме за вродената, длабоко вкоренета, практично, кодот на СДДСМ: е самобендисаност, надуеност, препотентност, надменост, блискост со народот и членството додека трае кампањата, сшппоред принципот “помина љуњата – еба ти гуњата”! Жално е и неправедно што сетоа тоа, на крајот, се кистури врз грбот на довчерашниот претседател Стево Пендаровски. Човекот, кој за поединци-челници во СДСM беше баласт, цеден во кандидатурата до последен момент. А, всушност, тој бил локомотивата за СДСМ. На своето, односно нивното конто донесе сто илјади гласови повеќе. Сатисфакција за него, ШЛАКАНИЦА за СДСМ!

Не е во прашаљње само “кондициојата” на СДСМ, како што вели внимателно-скромниот Пендаровски. Во прашање беше опструкцијата на самозамислените ведети, кои, на својот внатрешн противкандидат му пуштаа јавни пацки, всушност, отворени сопки, самопромовирајќи се себе си на два-три внатрешни, саморесорни измислени настани. Користејќи за себепромоција настани кои ги параа срцата на граѓаните, како оној со убиството на малото девојче во Скопје. Сега што? Народот и членството се оставени со прстот в уста. Една мала група, ќе си гио топли задниците во собраниските клупи, никој за ништо нема да ја есапи, а тие однапред се изесапија – ИМУНИТЕТОТ му е мајката!!!

Веле Митаноски

    

Најново

БОГДАНОВИЌ: СРБИТЕ ДОЖИВЕАЈА ГЕНОЦИД ВО ХРВАТСКА ЗА ВРЕМЕ НА ОЛУЈА

Sase Ivanovski

БЕЛГРАДСКИОТ МУФТИЈА: СРБИЈА НЕ ЗАСЛУЖУВА ДА БИДЕ ОЗНАЧЕНА КАКО ГЕНОЦИДНА ЗЕМЈА

Sase Ivanovski

Герапетритис: Договорот од Преспа не може еднострано да се поништи

Sase Ivanovski

Али за прв пат направи грешка, дел од пратениците ќе му ги купат, вели Апасиев

Sase Ivanovski

Спасени четирите залутани лица меѓу кои и дете со чамец од клисурата на Пчиња

Sase Ivanovski

ФУРНА КАДИНО СЕ ГЕНИЈАЛЦИ, ИЗВЕЗУВААТ СМРЗНАТ БУРЕК ЗА ЦЕЛА ЕВРОПА

Sase Ivanovski

Мицотакис: Северна Македонија може само корист да има од добрите односи со Грција, европскиот пат минува низ Атина

Sase Ivanovski

Пандев даде гол за Тимот на светот, Мурињо го нарече МАКЕДОНСКИОТ КРАЛ!

Sase Ivanovski

Мојсоска: Прв закон што ќе го поднесеме е Законот за една изборна единица

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) „Се извинувам Кежаровски тука живее?“ – објавен трејлерот за документарниот филм за случајот „Ореше“

Sase Ivanovski

Бислимовски најави можно продолжување на евтината струја до 16 часот

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ: Се уште нема конечен договор со ЗНАМ, разговорите се одвиваат во позитивен дух

Sase Ivanovski

Гром го остави без струја три и пол часа поширокиот дебарско – струшки регион

Sase Ivanovski

Нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Sase Ivanovski

ДАНЕЛА ГО ВРАТИ СКОПЈЕ ВО СРЕДЕН ВЕК: Булеварот „Кочо Рацин“ со денови во целосен мрак

Sase Ivanovski

Жестоко гранатирање на Харков: Најмалку 12 загинати и десетици ранети во напад на хипермаркет

Sase Ivanovski

Чествуваме 90 години од раѓањето на Петре М. Андреевски: Објавена „Македонска љубовна лирика“ – најобемниот тематски избор од современата македонска поезија приреден досега

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: Немам видено бел ден поради слабостите на Системот за управување со кризи

Sase Ivanovski

Стоилковски: Дали причина за хаосот на Хирургија е системот за компримираниот воздух или има бактерија МРСА?

Sase Ivanovski

Food Republic.mk место каде што се изложени скоро сите мали производители од Македонија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Владино возило кое превезувало функционер, направи гужва на “Васил Главинов” и настана сообраќаен колапс

Sase Ivanovski

Винарија Ерос – Дегустирајте одбрани вина и храна, произведени по стандардите на slowfood концептот

Sase Ivanovski

Десет илјади луѓе се собраа во Кумровец за Денот на младоста и Тито

Sase Ivanovski

„ТИ ДАДОВ ШАНСА ДА ДОЈДЕШ ВО АМЕРИКА, ДА ДОБИЕШ ДОБАР ФАКУЛТЕТ, ТОА НЕ Е ЗА ФАБРИКАТА“ – ексклузивен поткаст на Фактор со нашите иселеници Митре и Софи Кутановски

Sase Ivanovski

МИЦОТАКИС ВЕЛИ ДЕКА ЦЕЛА ЕВРОПА Е НАСПРОТИ МАКЕДОНИЈА: „Постојат строги повици до Скопје да сменат став“

Sase Ivanovski

СЕ ОГЛАСИ ИМЕРЛИЈЕ САЛИУ, ПРВАТА ПРАТЕНИЧКА СО ХИЏАБ ВО МАКЕДОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ: „Ајде сите да внесеме нов дух во политиката“

Sase Ivanovski

Масин: Прво купуваа од пазар, подоцна од Мартиноски, Личеноски и Кондовски, сега дојдовме ние на ред

Sase Ivanovski

„ИЗВИНЕТЕ, БЕВ ПИЈАН“ Вујко ја силувал, па ја убил 8-годишната внука во Романија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НИКИ МИНАЖ Е УАПСЕНА ВО АМСТЕРДАМ Пејачката поседувала дрога

Sase Ivanovski

ПТИЧЈИ ГРИП ОТКРИЕН ВО ГОВЕДСКО МЕСО Болеста се шири меѓу млечните крави во САД

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АКО НЕ МОЖАМ ДА ТРЧАМ, ЌЕ ОДАМ, АКО НЕ МОЖАМ ДА ОДАМ, ЌЕ ПОЛЗАМ Селин Дион расплакана зборува за нејзината болест

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) „САМО ЛУДИ ЛУЃЕ КАКО ПУТИН МОЖЕ ДА ГО СТОРАТ ОВА“ Итно обраќање на Зеленски по рускиот напад на трговскиот центар во Харков

Sase Ivanovski

ТАЖНА ВЕСТ ОД КРАЛСКИОТ ДВОР, СИТУАЦИЈАТА НЕ Е ДОБРА Календарот на Кејт Мидлтон е празен до крајот на годината

Sase Ivanovski

Норвешка ќе го признае постоењето на палестинска држава од 28 мај

Sase Ivanovski

Хајредини: Познато е дека во Македонија не се казнети тие што од Телеком примиле по 2,5 милиони евра

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Стотици луѓе останаа закопани под земја во Папуа Нова Гвинеја

Sase Ivanovski

Во Индија се одржува шестата фаза од парламентарните избори од вкупно седум

Sase Ivanovski

Поранешниот колумбиски претседател Урибе обвинет за измама и манипулација со сведоци

Sase Ivanovski

Британка избодена до смрт на плажа, уапсен тинејџер осомничен за убиството

Sase Ivanovski

Столтенберг бара од сојузниците да ги укинат ограничувањата за употреба на западно оружје од Украина против цели во Русија

Sase Ivanovski

Германија ќе регрутира војници преку „ТикТок“

Sase Ivanovski

НАТО нема да испрати војници во Украина за да не стане дел од конфликтот, вели Столтенберг

Sase Ivanovski

Канада нареди затворање на две компании поради загриженост за националната безбедност

Sase Ivanovski

Рохинџите се на првата линија на граѓанската војна во Мјанмар

Sase Ivanovski

Ден на младоста: Титовите пионери и годинава во Куќата на цвеќето кај Тито

Sase Ivanovski

Стоилковски: На ТОАРИЛУЦ нема лифтови, се оперира на сопствен ризик

Sase Ivanovski

Мицотакис: Ако го влечеш јажето, ќе се скине!

Sase Ivanovski

Пандев даде гол за Тимот на светот, Мурињо го нарече МАКЕДОНСКИОТ КРАЛ!

Sase Ivanovski

Медиуми во ЕУ: Резолуцијата за Сребреница изнудена во поделеното Генерално собрание на ОН

Sase Ivanovski

Хоџај: На Шпанија и другите европски земји не им служи на чест да бидат „во ист брод со Русија“ во однос на Косово

Sase Ivanovski

Макрон се согласи на дебата со Марин Ле Пен пред изборите за Европскиот парламент, таа одби

Sase Ivanovski

Бајден пред воените академици ја истакна посветеноста на САД кон Израел, Украина и Индо-пацифичкиот регион

Sase Ivanovski

Лекарски тим: Состојбата на словачкиот премиер Роберт Фицо е субјективно подобрена

Sase Ivanovski

Македонската изворна музичка ризница претсавена во Рим на манифестацијата „Ден на Светите Кирил и Методиј“

Sase Ivanovski

При контрола во угостителски објекти во Скопје пронајдена дрога, приведени девет лица

Sase Ivanovski

Мицкоски: Следува ново поглавје со работа, одговорност и резултати – Македонија се враќа на народот, да се обединиме под истото знаме за да работиме за заедничката иднина

Sase Ivanovski

77 санкции за пребрзо возење, 27 за непрописно престигнување на територија на СВР Тетово

Sase Ivanovski

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска учествува на 19. Конгрес на Конференција на европски уставни судови во Молдавија

Sase Ivanovski

Рамштајн го ,,запали” Белград: Грандиозен спектакл, но и вода за 220 денари!

Sase Ivanovski

Денот на младоста ја разбуди носталгијата: Се живееше ли подобро во Југославија?

Sase Ivanovski

Учениците во Србија ќе носат униформи во боите на државното знаме

Sase Ivanovski

САД ќе испратат во Украина оружје во вредност од 275 милиони долари

Sase Ivanovski

Претседателката Сиљановска- Давкова во Рим се сретна со претставници на македонската дијаспора

Sase Ivanovski

За продолжениот викенд 12.394 македонски граѓани заминале за Грција

Sase Ivanovski

За три месеци протерани 483 македонски граѓани од Германија

Sase Ivanovski

Деспотовски: Не е време за исполнување на нечии лични амбиции туку да спроведеме нов концепт во работењето на СДСМ

Sase Ivanovski

Виктор Канзуров, бугарски новинар: ВМРО-ДПМНЕ е бугарофопска партија

Sase Ivanovski

Тераса Братиндол е место за сите што сакаат приватните или деловни прослави да ги организираат во природен амбиент

Sase Ivanovski

ИНТЕРЕСНА ПОЕНТА НА ТЕМАТА АБОРТУС

Sase Ivanovski

Средба за соработка помеѓу Движењето ЗНАМ – За наша Македонија и ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

„Можно е да ја спуштиме цената на електричната енергија за домаќинствата“

Sase Ivanovski

Патниците од авионот што се урна кај Загреб се хрватски државјани

Sase Ivanovski

Пронајдени остатоците на авионот што се урна кај Загреб, еден загинат и тројца повредени

Sase Ivanovski

Најавата за нов заем очекувана, поважно е од каде и под кои услови ќе биде земен и како ќе биде потрошен, сметаат експертите

Sase Ivanovski

Дачиќ: На Западот му требаше резолуцијата за Сребреница за да ја оправда својата агресијата во 1999 година

Sase Ivanovski

Стоилковски: Преговорите за идната влада се во напредна фаза

Sase Ivanovski

СИТЕ ШТО ВО МОМЕНТОВ СТЕ ОСАМЕНИ, СЛУШАЈТЕ ГО ТОМ ХАРДИ

Sase Ivanovski

Спасовски: Се создаде перцепција дека ние од СДСМ сме им дале на ДУИ сè што побарале

Sase Ivanovski

Обвинителство истражува зошто цела недела заради технички проблеми се затворени 9 од 12 хируршките сали

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СЕ ПРОДАВА КУЌАТА ОД ФИЛМОТ САМ ДОМА ЗА 5 МИЛИОНИ ДОЛАРИ

Sase Ivanovski
Вчитувам....