13.8 C
Скопје
30/03/2023 14:38
МАКТЕЛ

   

НЕ МОЖЕМЕ ДА ГО СПРЕЧИМЕ КОСОВО ВО ООН Вучиќ вели „тие ќе имаат мнозинство без разлика дали ќе се противиме“

    

Вучиќ потврди дека 90 отсто од објавеното за предлогот во јавноста е точно, а во точката 4 стои дека Србија нема да се противи на членството на Косово во ниту една меѓународна организација. Без разлика дали ќе им се противиме на Советот на Европа, НАТО, ЕУ или не, тие ќе имаат мнозинство кога ќе одлучуваат, рече српскиот претседател.

 

  

рбија не може да го спречи Косово во меѓународните институции, каква што се и Обединетите Нации, додека Приштина не сака да ги формира Заедницата на српски општини, а сака само воен конфликт. Ова се двете клучни пораки кои ги испрати српскиот претседател Александар Вучиќ на денешното образложување на германско-францускиот предлог за кој рече дека Србија веќе ги испратила свој нон-пејпер со забелешки за тоа со што се согласува, а со што не се согласува, пишува Н1.

 

Вучиќ потврди дека 90 отсто од објавеното за предлогот во јавноста е точно, а во точката 4 стои дека Србија нема да се противи на членството на Косово во ниту една меѓународна организација.

  

– Без разлика дали ќе им се противиме на Советот на Европа, НАТО, ЕУ или не, тие ќе имаат мнозинство кога ќе одлучуваат – рече српскиот претседател.

Приштина не сака да ги формира ЗСО, туку само воен конфликт

    

Кога станува збор за формирање заедница на српски општини, Вучиќ вели дека е договорено да се оди со она што е обврска од Бриселскиот договор, но дека косовската страна не го сака тоа.

– ЗСО не може да биде модел на ЗСО, мора да е тоа што е потпишано во Брисел, загрижен сум дека ќе се обидат повторно да преговараат за да не се намалат надлежностите на ЗСО и тоа ќе биде голем проблем. Србите нема да се вратат во ниту една институција пред тоа –  рече претседателот. – Упорноста на формирањето на ЗСО мора да биде и правна и физичка рамка –  посочи Вучиќ.Тој истакна дека во следните неколку месеци политиката на Србија ќе биде да ги зачува мирот и стабилноста по секоја цена.

– Да се ​​воздржиме и да не одговараме на провокациите, освен ако не се загрозени животите и имотот на луѓето како во 2004 година. Мирот и стабилноста не се само пароли, тоа е нешто што враќа и носи живот во Србија, тоа е нешто што ни овозможува да ги зачуваме биолошките опстанок на нашиот народ – рече претседателот. Tој ја обвини опозицијата дека предала сè и посочи дека „предавањето не е опција за мене“, по што доби долг аплауз.

 

Курти во Берлин рекол дека никогаш нема да ги формира ЗСО

Тој додава дека косовскиот премиер во Берлин најавил дека Косово никогаш нема да формира ЗСО, а српските полицајци не сакале да спроведуваат неуставни одлуки, кога бил сменет Ненад Ѓуриќ.

– Нивната единствена намера е да предизвикаат воен конфликт, да нè претстават како агресор – рече Вучиќ.

Говорејќи за барикадите, претседателот посочи на присутните во собраниската сала, наведувајќи дека таму се и дел од луѓето кои ги воделе барикадите.

– Мал дел од западниот свет ги слушна, а за нијанса повеќе оние преку океанот отколку оние од Европа… Во сите депеши, документи и разговори, од Брисел, Берлин, па наваму, (се велеше дека) Србија и Вучиќ подигнаа барикади и сакаат да го нападнат независно Косово –  рече Вучиќ, додавајќи дека режимот во Приштина сака да покаже дека Србија е зло на кое мора да му се стави крај.

Во Рашка ги молев да ги напуштат барикадите

Тој нагласи дека најтешките средби биле со претставниците на народот во Рашка, за кои вели дека биле подготвени да загинат, но не и да се оддалечат од барикадите. – Ги молев да се откажат, ги молев да ги напуштат барикадите затоа што сакав да им ги спасам животите. Знам колку се храбри. Тоа беа драматични ноќи, градовите минуваа од рака на рака, како во филмовите. Се обидов и мислам дека е добро, иако повеќето од нив овде на балконот не се среќни што добро им завршив работа за да ги спасам од конфликти –  изјави Вучиќ.

Испративме наш нон-пејпер во врска со предлогот

Тој додава дека следела руската контраофанзива во Украина и станува јасно дека нема лесно решение за украинскиот проблем ниту на Запад. „Тоа стана очигледно на самитот во Тирана каде бев изложен на жестоки напади на кои решително одговорив српски како што доликува на претставник на граѓаните на Србија“, вели српскиот претседател.

– Во септември потоа ја добиваме француско-германската иницијатива. На 4 декември минатата година добивме малку изменета хартија и 13. Декември станува неформална рамка, неформален дел од преговарачката рамка за Србија во рамките на пристапувањето во ЕУ. Веќе го испративме нашиот нон-пејпер за септемврискиот предлог, испративме сè со што се согласуваме, сè со што не се согласуваме. Кој е патот до нормализацијата што го сакаме. Сакаме нашиот народ да не биде повреден –  изјави Вучиќ.

   

Најново

Синдикатите и Министерството за здравство се договорија, се очекува потпишување на анексот на колективниот договор

Sase Ivanovski

Скопје повторно остана без нови автобуси, градскиот Совет по вторпат ѝ кажа „не“

Sase Ivanovski

ВИДЕО: Уште десет лица се вклучени во случајот со силување малолетничка и изготвување детска порнографија

Sase Ivanovski

Народниот правобранител алармира: За брз кредит од 9.000 денари биле наплатени 75.752 денари?!

Sase Ivanovski

СДСМ: Антонио Милошоски е осудено лице во Германија, близок соработник на Груевски, обвинет во случајот Моќник, главен предводник на политички мотивираната лустрација и докажан извор на лажни вести

Sase Ivanovski

„Тиквеш“ прогласена за компанија со најголем раст на извозот во регионот

Sase Ivanovski

Арсовска со повик до советниците да престанат со блокади, да работат за граѓаните, а не за политичарите

Sase Ivanovski

Јовески: Кандидатите покажаа резултати и беа примени на академијата

Sase Ivanovski

ФОКУС: Битка по битка, Мијалков ја добива војната – Од 6 предмети за кои бил осуден, 5 предмети „висат“, единствено „Трезор“ не може да застари

Sase Ivanovski

ГЛОБАЛНОТО ЗАТОПЛУВАЊЕ Е ФАКТ, САМО ЌОРАВ И БУДАЛА НЕ МОЖЕ ДА ГО ВИДИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СТОИЛОВ СЕ ИЗНЕРВИРА И СО БОКСОВИ ПРЕТЕПА КОМИТА КОЈ МАВАШЕ СО КАМЕЊА ПО ЏКЕМБАРИТЕ

Sase Ivanovski

Директорот Тасевски на финалната презентација на проектот „Анализа на работни позиции – униформиран полициски службеник и полициски инспектор“

Sase Ivanovski

Ковачевски утре во Белград на средби со Вучиќ и Брнабиќ

Sase Ivanovski

Професорот Трајко Славески вели дека владата веќе нема идеја како да ја сопре инфлацијата и презема нелогични мерки кои се непазарни и неприменливи во економските практики

Sase Ivanovski

Претрес во Кавадарци, пронајдена дрога, приведено едно лице

Sase Ivanovski

Јавното обвинителство и MВР потпишаа Протокол за соработка

Sase Ivanovski

Обвинителството постапува за тунелот во „Идризово“, но во моментов не може да соопшти детали

Sase Ivanovski

ШАСИЈА OPEL GSE: ИЗВОНРЕДНА КОНТРОЛА И УДОБНОСТ ПРИ ВОЗЕЊЕТО

Sase Ivanovski

По големите загуби кај Бахмут, Русите планираат да регрутираат уште 400.000 војници кои ќе се борат во Украина

Sase Ivanovski

ТЕЛМА: Барлет Џафери доби диплома за завршена Академија, не сакаше да даде изјава по церемонијата која Габер ја сокри од јавноста

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛЕНИН ПОТЕКНУВАЛ ОД БОГАТО СЕМЕЈСТВО, КЛУЧЕН МОМЕНТ ВО ЖИВОТОТ БИЛА СМРТТА НА НЕГОВИОТ ТАТКО И УБИСТВОТО НА СВОЈОТ БРАТ ОД СТРАНА НА КРАЛСКАТА ВЛАСТ

Sase Ivanovski

Кластер од интернет терористи се виновни за бомбите – МВР се уште не ги апси, но ги следи и трага по нивните мотиви

Sase Ivanovski

ФОТО НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

БРУКА: Скопска апелација ја одложи јавната седница за „Титаник 2“ за 13 април, гонењето на Мијалков дотогаш застарува

Sase Ivanovski

Фон дер Лајен: За односите меѓу ЕУ и Кина одлучувачки ќе биде ставот на Пекинг за војната во Украина

Sase Ivanovski

Јанчева: ВМРО-ДПМНЕ и Арсовска да ја отстапат реконструкцијата на Универзална сала на Владата

Sase Ivanovski

Арсовска: Како градоначалник ниту можам ниту сакам да ја донесам одлуката за отстапување на Универзалната сала на Владата

Sase Ivanovski

Коморскиот инвестициски форум на Западен Балкан го прогласи „Алкалоид“ за водечки инвеститор во регионот

Sase Ivanovski

Јовески за случајот со шестгодишната Јана: Го немаме извештајот од обдукцијата, се уште обезбедуваме докази

Sase Ivanovski

Поради проблеми со срцето, папата Франциск хоспитализиран во Рим, откажани состаноците за утре

Sase Ivanovski

Условна казна затвор од две години за Зоранчо Митровски за случајот Империја, треба да плати и отштета од 1,5 милиони евра во Буџетот

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДВЕ РАБОТИ ГО НАПРАВИЛЕ СТАЛИН МОНСТРУМ СПОСОБЕН ДА НАРЕДИ УБИСТВО НА 20 МИЛИОНИ РУСИ: ПРЕДАВСТВОТО НА СВОЈОТ ИДОЛ МАЛИНОВСКИ И СМРТТА НА ПРВАТА СОПРУГА

Sase Ivanovski

Претседателите Пендаровски и Ван дер Белен се обратија на Македонско-австрискиот економски форум

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КАКОВ САТРАП: ВО ПОСЛЕДНИОТ ГОВОР НА СТАЛИН ВО ПАРЛАМЕНТОТ НА СССР, ДИКТАТОРОТ СЕ ПОФАЛИЛ СО ЛИКВИДАЦИИТЕ НА БОГАТИТЕ И НЕПОДОБНИТЕ??!

Sase Ivanovski

Сенатот гласаше за укинување на правото на Белата куќа да одлучува за војна или мир

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПАНДЕВ ЗА ПРЕСТОЈОТ ВО НАПОЛИ: ФУДБАЛЕРИТЕ СЕ КАКО БОГОВИ ВО ГРАДОТ, ТРИ ГОДИНИ НЕ СУМ ПЛАТИЛ СМЕТКА ВО РЕСТОРАН, ЕДНА БАБА КОМШИКА СЕКОЕ САБАЈЛЕ НИ НОСЕШЕ ПОЈАДОК

Sase Ivanovski

ГЕРИЛА АКЦИЈА НА СДСМ ПРИЛЕП: Лихварски сакате да го задолжите Прилеп!

Sase Ivanovski

ДИМЧЕ АПАСИЕВ: НАЈЛОШ ПРОГНОЗЕР НА СИТЕ ВРЕМИЊА

Sase Ivanovski

НИКОЛОВСКИ: Денес го објавуваме јавниот оглас за практиканти и за истиот први ги запознав едни од најдобрите студенти на земјоделскиот, шумарскиот и ветеринарниот факултет

Sase Ivanovski

НАЈДОБАР МИНИСТЕР ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ ДОСЕГА: Во мандатот на Спасовски четири покачувања на плата и пет бонус плати исплатени на вработените во МВР

Sase Ivanovski

ШОКАНТЕН ПОСТ НА ЛИДЕРОТ НА МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ, ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: АКО САКААТ МУСЛИМАНСКИТЕ ДЕВОЈКИ ДА НОСАТ ШАМИИ ВО ШКОЛО ДА ОДАТ ВО ИРАН ИЛИ САУДИСКА АРАБИЈА?!?!

Sase Ivanovski

ЌЕ СЕ ИЗВИНИ ЛИ МИЦКОВСКИ ЗА ТОА ШТО ГО ПЛАШЕШЕ НАРОДОТ ДЕКА ЌЕ БИДЕМЕ НА СВЕЌИ ПОД ДЕБЕЛИ ЈОРГАНИ?!

Sase Ivanovski

Откако стана дел од бразилската NC Групација, Галеника забележа значителен деловен раст и меѓународна експанзија

Sase Ivanovski

ФЕИТ отвори ФабЛаб за студентите

Sase Ivanovski

ДУИ категорично ги демантира лажните вести на Алсат и Фокус дека сме преговарале со Груевски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ШЕФОТ НА ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА: СИТЕ ОШТЕТЕНИ ОД ЛАЈОНЕС ДА ДОЈДАТ И ДА ПРИЈАВАТ КАЈ НАС

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АДВОКАТКА ПИВОВАРОВА: ОШТЕТЕНИТЕ ОД ПИРАМИДАТА ЛАЈОНЕС МОЖЕ ДА СИ ГИ ПОВРАТАТ ПАРИТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ГРАЃАНИ СВЕДОЧАТ КАКО ИЗГУБИЛЕ СТАНОВИ ВО ИЗМАМАТА ЛАЈОНЕС

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СЕ СТЕГА ОБРАЧОТ ОКОЛУ БАНДАТА НА ЗОРАН ВИТАНОВ: СУДОТ ВЕЌЕ ДОНЕСЕ ДВЕ ПРЕСУДИ ВО КОРИСТ НА ИЗМАМЕНИ ОД ПИРАМИДАТА ЛАЈОНЕС

Sase Ivanovski

Не е унапреден судијата Енвер Беџети кој го „чуваше“ во фиока предметот за Мијалков

Sase Ivanovski

Костовски: Секој храбар политичар мора да гледа во иднината барем 10 години нанапред

Sase Ivanovski

Тамара и Јана не почиваат мирно, правдата треба да биде задоволена, порачаа скопјани

Sase Ivanovski

Владата одлучи да донира хеликоптери на Украина

Sase Ivanovski

Уставен суд екстремно им ги зголемил платите на функционерите?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПО ПАУЗА ОД 2 МЕСЕЦА ПОРАДИ ЗДРАВСТВЕНИ ПРОБЛЕМИ, ЈАКИМОВСКИ СЕ ВРАТИ ВО ЈАВНОСТ

Sase Ivanovski

Маричиќ: Продобивки од ЕУ, а не политизација – тоа го бараат граѓаните од сите политичари и сите партии

Sase Ivanovski

Снимки со дрон од протестот за Јана, граѓаните бараат оставки

Sase Ivanovski

Зеленски тврди дека една западна држава донирала противвоздушен систем кој не функционира

Sase Ivanovski

Ѓоргиевска се дружеше со првата дама на Австрија

Sase Ivanovski

ОСМАНИ: Лансираме нова платформа – Западен Балкан КВАД 100% усогласеност со надворешната политика на ЕУ

Sase Ivanovski

Спасовски на трибина на Факултетот за безбедност: Со низа законски механизми до поквалитетно извршување на полициската работа

Sase Ivanovski

Победи младата мајка Филимена, која ја избркаа од работа додека беше на породилно и ѝ ги бараа парите назад

Sase Ivanovski

Ќе се бираат над 30 нови судии во 13 основни судови

Sase Ivanovski

ИН ВИТРО ЛЕКАРИТЕ ЛАЈК ДИС: Жените во ЕУ сѐ покасно го раѓаат првото дете

Sase Ivanovski

Димитриеска Кочоска: Кога СДСМ е на власт резултатите во економијата се поразителни, ниту нивните „мерки“ не помагаат

Sase Ivanovski

Синот на Џафери и другите сопруги и ќерки ги добија дипломите – медиумите не беа поканети

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОВАА ЗЕЛКА БИЛА АМБАСАДОР ВО БРАЗИЛ – БОЦЕВСКИ: ЧЛЕНСТВОТО ВО НАТО НЕ ЈА ЗГОЛЕМИ БЕЗБЕДНОСТА НА ДРЖАВАТА

Sase Ivanovski

Димитриеска Кочоска: Власта не се бори против сивата економија, ДДВ-то не се собира според планираното, со буџетот направија вештачка слика која не може да се реализира

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВРЕМЕ БЕШЕ НЕКОЈ ДА СЕ СЕТИ: ИЗМИСЛИЈА ЖЕНСКИ ЧЕВЛИ НА КОИ МОЖЕ ДА СЕ СТАВААТ РАЗНИ ГОЛЕМИНИ И ФОРМИ НА ШТИКЛА

Sase Ivanovski

Претрес во кумановско, пронајдена дрога

Sase Ivanovski

НАРОДОТ СЕ КРЕНА НА НОЗЕ И ПОБЕДИ: Постигнат е договор во Израел, одложена е судската реформа

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ УСПЕА ДА ПРОМАШИ И НА ТЕМАТА СТРУЈА, ЗНАЧИ ЧОВЕКОТ Е ТАБУЛА РАЗА!

Sase Ivanovski

АНАЛИЗА: Увоз на работна сила – “меч со две острици”

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КУРТОНИТЕ СЕ СКАРАА ЗА ДРАЖА МИХАЈЛОВИЌ

Sase Ivanovski

Министерот за правда Кренар Лога и министерката за правда на Австрија, Алма Задиќ потпишаа заедничка изјава за зајакнување на соработката во делот на реформите во правосудството

Sase Ivanovski

Годишнина на македонската Агенција за разузнавање, претседателот Пендаровски беше запознат со хибридните закани

Sase Ivanovski

Северина е виновна за навреда на социјален работник, може да оди и во затвор

Sase Ivanovski

Лукаревска: Растот на платите и пензиите доказ дека имаме реални и остварливи решенија за граѓаните

Sase Ivanovski

Екс пратеник на ХДЗ виновен за силување, оди 2.5 години во затвор

Sase Ivanovski

Португалија на шест месеци се откажува од наплатата на ДДВ на основните прехранбени производи

Sase Ivanovski

Leave a Comment