16.8 C
Скопје
16/06/2024 05:37
МАКТЕЛ

  

     

 

Николовски од регионалната конференција Grow Up, Копаоник 2023: Ние сите заедно, целиот балкански регион, треба да го гледаме земјоделското производство како заедничка шанса за настап на пазарот на ЕУ

      

Во присуство на министерката за земјоделство, шумарство и водостопанство на Србија, Јелена Танасковиќ, регионалниот директор за агробизнис секторот на ЕБРД за централна и југоисточна Европа, Миљан Ждрале, претставници на бизнис секторот, државни институции, прехранбената индустрија, експерти во областа на агросекторот и многу медиумски претставници, денеска на Копаоник во Република Србија се одржа најголемиот агробизнис настан, конференцијата „Grow Up“, на која министерот Љупчо Николовски имаше чест да биде говорник.

   

Темата на годинешната Grow Up конференција има за цел да ја дефинира силата и капацитетите на државите во областа на агросекторот, додека темата на панелот на кој говореше министерот Николовски беше „Регионалната поврзаност како можност за развој“. За време на панел-дискусијата беа опфатени и неколку подтеми преку кои панелистите го искажаа своето видување за местото и улогата на агросекторот, можноста за заеднички настап на ЕУ пазарите, во кои производни капацитети треба заеднички да делува регионот и која е улогата на најзначајните производи кои се препознаени како предност на пазарите, а потекнуваат од балканскиот регион.

 

„Ние сите заедно, целиот балкански регион, треба да го гледаме земјоделското производство како заедничка шанса за настап на пазарот на ЕУ. Имаме идеални климатски услови за земјоделско производство и треба да го искористиме тоа што ни го дала приодата. Но, за успех потребно е да настапиме заедно со позначајни количини на стандардизирани производи. Нашите држави во одредени подсектори – градинарство, овоштарство, лозарство, произведуваат релативно мали количини со нестандардизиран квалитет, поради што неможеме да ги исполниме барањата на европскиот пазар, по однос на количини и стандарди. Но, доколку ова го промениме, се здружиме и настапиме заедно, тогаш ЕУ пазарот ќе биде отворен за нас“ рече министерот Николовски.

   

     

Регионот го започна процесот на соединување преку иницијативата Отворен Балкан, која е резултат на визионерскиот пристап на лидерите од Северна Македонија, Србија и Албанија. Опен Балкан ги отвори границите на овие три држави и веќе ги даде очекуваните резултати. Транспортот на стоки и услуги е значително зголемен што влијаеше на зголемена трговска размена помеѓу земјите членки на Опен Балкан. Освен тоа, членките на Опен Балка, заеднички настапуваат на саемите низ светот, заедничките штандови привлекуваат огромна медиумска посетеност што е голем придонес за промоција на регионот.
Иницијативата Опен Балкан покажа колку многу ни значи на сите нас. Сите три земји членки, според некои проценки заштедиле околу 30 милиони часови благодарение на тоа што се воспоставени коридироте за слободно движење и брзите ленти за камионите на Опен Балкан. Според Светска Банка, членките на Опен Балкан досега заштедиле над 3 милијарди евра, од кои половината се заштеда на Србија“ потенцираше министерката Танасковиќ.

Во однос на заедничкиот настап на европските пазари, панелистите се согласија дека нашиот регион има голем потенцијал, но ние мора да се прилагодиме на стандардите кои се применуваат во европските земји.
„Европската Унија е стратешки партнер на Северна Македонија. Јас сум од новата генерација на политичари кои одлучивме да носиме храбри одлуки. Нашиот пат е отворен. Европската Делегација не поддржува со многу проекти кои се финансирани токму од ЕУ. ИПАРД е нашата успешна приказна со максимална искористеност на средствата. Лидери сме и во процесот на консолидација на земјоделско земјиште кој го спроведуваме со поддршка од ФАО. А имаме и други европски проекти со фокус на земјоделството, но ако не ги промениме навиките на нашите земјоделци, ако не произведуваме според стандардите тогаш неможеме да очекуваме успех. Мораме да произведуваме и во доволни количини и со задоволителен квалитет“ подвлече министерот Николовски и го потенцираше успехот кој Северна Македонија го постигна во винскиот сектор, дефинирајќи го виното како производ кој е одлично препознаен на светските пазари.

Конференцијата Grow UP, е најзначајната регионална конференција која ја третира темата за развој на агросекторот. Опен Балкан беше доминатната тема на сите панел дискусии и беше оценето дека иницијативата треба да се зацврствува уште повеќе и да се проширува со нови членки. Воедно, панелистите се согласија дека на Опен Балкан треба да се гледа како на подготовка за влез во Европската Унија.
Во рамките на конференцијата, министерот Николовски оствари средба со Набил Ганги заменик регионален претставник на ФАО за Европа и Централна Азија. На сребата министерот Николовски ги потенцираше резултатите од досегашната соработка и се заблагодари за успешната реализација на проектите кои Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги спроведува со поддршка од ФАО.

    

Најново

Земјотрес синоќа почувствуван во Штип

Sase Ivanovski

Посебен сообраќаен режим утре во општина Илинден поради велосипедска трка

Sase Ivanovski

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со полскиот претседател Анджеј Дуда

Sase Ivanovski

ДАЛИ СМЕ БЛИСКУ ДО ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА, ЕДНАТА Е ВО ГВАНТАНАМО, ДРУГАТА ВО ХАВАНА: На само неколку километри во Куба во исто време се наоѓаат две опасни подморници на САД и Русија

Sase Ivanovski

РУСИЈА ЈА СМИРУВА САД: НЕМА ЗОШТО ДА СЕ СЕКИРАТЕ ШТО ПРАТИВМЕ ВОЕНИ БРОДОВИ ВО КУБА

Sase Ivanovski

ПОДМОРНИЦАТА КОЈА РУСИЈА ЈА ПРАТИ ВО КУБА Е СТРАВ И ТРЕПЕТ ЗА НАТО: Најнова е, стелт е, на нуклеарен погон е, од класата Јасен, се вика Казан, има крстосувачки ракети Циркон

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛУДИЛО: ИДФ НА ГРАНИЦАТА СО ЛИБАН КОРИСТЕШЕ КАТАПУЛТ ОД СРЕДЕН ВЕК СО ОГНЕНА БОМБА

Sase Ivanovski

БОМБА НА ЛИБЕРТАС: Мицковски му ковертирал понуда за министер на Митко Јанчев. Тој размислува

Sase Ivanovski

Филипче: Основата на политиките и одлуките да доаѓаат од најниско кон највисоко ниво

Sase Ivanovski

Богданчанец осомничен дека извршил обљуба врз малолетничка

Sase Ivanovski

Од Кавадарци започна караванот за заедничко претставување на кандидатите за претседател на СДСМ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТЕШКА ПЉАЧКА: ВО ПИОМ СЕ КРЕЧЕЛО ПО ЦЕНИ 11 ПАТИ ПОСКАПИ ОД НОРМАЛНИТЕ!

Sase Ivanovski

Според неофицијални информации, Тошковски ќе биде министер за внатрешни работи, Муцунски за надворешни работи, Кочоска за финансии, Николоски за транспорт, Мисајловски за одбрана, Јаневска за образование…

Sase Ivanovski

Поглаварот на ИВЗ, Шаќир Фетаи упати честитка по повод Курбан Бајрам

Sase Ivanovski

Деспотовски: СДСМ е сериозна партија, потребен е став за клучни прашања

Sase Ivanovski

Факултетот на Мерко нема да почне со работа додека не се исполнат законските услови

Sase Ivanovski

Филипче: Потребна е промена на организациската поставеност за поголемо вклучување на членовите

Sase Ivanovski

Бесплатни дерматолошки прегледи викендов во Градски парк

Sase Ivanovski

Претседателката Сиљановска во Швајцарија ќе учествува на Самитот за мир во Украина

Sase Ivanovski

ДЕТАЛИ ЗА МАСАКРОТ ВО КРАТОВО: Сопругот физички ја нападнал осомничената, удирајќи ја со тупаници во пределот на главата и телото, а потоа со рацете ја фатил за вратот и почнал да ја дави. Таа успеала да се тргне и од кујната зела кујнски нож со кој најпрвин го прободела сопругот, а потоа и неговиот татко

Sase Ivanovski

ЕУРОКОНТРОЛ ГО ИЗВЕСТИ ОБВИНИТЕЛСТВОТО ДЕКА ЗА ВРЕМЕ НА УПАДОТ ВО КОНТРОЛНАТА КУЛА ВОЗДУШНИОТ ПРОСТОР НЕ БИЛ ЗАГРОЗЕН

Sase Ivanovski

Амбасадорката на САД во НАТО, Џулијан Смит: И се заблагодарувам на Северна Македонија за одвојувањето на два проценти од БДП за одбраната

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПАПАТА ПОКАНИ 100 КОМИЧАРИ ОД ЦЕЛ СВЕТ ВО ВАТИКАН, ВЕЛИ ДЕКА НА СВЕТОТ МУ ФАЛИ НАСМЕВКА И СРЕЌА

Sase Ivanovski

Викендов стабилно со пораст на дневната температура, од понеделник повторно локален дожд и грмежи попладне

Sase Ivanovski

ГРЧКАТА ЗАМЕНИЧКА МИНИСТЕРКА ЗА НАДВОРЕШНИ: ВИЕ ВЛЕГОВТЕ ВО НАТО, ТОА НЕ МОЖЕ ДА СЕ СПОРЕДИ СО НЕКОЈ СООБРАЌАЕН ЗНАК ШТО НЕ БИЛ СМЕНЕТ НА ВРЕМЕ

Sase Ivanovski

ИМА ДОВОЛНО ПРОТИВОТРОВ ЗА КАСНУВАЊА ОД ЗМИИ ВО СКОПЈЕ И ВО БОЛНИЦИТЕ НИЗ ЗЕМЈАВА, ВЕЛАТ ДИРЕКТОРИТЕ

Sase Ivanovski

Македонски Концепт во Украина на меѓународен мировен форум на покана на администрацијата на Претседателот Володимир Зеленски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НЕМА ХЕМИЈА МЕЃУ МЕЛОНИ И МАКРОН

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ ОБЈАВИ ВИДЕО КАКО ЛЕПИ СЛИКИЧКИ ВО АЛБУМ ЗА ЕВРО 2024-ТА

Sase Ivanovski

САД за уште една година ја продолжија уредбата за вонредна ситуација на Западен Балкан

Sase Ivanovski

Нова полициска акција во северно Косово, откриено оружје

Sase Ivanovski

ЗНАМ: Игор Филков кандидат за Министер за правда и Горан Минчев кандидат за Министер за јавна администрација

Sase Ivanovski

„БЕЛГРАД ДА ОДГОВАРА И ЗА ГЕНОЦИДОТ ВО ПРИШТИНА“ Косовскиот вицепремиер Бислими бара Србија да се соочи со минатото

Sase Ivanovski

(ФОТО) СЕ МОЛАТ БИТОЛЧАНИ ДА ГИ ПРЕПАРКИРААТ ВОЗИЛАТА Плоштадот „Гоце Делчев“ станува пешачка зона

Sase Ivanovski

Автобусите на ЈСП доцнат повеќе од еден час – граѓаните револтирани, политичарите спротивставени

Sase Ivanovski

Митрески се заколна во Северна, Бендевска ја употреби скратеницата

Sase Ivanovski

Израелската армија продолжува со нападите врз Газа, додека растат тензиите на границата со Либан

Sase Ivanovski

Претрес во Охрид, пронајдена дрога

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Јанкулоска за претрес- Немам време да ги читам лектирите на Груевски, не ме интересираат

Sase Ivanovski

Вкупно 36 пратеници ќе добиваат апанажа од околу 2.000 евра во следните 12 месеци

Sase Ivanovski

Пријавени нови 47 случаи на голема кашлица во изминатата недела, хоспитализирани шест од нив

Sase Ivanovski

Фестивал на видео игри во Diamond Mall

Sase Ivanovski

Најдете проверен изведувач за градба или реновирање во рок од неколку часа – Интернет мајстор

Sase Ivanovski

Папата Франциск: Светот не може да функционира без политика

Sase Ivanovski

Столтенберг: Усогласен е планот за координација на безбедносната помош и обука на Украина

Sase Ivanovski

НАТО усвои план за долгорочна помош за Украина

Sase Ivanovski

Над 800 милиони евра вложени во изградба на станови во 2023 година

Sase Ivanovski

Столтенберг: Украина има право да се брани од напади гаѓајќи цели во Русија

Sase Ivanovski

Путин: Светот се приближи до точка од која нема враќање

Sase Ivanovski

Столтенберг: Војната во Украина ќе продолжи сѐ додека Путин очекува да се откажеме

Sase Ivanovski

Евровизискиот победник Немо најави европска турнеја, но ќе ја одмине Македонија!

Sase Ivanovski

Кијив, не Киев!

Sase Ivanovski

Захарова: НАТО ја снабдува Приштина со оружје за да создаде своја „армија“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Британскиот премиер и „се нафрли“ на неговата италијанска колешка

Sase Ivanovski

Столтенберг го поздрави договорот на Г7 за заем од 50 милијарди долари на Украина

Sase Ivanovski

YES фестивал во Скопје – млади европски приказни, млади креативци

Sase Ivanovski

Анкета: Незадоволството на Германците од владејачката коалиција на рекордно ниво

Sase Ivanovski

Пашинјан: Ниту еден претставник на ерменските власти нема да ја посети Белорусија, додека Лукашенко е претседател

Sase Ivanovski

Илир Мета на распит во СПАК, обвини дека првиот човек на оваа институција работи по наредба на Рама

Sase Ivanovski

Петковиќ: Курти ја продолжува политиката на етничко чистење со иселување на Србите од становите

Sase Ivanovski

Вицегувернерката Митреска на Годишното собрание на ЦЕФ: Инвестирањето во човечките ресурси е клучно за градењето силни институции

Sase Ivanovski

Изведба на танцовиот дует LOUNGE во сабота во МКЦ

Sase Ivanovski

Изложба на фотографии во Мала станица „Украина: Воено злосторство“

Sase Ivanovski

Од 18 до 20 јуни ќе се одржи шестото издание на „Златна рамка“ во МКЦ

Sase Ivanovski

Започна тренинг-програмата за едукација за родова еднаквост за практичари

Sase Ivanovski

УНХЦР: Рекордни 120 милиони луѓе се присилно раселени поради новите конфликти

Sase Ivanovski

Столтенберг: НАТО ќе преземе поостри мерки против руски шпиони

Sase Ivanovski

Косово воведе санкции кон Иран и ги зголеми санкциите кон Русија

Sase Ivanovski

Швајцарија пријави кибер напади пред почетокот на самитот за Украина

Sase Ivanovski

Церемонија на свечено менување на државното знаме во Кабинетот на Претседателот

Sase Ivanovski

„Биди чудо од девојка“

Sase Ivanovski

Одржан 1-виот уличен ултрамаратон во Македонија

Sase Ivanovski

Подигање на мешан комунален отпад и отпад од амбалажа

Sase Ivanovski

Проблемот со компресорот на Клинички ќе се санира половина година

Sase Ivanovski

Авионот на италијанскиот министер за одбрана Крозето морал принудно да слета

Sase Ivanovski

НА ТРИБИНИТЕ ВО МИНХЕН ЗА ШКОТСКА ЌЕ НАВИВА И СЕР АЛЕКС ФЕРГУСОН

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АРСОВСКИ: ВО ВМРО ДПМНЕ НОВИТЕ ЛИДЕРИ СЕ ПРЕСМЕТУВААТ СО СТАРИТЕ, ВО СДСМ НОВИТЕ ЛИДЕРИ НА СТАРИТЕ ИМ ДАВААТ АКЦИИ ВО АД СДСМ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АРСОВСКИ: СДСМ ДОПРВА ГО ЧЕКААТ НОВИ ПОТРЕСИ И ТОНЕЊЕ, НЕМА СО ШМИНКА ДА СЕ ТОА СРЕДИ

Sase Ivanovski

ВЛЕН: ДУИ и нејзината влада бележат уште еден голем скандал при бегството во опозицијата

Sase Ivanovski

ЈАКА МУ ДУША НА МИЦКОВСКИ: Уште не седнал во премиерското столче, Геро почна да му дели задачи и да го кара?!

Sase Ivanovski
Вчитувам....