12.8 C
Скопје
30/05/2024 03:20
МАКТЕЛ

  

     

 

Николоски: Пендаровски бега од одговори за криминалот, корупцијата и аферите на тие што го поддржуваат, нешто што е нотирано и во меѓународни извештаи

      

Почитувани,Да се заблагодарам за присуството, навистина ми е драго што еве денес тука отвораме еден прекрасен објект. Навистина кога влегов внатре се воодушевив од она што го видов, и би сакал да честитам на градоначалникот. Навистина значајна инвестиција и за Моин, и за цела Гевгелија, и гевгелиско, место кое што мислам дека ќе значи многу за сите локални жители.

   

И работата на градоначалникот покажува како се прават промените и покажува како ќе работи идната Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Затоа што неговата посветена и чесна работа, и реализирањето на бројни проекти ја трансформира Гевгелија како никогаш претходно. И тоа е само причина плус, и мотив плус за да го реализираме нашето главно изборно ветување во делот на децентрализација, а тоа спуштање на околу 250 милиони евра секоја година до општините, како би можеле општините самостојно да се развиваат.

 

Тоа ќе значи затворање на сите поголеми инфраструктурни прашања од типот на водоводни и канализациони системи, изградба на основни и средни училишта, градинки и сето она што е потребно на граѓаните со цел во еден четиригодишен инвестициски циклус да оваа работа се случи и да можат граѓаните да имаат поубави и попристојни услови за живот.

   

     

Ако ми дозволите би сакал да искоментирам и две – три централни теми поврзани со изборите. Имено, знаете дека долго јас лично и партијата зборуваме за состојбите со криминалот и корупцијата. Јас континуирано го прашувам и Стево Пендаровски за она што се случува деновиве, го прашувам зошто не искоментирал ниедна криминална афера која што е излезена во јавност. Како што го прашувам и зошто ги потпиша измените на Кривичниот законик со кој што практично се дозволи амнестија за криминалците. А, го прашувам и зошто користи крадени народни пари за финансирање на неговата кампања.

Одговор од Стево Пендаровски не добивме, но денес добивме одговор од реномираната меѓународна институција „Фридом Хаус“ која што се занимава со состојбите во повеќе држави. Тие велат дека новинарите кои што известуваа за корупција се под закана на власта на СДСМ и ДУИ. Тие велат дека има сериозно политичко влијание врз судскиот и обвинителскиот совет. Тие велат дека непотизмот царува во судството и обвинителството. И „Фридом Хаус“ исто така вели дека со измените на Кривичниот законик кои што ги потпиша Стево Пендаровски се амнестираа бројни криминалци кои што направиле кривични дела во Македонија.

Така што најдобриот одговор зошто Стево Пендаровски бега од одговори на овие прашања денеска стигна од „Фридом Хаус“ кој што јасно кажува дека во Македонија царува криминалот и корупцијата, нешто што ВМРО-ДПМНЕ го зборува со години. А, интензивно го зборуваме во кампањава и тоа е најдобрата причина зошто треба да имаме масовна излезност и на 24-ти април и на 8-ми мај луѓето да излезат во што поголем број и да се случат промените, Гордана Силјановска Давкова да биде избрана за претседател на Македонија, а Христијан Мицкоски за премиер, а Владата да биде предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

Би сакал да искоментирам и она што се случува во делот на парламентарните избори, мислам дека е безобразно да е од една страна СДСМ се однесува како да биле досега во опозиција, од друга страна носителот во четвртата изборна единица да се однесува како никогаш да не бил министер за здравство, на сите скандали кои што се случија во здравството а дел од нив повторно потврдени во овој извештај од „Фридом Хаус“ кој што вели дека со измените на кривичниот законик, кој што ги донесе мнозинството на СДСМ и ДУИ, а ги потпиша Стево Пендаровски, се прави амнестија и во делот на корупциските скандали во здравството кои што се случија во текот на корона кризата.

Да ве потсетам тоа е аферата со набавката на вакцини кои што никогаш не стигнаа во Македонија преку компанијата Ставри, која што е компанија за трговија со јужно овошје, провизиите стигнаа ама вакцините не стигнаа и затоа Македонија има 5-та највисока смртност во време на корона кризата на милион жители што е една црна статистика за Македонија.

Понатаму тука е аферата со притисокот врз еден сопственик на приватна болница да истата ја продаде на бизнисмен од Албанија. Тука е делот со стерилизацијата која што се приватизираше и повторно отиде на бизнисмен од Албанија.Понатаму, тука е случајот Онкологија каде што за да се полнат приватни џебови не беше давана терапија на пациенти. Сето ова го потврдува овој извештај и потврдува дека сето она што јас го зборувам со денови во текот на кампањата за жал е вистина.

    

Најново

Макрон: Систематското одложување на решението за две држави треба да заврши

Sase Ivanovski

Борел: Европа се соочува со две војни и многу тензии кои можат да излезат од контрола

Sase Ivanovski

Вол Стрит Џурнал: Трамп разговарал со Маск да му биде советник ако се врати во Белата куќа

Sase Ivanovski

ОВА СЕ ХЕРОИТЕ КОИ НАПРАВИЈА ИСТОРИСКИ ПОДВИГ И УСПЕАЈА ДА ГО ПОБЕДАТ ДУИ ПО 20 ГОДИНИ ДОМИНАЦИЈА

Sase Ivanovski

Талески: На повидок е изборна измама на граѓаните од ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Кацарска за Топ тема: Како најголем успех на Уставен ги сметам предметите за новинарите од 27 април со кои се утврди повреда на слободното изразување

Sase Ivanovski

Лефков: Али Ахмети треба да ја прифати реалноста и пораката од народот дека конечно ДУИ треба да се испрати во опозиција заедно со социјалдемократите

Sase Ivanovski

Анкета: Можна обвинителна пресуда за Трамп ќе има големо влијание врз резултатот од претседателските избори

Sase Ivanovski

МАКСО ОБЈАВИ ФОТКА: Пратеничката група на Движењето ЗНАМ – За наша Македонија во служба на граѓаните!

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата,  служеше како судски портпарол на СДС и ДУИ

Sase Ivanovski

Кацарска: Кога ја објавив пресудата за Груевски, бев нападната на плажа во Грција, добив клоца во ногата и ми отече глуждот

Sase Ivanovski

Малолетник прегази малолетник во Валандово

Sase Ivanovski

ТРАГЕДИЈА ВО СРБИЈА: Згасна животот на 11 годишно момче, му се слошило на тренинг по кошарка, лекарите не успеале да го реанимираат

Sase Ivanovski

Гир: Подготвени сме да работиме со новата влада и со сите кои го поддржуваат реформскиот процес

Sase Ivanovski

Поротата почна со разгледување на судењето против Трамп за кривично дело поткуп на актерка во филмови за возрасни

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Кога Кренар Лога ќе сака да глуми заштитник на наводната независност на судските институции добро е да објасни врз основа на кои од двата отсто доверба во судството го темели овој заклучок?

Sase Ivanovski

Лога ја брани Кацарска: ВМРО-ДПМНЕ да не се однесува како во политичка кампања

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НОВИОТ СПИКЕР, АФРИМ ГАШИ ВО МЛАДОСТА БИЛ РАПЕР, НАСТАПИЛ НА НОТА ФЕСТ 1996-ТА

Sase Ivanovski

ФОТКА НА КРЛЕУША И ДАЧИЌ Е ХИТ ВО СРБИЈА

Sase Ivanovski

Калињак: Закрепнувањето на премиерот Фицо, по обидот за убиство, ќе трае исклучително долго

Sase Ivanovski

СТОРИЈА НА СДК: ИЗМАМА ВО КИЧЕВО – СЕ БОДАТ СО ВИЛУШКА ЗАРАДИ ОТШТЕТА КАКО КАСНАТИ ОД КУЧЕ, ОПШТИНА КИЧЕВО ГОДИШНО ИСПЛАЌА 115.000 ЕВРА ЗА ОБЕСШТЕТУВАЊЕ, НО НЕМА ПРИЈАВЕНО ЗЛОУПОТРЕБИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЛАНОВИЌ ОДБИ ДА СЕ РАКУВА СО ПЛЕНКОВИЌ НА ГОДИШНАТА СРЕДБА НА ХРВАТСКИТЕ ВЕТЕРАНИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА КОМПЛЕКСОТ ЗГРАДИ КАЈ ТРЕСКА

Sase Ivanovski

ТРАМП ПО МНОГУ НЕШТА Е УНИКАТ

Sase Ivanovski

ИТАЛИЈАНСКИ ТИНЕЈЏЕР КОЈ ПОЧИНА ОД ЛЕУКЕМИЈА ЌЕ БИДЕ ПРВИОТ МИЛЕНИУМЕЦ ПРОГЛАСЕН ЗА СВЕТЕЦ

Sase Ivanovski

Советот на јавни обвинители не може да го разреши Иџет Мемети, ниту може да му забрани да учествува на седниците

Sase Ivanovski

Пожар во близина на „Ист Гејт“

Sase Ivanovski

Костадиновска-Стојчевска поднесе претставка против Гаши за обраќањето на албански јазик

Sase Ivanovski

Битолчанец се претставил како полициски инспектор и измамил жена за речиси 400 илјади денари

Sase Ivanovski

Мицкоски до шефот на ОБСЕ, Килиан Вал:„Државата ќе продолжи по европскиот пат, следи период на реформи

Sase Ivanovski

ПОВИСОКА ОТКУПНА ЦЕНА НА ДОМАТИТЕ ВО СТРУМИЧКО ДОГОВОРИЈА ДОПОЛНИТЕЛНИОТ ЗАМЕНИК-МИНИСТЕР ТРИПУНОВСКИ И ОТКУПУВАЧИТЕ

Sase Ivanovski

ЗАРАЗА ПРЕДИЗВИКАНА ОД ГАБА ГИ ЈАДЕ РЕСЕНСКИТЕ ОВОШКИ Земјоделците отворија војна со прекупците, а на новата влада ѝ порачаа да ги сфати сериозно

Sase Ivanovski

БОМБА НА ПЛУСИНФО: И „РЕМЕДИКА“ ОТВОРА КАРДИОВАСКУЛАРНА ХИРУРГИЈА Дали ќе ја води д-р Сашко Јовев?

Sase Ivanovski

Сарај остана без градоначалник, можни се предвремени избори за градоначалник и во Аеродром и Гостивар

Sase Ivanovski

Откриј го својот потенцијал: Студирај и работи во Словенија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛИЛА СЕ ФАТИ ЗА ГЛАВА: НАТПРЕВАРУВАЧ ДОШОЛ НА КВИЗ ЗА ДА СОБЕРЕ ПАРИ ДА СИ КУПИ ГРОБНО МЕСТО

Sase Ivanovski

Каратистот Видевски го сменил исказот – негира вина за убиството на Вања и Панче

Sase Ivanovski

ВЛЕН: ДУИ да се реформира, а не да бојкотира

Sase Ivanovski

Ахмети: ВМРО-ДПМНЕ целата кампања ја темелеше против Албанците употребувајќи нацистички наратив

Sase Ivanovski

За еден час двајца пешаци прегазени од мотоцикли

Sase Ivanovski

Путин и се закани на Европа: Вашите територии не се големи и густо се населени

Sase Ivanovski

Кацарска: Трпам закани години наназад, имаше и физички напад

Sase Ivanovski

Ахмети да престане да се однесува како палаво дете кое плаче по играчката која не е негова, порачаа од ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Апасиев: Не сте вмровци ако не ја збиберите од почеток. Тетово треба да бира нов градоначалник

Sase Ivanovski

Малолетници од Неготино силувале малолетничка, 19-годишник ја уценувал со видео материјалот, случајот пријавен во полиција

Sase Ivanovski

ENplus® предупредува: се продаваат пелети со лажно деклариран квалитет, потрошувачите да внимаваат!

Sase Ivanovski

Општинскиот штаб за заштита и спасување на Куманово ги информира граѓаните дека е УКИНАТА ЗАБРАНА ЗА ВОДАТА ЗА ПИЕЊЕ

Sase Ivanovski

Притвор за 23-годишен битолчанец поради полова злоупотреба на немоќно лице

Sase Ivanovski

Ахмети: Албанската опозиција го прекрши договорот за уставните измени

Sase Ivanovski

Советот на јавни обвинители му препорачува на Мемети да не учествува во работата додека трае постапката против него

Sase Ivanovski

Иџет Мемети не се појави на седница на Советот на јавни обвинители, размислува да се повлече од функцијата потпретседател

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГАФ НА ВЕСТИТЕ НА СИТЕЛ, ПЦОВКА НА ВОДИТЕЛОТ ОТИДЕ ВО ЕТЕР

Sase Ivanovski

Средба Маричиќ со Јанос Бока: Европската интеграција на Северна Македонија мора да продолжи со превземање на одговорноста и обврските на патот кон ЕУ

Sase Ivanovski

Новата влада ќе треба да има 24 министри. Сегашната има 20

Sase Ivanovski

Со свој камен по своја глава!

Sase Ivanovski

ГЕНИЈАЛЕЦ, ПОСЕДУВА МОБИЛНИ ОПЕРАТОРИ, ФУДБАЛСКИ КЛУБОВИ, ФОРМУЛА 1 ТИМ, БРЕНДОВИ ЗА АЛКОХОЛ: НАМЕСТО ДА БРКА МАНЕКЕНКИ КАКО ЛЕОНАРДО ДИКАПРИО, АКТЕРОТ РАЈАН РЕЈНОЛДС СЛАВАТА ЈА КОРИСТИ ЗА ПРАВЕЊЕ МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ СО КУПУВАЊЕ БИЗНИСИ И НИВНА ПРОМОЦИЈА НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ

Sase Ivanovski

Столтенберг: Украина има право да напаѓа цели во Русија

Sase Ivanovski

Стоилковски: На Хирургија изгаснати и компјутерите за томографија, а економскиот директор патува на Азурен брег

Sase Ivanovski

НАЈУБАВИТЕ ПЛОШТАДИ ВО ЕВРОПА

Sase Ivanovski

Калиопи денес промовира албум по повод четири децении соработка со Ромео Грил!

Sase Ivanovski

Почина 68-годишна прилепчанка, во неа удрил малолетник со мотоцикл

Sase Ivanovski

Клековски: Не треба да го промениме Уставот додека не видиме знаци на добра волја од Бугарија

Sase Ivanovski

Макрон: На ​​Украина треба да и се дозволи да уништува воени објекти на руска територија

Sase Ivanovski

Костадиновска Стојчевска: Претседател на Собрание може да биде етнички Македонец, Албанец – но прв официјален јазик во државата е македонскиот

Sase Ivanovski

Шокаровски: Незаконски сум разрешен

Sase Ivanovski

Ахмети: Ние сме легитимен преставник на албанците во државата,во наредните денови ќе знаете како ке се бориме против мајоризацијата

Sase Ivanovski

Бабовски реизбран за генерален секретар на WOAX за Европа

Sase Ivanovski

Министерството за внатрешни работи на Грција и европратеничка парично казнети за проток на лични податоци на Грците од дијаспората

Sase Ivanovski

Шефот на турската дипломатија Хакан Фидан упати остри критики кон САД заради подршката на Израел во кризата во Газа

Sase Ivanovski

Триглав пензиско друштво најбрзо растечко на пазарот

Sase Ivanovski

Кацарска ќе даде осврт за мандатот, до крајот на месецов ќе се знае нејзиниот наследник

Sase Ivanovski

Како лицата со попреченост да се заштитат при евентуални природни непогоди?

Sase Ivanovski

(Видео) Протести во Тирана: Демонстрантите бараат оставка од градоначалникот, фрлаа молотови коктели кон полицијата

Sase Ivanovski

Две невообичаени пријави во изминатото деноноќие на Единствениот број за итни случаи 112

Sase Ivanovski

УНРВА: Речиси еден милион Палестинци го напуштиле градот Рафа во последните три недели

Sase Ivanovski

Милановиќ: Хрватското правосудство влезе во мрачен период на еднопартиска контрола

Sase Ivanovski

Зеленски и Де Кро потпишаa билатерален договор за безбедност

Sase Ivanovski

Фијала: Украина има право да ја гаѓа Русија со западно оружје

Sase Ivanovski

Зеленски вели дека недоаѓањето на Бајден на миривниот самит за Украина е „аплауз за Путин“

Sase Ivanovski

Украинците загубија уште две села во регионите Доњецк и Харков

Sase Ivanovski
Вчитувам....