9.8 C
Скопје
23/04/2024 04:17
МАКТЕЛ

  

     

 

Обраќање на претседателот Митрески на 80-годишнината од Февруарскиот поход и смртта на Кузман Јосифовски – Питу

      

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Јован Митрески, присуствуваше на денешното одбележување на јубилејот 80 години од 80 години од Февруарскиот поход и 80 години од смртта на народниот херој Кузман Јосифовски – Питу. Во поздравното обраќање пред присутните на настанот во Домот на Армијата, во организација на Главниот одбор на Сојузот на борци од НОАВМ 1941-1945, претседателот Митрески истакна дека делата на борците за слобода ги поставија темелите на нашата државност.

   

„Февруарскиот поход е една од историските лекции за нашата земја на кои треба постојано да им се навраќаме продолжувајќи да ја трасираме иднината за новите генерации, како што борците за слобода ја трасираа сегашност што ја живееме. Наша е обврската да го продложиме делото на борците од Февруарскиот поход, да го продолжиме делото на Кузман Јосифовски – Питу и на сите негови соборци, наши херои, а тоа е да ја зачуваме нашата независна и самостојна државност, но и да обезбедиме просперитет и развој за денешните и идните генерации“, рече претседателот Митрески.
Тој се осврна на својата неодамнешна посета на Украина, посочувајќи дека нашата држава, нашите граѓани и овој пат, исто како и во минатото, во Втората светска војна, застанаа на вистинската страна, на страна на демократијата, на човечките права, на страната на мирољубивоста и соживотот.
Во продолжение интегрално ви го пренесуваме обраќањето на претседателот на Собранието:

 

Почитуван претседател на Главниот одбор на Сојузот на борци од Народноослободителната антифашистичка војна на Македонија и на граѓаните продолжувачи , г-дин Никола Стојановски
Почитувани борци во НОВ и поддржувачи на делата на борците за слобода,
Почитувана министерка за култура г-ѓа Костадиновска Стојчевска,
Почитувана дополнителна заменик министерка за труд и социјална политика г-ѓа Тренчевска,
Почитувани присутни,
Дами и господа,

   

     

Ми претставува посебна чест и задоволство, во мое име и во име на пратениците во Собранието на Република Северна Македонија, да ви се обратам на овој значаен јубилеј – 80 години од Февруарскиот поход и 80 години од смртта на македонскиот херој Кузман Јосифовски – Питу.
Осумдесетгодишнината од Февруарскиот поход е можност да се потсетиме на херојските подвизи на македонските учесници во Народноослободителната и антифашистичка војна во Македонија од 1941 до 1945 година. На нивната непоколебливост и верба во светла иднина. Да се потсетиме дека борците за слобода, кои беа на страната на прогресивните сили во Втората светска војна, со своите дела ги поставија и темелите на нашата државност.

Како што антифашистичката борба е една од најтешките, но и најславните и најзначајните епопеи од македонската историја во првата половина на минатиот век, така и Февруарскиот поход е меѓникот меѓу фашистичката окупација на овие простори и првите зраци на победата и слободата.
Февруарскиот поход има посебно историско и воено значење за македонската антифашистичката борба во текот на Втората светска војна. Со овој поход, кој траеше еден месец во 1944 година – на територијата на источна и централна Македонија, во многу неповолни временски услови, беа извојувани значајни битки над надмоќните окупатроски сили, така што беа освоени првите поголеми слободни територии, како уште еден показател за истрајноста на борците за слобода и правда.

Февруарскиот походот е мошне значаен настан во поновата македонска историја, затоа што дополнително го засилува народноослободителното движење и на дело ги докажува масовноста и општонародниот карактер на антифашистичката борба. И што е најважно, овој настан е предвесник на свикувањето на АСНОМ и поставувањето на темелите на современата македонска држава.
Февруарскиот поход е една од историските лекции за нашата земја на кои треба постојано да им се навраќаме продолжувајќи да ја трасираме иднината за новите генерации, како што борците за слобода ја трасираа сегашност што ја живееме. Сегашност, во која Северна Македонија е независна држава, членка на Обединетите нации, сега и членка на НАТО, која со целосна посветеност оди и по патот кон Европската Унија, совладувајќи ги пречките и предизвиците што ги носи тоа патување.

Денешните генерациите повторно се исправени пред поинакви битки и пред нови предизвици, во различен геополитички контекст. Сега, кога не многу далеку од нас повторно се води војна, Северна Македонија и овој пат, заедно со своите сојузници, е на страната на прогресивните сили.
Ужасите што не можевме ниту да замислиме дека може да се случат денеска, и за кои мислевме дека се минато, особено после страдањата што ги преживеа особено Европа, после Втората светска војна, повторно се тука, повторно на европско тло. Нашата држава, нашите граѓани и овој пат, исто како и во минатото, во Втората светска војна, застанаа на вистинската страна, на страна на демократијата, на човечките права, на страната на мирољубивоста и соживотот.

Почитувани присутни,
Новите генерации во нашата земја се водени од истите идеали за слободна, демократска и просперитетна држава, како вредности што беа водилка за борците во Народноослободителната војна.
Нашиот поход за обезбезбедување континуитет во остварувањето на тие идеали, достигнувајќи ги стратешките цели за нашата држава, е повеќедецениски и исто така наидува на најширока граѓанска поддршка во земјава, како и на силно одобрување од нашите меѓународни сојузници.
Наша е обврската да го продложиме делото на борците од февруарскиот поход, да го продолжиме делото на Кузман Јосифовски – Питу и сите негови соборци, наши херои, а тоа е да ја зачуваме нашата независна и самостојна државност, но и да обезбедиме просперитет и развој за денешните и идните генерации.
Денеска имаме слободна, самостојна и независна држава, но мораме да направиме се што е во наша моќ да обезбедиме и економски стабилна и напредна држава која ќе чекори рамо до рамо со високо развиените европски демократски земји.

А тоа е можно само доколку дома ги имплементираме и ги прифатиме европските вредности, вредности кои значат владеење на правото, справување со корупцијата, гарантирање на човековите права и обезбедување на целосна еднаквост независно од различностите кои секој од нас ги има.
Тоа ќе го постигнеме само ако носиме храбри одлуки со кои ќе овозможиме целосно отпочнување на преговорите за полноправно членство во Европската унија и имплементирање на европските стандарди критериуми во сите општествени сфери.

Одговорноста е наша, одлуката е во нашите раце. Од таа одлука зависи дали младите ќе ги задржиме тука, а нашите деца ќе ги задржиме дома само доколку им овозможиме европски услови дома и доколку им обезбедиме шанса за напредок и развој. Младите се нашата иднина и токму затоа не смееме да бидеме заложници на теснопратиските интереси, туку да бидеме визионери и со храбри одлуки цвсто да грабиме напред кон посветла, побезбедна и просперитетна иднина. Во походот кон таа цел не води споменот на хероите од НОВ. Тој спомен ќе живее вечно, како што се вечни нивните дела.
Ви благодарам.
Скопје, 27.02.2024

    

Најново

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 откри дека сите албански партии потпишале договор според кој нема да има Влада со партија која е против Уставни промени

Sase Ivanovski

Пендаровски: На 24 април да им покажеме дека сме подобри

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: Јас ќе бидам вашиот глас, претседател кој го зборува тоа што народот го мисли

Sase Ivanovski

ЈАКИМОВСКИ: Драги мои сограѓани, две работи ве молам, немојте да останете дома, излезете на гласање и немојте да гласате против, туку гласајте за

Sase Ivanovski

Димитриевски вечерва во Струмица вети: Ќе ја одбраниме Македонија со зборови, а ако треба и со дела

Sase Ivanovski

Мицкоски: Ахмети направи грешка, на крајот од кариерата наместо како идеолог ќе заврши како ситен криминалец, ќе му преседнат и млекото и кексито

Sase Ivanovski

Тошковски: Нова полициска станица во Кисела вода, за поефикасна полиција, побезбедни граѓани и поквалитетни услуги

Sase Ivanovski

Мицкоски: Да ја вратиме Македонија на граѓаните затоа што сега е ограбена, понижена, затоа излезете масовно и заокружете за Македонија повторно горда и Македонија повторно твоја

Sase Ivanovski

Мицкоски: Внесот на Бугарите во Уставот е диктат кој го прифати оваа Влада, не ја гледам потребата за внесување на Бугарите кои ги уживаат сите права

Sase Ivanovski

Пендаровски: Потребен е ветинг и на политичарите, не само на судиите и обвинителите 

Sase Ivanovski

Николовски: Вкусот на Македонија го носиме во Европа – давам збор за рекорни 1,35 милијарди евра поддршка до земјоделците и зголемен извоз на домашна храна во следните четири години

Sase Ivanovski

Силјановска: ЕУ треба да има разбирање за нашата различност, а не да нѐ турка во сличност со Бугарија

Sase Ivanovski

Ковачевски: Само СДСМ ја има моќта да ги обедини граѓаните зад идејата за европска Македонија

Sase Ivanovski

Ковачевски: Овие избори се клучни, не се бисквити и гурабии

Sase Ivanovski

Ковачевски: Членството во ЕУ е единствениот докажан рецепт за прогрес и подобар животен стандард

Sase Ivanovski

Силјановска-Давкова од Штип: Од вас зависи што ќе се случи на 24 април, очекувам политички земјотрес, а на 8 мај вулкан

Sase Ivanovski

Извештај на Стејт департментот за човекови права во Северна Македонија: Сериозна владина корупција и насилство врз новинари

Sase Ivanovski

Ахмети до Мицкоски: Не требаше да ја започне оваа битка, тој не знае како се води држава, да не ги повторуваме грешките од минатото

Sase Ivanovski

Дали е можен бојкот во вториот круг од претседателските избори – одговара Силјановска-Давкова

Sase Ivanovski

Пендаровски: Поништувањето на договорите и репреговарање ќе значи загуба на нови 20 или 30 години

Sase Ivanovski

Не е точно дека има нови барања од Турција за екстрадиција кои го одлагаат испорачувањето на Љупчо Палевски – вели Пендаровски

Sase Ivanovski

Пендаровски: Нов политички реализам е дека ние сме блокирани за ЕУ додека не ги донесеме уставните измени 

Sase Ivanovski

Ковачевски од Велес: ДПМНЕ не ја сакаат ЕУ затоа што им одговара да нема ред и правила

Sase Ivanovski

Лукаревска од Велес: Tука сме, со вас сме, ние не бегаме ниту од одговорноста, ниту од народот, ниту од државата, СДСМ бил, е и ќе биде со граѓаните секогаш

Sase Ivanovski

Ковачевски: Првиот круг избори е еднакво важен, заокружете го бројот 1 и гласајте за европска иднина

Sase Ivanovski

Ковачки до СДС: Вредеше ли предавството? Се откажавте од име, Устав, историја! Овие избори се за да ја вратиме Македонија на народот, имаме план за развој и враќање на надежта кај луѓето

Sase Ivanovski

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ и Николоски ја губат поддршката во четворката, затоа вадат пропаднати афери стари три години

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛЕГЕНДАРНИОТ СТИПЕ МЕСИЌ ГО ПРАТИ ПЛЕНКОВИЌ КАЈ МАЈКА МУ

Sase Ivanovski

Мицкоски: Нападите од Ахмети се израз на паника затоа знае дека ќе загуби и оти ќе си ги загуби и чираците од СДСМ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Костадиновска-Стојчевска: Стево е промотор на македонскиот културен идентитет во современиот свет, затоа гласаме за број 1

Sase Ivanovski

Николовски: Го започнавме и во новиот маднат целосно завршиме најголемиот водоснабдителен проект за изградба на четири системи за наводнување вреден 120 милиони евра за нови 13.500 хектари

Sase Ivanovski

Говорот на Нора Таравари на централниот завршен митинг во Скопје

Sase Ivanovski

Лукаревска од Свети Николе: Кога ќе гласате задутре и на 8 мај и кога ќе го заокружите бројот 1 вие гласате за иднината, за Стево Пендаровски и за СДСМ, важен е континуитетот за европска Македонија

Sase Ivanovski

Мицкоски: Важно е разликата помеѓу Гордана и Стево да биде огромна, за да се спречат сите завери против Македонија кои ги коваат Али и Ковачевски

Sase Ivanovski

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска денеска на Плоштад Македонија ја отвори средношколската манифестација „СРЕДНОЛЕНД 2024“, на која скопските средношколци ги претставуваат своите таленти преку музика, танц, ликовна и драмска уметност, фотографија и филм

Sase Ivanovski

Битиќи: Поддршка од 1,35 милијарди евра и пристап до европските пазари за нашите земјоделци!

Sase Ivanovski

Кадиевска Војновиќ: Буџетот е во хаос, долгот и неплатените обврски на државата галопираат, а од СДС и ДУИ молк!

Sase Ivanovski

На ФЕИТ почнаа Робомак и Робомак јуниор

Sase Ivanovski

Николовски: Над 210 милиони евра на располагање за инвестиции преку ИПАРД 3 во следните четири години

Sase Ivanovski

Генералот Павле Арсоски, носител на листа на ИЕ3 од Движењето ЗНАМ-ЗА НАША МАКЕДОНИЈА, денес пред жителите на Берово ја презентираше програмата „Проглас за достоинствена Македонија“

Sase Ivanovski

Маричиќ: Гласот за Пендаровски е глас за големиот бран за победа на европска Македонија

Sase Ivanovski

Мицкоски: На 24 април граѓаните масовно да се обединат околу столбот на македонскиот идентитет и иднината на Македонија ВМРО-ДПМНЕ заокружувајќи го бројот 2 за Силјановска Давкова

Sase Ivanovski

Ковачевски од Свети Николе: За нашите земјоделци, рекордни 1,35 милијарди евра финансиска поддршка

Sase Ivanovski

Пендаровски до ВМРО-ДПМНЕ и Давкова: Немој да си играте со судбината на Македонија

Sase Ivanovski

Таравари: За нас пријателството со САД е свето, неуморно ќе работиме со нив за интегрирана Македонија во ЕУ и далеку од руското влијание

Sase Ivanovski

Ковачевски: До 180.000 ден. плата за медициските лица за здравство по европски стандард

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Болничарот од Токсикологија пред камера призна дека барал урина со наркотици да се замени со чиста, ама „услугата“ не му била завршена

Sase Ivanovski

Ковачки: Градоначалниците на Крива Паланка и Пробиштип вршат злоупотреба на институциите и прават притисоци врз граѓаните, Лукаревска ги злоупотребува институциите во Свети Николе и Берово

Sase Ivanovski

ДРАМА НА СЕДНИЦАТА НА СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ НА ООН Османи донесе силувани жени да сведочат за српските злосторства

Sase Ivanovski

ВРЕМЕ Е НЕКОЈ ДА МУ КАЖЕ НА ВУЧИЌ ДА ПРЕСТАНЕ ДА ЈА МЕША МАКЕДОНИЈА ВО КАВГАТА МЕЃУ СРБИЈА И КОСОВО: ВУЧИЌ СЕ ИЗВИНИ ЗАТОА ШТО НАВОДНО КУРТИ ВОДЕЛ ТАЈНА КАМПАЊА ВО МАКЕДОНИЈА! Вучиќ се извини што нивниот државјанин вака се однесува на меѓународна сцена

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЉУБЧО: ВМРО ДПМНЕ И СДСМ ДА ПОБАРААТ ОД АЛИ АХМЕТИ ДА СЕ ИЗВИНИ ЗА ЗЛОСТОРСТВАТА ОД 2001-ВА

Sase Ivanovski

ЗАКАНИ И БЛОКАДИ НЀ ВРАЌААТ НАЗАД ВО МИНАТОТО Ковачевски рече дека никој не смее да си поигрува со иднината на државата

Sase Ivanovski

Полициска акција во БиХ: Уапсени се полицајци и бизнисмени

Sase Ivanovski

Мицкоски: Ахмети по овие избори треба да оди во опозиција

Sase Ivanovski

Кекси, кули од камен и јадење гурабии

Sase Ivanovski

МВР: Лични документи можат да се подигнат и во среда

Sase Ivanovski

Ученик претепал наставничка, а нападнал и соученици во скопско Влае

Sase Ivanovski

ПРОДОЛЖУВА ДА СЕ УНИШТУВА КРАЈБРЕЖЈЕТО НА СТРУГА, ОБВИНИТЕЛСТВОТО 3 ГОДИНИ НЕ ПОСТАПУВА ПО КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА УЗУРПАЦИЈА НА ДРЖАВНО ЗЕМЈИШТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЦЕЛ ЖИВОТ СЕ ГРИЖАМ ЗА БОЛНИОТ БРАТ, НЕ МОЖЕ СЀ ДА ТИ Е ПОГОДЕНО – ПОДКАСТ СО ОПЕРСКАТА ПРИМАДОНА ВЕСНА ЃИНОВСКА – ИЛКОВА

Sase Ivanovski

ДИРЕКТОРКАТА ИЉАЗИ УПОРНО САКА ДА ВРАБОТИ 18 ЛИЦА СО ИСТЕЧЕНИ ДОГОВОРИ ЗА ДЕЛО, НЕ МОЖЕМЕ ДА СЕ РАЗБЕРЕМЕ СО НЕА ОТИ НЕ ЗНАЕ МАКEДОНСКИ, РЕКОА ЛЕКАРИТЕ ОД ТОКСИКОЛОГИЈА

Sase Ivanovski

По одлежани 9 години, осудениот за ,,Монструм”, Хаки Азири, ќе излезе на слобода за три месеци

Sase Ivanovski

Д-р Злате Мехмедовиќ: За нас во Движењето ЗНАМ здравјето не е трошок-туку инвестиција

Sase Ivanovski

Герасимовски: Граѓаните да не си ги трошат парите на диви инвестиции кои во иднина ќе бидат отстранети на нивна сметка

Sase Ivanovski

Вучиќ: Откажувањето на динарите на Косово е кулминација на етнички мотивираната кампања против Србите

Sase Ivanovski

ВЛЕН: Бујар Османи пропадна како министер на МНР и ќе си замине засрамен

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Нереални ветувања, лапсуси и навреди ги одбележаа говорите и настапите на претседателските кандидати во предизборната кампања.

Sase Ivanovski

За одржлив развој, АЛКАЛОИД АД има воспоставено политика за воден отпечаток, со што се потенцира важноста на водниот ресурс според која дејствува секоја организациска единица

Sase Ivanovski

НИКОЛОВСКИ: ✊Ајде заедно во нова изборна победа! На 24 април и на 8 мај гласаме за #Број1!

Sase Ivanovski

АЛКАЛОИД: Среќен Светски ден на планетата Земја!

Sase Ivanovski

ПРЕМАМА ДУО ОД АЛКАЛОИД: Грижата за идните мајки е грижа и за идните генерации

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОРУТ ПАХОР: ПОДДРШКА ЗА СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ

Sase Ivanovski

Пленковиќ потврди дека ќе биде носител на листата на ХДЗ на изборите за Европскиот парламент

Sase Ivanovski

ПЕНДАРОВСКИ ДО ВМРО ДПМНЕ И ДУИ: Оставете ги тие работи што било 2001 година. Немаше победник. Сите бевме губитници, а Македонија најголемЗатоа уште еднаш апелирам да ја оставиме таа тема на страна. Овде сме сите во заедничка куќа, да живееме како една сложна фамилија и заеднички да си решиме проблемите

Sase Ivanovski

Пендаровски упати апел до ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да се воздржат во кампањата со реторика на национална основа

Sase Ivanovski

ЈЗУ Општа болница Прилеп: Изјавата на Александар Николоски од ДПМНЕ е лага и груба манипулација со политичка позадина

Sase Ivanovski

Приватните специјализанти привремено го ставаат штрајкот во мирување, но не се откажуваат од барањата

Sase Ivanovski

ДКСК потврди уште во 2021: Не постои никаков случај за кој Николоски го обвинува Филипче

Sase Ivanovski

Демири ќе го разреши само медицинскиот директор на Токсикологија, економскиот директор работел добро

Sase Ivanovski

Богојески: Хејтери во политиката ми го злоупотребуваат прекарот Бунтур наследен од прадедо ми од Илинденското востание

Sase Ivanovski

Продолжи судењето на Бјелогрлиќ за физичкиот напад врз Антонијевиќ: Забавените снимки откриваат детали за инцидентот

Sase Ivanovski
Вчитувам....