-0.2 C
Скопје
03/02/2023 09:02
МАКТЕЛ

   

Ова не е сообраќаен хаос, ова е анархија

     

Блокадите на сообраќајниците се претворија во терор со тешки социјални, економски,и многу други последици кои го надминуваат правото на протест. Надлежните институции треба да го ослободат Скопје. Пишува Ерол Ризаов. Сообраќајниот хаос во македонскиот главен град продолжи и на почетокот на неделава.

  

Илјадниците граѓани заглавени со денови во јавниот сообраќај во главниот град повеќе не ги интересира кој е виновен за ограничување на нивното слободно движење. Тие бараат заштита од државата на основното човеково право. Блокадите на сообраќајниците се претворија во терор со тешки социјални, економски, безбедносни, здравствени и многу други последици кои го надминуваат правото на протест. Ова веќе не е сообраќаен хаос, туку анархија.

 

Надлежните институции на системот се должни во најкраток рок да ги преземат сите законски мерки и да го ослободат Скопје и неговите жители од обрачот на самоволие и окупација на главните сообраќајници. Надлежни инститиуции се владата, општинските раководства, обвинителствата, судовите и сообраќајната полиција. Велам анархија затоа што блокадите на човековите права станаа правило за посегнување по деградација на државата. За најобична судска постапка за неплатени побарувања, наместо судот, правдата ја земаат во свои раце разни здруженија и личности кои делат своја правда јавно поддржани од политички партии и центри на моќ кои со злоупотреба на правото на протест тероризираат илјадници граѓани нанесувајќи огромни штети и општо незадоволство што веројатно е и крајната цел на вистинските организатори и потикнувачи на хаосот кои редовно се иницирани и осмислени во партиските штабови.

  

Блокиран системот на владеење на правото – Повеќедневната блокада на сообраќајниците во Скопје е последица на повеќе години блокираниот систем на владеење на правото. Ако е блокирано работењето на највисокиот закондавен дом, ако е блокиран уставниот суд поради блокираното Собрание да не може да функционира од партиската опструкција на избор на уставни судии, ако се блокираат стотици закони и одлуки кои директно наштетуваат на интересите на граѓаните и на државата почнувајќи од социјална помош до остварување на стратегиските државни интереси и меѓудржавни договори, ако се блокира работата на училиштата со закани од бомби, ако се блокираат патишта во целата земја поради толкување на правдата по урнекот на Дивиот запад, ако се преговара со часови со таквите самоповикани делители на правдата да се дозволи движење на странски државници како што беше случај со претседателот на Германија, тогаш тоа веќе станува анархичен систем каде сѐ е дозволено надвор од законот со лажно претставување дека се работи за демократско право да се запре крвотокот на државата.

    

Замислете, ако на истиот начин со блокади почнат да бараат решенија компании, било приватни било државни кои имаат со години ненаплатени побарувања. На пример да излезе механизацијата на градежните компании и да ги блокира општините должници. Тоа би значело блокада на целата држава оти прашање е дали воопшто постои општина со уредно подмирени долгови. Ако бидат блокирани, односно исклучени од напојување на електрична енергија сите институции и фирми кои не ги плаќаат своите сметки со месеци ќе завладее целосен застој во сите сфери на животот. Се разбира, тоа најмалку значи дека оштетените компании треба да ги опростат своите побарувања и самите поради тоа да се најдат во тешка ситуација, па и тие да западнат во долгувања, или банкротства, туку напротив тоа значи дека правната држава е таа која мора да го обезбеди функционирањето на поредокот

Граѓаните очекуваат интервенција на владата – Случајот со јавниот превоз во Скопје е директна последица на нефикасноста на правниот поредок и на партиско политичките замешателства кои, во крајна линија, имаат за цел да предизвикаат граѓанско незадоволство. За жал, успеваат во тоа само поради погрешното толкување на демократијата која повеќе се подразбира како анархија отколку како владеење на правото.

Кај нас штом се спомне владеење на правото тоа се поврзува само со организираниот криминал и високата корупција. Другите илјадници предмети кои со децении стојат нершени во судските депоа кои силно ги нарушуват правата на граѓаните, на приватните компании и на државата е дефектот во темелот на еден систем врз кој не може да се изгради демократско општество со јасни права и обврски.

Сообраќајниот хаос во Скопје и штетите кои се направени досега и големото незадоволство на граѓаните ги надмина рамките на меѓусебните обвинувања на релација, градско собрание, градоначалник, јавното сообраќајно препријатие, здржението на приватните превозници и политички партии. Тоа е еден ист круг на припадност на една политичка партија, ВМРО- ДПМНЕ.

Во тој маѓепсен круг е налудничаво да се очекува некакво решение. Граѓаните очекуваат повисоките државни инстанци, кои во вакви ситуации на нефункционалност на општините ги имаат сите механизми и законски надлежности да ги преземат работите во свои раце и да го ослободат градот. Во спротивно натамошните блокади на градскиот сообраќаен крвоток кои веќе не можат да се игнорираат, или да се подведат во демократски права на протести, кои ги нарушуваат правата на огромно мнозинство ќе паднат на товар на владата и на институциите на системот.

Скопјани и не само тие, сите кои со часови револтирани чекаат во колоните возила, или се малтретираат во време на пандемија и грип во турканиците на градските автобуси тоа го очекуваат од владата. Попуштањето само со исполнување на барањата на тие што го направија овој хаос би била најпогрешната одлука ако не уследи судска брза и праведна разврска. Решителната интервенција на владата за воспоставување на редовниот сообраќај е тоа што го очекуваат граѓаните. На потег се владата и институциите на ситемот да изнајдат брзо и праведно решение.

 

Најново

(ВИДЕО) НА ПРВ ВПЕЧАТОК ИЗГЛЕДА МНОГУ ЛОШО, СИТЕ ВМРОВСКИ АКТЕРИ СОБРАНИ НА КУП, ФАЛИ САМО ТОНИ ШАНАЦ: ОВА Е ТРЕЈЛЕРОТ ЗА ПРВАТА МАКЕДОНСКА ТВ КРИМИ СЕРИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТАРАВАРИ: МНОГУ ТЕШКО ДЕКА АЛИЈАНСА ЌЕ ПРИФАТИ ПРЕДИЗБОРНА КОАЛИЦИЈА СО СДСМ ИЛИ ВМРО ДПМНЕ, СО ДУИ МОЖЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТАРАВАРИ: ИМАМ ЧУВСТВО ДЕКА СЕ ВРАЌА ГРУЕВИЗМОТ ВО ВМРО ДПМНЕ, ЗА СЕКОЈА АЛБАНСКА ПАРТИЈА ЌЕ БИДЕ САМОУБИСТВО ДА КОАЛИЦИРА СО НИВ СО ВАКВИ ИЗЈАВИ И ДЕЛУВАЊЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОМБА НА ТАРАВАРИ: МНОГУ СОРАБОТНИЦИ НА МИЦКОВСКИ ТАЈНО МИ ВЕЛАТ ДЕКА НЕ СЕ СОГЛАСУВААТ СО ПОЛИТИКИТЕ НА ПАРТИЈАТА СО КОЈА СЕ ОДДАЛЕЧУВААТ ОД АЛБАНЦИТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТАРАВАРИ: ВМРО ДПМНЕ СЕ ФАТИ НА ОРОТО КОЕ ГО ВОДИ ЛЕВИЦА И АПАСИЕВ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТАРАВАРИ: ВМРО ДПМНЕ СТАНУВА ХИСТЕРИЧНА ПРЕМА НАС, ТИЕ СТАНУВААТ ИРАЦИОНАЛНИ, НИКОЈ НЕ РАЗБИРА КАЈ ТЕРААТ

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ КРЕВА БЕЛО ЗНАМЕ – ГЕРОСКИ, ГЛАВНИОТ ПР СТРАТЕГ НА МИЦКОВСКИ: И ДА СЕ ВНЕСАТ БУГАРИТЕ ВО УСТАВОТ, НИШТО НЕМА ДА СЕ СМЕНИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДАНЕЛА ГИ НАМАЧКА НА ЛЕБ НОВИНАРИТЕ ВО ИРЛ, ИМ ВЛЕЗЕ СО МАЈАГЕРИ КАКО НИНЏА

Sase Ivanovski

БРАЌАТА ИНФЛУЕНСЕРИ ЕНДРУ И ТРИСТАН ТЕЈТ ДРЖЕЛЕ ЖЕНИ КАКО РОБИНКИ ВО ЗАМОК ВО БУКУРЕШТ, ГИ СНИМАЛЕ НА ВЕБ САЈТОТ ОНЛИ ФАНС И ПРАВЕЛЕ МИЛИОНИ ЕВРА!

Sase Ivanovski

Пребегнат руски офицер и командант на „Вагнер“ раскажуваат за злосторствата извршени од руските сили во Украина

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НАЈПОЗНАТИОТ МАКЕДОНСКИ ЈУТУБЕР ЗА ПРИЧИНИТЕ ЗОШТО СЕ ОТКАЖА ОД ПРАВЕЊЕ ВИДЕА: МЕ ВАДЕА ОД КОЛА НА СЕМАФОР ЗА ДА СЕ СЛИКААТ СО МЕНЕ

Sase Ivanovski

САЛИ Е ПОДГОТВЕН ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ Во Алтернатива нема фиксни места

Sase Ivanovski

Меџити: Никој од нас не бара да биде во владата,сакаме да го спасиме Ахмети од Груби

Sase Ivanovski

НАШЛЕ ПА ЗАШЛЕ, САКАЛЕ 24 ЧАСА ПАРНО ГРЕЕЊЕ: Граѓани попладнево протестираа кај Автокоманда против новите услови во системот на греење

Sase Ivanovski

ЧОВЕКОВ НЕ РАЗБИРА ДЕКА НАЦИОНАЛИЗМОТ НА ВМРО ДПМНЕ ГО НАПРАВИ ОВА – Мисајловски: Најголем процент од албанските политичари кои во кампањата излегоа против власта, сега ќе бидат дел од истата

Sase Ivanovski

ПУТИН ИМ СЕ ЗАКАНИ НА НАТО ЧЛЕНКИТЕ КОИ ДАДОА ТЕНКОВИ НА УКРАИНА: СЕ ЛАЖАТ ДЕКА МОЖЕ ДА ЈА ПОБЕДАТ РУСИЈА, АКО РЕШИМЕ ДА ИМ СЕ ОДМАЗДИМЕ, НЕМА ДА ПРАТИМЕ ТЕНКОВИ ТУКУ РАКЕТИ?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДРАМА КАЈ ОМЛАДИНАТА ВО ЗЕМЈАВА: НАЈПОЗНАТИОТ ЈУТУБЕР СЕ ОТКАЖА ОД ПРАВЕЊЕ ВИДЕА, РЕШИЛ ДА СТУДИРА

Sase Ivanovski

ЕУ со десетти пакет санкции против Москва и најава дека во Хаг ќе биде отворен центар за истрага на злосторства

Sase Ivanovski

Не знам колку ќе издржиме да не воведеме санкции против Русија, изјави Вучиќ

Sase Ivanovski

Спасовски: Досега нема најава за присуство на официјална делегација од Бугарија во „Свети Спас“

Sase Ivanovski

Меџити: За уставни измени потребни се уште шест пратеници од ВМРО ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Таравари: Нашата цел е да стигнеме до 80 пратеници, прескапо ја плативме соработката со ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

ГРУБИ: Ахмети е многу скромен лидер кој не знае за луксузи, за ручеци или вечери

Sase Ivanovski

АХМЕТИ: Имаме рани кои не зараснуваат така лесно, многу луѓе загинаа за оваа земја, но одмаздата не е решение

Sase Ivanovski

Али Ахмети: Членството во ЕУ ќе ја зајакне економијата и животниот стандард во државата

Sase Ivanovski

Демант: Македонската полиција гарантира безбедно чествување на 4 февруари, класична лага е дека ќе доаѓале бугарски полицајци

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: НЕМА ПОТРЕБА БУГАРСКА ПОЛИЦИЈА ДА ДОАЃА ДА ПОМАГА ЗА 4-ТИ ФЕВРУАРИ, МВР ИМА ДОВОЛНО КАПАЦИТЕТ ДА СЕ СПРАВИ СО СИТЕ ПРЕДИЗВИЦИ

Sase Ivanovski

Спасовски: На 4-ти февруари да покажеме национално единство и да не потпаднеме на пропагандата

Sase Ivanovski

Спасовски: Нема да дозволиме да се наруши нашето достоинство, ниту од македонски ниту од бугарски државјани

Sase Ivanovski

Спасовски: 4-ти февруари ќе помине во најдобар ред, граѓаните да не се вознемирени

Sase Ivanovski

ШВЕРЦУВАНИТЕ ИКОНИ ЌЕ СЕ ВРАТАТ ВО МАКЕДОНИЈА Албанскиот парламент го ратификуваше договорот

Sase Ivanovski

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ПРАВИ ДАР МАР КАКО ХИРУРГ: На Клиниката за неврохирургија, денеска извршивме интервенција кај пациент со церебрална анеуризма

Sase Ivanovski

МИСТЕРИЈА: ЗОШТО БЕШЕ ЗБРИШАНА ЦЕЛАТА ПОРАНЕШНА РЕДАКЦИЈА НА ТЕЛМА?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КОВАЧЕВСКИ: Многу успешни светски компании се одлучуваат да инвестираат токму во нашата држава

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈУТУБЕРОТ СТЕФАН ЛАЗАРОВ СЕ БОРЕЛ СО ДЕПРЕСИЈА ВО МЛАДОСТА: БЕВ КАПИТЕН НА ФУДБАЛСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА ДО 18 ГОДИНИ, ФРЛИВ СЕ НА ФУДБАЛОТ И СЕ ПОВРЕДИВ И ПРЕКУ НОЌ ОСТАНАВ БЕЗ КАРИЕРА И БЕЗ ИДНИНА

Sase Ivanovski

ИДНИНАТА НА ДРЖАВАТА Е ВО ХРАНАТА Технолошкиот факултет во Велес нуди бесплатни студии

Sase Ivanovski

ДРЖАВНИОТ ВРВ ДА ГИ ПРИМИ БУГАРИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА Барање од европратеникот Ковачев

Sase Ivanovski

Ахмети ги повика Македонците да се обединат со Албанците на патот кон ЕУ: Да не се зафаќаме со теми од изминатите 20 години, туку да гледаме во иднината

Sase Ivanovski

Ангеловска-Бежоска ‒ Агелер: Расте поддршката на банкарскиот сектор за инвестиции во обновливи извори на енергија

Sase Ivanovski

Со пари од ЕУ ќе реновираме хидроелектрани, ќе градиме ветерен парк и регионални депонии

Sase Ivanovski

Оној на кој му е скапо, нека седи дома, кажа Дарио за коментарите дека влезниците за неговиот концерт се со висока цена

Tamara Ivanovska

О2 иницијативата објави водичи за еколошка едукација на децата

Sase Ivanovski

Врабевски откри зошто не доаѓа во Скопје на чествувањето на раѓањето на Делчев

Tamara Ivanovska

Бактерија се шири во Хрватска, има и смртни случаи

Tamara Ivanovska

Куманово: Од почетокот на учебната година „збогум“ на државата ѝ кажале 182 деца

Tamara Ivanovska

За беседењето на контроверзниот Бокан, Стоилковиќ не гледа ништо спорно а за идната година ќе го прашал „360 степени“ кого да покани

Tamara Ivanovska

Младо момче пронајдено мртво во када во делчевско село

Tamara Ivanovska

ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО ТЕЛМА: ЕДНО ВРЕМЕ ТЕЛЕВИЗИЈАТА ВАЖЕШЕ ЗА ПРИМЕР ЗА ОДГОВОРНО НОВИНАРСТВО, ОВА ШТО СЕ СЛУЧУВА ОВИЕ ДЕНОВИ Е СРАМ ЗА НОВИНАРСТВОТО

Sase Ivanovski

Месиќ: Ако Додик се одлучи за сецесија, би ја ангажирал армијата за да се пресече коридорот во Посавина

Sase Ivanovski

ПРОШТАЛНА СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ СО АМБАСАДОРОТ ПРЕДАН

Tamara Ivanovska

Муцунски на средба со конгресменот Паскрел, фокус на продлабочување на соработката меѓу САД и Македонија и директорот на ИРИ за Европа, Мекарти, за продолжување на соработката со Институтот

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) НАЈВАТРЕНАТА СРБИНКА ВО СРПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ Е МАКЕДОНСКА СНАА: СРПСКАТА ДАФИНА СТОЈАНОСКА СЕ ВИКА МИЛИЦА СТАМЕНКОВСКА

Sase Ivanovski

Стоилковски: Ново бегство во Идризово! Ова е систем, не инцидент!

Tamara Ivanovska

240 санкции за брзо возење

Tamara Ivanovska

Министерството за внатрешни работи заедно со Државниот пазарен инспекторат, Државниот инспекторат за животна средина, Управата за јавни приходи и Царинската управа извршија заеднички координирани контроли во повеќе отпади на подрачјето на ОВР Кичево

Sase Ivanovski

Приведени крадци од Велес, одземеното вратено на сопствениците

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Криминалот на Ковачевски, Ахмети и високите владини функционери од Македонија направија најкорумпирана земја, заедно во друштво со Суринам, Индија и Тунис

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) И СРБИТЕ ИМААТ СВОЈ АПАСИЕВ: БОШКО ОБРАДОВИЌ ЛИДЕРОТ НА ДВЕРИ РАСПАЛИ ПО ВУЧИЌ, НАТО, ЕУ, КОСОВО, ОБСЕ, ООН, УЕФА И ФИФА

Sase Ivanovski

Презентирана платформа за виртуелни лаборатории

Tamara Ivanovska

СДСМ: Шпицниот градоначалник Мицкоски ги заглавува општините во кои власт е ВМРО-ДПМНЕ

Tamara Ivanovska

СДСМ: Неспособни расипници, ВМРО-ДПМНЕ прави 16 милиони евра долг во 4 општини

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Власта го намали буџетот за рана детекција на малигни заболувања за 2 милиони денари во однос на лани

Tamara Ivanovska

ПРОШТАЛНА СРЕДБА ОСМАНИ – АМБАСАДОР ПРЕДАН

Tamara Ivanovska

Грковска за Гласот на Америка: Независноста која Уставот ја дава на правосудните органи години наназад беше злоупотребувана, тоа веќе не смее да се дозволи

Tamara Ivanovska

МВР: Претрес во Охрид, пронајдена дрога, приведено едно лице

Tamara Ivanovska

Костадинов: Сите имаме одговорност да обезбедиме сигурна сегашност и иднина за нашите граѓани

Tamara Ivanovska

Андреј Петров: Чекор по чекор се оформува еден општествен фронт кој државата ќе ја турне напред кон ЕУ

Tamara Ivanovska

ПАКЕТ.МК ПОВТОРНО ВО ТРКА ЗА НАЈДОБРА Е-ПРОДАВНИЦА Лани победи во пет категории

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) БЕКТЕШИ ДО НОВИНАРОТ НА ТЕЛМА КОЈ УПОРНО ПРАШУВА ЗА МАКПЕТРОЛ: НЕ СИ ТИ ТОЈ КОЈ ТРЕБА ДА МИ ДРЖИ ЛЕКЦИИ ТУКА СИ ДА ПОСТАВИШ ПРАШАЊЕ

Tamara Ivanovska

За три години пожарите проголталe 3% од шумската површина, ревизорите утврдија серија слабости

Sase Ivanovski

ПАРНОТО ВО АВТОКОМАНДА СЕ ИСКЛУЧУВА ОД ЕСМ ЕНЕРГЕТИКА Потрошувачите ќе треба да склучат нови договори со ЕСМ дистрибуција

Tamara Ivanovska

Гробот на Гоце Делчев како поле за конфликт меѓу народите и дестабилизација на Македонија

Sase Ivanovski

РОДЕНДЕНОТ НА ГОЦЕ „ГИ ЗАТВОРИ“ ОКОЛНИТЕ УЛИЦИ Полицијата воведува посебен сообраќаен режим уште вечерва

Tamara Ivanovska

Дезинформaциски бран во јануари: Руското влијание во спорот меѓу Софија и Скопје

Sase Ivanovski

МАКЕДОНСКИТЕ И БУГАРСКИТЕ МИТРОПОЛИТИ ОДРЖАА ЗАЕДНИЧКА ЛИТУРГИЈА Владиците Тимотеј и Иларион отпатуваа во Пловдив

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) ЕВЕ КОЈ РАБОТИ ЗА РУСИТЕ ВО ЗЕМЈАВА – СКАНДАЛ НА ТВ АЛФА: СОМНИТЕЛЕН АРАП НАЈВЕРОЈАТНО РУСКИ АГЕНТ ЈА БРАНЕШЕ РУСКАТА АГРЕСИЈА НА УКРАИНА

Tamara Ivanovska

СРБИЈА ВЕЌЕ СЕ ОПРЕДЕЛИ ЗА ЗАПАДОТ Кристофер Хил тврди „врската со Русија секојдневно слабее“

Tamara Ivanovska

НАБАВКАТА ЌЕ ЧИНИ НАД 10 МИЛИОНИ ЕВРА: Владата првично ќе набави „Трикафта“ за 30 пациенти со цистична фиброза

Sase Ivanovski

НЕ МОЖЕМЕ ДА ГО СПРЕЧИМЕ КОСОВО ВО ООН Вучиќ вели „тие ќе имаат мнозинство без разлика дали ќе се противиме“

Tamara Ivanovska

Курти со услови за формирање на Заедницата на српски општини, во Белград турканици во парламентот

Sase Ivanovski

Leave a Comment