-2.2 C
Скопје
06/02/2023 02:27
МАКТЕЛ

   

Осми декември-„Св. Климент Охридски” неработен ден за сите граѓани

     

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 8 декември 2022 година (четврток), ‘’Св. Климент Охридски”, е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија. Mинистерството за труд и социјална политика на сите граѓани им го честита празникот “Св.Климент Охридски”, велат од ресорот.

  

Свети Климент Охридски (835 – 916) е нашиот најпознат учител. Бил најдобар ученик на големите философи и етичари светите Кирил и Методиј. Овој најталентиран и најучен човек на Македонија го основал првиот словенски универзитет во Охрид, ја создал кириличната азбука, ги напишал биографиите и пофални текстови за своите двајца учители, бил прочуен проповедник, музичар, агроном, лекар. Тој е првиот Македонец епископ и голем писател. Свети Климент одлично проповедал и е нашиот најпознат етичар.

 

 

Најново

8.500 АЛБАНЦИ ДОБИЛЕ БУГАРСКО ДРЖАВЈАНСТВО 41.855 Македонци со одобрени барања за бугарско потекло

Sase Ivanovski

СДСМ ГЕВГЕЛИЈА: Бараме надлежните институции да утврдат каде завршуваат фекалиите од Гевгелија и дали воопшто работи прочиститителна станица во Гевгелија

Sase Ivanovski

Најдобриот македонски теквондист освои бронза во Истанбул

Sase Ivanovski

Сменет министерот за одбрана на Украина, на некогово место доаѓа шефот на украинската тајна служба

Sase Ivanovski

Хрватските новинари побараа оставка од министерот за здравство за смртта на колегата Матијанчиќ

Sase Ivanovski

Пожар помеѓу селото Миладиновци и рафиниријата ОКТА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈОВАНОВИЌ: СО ДРАМАТА ВО КОСОВО ЈА ДЕСТАБИЛИЗИРАМЕ И МАКЕДОНИЈА И ЦЕЛ БАЛКАН

Sase Ivanovski

До својата 65-година од животот дарил 158 пати од својата крв и околу 60 литри крв: Спаси сто животи ама него не можеа да го спасат – Почина Миланчо Манев од Штип

Sase Ivanovski

СДСМ: Благодарност до граѓаните, припадниците на МВР и институциите, раѓањето на Делчев достојно одбележано

Sase Ivanovski

Совети што треба да ги игнорирате ако започнувате бизнис

Sase Ivanovski

Што треба да избегнувате ако сакате да имате успешен бизнис

Sase Ivanovski

Петков: На Македонија треба да и се каже дека за во ЕУ мора да се отстрани омразата

Sase Ivanovski

Клиничката болница Штип бара вработување на околу 50 лица, меѓу кои и 15 лекари

Sase Ivanovski

ТРАЈКОВСКИ: Денеска го чествуваме денот на раѓањето на апостолот на македонската револуционерна борба и патронот на Делчево

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Како директор на Фондацијата „Заев – Едно општество за сите“, Зоран Заев доби уште едно спортско признание за 2022 година

Sase Ivanovski

Премиерот Ковачевски со осуда за вандализмот врз македонскиот клуб во Благоевград

Sase Ivanovski

МНР: Бугарија не направи доволно напори да спречи пристапување на радикални поединци на граничниот премин Деве Баир

Sase Ivanovski

Две деца спасени од ски лифт кај Попова Шапка

Sase Ivanovski

АЛИЈАНСА НАЈВЕРОЈАТНО ЌЕ ГО ДОБИЈАТ И УЈП: Кренар Лога министер за правда, Фадиљ Цана министер за здравство, денеска е договорено меѓу потенцијалните коалициски партнери – СДСМ и Алијанса за Албанците

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Се спремаа за нови блокади, па се предомислија – Приватните превозници утре на средба во град Скопје

Sase Ivanovski

Попов: Потребен е систем, системски решенија и национална стратегија за борба против иселувањето на младите луѓе

Sase Ivanovski

Десет лица загинаа во снежни лавини низ австриските и швајцарските Алпи

Sase Ivanovski

Иранскиот верски лидер помилува 10.000 затвореници по повод годишницата од исламската револуција во 1979та

Sase Ivanovski

Третина од граѓаните размислуваат да се иселат од Македонија

Sase Ivanovski

ЦУК: Четири исчезнати лица на Кожув пронајдени во координација со локалните структури

Sase Ivanovski

Петков: Време е Софија и Скопје да се вратат на попозитивни работи

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АМЕРИКАНСКИТЕ НУКЛЕАРНИ РАКЕТИ СЕ КОНТРОЛИРААТ ОД БУНКЕРИ 50 МЕТРА ПОД ЗЕМЈА ВО ТРИ СОЈУЗНИ ДРЖАВИ ВО СРЕДНИОТ ЗАПАД

Sase Ivanovski

Силниот ветер откорна бандери и дрвја во Кавадаречко

Sase Ivanovski

МВР ќе преземе мерки по навредите на Стојанов кој нудеше 200 евра за идентитет на полицаец

Sase Ivanovski

Спасовски: Македонската полиција е еклатантен пример како постапува полиција од европски ранг

Sase Ivanovski

Претседателот Пендаровски и честиташе на МВР за одлично завршената работа и го осуди каменувањето на македонскиот клуб во Благоевград

Sase Ivanovski

Граѓаните ја тужат државата за загадениот воздух, кој „убива“ 4 илјади луѓе годишно!

Sase Ivanovski

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ во очај, пропаднаа црните сценарија на Мицкоски и Апасиев, достоинсвено се чествуваше Делчев

Sase Ivanovski

Тетова сот-Здравство и правда кај АА, вечер потпис на договорот од Таравари и Ковачевски

Sase Ivanovski

Герасимовски: На барање на граѓаните ги засилуваме контролите на нелегалните препродавачи кај Зелен пазар

Sase Ivanovski

Новинари и граѓани со честитки и пофалби до македонската полиција: Безбедноста на највисоко ниво, достоинството сочувано!

Sase Ivanovski

МЗШВ: Се продолжува ловот на диви свињи

Sase Ivanovski

Брако почна со производство на медицински паравани со нов дизајн

Sase Ivanovski

БРАВО: За прв пат во историјата на државата, жените земјоделки ќе можат да користат платено отсустсво за мајчинство

Sase Ivanovski

НОВИНАРОТ ФУРКАН САЛИУ ЈА ПОФАЛИ МВР: Кога се сака, се може. Не се дозволи ниту еден поголем инцидент а тоа е благодарение само на МВР

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БРНАБИЌ: СИТЕ, И ВЛАСТ И ОПОЗИЦИЈА, МОЛАТ БОГА ВУЧИЌ ДА ОСТАНЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ

Sase Ivanovski

Арсовска: Темата со приватните превозници е веќе затворена

Sase Ivanovski

НЕ Е САМО РУСИЈА, И КИНА СЕ ПОВЕЌЕ ЗАБЕГУВА НА СВЕТСКАТА СЦЕНА: НАМЕСТО ДА СЕ ИЗВИНАТ, ТИЕ СО НОВИ ЗАКАНИ КОН САД ЗАТОА ШТО АМЕРИКАНЦИТЕ СО РАКЕТИ ГО СОБОРИЈА ШПИОНСКИОТ БАЛОН НАД САД?!

Sase Ivanovski

Границите на нашите умови

Tamara Ivanovska

Арсовска: ЗЕЛС првпат се политизира за партиски интереси

Tamara Ivanovska

ВАКВИ БУДАЛЕТИНКИ ЈА МАТАТ ВОДАТА ВО ОДНОСИТЕ СО БУГАРИЈА: Историчарот Ѓорѓиев вели дека Гоце го изменил Уставот на организацијата ЧКРТНАЛ БУГАРИН, НАПИШАЛ МАКЕДОНЕЦ?!

Sase Ivanovski

ВМРО АМНЕСТИЈА

Tamara Ivanovska

МУЦУНСКИ НА МОЛИТВЕН ПОЈАДОК ВО ВАШИНГТОН: Го продлабочуваме партнерството со САД

Sase Ivanovski

ТИРЗ: Во јануари позитивен тренд на извоз и зголемување на бројот на работни места

Tamara Ivanovska

МИНИСТЕРОТ ЉУПЧО НИКОЛОВСКИ: ПОЛИЦАЕЦОТ СЕ ВИКА ДАРКО И Е МОЈ ДРУГАР СО КОЈ СЕ ГОРДЕАМ

Sase Ivanovski

ОМО Илинден бара истрага за кршењето на клубот Вапцаров

Tamara Ivanovska

6 ЧАСА БЕА СО ЛИСИЦИ, ТЕПАНИ СЕ Адвокатот на приведените Бугари вели дека биле модри

Sase Ivanovski

МНР: Ќе испратиме писмо до ЕП за недоличното и навредливо однесување на бугарскиот европратеник

Tamara Ivanovska

ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ОСКВЕРНАВЕН: НЕГОВА ФОТКА ВИСИ ОД ЗАПЛЕНЕТО УКРАДЕНО ПАРТИСКО СЕДИШТЕ

Sase Ivanovski

На 06.02.2023 (понеделник) посебен режим на сообраќај во Скопје: Во посета на Пендаровски доаѓа претседателката на Унгарија

Sase Ivanovski

Лицата со малигни заболувања се соочуваат со континуиран недостиг на терапија

Tamara Ivanovska

МНР: Бугарското МНР ја лаже јавноста дека имало договорено заедничко чествување на Гоце Делчев

Sase Ivanovski

Произведени 18.854 MWh електрична енергија, домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ

Tamara Ivanovska

Скандал: Од стамбена зграда во Чаир која се гради на диво ечи песна НИКОЈ НИШТО НЕ НИ МОЖЕ?!

Tamara Ivanovska

МНР: Со жалење, констатираме дека радикални поединци, претставници на организации и политички партии во Бугарија продолжуваат да изразуваат територијални претензии кон Република Северна Македонија и континуирано го нарушуваат достоинството на македонските граѓани, македонскиот народ и нашата држава

Sase Ivanovski

МАКЕДОНИЈА ГО ПОНИЖИ БУГАРСКИОТ НАРОД Официјална Софија со нов гнев

Tamara Ivanovska

ИСКРШЕНИ СЕ СТАКЛА НА МАКЕДОНСКИОТ КЛУБ Демолиран е „Никола Вапцаров“ во Благоевград

Tamara Ivanovska

Американскиот универзитет на Европа – ФОН поради преголемиот интерес и оваа година организира БЕСПЛАТНА ПОДГОТВИТЕЛНА НАСТАВА ЗА ПОЛАГАЊЕ НА ДРЖАВНА МАТУРА!

Sase Ivanovski

Зеленски им го одзеде државјанството на екс политичари, ја ,,чистел” земјата

Tamara Ivanovska

Скандалозни пцовки и навреди од европратеникот Јорданов: „Србомански измет“ и „одродени Бугари“

Tamara Ivanovska

Апсења во Турција, подготвувале терористички напади врз конзулатите на Шведска и Холандија

Tamara Ivanovska

Снег на Ѓавато и на патните правци Страцин-Крива Паланка и во Делчево

Tamara Ivanovska

Внука на екс министер за здравство починала на Детска клиника, а пред неколку денови починало и петгодишно девојче

Tamara Ivanovska

Спасовски: Македонската полиција не дозволи понижување на македонскиот народ

Tamara Ivanovska

Во Охрид поставена спомен плоча за 400 загинати српски војници

Tamara Ivanovska

Почина судијата Огнен Ставрев, ги судеше случаите Монструм, Титаник, Фаланга

Tamara Ivanovska

200 евра награда дава Бугарин за името на полицаецот на Деве Баир

Tamara Ivanovska

ЉУПЧО НИКОЛОВСКИ: Ние македонците сме гостопримлив народ. Секој кој со добра мисла сака да ја посети нашата убава земја е добредојден

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Спасовски се заблагодари на Македонската полиција, граѓаните, медиумите и медиумските работници

Tamara Ivanovska

Битиќи: Наскоро доаѓа АДА – првиот дигитален асистент во јавниот сектор во регионот

Tamara Ivanovska

ФАТМИР БЕСИМИ: ЕВРОПСКА УНИЈА ЗА ПОДОБАР СТАНДАРД И ОТВАРАЊЕ НА НОВИ ПЕРСПЕКТИВИ

Tamara Ivanovska

Ковачки: Во одбележувањето на раѓањето на Гоце Делчев се виде неспособноста на власта на Ковачевски и Ахмети, каква ја гледаме во секој еден сегмент од државата, која е во распаѓање

Tamara Ivanovska

Грковска се обрати на панел на Трансатлантската мрежа на лидери: Западен Балкан е во срцето на Европа и тоа го прави клучен за стабилноста

Tamara Ivanovska

Ѓорѓиев со докази против бугарската пропаганда: Делчев го чкртнал Уставот на организацијата каде пишувале Бугари, тој е Македонец

Tamara Ivanovska

Мицкоски: Поради неспособноста на власта, денес бевме сведоци нa чин кој место да нѐ обедини, нѐ разединува, нѐ дели и затоа хеликоптери кружеа на небото

Tamara Ivanovska

Leave a Comment