8.8 C
Скопје
28/11/2022 15:33
МАКТЕЛ

   

Паразити, крлежи и други гадинки

 

Ќе речете, со право, ништо ново. Овој криминален филм го гледаме со децении, како што ги гледаме борбите за власт меѓу патриотите и предавниците, странските платеници и домашните „чесни“ пропагандисти само во изменети главни улоги кога се на власт и во опозиција. Тоа е сликата на формалната македонска демократија кога сѐ е дозволено, да се лаже и да се краде без посериозни последици и за едните и за другите. И за тие што лажат и набедуваат и за тие што незаконски стекнуваат богатства злоупотребувајќи ги своите позиции. Така е тоа кога наместо обвинители и судови судат политичари, јавно преку медиумите и социјалните мрежи, наводно многу загрижени за организираниот криминал и корупција.

Македонски политички турбо фолк Кога ќе доживееме да видиме јавниот обвинител да повика висок функционер, или лидер на политичка партија да даде изјава и докази за судско гонење кога јавно ќе каже како што тоа деновиве го слушнавме: МВР продава дрога, армискиот врв е корумпиран, кога со име и презиме ќе се посочи кој примил мито и врз основа на тоа да се покрене постапка, или кон посочените носители на злоупотреби и криминал, или пак ако тоа не е вистина кон тие што лажат. Последиците се стравични од ваквото поимање на демократијата и од рамнодушноста на граѓаните кои отрпнаа на ваквите долгодишни партиски валкани војни. Ваквите обвинувања без конечна разврска станаа толку нормални и вообичаени што веќе се сметаат за македонски политички турбо фолк кој ги вознемирува само прозваните и се актуелни помалку од три дена. Поточно до новата афера или скандал кои, исто така, остануваат во напластените сознанија на мнозинството граѓани како потврда за изгубената доверба и во судството и во владеење на правото и во политичарите. Практично тоа го прави невидлив најважниот и суштински сегмент  на демократијата, а тоа е владеење на правото. Надвор од демократијата принципот на владеење на правото претставува  гола форма и може да се трансформира во инструмент на присила, репресија и диктатура што го имавме цели 11 години во време на „груевизмот,“ или во еден вид на анархија што ја имаме сега, кога сѐ е дозволено и тоа што е забрането.

 

И покрај широкиот институционален механизам и уставно гарантираните принципи и средства за обезбедување на владеење на правото, по повеќе од 30 години независна држава во практиката сме сведоци на сериозни слабости во неговата примена. Не е законодавно доуредено функционирањето на судството.Во Македонија се преземени најенергични мерки против појавите и дејствата на грубо поткопување на владеење на правото само во случаите на скандалот со повеќегодишно прислушување на над 20.000 граѓани, јавни личности и новинари и по настаните од 27 април 2017 година по насилниот обид за попречување на изборот на претседател на Собранието и преземање на власта по регуларни и веродостојни избори за што се изречени и долгогодишни затворски казни, а некои судски постапки кои се иницирани од прислушуваните телефонски разговори сѐ уште траат. Во сите други случаи на попречување на владеење на правото не се преземени енергични мерки.

Зошто бегаме од процесот на владеење на правото. Значи, имаме евидентни докази, кои се јасно видливи, кои никој не ги негира, дека Македонија има сериозен проблем со примена на владеење на правото и со несоодветната казнивост на носителите на организираниот криминал и висока корупција и конфискација на незаконски стекнати имоти. Сите знаеме дека во целиот тридецениски период на транзиција тоа не е успешно решено и применето, дека е изгубена довербата во судството и целиот правосуден систем, не само поради неефикасната борба со организираниот криминал и корупција, туку и со илјадници граѓански парници кои траат со децении, со подредена улога на граѓаните кога водат постапки против државата за нивните имоти и права. Цели 20  години, на пример, траат судските постапки за предмети од денационализацијата и уште многу други „мали“ случаи кои им го загорчуваат животот на граѓаните.

Ако сето ова е неспорно, тогаш клучното прашање е зошто бегаме од тој процес на владеење на правото сега, кога тоа е главниот и најважниот предуслов за успешни преговори за членство во ЕУ. Кому пречи успешната пресметка со организираниот криминал и висока корупција и сведување на ова најголемо зло на некое ниво кое е соодветно за правна држава, ако веќе не може да се искорени целосно, барем да биде неисплатлив ризик за носителите на криминалот и злоупотребата на власта и моќта. Дали влезот на Бугарите во македонскиот устав е поголемо зло од организираниот криминал и корупција, или пак прдвремените избори поефикасно ќе донесат до вистински решенија кои не успеаја партиите да ги спроведат во целиот овој период на независноста? Искуствата кажуваат дека под надзор на ЕУ и како главен услов за членство, владеењето на правото се спроведува многу поефикасно отколку при владеење на политичките партии без контрола.

Секое одложување на преговорите со ЕУ значи и стаус кво на могу реформски процеси, натамошна формална демократија, телевизиски и медиумски судски постапки на политичари во улога на обвинители и судии. Тоа значи и продолжување на неефикасната борба против криминалот и високата корупција и пролонгирање на владеење на правото и уште поголема недоверба во правосудниот систем. Кој има полза од тоа? Само раководствата на политичките партии кои наизменично се на власт и во опозиција и во парламентот и во општините со нивните спреги со носителите на криминалот. Сите други, и граѓаните и државата трпат голема штета. Може ли да се каже дека тие што ги попречуваат преговорите со ЕУ го попречуваат и владеењето на правото и борбата против организираниот криминал и високата корупција? Можеби оваа формулација е престрога, но последиците се сосема реални.

 

   

Најново

ВМРО ДПМНЕ:Ова младо момче кое Зечевиќ го извади на прес, нека му кажат дека Арсовска имаше тајна средба со Ковачевски и Јакимовски во влада

Sase Ivanovski

Ковачевски: Расте цената на тутунот, откупот стартува со над 30% повисока цена, владините мерки за развој на тутунопроизводството даваат позитивни резултати

Sase Ivanovski

(Видео)Саботковски: И покрај големите наследени долгови во општината, реализиравме голем број на проекти за жителите на Општина Могила

Sase Ivanovski

Диаверум со едукативно предавање „Хронична бубрежна болест – превенција и третман“

Sase Ivanovski

Универзитетот „Мајка Тереза“ во Скопје ќе добие инфраструктурен кампус, Шаќири присуствуваше на поставувањето на камен темелникот

Sase Ivanovski

Поевтинуваат горивата, Бислимовски вели: Не можеме да влијаеме на крајните цени!

Sase Ivanovski

Штрајк на железничарите во Австрија, бараат повисоки плати

Sase Ivanovski

Рашковски со кривични пријави за обвинители за сторени пет кривични дела

Sase Ivanovski

Симеон Саксобурготски за оштетувањето на клубот: Напаѓачите да прочитаат меѓународни книги за Цар Борис Трети!

Sase Ivanovski

Ден на албанското знаме: Пред 1000 приврзаници во Александар Палас, лидерот на ДУИ Али Ахмети ги читаше имињата на сите загинати борци на УЧК во 2001ва

Sase Ivanovski

(Видео)ГО ИЗВАДИЈА ОД ШИНИТЕ ПРЕД ДА ПОМИНЕ МЕТРОТО Њујорчанин имаше среќа, полицајците брзо реагираа

Sase Ivanovski

ВОЗОТ ПРЕГАЗИ ПЕШАК Несреќата се случила на мостот кај Маркова Река

Sase Ivanovski

Исусе Христе-Ламбе паликуќа ќе води бидникова поворка на МПЦ?!

Sase Ivanovski

САЛМОНЕЛА ЈА КРЕНА НА НОЗЕ СЛОВЕНИЈА Се води истрага за труење со тартарски бифтек

Sase Ivanovski

ВО СЛОВЕНИЈА ПАДНА ПРВАТА КАЗНА ЗА РОДИТЕЛИ-ИНФЛУЕНСЕРИ 1.500 евра поради користење на децата за промоција на производи

Sase Ivanovski

ВЕРУВАЈТЕ, НЕ БИ САКАЛЕ СЕГА ДА СТЕ НА ХАВАИ Еруптираше најактивниот вулкан на светот – Мауна Лоа

Sase Ivanovski

Бегај и врачи албанско државјанство на Дуа Липа и рече „Таа е наша гордост”

Sase Ivanovski

По вчерашниот струен удар во Маџари: Тинејџерката со изгореници од трет степен на 30 отсто од телото

Sase Ivanovski

Полицијата претепа и уапси новинар на Би-Би-Си за време на протестите во Кина

Sase Ivanovski

АВМУ со осуда на однесувањето на поранешниот министер за правда Јашари кон новинарка од „Фокус“

Sase Ivanovski

Интервју со Азески: Бизнисот ги знае информациите неколку месеци однапред, но знаењето не се користи

Sase Ivanovski

(Видео)Митева: Нападите врз новинарите и медиумите се резултат на нивниот став од незаконското работење, бараме итни оставки

Sase Ivanovski

(Видео)Митева: Еден директор во владата на Ковачевски дава тендер на сопругата на друг директор во владата на Ковачевски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Антовски: На криминалите во РЕК Битола им нема крај

Sase Ivanovski

Србите ги уапсија: Украинец и Унгарец се обиделе да влезат во Македонија со 268.000 евра

Tamara Ivanovska

Киев: Русите во Украина оштетиле околу 32 илјади цивилни објекти

Tamara Ivanovska

Бесими: ЕБОР продолжува со силната поддршка за реализација на капиталните инвестиции

Tamara Ivanovska

МАКЕДОНИЈА ВО БЕЛО Зимска идила на планините, метеоролозите најавуваат уште снег

Tamara Ivanovska

ПЛАТЕТЕ НИ ГО ТОА ШТО СМЕ ГО СРАБОТИЛЕ Превозниците со јасна порака од протестот кон Арсовска и кон ЈСП Скопје

Tamara Ivanovska

МАФИЈАТА ПАДНАТА НА КОЛЕНА Разбиен е „суперкартелот“ одговоерен за третина од кокаинот во Европа

Tamara Ivanovska

Исповед на девојка која излезе од CEKTA: Моите 12 години во ПEKOЛОТ на Јеховини сведоци!

Tamara Ivanovska

Министерство за транспорт и врски: Заштедивме 47% електрична енергија споредено со истиот период минатата година, мерките носат резултати

Tamara Ivanovska

Герасимовски: Финансиската поддршка за пензионерите ќе биде исплатена до крајот на следниот месец

Tamara Ivanovska

Бесими: Капиталните инвестиции и развојот приоритет на Владата, ЕБОР продолжува со силната поддршка за нивна реализација

Tamara Ivanovska

Спасовски: Постигнати се добри резултати во санкционирање на насилството врз жени, но имаме уште многу работа во неговото превенирање

Tamara Ivanovska

ЖЕНИТЕ ОТКРИЛЕ ШТО ГИ ИЗНЕНАДИЛО НАЈМНОГУ КОГА СТАНАЛЕ МАЈКИ Мајчинството не остава време за себе

Tamara Ivanovska

НЕ КОРИСТИ ТЕЛЕФОН ДОДЕКА ВОЗИШ Секој повик може да почека!

Tamara Ivanovska

Хуманитарецот Александар вети дека ќе му изгради нов дом на кумановското семејство со пет деца

Tamara Ivanovska

Ватикан сака да посредува меѓу Русија и Украина

Tamara Ivanovska

Драма на концертот на Брена: Шест пензионери се онесвестиле, еден прескокнал ограда и се качил на бина

Tamara Ivanovska

НАГРАДАТА „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ЗА АКАДЕМИК ВЛАДА УРОШЕВИЌ, КАРДИОХИРУРГОТ САШКО ЈОВЕВ, УМЕТНИКОТ ИСМЕТ РАМИЧЕВИЌ И ПРОФЕСОРОТ АФРИМ ОСМАНИ

Tamara Ivanovska

Кога градот престанува да биде Град

Tamara Ivanovska

Македонскиот државјанин осомничен за трговија со мигранти задржан во притвор во Софија

Tamara Ivanovska

КИНЕЗИТЕ СИ ПОСТАВИЛЕ СВОЈ КАРДИНАЛ ЗА КИНА, НО ВАТИКАН НЕ ГО ПРИЗНАВА

Tamara Ivanovska

САД ПЛАНИРААТ ДА И ДАДАТ НА УКРАИНА РАКЕТИ СО ДОСТРЕЛ ОД 200КИЛОМЕТРИ

Tamara Ivanovska

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: КОМИСИЈАТА ДА НЕ ПРЕГОВАРА ЗА ИСТОРИСКИ ПРАШАЊА ПОВРЗАНИ СО ОА

Tamara Ivanovska

Талат Џафери: Срдечни честитки по повод албанскиот национален празник, 28 Ноември – Денот на знамето

Tamara Ivanovska

Казакстан сака да ги национализира енергетските компании откако остана без греење на минус 30

Tamara Ivanovska

Русија сака да го ликвидира Лукашенко и да ја преземе белоруската армија?

Tamara Ivanovska

„Мавровка“ блокирана, протестот ќе трае до исполнување на барањата

Tamara Ivanovska

Сообраќаен хаос во Скопје

Tamara Ivanovska

Македонскиот тим од историската комисија: Не го решаваме црковното прашање на МПЦ-ОА

Tamara Ivanovska

Кличко му одговори на Зеленски: „Не сакам да се вовлекувам во политички битки“

Tamara Ivanovska

Трагичен биланс на невремето на италијанскиот остров Искија

Tamara Ivanovska

Лекарите и вработените во државните болници во Грција реагираат за новиот закон од Министерството за здравство

Tamara Ivanovska

Конфискувани шест милиони евра од Сашо Мијалков влегоа во државниот буџет

Tamara Ivanovska

Ќе стигне ли ТТК Банка до добивка од милион евра?

Tamara Ivanovska

Советот на Народната банка донесе 12 подзаконски акти: Поголема заштита на правата на корисниците на платежни услуги

Tamara Ivanovska

Штајнмајер утре во официјална посета на Македонија

Tamara Ivanovska

И АМЕРИКА Е ИЗНЕНАДЕНА ОД ОТПОРОТ КОЈ ГО ПРУЖААТ УКРАИНЦИТЕ ПРОТИВ РУСИТЕ

Tamara Ivanovska

Средба Тренчевска-Рана: Воспоставувањето на соработка помеѓу Северна Македонија и Индија, ќе донесе придобивки за граѓаните на двете држави

Tamara Ivanovska

(Видео) Екипите на ЈПОЗМРП Скопје – “Македонија Пат” спремни ја следат ситуацијата на патните правци и планинските превои

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Нов удар по џебот на граѓаните, поскапите цени на услугите од Катастар се за да се покрие недомаќинското раководење

Tamara Ivanovska

177 санкционирани возачи во Скопје, 80 за брзо возење

Tamara Ivanovska

СДСМ: Ковачевски има економски план, 2023 ќе биде година на пресврт и економски раст

Tamara Ivanovska

СДСМ: Хаос со превозот во Скопје, ВМРО-ДПМНЕ создаде катастрофа

Tamara Ivanovska

(Видео) 953 санкции за брзо возење

Tamara Ivanovska

По само месец и половина од првото, второ издание на „Идентитетот е приказна“ од Иван Антоновски

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Наместо СДС и Арсовска да прават политика од хаосот во град Скопје, веднаш да се реши проблемот со превозот

Tamara Ivanovska

Македонија со три тима на Светското Првенство во Еспорт Бали 2022

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Одговорност за случајот Онишченко мора да се бара во врвот на власта, Ковачевски и Спасовски го оправдуваа доделувањето на државјанство на човек од црната листа на САД

Tamara Ivanovska

(Видео) Реакции: Тезата на бугарските историчари дека Охридската архиепископија била бугарска е фалсификат

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Балистите“ со фантастично пиротехничко шоу го „запалија“ Тетово

Tamara Ivanovska

Снег на Плетвар, апел за внимателно возење

Tamara Ivanovska

Папата испрати порака до Израел и Палестина: Насилството убива, барајте дијалог

Tamara Ivanovska

Истанбул: Десетици приведени за време на протестите против насилството врз жените

Tamara Ivanovska

Макрон ќе го блокира изборот на Валас за шеф на НАТО

Tamara Ivanovska

Падна нарко-мафија од Србија: Апсења во Холандија, Белгија, Луксембург

Tamara Ivanovska

Ски-центарот „Нижеполе“ се израдува на првиот снег

Tamara Ivanovska

ПАНИКА ВО ВОЈВОДИНА, ЦРНИОТ ПАНТЕР ВИДЕН НА ШЕТАЛИШТЕ ВО ВРБАС! Се верува дека раскинал куче чии остатоци се пронајдени

Tamara Ivanovska

Leave a Comment