19.8 C
Скопје
20/05/2024 13:12
МАКТЕЛ

  

     

 

По Скопје, и официјална Софија го протера рускиот свештеник Васијан

      

Државната агенција за национална безбедност на Бугарија ги потврди ваквите информации, додавајќи дека заедно со архимандритот Васијан биле протерани и двајца белоруски граѓани. Бугарските власти информираа дека трите лица биле закана за националната безбедност на земјата
Неколку дена откако македонските власти го протераа рускиот свештеник Васијан, и официјална Софија одлучи да го протера од Бугарија ова високо свештено лице на Руската православна црква, поради тоа што е закана за националната безбедност, пренесува mediapool.bg.

   

Бугарските власти го протераа архимандритот Васијан Змеев поради тоа што бил руски шпион, а информацијата прва ја објави руската државната новинска агенција ТАСС, повикувајќи се на цитат од Руската амбасада во Софија.Државната агенција за национална безбедност на Бугарија ги потврди ваквите информации, додавајќи дека заедно со архимандритот Васијан биле протерани и двајца белоруски граѓани. Бугарските власти информираа дека трите лица биле закана за националната безбедност на земјата.

 

Информациите на медиумите говорат дека тројцата треба уште денеска да ја напуштат Бугарија, по што тие биле отпратени до бугарско-српската граница со полициска придружба.„Добиени се податоци за дејствијата на наведените лица, поврзани со спроведување на различни елементи од хибридната стратегија на Руската Федерација за намерно влијание врз општествено-политичките процеси во Република Бугарија во полза на руските геополитички интереси“, се вели во соопштението на бугарската агенција за национална безбедност.

   

     

Покрај протерување, на рускиот архимандрит Васијан му е изречена и мерката за одземање на правото на престој во Бугарија и му е забранет влез во Бугарија во времетраење од пет години.Инаку, протерувањето од бугарските власти на архимандритот Васијан доаѓа само неколку дена откако македонските власти го протераа овој претставник на Руската православна црква, заедно со уште тројца дипломати од Руската амбасада во Скопје.

Како што пишуваше Религија.мк, претставникот на Московската патријаршија во изминатава година имал интензивни посети на Македонија и зачестени средби високи претставници на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА). Архимандритот Васијан ја имал улогата на координатор на руските црковни политики на Балканот, со особено влијание во Бугарија и во Северна Македонија.

    

Најново

[Апел за внимателност] Владата нема испратено пораки за надомест, граѓаните да не наседнуваат на измамата и да не внесуваат лични податоци на веб страната

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДЕВОЈКА ВО ПОРТУГАЛИЈА СЛУЧАЈНО СНИМИ МЕТЕОР

Sase Ivanovski

ВО ПРИВАТНА ПОШТА ВО ТЕТОВО ИМА СТРОГИ ПРАВИЛА

Sase Ivanovski

МАКЕДОНИЈА 2024-ТА ВО ЕДНА СЛИКА

Sase Ivanovski

Кои се другите жртви што загинаа во хеликоптерската несреќа со Раиси

Sase Ivanovski

Израел тврди дека не е вмешан во смртта на Раиси

Sase Ivanovski

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси загина во хеликоптерската несреќа

Sase Ivanovski

АПОКАЛИПТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА ГАЗА Се огласи шефот за хуманитарна помош на Обединетите нации

Sase Ivanovski

УКРАИНА ПРЕФРЛА НОВИ РЕЗЕРВИ ВО ВОВЧАНСК Ќе се повтори ли Бахмут?

Sase Ivanovski

ВИДЕО: Интер ја прослави титулата во Серија А со реми против Лацио

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Руските напаѓачи го крадат имотот на цивилите во регионот Харков

Sase Ivanovski

Медиуми: Украина бара САД да помогнат во идентификување цели во Русија

Sase Ivanovski

Европа најавува нова одбранбена инвестиција кон развој на нов главен борбен тенк

Sase Ivanovski

Истрагата за осомничените за убиството на Вања и Панче заврши, во тек е истрагата за Палчо

Sase Ivanovski

Идентификувана точната локација на падот на хеликоптерот на Раиси

Sase Ivanovski

Велешанец собирал печурки, во коленото му влегол проектил од огнено оружје

Sase Ivanovski

Ален: САД ги охрабруваат лидерите на Северна Македонија да го почитуваат Преспанскиот договор

Sase Ivanovski

Ирански министер: Треба време спасувачите да стигнат до местото каде Раиси „принудно слета“

Sase Ivanovski

Ајатолахот Хамнеи ги повика Иранците да не се грижат за земјата по несреќата на претседателот

Sase Ivanovski

Двајца патници од урнатиот хеликоптер контактирале со спасувачките екипи

Sase Ivanovski

Курти e професионален опозиционер, самиот ќе се собори од власт, вели Рама

Sase Ivanovski

ПОТСЕКРЕТАРКАТА НА СТЕЈД ДЕПАРТМЕНТ: РАЗОЧАРАНИ СМЕ ШТО СИЛЈАНОВСКА ГО КОРИСТЕШЕ СТАРОТО ИМЕ, ЌЕ СЛЕДИМЕ ДАЛИ НОВАТА ВЛАДА ЌЕ ГО ПОЧИТУВА ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР

Sase Ivanovski

РК Алкалоид го освои Купот на Македонија

Sase Ivanovski

Дубаи стана рај за светските криминалци

Sase Ivanovski

Сите општини во првиот квартал со доспеани, а неплатени обврски во износ од 56,4 милиони евра

Sase Ivanovski

Хавана синдром: Дали Русија тајно ги напаѓа американските дипломати ширум светот со тајно оружје?!

Sase Ivanovski

Американски воен пилот заврши во затвор поради оддавање на воени тајни на Кина

Sase Ivanovski

ЛУДИЛО: ПАЛЧО ОД ТУРЦИЈА ДОВЛЕЧКАЛ ПЛАЗМА ТЕЛЕВИЗОР ЗА ДА ГЛЕДАЛ ТВ ВО ЗАТВОР?!

Sase Ivanovski

Армијата на САД му додели нов договор на „Lockheed Martin“ за „HIMARS“

Sase Ivanovski

Украина ги модифицира системите за воздушна одбрана од времето на Студената војна

Sase Ivanovski

„Словачка е ранета земја“: Новоизбраниот претседател го осуди обидот за атентат врз премиерот

Sase Ivanovski

Мицкоски: Ќе водиме принципиелна политика со соседите

Sase Ivanovski

„АХМЕТИ, БИДИ СМИРЕН, ТЕРАЈ РАБОТА“ Вреди му одговори на ДУИ во врска со прегласувањето

Sase Ivanovski

КУРТИ Ѝ ЧЕСТИТАШЕ НА ВРЕДИ „За првпат албанската опозиција освои повеќе од 100.000 гласови“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) 600 ФРАНЦУСКИ ЖАНДАРМИ ЈА ПОЧНАА АКЦИЈАТА ВО НОВА КАЛЕДОНИЈА „Пустош, опсада, ова не се подобрува…“

Sase Ivanovski

ПО ПРЕГЛАСУВАЊЕТО ОЧЕКУВАМЕ 62 ПРАТЕНИКА Ќе имаме влада со модерна структура, порача Мицкоски

Sase Ivanovski

СЕ ЧЕКА ИСКАЗОТ НА ПАЛЕВСКИ Обвинителството ги истражило траекториите на сите осомничени во случајот со убиената Вања

Sase Ivanovski

КОСКОСКА СЕ ВРАТИ НА ТРОНОТ, ЛАЗОВ ПРВПАТ ДО ТИТУЛА Претставниците на шаховскиот клуб на „Алкалоид“ станаа државни шампиони

Sase Ivanovski

УТРЕ Е ДЕНОТ Д ЗА ЕКСТРАДИЦИЈА НА АСАНЖ Судот во Лондон ќе пресече дали ќе го пушти обвинетиот во САД

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВОЗАЧИ ВО ХОЛАНДИЈА СИ ГИ КРИЈАТ КОЛИТЕ СО ИЗОЛИР ТРАКИ Британците ги кршат камерите кои снимаат

Sase Ivanovski

ФИЦО СЕ СЕЌАВА НА СÈ Претседателот на Словачка го посетил премиерот во болница

Sase Ivanovski

ХЕЛИКОПТЕРОТ НА ЛИДЕРОТ НА ИРАН ИМАШЕ ТЕШКО СЛЕТУВАЊЕ Спасувачки тимови тргнаа кон местото на несреќата

Sase Ivanovski

Руската нафтена рафинерија во Краснодар привремено ја прекина работата по украинските напади со дронови

Sase Ivanovski

Мицотакис ја повикува Сиљановска Давкова да избегне „слични незаконски и провокативни“ постапки

Sase Ivanovski

На три европски банки во Русија ќе им биде одземен имотот

Sase Ivanovski

Mакедонски државјанин уапсен во Грција за киднапирање и кражби

Sase Ivanovski

Кој го искара Таравари за изјавите во Приштина. За Телма вели дезинформација била изјавата за 6 министри и спикер. Рано било за договор

Sase Ivanovski

Токсикологија ги исфрли сите отрови на површина, анонимна директорка, скандалозни документи, неподобните мета на отстрел …

Sase Ivanovski

Мицкоски најави двотретинско мнозинство и финансиска бомба

Sase Ivanovski

Коѕијас: Договорот од Преспа храбро го одврза Гордиевиот јазол

Sase Ivanovski

Каселакис до Мицотакис: Ако сметате дека е предавнички, поништете го Договорот од Преспа

Sase Ivanovski

Лидерите на ВЛЕН во Приштина, Курти им честитал за изборниот резултат

Sase Ivanovski

Приведен дилер во Битола за издржување затворска казна

Sase Ivanovski

РЕС е најголем снабдувач со струја на слободниот пазар, објави Регулаторната комисија за енергетика

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Каменуван автобусот на ,,Чкембари“ на излезот на Скопје, повредени се неколку лица

Sase Ivanovski

Таравари за РТК: Во новата влада на Северна Македонија шест министри и претседател на Собранието ќе бидат Албанци

Sase Ivanovski

Фуркан Салиу: Во наредните денови ќе се официјализира коалицијата меѓу ВМРО ДПМНЕ и ВЛЕН

Sase Ivanovski

СИНА АЈКУЛА ТЕШКА 200 КИЛОГРАМИ Е УЛОВЕНА ВО БУДВА Ајкулата ќе биде препарирана и изложена во музеј

Sase Ivanovski

ОСПОРЕНИОТ ЗАКОН ЗА МОБИЛИЗАЦИЈА СТАПИ НА СИЛА Украина ја намали и возраста за одење во војска

Sase Ivanovski

„СЕ ПРОБИВАА ТОЛКУ БРЗО, НЕМАШЕ КОЈ ДА ГИ СПРЕЧИ“ Русите ја преминаа северната граница на Харков

Sase Ivanovski

4 километри пепел на небото и виолетови молњи – еруптираше вулкан во Индонезија

Sase Ivanovski

Нетанјаху го обвини Ганц дека „му дал ултиматум на премиерот, наместо на Хамас”

Sase Ivanovski

Вучиќ најави дека утре ќе отпатува во Њујорк за да се спротивстави на усвојувањето на резолуцијата за Сребреница

Sase Ivanovski

Ахмети: ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ прават се за да добијат двајца пратеници од „Европскиот фронт“, тајните договори во подруми се неприфативи

Sase Ivanovski

Франција го обвини Азербејџан за поттикнување немири во Нова Каледонија

Sase Ivanovski

Андоновски: Министерството на Груби ќе се трансформира

Sase Ivanovski

ЦУК: Поплавени подруми и гаража, пожари на отворено

Sase Ivanovski

Таравари: Верувам дека претседател на парламентот ќе продолжи да биде Албанец

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) На излезот од Скопје каменуван автобусот „Чкембари“, повредени неколку лица

Sase Ivanovski

Протести во Израел – меѓу барањата и предвремени избори

Sase Ivanovski

Сина ајкула тешка 200 килограми уловена во Будва

Sase Ivanovski

Вкупно 23 бегалци се водат како исчезнати откако со чамец тргнале од Тунис за Италија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Невреме во Струга

Sase Ivanovski

Разлика меѓу паламудење и тртомудење

Sase Ivanovski

Силјановска ПОДАДЕ РАКА КОН БУГАРИЈА преку културна дипломатија

Sase Ivanovski

МВР со детали за нападот врз Кацарска. Напаѓачот е уапсен

Sase Ivanovski

(ФОТО) Најмалку четири возила оштетени во сообраќајна несреќа пред влезот на Клинички центар

Sase Ivanovski

Ахмети ја загуби контролата откако сфати дека ја загуби власта, порачаа од Вреди

Sase Ivanovski

Паркиран камион се придвижил и удрил во автомобил: тешко повреден возачот на камионот кој се обидел да го сопре возилото

Sase Ivanovski

Членот на израелскиот воен кабинет се закани со оставка ако Нетанјаху не го усвои неговиот нов воен план за Газа

Sase Ivanovski
Вчитувам....