9.8 C
Скопје
03/12/2022 17:16
МАКТЕЛ

Прогресивната агенда денес: За дигиталниот хуманизам

Како таков, надзорниот капитализам дејствува загрижувачики – бидејќи крајно ефектно и интензивно успева во изместувањето на границите на либералната демократија и нив ги предизвикува до мера, би рекла, на поттикнување на уплав заради масивните интервенции кои ги врши врз однесувањето на луѓето.

 

  

Дигиталниот свет, поточно, неговите нус ефекти, оттука, се и една од клучните окосници низ кои “западната демократска хемисфера “ ја третира демократијата и затоа во тек се водат многу тешки битки што по судови, што низ јакнење на регулативите, што низ сајбер војните. Една таква битка е и она поврзана со потребата од регулирањето на дигиталниот пазар и ограничувањето на економскиот и дигиталниот суверенитет на дигиталниот свет. Особено на BigData компаниите како на пример на т.н. TERRIBLE 5 : GAFAM [Google, Apple, Facebook, Amazon, Microsoft].

Слично, не многу оддамна имавме и прилика да го проследиме сослушувањето на Mark Zuckenberg во Конгресот на САД, а токму во врска со злоупотребата на податоците, можностите за мешањето во изборните резулати, алгоритамските комори кои поттикнуваат говор на омраза или агрегираат радикални фундаменталисти по сите основи, а секако преку профитерско ориентираните образци – кои пак ќе повторам: масивно го менуваат однесувањето на луѓето. Зубоф, на која реферирав погоре, затоа и зборува за т.н. “бихевиорален сурплус”, благодарение на кој впрочем денешниот капитализам се саморепродуцира и ова е тотално нова а битна перспектива за секој што себе се смета за прогесивен или за социјалдемократ.

Скандалот со Кембриџ Аналитика, исто така, допринесе кон зголемена загриженост во врска со статусот на дигиталните компании, и воопшто на пазарот на податоците со кои тие располагаат. Конечно, консеквентно, легитимно, најакутно и најактулено прашање е какви предизвици за демократијата носи пазарниот аспект на дигиталниот свет, т.е. каде се границите меѓу придобивките од него и од неговата злоупотреба против демократијата?!

Овие прашања другар(к)и се меѓу првите на прогресивната агенда (на пример кај PES на ниво на ЕУ). Затоа и решив да пишувам денес за нив. Убедена сум дека и македонското општество ќе мора да фати тек со овие предизвикувачки теми. Во спротивно, крајно неодговорно би било. Доколку ова не се истретира, се чини дека темната страна од дигиталниот свет се заканува целосно да ги уништи и укине принципите на либералната демократија, па и на самата социјалдемократија.

Во тој правец, прогресивната агенда денес (читај социјалдемократската) веројатно ќе треба да поведе сметка за она што се нарекува нов модел на дигитален хуманизам. Тој модел треба да ја заследи тековната дигитална трансформација за која толку многу се зборува, а која ни се случува во од.

Дигиталната трансформација е веќе залауфана како процес, сакале ние или не да го видиме тоа, но во моментов е предводена од неолибеларната логика, а не од социјалдемократскиот импетус. Затоа, во оваа тековна трансформација клучни и фундаментални треба да бидат принципите на либералната демократијата, а не оние на пазарната и неолибералната! Со други зборови, според социјалдемократската логика и нејзиниот вредносен корпус демократските принципи нужно би требало да преовладаат во оваа тековна трансформација која се остварува во хипертешнолошките услови на денешнината. Тоа е единствен прогесивен ракурс, денес.

Единствен, легитимен и нужно потребен социјалдемократски одговор. Нема друг, другарчиња! Или, би рекла постои една акутна потреба од социјалдемократската антиципација на долгорочните политички и општествени предизвици поврзани со дигиталниот свет, како што не упатува и F.Bria (https://progressivepost.eu/digitalisation-big-democracy-to-overcome-big-tech-and-big-state/) и тоа пред се : суспензија на монополскта моќ на дигиталните компании; потреба од нови видови даноци за дигиталните платформи; потреба од трговски регулативи за овој пазар; пресретнување на зголемената невработеност и на прекаризирањето на работната сила поради автоматизација; решавање на прашањата за граѓанските слободи и демократијата; осигурување на дигиталната приватност ; овозможување на технологија со отворени кодови; преносливост и споделување на податоци; алгоритамска транспарентност и одговорност итд … Или, новиот дигитален и пред се демократски хуманизам треба да се темели на принципите кои ќе ги избалансираат иновациите и нивната динамика со бескомпромисна одбрана на автономијата, демократијата и одржливоста (F.Bria).

Oттука, дигиталната трансформација симултано треба да постигне и демократска еманципација, но и социјална и еколошка одржливост. Ете тоа би била една важна тема денес. Вистински захтевна, можеби и исцрпувачка, но, доколку се игнорира, се плашам дека радикалните и конзервативните приказни може политички да мобилизираат далеку повеќе и далеку поопасно – до мера да се истркаламе повторно наназад во несреќна авторитарна епизода.

 

         

Најново

РУСИЈА НЕ Е ВО ПАНИКА Кремљ е подготвен за ограничување на цената на нафтата

Sase Ivanovski

Арсовска: Договорот со приватните превозници е раскинат и таа одлука е конечна

Sase Ivanovski

Радев се жали: Наместо европска солидарност Бугарија добива цинизам

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Османи: Треба време за транзиција на свеста за нашата улога во НАТО

Sase Ivanovski

Дачиќ: Вучиќ ќе одлучи дали ќе оди или не во Тирана

Sase Ivanovski

СЕ ОСТВАРУВА СОНОТ НА НИКОЛА ТЕСЛА: АМЕРИКАНСКА СТАРТАП КОМПАНИЈА ВЕТУВА ПРЕНОС НА СТРУЈА БЕЖИЧНО?!

Sase Ivanovski

УБИЕН АМЕРИКАНСКИ ДОБРОВОЛЕЦ ВО УКРАИНА-СЕ БОРЕЛ ВО ЕДИНИЦАТА КОЈА Е ЛЕГИЈА НА СТРАНЦИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Камерите го уловија: Пикси нервозно ги пцуеше албанските играчи во швајцарскиот тим

Sase Ivanovski

Германец добил сметка за парно од 1,6 милиони евра

Sase Ivanovski

Тешка сообраќајка среде Прилеп – едно лице итно пренесено во болница

Sase Ivanovski

Колку многу агенти

Sase Ivanovski

Градот Скопје обезбеди додатоци на електромоторни погони за лица корисници на инвалидски колички

Sase Ivanovski

Стефковски: ВМРО-ДПМНЕ заедно со народот, граѓаните дадоа идеи за буџетот за 2023

Sase Ivanovski

Димитриевски оствари средба со претставници од Меѓународното полициско здружение ИПА, разменети искуства и можности за соработка

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Бомба на Палевски:Требаше да се гради храм на масоните во Радишани

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: Вечерва се обратив на Политичка академија за социјална демократија, организирана од Прогрес Институт за социјална демократија со поддршка на Фондацијата „Калеви Сорса“ од Финска и Меѓународниот Центар „Олоф Палме“ од Шведска

Sase Ivanovski

Кулеба: На 17 адреси на украинските амбасади се испратени бомби и делови од животни

Sase Ivanovski

Европратеници бараат истрага против Вархеји

Sase Ivanovski

„Гитаријада 2022″ во Куманово

Tamara Ivanovska

Газдите во Германија не сакаат млади работници?

Sase Ivanovski

Русија по ограничувањето на цената: Имаме купувачи, нема на вас да ви продаваме

Sase Ivanovski

Бугарски клуб ќе се отвори и во Кавадарци, но со пристојно име

Sase Ivanovski

Осудените од 27 април бараат ослободување преку Врховниот суд, се чека позитивно мислење

Sase Ivanovski

Новинарите во најголем број досега излегоа на избор за претседател на ЗНМ

Tamara Ivanovska

Ковачевски: Спремете се за тешка 2023, во Украина нема никакви посеви

Sase Ivanovski

КАНЈЕ ВЕСТ ЈАВНО ЈА ОБВИНИ КИМ КАРДАШИЈАН ЗА НЕВЕРСТВО Ја „уловил“ со познат кошаркар во кревет

Sase Ivanovski

60 ДОЛАРИ ЗА БАРЕЛ ЕУ ја ограничи цената на руската нафта

Sase Ivanovski

ЌЕ НИ ЈА БАРАТЕ НАФТАТА Русија вели дека ЕУ опасно флертува

Sase Ivanovski

570 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ПЛАТИ НА АДМИНИСТРАТИВЦИТЕ Ковачевски го објаснуваше предлог-буџетот за 2023 година

Sase Ivanovski

Пеле останува во болница поради респираторна инфекција 

Sase Ivanovski

Ковачевски: Се согласувам со амбасадорката Агелер во однос на корупцијата, да се пријават сите неправилности

Sase Ivanovski

Шведска екстрадира во Турција осуден член на ПКК

Sase Ivanovski

СП2022: Уго Санчез тврди дека Шпанија намерно загуби од Јапонија 

Sase Ivanovski

Недај боже ќе се најдат-Естонија купува ракетни системи ХИМРАС за 200 милиони долари

Sase Ivanovski

3-ти Декември Меѓународниот ден на лицата со попреченост, денеска го одбележавме со Здружението на лица со телесен инвалидитет Мобилност Скопје.

Sase Ivanovski

Учество на сопругата на претседателот на одбележувањето на 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Sase Ivanovski

Муцунски: Општина Аеродром отворена за граѓаните, го креираме буџетот заедно

Sase Ivanovski

Пецаков: Граѓаните се организирани на ниво на месни заедници и имаат свои предлози со суштински потреби за нивните населени места, сите проекти се на нивно барање

Sase Ivanovski

Ковачевски и Бесими: Буџетот за 2023 година – Стабилност, сигурност, одговор на предизвиците и основа за развој

Sase Ivanovski

Претрес во Скопје, пронајдени револвер и муниција, приведено едно лице

Sase Ivanovski

Лефков: Чешиниво-Облешево е отворена за граѓаните, градоначалникот го креира буџетот заедно со народот

Sase Ivanovski

Полициска акција во Арачиново, приведено едно лице по распишана централна потерница

Sase Ivanovski

Новинарите во најголем број досега излегоа на избор за претседател на ЗНМ

Sase Ivanovski

Во Мексико конфискувани 300 килограми таблети фентанил

Sase Ivanovski

Стојковски : Долгот кон приватните превозници е наследен, треба да се подмири. ЈСП има нафта ,жалам што некој портали шпекулираа

Sase Ivanovski

Видео: Албанците во Kуманово славеле што Швајцарија ја победила Србија, полицијата ги разбркала

Sase Ivanovski

Милионерката со 7-мица на лото е баба Доста од Кичево

Sase Ivanovski

Бугарски министер му се закани на холандскиот премиер: Руте да внимава што зборува

Sase Ivanovski

Полицијата експресно го пронајде украденото болничко возило, вратено е на Итна помош Кочани

Sase Ivanovski

Зајкова: Изгласавме резолуција за укинување на роаминг и признавање на универзитетските дипломи меѓу ЕУ и земјите од Западен Балкан

Sase Ivanovski

АД ЕСМ го зголеми производството за 26 отсто во споредба со лани

Tamara Ivanovska

„Гитаријада 2022″ во Куманово

Sase Ivanovski

Украдено возило на Итна Помош во Кочани

Tamara Ivanovska

Мицкоски: Владата и Ковачевски херојски само крадат и прават криминал, купија од странство струја од 33 милиони евра за само еден месец

Sase Ivanovski

Од ограничувањето на цената на нафтата, Украина очекува уништување на Руската економија 

Tamara Ivanovska

(Видео)Бомба на премиерот:Над 100 милиона евра грантови од ЕУ се заглавени во општините затоа што вмровците не сакаат да ги продолжат затоа што ги почнале градоначалници од СДСМ

Sase Ivanovski

Мицкоски: Владата го казнува својот народ зошто не ги гласаше на избори, Општина Штип доби дозвола за издавање на обврзница, владата ја кочи

Sase Ivanovski

Приведен криумчар, пронајдени тројца мигранти од Пакистан

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски од почетокот на Отворен ден во твојата општина: Граѓаните ќе одлучуваат на кои проекти ќе бидат трошени парите од буџетите на општините, работиме транспарентно и отчетно

Tamara Ivanovska

(Видео)Сајкоски: Во Охрид има голем одзив на граѓани кои со своите предлози и идеи даваат придонес за решавање на проблемите во нивните населени места преку буџетот за 2023 година

Sase Ivanovski

Костовски: Граѓаните на општина Бутел  директно  учествуваат во создавање на буџетот на општината за 2023 година, ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш покажа дека е партија на народот и заедно со народот ги носи своите одлуки

Tamara Ivanovska

Претрес во Скопје, пронајдена дрога, приведен дилер

Tamara Ivanovska

(Видео)Бомба на Ковачевски:Од сега субвенции за тоа колку имаат ожнеано а не за тоа колку имаат посеано

Sase Ivanovski

(Видео)Мицкоски: Криминалците од Арачиново се шерифи во овој град зошто добиваат заштита од МВР

Sase Ivanovski

(Видео)Бесими пак ги насмеа новинарите:Баравме на Гугл да видиме какви се тие морски мачки кои беа ослободени од ддв

Sase Ivanovski

(Видео)Премиерот Ковачевски и министерката Тренчевска заедно со корисниците од „Порака“-Неготино, го одбележаа Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Sase Ivanovski

(Видео)Јорданов: Со граѓаните го креираме буџетот за 2023 година во Штип, суштинска потреба е промена на водоводната мрежа и воведување на јавен градски превоз

Sase Ivanovski

Мицкоски: Имаме премиер кој се фали дека имаме повеќе социјални случаи, буџетот не е развоен и нема капитални инвестиции

Sase Ivanovski

Претрес во Скопје, пронајдена дрога, приведен дилер

Tamara Ivanovska

Демант: Немало закани ниту напад кон полициски службеници во Арачиново, случајот е целосно расчистен

Sase Ivanovski

Претрес во Кавадарци, пронајдени оружје и муниција, приведено едно лице

Tamara Ivanovska

126 санкциионирани возачи во Скопје

Tamara Ivanovska

ВМРО-ДПМНЕ: Денес и утре отворени општини за граѓаните, предложи идеја, биде дел од промените што носат иднина 

Tamara Ivanovska

ФЕРО ИНВЕСТ единствен нуди комплетна услуга за проектирање, изградба и откупување на струјата од фотоволтаици

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Спасовски застана во одбрана на тие кои што насилно набркале полицајци од пункт – ново продолжение на епизодата со “пајакот“

Tamara Ivanovska

Предавање на Османи на Колеџот на Европа во Варшава

Tamara Ivanovska

47 санкции за автобуси што вршат превоз на ученици

Tamara Ivanovska

Министерство за правда:Заштедивме 25% електрична енергија во октомври споредено со истиот месец минатата годинa

Tamara Ivanovska

Произведени 12.773 MWh струја изминатото деноноќие, целосно задоволени потребите на домаќинствата и малите потрошувачи

Tamara Ivanovska

Приведено лице во Струмица за шверц на половина тон суров тутун

Tamara Ivanovska

Leave a Comment