-0.2 C
Скопје
01/02/2023 00:12
МАКТЕЛ

   

ПРОТЕРУВАЊЕ на БУГАРСКИ РАДИКАЛИ: „Македонија сама определува кој е добар гостин, чекор во вистинска насока“

     

Христијан Пендиков, секретарот на бугарското здружение „Цар Борис Трети“, кој беше претепан на 19 јануари во Охрид, деновиве е главна тема по медиумите, особено поради зголемените тензии меѓу Скопје и Софија, која ја обвини нашата земја за кршење на правата на припадниците на бугарското малцинство. Тензиите пораснаа до тој степен што дел од бугарските националисти и политичари се заканија дека ќе ги блокираат преговорите за пристапување на Северна Македонија во Европската унија, а самиот инцидент беше осуден од двете страни.

  

 

 

Во текот на вчерашниот ден се огласи и претседателот Стево Пендаровски после одржаниот Совет за безбедност. Тој побара од владата да им забрани на неколку бугарски државјани да влезат во земјата поради нивните постапки. Претседателот не сакаше да ги именува бугарските државјани, но по се изгледа станува збор за споменатиот бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски и претседателот на бугарската фондација „Македонија“, Виктор Стојанов.

  

 

    

„Локално“ контактираше со дел од бугарските аналитичари во однос на последните превирања на релација Скопје-Софија. За последното барање на претседателот Пендаровски, велат дека Македонија е независна држава и може самата да одлучува кого сака да протерува од својата територија. Потпретседателот на Бугарско-македонскиот бизнис клуб Владимир Владимиров не гледа ништо страшно во најавите за протерување на бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски и на неколку други лица – државјани на Бугарија поради дејствија што претходно ги преземале и сè уште ги преземаат против нашата држава.

 

Владимир Владимиров

-Македонија е суверена и независна држава, членка на НАТО и земја-кандидат за влез во ЕУ. Земјата има право да определува кој е добредојден и кој е добар гостин. Тоа е право на македонските власти за таков тип на решение. Веќе има неколку бугарски самопрогласени патриоти на кои им е забрането да престојуваат во Македонија и мислам дека со тоа добија и двете држави, ни рече Владимиров.

 

Тој го осудува настанот во Охрид, при што беше претепан секретарот на бугарскиот културен клуб „Цар Борис Трети“. -Осудувам секаков чин на насилсто и таков е неприфатлив од ниту една гледна точка, особено од европската перспектива. И во македонското и во бугарското општество многу често сме сведоци на агресија и тоа е клучниот проблем со кој треба да се справиме, особено е кога е поврзана со национална припадност или сексуална ориентација, вели аналитичарот и додава дека властите во Македонија реагираа адекватно.

 

-Напаѓачите се приведени, обвинителството има покренато обвинение, а министерот Бујар Османи го посети повредениот Пендиков во Софија. Реакцијата на македонската држава беше повеќе од адекватна, потенцира Владимиров. Сепак е дециден дека ваквите настани не треба да ги карактеризираат односите или да влијаат меѓу двете земји.

 

-Ваквиот инцидент, претходните и најверојатно не дај боже идните инциденти не треба да ги нарушуваат односите меѓу две пријателски и соседни земји и држави кои се партнери низ призмата на НАТО. Односите не треба да се определуваат според секојдневни случувања и настани. Ваквите немили настани го оттргнуваат фокусот од вистинските важни теми за Македонија и Бугарија, порачува аналитичарот.

 

Владимиров предупредува и за делувањата на националистите во двете земји. -Во сите држави во Европа и ЕУ, крајниот национализам е карактеризиран како форма на политичко делување. Нашите две општества треба да бидат многу внимателни и многу чувстителни кон луѓето кои се самоопределуваат, а всушност се квазипатриоти. Тие создаваат многу повеќе проблеми отколку што носат решенија за проблемите. Треба да размислуваме разумно и да го гледаме пријателството, сериозните односи, а не да се гледаме низ призмата на национализмот, ни рече потпретседателот на Бугарско-македонскиот бизнис клуб.

 

Паскал Гонов

Бугарскиот аналитичар и адвокат по професија, Паскал Гонов се согласува дека политичарите Ангел Џамбаски и претседателот на „Преродба“ Костадин Костадинов доаѓаат во Македонија за да провоцираат. -Во Скопје беа господата Џамбаски и Костадин Костадинов за да провоцираат, како што го правеа тоа и претходно. Од истата причина и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се појави во Благоевград. Нема новости овде. Вест е дека очигледно Владата на Република Македонија решила преку насилни административни мерки да бара да постигне некакво „смирување“. Кој знае, можеби ова е чекор во вистинската насока, но Картагина на Огражден треба да биде отстранета, порачува Гонов во разговор за „Локално“.

 

Во однос на физичкиот напад во Охрид, Гонов вели дека не е изолиран инцидент и ги вбројува во редот на слични кои се случиле во претходните години во нашата земја.  -Ова е продолжение на настаните со Мирослав Ризински (13.01.2007), Драги Каров (02.03.2008), проблемите на Миле Неделкоски, Виктор Канзуров, Јован Стојановски, Александар Маркоски, Дончо Спасов и други, искршената спомен плоча на починатите Бугари во несреќата со бродот во Охрид (15.08.2021), искршените спомен-плочи на Мара Бунева (2013 и 2014 година), спомен-плочата на Кајмакчалан (22.09.2016), запалените клубови (2022), пароли на стадионите (27.09. 2022), ни рече Гонов Според него, никогаш по 1997 година немало позитивен тренд во односите на релација Скопје-Софија. -Тоа е затоа што и Заедничката декларација од 1997 година и Договорот за пријателство останаа само заклетви што ниту една од страните на границата не ги почитуваше. Вистината е дека националистичката реторика ги презеде сите канали на комуникација. Сега постои вистински Берлински ѕид меѓу нашите две земји. И пиле не може да се прелета, а камоли добар збор!, смета аналитичарот.

 

Тој е песимист за европската иднина на Македонија. -Мислам дека самата Македонија ќе ги заврши или ќе ги прекине преговорите со Европската Унија. Македонија е подготвена сама да се откаже од она што го постигна досега. Македонија денес е на раскрсница, оценува аналитичарот.

 

Најново

(ВИДЕО) Кралот Џорџ тврди дека бил 20 години пред сите и предвидува „Обединето македонско кралство“, Јанко му се смее, бара да му каже кои бројки ќе паднеле на лото, за да се опарел 🙂

Sase Ivanovski

Цепки видео: Колбасот на градоначалникот 🙂

Sase Ivanovski

Синоќа на @music.awards.ceremony , изведувајќи ја ,,Ти си мој’’, нашата Каролина го имаше еден од најспектакуларните настапи воопшто до сега видени во регионот

Sase Ivanovski

ОВИЕ ЛИ ДА ГИ ВРАТИМЕ НА ВЛАСТ: ПРАТЕНИЧКА НА ВМРО ДПМНЕ ГИ НАРЕЧЕ ЧЛЕНОВИТЕ НА СДСМ ИЗРОДИ!

Sase Ivanovski

Али Ахмети: Сите граѓани мора да ја предводат државата кон ЕУ

Sase Ivanovski

СДСМ: Шпицниот Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ги задолжуваат општините

Tamara Ivanovska

Приведен криминалец од Штип, осуден на 6 години и 4 месеци казна затвор

Tamara Ivanovska

Oсмани пред НАТО во својство на Претседавач со ОБСЕ

Tamara Ivanovska

Премиерот Ковачевски се сретна со претседателот на Алијанса на Албанците, Таравари

Tamara Ivanovska

Спасовски: Позитивните резултати во борбата со криминалот и корупцијата ја вратија довербата во полицијата

Tamara Ivanovska

Фокусирани кон членство во ЕУ и негување на добрососедските односи, со НАТО ја гарантираме сопствената и придонесуваме кон колективната безбедност, борбата со организираниот криминал и корупцијата остануваат наши приоритети

Tamara Ivanovska

Бесими: 2022 година ја завршивме со јавен долг на ниво од 57,1 %, намалување за 3,9 процентни поени

Tamara Ivanovska

Бектеши: Оваа година почнува изградбата на интерконекторот за гас со Грција, работиме на изградба на уште два со Србија и Косово

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Потпретседателот Муцунски ќе присуствува на молитвен појадок и ќе оствари низа работни средби во Вашингтон

Tamara Ivanovska

Произведени 19.942 MWh електрична енергија, домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ

Tamara Ivanovska

Тренчевска: Раст на плати и пензии, поддршка за најранливите и оддржливи социјални услуги и сервиси ја обележаа 2022 година

Tamara Ivanovska

178 санкции за брзо возење

Tamara Ivanovska

Ковачевски: 100% ги покриваме потребите за електрична енергија за домаќинствата и за 20% се намалени сметките за малите потрошувачи

Tamara Ivanovska

ИНФОРМАЦИЈА ЗА ДОНАЦИЈА

Tamara Ivanovska

Стоилковски: Криминалот и корупцијата заштитен знак за Ковачевски и Ахмети, Македонија на Извештајот на Транспаренси во друштво со Суринам, Индија и Тунис

Tamara Ivanovska

Ковачевски: Минатата година инсталирани се обновливи извори на енергија од над 150 мегавати, што значи снабдување на 67.000 домаќинства

Tamara Ivanovska

Богоев: Сите државнички одлуки важни за иднина ги донесе СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и Левица одработуваат за туѓи интереси

Tamara Ivanovska

Маричиќ: За економскиот развој на државата неминовно мора да продолжиме со процесот на ЕУ

Tamara Ivanovska

Богоев: Локалните власти од ВМРО-ДПМНЕ ги поскапуваат услугите и со обврзници дополнително ги задолжуваат општините

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Ковачевски и Пендаровски да не ги кријат и јавно да кажат кои странски агентури влијаат на односите со Бугарија, и од каде се финансираат бугарските здруженија

Tamara Ivanovska

Битиќи: Одржливиот економски раст и развој е возможен само со структурни и системски промени, што оваа Влада ги спроведува

Tamara Ivanovska

Маричиќ: Реформите, политичкиот дијалог и користењето на европските фондови пресудни за процесот на преговори со ЕУ

Tamara Ivanovska

Фатен дилерот од Кичево кој избега од затворот во Шутка

Tamara Ivanovska

Државата нема никакви ингеренции во делот на јавниот превоз, вели Ковачевски

Tamara Ivanovska

Таравари пред средбата со Ковачевски: Доколку ги синхронизираме програмите ќе продолжиме во следната фаза преговори

Tamara Ivanovska

Да ги дочекаме Бугарите учтиво и студено

Tamara Ivanovska

Српскиот министер за надворешни работи навести можни санкции за Русија

Tamara Ivanovska

„Транспаренси Интернешнел“: Унгарија со најмногу корупција во јавниот сектор во цела ЕУ

Tamara Ivanovska

Анѓушев: Потребни се батериските системи, бидејќи ќе мора да ги извезуваме вишоците од фотоволтаици

Tamara Ivanovska

Чеченци силувале руска новинарка во Украина, а камерманот го претепале – руската НТВ формираше истражна комисија

Tamara Ivanovska

Германија: Пронашла двојничка на Инстаграм и ја убила за да ја лажира сопствената смрт

Tamara Ivanovska

Вашингтон ги повика Софија и Скопје да ја деескалираат реториката и да ги решат билатералните спорови

Tamara Ivanovska

Франција ќе испрати борбени авиони за потребите на Украина?

Tamara Ivanovska

Бендевска: КСЗД поднесе барање за поведување прекршочна постапка за министерство за правда и Тупанчески

Tamara Ivanovska

Селмани: Не е од стратешки интерес да отвориме нов фронт со Бугарија

Tamara Ivanovska

АКО БИДАТ „ФАТЕНИ“ СО АЛКОХОЛ ВО ЈАВНОСТ ИЛИ ВО КОСТИМ ЗА КАПЕЊЕ- КАЗНА ОД 150 ЕВРА: Хрватска ригорозна и за гласна музика на терасите

Tamara Ivanovska

„МИЛАНОВИЌ Е КАКО ОРБАН И ДОДИК“: Британски „Гардијан“ за хрватскиот претседател

Tamara Ivanovska

ШОЈГУ НАЈАВИ РЕФОРМА СО НОВИ 350.000 ВОЈНИЦИ Дали е ова мобилизацијата за која сите зборуваат?

Tamara Ivanovska

ПРОРУСКИ ПАРТИИ ВО БУГАРИЈА „ПЕЧАЛАТ“ ОД МАКЕДОНИЈА Говорот на омраза им го зголемува рејтингот

Tamara Ivanovska

НАПАД СО НОЖ НА МЕТРО СТАНИЦА Тројца избодени во Брисел

Tamara Ivanovska

Надал му честиташе на Ѓоковиќ: Неверојатно достигнување

Tamara Ivanovska

Франција и Австралија се договорија да произведуваат гранати од 155 милиметри за Украина

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Антикорупциска отвори истрага за набавките на мазут по истражувањето на КОД

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Димитров: Уставните измени да стапат во сила на денот кога Македонија ќе стане членка на ЕУ

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Предлог закон за Агенција за борба против тешките облици на организиран криминал и корупција

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Оризопроизводителите се закануваат со нови блокади

Tamara Ivanovska

АГЕЛЕР БРИШЕ АНТИСЕМИТСКИ ГРАФИТИ ВО КАРПОШ Средина ослободена од нетрпеливост и омраза

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Спасовски: Позитивните резултати во борбата со криминалот и корупцијата ја вратија довербата во полицијата Во рамки на дводневната конференција

Tamara Ivanovska

Али Ахмети: Новите генерации да ги преземаат обврските на овој век

Sase Ivanovski

БРЗ ВЛЕЗ ВО ЕУ СО ЗАМРЗНАТО ПРАВО НА ВЕТО Маричиќ вели дека идејата вреди да се разгледа

Sase Ivanovski

Николоски: Таравари за лична корист влегува во владата на СДСМ и ДУИ, уставни измени во овој парламентарен состав нема да се случат

Sase Ivanovski

Николоски со предлог до Владата: Поднесете иницијатива до грчката влада во која ќе побарате во родниот Кукуш да се изгради спомен куќа на Делчев

Sase Ivanovski

Од Годишната конференција: Вложивме во стандардот на граѓаните, економијата, европерспективите во 2022 година, отворени се нови можности за 2023 година

Sase Ivanovski

ЛЕСНО Е КОГА ИМАШ ИЗЛЕЗ НА МОРЕ, АЛБАНЦИТЕ ЌЕ СЕ ОМРСАТ ОД АРАПИТЕ: Потпишан финалниот договор тежок две милијарди евра за изградба на пристаништето во Драч

Sase Ivanovski

АЈДЕ МУХИ БОРИ СЕ, ИМАШ ДЕЦА ЌЕ ИМ ТРЕБАШ – Адвокатот на Зекири: Мојот клиент не е болен туку e во лоша психичка состојба вознемирен поради смртен случај во потесното семејство

Sase Ivanovski

БРАВО – Софија го враќа повлечениот амбасадор Ангелов во Скопје

Sase Ivanovski

Oхридскиот советник од ДУИ Нефи Усеини поднел оставка во Советот на Општина Охрид

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СПАСОВСКИ: Нема поединец во оваа држава којшто може да биде посилен од државата. Од која партија сака нека е, макар и од Левица, не може да се заканувате дека ќе бесите на бандери и МВР да ве толерира!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БУГАРИТЕ ЈА СПУШТААТ ТОПКАТА – ДЕМЕРЏИЕВ: БУГАРСКИОТ И МАКЕДОНСКИОТ НАРОД СЕКОГАШ БИЛЕ БЛИСКИ И СЕ ПОЧИТУВАЛЕ МЕЃУ СЕБЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Раст на плати и пензии, поддршка за најранливите, унапредени здравствени услуги и социјални сервиси ја одбележаа 2022 година

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Др. Александар Раковиќ – Вистината за признавањето на МПЦ – ОА

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Постои ли во оваа држава поим „одговорност“ за доцнењето на проектите, Азески со пет прашања ѝ ја честита годишнината на владата

Tamara Ivanovska

ДОКОЛКУ НЕ СЕ ДОГОВОРАТ ЌЕ СЛЕДИ ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА Хрватскиот претседател пак изненадува со своите изјави за Украина

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) РУСИТЕ СПРЕМААТ ТЕНКОВИ-РОБОТИ И Т-14 ЗА ДОНБАС Што има Москва, а што немаат Американците?

Tamara Ivanovska

СКАНДАЛ СО КРИПТОВАЛУТИ ЈА ТРЕСЕ БУГАРИЈА На берзата „NEXO“ поминале 94 милијарди долари во трансакции

Tamara Ivanovska

СВЕТСКИ ПОРТАЛ КОРИСТЕЛ ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА ЗА ДА ПИШУВА Во меѓувреме, Чат ГПТ положи испит по медицина

Tamara Ivanovska

БОРИС ЏОНСОН Е ЛАЖГО Путин никогаш не му се заканил со проектил

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) БОМБАШОТ СЕДЕЛ ВО ПРВИОТ РЕД ОД ЏАМИЈАТА Најмалку 28 загинаа, а 150 се повредени во Пакистан

Tamara Ivanovska

Пет прашања до Владата по повод годишнината

Tamara Ivanovska

Постојаната стручна надоградба и доквалификација, како и стекнувањето нови вештини и знаења се дел од стратегијата за управување со човечки ресурси на „Алкалоид“

Tamara Ivanovska

Мицкоски и Пендиков на комитска вечер. Ова јасно покажува дека ДПНЕ е креатор на тензиите со бугарските клубови, чии основачи се членови на истата партија!

Tamara Ivanovska

БРАТСКИ ЦРКВИ: Владиката Пимен служеше со владици на СПЦ низ цркви во Европа

Tamara Ivanovska

БУГАРИЈА Е ЕДНА ОД НАЈОСУДУВАНИТЕ ЗЕМЈИ ВО СТРАЗБУР ЗА ПРЕКРШУВАЊЕ НА ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА СО 25 ПРЕСУДИ МИНАТАТА ГОДИНА, ПРОТИВ МАКЕДОНИЈА ИМА 4

Tamara Ivanovska

Ковачевски: Стратешки го зголемуваме домашното производство на храна и струја

Tamara Ivanovska

Ристов: Кога градоначалникот на Гази Баба ги најавуваше проектите, не спомна задолжување

Tamara Ivanovska

Leave a Comment