10.8 C
Скопје
06/12/2022 16:14
МАКТЕЛ

„Растресување“ на администрацијата, ќе се затвораат агенции

Спојување на работни места и трансфери на вработени, затворање на агенции, откази за директори, креирање на дигитална агенција – ова се само дел од реформите коишто се предвидени за администрацијата, која што во наредниот период треба да помине процес на сериозна трансформација, согласно стандардите на ЕУ. Целта е земјата да добие поефикасна, отчетна и поефикасна јавна администрација.

  

Министерот за информатичко општество и администрација, Адмирим Алити,  најавува дека неколку институции и агенции ќе бидат споени во едно, бидејќи експертите констатирале дека вршат иста работа, поради што нема потреба да постојат две или три како досега. Некои од агенциите ќе се затворат, односно ќе бидат трансферирани како сектор во некое друго министерство.

„Експертите констатираат дека не мора да има некоја агенција со седум члена на управен одбор и директор, односно само администрацијата е битна во таа агенција. Има и случаи каде, на пример во Министерството за информатичко општество и администрација, ќе креираме нова институција – дигитална агенција“, вели Алити. Во оваа агенција ќе бидат префрлени дел од вработените во администрацијата.

  

Ќе се отпуштаат директори, но не и административци 

Алити најавува дека ќе има намалување на бројот на директори и на членови на управни одбори, но не и на административците. „Тие ќе бидат трансферирани, ни еден вработен нема да биде отпуштен од работа, бидејќи посебно во централната власт имаме дефицит на вработени“, дециден е  министерот.

Но, дел од директорите во 2024 година, за кога е планирано згаснувањето на дел од агенциите, ќе ги изгубат работните места. Така на пример во план е да згасне Инспекцискиот совет, за кој експертите задолжени за реорганизацијата на администрацијата, сметаат дека  нема потреба да постои како посебен орган на државната власт.

Исто така МАРнет – Македонска академска истражувачка мрежа, која има надзорен, управен одбор и директор, е во план да се префли во рамките на Министерството за образование како посебен сектор.

Пилот-проект 

Амбасадорот Дејвид Гир, Шеф на Делегацијата не Европската Унија, посочува дека ефикасни државни институции се од клучна важност за развојот на секоја земја и особено за испораката на услуги на граѓаните. Тие, исто така, ќе бидат од суштинска важност за напредокот на оваа земја на својот пат кон ЕУ.

Во последниот извештај на Европската комисија за напредокот на Северна Македонија во делот на јавната администрација беше посочено дека земјата останува умерено подготвена во однос на реформата и дека постигнала ограничен напредок во спроведувањето на препораките од минатата година. ЕК во забелешките посочува дека е одложено усвојувањето на законските решенија за организација и за работа на органите на државната управа, на нов закон за висока раководна служба, како и на новата правна рамка за управување со човечки ресурси, преку измени на законите за административни службеници и за вработените во јавните служби. Според Комисијата, новата рамка е замислена да го подобри управувањето со човечките ресурси во администрацијата и да гарантира избор, унапредување и разрешување врз основа на заслуги, вклучително и на ниво на повисоките раководни функции.

Владата ги укинува, привремените вработувања се множат                                                        Поради тоа во земјата во тек е пилот-проект во Министерството за информатичко општество и администрација, Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и Министерството за економија – кои што се  првите министерства каде е во тек постапка за реорганизација во рамки на ИПА-проектот, финансиран и поддржан од ЕУ. Се прават анализи и во останатите министерства, коишто од 1 јануари 2024 година се обврзани да го започнат амбициозниот и обемен процес на трансформација согласно европските стандарди.

„Без развивање на делотворна и ефикасна администрација процесот на пристапување нема да биде успешен не само заради тоа што се потребни реформи, не само заради инфраструктурата која што треба да се воспостави и ја вклучува администрацијата, туку и заради тоа што идната земја членка треба да има администрација со капацитет што ќе обезбеди спроведување на европското право и да обезбеди земјата да може да биде еднаков партнер којшто може да ги искористи можностите коишто постојат преку пристапувањето“, вели евроамбасадорот Гир

  

Најново

БОМБА НА ДАНЕЛА: МИЦКОСКИ ДОГОВАРАШЕ НАБАВКА НА 150 АВТОБУСИ ОД УНГАРИЈА, ТРЕБАШЕ ДА СЕ ЛАПНЕ ГОЛЕМА ПРОВИЗИЈА

Sase Ivanovski

Блокадите на превозниците во Скопје ќе продолжат

Sase Ivanovski

Детонации во Косовска Митровица

Sase Ivanovski

Ковачевски: Очекуваме наскоро уставни измени!

Sase Ivanovski

Оформени нови 15 предмети во Уставниот суд

Sase Ivanovski

КОВАЧЕВСКИ: ЕУ е нашата единствена алтернатива, заедно со ЕУ ќе ја пребродиме економско-енергетската криза

Sase Ivanovski

Царината ги зајакнува контролите со 2 мобилни скенерa, донација од Германска Царина – само во две акции годинава запленети 62 кг наркотични дроги

Sase Ivanovski

Расчистени шест кривични дела на подрачјето на Виница, следуваат кривични пријави

Sase Ivanovski

Студентите вечер организираат забава: Журка за реновирање

Sase Ivanovski

Се урна хрватски авион МиГ-21, по еден од пилотите се уште се трага

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОГОЕВ: Мицкоски да ја прекине блокадата на Скопје, неговите кадри да најдат решение за хаосот што го создадоа

Sase Ivanovski

Венко Филипче: Фондацијата „Заев едно општество за сите“ ќе стипендира специјализанти за усовршување во европски центри

Sase Ivanovski

Алијанса очекува на списокот на Агелер да се најдат инволвираните од аферата „Маџар Телеком

Sase Ivanovski

ОЈО го доби и ќе го „чешла“ извештајот на МВР за протечената снимка на Јутјуб од реферирањето на Димовски за Онишченко

Sase Ivanovski

Маричиќ: Ги зајакнуваме односите со ЕУ и ја движиме Северна Македонија во вистинска насока

Sase Ivanovski

Јовановски: Пенов може и тенкови да испрати!

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ: Одговорноста за блокадите на Скопје се кај Ковачевски и Арсовска, кои договараат тендери и матни зделки

Sase Ivanovski

Тренчевска: Само преку регионална соработка можеме да успееме во воспоставување на родовата еднаквост

Sase Ivanovski

Нано Ружин: САД испрати експерти за антикорупција во Скопје затоа што македонските авторитети се неефикасни

Sase Ivanovski

Почина новинарот Димитар Ќуркчиев, семејството и пријателите се простуваат од него и на социјалните мрежи

Sase Ivanovski

Опозициските пратеници со црни натписи „Темнина во Србија без слободни медиуми”ги поддржа телевизиите Н1 и Нова С

Sase Ivanovski

Приведен босанскиот министер Лучиќ злоупотреба на положбата и трошење народни пари

Sase Ivanovski

Борел: Последниот предлог договор до Белград и Косово е испратен вчера

Sase Ivanovski

(ФОТО) Симон Трпчески замина во Ерменија, каде неговата ќерка ќе ја претставува Македонија на Јуниорски Евросонг

Sase Ivanovski

Здравство воведе модул за електронско пријавување на несаканите ефекти од вакцинацијата

Sase Ivanovski

ЕСМ: ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КАКО СЕ ЖИВЕЕЛО ВО СОВЕТСКИОТ СОЈУЗ?

Tamara Ivanovska

Герасимовски до пензионерите: Пријавете се за доделување парична помош, рокот истекува утре

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Сведоштва за студентските домови

Tamara Ivanovska

Приведени двајца крадци од Куманово, одземеното вратено на сопственикот

Sase Ivanovski

Западниот Балкан и ЕУ заеднички ќе се справуваат со последиците од енергетската криза

Sase Ivanovski

Премиерот Ковачевски на Самит во Тирана пречекан од премиерот на Албанија Рама

Tamara Ivanovska

СДСМ: Мицкоски нема доблест ниту да им се извини на скопјани за хасот во градот

Tamara Ivanovska

Владата донесе одлука да се поништи одлуката за прием на Онишченко во државјанство

Sase Ivanovski

Грковска: На сајбер безбедноста треба да гледаме како инвестиција која ја јакне довербата на граѓаните во институциите

Tamara Ivanovska

ЕУ со 18 милиони евра ќе ја развива Преспа

Sase Ivanovski

РЕК Битола и ТЕЦ Осломеј нема да се затворат, тврди Битиќи

Sase Ivanovski

Кој е Добре Митрев, човекот кој стои зад отворањето на бугарски „клуб – канцеларија“ во Кавадарци

Sase Ivanovski

СДСМ: За работата на ЈСП, ВМРО-ДПМНЕ да праша во УО, таму скоро се сите се членови на нивната партија

Tamara Ivanovska

ВЕЧНА СЛАВА: 11 години од смртта на Гоце Арнаудов

Sase Ivanovski

Иницијатива за лекторат по македонски јазик во Тирана

Tamara Ivanovska

Блерим Беџети ги подбра министрите на ДУИ: Повеќе се фалат од што работат

Sase Ivanovski

ЈОНУЗ: Е па политичари, идите бре у пи*ку лепу материну!

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Директорите на СДС, ДУИ и ЛЕВИЦА управуваат со хаосот во Град Скопје, Арсовска спроведувач на крими интереси на Ковачевски

Tamara Ivanovska

Зеленски ги посети војниците во Славјанск на Денот на вооржените сили на Украина

Sase Ivanovski

Приведен крадец по распишана потерница

Tamara Ivanovska

За што разговарале Ковачевски, Макрон и Шолц на денешната средба во Тирана?

Sase Ivanovski

166 санкции за брзо возење

Tamara Ivanovska

Владата го поништи државјанството на Онишченко

Sase Ivanovski

8 декември 2022 година (четврток), ‘’Св. Климент Охридски”, е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија.

Tamara Ivanovska

Австрија и официјално кажа „не“ за пристапување на Бугарија и Романија во Шенген

Sase Ivanovski

Произведени 12.379 MWh во текот на изминатото деноноќие и целосно задоволени потребите на домаќинствата и малите потрошувачи

Tamara Ivanovska

Вештите лица ги спровеле сите неопходни увиди и анализи за автобуската несреќа кај Ласкарци

Sase Ivanovski

Приведен разбојник од Кондово за издржување на казна затвор од пет години

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Драма во Албанија: На големите протести на опозицијата нокаутиран Сали Бериша!

Sase Ivanovski

СЕ ОГЛАСИ ЛИЛА ПО ТРАГЕДИЈАТА: Бог ќе ви суди, тие родители изгубиле дете, таа не е веќе меѓу живите – освен името ништо друго не знаете за неа!

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Ефектот од средбите Арсовска – Ковачевски: Блокиран град, банкротирано ЈСП и сомнеж за провизии во џебот на скопски сметководител

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Срамниот избор на Дамева за претседател на Судски совет го покажува трулиот систем, Ковачевски продолжува да го распупува правосудството

Tamara Ivanovska

УЧЕСТВО НА СОБРАНИСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА 60. ГЕНЕРАЛНО СОБРАНИЕ НА ПАБСЕК

Tamara Ivanovska

СДСМ: Мицкоски стои зад блокадите и хаосот во Скопје, дрско ги малтретира скопјани

Tamara Ivanovska

Тренчевска: Успешните младински политики на дело – „Гаранција за млади“ ги надмина поставените цели

Tamara Ivanovska

Комунална хигиена репарација на контејнери

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Ковачевски го врати Ристо Бекатон Пенов од транзицијата за да се заканува и глуми шериф

Tamara Ivanovska

ЧИТАЊЕ ЗГРАДИ: ИЗВЕДУВАЧКИ ПРАКТИКИ ВО УРБАН КОНТЕКСТ

Tamara Ivanovska

Кривична пријава против скопјанец за „злоупотреба на службена положба и овластување” и „фалсификување службена исправа”

Tamara Ivanovska

Бесими на билатерален скрининг за финансиска контрола – Законот за буџети темел на реформите за подобрување на управувањето со јавните финансии

Tamara Ivanovska

Претрес во Општина Чешиново – Облешево, пронајдени пушка и муниција

Tamara Ivanovska

Ако мислат дека треба,нека не тргнат на сила, Ленин од денешните барикади

Tamara Ivanovska

Пенов: Блокадата на автобуските превозници во Скопје нанесува огромна штета на граѓаните

Tamara Ivanovska

Хакирана руската банка ВТБ

Tamara Ivanovska

Продолжуваат протестите на приватните автобуски превозници

Tamara Ivanovska

Ова не е сообраќаен хаос, ова е анархија

Tamara Ivanovska

Левица со кривична пријава против менаџерите на ЕВН заради непријавување кражба на струја во Арачиново

Tamara Ivanovska

Се огласи Агелер: Тимот за санкции од Вашингтон е во Македонија, ќе казнува поранешни и актуелни корумпирани политичари!

Tamara Ivanovska

Вучиќ од Тирана: Подобро да сте за масата, отколку мени на масата

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) МАСК ОБЈАВИ КАКО СЕ БРИШЕЛЕ ДОКАЗИ ЗА БАЈДЕН НА ТВИТЕР Белата куќа реагираше, „тоа е интересна случајност“

Tamara Ivanovska

ЛУКАШЕНКО СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ВОЈНА? Белоруските вооружени сили почнаа вежби за борбена готовност

Tamara Ivanovska

ПУТИН МУ ПОДГОТВУВА АТЕНТАТ НА ЛУКАШЕНКО Му замерил што не пушта војници во Украина

Tamara Ivanovska

Инвестиции за најмладите – Аеродром добива три нови детски игралишта

Tamara Ivanovska

Приведено лице од гостиварско, затекнато при бесправна сеча на дрва

Tamara Ivanovska

Leave a Comment