1.8 C
Скопје
28/01/2023 01:12
МАКТЕЛ

   

СДК: „Кајмак“ не е лесен филм, но има животворен хумор и затоа лесно се прима. Баш хуморот е алатката што ја трансцендира суштината на приказната, комплексна како и самиот живот – за малку љубов, за трошка среќа живееме

     

ТРИ ОД КАРТИ (Кон „Кајмак“ на Милчо Манчевски, играат Сара Климоска, Камка Тоциновски, Симона Спировска, Ана Стојановска, Александар Микиќ, Филип Трајковиќ, Петар Мирчевски)Со „Кајмак“, неговиот мајсторски седми филм, Милчо Манчевски се потврдува како еден од ретките современи уметници во светот кој страсно ја истражува човековата состојба, ја набљудува со огромен искрен интерес, без судење и фолирање, и ја обликува во парче уметност што трансцендира чиста, невоздржана емоција која допира длабоко. Во „Кајмак“, неговото можеби најинтимно дело, филм за силни жени и нежни мажи, толку нежни што се спремни и да умрат за љубов, Манчевски како со лупа го открива одговорот на прашањето како се живее, сега и тука?

  

Ургентноста на таа ужасна паника дека времето ти истекува како вода низ прсти, што те фаќа од погледот на виснатите цицки на колешката од фурната или од празнотијата и студенилото на допирот на вештачките цицки на богатата другарка, е двигател на двете љубовни приказни – за помладите богаташи Ева и Методи (Камка Тоциновски и Филип Трајковиќ) кај кои за сурогатство ќе дојде девојката со посебни потреби Доста (Сара Климоска), и за средовечните нискокласни Данче и Карамба (Симона Спировска и Александар Микиќ) кај кои ќе влезе Виолетка (Ана Стојановска), млада продавачка на кајмак на пазарчето. Две тројки, едната во кулата комшиски нагнетена до трошната куќа на другата. Манчевски е одличен раскажувач кој знае да те внесе и занесе со приказната, и иако овде ја задржува формата на линеарно раскажување, има многу неочекувани пресврти во приказната и тоа толку силно влече напред, што се следи во еден здив. Драмата е во флуидноста со која двојките стануваат тројки па потоа нови двојки. Радосните љубовни сцени, меко осветлени испреплетени тела снимени во крупен план, се исто така дел од таа флуидност. „Кајмак“ не е лесен филм, но има животворен хумор и затоа лесно се прима. Баш хуморот е алатката што ја трансцендира суштината на приказната, комплексна како и самиот живот – за малку љубов, за трошка среќа живееме.
Маестралниот актерски ансамбл ја обликува потрагата по таа трошка среќа со извонредност што маѓосува. Камка Тоциновски со просто монструозно прецизно нијансирање на емоциите ја игра Ева, млада, амбициозна жена од кариера амбивалентна кон мајчинството која ја прави најголемата жртва за да го усреќи сопругот. Камка ја очовечува Ева и пред очи ни го топи нејзиниот емотивен оклоп. Сара Климоска ја игра Доста со една шеретска наивност, а нејзината борба да ѝ се есапи гласот ја гради елегантно, со мали гестови. Симона Спировска со возбудлива енергија го изведува емотивното и телесно будење на Данче и мајсторски ја трансформира нејзината лутина во страсен копнеж и радост. А Виолетка на Ана Стојановска е лесна како пердувче, како сончев зрак што те буди во зимско утро.Женските ликови во филмовите на Манчевски се секојпат силни и доминантни, но во „Кајмак“ се еднакво интересни и двата главни машки ликови, Методи и Карамба.

 

Всушност, тие се како еден ист лик прво во младоста па во средновечноста – смотани, нежни, гладни за љубов, но за разлика од жените кои секојпат се изборуваат за својата среќа, они пасивно го примаат тоа што ќе им налета и благодарни се радуваат како деца. Филип Трајковиќ го игра Методи баш со таква нежна левтерност која ги збогатува комплексните односи во „богатата“ тројка. Но токму играта на Александар Микиќ, кој перфектно лесно се префрла од комедија во трагедија, е она што го заокружува тонот на филмот. Микиќ го игра Карамба со длабоко разбирање и сочувство за стравот дека му завршиле шансите за радост, оти еве – помина животот. Извонредна епизодна улога одигра и Пепи Мирчевски како Богдан, вујкото на Ева кој посредува за сурогатството на Доста – пасивно-агресивен малограѓанин кој суди за сите, но е прилично лабав кон моралноста на своето однесување.
„Кајмак“ е филм за едно корумпирано, разјадено, пакосно општество со големи класни разлики, а ние само се препознаваме во него. Но препознавањето не е најважниот момент – на делото реагираш не затоа што се препознаваш туку затоа што од тоа извира цела приказна и емоции, те засмејува, те боли, те разгневува, те растревожува, ти олеснува. Ова е ангажирано уметничко дело оти се занимава со односи кои се не само лични туку и општествени и може да им се види општествената генеза. Или како што рече Манчевски пред десетина години, „Секоја добра уметност е, сама по себе, ангажирана, оти е против статус кво и против човечка глупост“.
Човечката глупост во случајов е нехуман град набиен со високи градби – филмот е снимен во Скопје, но камерата на данскиот директор на фотографија Улрик Боел Бенцен овој страотно извитоперен урбан амбиент го гледа како глобализациска катастрофа. Затоа, тескобата на бетонската џунгла потсетува на амбиентот во филмовите на Вонг Кар-ваи (снимени во Хонгконг). Продукцискиот дизајнер Дејвид Манс, кој е константа во создавањето на визуелниот идентитет на филмовите на Манчевски, како контрапункт на нагнетените екстрериери креира елегантни и топли ентериери, како интимни скривалишта за животна радост. Костимите на Жаклина Крстевска, со комично извивање, се референца на класната поделеност – хипстерски стокмени богаташи наспроти „несредени“ обични луѓе.

  

Музиката на „Дејниш стринг квартет“, минималистичка варијација на народната песна „Не си го продавај Кољо чифликот“, е контраст на богатството од форми и бои во сликата, но извонредно го следи расположението во приказната. Филмот има извонредно богата звучна слика, што холандскиот дизајнер на звук Херман Пиете ја создава од најразлични надворешни звуци, во која доминира злокобното бучење на дупчалките и мешалките за бетон.„Кајмак“ е продлабочување на новата фаза комплексно уметничко истражување и експериментирање што Манчевски ја започна со „Врба“, и искрено ме интересира што следно ќе открие на тој пат. Марина КОСТОВА, SDK.MK

    

 

Најново

Ковачевски за „360 степени“: На државата и треба здружување на прогресивните сили за пристапување во ЕУ

Sase Ivanovski

Пендиков пријавил во бугарското МВР дека добивал смртни закани, софиското обвинителство ќе го испитува случајот

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДОДЕКА ВО УКРАИНА ГИНАТ ЦИВИЛИ ОД РУСКИТЕ РАКЕТИ И БОМБИ, ОВАЦИИ ЗА РУСКИОТ АМБАСАДОР БЕЗДНИКИН НА ПРОСЛАВАТА ЗА СВЕТИ САВА ВО МНТ

Sase Ivanovski

САД очекуваат брзо решение за стопираните разговори за влез на Шведска и Финска во НАТО

Sase Ivanovski

УЖАС: СЗО објави публикација со листа на лекови кои треба да се подготват во случај на нуклеарен напад

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Николоски: Бугарија „продава“ демократија, а не спроведува 16 пресуди за Македонците од Судот за човекови права, добив поддршка во Совет на Европа да се воспостави механизам со кој ќе мора да ги спроведе

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СКАНДАЛ НА ПРОСЛАВАТА НА СВЕТИ САВА ВО МНТ: АМНЕСТИРАНИОТ ТЕРОРИСТ ДУРЛОВСКИ КОЈ ГО ОРГАНИЗИРАШЕ УПАДОТ НА 27-МИ АПРИЛ ЈА ПЕЕШЕ ХИМНАТА ПРЕД ТЕПАНИТЕ ПРАТЕНИЦИ ОД СДСМ КОИ СЕГА СЕ МИНИСТРИ ВО ВЛАДАТА?!?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Ковачевски на свечената академија посветена на Св. Сава: Почитта кон различностите нѐ прави да бидеме обединети во заедничката идеја за мир и единство

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПЕНДАРОВСКИ: ПРЕФРЛАЊЕТО СО АВИОН ОД ОХРИД ВО СОФИЈА НА ПЕНДИКОВ Е ДИПЛОМАТСКИ ГАФ, ДРСКО МЕШАЊЕ ВО ВНАТРЕШНИТЕ РАБОТИ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Ковачевски – Вучевиќ: Ќе продолжи продлабочувањето на односите меѓу Северна Македонија и Србија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Ковачевски за „360 степени“:  Парламентарното мнозинство е стабилно и има можност да се зголеми

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДАЛИ Е НА ПОВИДОК НОВ РАСКОЛ ВО СДСМ: ПЕНДАРОВСКИ ВО ИНТЕРВЈУ ЗА ТЕЛМА ИСПРАТИ КРИТИКИ ЗА СПАСОВСКИ И ОСМАНИ?!

Sase Ivanovski

ФОТО ЛЕГЕНДАРЕ: САМО НА СВЕТИ САВА МУ УСПЕА ДА ГИ ОБЕДИНИ СДСМ И ВМРО ДПМНЕ

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: Вечерва со задоволство одговорив на поканата да присуствувам на Свечената академија по повод одбележување на Денот на Свети Сава

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТЕШКО НАС ШТОМ НОВИНАРИ НА ТЕЛМА ПОЧНАА ДА БАРААТ ДА ЈА БОМБАРДИРАМЕ БУГАРИЈА СО БУГАРСКИ ХАУБИЦИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) На „Ванчо Михајлов“ и „Цар Борис III“ им снемува време – или нови имиња или клуч на врата

Sase Ivanovski

Македонското и бугарското МВР на заеднички состанок за безбедно чествување на раѓањето на Гоце Делчев

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЕВЕ ЗОШТО АМЕРИКАНСКИТЕ ТЕНКОВИ АБРАМС СЕ НОЌНА МОРА ЗА РУСИТЕ: НАМЕСТО ДИЗЕЛ МОТОР ИМААТ АВИОНСКИ МОТОР, ОКЛОПОТ Е НАПРАВЕН ОД ОСИРОМАШЕН УРАНИУМ?!

Sase Ivanovski

Маричиќ за затегнатите односи помеѓу Софија и Скопје: Не е пријатно!

Sase Ivanovski

Колку чини одлагањето на решавање на проблемите?

Sase Ivanovski

Запленети половина тон тутун за наргиле и над 2 илјади парчиња електронски цигари

Tamara Ivanovska

СО КОЛА ГО ИЗГАЗИЛА БИВШИОТ ДЕЧКО Обид за убиство во Тетово

Sase Ivanovski

Расчистена разбојничка кражба во Скопје, сторителот го признал делото

Tamara Ivanovska

ИСТРАЖУВАЛ КОНОП ЗА МАГИСТЕРСКА, ДРЖАВАТА ГО ОСУДИЛА Научникот Матовски е во седумгодишен правен лавиринт!

Sase Ivanovski

КОВАЧЕВСКИ НА ТЕЛЕФОН СО ПРЕМИЕРОТ НА БУГАРИЈА Разговарале околу мирното чествување на Гоце Делчев на 4 февруари

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: После бегството на Абдиовски од затворот Шутка да бевме нормална држава Сокол ќе поднесеше оставка или “на клоци“ ќе беше избркан од функцијата

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Рубља патриотите на Апасиев во град Скопје ги гласаа бизнисите на ДУИ-СДС и Арсовска

Sase Ivanovski

Алијанса за Албанците на седница на претседателството одлучува за преговори со Владата

Sase Ivanovski

Костадиновски, Капитал Ассет Менаџмент: Нé чека економски тешка, но година со добри берзански можности

Sase Ivanovski

Тупанчески оствари средба со амбасадорот Килијан Вал, шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје

Tamara Ivanovska

ИНТЕРЕСНА ДИЛЕМА: ДАЛИ БЕЛГРАД СТОИ ЗАД ЕКСАЛАЦИЈАТА НА ОДНОСИТЕ МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА, И ЗОШТО?!

Sase Ivanovski

ШЕЌЕРИНСКА: Одлични студенти, одлична дебата во ЕУ ИНФО ЦЕНТАР!

Sase Ivanovski

Приведен крадец од Куманово, оперирал во Кисела Вода

Sase Ivanovski

Вицепремиерот Битиќи на средба со јапонскиот амбасадор Казуја – Имаме голем потенцијал за унапредување на економската соработка

Tamara Ivanovska

Откажана претставата финансирана од Врабевски, кој имал желба да го израдува и насмее народот во Северна Македонија со гостување на бугарски театар

Sase Ivanovski

Ковачевски: Северна Македонија успешно се развива во Едно општество за сите

Sase Ivanovski

Стоилковски: На се што испотпопишаа Владата денес имаме ситуација на студена војна меѓу Македонија и Бугарија, а премиерот и претседателот си играат аналитичари

Tamara Ivanovska

Кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластување

Tamara Ivanovska

Премиерот Ковачевски упати порака по повод Меѓународниот ден на сеќавањето на жртвите од холокаустот

Tamara Ivanovska

Стоилковски: Цело СДС на сликање со бегалецот од затвор, ОСТАВКИ!

Tamara Ivanovska

МОН: Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите, наместо досегашните 3000 денари, овие студенти во иднина ќе земаат стипендии во висина од 6050 денари

Sase Ivanovski

МОН: Денес започнува исплатата на студентските стипендии и субвенционираниот оброк

Sase Ivanovski

Приведено лице, барано со централна потерница, осудено на 12 години затворска казна

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СОВЕТНИКОТ НА ПЕНДАРОВСКИ, МАРКОВИЌ: АГРЕСИВНИОТ НАЦИОНАЛИЗАМ ОД БУГАРИЈА ГИ ОБЕДИНУВА ВЛАСТА И ОПОЗИЦИЈАТА ВО ЗЕМЈАВА ЗАТОА ШТО СЕ ЧУВСТВУВАМЕ НАПАДНАТИ

Sase Ivanovski

Расчистени пет тешки кражби во Битола, пронајдените украдени предмети вратени на сопствениците

Sase Ivanovski

ПЕНДАРОВСКИ ИМ ЧЕСТИТА СВЕТИ САВА НА СРБИТЕ ВО ЗЕМЈАВА: Благодарност до сите припадници на српската заедница во Република Северна Македонија за нивниот придонес во сите сфери на општественото живеење

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СПАСЕНОВСКИ: ПЕНДАРОВСКИ, КОВАЧЕВСКИ, АХМЕТИ И МИЦКОВСКИ ДА ИСПРАТАТ ПОРАКА НА ОБЕДИНЕТОСТ ОКОЛУ ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ, ЗАЕДНО ДА ГО ОДНЕСАТ ВЕНЕЦОТ НА ГРОБОТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

Sase Ivanovski

Утре ќе заврши Третата зимска школа на МСМЈЛК при УКИМ со учесници од четири континенти, посветена беше на творештвото на поетот Ацо Шопов

Sase Ivanovski

НЕВРАБОТЕНИ ОСТАНАА САМО НЕРАБОТЛИВИТЕ И НЕЗАИНТЕРЕСИРАНИТЕ Што им остана на домашните бизниси на пазарот на трудот?

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) ПРОГРАМСКИ ДИРЕКТОРИ ВО МКЦ: ИМА САМО ЕДНА ПАРТИЈА МЕЃУ НАС А ТОА Е МКЦ, СИТЕ ФАКТУРИ ПРЕД ДА СЕ ИСПЛАТАТ СЕ ОДОБРЕНИ ОД ГРАД СКОПЈЕ, ВО ТЕК Е РЕВИЗИЈА НА НАШЕТО РАБОТЕЊЕ И АПЕЛИРАМЕ ТАА ДА СЕ СПРОВЕДЕ ОБЈЕКТИВНО

Sase Ivanovski

Вонредна европска турнеја на Бајден на годишнината од почетокот на руската инвазија врз Украина?

Tamara Ivanovska

Ракетен напад во Украина, над 10 жртви

Tamara Ivanovska

Украина ќе бара борбени авиони откако ќе обезбеди тенкови

Tamara Ivanovska

Синдикатот бара вонреден инспекциски надзор за доцнењето на платите на вработените во Општина Тетово

Tamara Ivanovska

НАЈВАЖНО Е ЃУКАНОВИЌ ПОВЕЌЕ ДА НЕ БИДЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ Абазовиќ ја коментираше изјавата на Ескобар за Црна Гора

Tamara Ivanovska

Директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски на презентација на целите на работната група ,,Анализа на работни задачи”  

Sase Ivanovski

Градот Скопје и годинава со финансиска поддршка на дневните центри за стари лица и центарот за давање помош во домашни услови на Црвениот крст на град Скопје

Sase Ivanovski

Чавушоглу: Бесмислено е да се одржи состанок со Шведска и Финска за нивните кандидатури за НАТО

Tamara Ivanovska

Поради големиот прилив на житарки, ЕК размислува за враќање на царините на украинскиот извоз во ЕУ

Tamara Ivanovska

КАКО НЕ ИМ Е СРАМ НА ВМРО ДПМНЕ ВАКВО СООПШТЕНИЕ ДА ПУШТАТ ДО МЕДИУМИТЕ, САМО ХАМАС И ХЕЗБОЛАХ ОДОБРУВААТ НАСИЛИЕ ВО ПОЛИТИКАТА

Sase Ivanovski

(ВИДЕO) Ексклузивна обиколка во новата специјализирана болница „Д-р Органџиски“ во Штип

Tamara Ivanovska

Игра на нерви за училишните директори меѓу вмровските општини и централната власт

Tamara Ivanovska

Четири момчиња силувале студентка, па ја исфрлиле на улица и ја усмртил автомобил – Злосторство кое ја шокираше Америка

Tamara Ivanovska

Ангелов: Тепаниот Пендиков чека бугарски пасош, моето враќање во Македонија зависи од бугарските институции

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Бомба на Крмов: ВМРО-ДПМНЕ ќе прифати уставни измени

Tamara Ivanovska

РУСКИТЕ ПОДМОРНИЦИ УШТЕ СЕ СТРАВ И ТРЕПЕТ ЗА НАТО

Tamara Ivanovska

МЕДВЕДЕВ СЕ ЗАКАНУВА: АКО БИДЕМЕ ПОРАЗЕНИ ВО УКРАИНА, ЌЕ МОРА ДА УПОТРЕБИМЕ НУКЛЕАРКИ

Tamara Ivanovska

ОСНОВАЧОТ НА ПЕЈ ПАЛ ЈА СРУШИЛ ЦЕНАТА НА КРИПТО ВАЛУТИТЕ СО ПРОДАЖБА ОДЕДНАШ НА 2 МИЛИЈАРДИ ЕВРА КРИПТО

Tamara Ivanovska

ЛАВРОВ ЈА СПОРЕДИ РУСИЈА СО ЕВРЕИТЕ ВО ХОЛОКАУСТОТ, ДОБИ КРИТИКИ ОД ИЗРАЕЛ

Tamara Ivanovska

СПАСОВСКИ: Како министер за внатрешни работи нема да дозволам понижување на македонскиот народ!

Tamara Ivanovska

Спасовски: На денешен ден Глигоров беше избран за претседател, нека му е вечна слава

Tamara Ivanovska

Амбасада на САД: Коментарите на Џамбаски беа неодговорни и опасни, безусловно ги осудуваме сите закани со насилство

Tamara Ivanovska

Спасовски: Инцидентот во Охрид е дел од хибридна војна, тепачите и тепаниот се од иста групација!

Tamara Ivanovska

Доставени три барања за финансиска поддршка за воведување на нови авиолинии

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: СДС во обид да се објасни се избрука – Што е следно Ковачевски да каже дека го изградил Скопје и сите други градови во Македонија?

Tamara Ivanovska

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка и изготвувале порнографски материјал

Tamara Ivanovska

Претрес во Виница, приведен дилер на дрога

Tamara Ivanovska

Честитка по повод Св. Сава националниот празник на српската заедница

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Честитка по повод празникот Свети Сава од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

Tamara Ivanovska

Произведени 18.449 MWh електрична енергија, домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ

Tamara Ivanovska

Leave a Comment