9.8 C
Скопје
23/04/2024 03:50
МАКТЕЛ

  

     

 

Славој Жижек: Асанж не е будала

      

Молодкин најави дека ќе запечати голем број ремек-дела – вклучувајќи ги Пикасо, Рембрантс и Ворхол – во огромен сеф дизајниран да ги уништи сликите со киселина доколку се одлучи дека Џулијан Асанж ќе го помине остатокот од својот живот во затвор. Како што се очекуваше, љубителите на уметноста збеснаа; еден критичар на Гардијан ја опиша акцијата како „патетично банален трик за нашите плитки времиња”Ваквите реакции сведочат за нашите плитки времиња. Тие се фокусирани на сличноста со другите гестови (од дадаизмот до Бенкси и одредени „ековандали“), притоа игнорирајќи ја суштината: судбината на Асанж.

   

Молодкин не изведува перформанс на современа уметност, туку се обидува да спаси човечки живот. И не е сам во тоа. Зад основачот на Викиликс стои колектив на уметници и приврзаници водени од длабок увид: дали имаме право да уживаме во големите уметнички дела, игнорирајќи го ужасот од кој се создадени?
Во есејот „Историско-филозофски тези“, Валтер Бенџамин напишал: „Не постои документ за култура што не е во исто време и документ за варварство. И како што тој самиот не е ослободен од варварството, тоа не е ниту процес на традиција во кој овие добра преминувале од едно на друго“.

 

Гестот на колективот на Молодкин херојски го прави видливо ова варварство. Секако, тој е очајно и брутален, но што ако тоа е единствениот начин да ја подигнеме свеста за тоа што се случува во затворот Белмарш? Затоа, вистинското прашање е: зошто Асанж им е таков трн во око на насилниците на нашиот политички естаблишмент? А одговорот е: затоа што не е будала како повеќето од критичката левица На семинар за етиката на психоанализата, Лакан прави разлика помеѓу двата типа на современ интелектуалец, будалата и никаквецот. Накратко, десничарскиот интелектуалец е никаквец, конформист за кого аргументот во корист на дадениот поредок е самото негово постоење и кој ја исмева левицата за нејзините „утописки“ планови кои, според него, нужно водат до катастрофа. Спротивно на тоа, левиот интелектуалец е будала, дворски шут кој јавно ја прикажува лагата на постојниот поредок, но на начин што ја суспендира перформативната ефикасност на неговиот говор.

   

     

Денес, по падот на социјализмот, никаквецот е неоконзервативен застапник на слободниот пазар кој безмилосно отфрла каква било форма на социјална солидарност како контрапродуктивен сентиментализам, додека будалата е постмодернистички критичар на културата, кој со своите постапки, предодреден да го „подријат“ постојниот поредок, всушност служи како негова дополна.
Виц од старите добри времиња на реал- социјализмoт совршено ја илустрира залудноста на будалата: во Русија, во 15 век, еден селанец и неговата сопруга одат по правливиот селски пат. Еден монголски воин на коњ застанува до нив и му кажува на селанецот дека сега ќе му ја силува сопругата. Потоа додава: „Но, бидејќи има многу прашина на земјата, додека ја силувам твојата жена, ти ќе ми ги држиш тестисите да не се извалкаат!“ Кога Монголот ја завршил работата и се качил, селанецот почнал да се смее и среќно да скока. Неговата вчудоневидена сопруга го прашува: „Како можеш да скокнеш од радост кога штотуку бев брутално силувана во твое присуство?“ Селанецот одговара: „Но, јас го измамив!“ Неговите тестиси се полни со прашина.

Оваа тажна шега говори за маката на тогашните дисиденти: додека мислеле дека и задаваат сериозни удари на партиската номенклатура, всушност само малку и ги запрашиле тестисите, додека номенклатурата продолжи да го силува народот. Не е ли во слична позиција и денешната критичка левица?
Наша задача е да откриеме како да исчекориме напред. 11-та теза на Маркс за Фојербах прокламирала: „Филозофите досега само различно го толкуваа светот. Поентата е тој да се смени.“ Нашата верзија треба да гласи: „Критичките левичари досега само ги запрашуваа јајцата на властодршците; поентата е да им ги отсечеме”

Асанж го направи токму тоа. Накратко, Асанж е нашата Антигона, осуден на статус на жив мртовец – изолирани во самица со екстремно ограничени контакти, без осуда, или барем официјално обвинение. Тој само чека екстрадиција, додека јамката околу вратот постепено, но незапирливо му се стега.
Во случајот со Асанж, тајмингот е во корист на САД и Обединетото Кралство: тие можат да си дозволат да чекаат, сметајќи на фактот дека јавниот интерес ќе ослабне, особено во светлината на другите глобални кризи кои доминираат во медиумитр (војните во Украина и Газа, глобалното затоплување, заканата од вештачката интелигенција). Она што му се случува на Асанж се повеќе се движи кон маргините на мејнстрим медиумите: фактот што тој со години е во самица стана странична напомена нашите животи. Така, Асанж е жртва на новата аполитична неутралност.

Асанж треба да се споменува секогаш кога сме во искушение да ги фалиме нашите западни демократски општества и нивните човекови права и слободи, или секогаш кога го критикуваме муслиманското, кинеското или руското угнетување: неговата судбина е потсетник дека нашата слобода е, исто така, строго ограничена. Така, Асанж е жртва на новата аполитичка неутралност. Ние веќе не се грижиме за него; тоа што е во затвор се почесто наидува рамнодушност.Некои либерали го критикуваат Асанж дека се фокусира на либералниот Запад и ги игнорира далеку поголемите неправди во Русија и Кина, но тие ја промашуваат поентата. Викиликс, на крајот на краиштата, исто така разоткри многу документи кои сведочат за ужасите надвор од либералниот Запад. Сепак, овие неправди се и онака видливи во нашите медиуми – постојано читаме за нив.

Проблемот со Западот е што тежнееме да ги игнорираме земјите со уште поголеми неправди (доволно е да се спомене Саудиска Арабија, која е дефинитивно полоша од Иран). Понекогаш се чувствуваме слободни затоа што ги игнорираме нашите неслободи, додека во Русија и Кина луѓето се целосно свесни за нивната неслобода. „Зошто ја гледаш раската во окото на твојот брат, а не ја забележуваш гредата во твоето око?“ (Матеј 7:3). Асанж нè научи да го чувствуваме трупот во сопственото око. Поточно, Асанж нè научи да го препознаеме скриеното соучесништво меѓу нас и нашиот непријател, да ја видиме солидарноста и паралелите меѓу нашите противници. За наше добро, не смееме да дозволиме Асанж да се лизне во темнината на невидливоста.
Можеби сè уште мислите дека гестот на Молодкин е погрешен и контрапродуктивен? Во ред, но тогаш не трошете го вашето време анализирајќи го како уметнички гест, најдете поефикасен начин да му помогнете. Во оваа ситуација, никој со чиста совест нема право да се занимава со дистанцирани естетски судови – нашата судбина е во прашање
Славој Жижек
Извор: Peščanik
Превод: Лени Фрчкоска

    

Најново

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 откри дека сите албански партии потпишале договор според кој нема да има Влада со партија која е против Уставни промени

Sase Ivanovski

Пендаровски: На 24 април да им покажеме дека сме подобри

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: Јас ќе бидам вашиот глас, претседател кој го зборува тоа што народот го мисли

Sase Ivanovski

ЈАКИМОВСКИ: Драги мои сограѓани, две работи ве молам, немојте да останете дома, излезете на гласање и немојте да гласате против, туку гласајте за

Sase Ivanovski

Димитриевски вечерва во Струмица вети: Ќе ја одбраниме Македонија со зборови, а ако треба и со дела

Sase Ivanovski

Мицкоски: Ахмети направи грешка, на крајот од кариерата наместо како идеолог ќе заврши како ситен криминалец, ќе му преседнат и млекото и кексито

Sase Ivanovski

Тошковски: Нова полициска станица во Кисела вода, за поефикасна полиција, побезбедни граѓани и поквалитетни услуги

Sase Ivanovski

Мицкоски: Да ја вратиме Македонија на граѓаните затоа што сега е ограбена, понижена, затоа излезете масовно и заокружете за Македонија повторно горда и Македонија повторно твоја

Sase Ivanovski

Мицкоски: Внесот на Бугарите во Уставот е диктат кој го прифати оваа Влада, не ја гледам потребата за внесување на Бугарите кои ги уживаат сите права

Sase Ivanovski

Пендаровски: Потребен е ветинг и на политичарите, не само на судиите и обвинителите 

Sase Ivanovski

Николовски: Вкусот на Македонија го носиме во Европа – давам збор за рекорни 1,35 милијарди евра поддршка до земјоделците и зголемен извоз на домашна храна во следните четири години

Sase Ivanovski

Силјановска: ЕУ треба да има разбирање за нашата различност, а не да нѐ турка во сличност со Бугарија

Sase Ivanovski

Ковачевски: Само СДСМ ја има моќта да ги обедини граѓаните зад идејата за европска Македонија

Sase Ivanovski

Ковачевски: Овие избори се клучни, не се бисквити и гурабии

Sase Ivanovski

Ковачевски: Членството во ЕУ е единствениот докажан рецепт за прогрес и подобар животен стандард

Sase Ivanovski

Силјановска-Давкова од Штип: Од вас зависи што ќе се случи на 24 април, очекувам политички земјотрес, а на 8 мај вулкан

Sase Ivanovski

Извештај на Стејт департментот за човекови права во Северна Македонија: Сериозна владина корупција и насилство врз новинари

Sase Ivanovski

Ахмети до Мицкоски: Не требаше да ја започне оваа битка, тој не знае како се води држава, да не ги повторуваме грешките од минатото

Sase Ivanovski

Дали е можен бојкот во вториот круг од претседателските избори – одговара Силјановска-Давкова

Sase Ivanovski

Пендаровски: Поништувањето на договорите и репреговарање ќе значи загуба на нови 20 или 30 години

Sase Ivanovski

Не е точно дека има нови барања од Турција за екстрадиција кои го одлагаат испорачувањето на Љупчо Палевски – вели Пендаровски

Sase Ivanovski

Пендаровски: Нов политички реализам е дека ние сме блокирани за ЕУ додека не ги донесеме уставните измени 

Sase Ivanovski

Ковачевски од Велес: ДПМНЕ не ја сакаат ЕУ затоа што им одговара да нема ред и правила

Sase Ivanovski

Лукаревска од Велес: Tука сме, со вас сме, ние не бегаме ниту од одговорноста, ниту од народот, ниту од државата, СДСМ бил, е и ќе биде со граѓаните секогаш

Sase Ivanovski

Ковачевски: Првиот круг избори е еднакво важен, заокружете го бројот 1 и гласајте за европска иднина

Sase Ivanovski

Ковачки до СДС: Вредеше ли предавството? Се откажавте од име, Устав, историја! Овие избори се за да ја вратиме Македонија на народот, имаме план за развој и враќање на надежта кај луѓето

Sase Ivanovski

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ и Николоски ја губат поддршката во четворката, затоа вадат пропаднати афери стари три години

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛЕГЕНДАРНИОТ СТИПЕ МЕСИЌ ГО ПРАТИ ПЛЕНКОВИЌ КАЈ МАЈКА МУ

Sase Ivanovski

Мицкоски: Нападите од Ахмети се израз на паника затоа знае дека ќе загуби и оти ќе си ги загуби и чираците од СДСМ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Костадиновска-Стојчевска: Стево е промотор на македонскиот културен идентитет во современиот свет, затоа гласаме за број 1

Sase Ivanovski

Николовски: Го започнавме и во новиот маднат целосно завршиме најголемиот водоснабдителен проект за изградба на четири системи за наводнување вреден 120 милиони евра за нови 13.500 хектари

Sase Ivanovski

Говорот на Нора Таравари на централниот завршен митинг во Скопје

Sase Ivanovski

Лукаревска од Свети Николе: Кога ќе гласате задутре и на 8 мај и кога ќе го заокружите бројот 1 вие гласате за иднината, за Стево Пендаровски и за СДСМ, важен е континуитетот за европска Македонија

Sase Ivanovski

Мицкоски: Важно е разликата помеѓу Гордана и Стево да биде огромна, за да се спречат сите завери против Македонија кои ги коваат Али и Ковачевски

Sase Ivanovski

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска денеска на Плоштад Македонија ја отвори средношколската манифестација „СРЕДНОЛЕНД 2024“, на која скопските средношколци ги претставуваат своите таленти преку музика, танц, ликовна и драмска уметност, фотографија и филм

Sase Ivanovski

Битиќи: Поддршка од 1,35 милијарди евра и пристап до европските пазари за нашите земјоделци!

Sase Ivanovski

Кадиевска Војновиќ: Буџетот е во хаос, долгот и неплатените обврски на државата галопираат, а од СДС и ДУИ молк!

Sase Ivanovski

На ФЕИТ почнаа Робомак и Робомак јуниор

Sase Ivanovski

Николовски: Над 210 милиони евра на располагање за инвестиции преку ИПАРД 3 во следните четири години

Sase Ivanovski

Генералот Павле Арсоски, носител на листа на ИЕ3 од Движењето ЗНАМ-ЗА НАША МАКЕДОНИЈА, денес пред жителите на Берово ја презентираше програмата „Проглас за достоинствена Македонија“

Sase Ivanovski

Маричиќ: Гласот за Пендаровски е глас за големиот бран за победа на европска Македонија

Sase Ivanovski

Мицкоски: На 24 април граѓаните масовно да се обединат околу столбот на македонскиот идентитет и иднината на Македонија ВМРО-ДПМНЕ заокружувајќи го бројот 2 за Силјановска Давкова

Sase Ivanovski

Ковачевски од Свети Николе: За нашите земјоделци, рекордни 1,35 милијарди евра финансиска поддршка

Sase Ivanovski

Пендаровски до ВМРО-ДПМНЕ и Давкова: Немој да си играте со судбината на Македонија

Sase Ivanovski

Таравари: За нас пријателството со САД е свето, неуморно ќе работиме со нив за интегрирана Македонија во ЕУ и далеку од руското влијание

Sase Ivanovski

Ковачевски: До 180.000 ден. плата за медициските лица за здравство по европски стандард

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Болничарот од Токсикологија пред камера призна дека барал урина со наркотици да се замени со чиста, ама „услугата“ не му била завршена

Sase Ivanovski

Ковачки: Градоначалниците на Крива Паланка и Пробиштип вршат злоупотреба на институциите и прават притисоци врз граѓаните, Лукаревска ги злоупотребува институциите во Свети Николе и Берово

Sase Ivanovski

ДРАМА НА СЕДНИЦАТА НА СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ НА ООН Османи донесе силувани жени да сведочат за српските злосторства

Sase Ivanovski

ВРЕМЕ Е НЕКОЈ ДА МУ КАЖЕ НА ВУЧИЌ ДА ПРЕСТАНЕ ДА ЈА МЕША МАКЕДОНИЈА ВО КАВГАТА МЕЃУ СРБИЈА И КОСОВО: ВУЧИЌ СЕ ИЗВИНИ ЗАТОА ШТО НАВОДНО КУРТИ ВОДЕЛ ТАЈНА КАМПАЊА ВО МАКЕДОНИЈА! Вучиќ се извини што нивниот државјанин вака се однесува на меѓународна сцена

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЉУБЧО: ВМРО ДПМНЕ И СДСМ ДА ПОБАРААТ ОД АЛИ АХМЕТИ ДА СЕ ИЗВИНИ ЗА ЗЛОСТОРСТВАТА ОД 2001-ВА

Sase Ivanovski

ЗАКАНИ И БЛОКАДИ НЀ ВРАЌААТ НАЗАД ВО МИНАТОТО Ковачевски рече дека никој не смее да си поигрува со иднината на државата

Sase Ivanovski

Полициска акција во БиХ: Уапсени се полицајци и бизнисмени

Sase Ivanovski

Мицкоски: Ахмети по овие избори треба да оди во опозиција

Sase Ivanovski

Кекси, кули од камен и јадење гурабии

Sase Ivanovski

МВР: Лични документи можат да се подигнат и во среда

Sase Ivanovski

Ученик претепал наставничка, а нападнал и соученици во скопско Влае

Sase Ivanovski

ПРОДОЛЖУВА ДА СЕ УНИШТУВА КРАЈБРЕЖЈЕТО НА СТРУГА, ОБВИНИТЕЛСТВОТО 3 ГОДИНИ НЕ ПОСТАПУВА ПО КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА УЗУРПАЦИЈА НА ДРЖАВНО ЗЕМЈИШТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЦЕЛ ЖИВОТ СЕ ГРИЖАМ ЗА БОЛНИОТ БРАТ, НЕ МОЖЕ СЀ ДА ТИ Е ПОГОДЕНО – ПОДКАСТ СО ОПЕРСКАТА ПРИМАДОНА ВЕСНА ЃИНОВСКА – ИЛКОВА

Sase Ivanovski

ДИРЕКТОРКАТА ИЉАЗИ УПОРНО САКА ДА ВРАБОТИ 18 ЛИЦА СО ИСТЕЧЕНИ ДОГОВОРИ ЗА ДЕЛО, НЕ МОЖЕМЕ ДА СЕ РАЗБЕРЕМЕ СО НЕА ОТИ НЕ ЗНАЕ МАКEДОНСКИ, РЕКОА ЛЕКАРИТЕ ОД ТОКСИКОЛОГИЈА

Sase Ivanovski

По одлежани 9 години, осудениот за ,,Монструм”, Хаки Азири, ќе излезе на слобода за три месеци

Sase Ivanovski

Д-р Злате Мехмедовиќ: За нас во Движењето ЗНАМ здравјето не е трошок-туку инвестиција

Sase Ivanovski

Герасимовски: Граѓаните да не си ги трошат парите на диви инвестиции кои во иднина ќе бидат отстранети на нивна сметка

Sase Ivanovski

Вучиќ: Откажувањето на динарите на Косово е кулминација на етнички мотивираната кампања против Србите

Sase Ivanovski

ВЛЕН: Бујар Османи пропадна како министер на МНР и ќе си замине засрамен

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Нереални ветувања, лапсуси и навреди ги одбележаа говорите и настапите на претседателските кандидати во предизборната кампања.

Sase Ivanovski

За одржлив развој, АЛКАЛОИД АД има воспоставено политика за воден отпечаток, со што се потенцира важноста на водниот ресурс според која дејствува секоја организациска единица

Sase Ivanovski

НИКОЛОВСКИ: ✊Ајде заедно во нова изборна победа! На 24 април и на 8 мај гласаме за #Број1!

Sase Ivanovski

АЛКАЛОИД: Среќен Светски ден на планетата Земја!

Sase Ivanovski

ПРЕМАМА ДУО ОД АЛКАЛОИД: Грижата за идните мајки е грижа и за идните генерации

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОРУТ ПАХОР: ПОДДРШКА ЗА СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ

Sase Ivanovski

Пленковиќ потврди дека ќе биде носител на листата на ХДЗ на изборите за Европскиот парламент

Sase Ivanovski

ПЕНДАРОВСКИ ДО ВМРО ДПМНЕ И ДУИ: Оставете ги тие работи што било 2001 година. Немаше победник. Сите бевме губитници, а Македонија најголемЗатоа уште еднаш апелирам да ја оставиме таа тема на страна. Овде сме сите во заедничка куќа, да живееме како една сложна фамилија и заеднички да си решиме проблемите

Sase Ivanovski

Пендаровски упати апел до ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да се воздржат во кампањата со реторика на национална основа

Sase Ivanovski

ЈЗУ Општа болница Прилеп: Изјавата на Александар Николоски од ДПМНЕ е лага и груба манипулација со политичка позадина

Sase Ivanovski

Приватните специјализанти привремено го ставаат штрајкот во мирување, но не се откажуваат од барањата

Sase Ivanovski

ДКСК потврди уште во 2021: Не постои никаков случај за кој Николоски го обвинува Филипче

Sase Ivanovski

Демири ќе го разреши само медицинскиот директор на Токсикологија, економскиот директор работел добро

Sase Ivanovski

Богојески: Хејтери во политиката ми го злоупотребуваат прекарот Бунтур наследен од прадедо ми од Илинденското востание

Sase Ivanovski

Продолжи судењето на Бјелогрлиќ за физичкиот напад врз Антонијевиќ: Забавените снимки откриваат детали за инцидентот

Sase Ivanovski
Вчитувам....