13.8 C
Скопје
29/05/2024 02:58
МАКТЕЛ

  

     

 

Стапката на тинејџерска бременост во Македонија речиси трипати повисока од просекот на ЕУ

      

Фото Профимедиа
Податоците што ги објавија Македонската асоцијација на гинеколози и опстетричари (МАГО) и ХЕРА – асоцијација за здравствена едукација и истражување по повод Светскиот ден на контрацепцијата и Светскиот ден на безбедниот абортус покажуваат дека дури 36 отсто од момчињата и три проценти од девојчињата на 15-годишна возраст имале сексуално искуство, а стапката на тинејџерска бременост кај нас е речиси трипати повисока од просекот на Европската Унија

   

Заштитениот сексуален однос, според пласираните податоци, е пракса само кај 20 отсто од девојчињата и 62 проценти од момчињата меѓу албанското население и кај 64 отсто од момчињата и 52 проценти од девојчињата меѓу македонското население. Меѓу младите до 29-годишна возраст, само 12,8 проценти користат контрацептивно средство.
Ниту едно од малкуте достапни модерни контрацептивни средства во земјава не е на Позитивната листа на лекови.

 

Од друга страна, иако буџетот за бесплатна модерна контрацепција за девојки и жени во ранливи ситуации предвиден со Превентивната програма за мајки и деца се зголемил од 100 илјади денари во 2022 година на 500 илјади денари годинава, бесплатна контрацепција, како што беше соопштено, добиваат само жените кои живеат во Скопје и тоа само преку Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство.

   

     

И покрај тоа што годинава државата конечно обезбеди пристап до проверени информации за контрацептивните средства преку двојазичната веб-страница, што ја изработија Институтот за јавно здравје и ХЕРА, сепак државните политики и државните средства за покривање на контрацепцијата, како што беше нагласено, се незначителни. Ова го потврдува и Европскиот атлас на контрацепција, според кој нашата држава е оценета со само 46,9 проценти и котира меѓу земјите во црвена боја, заедно со Грција, Хрватска, Црна Гора, Русија, Белорусија, Турција и Унгарија.

Кога станува збор за безбедниот абортус, во текот на минатата и на оваа година, МАГО и ХЕРА обучиле 100 гинеколози за примена на медикаментозниот абортус – абортус со лекови, кој претставува многу поедноставна процедура за прекин на бременоста од хируршкиот, поради што, како што беше соопштено, со лекови се изведуваат дури 80 проценти од абортусите во Европа.

Според Весна Матевска, програмска раководителка во ХЕРА, и покрај тоа што медикаментозниот абортус многу повеќе се бара отколку хируршкиот, пристапот до оваа здравствена услуга е отежнат, бидејќи овие лекови не се регистрирани во земјата, па УГАК ги набавува единствено преку интервентен увоз.
– Овој процес може да трае долго, поради тоа што мора да биде во согласност со планот за јавни набавки кој, пак, подразбира низа административни процедури. Ова, пак, ја доведува во прашање достапноста на медикаментозниот абортус кој може да се спроведе само до 12. недела од бременоста, посочи Матевска.

Од Владата се бара во најкус рок да ја прошири Позитивната листа на лекови со најмалку едно модерно контрацептивно средство, годишно да се зголемува буџетот за бесплатни модерни контрацептивни средства и да најде механизам за што е можно повеќе државни болници да добиват соодветни количини, со што ќе се обезбеди рамномерен пристап до бесплатна контрацепција за жените од целата земја, како и да се регистрираат лековите за медикаментозен абортус и секоја година да се зголемува буџетот за нивна набавка.

Според претседателот на МАГО, професор доктор Глигор Тофоски, децата треба да добијат информации за сексуалното здравје уште пред да почнат со сексуалните односи.
– Колку повеќе информации имаат, дефакто научно е докажано дека тие повнимателно и подоцна влегуваат во сексуални односи, отколку оние деца на кои ништо не им се зборува, истакна Тофоски.

Весна Матевска, програмска раководителка на ХЕРА, вели дека сексуалното образование значи како да кажеш „не“, на она однесување што не ти се допаѓа.
– Како да го одбиеш притисокот од средината за рано стапување во сексуални односи. Сексуалното образование на некој начин ги подготвува младите како дури и да го одложат можеби првиот сексуален однос, што поради притисок на врсници, може да биде избрзан и многу често, незаштитен, нагласи Матевска.

    

Најново

Гордан Георгиев: Во догледно време нема кој да се спротивстави на наративот на ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Градоначалникот Дудуш нападнат во неговата канцеларија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГОРДАН ГЕОРГИЕВ: НЕ МИ Е ЈАСНО ЗОШТО ТОЛКУ СЕ БРЗААТ НА БИХАЧКА ДА ИЗБЕРАТ НОВО РАКОВОДСТВО, ЕДЕН МЕСЕЦ Е ПРЕМАЛ ПЕРИОД

Sase Ivanovski

ФУРКАН САЛИУ: Дајте луѓе помагајте! Дали јас сум полудел или се околу нас е отидено у ПМ

Sase Ivanovski

Богоев: Пратениците се избрани од народот во Собрание да дискутираат, а не да се сликаат и молчат

Sase Ivanovski

Димитров: Подобар договор за грчката страна ќе значи полош за македонската и обратно

Sase Ivanovski

ДРСКОСТА НА ПУТИН НЕМА ЛИМИТ: АЈ ШТO ГИ УБИВА УКРАИНЦИТЕ СО БОМБИ СЕКОЈ ДЕН, АЈ ШТО ИМ КРАДЕ ЦЕЛИ ГРАДОВИ И СЕЛА, СЕГА БАРА ДА ОДАТ НА ИЗБОРИ СРЕДЕ ВОЈНА?!?!

Sase Ivanovski

Нападната е адвокатка во Скопје

Sase Ivanovski

ВРЕДИ: ДУИ на иста линија со ЛЕВИЦА – не го поддржаа изборот на Гаши за претседател на Собранието

Sase Ivanovski

Таравари: Коалицијата „ВРЕДИ“ е најдобра гаранција дека С. Македонија ќе го продолжи европскиот пат

Sase Ivanovski

Мицотакис: Очекувам изјава од новиот премиер дека името е С. Македонија и ќе го користи во и вон земјата

Sase Ivanovski

Кавадарчанец присвоил 92.000 денари од дневен промет на охридска фирма

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АКТЕРОТ РОБЕРТ ДЕНИРО ВЛЕЗЕ ВО ДУЕЛ СО ФАНОВИТЕ НА ТРАМП ВО ЊУЈОРК: ВИЕ СТЕ ГАНГСТЕРИ!

Sase Ivanovski

НАЈВЕРНАТА СОРАБОТНИЧКА НА ХИЛАРИ КЛИНТОН ВО ВРСКА СО АЛЕКС СОРОС

Sase Ivanovski

Од струен удар тешко повреден е 56-годишен скопјанец

Sase Ivanovski

Петров: Малку срам ме изеде од однесувањето на СДСМ на денешната собраниска седница

Sase Ivanovski

ДОЛГ Е ПАТОТ НА ВЕСНА БЕНДЕВСКА ДО МИНИСТЕРКА ЗА ПРАВДА ВО ВЛАДА НА ВМРО ДПМНЕ

Sase Ivanovski

ГАШИ: Благодарност до сите што гласаа за ВРЕДИ и дадоа шанса да ја имам честа да бидам претседател на собранието

Sase Ivanovski

Митрески му посака успех во работата на новиот собраниски спикер – Гаши

Sase Ivanovski

КОВАЧЕВСКИ: Од денес, со конституирањето на новото Собрание започнува мојот мандат како пратеник. Огромна е честа и одговорноста да се претставуваат граѓаните и социјалдемократските вредности во Собранието

Sase Ivanovski

ЗА ПРВ ПАТ СИЉАНОВСКА ГО УПОТРЕБИ ИМЕТО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА НА СРЕДБА СО ГУВЕРНЕРКАТА БЕЖОВСКА Претседателката Сиљановска Давкова ја прими гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГАШИ: БОГ ДА НИ ПОМОГНЕ, ДА ГИ ВРАТИМЕ ИСЕЛЕНИТЕ, КАКО СКОПЈАНЕЦ ЌЕ ВНЕСАМ УРБАНА КУЛТУРА ВО СОБРАНИЕТО

Sase Ivanovski

Куманово ја чека потврдата за исправност на водата за пиење од Агенцијата за храна и ветеринарство

Sase Ivanovski

АФРИМ ГАШИ ЗАКЛЕТВАТА ЈА ДАДЕ НА АЛБАНСКИ И МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК, ЗЕМЈАТА ЈА НАРЕЧЕ СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

Sase Ivanovski

КОЈ Е ХРИСТИЈАН МИЦКОВСКИ, КОЈ НАСКОРО ЌЕ СТАНЕ 9-ОТ ПРЕМИЕР НА НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈА: Освен на Машински на УКИМ студирал и во Перуџа, Ахен, Виена и Софија, освен македонски како мајчин, говори англиски, италијански, српски и бугарски јазик

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ ВО СВОЈОТ ПРВ НАСТАП ВО СОБРАНИЕТО: САКАМ ДА И СЕ ИЗВИНАМ НА ЈАВНОСТА ЗА ДИВЕЕЊЕТО НА ЛЕВИЦА ВО СОБРАНИЕТО

Sase Ivanovski

Петти состанок на Политички директори на учесниците на ПСЈИЕ во Скопје

Sase Ivanovski

ЕВЕ ЗОШТО НИЕ ГРДИТЕ МАЖИ МОРА ДА СМЕ ВИЦКАСТИ АКО НЕ САКАМЕ ДЕСНАТА РАКА ДА НИ ОТПАДНЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НОВИОТ СОСТАВ НА ПАРЛАМЕНТОТ ЌЕ БИДЕ ЦИРКУС: АПАСИЕВ МЈАУЧЕШЕ КАКО МАЧКА ОД ГОВОРНИЦАТА НА СОБРАНИЕТО

Sase Ivanovski

Со 76 гласа Африм Гаши избран за претседател на Собранието

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛУДИЛО: ПРАТЕНИКОТ НА ЛЕВИЦА, ИНАКУ ТУРЧИН, ИЗЈАВИ ДЕКА МАКЕДОНИЈА Е НА МАКЕДОНЦИТЕ!

Sase Ivanovski

ЦРНИ ВРЕЌИ СО ПАРИ, ПУРИ, ВИСКИ… Фрчат жестоки обвинувања во расправата за изборот на Гаши

Sase Ivanovski

ОФИЦИЈАЛНО Ирска, Шпанија и Норвешка ја признаа палестинската држава

Sase Ivanovski

Верифицирани мандатите на 118 пратеници

Sase Ivanovski

Крмов: Уште на стартот лошо почнавте, ја оштетивте Левица со член во Верификациската комисија

Sase Ivanovski

Уапсен и другиот осомничен за убиството на Мијатовиќ, самиот се предал во полиција

Sase Ivanovski

Африм Гаши е предложен за претседател на Собранието со 75 потписи од пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и ЗНАМ

Sase Ivanovski

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Sase Ivanovski

Арбитражите остануваат голем ризик за македонската економија

Sase Ivanovski

Итна седница на Советот за безбедност на ОН поради израелскиот напад на кампот со бегалци во Рафа

Sase Ivanovski

Шпанија официјално ја призна палестинската држава со главен град – Ерусалим

Sase Ivanovski

МАКЕДОНЕЦ СЕ ПРОСЛАВИ ВО СОЛУН, СО ПОРШЕ СЕ ПАРКИРАЛ НА ПЕШАЧКИ

Sase Ivanovski

МИЛИОНЕРОТ ПО СААТОТ СЕ ПОЗНАВА: РОЛЕКС БИЛО ЗА СИТНИ БИЗНИСМЕНИ?!?!

Sase Ivanovski

Живко Мукаетов прогласен за премиум партнер на манифестацијата „Оскар на хуманоста“ на Црвениот крст

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Конститутивна седница на Собранието, нека е за арно за убаво

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОЧНА ЖЕСТОКАТА БИТКА МЕЃУ ЛЕВИЦА И ВМРО ДПМНЕ ВО СОБРАНИЕ: МЕЦИНОВИЌ ОБВИНИ ДЕКА МИЦКОВСКИ ЌЕ ОТВОРА НОВИ ХИДРОЕЛЕКТРАНИ, СТОЈАНОВСКИ ОД ВМРО ДПМНЕ ОБВИНИ ДЕКА ЛЕВИЦА Е ФИНАНСИРАНА ОД ДУИ

Sase Ivanovski

Мицкоски на средба со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Твоја Македонија“

Sase Ivanovski

Ирска официјално ја призна државата Палестина

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРЕМИЕРОТ ЏАФЕРИ НА КОНСТИТУТИВНАТА СЕДНИЦА: Додека не се избере нов премиер нема да учествувам во работата на собранието, не смеам да имам две функции во исто време

Sase Ivanovski

Шаќири: Очекуваме поддршка од ДУИ за Африм Гаши да биде избран за претседател на Собранието

Sase Ivanovski

Мицкоски за Апасиев: Се однесуваат како група џанаци

Sase Ivanovski

Мицковски: Апасиев наместо да пристапи кон македонското национално единство размислуваше дали ќе ужива на Хургада

Sase Ivanovski

Уапсен еден од малолетниците кои го претепаа до смрт братот на министерот во Вождовац, се трага по другиот

Sase Ivanovski

Хулигани на 16 години го шутирале и му скокале на главата додека беспомошно лежел, сакале и да го запалат, братот на министерот на БиХ брутално претепан до смрт

Sase Ivanovski

Апасиев: „Не го поддржуваме Африм Гаши да биде претседател на Собранието

Sase Ivanovski

Димитриевски: Го поддржуваме Африм Гаши да биде претседател на Собрание

Sase Ivanovski

Ужас во Романија: Двегодишно девојче по кое се трагаше од вчера, утрово пронајдено мртво

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОМБА НА СТОЛЕ НАУМОВ: МОЖНО Е БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ДА СЕ ВРАТИ НА ЛИДЕРСКАТА ПОЗИЦИЈА НА СДСМ!

Sase Ivanovski

БОМБА НА ФОКУС: СЕ СОБРАЛЕ ЕКС ЛИДЕРИТЕ НА СДСМ ЗА ДА СЕ ДОГОВОРАТ ЗА ФЕР ИЗБОР НА НОВ ЛИДЕР, БРАНКО НЕ ДОШОЛ

Sase Ivanovski

135 сообраќајни санкции во Скопје

Sase Ivanovski

Загина 76 годишен маж во тешка сообраќајна несреќа во Делчево

Sase Ivanovski

Две жени се повредени откако со автомобил излетале од патот кај Штип

Sase Ivanovski

Објавени се имињата на финалистите на првиот фестивал на РМФ „Бисер на Јадранот“

Sase Ivanovski

Сончево и топло време, попладне дожд

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛУДА РАБОТА: ГАЗДАТА НА ТВ ПИНК ФРЛАШЕ МИНОФРЛАЧКИ ГРАНАТИ СО СТРЕЛА

Sase Ivanovski

И НАШИОТ ОХРИД Е УБАВ, АМА ОВИЕ ХРВАТИВЕ СЕ ПРЕТЕРАЛЕ СО НИВНИОТ РОВИЊ

Sase Ivanovski

ТУРСКИТЕ ПЛАСТИЧНИ ХИРУРЗИ НЕ СЕ ЗАЕБАВААТ

Sase Ivanovski

Мицкоски на средба со евроамбасадорот Гир: Потенцирана силната европска заложба на ВМРО-ДПМНЕ како идна влада, граѓаните заслужуваат европска иднина

Sase Ivanovski

На ВМРО-ДПМНЕ ќе им дадеме поддршка на невидено само Албанец да не биде претседател на Собранието.“ – антифашистот Апасиев во 2024

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Херојски чин: Го фатија малото девојче кое падна од тераса

Sase Ivanovski

До четврток нестабилно со услови за невреме, викендот натпросечни температури

Sase Ivanovski

Разрешен Марјан Шокаровски од скопска Кардиохиругија, пред неколку денови „Фокус“ објави за зголемена смртност, мобинг, притисок…

Sase Ivanovski

Парагон Урбана Винарија на саемот во Дизелдорф, Германија доби многу позитивни оценки

Sase Ivanovski

Ангеловска-Бежоска: И покрај шоковите, стабилноста на домашната валута зачувана, а девизните резерви повисоки за 40%

Sase Ivanovski

Ердоган го спореди Нетанјаху со Милошевиќ, Караџиќ и Хитлер

Sase Ivanovski

БИЗНИСОТ СО ГРЦИЈА, СТРАНСКИТЕ ИНВЕСТИЦИИ СО МИЗО И СТАРТОТ НА НОВАТА ВЛАДА

Sase Ivanovski

Стаменов: Македонија и Балканот имаат политичари, но фалат државници

Sase Ivanovski

Мицотакис за британски поткаст: Грција е голем поддржувачи на ЕУ перспективата на Западен Балкан

Sase Ivanovski

Две жени со децата се повратнички од ИСИС и нивната приказна е раскажана во доку-филмот „Скршени синџири

Sase Ivanovski

Поради силен дожд, прекинато традиционалното искачувањето до Титов врв

Sase Ivanovski
Вчитувам....