37.8 C
Скопје
20/07/2024 14:08
МАКТЕЛ

  

     

 

Столтенберг: Усогласен е планот за координација на безбедносната помош и обука на Украина

      

Земјите членки на НАТО го усогласија планот за координација на безбедносната помош и обука на украинските безбедносни сили, што треба да биде одобрен на Самитот на Алијансата следниот месец во Вашингтон, соопшти генералниот секретар на Пактот, Јенс Столтенберг по завршувањето на дводневната средба на министрите за одбрана на земјите сојузнички.

   

Согласно планот, според Столтенберг, поддршката на НАТО за Украина ќе биде ставена на поцврста основа во наредните години и ќе се координира од команда лоцирана во американската база во германскиот град Визбаден и преку логистички центри во источниот дел на Алијансата, за што ќе бидат ангажирани речиси 700 лица од членките на Пактот и од партнерските земји. Со командата ќе раководи генерал-полковник, кој ќе биде директно потчинет на врховниот командант на силите на НАТО во Европа.

 

– НАТО ќе ја надгледува обуката на украинските вооружени сили во капацитетите за обука во сојузничките земји, ќе ја поддржува Украина преку планирање и координација на донации, управување со трансферите и ремонт на опремата, со што се дава поддршка за долгорочниот развој на вооружените сили на Украина, нагласи Столтенберг. Тој потенцира дека оваа активност нема да го направи НАТО една од страните во конфликтот, туку само ќе ја зајакне поддршката за Украина во нејзиното право на самоодбрана.

   

     

– Безбедносната помош и поддршка на НАТО за Украина ќе биде клучен резултат на Самитот, заедно со долгорочните финансиски исплати и понатамошните чекори на патот на Украина кон членство во НАТО, додаде Столтенберг. Тој соопшти и дека на овој последен нивни собир пред Самитот во Вашингтон, министрите за одбрана се осврнале и на „тековната кампања на непријателски активности што Русија ги спроведува против сојузниците“.

– Во последните недели видовме наплив на саботажи, кибер напади, инструментализирана миграција и други непријателски активности од страна на Русија. Ќе бидеме мирни и одмерени во одговорот на руските провокации. Во исто време, ќе ги спречиме акциите на Русија и ќе нанесеме штета, истакна Столтенберг.

Тој информира дека министрите договориле повеќе опции за одговор, кои ќе се применуваат поединечно и колективно и кои вклучуваат зголемен обем на размена на разузнавачки информации, зајакната заштита на критичната инфраструктура, вклучително и на подводниот и кибер просторот, како и дополнителни ограничувања за руските разузнавачки оперативци.

– Руската кампања нема да не одврати од поддршката на Украина и ние ќе продолжиме да ги штитиме нашите територии и население од непријателски активности, потенцира генералниот секретар на НАТО.

На средбата станало збор и за реализацијата на плановите за одвраќање и одбрана договорени на ланскиот Самит во Вилнус.

– Нашите воени планери ги преточуваат тие планови во конкретни барања, идентификувајќи ги силите и капацитетите потребни за да не бранат. Сојузниците и нудат сили на командата на НАТО во обем каков што не е виден со децении. Денес имаме 500.000 војници во висока готовност во сите домени, значително повеќе од целта што беше поставена на самитот во Мадрид во 2022 година, истакна Столтенберг.

Според него, удвоен е и бројот на борбени групи на источното крило на НАТО, а се спроведуваат и поголеми и понапорни вежби за тестирање способностите на силите на Алијансата, како што беа маневрите „Непоколеблив бранител“ во кои беа вклучи околу 90.000 војници.

– Растечките закани со кои се соочуваме бараат значително зголемени барања за способност од сојузниците во области како што се оружјето и муницијата, противвоздушната и ракетната одбрана, логистиката и оружјето со голем дострел, изјави Столтенберг, најавувајќи дека во следните пет години, европските сојузници и Канада планираат да набават илјадници системи за противвоздушна одбрана и артилерија, 850 модерни авиони, главно Ф-35 од петтата генерација и друго оружје со врвни карактеристики.

Според него, во исто време ќе продолжат инвестициите во иновации, вклучително и над милијарда долари во Фондот за иновации на НАТО, а на Самитот во Вашингтон се очекува да бидат договорени нови воени набавки со што ќе се испрати сигнал за одржлива побарувачка до одбранбената индустрија.

– Ова ќе ни овозможи да го зголемиме производството и да развиеме одбранбено-индустриска база адекватна на потребите, додаде Столтенберг.

Тој информира дека на министерската средба станало збор и за тековното прилагодување на нуклеарни капацитети на НАТО.

– Ние сме нуклеарна алијанса посветена на тоа да бидеме одговорни и транспарентни, но и јасни во нашата решеност да го зачуваме мирот, да спречиме принуда и да ја одвратиме агресијата. Со напредокот постигнат на овој министерски состанок, ние сме подготвени да продолжиме на нашиот Самит во Вашингтон кој ќе биде важен самит за Алијансата, заклучи Столтенберг на прес-конференцијата по дводневниот состанок на министрите за одбрана на членките на НАТО, на кој земјава ја претставуваше заменик министерот за одбрана Тирон Јајага.

    

Најново

Повредениот во пожарот кај село Сирково, Златко Димов се опоравува од изгорениците

Sase Ivanovski

Џабир Дерала ја доби наградата за солидарност за новинари од Југоисточна Европа

Sase Ivanovski

Вработени од градинка во Куманово на протест во понеделник, не добиле јунска плата

Sase Ivanovski

(Видео) Трамп ја прифати номинацијата:„Ќе ставам крај на секоја меѓународна криза што ја создаде сегашната администрација“

Sase Ivanovski

Пожари во Македонија: Зошто не беа подготвени воздухопловните капацитети за гаснење пожари од воздух

Sase Ivanovski

Ребалансот (на предизборните ветувања) и Трите писма на Мицкоски

Sase Ivanovski

Аксиос: Се очекува Бајден викендот да се повлече од трката за реизбор

Sase Ivanovski

ЈА ИНИЦИРАШЕ МАКРОН, А МАКЕДОНИЈА Е ЧЛЕНКА Зошто постои Европската политичка заедница?

Sase Ivanovski

СЕТ ОД 132 ОБРОЦИ СО РОК НА ТРАЕЊЕ ОД 25 ГОДИНИ о Америка можете да купите канта со храна за случај на апокалипса

Sase Ivanovski

„Топ тема“: Девијантното однесување на младите станува сè позагрижувачко

Sase Ivanovski

Трилинг: Ќе ги тргне ли власта рацете од судската и обвинителската власт?

Sase Ivanovski

24 Интервју со Арбр Адеми: Мајскиот договор, или во закон, или во Устав

Sase Ivanovski

Жените иако пообразовани се помалку застапени на врвни места каде што се креираат и носат политики

Sase Ivanovski

Реакции по ребалансот на буџетот

Sase Ivanovski

Концерт на националниот џез оркестар и Васил Хаџиманов во Охрид

Sase Ivanovski

Втор случај на Западно-нилска треска во Македонија

Sase Ivanovski

Капче, крема … ИЈЗ советува како да се заштитат бебињата и децата од штетното сонце

Sase Ivanovski

Средба на министерот Муртезани со чешкиот амбасадор Лудва  

Sase Ivanovski

Арбен Таравари именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи…

Sase Ivanovski

Средба на министерот Муртезани со јапонскиот амбасадор Казуја

Sase Ivanovski

Средба на министерот Муртезани со германската амбасадорка Дрекслер

Sase Ivanovski

Средба на министрите Тошковски и Андоновски: Електронски лични документи и дигитални услуги, гужвите на шалтерите на МВР ќе станат минато

Sase Ivanovski

МВР: 158 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski

Средба Муцунски-Буршаков

Sase Ivanovski

Министерката Јаневска се сретна со италијанскиот амбасадор Силвестри

Sase Ivanovski

Министерот Орхан Муртезани оствари средба со Армен Григорјан, Постојан претставник на УНДП

Sase Ivanovski

Дурмиши: Финансиска поддршка од 80 милиони денари за микро и мали и средни компании, за занаетчии, за воведување на ХАЛАЛ и ИСО стандарди и проекти за развој на претприемништво

Sase Ivanovski

Како да се избере најдобриот факултет и идната кариера!? Семинар на тема „Кариера и професионален развој“ на Heidelberg Faculty of Skopje

Sase Ivanovski

“Брат ми ми ги украде документите” – Се огласи осомничениот за убиството на полицаецот во Лозница

Sase Ivanovski

Столтенберг: „Исклучително важно“ е САД и понатаму ја поддржуваат Украина

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Охриѓанецот, Д-р Анис Сефиданис го направи првиот хуманоиден робот во Македонија кој „гледа“ и „слуша“

Sase Ivanovski

БРАВО! 13-годишниот Дарјан Мирчевски освои златен медал на математичка олимпијада во САД!

Sase Ivanovski

Меѓународниот суд на правдата: Израелската окупација на палестинските територии е нелегална и мора да престане

Sase Ivanovski

Анкета: Харис би била добра претседателка на САД

Sase Ivanovski

САМО РЕШЕНИЕ СО ДВЕ ДРЖАВИ Борел вели дека ЕУ не ги признава промените на границите на Израел од 1967 година

Sase Ivanovski

Антикорупциска сепак побарала службени возила

Sase Ivanovski

МИЦКОСКИ: Почитувана г-а Урсула фон дер Лајен, Во име на Владата и во мое лично име, Ви упатувам најискрени честитки за вашиот повторен избор за Претседател на Европската комисија

Sase Ivanovski

АНЃУШЕВ: ИМАМЕ РЕШЕНИЕ ЗА ВИШОКОТ ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА – СМАРТ БАТЕРИСКИ  СИСТЕМ ЗА СКЛАДИРАЊЕ И УПРАВУВАЊЕ НА СТРУЈАТА

Sase Ivanovski

ВЛЕН е долгоочекуваната надеж на Албанците: Ветуваме дека ДУИ ќе се соочи со нивното мрачно минато

Sase Ivanovski

„ШТЕТИТЕ ОД ДОСЕГАШНИТЕ ПОЖАРИ СЕ НЕЗНАЧИТЕЛНИ“ Митко Јанчев раководи со новоформираниот регионален Кризен штаб

Sase Ivanovski

Историска шанса и надеж за решавање на клучните проблеми на ромската заедница: Аваја го поздравува храбриот потег на премиерот и листата со предлози во владиниот кабинет на премиерот Христијан Мицкоски, каде што за прв пат во историјата на државата има дури двајца заменици министри во ресорите

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Спасов, со катастрофалниот ПР на СДС, испитува како дното да се пробие, што повеќе на партијата

Sase Ivanovski

Реформа за противпожарна заштита: Трансформација која ќе ги обедини ЦУК и ДЗС под една команда

Sase Ivanovski

Бесими, Бектеши и Лога влегоа на листата на функционери со апанажа

Sase Ivanovski

Сите се против платформата за легитимитет на Ахмети

Sase Ivanovski

Најмалку 40 загинати во пожар на брод кај Хаити поради вуду ритуал

Sase Ivanovski

ПОЛУГОЛ ПОЗИРАЛ НА ТИК ТОК, А ДЕН ПОДОЦНА ГО УБИЛ ПОЛИЦАЕЦОТ! Осомничениот Фатон Хајризи и во бегство бил активен на социјалните мрежи

Sase Ivanovski

Трамп:„Разговарав со Зеленски, ќе ставам крај на војната во Украина пред јануари“

Sase Ivanovski

СИЛНА ВОЛЈА ЗА РЕФОРМИ ВО АДМИНИСТРАЦИЈАТА Министерот Минчев и амбасадоркат Агелер ја истакнаа заедничката заложба

Sase Ivanovski

УЖАС ВО СТРУМИЦА 53-годишен струмичанец извршил обљуба врз малолетник со пречки во развојот

Sase Ivanovski

Автомобил удрил во запрено возило на автопатот Куманово-Скопје, четворица повредени

Sase Ivanovski

„Фокус“ дознава: Агим Красниќи и Сехат Рамадани екстрадирани од Косово во Македонија

Sase Ivanovski

Невреме со силен ветер, дожд, град и електрични празнења попладнево во Дебарско. Неколку села без струја

Sase Ivanovski

ОДАМНА СИ ГО БАРАЛ СО БОРИНЧЕ: Ликвидиран убиецот на српскиот полицаец, давал отпор и пукал кон полицијата. Хајризи пред една недела побегнал од затвор во Косово, каде отслужувал казната за убиство на руски војник на КФОР

Sase Ivanovski

ТАВ Македонија:„Не се соочуваме со прекини или технички проблеми на нашите системи“

Sase Ivanovski

Михаилов: Вработени во Македонски шуми ги гасат пожарите “по влечки”, а 84 возила им стојат во гаража оти нема гориво

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Полицискиот хеликоптер фрли над 39 тони вода врз пожарот меѓу селата Драгоево и Селце

Sase Ivanovski

Се отвора најголемиот и најексклузивен продажен салон за ИТ, Гејминг и Аудио опрема во Македонија!

Sase Ivanovski

Поради пожарите бугарската опозиција бара оставка од премиерот Главчев и министерот за внатрешни работи

Sase Ivanovski

Климатските промени го пустошат Западен Балкан: Земјите треба да вложат 37 милијарди долари за ефикасна заштита од последиците

Sase Ivanovski

Скелет од диносаурус собори рекорд на аукција во Њујорк – продаден е за 44,6 милиони долари!

Sase Ivanovski

Бугарите влегуваат во долгови за ќеиф: Земаат брзи кредити и за да летуваат!

Sase Ivanovski

СÈ Е ПОДГОТВЕНО ЗА НАЈГОЛЕМИОТ СПОРТСКИ СПЕКТАКЛ Отворено Олимписко село во Париз

Sase Ivanovski

АКО БЕГАТЕ ОД СЕНИШТЕТО ВО КОШМАРОТ, СТАНУВА ПОСТРАШНО, НО АКО МУ СЕ СВРТИТЕ… Како да го надминете стравот преку 5 чекори?

Sase Ivanovski

НА ЃОКОВИЌ МУ ТРЕБА ТРЕНЕР, И САМ ГО ЗНАЕ ТОА Андре Агаси го коментираше последниот неуспех на српскиот ас

Sase Ivanovski

„ДОЛЖАТ 100 МИЛИОНИ ЕВРА, НЕМА ДА ИМ ГИ ПРОСТИМЕ“ Мајката на Мбапе најави тужба против ПСЖ

Sase Ivanovski

НОВО ЗАДОЛЖУВАЊЕ ОД РЕЧИСИ 48 МИЛИОНИ ЕВРА Издадени се државни обврзници со рок на враќање од 15 години

Sase Ivanovski

ПРЕВОЗНИЦИТЕ ЧЕКААТ ПО 5 ЧАСА НА ГРАНИЦА Царината најавува промени во работењето за да го скрати времето на чекање на границите

Sase Ivanovski

ЃОКОВИЌ ЈА ОДБИЛ ПОНУДАТА ОД ФЕДЕРЕР Новиот проект на Швајцарецот и годинава без српскиот тенисер

Sase Ivanovski

Артан Хајзири осомничен за убиство на полицаец во Лозница

Sase Ivanovski

РИНА: Убиен полицаец, еден напаѓач уапсен, по друг се трага

Sase Ivanovski

Турската продукција „Јурта“ и израелскиот филм „Градот“ прогласени за најдобри филмови на 23. „Синедејс

Sase Ivanovski

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МУЦУНСКИ: За раслика од Османи јас немам амбиција да ги решавам конфликтите во светот туку ќе работам за интересите на Македонија

Sase Ivanovski

ФРАНЦИЈА ВО ТЕЛЕВИЗИСКИ МРАК Прекин во емитувањето на ТВ каналите поради глобалниот компјутерски дефект

Sase Ivanovski

Лефков: Филипче да одговори, каква е неговата поврзаност со семејството Пановски и случајот Онкологија?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Пратеникот Дураку на сред Собрание одби да им одговори на македонски јазик на новинарите

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МУЦУНСКИ: Странските дипломати даваат поддршка на нашиот став на уставни измени со одложена примена

Sase Ivanovski

Попусти до 70% на Late Night Shopping во Diamond Mall

Sase Ivanovski

СДСМ: Поминаа ден-два, пожарите не се под контрола, а лопатарот Мицкоски и министрите се шетаат

Sase Ivanovski
Вчитувам....