11.8 C
Скопје
07/12/2022 13:42
МАКТЕЛ

Тренчевска: Ја унапредуваме позицијата на жената на пазарот на трудот, родовата еднаквост во приватниот сектор е шанса за професионален раст и развој на секоја жена

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска присуствуваше на настан насловен „Зајакнување на позицијата на жените во приватниот сектор“, организиран од Филип Морис Тутунски Комбинат Прилеп, како членка на Алијансата за родова еднаквост при Асоцијацијата за е-трговија. Настанот беше посветен на иницијативата за еднакви можности, еднаква застапеност и еднакво вреднување на трудот преку  промовирање на важноста на родовата еднаквост, недискриминација и еднакви права и можности за сите. По тој повод министерката Тренчевска во своето обраќање до присутните, особено до жените кои се дел од приватниот сектор изрази почит за нивната истрајност и борбеност за родова еднаквост на работните места и нагласи дека тие се пример на нови игри и правила, како и мотивација за сите жени. Секоја од вас верувам ја знае мојата посветеност на промовирањето на родовата еднаквост во нашето општество, на подобрувањето на условите за живот, но и личен развој на жените, за еднаква плата за жените, но и еднакви можности. Затоа ви се обраќам пред се како жена, жена која верува во моќта на жените, нивните капацитети и квалитети. Како министерка гордо би ви кажала дека жените се приоритет во секоја моја одлука, посебно кога станува збор за нивната интеграција на пазарот на трудот. Свесна сум за важноста на економското зајакнување на секоја жена во Република Северна Македонија, “нагласи Тренчевска.

  

Министерката истакна дека Министерството посветено работи на развивање на програми и мерки кои го поддржуваат вработувањето. Притоа, информираше дека, за нецели 2 години  преку мерките на Оперативниот план за активни програми и мерки,  се вработиле   3370 жени, а со вештини и квалификации барани на пазарот на трудот се стекнале 6035 жени, односно речиси 10.000 жени се вработени или работно- оспособени. Грантовите за самовработување се најпривлечна мерка за жените очигледно.  Токму нивните нови иновативни бизниси, поддржани од Министерството за труд и социјална политика, Агенцијата за вработување, но и од вас, во текот на нивниот развој допринесуваат за нова бизнис клима, за раздвижување на конкуренцијата, за оснажнување на други жени. Токму нивните идеи, напори, но и потреба за вмрежување се опфатени во Стратегијата за развој на женското претприемаштво, која треба да промовира економското јакнење на жените преку создавање на поволна бизнис клима и обезбедување поддршка за развој на нивниот претприемнички потенцијал, со што ќе се придонесе кон развојот на постоечките и отворање на нови претпријатија, креирање на нови работни места а со тоа и јакнење на целокупната економија,“ порача Тренчевска.

Министерката информираше дека, Министерството за труд и социјална политика неуморно работи и на новиот предлог Закон за работни односи, кој ќе биде насочен токму кон подобрување на правата и состојбата на работниците. Во Законот е предвидено воспоставувањето на три вида на отсуство освен,  обезбедување на заштита, имаат за цел и изедначување на улогата на мајката и таткото, односно мажот и жената во периодот на подигање на детето или децата. Дополнително, ќе биде предвидена и можност за флексибилни форми на работа, кои на двата родители ќе им овозможат да работат флексибилно, заради грижа и нега на дете, во форма на работа со неполно работно време, прилагоден распоред на работните часови или работа на далечина, во согласност со неговите потреби за давање грижа и нега на детето и потребите на работодавачот поврзани со работниот процес,“ истакна Тренчевска.

  

Таа посочи дека на овој начин, работничката -мајка, ќе може, исто како и таткото- работник да се еднакви во извршувањето на родителските должности, вклучително и правото на еднаков професионален развој. „Чувствувам потреба во пресрет на почетокот на кампањата за 16 денови активизам против насилството врз жените дека токму економски стабилните жени, сигурни, самоуверени и храбри се оние кои застануваат храбро за себе, за своите деца и против било која форма на насилство со која може да се соочат.  Затоа сте ни важни, вие и вашите приказни, вашите ширум отворени раце за поддршка, но и вашата визија за рамноправност,“ рече Тренчевска. Министерката изрази уверување дека активностите на Министерството но и нејзината лична заложба за подобрување на позицијата на жената на пазарот на трудот ќе бидат доволен мотив за сите да продолжат со промовирање на еднаквоста во приватниот сектор и испишување подобри правила за професионален раст и развој на жените, токму онаму каде мажите заборавиле да го направат тоа.

  

Најново

АНТОНИО МИЛОШОСКИ ГО ПРИЈАВИЛ ПРЕД УСТАВЕН СУД ОБВИНЕНИЕТО НА СЈО ПРОТИВ НЕГО ЗА НАРАЧАНАТА ЛУСТРАЦИЈА НА СУДИЈА ОД КИЧЕВО, ТВРДИ ДЕКА Е ДИСКРИМИНИРАН ЗАТОА ШТО БИЛ ПОЛИТИЧАР?!?!

Sase Ivanovski

Два воза се судрија кај Барселона, најмалку 155 повредени

Tamara Ivanovska

Македонија не воведува визи за Косово

Tamara Ivanovska

Поведена постапка за сообраќајката во која загина 14-годишно дете

Tamara Ivanovska

Запалени банкомати во Топанско Поле

Tamara Ivanovska

Дојави за бомби во девет средни училишта во Скопје и во Народна банка

Tamara Ivanovska

НАСКОРО ЌЕ СЕ НАДМИНЕ ГРАНИЦАТА ОД 1 МИЛИЈАРДА ЕВРА ТРГОВСКА РАЗМЕНА: Македонски и Бугарски компании потпишаа неколку договори за меѓусебна соработка

Tamara Ivanovska

Османи прeку фејсбук уверува: Нема да воведеме визи за Косово

Tamara Ivanovska

Тим од Вашингтон ќе „лови“ корумпирани функционери

Tamara Ivanovska

Сарачини во СТУДИО 10: Дезинформациите се опасност за безбедноста на нашата земја

Tamara Ivanovska

(Видео) Андоновиќ: Русија од агресор и самата станува жртва на агресија – Москва сака мир, но преговори нема

Tamara Ivanovska

Рама до Мицотакис: Не кријам дека за мене сте најдобриот грчки премиер

Tamara Ivanovska

Во рации низ Германија уапсени 25 десничарски екстремисти, планирале државен удар

Tamara Ivanovska

Кина ги намалува мерките против Ковид-19

Tamara Ivanovska

Колку изнесува К-15 оваа година

Tamara Ivanovska

Продолжува амандмантската расправа по Предлог-буџетот за 2023

Tamara Ivanovska

Македонско-бугарски бизнис форум „До една милијарда и понатаму”

Tamara Ivanovska

Семејната компанија на Трамп прогласена за виновна за проневера и даночна измама пред судот во Менхетен

Tamara Ivanovska

Аргентинската потпретседателка Кирхнер осудена на шест години затвор

Tamara Ivanovska

Н1: Сакавме да покажеме каква темница може да завладее во Србија доколку Н1 и Нова С не емитуваат програма

Tamara Ivanovska

Вал : Реформите никаде во светот не се безболен процес, потребно е политичко единство за нивно завршување

Tamara Ivanovska

Во рации низ речиси цела Германија уапсени 25 десничарски екстремисти

Tamara Ivanovska

При преглед кај грчки државјанин, пронајдени 1250 кутии шверцувани цигари

Tamara Ivanovska

Ахмети ја пречека американската амбасадорка со македонско и американско знаме

Tamara Ivanovska

Министерството за правда на САД повикано да оформи кривичен предмет за Капитол

Tamara Ivanovska

САД негираат дека ја охрабруваат Украина да ја напаѓа Русија

Tamara Ivanovska

Трет ден блокади на приватните автобуски превозници

Tamara Ivanovska

Променливо време со температури до 13 степени

Tamara Ivanovska

Семејната компанија на Трамп прогласена за виновна за проневера и даночна измама

Tamara Ivanovska

ВМРО-ДПМНЕ до Арсовска: Дали бугарски автобуси ќе ги заменат приватните превозници?

Tamara Ivanovska

Четврти обид за старт на судењето за пожарот во модуларната болница во Тетово

Tamara Ivanovska

Аргентинската потпретседателка Кирхнер осудена на шест години затвор

Tamara Ivanovska

Обраќање од Дритон Небиу член на Извршен одбор на Алијанса за Албанците до Димитар Апасиев

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) 24 анализа – Што ќе детектира американскиот тим за откривање на корупција?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПАНЕНКАТА И ПРОСЛАВАТА НА МАРОКАНЕЦОТ ХАКИМИ ПО ПЕНАЛОТ СО КОЈ ЈА ЕЛИМИНИРА ШПАНИЈА Е ХИТ ВО СВЕТОТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Општина Прилеп ќе одвои близу 300.000 евра за изградба на водовод во селото Канатларци

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КОКА КОЛА ОВАА НОВА ГОДИНА СО ПОРАКА ДА СЕ СЕТИМЕ НА ОНИЕ КОИ НЕ СЕ МЕЃУ НАС А МНОГУ НИ ЗНАЧАТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ НАМРШТЕН СЕ РАКУВАШЕ СО ЕДИ РАМА ВО ТИРАНА НА КОНФЕРЕНЦИЈАТА ЕУ-ЗАПАДЕН БАЛКАН

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Зградата од 17 милиони евра на ЕСМ/ЕЛЕМ на пат да стане дивоизграден „споменик“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОПШТИНА ЦЕНТАР И ВЛАДАТА СЕ СКАРАА ЗА ОГРАДА

Sase Ivanovski

ЛЕНИН ЈА ПОВИКА ДАНЕЛА НА ТВ ДУЕЛ

Sase Ivanovski

МАЛКУ Е, ПОВЕЌЕ ТРЕБА, ТОЛКУ ЌЕ ПОТРОШИ НА КРЕЧЕЊЕ САМО

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НОВИНАРКАТА НА ТВ 24 ДО ЛЕНИН: ЗОШТО ПОСТОЈАТ СУДОВИТЕ, АКО СЕКОЈ ШТО ИМА СПОР СО НЕКОЈА ИНСТИТУЦИЈА ФАТИ ДА БЛОКИРА БУЛЕВАРИ ЌЕ БИДЕ ОПШТ ХАОС ВО ЗЕМЈАВА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛЕНИН: ДАНЕЛА МЕ ОСВОИ СО ТОА ШТО МНОГУ СИМПАТИЧНО СЕ СМЕШКАШЕ

Sase Ivanovski

Комерцијална банка и нејзината Mastercard Platinum картичка ќе помогнат во текот на оваа и наредната година локалот Audiokultura да донесе серија музички настани со одбран репертоар за несекојдневно уживање на публикатa

Sase Ivanovski

АУЕ ФОН: Д-р Горан Ковачев од Развојната банка на Република Северна Македонија имаше гостинско едукативно предавање пред студентите од Факултетот за економски науки како дел од предметот Банкарство

Sase Ivanovski

Студентите од Факултетот за дизајн и мултимедија при АУЕ ФОН на едукативна екскурзија во Виена, европската културна престолнина, реализирана во периодот од 26.11.2022 до 01.12.2022 година

Sase Ivanovski

САМО ОВАА ЖЕНА МОЖЕ ДА ГО ОПРАВИ МАКЕДОНСКОТО СУДСТВО

Sase Ivanovski

ДАЛИ Е ОВА ИСТОРИСКА ГРЕШКА: Епа драги скопјани, БРТ не само што ќе беше брз транспорт, туку ќе решеше и проблем со протести и блокади. На него е со закон забрането возење на други возила и блокада

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Тепачка во турскиот парламент, пратеник заврши со дупната глава

Sase Ivanovski

Стејт департмент: САД не ја охрабруваат Украина да изврши напади против Русија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БУГАРСКАТА ИСТОРИЈА СМЕТА ДЕКА НЕПРАВЕДНО И СЕ ОДЗЕМЕНИ ВАРДАРСКА И ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА, ИСТОЧНА ТРАКИЈА И ДОБРУЏА ВО РОМАНИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЛЕНКО ЗА БОЦЕВСКИ: ЧОВЕК МЕДУЗА, НАЈГОЛЕМ ЛИГУШ ВО ЗЕМЈАВА, ТАКА И ЛИЧИ

Sase Ivanovski

АМЕРИКАНЦИТЕ ПОЧНАА ДА МУ ЈА ВАДАТ МАСТА НА МИЦКО: Американската амбасадорка се надева дека опозицијата не е против уставни измени само за да противречи

Sase Ivanovski

Телма ТВ: Началникот кој ги лажел колегите во случајот Флешер, стоеше до Спасовски на пресот во СВР Скопје

Sase Ivanovski

Масовен протест во Атина за годишнината од убиството на 15 годишно момче, инциденти во Солун

Tamara Ivanovska

Декларација од самитот ЕУ-Западен Балкан

Tamara Ivanovska

Украина привремено ќе ги прекине планираните операции поради прекини на струјата

Tamara Ivanovska

НОВИ И КОРИСТЕНИ АВТОМОБИЛИ, ТОВАРНИ ВОЗИЛА, ПЛОВИЛА… – NLB Lease&Go влегува на македонскиот пазар за лизинг услуги, еве што може да се закупи

Tamara Ivanovska

ПРЕПОРАЧЛИВО Е ДЕВОЈЧИЊАТА ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ ПРОТИВ ХПВ Апел од лекарите до родителите

Tamara Ivanovska

ДАЛИ НЕКОЈ ГО ИСКАРА ПЕНОВ? Откако вчера се закани со насилство, денеска министерот со поблага реторика

Tamara Ivanovska

СПЕЦИЈАЛЦИ СО ОКЛОПНИ ВОЗИЛА ЌЕ ГИ РАСТЕРУВААТ ПРИВАТНИТЕ АВТОБУСИ? Планот на Пенов е многу ризичен

Tamara Ivanovska

Оливер Стоун се покаја што гласал за Бајден: Тој е “многу опасен дедо”, мисли дека ја контролира Русија

Tamara Ivanovska

Нови крвави пакети во две украински амбасади во Европа!

Tamara Ivanovska

Лукаревска: Со “Викенд без ДДВ” се олеснува куповната моќ на граѓаните

Tamara Ivanovska

Вучиќ додека чека болнички извештај од Митровица: Добро е што нема жртви

Tamara Ivanovska

Завод за ревизија: Реквизитите за Забавниот парк скапуваат, а платени се високи суми

Tamara Ivanovska

Косовска новинарка ги бранеше Србите, по што добила закани дека нема долго да живее

Tamara Ivanovska

КОИ СЕ, ШТО ЌЕ ГРАДАТ И КОЛКУ ЌЕ ВЛОЖАТ НОВИТЕ ТРОЈЦА СТРАТЕШКИ ИНВЕСТИТОРИ – одлуките објавени, ќе имаат ли среќа милионските најави

Tamara Ivanovska

ДВА СТАНА ВО СКОПЈЕ, ЗЛАТО И СКАПОЦЕНИ ЧАСОВНИЦИ – еве каков нејзин и имот на сопругот пријавила Весна Дамева

Tamara Ivanovska

Словенија планира да изгради гасовод до Унгарија за алжирски гас

Tamara Ivanovska

БЕНКМЕН-ФРИД СЕ СОГЛАСИ ДА СВЕДОЧИ – Крипто клинецот сака пред Претставничкиот дом на САД да докаже дека не е измамник

Tamara Ivanovska

АЛКАЛОИД ЗА ПЛАТИ ДАЛ 40 МИЛИОНИ ЕВРА, ПРОСЕЧНА ПЛАТА 1600ЕВРА!

Tamara Ivanovska

Агелер: Збунувачки е процесот за избор на нов шеф на Обвинителство

Tamara Ivanovska

Магла на Стража и патот кон Попова Шапка

Tamara Ivanovska

Повоената обнова на Украина ќе чини од 500 до 600 милијарди евра

Tamara Ivanovska

СП2022: Прво големо изненадување во осминафиналето, Мароко ја елиминира Шпанија

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Албанската полиција ги отфрли обвинувањата на Бериша за лицето што го нападна

Tamara Ivanovska

„Фокус“ од НАТО: Ќе тргне ли Украина на Крим?

Tamara Ivanovska

Ковачевски: ЕУ покажа дека е посветена на проширувањето

Tamara Ivanovska

Leave a Comment