24.8 C
Скопје
27/05/2024 18:43
МАКТЕЛ

  

     

 

ТРИФУН КОСТОВСКИ: Со носењето на Еуростандард банка во стечај, јас изгубив додатно два пати повеќе финансиски средства, отколку капиталот во банката. Со носењето на Еуростандард банка во стечај ми е замрзнат сиот имот во Македонија, па дури и имотот кој го имам наследено од моите пра-пра родители

      

Еуростандард банка жртва на заробена држава
Трифун Костовски
Почитувани читатели во денешната колумна поврзана за Еуростандард банка, сакам да дадам еден нов приод зошто ова ми се случува мене и на многумина како мене.
Ја изгубив Еуростандард банка и сиот капитал во нејзе. Со носењето на Еуростандард банка во стечај, јас изгубив додатно два пати повеќе финансиски средства, отколку капиталот во банката.
Со носењето на Еуростандард банка во стечај ми е замрзнат сиот имот во Македонија, па дури и имотот кој го имам наследено од моите пра-пра родители. Дефиницијата за организиран криминал е кога поединци и групи успеваат да ги стават под своја контрола институциите на системот, кој треба да ја гарантираат функционалноста на државата. Накратко кажано, организираниот криминал е спој меѓу поединци и групи и институции на системот.

   

Градиме демократско општество веќе полни 3, 5 децении. После распадот на СФРЈ, Република Македонија тргна по свој пат да гради демократско општество со повеќепартиски систем.
Првата деценија ја паметиме како период на масовно уништување на сѐ што претставуваше производен капацитет од бившата СФРЈ. Многу фабрики се згаснаа како ,,Годел”, ,,Газела”, ,,Охис”, ,,Стаклара”, ,,Треска”, ,,Силика” Гостивар, ,,Црвена звезда”–Пехчево, ,,9-ти Мај-Неготино”, ,,Порцеланка” –Велес, ,,Нонча Камишева”-Велес, ,,Елегант” –Гевгелија, ,,Астибо”-Штип и уште многу, многу други производни капацитети.Оваа деценија ја паметиме како кражба на општествениот имот од страна на поединци и групи.
Со доаѓањето на владата на ВМРО-ДПМНЕ, предводена од Љубчо Георгиевски, се внесе една нова димензија во нашето практикување на политиката, а таа е моќта на политичарот. Да се биде политичар денес е најсилната матрица за професија.

 

Премиерот Георгиевски без никаков работен стаж и работно искуство, за време на својот мандат прими вкупно 50 илјади марки како надокнада за неговата премиерска функција, која ја вршеше цели 48 месеци и замислете, стана силен стопснственик и богат граѓанин на Република Македонија.Во време на неговиот мандат умееше да каже дека тој е богат колку еден добар бизнисмен во Македонија.
Токму неказнивоста на овој човек стана синоним за натамошното безмилосно крадење на сопствениот народ од сите политички субјекти кои до ден денешен се изредија во нашата политичка јавност.
Градиме демократско општество во кое треба да го гарантираме правото на слобода и заштита на капиталот вложен во функционалност на општеството.
Политичките партии треба да бидат синоним за изградба на праведно општество. Бевме сведоци кога во времето на премиерот Груевски, партијата ВМРО-ДПМНЕ купуваше недвижен имот за да ги лоцира своите партиски месни заедници низ државата. Непрофитна партиска организација создава профит и купува имот.Неказнивоста оди до степен на апсурд. Пред очи ни бегаат криминалци и стануваат азиланти во туѓи држави. Сите го знаеме нивното место на живеење и вообичаено ние граѓаните на Македонија, предводени од нашите политички партии, се правиме на ,удрени”.

   

     

Врвот на организираниот криминал, кој денес е неприкосновен ,,бренд” во Република Македонија, се појавува во времето на Заев и неговиот наследник Ковачевски.
Жално е што денес во Македонија да се краде и да се посега по туѓо се прифаќа како нешто нормално.
Нашиот народ умее да каже „нека краде , ама со усул”. Не може така, треба нулта толеранција за било каков криминал од најмал до најголем. Тоа е единственото решени да ја вратиме државата на граѓаните.Во целата македонска политичка реалност единствена партија која нема никакви проблеми со финансирањето е партијата ДУИ. Зашто е тоа така, одговорот треба да го дадат органите на прогонот.Партиите од македонскиот блок сите до една „кубурат” со финансиски средства. Токму недостатокот на финансиски средства ги тера партиите да клекнуваат пред еминенциите кои го контролираат финансискиот сектор во државата.

До денес имотите на нашите најголеми политички партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, поради нередовност при плаќањето на своите кредитни обврски, требаше да имаат конфискуван имот. Со еден збор, требаше да банкротираат. Тоа не се случи.Токму тука е вистинската генеза на она што ни се случува денес во Република Македонија. Рибата смрди од главата, а владеачките политички партии се тие кои го креираат нашето секојдневие.Ако политичката партија оди на „баци рака” кај нејзиниот финансиер, тогаш таа мора да одработи за него.
Се прашувам, дали нашите политички партии имаат вистинска слобода во креирањето на иднината на државата или стануваат зависници од своите финансиски гуруа.
Повторувам, проблемот со криминалот и корупцијата во државата е спрега меѓу зависни партии и деликвентни поединци и групи кои умеат да владеат со политичките партии.
Еуростандард банка е само една од жртвите на организираниот криминал кој нема ниту национална ниту верска обоеност.
Доаѓаат избори, надежта за промени е светилник во мојата мисла. Со душа го чекам тој ден

    

Најново

Во Шпанија откриена лабораторија на балканскиот нарко картел, запленет 1 тон кокаин, уапсени осум лица

Sase Ivanovski

Грчкиот европратеник Кефалојанис: Во Северна Македонија ќе бидат принудени да прават салто мортале

Sase Ivanovski

Сообраќајна несреќа во Турција – 10 загинати, над 30 повредени

Sase Ivanovski

СИЉАНОВСКА ПОЗИТИВНО ОДГОВОРИ НА ПОКАНАТА ДА УЧЕСТВУВА НА МИРОВНАТА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА УКРАИНА: Македонската Претседателка на средба со амбасадорките на Украина и Швајцарија и евроамбасадорот Гир

Sase Ivanovski

Утре конститутивна седница на Собранието

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОПУЛАРНИОТ ПИСАТЕЛ И БИЗНИСМЕН ЅОФ: Јас сум пионер во 90-тите на секси телефонските линии, лично ги интервјуирав тетките дали добро стенкаат на телефон

Sase Ivanovski

За 24 часа во Кумановско три мајки нападнати од своите синови

Sase Ivanovski

Осумгодишно девојче од Охрид со тешка сколиоза транспортирано на операција во Истанбул

Sase Ivanovski

Автомобил удрил работник кој косел трева на патот Штип-Кочани и се превртел

Sase Ivanovski

ЗНАМ ГИ ДОБИВААТ ПРАВДА И МИОА: Ресорите се поделени – познато е која партија што добива

Sase Ivanovski

Претседателот на „Алтернатива“, Африм Гаши е дефинитивно новиот претседател на Собранието, Таравари нов министер за здравство, Меџити на местото на Артан Груби

Sase Ivanovski

ИМАКО ВИНО НАПРАВИЛЕ МНОГУ ДОБРО ВИСКИ, ЗРЕЕНО НАД 5 ГОДИНИ ВО ДАБОВИ БУРИЊА

Sase Ivanovski

ТРАГЕДИЈА КОЈА МОЖЕ ДА ПРЕРАСНЕ ВО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ: СРЕДЕ ЖЕСТОКА ДЕБАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА МЕЃУ БОСНА И СРБИЈА, БРАТОТ НА ЕДЕН ОД КЛУЧНИТЕ ЛУЃЕ ВО БОСНА ЅВЕРСКИ УБИЕН СРЕДЕ БЕЛГРАД

Sase Ivanovski

Јанчев: Асфалтирање на крак од ,,Западен Булевар”

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) „АЈДЕ, ДОСТА Е“ Се појави снимка од претепувањето на братот на министерот од БиХ во Белград

Sase Ivanovski

ЗНАМ ЌЕ ДОБИЕ 2 МИНИСТЕРСТВА? Работните групи ги откриваат контурите на новата Влада

Sase Ivanovski

Митко Јанчев: Пехарот од Купот на Македонија вечерва пристигна во Кавадарци

Sase Ivanovski

UNDP MK: Реализација на проектот „Справување со загадувањето на воздухот“

Sase Ivanovski

Демири ги поучи новинарите наместо за Бесија Иљази и цевки од парно, да се занимавале со битните работи

Sase Ivanovski

Нови цени на горивата: Бензините поевтинуваат, дизелот поскапува

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СРЕДЕ КОНЦЕРТ АДЕЛ СИ ГО ПРЕПОЗНА ГИНЕКОЛОГОТ КОЈ ЈА ПОРОДИЛ

Sase Ivanovski

Сејдиу од ВРЕДИ: Работата е договорена и завршена, уставните измени ќе се случат!

Sase Ivanovski

Маж и жена загинаа откако со „матиз“ паднаа во Крива Река

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БРУКА: Министерот Демири се караше со новинарите, тие биле криви за се, престави слика на тотален хаос во јавното здравство!

Sase Ivanovski

Стоилковски: Министерот Демири на СДС/ДУИ ниту чувствува, ниту бара одговорност, ниту пак има појма што се случува на Хирургија, одговорност ќе има

Sase Ivanovski

Демири: Нема проблем со компресорите, едноставно се појавува лоша миризба – испратени мостри во Германија

Sase Ivanovski

Поради висока смртност на Кардиохирургија, разрешен директорот Шокаровски. Демири бара одговор кои се експертите од Дедиње плаќани по 700 евра дневно

Sase Ivanovski

Демири: Хируршките сали се стари, Клинички ќе користи надворешни компресори додека не стигнат испитувањата од лабораторија во Германија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОРАДИ НАРУШЕНИ МЕЃУЧОВЕЧКИ ОДНОСИ РАЗРЕШЕН ДИРЕКТОРОТ НА КАРДИОХИРУРГИЈА НА КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР МАЈКА ТЕРЕЗА

Sase Ivanovski

Сончево и топло време, попладне со пороен дожд и грмежи

Sase Ivanovski

АМЕРИКА ВО ЕДНА ФОТКА, И ТАЈНАТА ЗОШТО Е БРОЈ 1 СУПЕРСИЛА ВО СВЕТОТ

Sase Ivanovski

Пејачот Амар Исмани е починатиот во пукањето на „Пластичарска“

Sase Ivanovski

Хулигани во Белград претепале до смрт брат на министер во Владата на БиХ

Sase Ivanovski

МИЛИЈАРДЕРИ НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

ЈП КОМУНАЛНА ХИГИЕНА-СКОПЈЕ ОТСТРАНИ 80 КУБНИ МЕТРИ НЕПРОПИСНО ОДЛОЖЕН ОТПАД ОД ПАРКИНГОТ НА ГРОБИШТАТА „БУТЕЛ“

Sase Ivanovski

Шешељ ја пофали Силјановска: Си ја знае работата и исправно постапува

Sase Ivanovski

Детали за пукањето на „Пластичарска“: Еден починат и двајца повредени

Sase Ivanovski

Сензорите за мерење на шеќер што ги набави државата наместо 14 траат три дена

Sase Ivanovski

Осомничениот Мемети дупло побогат од уапсениот Георгиев, двајцата нетранспарентни до крај

Sase Ivanovski

КФОР демантира дека учествувал во преговори за повлекување на Срби од Бањска

Sase Ivanovski

Герасимовски: Паркинг услугите на ЈП ПОЦ достапни и за корисниците на операторот МТЕЛ

Sase Ivanovski

100 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski

600.000 евра грант од ИПАРД за рурален туризам: Изградба на ресторани, хотели, спортски објекти…

Sase Ivanovski

КАВАДАРЦИ ДЕНЕСКА БЕШЕ ДОМАЌИН НА ПРВИОТ МЕЃУНАРОДЕН ТУРНИР ВО КОШАРКА ВО КОЛИЧКИ СО УЧЕСТВО НА ЕКИПИ ОД СРБИЈА, ГРЦИЈА И МАКЕДОНИЈА

Sase Ivanovski

Николоски: Во сообраќајна несреќа при судир на камионите кои носат увозен јаглен на омилената фирма на белорускиот конзул загина човек – власта во заминување врши масовен грабеж на ЕЛЕМ и РЕК Битола

Sase Ivanovski

ОВА ДА ГО КАЖЕШЕ АЛИ АХМЕТИ ИЛИ АРТАН ГРУБИ ИМАШЕ ДА ИМА ОПШТА ХИСТЕРИЈА

Sase Ivanovski

РАМШТАЈН: КОГА МУЗИКАТА Е ТОЛКУ ЛОША ШТО МОРА ДА СЕ ЗАБАВУВА ПУБЛИКАТА СО ОГНОМЕТ И ЗАПАЛЕН БЕНЗИН ЗА ДА НЕ ЗАСПИЕ

Sase Ivanovski

Стефковски: Градиме нов паркинг во Автокоманда!

Sase Ivanovski

Љупчо Николовски: Развојот на малите семејни винарии е најголемото признание за нашата работа

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ ОБЈАВИ ВИДЕО ОД ДРАМАТИЧНОТО СПАСУВАЊЕ НА ИЗГУБЕНИТЕ ЛУЃЕ НА НАДОЈДЕНАТА ПЧИЊА ВО КУМАНОВО

Sase Ivanovski

(ФОТО) БОБИ СТЕФКОВСКИ: СПОРТСКИОТ ЦЕНТАР ВО ХИПОДРОМ ВЛЕГУВА ВО ЗАВРШНА ФАЗА!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТОМ И ЏЕРИ ПРОБАА ДА НЕ СПРЕМААТ ЗА ТОА ШТО НЕ ЧЕКА ВО ЖИВОТОТ

Sase Ivanovski

Костадинов: Среќен сим и горд што една моја иницијатива, од пред повеќе од 3 години, стана дело, и полека но сигурно се претвора во традиција

Sase Ivanovski

ЕВЕ ДОБРА ИДЕЈА ЗА СКОПЈЕ: ГЛАВНИОТ БУЛЕВАР ВО БОСТОН, САД ВО 2003-ТА Е ПРЕМЕСТЕН ПОД ЗЕМЈА

Sase Ivanovski

Николовски: Први во регионот започнавме со #ИПАРД 3 и еве веќе денеска, ги гледаме првите резултати

Sase Ivanovski

Гази Баба денес се обедини во хуманоста за Тања!

Sase Ivanovski

ХРАМОТ СВЕТИ САВА ВО БЕЛГРАД СЕ СМЕТА ЗА НАЈГРАНДИОЗНА ЦРКВА ВО СВЕТОТ, ОТКАКО СВЕТА СОФИЈА ВО ИСТАНБУЛ СТАНА ЏАМИЈА

Sase Ivanovski

Николовски: Меѓу првите земји дадовме поддршка на иницијативата на Словенија пред ООН за прогласување на 20 мај, роденденот на пионерот на модерното пчеларство Антон Јанша, за Светски ден на пчелата

Sase Ivanovski

Стефковски: 1.800.000 ДЕНАРИ ФИНАНСИСКА ПОДДРШКА ЗА ФК ВАРДАР

Sase Ivanovski

Љупчо Николовски: Македонските винарии го освојуваат светот

Sase Ivanovski

Богдановиќ: Им честитам на победниците и освојувачите на награди на поединечното првенство за сениори за мажи и жени во шах

Sase Ivanovski

Саша Богдановиќ: ООН покажа дека станува збор за политички мотивирана одлука против Република Србија

Sase Ivanovski

Ѓорѓиевски: Излет на Пеленица со моите најдобри другарчиња, дечињата со церебрална парализа

Sase Ivanovski

И оваа година, продолжува традиционалната дружба со ветераните на ВМРО-ДПМНЕ на Пеленица заедно со премиерот Христијан Мицкоски!

Sase Ivanovski

(ФОТО) Недела, а Кисела Вода е во центарот на случувањата, овојпат на Меѓународниот турнир во теквондо

Sase Ivanovski

СТАНА КРАЛ НА НЕДВИЖНОСТИТЕ – познат српски трубач гради 17 луксузни вили на Златибор, еве кога ќе бидат вселиви

Sase Ivanovski

ЈОВАНА МОЈСОСКА: Условно кажано, еден пратеник на Левица вреди 11.000, а на ДУИ 7.200 гласа, така нѐ краде изборниот модел

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Репортажа на Канал 5 – какво е „лицето“ на Скопје?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Несудената актерка која го создаде Мој ДДВ – Сања Лукаревска во Неформално на Sitel Podcast

Sase Ivanovski

Ситуацијата алармантна, надлежните без конкретна акција да се справат со климатските промени

Sase Ivanovski

Апасиев: Добро е за државата ДУИ да оди во опозиција, но овие кои доаѓаат се уште полоши

Sase Ivanovski

ВО СВЕТОТ: ДОАЃА НОВ БРАН НА СНИЖУВАЊА – голема компанија објави намалување на цените на над 4.000 производи. А кај нас кога?

Sase Ivanovski

ЕУ КАЗНИ АМЕРИКАНСКИ ГИГАНТ СО РЕКОРДНИ 337,5 МИЛИОНИ ЕВРА – вештачки ги држел високи цените на популарната чоколада на штета на потрошувачите

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГОЛЕМ НАВИВАЧКИ КОНФЛИКТ ВО БЕРЛИН, СЕ ТЕПАА ГРЦИ СО ПАЛКИ И ШИПКИ – еве кои грчки навивачи си ги одмерија силите

Sase Ivanovski

Украина уништила 12 проектили и 31 беспилотно летало за време на руските воздушни напади ноќеска

Sase Ivanovski

Путин засега не планира нова мобилизација

Sase Ivanovski

Парада на гордоста на 22 јуни под слоганот „Спектакуларно неспослушни“

Sase Ivanovski

Норвешкиот министер му ги предаде документите на палестинскиот премиер за признавањето на Палестина

Sase Ivanovski

Зеленски ги покани Бајден и Си на мировниот самит во Швајцарија, Русија не е поканета

Sase Ivanovski

Главниот обвинител на МКС Кан: Морав да побарам налог за апсење на Нетанјаху, се соочувам со закани

Sase Ivanovski
Вчитувам....