20.8 C
Скопје
26/05/2024 15:31
МАКТЕЛ

  

     

 

(ФОТО+ВИДЕО) РОБОТИТЕ ПОДМОРНИЦИ СЕ ИДНИНАТА НА ПОДВОДНОТО ВОЈУВАЊЕ Австралија и САД имаат најмоќни прототипи

      

Експертите велат дека подморниците без екипаж би можеле да бидат иднината на подводното војување бидејќи користат огромна моќ, а ја намалуваат заканата по човечкиот живот. Иднината на поморската пацифичка одбрана наликува на научнофантастичен филм, со новите прототипи за подморници без екипаж. „Гоуст шарк“ и „Манта реј“ се имињата на прототипите на подморниците, претставени од Австралија и од САД, објави Си-Ен-Ен. Експертите велат дека таквите подморници би можеле да бидат иднината на подводното војување бидејќи користат огромна моќ, а ја намалуваат заканата по човечкиот живот.

   

Употребата на дронови во воздушната војна стана вообичаена. САД интензивно ги користеа за време на конфликтите во Ирак и во Авганистан во раните 1990-ти и 2010-ти, а поновите и поевтини дронови станаа клучна воена опрема за двете страни во руската инвазија на Украина. Киев има изградено и поморски површински дронови. Дроновите од воздух и од море може да се контролираат со помош на сателити и радиобранови. Но, тие не функционираат исто како во морските длабочини. Студија од 2023 година, објавена во швајцарското списание „Сензорс“ (Sensors), истакнува дека подводните комуникации бараат повеќе енергија и сѐ уште доживуваат значителна загуба на податоци поради променливите како температурата на водата, соленоста и длабочината. Исто така, има проблеми со комуникациите.

 

   

     

Но, кога Австралија минатиот месец го претстави „Гоуст шарк“, таа ги нарече прототипите „најнапредните подводни автономни возила во светот“. „’Гоуст шарк’ ќе ѝ обезбеди на морнарицата способност за автономна подводна војна, со долг дострел, која може да спроведе постојани мисии за известување, надзор, извидување и напад“, се вели во соопштението на австралиското Министерство за одбрана, додавајќи дека првите сериски модели треба да бидат испорачани до крајот на следната година.

Ваквите подводни дронови ги следат стапките на американските Орки, кои се развиваат во САД, а се многу слични по спецификациите. Освен Австралија и САД, кои отидоа најдалеку во развојот на овие подморници, други земји кои работат на беспилотни подморници се Кина, Канада, Франција, Индија, Иран, Израел, Северна Кореја, Норвешка, Русија, Јужна Кореја, Украина и Обединетото Кралство.

    

Најново

Гром го остави без струја три и пол часа поширокиот дебарско – струшки регион

Sase Ivanovski

Нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Sase Ivanovski

ДАНЕЛА ГО ВРАТИ СКОПЈЕ ВО СРЕДЕН ВЕК: Булеварот „Кочо Рацин“ со денови во целосен мрак

Sase Ivanovski

Жестоко гранатирање на Харков: Најмалку 12 загинати и десетици ранети во напад на хипермаркет

Sase Ivanovski

Чествуваме 90 години од раѓањето на Петре М. Андреевски: Објавена „Македонска љубовна лирика“ – најобемниот тематски избор од современата македонска поезија приреден досега

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: Немам видено бел ден поради слабостите на Системот за управување со кризи

Sase Ivanovski

Стоилковски: Дали причина за хаосот на Хирургија е системот за компримираниот воздух или има бактерија МРСА?

Sase Ivanovski

Food Republic.mk место каде што се изложени скоро сите мали производители од Македонија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Владино возило кое превезувало функционер, направи гужва на “Васил Главинов” и настана сообраќаен колапс

Sase Ivanovski

Винарија Ерос – Дегустирајте одбрани вина и храна, произведени по стандардите на slowfood концептот

Sase Ivanovski

Десет илјади луѓе се собраа во Кумровец за Денот на младоста и Тито

Sase Ivanovski

„ТИ ДАДОВ ШАНСА ДА ДОЈДЕШ ВО АМЕРИКА, ДА ДОБИЕШ ДОБАР ФАКУЛТЕТ, ТОА НЕ Е ЗА ФАБРИКАТА“ – ексклузивен поткаст на Фактор со нашите иселеници Митре и Софи Кутановски

Sase Ivanovski

МИЦОТАКИС ВЕЛИ ДЕКА ЦЕЛА ЕВРОПА Е НАСПРОТИ МАКЕДОНИЈА: „Постојат строги повици до Скопје да сменат став“

Sase Ivanovski

СЕ ОГЛАСИ ИМЕРЛИЈЕ САЛИУ, ПРВАТА ПРАТЕНИЧКА СО ХИЏАБ ВО МАКЕДОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ: „Ајде сите да внесеме нов дух во политиката“

Sase Ivanovski

Масин: Прво купуваа од пазар, подоцна од Мартиноски, Личеноски и Кондовски, сега дојдовме ние на ред

Sase Ivanovski

„ИЗВИНЕТЕ, БЕВ ПИЈАН“ Вујко ја силувал, па ја убил 8-годишната внука во Романија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НИКИ МИНАЖ Е УАПСЕНА ВО АМСТЕРДАМ Пејачката поседувала дрога

Sase Ivanovski

ПТИЧЈИ ГРИП ОТКРИЕН ВО ГОВЕДСКО МЕСО Болеста се шири меѓу млечните крави во САД

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АКО НЕ МОЖАМ ДА ТРЧАМ, ЌЕ ОДАМ, АКО НЕ МОЖАМ ДА ОДАМ, ЌЕ ПОЛЗАМ Селин Дион расплакана зборува за нејзината болест

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) „САМО ЛУДИ ЛУЃЕ КАКО ПУТИН МОЖЕ ДА ГО СТОРАТ ОВА“ Итно обраќање на Зеленски по рускиот напад на трговскиот центар во Харков

Sase Ivanovski

ТАЖНА ВЕСТ ОД КРАЛСКИОТ ДВОР, СИТУАЦИЈАТА НЕ Е ДОБРА Календарот на Кејт Мидлтон е празен до крајот на годината

Sase Ivanovski

Норвешка ќе го признае постоењето на палестинска држава од 28 мај

Sase Ivanovski

Хајредини: Познато е дека во Македонија не се казнети тие што од Телеком примиле по 2,5 милиони евра

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Стотици луѓе останаа закопани под земја во Папуа Нова Гвинеја

Sase Ivanovski

Во Индија се одржува шестата фаза од парламентарните избори од вкупно седум

Sase Ivanovski

Поранешниот колумбиски претседател Урибе обвинет за измама и манипулација со сведоци

Sase Ivanovski

Британка избодена до смрт на плажа, уапсен тинејџер осомничен за убиството

Sase Ivanovski

Столтенберг бара од сојузниците да ги укинат ограничувањата за употреба на западно оружје од Украина против цели во Русија

Sase Ivanovski

Германија ќе регрутира војници преку „ТикТок“

Sase Ivanovski

НАТО нема да испрати војници во Украина за да не стане дел од конфликтот, вели Столтенберг

Sase Ivanovski

Канада нареди затворање на две компании поради загриженост за националната безбедност

Sase Ivanovski

Рохинџите се на првата линија на граѓанската војна во Мјанмар

Sase Ivanovski

Ден на младоста: Титовите пионери и годинава во Куќата на цвеќето кај Тито

Sase Ivanovski

Стоилковски: На ТОАРИЛУЦ нема лифтови, се оперира на сопствен ризик

Sase Ivanovski

Мицотакис: Ако го влечеш јажето, ќе се скине!

Sase Ivanovski

Пандев даде гол за Тимот на светот, Мурињо го нарече МАКЕДОНСКИОТ КРАЛ!

Sase Ivanovski

Медиуми во ЕУ: Резолуцијата за Сребреница изнудена во поделеното Генерално собрание на ОН

Sase Ivanovski

Хоџај: На Шпанија и другите европски земји не им служи на чест да бидат „во ист брод со Русија“ во однос на Косово

Sase Ivanovski

Макрон се согласи на дебата со Марин Ле Пен пред изборите за Европскиот парламент, таа одби

Sase Ivanovski

Бајден пред воените академици ја истакна посветеноста на САД кон Израел, Украина и Индо-пацифичкиот регион

Sase Ivanovski

Лекарски тим: Состојбата на словачкиот премиер Роберт Фицо е субјективно подобрена

Sase Ivanovski

Македонската изворна музичка ризница претсавена во Рим на манифестацијата „Ден на Светите Кирил и Методиј“

Sase Ivanovski

При контрола во угостителски објекти во Скопје пронајдена дрога, приведени девет лица

Sase Ivanovski

Мицкоски: Следува ново поглавје со работа, одговорност и резултати – Македонија се враќа на народот, да се обединиме под истото знаме за да работиме за заедничката иднина

Sase Ivanovski

77 санкции за пребрзо возење, 27 за непрописно престигнување на територија на СВР Тетово

Sase Ivanovski

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска учествува на 19. Конгрес на Конференција на европски уставни судови во Молдавија

Sase Ivanovski

Рамштајн го ,,запали” Белград: Грандиозен спектакл, но и вода за 220 денари!

Sase Ivanovski

Денот на младоста ја разбуди носталгијата: Се живееше ли подобро во Југославија?

Sase Ivanovski

Учениците во Србија ќе носат униформи во боите на државното знаме

Sase Ivanovski

САД ќе испратат во Украина оружје во вредност од 275 милиони долари

Sase Ivanovski

Претседателката Сиљановска- Давкова во Рим се сретна со претставници на македонската дијаспора

Sase Ivanovski

За продолжениот викенд 12.394 македонски граѓани заминале за Грција

Sase Ivanovski

За три месеци протерани 483 македонски граѓани од Германија

Sase Ivanovski

Деспотовски: Не е време за исполнување на нечии лични амбиции туку да спроведеме нов концепт во работењето на СДСМ

Sase Ivanovski

Виктор Канзуров, бугарски новинар: ВМРО-ДПМНЕ е бугарофопска партија

Sase Ivanovski

Тераса Братиндол е место за сите што сакаат приватните или деловни прослави да ги организираат во природен амбиент

Sase Ivanovski

ИНТЕРЕСНА ПОЕНТА НА ТЕМАТА АБОРТУС

Sase Ivanovski

Средба за соработка помеѓу Движењето ЗНАМ – За наша Македонија и ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

„Можно е да ја спуштиме цената на електричната енергија за домаќинствата“

Sase Ivanovski

Патниците од авионот што се урна кај Загреб се хрватски државјани

Sase Ivanovski

Пронајдени остатоците на авионот што се урна кај Загреб, еден загинат и тројца повредени

Sase Ivanovski

Најавата за нов заем очекувана, поважно е од каде и под кои услови ќе биде земен и како ќе биде потрошен, сметаат експертите

Sase Ivanovski

Дачиќ: На Западот му требаше резолуцијата за Сребреница за да ја оправда својата агресијата во 1999 година

Sase Ivanovski

Стоилковски: Преговорите за идната влада се во напредна фаза

Sase Ivanovski

СИТЕ ШТО ВО МОМЕНТОВ СТЕ ОСАМЕНИ, СЛУШАЈТЕ ГО ТОМ ХАРДИ

Sase Ivanovski

Спасовски: Се создаде перцепција дека ние од СДСМ сме им дале на ДУИ сè што побарале

Sase Ivanovski

Обвинителство истражува зошто цела недела заради технички проблеми се затворени 9 од 12 хируршките сали

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СЕ ПРОДАВА КУЌАТА ОД ФИЛМОТ САМ ДОМА ЗА 5 МИЛИОНИ ДОЛАРИ

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ внимава какви кадри се предлагаат во преговорите

Sase Ivanovski

АНГЕЛОВ: ЏАФЕРИ ВЕРОЈАТНО ЗАБОРАВИЛ ДА МЕ РАЗРЕШИ ОД ДИРЕКТОРСКАТА ФОТЕЉА НА ЦУК

Sase Ivanovski

НАЈЧЕВСКА: За ова не ни се виновни Бугарија, Грција, Србија, Албанија, Косово

Sase Ivanovski

КАЛ ДО КОЛЕНА НА КОНЦЕРТОТ НА РАМШТАЈН ВО БЕЛГРАД

Sase Ivanovski

Петровска: За Сиљановска и ВМРО-ДПМНЕ Македонија нема име

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПУТИН Е ТЕРОРИСТ: РУСКА РАКЕТА ПАДНА ВРЗ СУПЕРМАРКЕТ ВО ХАРКИВ, ВНАТРЕ ИМАЛО НАД 200 ЦИВИЛИ

Sase Ivanovski

ЦУК: Во тек акција за пронаоѓање и извлекување четворици планинари и 7 годишио дете на опасно стрмно место меѓу село Кожле и Велес

Sase Ivanovski

Кабинетот на председателката Силјановска без одговор за медиумите зошто венецот на гробот на Свети Кирил е без име на државата

Sase Ivanovski

Сиљановска положи венец на спомен плочата на Кирил и Методиј без име на државата

Sase Ivanovski

ЕУ избори: Државите во јули ќе избираат од 6 до 96 европратеници

Sase Ivanovski

УХМР со предупредување: Попладне невреме во западните делови на државата

Sase Ivanovski

Ангелов побара од Арсовска да изгради пешачки или уште подобро, кружен тек кај Џевахир

Sase Ivanovski
Вчитувам....