10.8 C
Скопје
01/03/2024 05:52
МАКТЕЛ

      

ЦВЕТКОВИЌ: За мене отсекогаш бил чуден тој факт да живеам во земја со премногу „патриоти“, а со толкаво отсуство на патриотизам

      

Живеењето во Македонија, по многу нешта, суштински не се разликува од голем дел од останатиот свет. Можеби една дистинктивна црта што го прави тоа еден вид специфично искуство е колективниот презир кон животот и средината, кој ретко го наоѓаме толку раширен во другите контексти.
Еден пријател, чија сопруга доаѓа од друга земја на нашиот континент, ми сподели дека нејзиниот прв впечаток за Македонија и Македонците бил дека луѓето се премногу цинични, песимистични и со длабока омраза кон својата земја. Додека заеднички се насмеавме на таа констатација, тој бргу се дополни дека неговиот одговор бил краток и визионерски – за брзо и ти ќе се претвориш во тоа. И не згрешил. Презирот и дефетизмот се вируси, чиј третман досега се покажал, или како нецелисходен, или како нередовно приман.

   

Да се верува дека нема полоша средина за живеење, значи да се помириш со идејата за живеење на најлошиот можен живот, што, пак, е живеење на смртта, лична и колективна
За мене отсекогаш бил чуден тој факт да живеам во земја со премногу „патриоти“, а со толкаво отсуство на патриотизам. Кога велам патриотизам, не мислам на интонирање химни во основни училишта, политички реторики на драматичен национализам, градење цркви и поставување споменици, веење знамиња и негување омраза кон етничките Други.

 

Мислам на едно чувство на припадност, кое е конструктивно, на споделување визии и идеи за колективното добро, на заедничка грижа за луѓето, живиот свет и сè друго што ја дава смислата на заедничкото живеење во еден простор што е споделуван.Токму лажниот патриотизам, сместен во манипулативните обиди за јакнење на една погубна национална свест, води кон спротивното. Колку и да сметам дека е глупав и опасен концептот на национална гордост, не можам, а да не забележам дека дури и оваа рудиментирана национална свест на Македонецот претставува жртвенички наратив, една приказна дека сме „утепани“ и постојано на нишан од останатиот свет, кој длабоко го мразиме додека ревносно му завидуваме.

   

     

Затворени во ова паланечко искуство, остануваме лишени од можноста да градиме поинакви основи на заедничкото живеење во средината што ја споделуваме, но и од можноста да се поврземе и да градиме релации со другите земји и општества. Сè што имаме сега како репертоар на врски со себе и со другите е страв, недоверба, омраза и еден надмен цинизам надополнет со колективна апатија и дефетизам.Бадијала се сите знамиња, химни и хиперпродукција на историски митологии. Бадијала ви е раскошното минато, кога сегашноста ви е тегобна, а иднината црна. Пропишаните милион и пол рецепти за „дијазепам“ минатата година во Македонија доволно кажуваат за состојбата на клиничка смрт, во која колективно сме втурнати.

Ова искуство на „живеењето тука“ е сведено на „судбина“ од која не може да се избега. Некакво проклетство, кое е непобедливо. А вистината, која впрочем речиси никогаш не се наоѓа во крајните позиции, е дека Македонија не е најлошото, исто како што не е ни најдоброто место за живеење.
Имаме ние многу што да научиме од светот, ама и светот има нешто да научи од нас. Токму во таа можност за размена лежи потенцијалот на живеењето со смисла, или живеењето што има смисла. Изолацијата не е само геополитички феномен, туку и емоционално и ментално искуство. Кога доминира чувството на лажна надменост, односно идејата дека сме премногу вредни и затоа другите нè мразат или чувството на себепрезир, односно идејата дека сме најлоши, дебелото црево на светот, тогаш се задушуваат сите потенцијали на колективот.

Раширеното незадоволство не доаѓа од идеите за промени, кои наводно биле погрешни, туку повеќе од неуспехот на почнатите иницијативи за промени
Да се верува дека нема полоша средина за живеење, значи да се помириш со идејата за живеење на најлошиот можен живот, што, пак, е живеење на смртта, лична и колективна. Чувството што го заговарам не е ниту возгордеаност, ниту презир, туку доверба и мотив, кои ќе направат да биде возможно да се живее понатаму на подобар начин. Тој подобар начин не значи борба дали во Струга ќе поставиме македонско или албанско знаме, туку како ќе го заштитиме Охридско Езеро од сечењето на трската од струшкиот брег.

Не значи ниту дали ќе интонираме македонска или албанска химна во етнички разделените училишта, туку како да креираме образовни институции, кои ќе ги зближуваат етникумите токму преку чувството на припадност и грижа кон средината што ја споделуваме. Не значи ни колку деца ќе се родат и колку бракови ќе се склучат, туку колкави ќе бидат благосостојбата и задоволството од животот, кои ќе резултираат со здрави и плодни релации и врски меѓу луѓето тука.

Сознанието дека бројноста на патриотите не кореспондира со нивото на грижа кон колективот и земјата во која се живее, веќе треба да е доволен показател дека сме ја утнале работата. Тоа покажува само дека сме останале потчинети на нашата историја наместо да бидеме субјекти токму на таа историја.
Раширеното незадоволство не доаѓа од идеите за промени, кои наводно биле погрешни, туку повеќе од неуспехот на почнатите иницијативи за промени, неуспехот да постигнеме едно посакувано ниво на социјална, економска и еколошка правда. Тој неуспех, сепак, не мора да биде парализирачки.Неуспехот носи голем потенцијал, ако се разбере така, како обид, експеримент, ризик, но и одговорност. Заедничкиот живот и заедничкиот простор се можеби најважната заедничка одговорност.Мислењата и ставовите изнесени во колумните се на авторите и не нужно ги рефлектираат позициите и уредувачката политика на БИРН Македонија

    

Најново

(ВИДЕО) ТАКЕР КАРЛСОН: ИЗГОВОРОТ НА ПУТИН ДЕКА ЈА НАПАДНАЛ УКРАИНА ЗА ДА ЈА ДЕНАЦИФИЦИРА Е КРЕТЕНСКА БУДАЛАШТИНА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИРО КАЦАРОВ: НАШИНКИТЕ КОИ ЌЕ ОДБИЈАТ СЕКС СО АРАП ВО ДУБАИ ГИ ФРЛААТ ОД ТЕРАСА ОД ОБЛАКОДЕР

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИРО КАЦАРОВ: ВО ДУБАИ СЕ ПРЕВРАБОТИВ, ЗАБОЛЕВ МЕНТАЛНО, ДОБИВ НАПАДИ НА АНКСИОЗНОСТ, И ДЕНЕСКА ПАТАМ ОД ТОА, СЕ БОРАМ СО ДЕПРЕСИЈА И САМОУБИСТВЕНИ МИСЛИ

Sase Ivanovski

Битиќи: Со над 2,6 милијарди евра ги заштитивме граѓаните и бизнисите во најголемата криза

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Евакуирани се патници на аеродромот во Белград поради дојава за бомба

Sase Ivanovski

Села: Дезертерот Таравари не е председателски канидат на Алијансата,туку е марионета на ВМРО ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Села: Таравари работи на уништување на Алијанса за Албанците

Sase Ivanovski

Нетанјаху: Расте притисокот да се запре војната, но јас ќе му се спротивставам

Sase Ivanovski

ОД ДЕН НА ДЕН ИСЛАМОТ ИМА СЕ ПОВЕЌЕ СМИСЛА

Sase Ivanovski

МАРИЧИЌ ОД ТИРАНА – Договоривме неколку конкретни мерки: Учество во единствената платежна зона на ЕУ позната како СЕПА, што значи олеснето и поефтино плаќање на производи и услуги меѓу ЕУ и Западен Балкан

Sase Ivanovski

Исплатени 5234 пчелари со вкупна финансиска поддршка од 157.3 милиони денари

Sase Ivanovski

Тошковски во посета на Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОЛИЦАЈЦИ НАПРАВИЛЕ ЛОМ ВО КАЗИНО ВО КУМАНОВО: Кривична пријава против еден и дисциплински постапки против тројца полициски службеници

Sase Ivanovski

Пендаровски: Политичките лидери креираат рамка, но младите, успешни луѓе ја движат државата напред

Sase Ivanovski

Европарламентот усвои Извештај со кој бара укинување на ветото при гласањето за проширувањето на ЕУ

Sase Ivanovski

КУПУВАЧИТЕ СЕ ЖАЛАТ ДЕКА БУЧЕН КОЗЈАК НЕ ГИ ПОЛНИ ШИШИЊАТА ДО ВРВ КАКО ПОРАНО

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИРО КАЦАРОВ: НА МОЈАТА СВАДБА ДОЈДОА МНОГУ ОЛИГАРСИ, ВОЗНИОТ ПАРК ПРЕД КАФАНАТА ВРЕДЕШЕ 5 МИЛИОНИ ЕВРА

Sase Ivanovski

БРАВО, ОВА Е ИСТОРИСКИ ПОТЕГ, КОНЕЧНО НЕШТО ПАМЕТНО ОД ЛИДЕРИТЕ НА БАЛКАНОТ: Почнува единствениот пазар на труд на Отворен Балкан

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИТКО ЈАНЧЕВ: ПАК ЈА ОПЛЕСКАВМЕ, ПАК ЌЕ НЕ ИМА НА САБОТАЖА

Sase Ivanovski

ПЕНДАРОВСКИ: Честитки до сите 32 млади луѓе, добитници на признанието ,,Иднината почнува дома”

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИТКО ЈАНЧЕВ ДОБИ ПОНУДА ДА БИДЕ ЛИДЕР НА СДСМ

Sase Ivanovski

Свирепо убиство вечерва во центарот на Прилеп – младо момче избодено до смрт!

Sase Ivanovski

Аналитика: Континуираните обуки на наставниот и стручниот кадар во училиштата се клучни за борба со Сајбер булингот

Sase Ivanovski

Собранието го донесе Законот за спорт

Sase Ivanovski

Коцевски-Гир: „Предизвик останува дигитализацијата и новиот систем за управување со предметите“

Sase Ivanovski

Усвоена заедничка изјава на лидерите на Западен Балкан на Конференцијата „Раст и конвергенција на Западен Балкан”

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЗЛАТЕВ МУ СЕ ЗАКАНИ НА БОЦЕВСКИ ДЕКА ЌЕ МУ ДАДЕ ОТКАЗ ОД РАДИО ЛИДЕР ЗАТОА ШТО БИЛ БЛАГ КОН ЛЕВИЦА И АПАСИЕВ

Sase Ivanovski

Василевска во „Вин-Вин“: Имаме милијардери кои се директно под контрола од врвот на картелот на ДУИ, никој не може да премолчи толку криминал

Sase Ivanovski

Студентите од битолскиот универзитет ќе може виртуелно да патуваат со првата купола за виртуелна реалност

Sase Ivanovski

АМАН БЕ ЛУЃЕ, КОЈ ВИ Е ПРОБЛЕМОТ?!?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Луѓето со ретки болести во Македонија шверцуваат лекови и терапија за да преживеат

Sase Ivanovski

Порака Наша со поддршка за сите луѓе кои живеат со ретка болест.

Sase Ivanovski

ИГОР ПЕХЧЕВСКИ: Денес ја подигнав терапијата ТРИКАФТА (KAFTRIO). Пресреќен сум за тоа што моите параметри постепено почнуваат да се подобруваат. 

Sase Ivanovski

Кривична пријава против полициски службеник за „загрозување на сигурноста“

Sase Ivanovski

Нема фабрика за автомобили, нема скијачки центар, нема автопат – капиталните проекти за Тетово останаа празни ветувања

Sase Ivanovski

Џафери на Конференцијата во Тирана: Планот за раст и Заедничкиот регионален пазар се клучни за забрзано членство во ЕУ

Sase Ivanovski

Митрески се сретна со амбасадорот на Бугарија, Ангелов: „Да се промовира позитивна реторика која може да придонесе за градење на меѓусебна доверба“

Sase Ivanovski

Ковачевски: Штип и целиот македонски исток вечерва праќа порака, напредокот на земјата мора да продолжи

Sase Ivanovski

СДСМ: ДПМНЕ уплашени заради рејтингот и високата доверба на граѓаните за Пендаровски

Sase Ivanovski

Маричиќ: Планот за раст има јасна цел – граѓаните да ги почувствуваат придобивките од економскиот развој на патот кон ЕУ

Sase Ivanovski

Малолетник осомничен за обид за убиство: со нож ранил друг малолетник

Sase Ivanovski

Починат старец пронајде во стан во Кочани, на телото имал видливи повреди

Sase Ivanovski

Над 100 Палестинци убиени додека чекале хуманитарна помош во Газа: Хамас се закани дека ќе ги прекине преговорите

Sase Ivanovski

Демири: Наша цел е секој пациент со ретка болест да има достапен лек

Sase Ivanovski

На 6 март ќе стартува судењето за ,,Феникс”, но без главните идеотворци на ,,Скопје 2014″

Sase Ivanovski

ОД КРАЈОТ НА МАРТ ЌЕ ПРОФУКЦИОНИРА Е-ИНСПЕКТОР Ќе се намали можноста за корупција кај инспекторите

Sase Ivanovski

Турк: И Израел и Хамас извршија воени злосторства

Sase Ivanovski

СДСМ: Мицкоски се смееше на ветувањето од СДСМ за просечна плата од 34.000 денари до 2024, денес таа изнесува 40.000 денари

Sase Ivanovski

ДИК ги усвои регистрите на радиодифузери, печатени и електронски медиуми за претседателските и парламентарните избори

Sase Ivanovski

Путин се заканува со нуклеарна војна

Sase Ivanovski

Награда од 2.500 евра за оној кој ќе ја најде Шер, изгубена во Скопје!

Sase Ivanovski

ГО ОГРАБИЛА ЉУБОВНИКОТ Приведена велешанка

Sase Ivanovski

ИЗМЕНЕТИ ШЕСТ ЗАКОНИ ЗА ДА СЕ ЗАУЗДААТ ФУНКЦИОНЕРСКИТЕ ПЛАТИ Ланското покачување од 78% им остана, со здравје да си го трошат

Sase Ivanovski

МАЛОЛЕТНИК БОДЕЛ СО НОЖ, ЖЕНА ИСТЕПАЛА ВРАБОТЕНА ВО ПАЈАК СЛУЖБА Билтенот на МВР врие од насилство

Sase Ivanovski

ИЈЗ: Се намалува бројот на заболени од грип, досега починале вкупно 11 лица

Sase Ivanovski

МПЦ-ОА ЌЕ ГО ПРОУЧУВА СТАТУСОТ НА ЦРКВАТА ВО УКРАИНА Ќе му се допадне ли ова на Вселенскиот патријарх?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОЦЕВСКИ И ЗЛАТЕВ СЕ СКАРАА ЗА ТОА ДАЛИ ВАНКОВСКА РАБОТИ ЗА СДСМ ИЛИ ПРОТИВ СДСМ

Sase Ivanovski

НЕ НИ ГИ ЧЕПКАЈТЕ ПЛАТИТЕ, НИЕ СМЕ НЕЗАВИСНА ВЛАСТ! Судиите гневни на пратениците, бараат повлекување на законските измени

Sase Ivanovski

МОЖНОСТ ЗА ЕКСПЛОЗИЈА СЕКОГАШ ПОСТОИ, МОРА ДА БИДЕМЕ ВНИМАТЕЛНИ Џафери зборуваше за безбедносната состојба во регионот

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ знае само за уличен жаргон, велат од кабинетот на Пендаровски

Sase Ivanovski

ПОЕВТИНУВА ПАРНОТО ЗА УЧИЛИШТА, ПРОДАВНИЦИ, ДУЌАНИ Сметката за февруари ќе им биде пониска за 35%

Sase Ivanovski

ДА ОСТАВИМЕ МАЛКУ НА СОВЕСТА НА ТРГОВЦИТЕ Рендевска вели дека инспекторите доволно ги притискале трговците

Sase Ivanovski

Вечерва или утре ќе пристигнат уште 85.000 обрасци за пасоши, најави Бојмацалиев

Sase Ivanovski

КУТИЈА ЗА ДОНАЦИИ ПРЕД МНР ЗА БУЈАР ОСМАНИ Унијата на млади на ВМРО-ДПМНЕ се подбива со министерот

Sase Ivanovski

Божиновски: СДС и ДУИ два мандати не го завршија автопатот Кичево-Охрид

Sase Ivanovski

Герасимовски: Сајбер булингот е „злото“ на новото време, клучно е домашното воспитување

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТАРАВАРИ: ПАРТИСКИТЕ СЕДИШТА СЕ ПРЕПОЛНИ, АЛБАНЦИТЕ СЕ ОДУШЕВЕНИ ОД НАШИОТ ПОТЕГ ДА ТРГНЕМЕ ВО РУШЕЊЕ НА ДУИ!

Sase Ivanovski

Толку им е стемнето, што утре го прогласија за „црн петок“ – Битиќи ќе лови вештерки!

Sase Ivanovski

ЃОРЃИЕВСКИ: Уплатив 30.000 денари за лекувањето на Лео!

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) БРАВО, ВЕТЕНО, СТОРЕНО – ЃОРЃИЕВСКИ: Поставена е мерна станица во дворот на Цементарница Усје – сега институциите се на потег!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОВИЕ НЕКОЛКУ ДЕНОВИ, РУСКИТЕ АВИОНИ ПАЃААТ ОД НЕБОТО КАКО КРУШКИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) УМОРНИ ОД ВОЈНАТА, МНОГУ РУСКИ ГЕНЕРАЛИ ЗАСПАА СРЕДЕ ГОВОР НА ПУТИН

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Таравари: Ахмети ми понуди да бидам прв Албанец премиер

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТАРАВАРИ И МАКСО ИМААТ ЕДНА МААНА: ИМААТ МНОГУ СПОРА МИСЛА И СПОР ГОВОР КОЈ ГИ УСПИВА СЛУШАТЕЛИТЕ

Sase Ivanovski

ОД ДЕН НА ДЕН, ИСЛАМОТ ИМА СЕ ПОВЕЌЕ СМИСЛА

Sase Ivanovski

Таравари: Единствен интерес на Рама и Курти е Македонија да се одржи на европскиот пат

Sase Ivanovski

Таравари: Радо би се видел со Села, не сме имале некое големо недоразбирање по изборите

Sase Ivanovski

Пазарниот инспекторат нема да го чека утрешниот ден, односно целосното завршување на одлуките, и денес излегуваме на терен!

Sase Ivanovski

ВЛАТКО СТЕФАНОВСКИ ТРИО ЈА КРЕНАА ПУБЛИКАТА НА НОЗЕ ВО КЛУБ ИНТЕРМЕЦО, ГИТАРСКАТА ЛЕГЕНДА БЕШЕ ЗАСЕНЕТ ОД СВОЈОТ СИН КОЈ ГИ ИСЦЕПИ ТАПАНИТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СТЕФАНОВСКИ – ИЏЕ: КОГА ВОЗАМ ТРЕПКАМ СО ОКОТО ЕДНАШ НА МИНУТА, АКО ТРЕПНАМ ЌЕ ИЗЛЕТАМ ВО ЕНДЕК, НИЕ ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ВРВНИ ВОЗАЧИ ИМАМЕ ТОЛКУ БРЗА РЕАКЦИЈА ОКО-МУСКУЛ, ШТО БЕЗМАЛКУ КАКО ДА ГЛЕДАМЕ ВО ИДНИНАТА, КОЈА КРИВИНА НЕ ЧЕКА

Sase Ivanovski
Вчитувам....