14.8 C
Скопје
31/05/2023 01:25
МАКТЕЛ

     

ШАСИЈА OPEL GSE: ИЗВОНРЕДНА КОНТРОЛА И УДОБНОСТ ПРИ ВОЗЕЊЕТО

    

   

• Grandland GSe, Astra GSe, Astra Sports Tourer GSe: максимална повратна информација и стабилност
• GSe шасија: KONI FSD технологија за рамнотежа на динамиката и удобноста
• Спортска калибрација на управувачот: попрецизно чувство на управувачот, поголема повратна информација
• Чисто уживање при возење: шасијата и управувањето оптимизирани за сите верзии Grandland

 

Со новите електрифицирани модели на Opel GSe, никогаш не било полесно да се комбинира спортското возење со одговорноста за иднината. За Opel Astra GSe, Astra Sports Tourer GSe и Grandland GSe, д-р Christian Hartweg и неговиот тим инженери развија уникатно подесување на шасијата и управувањето. Во новото видео, Hartweg објаснува како сегашното семејство GSe е инспирирано од своите спортски предци и го толкува тоа во модерни возила и технологии кои ги поставуваат трендовите кои овозможуваат особено динамично уживање при возење.

  

Но, инженерите од Rüsselsheim не работеа само на моделите GSe, сите други верзии на Opel Grandland SUV сега исто така имаат придобивки од дополнителните оптимизации на шасијата и управувањето – за карактеристично, директно и стабилно искуство при возење што е типично за Opel.Прецизна, динамична, а сепак удобна: GSe шасија со FSD технологија

    

„Нашата цел беше сосема јасна“, изјави Hartweg: „Моделите GSe мора да понудат оптимална рамнотежа помеѓу удобноста при возење и управувањето ориентирано кон перформансите – заедно со одговорноста за иднината“.
Инженерскиот тим ја зеде добро избалансираната шасија на моделите Astra и Grandland и ги подигна на поспортско и подинамично ниво. Најважните предности во овој процес се електрифицираните plug-in хибридни погонски единици и шасијата, кои се целосно прилагодени на повисоките перформанси.

Во случајот на Grandland GSe, тоа значи моќност на системот од 300 КС (потрошувачка на гориво според WLTP: 1,2 l/100 km, емисија на CO2 28-27 g/km; комбинирано) и забрзување од нула до 100 km/h за само 6,1 секунда, заедно со дополнителната самодоверба што ја обезбедува електричниот погон на сите тркала. Во верзиите на моделот Astra GSe, електрифицираниот погон произведува системска моќност од 225 КС (потрошувачка на гориво според WLTP: 1,2-1,1 l/100 km, емисија на CO2 26-25 g/km) и огромен вртежен момент од 360 Nm.

Спортскиот карактер на моделите Opel GSe е очигледен од смелиот и елегантен надворешен дизајн. „Astra GSe веднаш се препознава по специјално дизајнираниот преден дел и по спортскиот став, кој го спуштивме за 10 милиметри“, вели Hartweg. „И тие се многу забавни. Во свиоците, моделите GSe се држат до патот и остануваат стабилни – и тие можат да се возат многу динамично, но и многу удобно“.

Ова е овозможено со специјални пружини и амортизери со технологија KONI FSD (Frequency Selective Damping), кои се користат во шасијата GSe. Во зависност од ситуацијата, условите на површината на патот и стилот на возење, оваа технологија овозможува различни карактеристики на амортизација за удобно лизгање на високи фреквенции – т.е. со кратки удари како на калдрма или капак на шахта – како и за спортски, амбициозен стил на возење со повеќе директен контакт со патот на ниски фреквенции. Врвните модели реагираат уште понепосредно и директно на секоја команда од возачот и, како што е типично за Opel, остануваат стабилни при сопирање, свиоци и при големи брзини на автопатот. „Амортизерите имаат дополнителен вентил и второ хидраулично коло“, објаснува инженерот. „Автомобилот тогаш е поудобен или поспортски за возење, во зависност од тоа дали вентилот е отворен или затворен. GSe е кратенка за „Grand Sport electric“ – спортско однесување при возење со најновата plug-in хибридна технологија. Возењето никогаш не било толку паметно!“

Поспортски, подиректен, похармоничен: Нов сет-ап за сите верзии на Grandland

Понатамошниот развој на шасијата и управувањето не беше ограничено само на моделите GSe. Наместо тоа, сите верзии на Grandland имаат придобивки од оптимизациите со тоа што нивните амортизери и управувањето исто така се повторно подесени. Инженерите, исто така, ја зголемија силата на амортизација во опсегот на мали брзини и ја намалија во опсегот на средна до голема брзина со цел да обезбедат максимална удобност дури и кога се соочувате со нерамнини на патот. Благодарение на измените, Grandland вози балансирано, цврсто и удобно.

Управувачот е повторно калибриран. На овој начин, сите нови модели на Grandland ќе овозможат карактеристично спортско и удобно искуство при возење на Opel со директни, прецизни повратни информации до возачот.

За ЕУРОИМПЕКС
Компанијата Еуроимпекс е основана 1990 година како мала трговска фирма за увоз-извоз. Започнува скромно и по осамостојувањето на Македонија, Еуроимпекс е првата приватна компанија чие работење е насочено кон трговија со автомобили и моторни возила од лесна категорија уште од далечната 1992 година, со првиот увоз на Peugeot автомобили.
Соработката со брендот Opel ја започнува кон крајот на 2020та година со што прераснува во Генерален увозник и дистрибутер на брендот OPEL за Македонија, Србија, Црна Гора, Косово и Албанија; Овој успех го круниса 30 годишниот јубилеј на Еуроимпекс кој беше одбележан истата година.

  

Најново

(ВИДЕО) Бројот на заболени со мултиплекс склероза расте, а терапијата е недостапна за голем број од нив

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КИНЕСКИ ВОЕН АВИОН ЗА МАЛКУ ЌЕ СРУШЕШЕ АМЕРИКАНСКИ ШПИОНСКИ АВИОН ВО ЈУЖНО КИНЕСКО МОРЕ

Sase Ivanovski

ПРОИЗВОДИТЕЛОТ НА ГРАФИЧКИ КАРТИЦИ НВИДИА СЕ ПРИКЛУЧИ НА КЛУБОТ КОМПАНИИ КОИ ВРЕДАТ НАД 1000 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ НА БЕРЗАТА

Sase Ivanovski

Кадиров повика да се прогласи вонредна состојба во Русија

Sase Ivanovski

„НУЛА ОТПАД“ ЌЕ ГО СОБИРА ГАБАРИТНИОТ ЕЛЕКТРИЧЕН И ЕЛЕКТРОНСКИ ОТПАД ОД ДОМОВИТЕ НА КАРПОШАНИ

Sase Ivanovski

Борел бара итно продолжување на Дијалогот Белград – Приштина

Sase Ivanovski

Русија им подели 1,5 милиони пасоши на жители од окупираните територии

Sase Ivanovski

Организаторите на „Ролан Гарос“ за потегот на Ѓоковиќ: Нема официјални правила што смеа да кажат играчите

Sase Ivanovski

Нема да останете сами, ја имате поддршката од целата заедница, им порача Ѓоргиевска на луѓето со мултипла склероза

Sase Ivanovski

Општина Пробиштип врз основа на барање од месните заедници и со поддршка од Советот на општината воведува бесплатен линиски превоз за повеќе населени места во рамки на територија на општина Пробиштип

Sase Ivanovski

Софиското обвинителство предлага да му се одземе имунитетот на Борисов

Sase Ivanovski

НАТО: Нападите врз мировниците во Косово мора да престанат

Sase Ivanovski

ЛУДА ЛОГИКА НА ИЛЧЕ ГЕБЕЛС: Ако не се прифатат уставните измени, оваа влада го губи легитимитетот

Sase Ivanovski

Милановиќ: Престанете да повторувате дека Косово е Србија!

Sase Ivanovski

Борел со Милатовиќ: Црна Гора е најнапредната земја кандидат

Sase Ivanovski

Фатени двајца бегалци од „Идризово“, на слобода биле само околу еден час

Sase Ivanovski

Киднапирана па пуштена малолетничка од Скопје, киднаперот бил нејзиниот дечко

Sase Ivanovski

Ангелова со 200 гласа разлика пред второпласираниот е избрана за нов ректор на УКИМ

Sase Ivanovski

Агенција за филм ѝ одговори на продукциската куќа на Милчо Манчевски

Sase Ivanovski

Трагедија во Грција, гром уби Британец додека пловел на даска

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИРКА КЛАСНАТА НА БРИТАНСКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ ДАГЛАС ХЕРТ МУ ПРАВЕЛА ПИНЏУР

Sase Ivanovski

Харадинај: Курти да поднесе оставка, тој и Вјоса Османи го уназадија Косово!

Sase Ivanovski

Oсмани: Со Весела Чернева, како советничка на Петков ги водевме најтешките преговори

Sase Ivanovski

За Георгиев критиките од амбасадорот Коп и шефот на државата Пендаровски не се пријатни, но не влијаеле врз него

Sase Ivanovski

Арсовска: Рекет број 1 пред Новак Ѓоковиќ е Христијан Мицкоски – „Ќе дојдеме до Девојачки мост“, дофрли Славески

Sase Ivanovski

Битиќи од МЕФ: Го отворивме патот за одржлива и просперитетна енергетска иднина

Sase Ivanovski

Советничката на Петков под истрага за оддавање на тајни информации на власта во Скопје

Sase Ivanovski

При крај се подготовките за ревидирање на позитивната листа на лекови, за една недела ќе може да се аплицира, вели Меџити

Sase Ivanovski

МТСП: Во тек е исплата на образовниот додаток за трет мерен период за учебната 2022/2023 година

Sase Ivanovski

AETM: Успешно реализирана еко-акција на Водно со заедницата за е-трговија

Sase Ivanovski

За претседателот на Судскиот совет критиките се непријатни, но не отстапува од тврдењето дека се работи законски и без корупција

Sase Ivanovski

Спасовски учествуваше на регионалната конференција на МАРРИ „Успешни заедно! Регионални согледувања и пристапи за спречување и борба против трговијата со луѓе“

Sase Ivanovski

Вратите на Хубо Маркет се повторно отворени

Sase Ivanovski

Арсовска: Господата од СДСМ и Мицковистите функционираат одлично

Sase Ivanovski

Арсовска: Господата од СДСМ и Мицковистите функционираат одлично

Sase Ivanovski

Нема договор за повлекување на специјалните единици од Звечан, се огласи МВР на Косово

Sase Ivanovski

Џафери: Иницијативата за една изборна единица заглавена во Комисијата за политички систем

Sase Ivanovski

ЕУ преиспитува дали Унгарија е способна да претседава следната година

Sase Ivanovski

Решена мистеријата зошто позелене водата во Венеција

Sase Ivanovski

Основните јавни обвинителства во државава добиваат 18 нови јавни обвинители

Sase Ivanovski

Шефот на „Вагнер“ бесен: Зошто по ѓаволите пуштате дронови да летаат кон Москва?

Sase Ivanovski

Седум деца од Македонија во мрежата на трговците со луѓе

Sase Ivanovski

Спасовски: Ја цениме поддршката на САД, кои се гаранција за стабилност на регионот

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Сојуз на глуви: Татко претседател, ќерка генерален секретар, старосватица секретарка, кум…

Sase Ivanovski

ФОКУС: Биљана Ангелова е нов ректор на УКИМ

Sase Ivanovski

Американскиот КФОР пристигна во Лепосавиќ на Косово како засилување на италијанскиот контингент

Sase Ivanovski

Излезе од затвор собранискиот чувар Алими, кој ги даде клучевите за отворање на вратите на Собранието

Sase Ivanovski

Штом стигнат амандманите за измена на Уставот во Собрание, не може да се додаваат нови

Sase Ivanovski

Јанчева од СДСМ ѝ ја побара на градоначалничката Арсовска финансиската картичка на Градот

Sase Ivanovski

Универзитетот во Тетово го поништи конкурсот за избор на ректор, ќе распишат нов за да немало надворешни притисоци

Sase Ivanovski

СКАНДАЛОЗНО: АПЕЛАЦИЈА МУ ЈА НАМАЛИ КАЗНАТА ЗАТВОР НА МЕДИСКИОТ САТРАП МАРЈАН ДОКАЗ ОД 3 НА 2 ГОДИНИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДАНЕЛА РАСПАЛИ ПО СОВЕТНИЦИТЕ: Уличари,по 500 евра паушал зимате за да попувате место да работите

Sase Ivanovski

Битиќи: Цените на зеленчукот се намалија за 40 отсто по замрзнувањето, затоа ги одмрзнуваме

Sase Ivanovski

Три девојчиња годинава биле цел на сексуална експлоатација, изјави министерката Тренчевска

Sase Ivanovski

Студент на Економскиот факултет во Крагуевац се заканил дека на пладне сите ќе ги убие

Sase Ivanovski

Борел: Русија нема да преговара додека не победи во Украина

Sase Ivanovski

Вашингтон побара средба меѓу американскиот и кинескиот министер за одбрана, Кина не прифати

Sase Ivanovski

Дадилката на Коста К.: Беше добро и послушно дете. Ништо во неговото однесување не навестуваше вакво злосторство

Sase Ivanovski

Лајчак се обидува да договори средба меѓу Курти и Вучиќ, засега безуспешно

Sase Ivanovski

Вучиќ: Државите на Квинта итно да спроведат мерки кои ќе ја гарантираат безбедноста на Србите

Sase Ivanovski

Украина негира вмешаност во нападот со дронови врз Москва

Sase Ivanovski

Лога го потпиша Упатството за внесување етничка припадност во матичните книги

Sase Ivanovski

Нападот на Москва го изврши Украина, објави руското Министерство за одбрана

Sase Ivanovski

Борел го осуди насилството на Косово

Sase Ivanovski

Москва нападната со дронови, соборени од руската противвоздушна одбрана

Sase Ivanovski

Полска забрани влез на руски и белоруски камиони во земјата

Sase Ivanovski

Агелер: Зимата повторно ќе се врати, итно да се зголемат енергетските ресурси

Sase Ivanovski

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се обвинуваат меѓусебно за долговите на Град Скопје

Sase Ivanovski

Пендиков се врати во Охрид да даде изјава пред истражителите, ќе присуствува и на утрешното судење

Sase Ivanovski

Битиќи: Нема услови да се зголемат цените на производите по одмрзнувањето, но ќе реагираме ако има потреба

Sase Ivanovski

Премиерот Ковачевски на Безбедносниот форум на Глобсек 2023 во Братислава

Sase Ivanovski

Вучиќ до НАТО: Ако албанскиот окупатор пука, тогаш ситуацијата ќе биде сосема поинаква

Sase Ivanovski

КФОР ги повика Приштина и Белград да преземат одговорност за состојбата во северно Косово

Sase Ivanovski

Иницијативата за измени на Уставот на проверка во Министерството за правда

Sase Ivanovski

Специјалниот известувач на ЕУ Крамон порача Приштина да не праќа полиција во северно Косово

Sase Ivanovski

МВР во координација со Амбасадата на САД спроведе тактичка вежба „Лебед 2023”

Sase Ivanovski

Николај Денков доби мандат да формира Влада во Бугарија

Sase Ivanovski

ЛУДА ИДЕЈА: ЦВЕТАН ДИМОВ ВО ЧАИР ДА СЕ НАПРАВИ УШТЕ ПОТЕСНА ОД ШТО Е?!

Sase Ivanovski

Денеска избори за нов ректор на УКИМ: Во трка се шест кандидати

Sase Ivanovski

Костадинов: Одлуките што треба да се донесат ќе дефинираат два блока – проевропски и изолациски

Sase Ivanovski
Вчитувам....