14.8 C
Скопје
22/03/2023 13:14
МАКТЕЛ

   

20 ГОДИНИ ADORA BUSINESS GROUP: БИЗНИС И ГЕОГРАФСКА ДИВЕРЗИФИКАЦИЈА

    

  

За Adora Business Group, чија репутација е потврдена со 100-тина престижни меѓународни и државни награди, не постојат бизнис и географски граници. Во својата трета деценија, овој познат бренд влегува храбро и амбициозно во нови бизнис предизвици, со цел, како и досега, да биде предводник во секоја сфера каде што делува.
Само делата се вистина, корпоративното мото под кое Адора инженеринг е основана во 2002 година, е потврдено со 40 изградени репрезентативни станбени и деловни објекти во Македонија, Србија и Грција. Адора израсна во лидер и синоним за стабилни, висококвалитетни, еко градби, пионер во воведувањето на најновите стандарди, трендови и иновации во високоградбата и градежната индустрија. На изградена површина од 400.000 m², во 3.000 висококвалитетни домови и стотици ексклузивни деловни простории, денес среќно живеат и работат над 13.000 граѓани, што е еднакво на еден македонски град.
Во градежниот сектор–висока градба, примарната дејност со која пулсира нејзиниот днк-код, Адора има инвестирано стотици милиони евра, во реализација на проекти кои се дела на посветената работа, искуството и вештините на повеќе од 400 вработени, предводени од основачот и сопственик, проф. д-р Ванчо Чифлиганец, докажаниот стопанственик и филантроп, втората генерација сопственици, д-р Драгана Д. Чифлиганец и Душко Чифлиганец и стручниот менаџерски тим.

 

Јубилејот 20 години, Адора го заокружи со богата општествено одговорна традиција, како активна членка на Глобалниот Договор на ООН од 2012 година и голем број хумани проекти за поддршка на ранливите категории граѓани, образованието, здравството, науката, спортот и културата, за што се вложени над 5 милиони евра и многу љубов за изградба на подобар, порамноправен и посреќен свет за сите. Дека хуманоста нема граници, потврда е соработката на Фондацијата проф. д-р Ванчо Чифлиганец и компанијата претставник на Адора во Србија, со Фондацијата Новак Ѓоковиќ, кои како главни партнери изградија нова, комплетно опремена, модерна детска градинка во село Љубиш, во близина на туристичкиот центар Златибор и новиот комплекс 21st Century Residence, Spa & Wellness by Adora. Нудејќи им на децата од предучилишна возраст едукација, игра и развој во безбедна, адекватна и креативна средина и преку поддршката на спортот и заедницата во Златибор, интернационалниот бренд Адора ја прошири корпоративната општествено одговорна филозофија надвор од границите на матичната држава.

  

Флексибилна на новите прилики и кризни времиња, попречена да инвестира во централното подрачје на Скопје, Адора го прошири своето делување на пазарот на недвижности во Србија и Грција, каде го пренесе стекнатото долгогодишно искуство во градежништвото. Меѓу нејзините најпрепознатливи бренд објекти во Македонија се маркантниот комплекс Адора Flatiron – новиот препознатлив урбан симбол на македонската метропола, Адора Diamond Garden – најголемата покриена градина за зелено домување во Југоисточна Европа, 20-те модерни згради и деловни објекти во Општина Аеродром и првите енергетски ефикасни домови во Охрид и Струмица.
Во духот на корпоративната општествена одговорност, со цел да ја збогати дејностa со хуман бизнис и Македонија како држава, да биде препознаена по инвестициите со хуман предзнак, Адора гради дом за сместување, нега и рекреација на стари лица во Илинден, непосредно до Скопје. Комплексот се реализира според новите европски стандарди, на атрактивна, лесно достапна локација, во еколошки чиста и мирна средина со развиена инфраструктура, во срцето на модерната општина Илинден. Адора инвестира повеќе милиони евра во изградба на еден од посовремените домови на Балканот, за згрижување, достоинствена и долговечна старост на возрасните лица.

    

Инвестиции и во Србија и Грција
Во срцето на популарниот Златибор, Србија, во 2023 ќе биде отворен прекрасниот хотелско – резиденцијален објект 21st Century Zlatibor by Adora, сместен во борова шума со најубав панорамски поглед, современ концепт на различни софистицирани содржини и модел за брз поврат на вложените пари на сопствениците, преку изнајмување на апартманите кога тие нема да ги користат за планинско уживање, рекреација и одмор.
На почетокот од 2023, во заштитена зона во строгиот центар на Солун, на познатата шопинг улица Ерму, ќе започне реконструкција на станбено-деловна зграда „Thessaloniki 21“, со модерни апартмани од 30 до 120 m², веднаш до славното морско шеталиште „Цимитски“, на 500 метри до Солунското пристаниште Лимани. За спокоен одмор во чиста еколошка природа со пријатно капење во Егејското Море, е изграден комплекс со луксузни вили 6 минути пеш над плажата Криопиги, на средината од Касандра, првиот крак на Халкидики, место кое живее преку целата година и е богато со борови шуми и маслинови насади. Туристичкиот бутик комплекс со базен B&D LUXURY Suites, идеален за семеен одмор, е изграден на популарниот зелен остров Тасос, во Скала Потамиа, 2 минути пеш до кристалната, двекилометарска плажа Голден Бич, една од најубавите во Грција.

Адора, која го диверзифицира бизнисот во банкарско-финансискиот сектор, е најголем поединечен акционер во најголемата македонска Комерцијална Банка АД Скопје,а поседува акции и во други реномирани банки и компании во Македонија, како и на глобалниот пазар. Адора е присутна во енергетскиот сектор и регулираниот бизнис со топлинска енергија, како сопственик на 2 топлани за централното градско греење во Скопје.
Во своето 20 годишно постоење, Адора Бизнис Групацијата се води од начелото да инвестира пред сé во нашата држава Македонија и дека вистинскиот успех на компанијата се мери преку квалитетот на општеството што умее да го изгради во средините каде што делува.

   

Најново

ГРАД СКОПЈЕ ДЕМАНТИРА ДЕКА ПРОПАДНАЛ КАМИОН ВО ФОНТАНАТА НА ПЛОШТАД: ПРОСТОРОТ Е ОГРАДЕН, СЕ РАБОТИ ЗА СТАРА ФОТКА

Sase Ivanovski

Ковачевски-Руе: Со поддршка од ЕБОР се реализираат клучни капитални проекти за забрзан развој на државата

Sase Ivanovski

ПОТЕГ ЗА РЕСПЕКТ НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА КИСЕЛА ВОДА – Стефан Трпковски, лице со Даунов синдром, од денес ќе работи во општина и ќе биде дел од мојот тим!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Викарен епископ Стобиски г.Јаков: За бракот, телесните задоволства, промискуитетноста со кој младите се дрогираат со секс и допамин

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Отец Јаков: Ако беше Црквата центар на моќ во земјава, како што велат, ќе имавме веронаука, а не ССО кое што наликува на порнографски сајт

Sase Ivanovski

32 санкции за прекршоци на возила кои вршат јавен превоз на патници

Sase Ivanovski

ОВАА ЛУДА ИДЕЈА ДА НАПРАВИШ ПЛОШТАД КОЈ СТОИ НА ПЛАСТИЧНИ ДРЖАЧИ ЌЕ НЕ ПРОГОНУВА ДО БЕСКРАЈ: Пак пропадна камион на плоштад Македонија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) На последната седница на советот на општина Кавадарци се дискутираше за одбележувањето на 80 години од убиството на 12-те ваташки младинци и за одлуките околу спомен обележјето…

Sase Ivanovski

ЈП „Колекторски систем“ годинава со 40 милиони денари ќе работи на санација и одржување на системот за заштита на Охридското Езеро

Sase Ivanovski

КИНА И РУСИЈА НАЈАВИЈА НОВА СТУДЕНА ВОЈНА СО ЗАПАДОТ – Си до Путин при неговото заминување: Доаѓа промена каква што не сме виделе 100 години

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Отец Јаков Стобиски: Законот за родова еднаквост е најголемото зло против жената

Sase Ivanovski

РОМАЛИТИКО: Антициганизмот главен предизвик за подобрување на состојбата на Ромите

Sase Ivanovski

„Нијагара“ – нова песна и спот на Тамара Тодевска

Sase Ivanovski

Рама бара итно објаснување за изјавата на Гутереш каде Косово не се споменува како држава

Sase Ivanovski

Шаќири: За да се јавуваат добри автори хонорарот за пишување одобрен учебник го покачивме на 300.000 денари

Sase Ivanovski

Таткото на исчезнатиот Самоил нуди парична награда: Не изгубив точак, туку дете

Sase Ivanovski

СУДБИНАТА НИКОГАШ НЕ БИЛА ЛЕСНА ЗА БРАЌАТА БОСАНЦИ: Александар Николоски избран за известител за Босна и Херцеговина од Советот на Европа

Sase Ivanovski

Ќесето на одбраната ќе треба да се одврзе повеќе

Sase Ivanovski

Педесетте години на најстариот активен лекторат по македонски јазик во светот ќе се чествуваат со голем меѓународен симпозиум на престижниот ИНАЛКО во Париз

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БРАВО: СКОПЈЕ ДОБИВА ПРЕЧИСТИТЕЛНА СТАНИЦА ЗА ОТПАДНИ ВОДИ ВРЕДНА 130 МИЛИОНИ ЕВРА ОД КОИ 70 МИЛИОНИ ЕВРА СЕ ДОНАЦИЈА ОД ЕУ, ПОТПИШАН ДОГОВОРОТ СО ЕУ

Sase Ivanovski

Петровска од безбедност форум Шуман: Сега е суштински важно ЕУ да ги зацврсти партнерствата а на земјите кандидатки да им се овозможи да го продолжат процесот на интеграција во духот на вредностите на Унијата

Sase Ivanovski

Андоновски: Извештајот на Стејт департментот е најкритички, Владата е најкорумпираниот елемент на државата

Sase Ivanovski

МВР и ЗНМ со протокол за безбедност на новинарите на интернет

Sase Ivanovski

(ФОТО + ВИДЕО) Митева: Груби излажа, ова е доказ дека директно преку неговото министерство исплаќа пари на ЕТЦ ТРАВЕЛ на брат му Ветон Груби

Sase Ivanovski

„Цел Центар на точак“, започнува проектот за субвенции за велосипеди, Е-велосипеди и Е-тротинети

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Како МВР сузбива диви продавачи на марули, а повратници од ИСИС и членови на нарко кланови не се следат во рамките на “Безбеден град“?!

Sase Ivanovski

Во Бангладеш работат за 5.000 денари, ќе им биде ли Македонија ветената земја?

Sase Ivanovski

215 санкционирани возачи во Скопје: 74 за брзо возење

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ФАЛА ТИ ЗАЕВ: НАЈГОЛЕМ ПРОБЛЕМ ВО ДРЖАВАТА Е ШТО ГРУБИ НА СВОЈОТ ФБ ПРОФИЛ НАЈАВИЛ МИТИНГ НА ДУИ

Sase Ivanovski

Во Собранието се одржа Работилница на тема Млад франкофонски парламент – Франкофонијата значи вредности, човекови права, мир, надеж за подобро утре

Sase Ivanovski

Приведен скопјанец, се обидел да подигне брз кредит со фалсификувана лична карта

Sase Ivanovski

Летното сметање на времето започнува на 26 март

Sase Ivanovski

Уставниот суд укина два члена од Законот за изменување и дополнување на Законот за плата и други надоместоци на избрани и именувани лица

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Со торта нападнат заменикот на Курти поради Заедницата на српски општини

Sase Ivanovski

Дачиќ: Србија ќе го спроведе Охридскиот договор до своите црвени линии

Sase Ivanovski

Приведен крадец, следува пријава против него и лицата кои му помагале

Sase Ivanovski

Талевски: Десет дена молк по тешката хаварија на БЛОК 3

Sase Ivanovski

СДСМ БИТОЛА: На што точно потроши лани 30 милиони евра градоначалникот Тони Коњановски?

Sase Ivanovski

СЕТО ОВА Е ЛАГА, ЕДНО ОБИЧНО ШОУ! Путин доживеа непријатност во окупираниот Мариупол (ВИДЕО)

Sase Ivanovski

Србија е единствената земја од регионот која не се усогласила со одлуките на ЕУ во однос на човековите права

Sase Ivanovski

Додека јапонскиот премиер беше во историска посета на Украина, руски бомбардери летаа над Јапонското Море

Sase Ivanovski

Османи: Не е чесно ова што му го прават „огнените“ на Али Ахмети

Sase Ivanovski

Аднан Дибрани, шведски пратеник, е херој во Црна Гора: Оживеа бебе извлечено од водите на Морача

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОБИ ХРИСТОВ ГО КОМЕНТИРА МИТИНГОТ НА ДУИ ВО ЧАИР КАКО ДА Е РЕПРИЗА НА ДИВО НАСЕЉЕ?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГРУБИ ДО БОБИ ХРИСТОВ: БОБИ ТИ СИ НАШИОТ НАЈГОЛЕМ ПР, ПАНИЧИШ ЗА СИТЕ МОИ ФЕЈСБУК СТАТУСИ И ОД ТОА ПРАВИШ ХИСТЕРИЈА, ФАЛА ТИ ЗА ТОА, НИ ДАВАШ ПР ЗА БЕЗ ПАРИ

Sase Ivanovski

Герасимовски: Штетата од уривањето на улицата „9 Мај“ ќе биде на сметка на инвеститорот

Sase Ivanovski

Лајчак: Србија според договорот нема да се противи на членството на Косово во меѓународните организации

Sase Ivanovski

ТРАГЕДИЈА – НАСТРАДАА МЛАДА МАЈКА И ДЕТЕ: Вечерва близу Битола во сообраќајка загина млада жена, малолетно дете е тешко повредено

Sase Ivanovski

Лидерите на членките на ЕУ неделава ќе го поздрават договорот меѓу Србија и Косово постигнат во Охрид

Sase Ivanovski

Јошевска-Атанасовска: Јанкуловска е поголем маж од Груевски

Sase Ivanovski

Приватно ангажиран дефектолог го повредувал девојчето со кое работел

Sase Ivanovski

ГРУБИ: ТУРИСТИЧКАТА АГЕНЦИЈА НА МОЈОТ БРАТ ДОБИ ПОМОШ ОД ВЛАДАТА ЗА КРИЗАТА КАКО И СИТЕ ДРУГИ АГЕНЦИИ

Sase Ivanovski

Службени возила не се користени за митингот во Чаир, а на мој приватен профил ќе правам што сакам, рече Груби за обвинувањата дека промовира партиски настани преку официјалната фејсбук страна

Sase Ivanovski

Меџити најави коалиција со ВМРО ДПМНЕ: Од каде најде Груби пари за скапите пејачи

Sase Ivanovski

Можна вмешаност на затворски службеници во планот за бегство од Идризово

Sase Ivanovski

Украинската православна црква побара од Зеленски да не ѝ се одзема киевската лавра

Sase Ivanovski

Затворениците од Идризово биле следени во чекор два месеци пред да се открие тунелот

Sase Ivanovski

Кадар на Алијанса за Албанците ќе раководи со Фондот за пензиско осигурување

Sase Ivanovski

Арбнора Мемети од Дојче Веле со најдобра фотографија

Sase Ivanovski

МАШАЛА ЛУБЕНИЦИВЕ ВО ВЕРО

Sase Ivanovski

Средба СДСМ – СДП БИХ: Социјалдемократијата е клучот за напредок на двете држави и на регионот во целост

Sase Ivanovski

По 8 години затвор за обвинетите во случајот „Маџар телеком“

Sase Ivanovski

Во мај ќе се организира 50. Европска регионална конференција на Интерпол во Охрид

Sase Ivanovski

Од 138-та владина седница: Еве ги сите одлуки!

Sase Ivanovski

ООУ,,Лазо Ангеловски” –општина Аеродром по повод одбележувањето на 21 Март – Денот на пролетта и екологијата, се организираше Еко модна ревија

Sase Ivanovski

Мицотакис соопшти зголемување на минималната плата на 780 евра

Sase Ivanovski

Мицкоски на средба со специјалниот пратеник на Романија за Западен Балкан, Давидој: Власта е корумпирана, а институциите нефункционални, потребни се избори

Sase Ivanovski

Дали класичното новинарство умира? „Ќе има многу збогувања во редакциите. Еве кој ќе преживее“

Sase Ivanovski

Сугарески: Срамота е општина Прилеп да се задолжи милиони евра за изградба на кружен тек

Sase Ivanovski

БЕЗ ПАРИТЕ НА БОГАТИОТ ЗАПАД, РУСИТЕ И КИНЕЗИТЕ МОЖЕ САМО ДА ИГРААТ ОРО И ДА СЕ СЛИКААТ: Русија ќе испорача 98 милијарди кубни метри гас во Кина до 2030 година

Sase Ivanovski

Шолц: Путин е многу љубезен во телефонските разговори кои траат со часови

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ одбива да назначи експерти во групата за уставни измени

Sase Ivanovski

Општина Карпош ќе доделува субвенции за купување велосипеди и електрични тротинети и велосипеди

Sase Ivanovski

Схинас: Северна Македонија испорача се, сега е време за следниот чекор – отворање на кластерите, по уставните измени

Sase Ivanovski

Тетовка осомничена дека лажела граѓани оти ќе им обезбеди работни визи за Германија

Sase Ivanovski

Стејт департмент: Судска корупција, намерно одолговлекување предмети – Корупцијата останува главен проблем во Македонија

Sase Ivanovski

Нов фонд на НАТО од над милијарда долари за инвестиции во европски стартап компании

Sase Ivanovski

Тренчевска: Преку новата веб страна www.zgrizuvanje.gov.mk до многу корисни информации за постојаните и потенцијалните згрижувачки семејства

Sase Ivanovski

Ковачевски: Ги повикувам сите партии со конкретни чекори да го продолжиме патот на државата кон ЕУ

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ УЛОВЕН НА ТАЈНА СРЕДБА СО БОРЕЛ И ВАРХЕИ, ОВА ЛИ Е ТОЈ АКТИВИЗАМ ШТО ГО НАЈАВИ БОРЕЛ ЗА УСТАВНИ ИЗМЕНИ?!

Sase Ivanovski

Leave a Comment