10.8 C
Скопје
06/12/2022 16:11
МАКТЕЛ

Активистите за бездомни животни се жалат дека АХВ ги опструира

  

Глутници кучиња господарат со улици на Битола
По повод барањето на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ветеринарите да не третираат кучиња без доказ за нивното потекло, реагираше граѓанската организација Бездомни животни без граници, нарекувајќи ја лицемерна и игнорантна решителноста да се саботира секој труд од страна на граѓаните, активистите и здруженијата поврзан со намалување на популацијата на бездомни животни.

– Со цел пошироката јавност да ја добие целосна слика за апсурдот во изјавите на Агенцијата за храна и ветеринарство, ги образложуваме јавно достапните информации, кои агенцијата ги изостави во своите изјави.

  

Активистите и здруженијата за заштита на животните, со години наназад се во функција на системот, кој несомнено институционално потфрла во решавањето на овој проблем.

Потфрла, токму поради тоа што оние чијашто надлежност е решавањето на овој проблем и за која се платени од граѓаните, одбиваат да работат во таа насока и да соработуваат со активистите и здруженијата. Не само што одбиваат да работат и соработуваат, туку и во континуитет ја опструираат работата на овие поединци преку петкратно покачување на цените за издавање на сертификати за промена на сопствеништво, кои пак најчесто ги користат активистите и здруженијата во процесот на вдомување на бездомните животни.

Па наместо 120 денари, сега плаќаат 600 денари за оваа услуга.

Фасцинира игнорантноста на Агенцијата за храна и ветеринарство која се провлекува во посочувањата и слободното толкување на Законот за заштита и благосостојба на животните, велејќи дека општините се надлежни за собирање на бездомните животни, а не активистите, па оттука сите бездомни животни треба да се пријавуваат во одобрено прифатилиште за натамошен третман. Каде е нелогичноста во оваа изјава?

Според официјалните податоци достапни на веб-страницата на АХВ, во регистарот на одобрени прифатилишта фигурираат вкупно 18 прифатилишта со вкупен капацитет од 453 кучиња. Од 18 прифатилишта, 4 се регистрирани на територија на Град Скопје, со вкупен капацитет за третирање на 211 кучиња или безмалку половина од капацитетот на државно ниво. Ова укажува на тоа дека остатокот од државата има сериозен недостиг на капацитети за справување со бездомната популација на животни. Понатаму, постоењето на прифатилишта не значи ништо во контекст на третирањето на бездомни животни.

Доколку едно прифатилиште нема договор со одредена општина (преку пат на јавна набавка), истото не може да дава никакви услуги за третирање и згрижување на бездомни животни, бидејќи нема кој да плати за тие услуги. Во моментот, од вкупно 70 општини (со исклучок на Град Скопје, кој го опслужува ЈП Лајка) во државата, само 22 имаат склучено договор со дел од овие прифатилишта за заловување и третирање на бездомни животни (податоците се преземени од системот за е-набавки). Дополнително, дел од договорите се склучени на суми кои покриваат третирање на ограничен (и многу
мал) број на животни, а прифатилиштата смеат да постапуваат само по претходен издаден налог од општината, за конкретна бројка на животни, на конкретна локација.

Сметаме дека Агенцијата за храна и ветеринарство како надлежен орган за спроведување на Законот за заштита и благосостојба на животните е должна да ги поседува овие информации, должна е да контролира дали општините ги спроведуваат своите одговорности, должна е да врши контрола за исполнетоста на минималните законски услови во прифатилиштата (а голем дел од истите не ги исполнуваат и покрај добиеното одобрение за работа) и должна е да ја има целосната слика за тоа со какви проблеми се соочуваат граѓаните и животните, пред да дава изјави со кои ги ограничува граѓаните да дејствуваат во отсуство на системски функционално решение.

За жал, сите постапки од страна на Агенцијата за храна и ветеринарство укажуваат дека истата не ги познава воопшто состојбите на терен, нема никакви научни истражувања врз кои ги базира своите укази, нема стратегија за дејствување и справување со незаинтересираноста на општините да сносат одговорност и да ги почитуваат законските обврски, но и тоа како имаат стратегија за да ги опструираат напорите на граѓаните кои го решаваат проблемот на терен со сопствени средства и покрај тоа што за овие услуги и плаќаат на државата, општините, агенцијата преку даноци за да ги спроведуваат своите законски надлежности. Па оттука повторно го поставуваме со години неодговореното прашање:Кому му одговара да има кучиња на улица?- стои во реакцијата.

  

Најново

Блокадите на превозниците во Скопје ќе продолжат

Sase Ivanovski

Детонации во Косовска Митровица

Sase Ivanovski

Ковачевски: Очекуваме наскоро уставни измени!

Sase Ivanovski

Оформени нови 15 предмети во Уставниот суд

Sase Ivanovski

КОВАЧЕВСКИ: ЕУ е нашата единствена алтернатива, заедно со ЕУ ќе ја пребродиме економско-енергетската криза

Sase Ivanovski

Царината ги зајакнува контролите со 2 мобилни скенерa, донација од Германска Царина – само во две акции годинава запленети 62 кг наркотични дроги

Sase Ivanovski

Расчистени шест кривични дела на подрачјето на Виница, следуваат кривични пријави

Sase Ivanovski

Студентите вечер организираат забава: Журка за реновирање

Sase Ivanovski

Се урна хрватски авион МиГ-21, по еден од пилотите се уште се трага

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОГОЕВ: Мицкоски да ја прекине блокадата на Скопје, неговите кадри да најдат решение за хаосот што го создадоа

Sase Ivanovski

Венко Филипче: Фондацијата „Заев едно општество за сите“ ќе стипендира специјализанти за усовршување во европски центри

Sase Ivanovski

Алијанса очекува на списокот на Агелер да се најдат инволвираните од аферата „Маџар Телеком

Sase Ivanovski

ОЈО го доби и ќе го „чешла“ извештајот на МВР за протечената снимка на Јутјуб од реферирањето на Димовски за Онишченко

Sase Ivanovski

Маричиќ: Ги зајакнуваме односите со ЕУ и ја движиме Северна Македонија во вистинска насока

Sase Ivanovski

Јовановски: Пенов може и тенкови да испрати!

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ: Одговорноста за блокадите на Скопје се кај Ковачевски и Арсовска, кои договараат тендери и матни зделки

Sase Ivanovski

Тренчевска: Само преку регионална соработка можеме да успееме во воспоставување на родовата еднаквост

Sase Ivanovski

Нано Ружин: САД испрати експерти за антикорупција во Скопје затоа што македонските авторитети се неефикасни

Sase Ivanovski

Почина новинарот Димитар Ќуркчиев, семејството и пријателите се простуваат од него и на социјалните мрежи

Sase Ivanovski

Опозициските пратеници со црни натписи „Темнина во Србија без слободни медиуми”ги поддржа телевизиите Н1 и Нова С

Sase Ivanovski

Приведен босанскиот министер Лучиќ злоупотреба на положбата и трошење народни пари

Sase Ivanovski

Борел: Последниот предлог договор до Белград и Косово е испратен вчера

Sase Ivanovski

(ФОТО) Симон Трпчески замина во Ерменија, каде неговата ќерка ќе ја претставува Македонија на Јуниорски Евросонг

Sase Ivanovski

Здравство воведе модул за електронско пријавување на несаканите ефекти од вакцинацијата

Sase Ivanovski

ЕСМ: ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КАКО СЕ ЖИВЕЕЛО ВО СОВЕТСКИОТ СОЈУЗ?

Tamara Ivanovska

Герасимовски до пензионерите: Пријавете се за доделување парична помош, рокот истекува утре

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Сведоштва за студентските домови

Tamara Ivanovska

Приведени двајца крадци од Куманово, одземеното вратено на сопственикот

Sase Ivanovski

Западниот Балкан и ЕУ заеднички ќе се справуваат со последиците од енергетската криза

Sase Ivanovski

Премиерот Ковачевски на Самит во Тирана пречекан од премиерот на Албанија Рама

Tamara Ivanovska

СДСМ: Мицкоски нема доблест ниту да им се извини на скопјани за хасот во градот

Tamara Ivanovska

Владата донесе одлука да се поништи одлуката за прием на Онишченко во државјанство

Sase Ivanovski

Грковска: На сајбер безбедноста треба да гледаме како инвестиција која ја јакне довербата на граѓаните во институциите

Tamara Ivanovska

ЕУ со 18 милиони евра ќе ја развива Преспа

Sase Ivanovski

РЕК Битола и ТЕЦ Осломеј нема да се затворат, тврди Битиќи

Sase Ivanovski

Кој е Добре Митрев, човекот кој стои зад отворањето на бугарски „клуб – канцеларија“ во Кавадарци

Sase Ivanovski

СДСМ: За работата на ЈСП, ВМРО-ДПМНЕ да праша во УО, таму скоро се сите се членови на нивната партија

Tamara Ivanovska

ВЕЧНА СЛАВА: 11 години од смртта на Гоце Арнаудов

Sase Ivanovski

Иницијатива за лекторат по македонски јазик во Тирана

Tamara Ivanovska

Блерим Беџети ги подбра министрите на ДУИ: Повеќе се фалат од што работат

Sase Ivanovski

ЈОНУЗ: Е па политичари, идите бре у пи*ку лепу материну!

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Директорите на СДС, ДУИ и ЛЕВИЦА управуваат со хаосот во Град Скопје, Арсовска спроведувач на крими интереси на Ковачевски

Tamara Ivanovska

Зеленски ги посети војниците во Славјанск на Денот на вооржените сили на Украина

Sase Ivanovski

Приведен крадец по распишана потерница

Tamara Ivanovska

За што разговарале Ковачевски, Макрон и Шолц на денешната средба во Тирана?

Sase Ivanovski

166 санкции за брзо возење

Tamara Ivanovska

Владата го поништи државјанството на Онишченко

Sase Ivanovski

8 декември 2022 година (четврток), ‘’Св. Климент Охридски”, е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија.

Tamara Ivanovska

Австрија и официјално кажа „не“ за пристапување на Бугарија и Романија во Шенген

Sase Ivanovski

Произведени 12.379 MWh во текот на изминатото деноноќие и целосно задоволени потребите на домаќинствата и малите потрошувачи

Tamara Ivanovska

Вештите лица ги спровеле сите неопходни увиди и анализи за автобуската несреќа кај Ласкарци

Sase Ivanovski

Приведен разбојник од Кондово за издржување на казна затвор од пет години

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Драма во Албанија: На големите протести на опозицијата нокаутиран Сали Бериша!

Sase Ivanovski

СЕ ОГЛАСИ ЛИЛА ПО ТРАГЕДИЈАТА: Бог ќе ви суди, тие родители изгубиле дете, таа не е веќе меѓу живите – освен името ништо друго не знаете за неа!

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Ефектот од средбите Арсовска – Ковачевски: Блокиран град, банкротирано ЈСП и сомнеж за провизии во џебот на скопски сметководител

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Срамниот избор на Дамева за претседател на Судски совет го покажува трулиот систем, Ковачевски продолжува да го распупува правосудството

Tamara Ivanovska

УЧЕСТВО НА СОБРАНИСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА 60. ГЕНЕРАЛНО СОБРАНИЕ НА ПАБСЕК

Tamara Ivanovska

СДСМ: Мицкоски стои зад блокадите и хаосот во Скопје, дрско ги малтретира скопјани

Tamara Ivanovska

Тренчевска: Успешните младински политики на дело – „Гаранција за млади“ ги надмина поставените цели

Tamara Ivanovska

Комунална хигиена репарација на контејнери

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Ковачевски го врати Ристо Бекатон Пенов од транзицијата за да се заканува и глуми шериф

Tamara Ivanovska

ЧИТАЊЕ ЗГРАДИ: ИЗВЕДУВАЧКИ ПРАКТИКИ ВО УРБАН КОНТЕКСТ

Tamara Ivanovska

Кривична пријава против скопјанец за „злоупотреба на службена положба и овластување” и „фалсификување службена исправа”

Tamara Ivanovska

Бесими на билатерален скрининг за финансиска контрола – Законот за буџети темел на реформите за подобрување на управувањето со јавните финансии

Tamara Ivanovska

Претрес во Општина Чешиново – Облешево, пронајдени пушка и муниција

Tamara Ivanovska

Ако мислат дека треба,нека не тргнат на сила, Ленин од денешните барикади

Tamara Ivanovska

Пенов: Блокадата на автобуските превозници во Скопје нанесува огромна штета на граѓаните

Tamara Ivanovska

Хакирана руската банка ВТБ

Tamara Ivanovska

Продолжуваат протестите на приватните автобуски превозници

Tamara Ivanovska

Ова не е сообраќаен хаос, ова е анархија

Tamara Ivanovska

Левица со кривична пријава против менаџерите на ЕВН заради непријавување кражба на струја во Арачиново

Tamara Ivanovska

Се огласи Агелер: Тимот за санкции од Вашингтон е во Македонија, ќе казнува поранешни и актуелни корумпирани политичари!

Tamara Ivanovska

Вучиќ од Тирана: Подобро да сте за масата, отколку мени на масата

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) МАСК ОБЈАВИ КАКО СЕ БРИШЕЛЕ ДОКАЗИ ЗА БАЈДЕН НА ТВИТЕР Белата куќа реагираше, „тоа е интересна случајност“

Tamara Ivanovska

ЛУКАШЕНКО СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ВОЈНА? Белоруските вооружени сили почнаа вежби за борбена готовност

Tamara Ivanovska

ПУТИН МУ ПОДГОТВУВА АТЕНТАТ НА ЛУКАШЕНКО Му замерил што не пушта војници во Украина

Tamara Ivanovska

Инвестиции за најмладите – Аеродром добива три нови детски игралишта

Tamara Ivanovska

Приведено лице од гостиварско, затекнато при бесправна сеча на дрва

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Потпишан договор за поевтини роаминг услуги за земјите од Западен Балкан со земјите од ЕУ

Tamara Ivanovska
Вчитувам....