Од 85-тата Владина седница: Одобрени 1,1 милијарда денари за континуирано снабдување со топлинска енергија; Утврден Предлог-закон за прогласување на Студенчишко Блато за заштитено подрачје

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница одобри средства за ликвидно работење на друштвата и континуирано снабдување со топлинската енергија на потрошувачите на Град Скопје. Беше донесена Одлука за одобрување 1,1 милијарда денари за набавка на енергенси, пред почетокот на грејната сезона, на АД за производство на електрична енергија „Електрани на Северна Македонија“, во …

Од 85-тата Владина седница: Одобрени 1,1 милијарда денари за континуирано снабдување со топлинска енергија; Утврден Предлог-закон за прогласување на Студенчишко Блато за заштитено подрачје Read More »

БРАВО, ВАКА ТРЕБА: МАКЕДОНСКИ И БУГАРСКИ УЧЕНИЦИ СЕ ДРУЖЕА ВО БРИСЕЛ

📍Секогаш ме радуваат иницијативите кои создаваат нови пријателства, искуства, нови знаења и развиваат добрососедски односи. Младите од Северна Македонија и Бугарија денес покажаа дека знаат да градат мостови кои ќе ги поврзуваат двете држави и се одличен пример дека преку образованието може да се градат соработка и нови проекти кои ќе им донесат нови можности. …

БРАВО, ВАКА ТРЕБА: МАКЕДОНСКИ И БУГАРСКИ УЧЕНИЦИ СЕ ДРУЖЕА ВО БРИСЕЛ Read More »

ЗОШТО ОВА НЕ МУ ТЕКНА НА НЕКОЈ ПОРАНО – Јаболко за ужинка во основните училишта: Учениците ќе добијат витамини, овоштарите пласман

Владата на денешната седница ја усвои Програмата за поттикнување на потрошувачката на свежо овошје во 2022 година со која ќе овозможи околу 186.000 ученици во 350 училишта за ужина да добиваат домашни, македонски јаболка. – Со Програмата се овозможува поддршка за откуп, дистрибуција и пакување јаболка од реколтата 2022, а целата откупена количина ќе треба …

ЗОШТО ОВА НЕ МУ ТЕКНА НА НЕКОЈ ПОРАНО – Јаболко за ужинка во основните училишта: Учениците ќе добијат витамини, овоштарите пласман Read More »

Николовски: Леб, брашно, млеко и зејтин ќе има

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска соопшти дека леб, брашно, млеко и зејтин ќе има. -Леб, брашно, млеко и зејтин ќе има. Обезбедуваме доволно храна за сите граѓани, истакна Николовски на прес-конференција откако претходно информира дека за млекопроизводителите се обезбедени уште 140 милиони денари поддршка, покрај основните и дополнителните субвенции. Николовски информира …

Николовски: Леб, брашно, млеко и зејтин ќе има Read More »

Ковачевски: Со 250 милиони евра од само пет проекти, Владата ги поддржува општините

Премиерот Димитар Ковачевски, во своето обраќање на настанот по повод презентација на „Проектот за поврзување на локалните патишта“ во износ од 70 милиони евра, сублимира неколку поголеми проекти од над 250 милиони евра, кои Владата заедно со партнерите соработници и меѓународните институциите ги реализира во локалната инфраструктура сфера. „Само преку пет поголеми проекти, меѓу кои …

Ковачевски: Со 250 милиони евра од само пет проекти, Владата ги поддржува општините Read More »

„Скопје сити мол“ слави 10 години – Забава, концерти, попусти и шопинг за сите возрасти

Со голема роденденска прослава и огромни попусти, како што му доликува на најомилениот трговски центар во главниот град, „Скопје сити мол“ го одбележува десетгодишниот јубилеј. Со концерти и забава приспособена на различни вкусови и возрасни групи, „Скопје сити мол“ ќе ги прослави првите 10 години од своето постоење. Од огнено шоу, огромни маскоти, фотобут за …

„Скопје сити мол“ слави 10 години – Забава, концерти, попусти и шопинг за сите возрасти Read More »

Русија нема да бара екстрадиција на оние кои избегаа од мобилизацијата

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека нема да бара екстрадиција од странски влади за илјадниците руски државјани кои ја напуштаат земјата во обид да избегнат мобилизација поради војната во Украина. -Во рамките на делумната мобилизација, руското Министерство за одбрана не испрати, не подготви и нема да испрати барања до Казахстан, Грузија и други земји …

Русија нема да бара екстрадиција на оние кои избегаа од мобилизацијата Read More »

Николовски: Домашни јаболка, македонски јаболка за нашите дечиња во 350 основни училишта

На денешната владина седница се усвоени предложените нови мерки за поддршка на земјоделците, информираше министерот Љупчо Николовски на прес-конференцијата што се одржа во просториите на МЗШВ. Покрај новата мерка со која се предвидуваат дополнителни 140 милиони денари за финансиска поддршка на млекопроизводителите по литар произведено и предадено кравјо, козјо и овчо млеко во домашните капацитети …

Николовски: Домашни јаболка, македонски јаболка за нашите дечиња во 350 основни училишта Read More »

Стоилковски: Вработувањето со препорака од партиски штаб е срам за АРМ и МО

Каков дебакл за СДС, партија која што ја води дезертер, повикува граѓани да се вработат како професионални војници, преку партиски штабови, со пријава кај партиски функционери. Пред само еден час, на фејсбук страницата на СДС Арачиново е објавено известување до членовите на тој огранок, со повик сите кои што се јавиле на огласот за прием …

Стоилковски: Вработувањето со препорака од партиски штаб е срам за АРМ и МО Read More »

СДСМ Арачиново ги повика кандидатите за војници да се пријават во партија, СДСМ и МО се оградуваат

На социјалните мрежи се споделува повик од партискиот огранок на СДСМ Арачиново „кандидатите за нови членови на армијата да се пријават кај раководителот, односно оние што се членови на партијата да се пријават кај партиското раководство“. -Почитувани сонародници, ги повикуваме сите кои се пријавија во огласот што го направи министерството за одбрана за прием на …

СДСМ Арачиново ги повика кандидатите за војници да се пријават во партија, СДСМ и МО се оградуваат Read More »

МО: Не дозволуваме какви било партиски или друг вид на влијание во Армијата

– Во врска со натписите во некои портали, кои се однесуваат на објава на Фејсбук профил на Општинската организација на СДСМ – Арачиново, Министерството за одбрана информира дека процесот на пријавување и селекција за конкурсот за прием на професионални војници се спроведува согласно професионални норми и стандарди и МО и Армијата не дозволуваат какви било …

МО: Не дозволуваме какви било партиски или друг вид на влијание во Армијата Read More »

Ковачевски: Со Бошњаците како рамноправен народ заеднички ја развиваме државата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски вечерва присуствуваше и говореше на настан по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на Бошњаците. Во продолжение е целото обраќање на премиерот Ковачевски. „Во една прилика, познатиот писател Меша Селимовиќ вели: „Не е човекот она што го мисли, туку она што го прави”. Граѓаните Бошњаци, како рамноправен …

Ковачевски: Со Бошњаците како рамноправен народ заеднички ја развиваме државата Read More »

Блинкен: САД нема да признаат руска анексија на територии во Украина

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека САД и нивните сојузници „никогаш нема да ја признаат” руската анексија на територија во Украина. – Ние и многу други земји јасно ставивме до знаење. Нема, никогаш нема да ја признаеме руската анексија на украинска територија, рече Блинкен на прес-конференција. Проруските сепаратистички власти во Украина ги објавија …

Блинкен: САД нема да признаат руска анексија на територии во Украина Read More »

На празнувањето на Крстовден во Ерусалим архиереј на МПЦ-ОА првпат беше удостоен врз својата глава да го носи Чесниот Крст

На сеправославното празнување на Воздвижението на чесниот и животворен Крст Господов – Крстовден во Светиот град Ерусалим, епископот антаниски г. Партениј беше удостоен врз својата глава да го носи Чесниот Крст, што е првпат ваква чест да му се укаже на архиереј на МПЦ-ОА. Како што информираа од Бигорскиот манастир, со Божествената литургија по повод …

На празнувањето на Крстовден во Ерусалим архиереј на МПЦ-ОА првпат беше удостоен врз својата глава да го носи Чесниот Крст Read More »

ОТКАКО ПОЧНА МОБИЛИЗАЦИЈАТА 100 000 РУСИ ИЗБЕГАА ВО СОСЕДЕН КАЗАХСТАН – Си-Ен-Ен за бегството од Русија: 16-километарска колона на границата со Грузија, илјадници одат во Финска

Околу 100 000 Руси избегале во Казахстан за само неколку дена, од тамошните власти велат дека нема да ги враќаат освен оние кои се барани поради убиства или кражби. Сателитските снимки објавени од Maxar Technologies покажуваат долги редови на руската страна на границата со Грузија. Од Максар велат дека прикажуваат сообраќајна колона од околу 16 …

ОТКАКО ПОЧНА МОБИЛИЗАЦИЈАТА 100 000 РУСИ ИЗБЕГАА ВО СОСЕДЕН КАЗАХСТАН – Си-Ен-Ен за бегството од Русија: 16-километарска колона на границата со Грузија, илјадници одат во Финска Read More »

УАПСЕН ЈАПОНСКИОТ КОНЗУЛ ВО ВЛАДИВОСТОК ПОРАДИ НАВОДНА ШПИОНАЖА: Јапонија бара извинување од Русија – Потегот на Москва е неприфатлив

Јапонското Министерство за надворешни работи упати протестна нота до рускиот амбасадор во таа земја, Михаил Галузин. Причината е приведувањето на јапонскиот конзул во Владивосток, Мотоки Татсунора, пренесува Тасс. Јапонскиот министер за надворешни работи Јошимаса Хајаши изјави дека Русија ја прекршила Виенската конвенција и дека потегот на Москва е „целосно неприфатлив“, пренесува јапонската новинска агенција Кјодо. …

УАПСЕН ЈАПОНСКИОТ КОНЗУЛ ВО ВЛАДИВОСТОК ПОРАДИ НАВОДНА ШПИОНАЖА: Јапонија бара извинување од Русија – Потегот на Москва е неприфатлив Read More »

МВР: Приведено лице барано по централна потерница за доиздржување на затворска казна, Приведен дилер во Охрид, пронајдена дрога, Приведен криумчар на мигранти

Приведено лице барано по централна потерница за доиздржување на затворска казна Денеска (27.09.2022) по претходно преземени мерки и активности од страна на полициски службеници од Полициската станица Виница во с.Крушево, виничко, лишен е од слобода А.Е.(41) од Кавадарци. Тој бил баран врз основа на централна потерница за доиздржување на затворска казна за сторени три кривични …

МВР: Приведено лице барано по централна потерница за доиздржување на затворска казна, Приведен дилер во Охрид, пронајдена дрога, Приведен криумчар на мигранти Read More »

Бугарското МНР се налути за исвиркувањето на бугарската химна

Бугарското министерство за надворешни работи го осуди исвиркувањето на бугарската химна на фудбалскиот натпревар меѓу репрезентациите на Македонија и Бугарија во Скопје. „Говорот на омраза кон Бугарија и Бугарите од трибините на националниот стадион во Скопје е недвосмислена негација на основните вредности на современите демократски општества и е во контраст со европските принципи и норми …

Бугарското МНР се налути за исвиркувањето на бугарската химна Read More »

Link with us
Game bài đổi thưởng