21.8 C
Скопје
06/06/2023 11:09
МАКТЕЛ
Почетна Page 2275
SliderМакедонија

Министерството за политички систем во соработка со ИДКНА организираа трибина на тема „Деновите на албанската азбука “

Sase Ivanovski
Скопје, 15 ноември – Во рамки на одбележувањето на Деновите на албанската азбука, денеска беше организиран првиот ден од научната сесија на тема „Албански студии на
SliderМакедонија

(ВИДЕО) 20 ГОДИНИ КОМИСИЈА ЗА БОРБА ПРОТИВ КОРУПЦИЈА: Работите се подобрени од порано, но има уште многу многу работа, далеку сме од идеалот

Sase Ivanovski
Ни треба повеќе вложувања и повеќе капацитети за да може да си ја вршиме работата. Но не можеме сами да се бориме против корупцијата, ни
SliderМакедонија

ГЕРО ПО ВТОР ПАТ МУ СЕ НУДИ НА ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ И ТОА ОД СРЕД ТВ АЛФА: Најми си добри ПР советници

Sase Ivanovski
Се плашам дека премиерот е исправен пред клучни битки без добри советници, му советувам да си најми добри советници имам чувство дека го советуваат истите
SliderМакедонија

Гарсија Перез: Прашањето за уставните измени е од национален интерес, не е време за партиски игри

Sase Ivanovski
Европратеничката и лидерка на прогресивната алијанса на социјалдемократи во Европскиот парламент, Ираче Гарсија Перез, на заедничката прес-конференција со премиерот Димитар Ковачевски денеска во Скопје, порача
SliderМакедонија

Ковачевски за уставните измени: Секој прво треба да го има интересот на граѓаните и на идните генерации

Sase Ivanovski
Премиерот Димитар Ковачевски денеска го повтори ставот за уставните измени, оти тоа не е одлука на Владата, туку е одлука за граѓаните и за државата
SliderМакедонија

Општина Центар: Издадени 68 правосилни одобренија за градење со барања поднесени од 1.1.2021

Sase Ivanovski
Како одговорна, транспарентна и отчетна општина, Центар од оваа година започнува нова активност, односно објавување на полугодишни извештаи за издадените одобренија за градење. Оттука, издадени
SliderМакедонија

(ВИДЕО) ЧОВЕКОТ ШТО ПРЕД 15 ГОДИНИ ЈА ШПАРТАШЕ МАКЕДОНИЈА СО ГЕМ И НЕ УБЕДУВАШЕ ДА ГО СМЕНИМЕ ИМЕТО ЗА ДА ВЛЕЗЕМЕ ВО ЕУ – ГЕРО: Еди Рама не е во право, не е ништо фатално ако решиме да кренеме раце од ЕУ, никој нема да не бомбардира

Sase Ivanovski
SliderМакедонија

Од 102-та владина седница: Разгледан е Извештајот од М-НАВ за процесот за селекција и обука на кандидати за контролори на летање; Дадена е согласност за договор за проширување инвестиција со најавени над 150 нови работни места; Националните радио станици ќе се ослободат од обврската за плаќање надоместок за дистрибуција на сигнал за 2022 година

Sase Ivanovski
Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница го разгледа Извештајoт во однос на процесот за селекција и обука на кандидати за контролори на летање
SliderМакедонија

Климатските промени во винопроизводството: новиот предизвик со кој мора да научиме да се справуваме

Sase Ivanovski
Во Скопје се подготвува првата национална конференција целосно посветена на климатските промени во контекст на винопроизводството во земјава. Премиерното издание на конференцијата ќе се одржи