(ВИДЕО) Заев во Европскиот Парламент на средбата со Сасоли: Во Брисел сме за да порачаме дека итно треба да се одблокира европскиот пат, но преговори за македонскиот идентитет не се опција
(ВИДЕО) Заев во Европскиот Парламент на средбата со Сасоли: Во Брисел сме за да порачаме дека итно треба да се одблокира европскиот пат, но преговори за македонскиот идентитет не се опција
ГАК: Починатата пациентка не беше родилка, злонамерни се шпекулациите за причините за смртта
ГАК: Починатата пациентка не беше родилка, злонамерни се шпекулациите за причините за смртта
БРАЌАТА ШВЕЃАНИ СЕ БОРАТ ЗА НАС: Шведска бара итен почеток на ЕУ преговорите со С. Македонија
БРАЌАТА ШВЕЃАНИ СЕ БОРАТ ЗА НАС: Шведска бара итен почеток на ЕУ преговорите со С. Македонија
СПАСОВСКИ: Одделот за специјални полициски операции добива нова униформа.
СПАСОВСКИ: Одделот за специјални полициски операции добива нова униформа.
ВИДЕО: Пендаровски домаќин на претседателката на Грузија, Саломе Зурабишвили која носеше маска со знамето на Северна Македонија
ВИДЕО: Пендаровски домаќин на претседателката на Грузија, Саломе Зурабишвили која носеше маска со знамето на Северна Македонија
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЧЕЛО - СОЦИЈАЛДЕМОКРАТИТЕ ВО ПРИЛЕП СЕ КРЕНАА НА НОЗЕ ВО ЕКОЛОШКА АКЦИЈА ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ГРАДОТ
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЧЕЛО - СОЦИЈАЛДЕМОКРАТИТЕ ВО ПРИЛЕП СЕ КРЕНАА НА НОЗЕ ВО ЕКОЛОШКА АКЦИЈА ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ГРАДОТ
Вице премиерот Груби се вакцинираше и апелира до граѓаните да се регистрираат на vakcinacija.mk
Вице премиерот Груби се вакцинираше и апелира до граѓаните да се регистрираат на vakcinacija.mk
КОЖУВЧАНКА ДОО со донација од 100.000 шишиња вода Изворска и 22.000 лименки безалкохолен пијалок Sinetta за потребите на пунктовите за вакцинација ширум земјава
КОЖУВЧАНКА ДОО со донација од 100.000 шишиња вода Изворска и 22.000 лименки безалкохолен пијалок Sinetta за потребите на пунктовите за вакцинација ширум земјава

Македонија

ГРАД СКОПЈЕ: ВО ТЕК Е ЈАВНИОТ ПОВИК ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ СТИПЕНДИИ НА СРЕДНОШКОЛЦИ СО ПОПРЕЧЕНОСТИ, УЧЕНИЦИ ВО СРЕДНИТЕ УЧИЛИШТА НА ГРАД СКОПЈЕ ЗА УЧЕБНАТА 2020/2021 ГОДИНА

Град Скопје ги потсетува граѓаните дека е во тек реализацијата на проект „Стипендирање на средношколци со попречености, ученици во средните училишта на Град Скопје“, со цел подигање на квалитетот на образованието на оваа категорија на ученици. Врз основа на условите и критериумите утврдени со Правилникот за доделување стипендии на средношколци со попречености, ученици во средните …

ГРАД СКОПЈЕ: ВО ТЕК Е ЈАВНИОТ ПОВИК ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ СТИПЕНДИИ НА СРЕДНОШКОЛЦИ СО ПОПРЕЧЕНОСТИ, УЧЕНИЦИ ВО СРЕДНИТЕ УЧИЛИШТА НА ГРАД СКОПЈЕ ЗА УЧЕБНАТА 2020/2021 ГОДИНА Read More »

ОД ДЕНЕСКА АКЦИЈА ЗА БЕСПЛАТНО СОБИРАЊЕ КАБАСТ ОТПАД ВО КИСЕЛА ВОДА

На 15 септември ќе започнеме да спроведуваме акција за собирање кабаст отпад, стар мебел и електронски уреди. Општина Кисела Вода услугата за собирање и транспорт на отпадот, ќе ја врши бесплатно со свои возила од домовите на граѓаните. Со цел за заштита на здравјето на граѓаните од вирусот Ковид 19, работниците кои ќе бидат вклучени …

ОД ДЕНЕСКА АКЦИЈА ЗА БЕСПЛАТНО СОБИРАЊЕ КАБАСТ ОТПАД ВО КИСЕЛА ВОДА Read More »

ТЕМЕЛКОВСКИ: Со големо задоволство сакам да соопштам дека градинката „Расадник“, во која неодамна извршивме целосна обнова, денеска стартуваше со работа

Од запуштениот објект на ЈДГ „8 Март“, направивме убаво уредена, реновирана детска градинка „Расадник“. Со поддршка и со средства од Владата кои беа во износ од 1.600.000 денари, поставивме нови прозорци и надворешни врати. Во градинката со донација од страна на Цементарница АД УСЈЕ во износ од 2.700.000 денари поставиме и нова фасада со термичка …

ТЕМЕЛКОВСКИ: Со големо задоволство сакам да соопштам дека градинката „Расадник“, во која неодамна извршивме целосна обнова, денеска стартуваше со работа Read More »

ОПШТИНА ЦЕНТАР ЌЕ РЕСТАВРИРА 18 ИЗЛОЗИ НА ДУЌАНИ ВО СТАРАТА СКОПСКА ЧАРШИЈА

Осумнаесет излози на дуќани во Старата скопска чаршија ќе бидат реставрирани во заеднички проект на Општина Центар и Министерството за економија. Од Општина Центар велат дека станува збор за дотраени и уништени дуќани и излози, а дел од нив го нарушуваат автентичниот лик на Чаршијата. „Врз основа на конзерваторските услови изработен е основен проект за …

ОПШТИНА ЦЕНТАР ЌЕ РЕСТАВРИРА 18 ИЗЛОЗИ НА ДУЌАНИ ВО СТАРАТА СКОПСКА ЧАРШИЈА Read More »

АЈДЕ НЕКА СЕ МНОЖАТ – Бектеши: Честито фабрика за седишта за возови во Тетово

Крешник Бектеши, министерот за економија, на својот профил на Фејсбук објави дека е постигнат договор со странски инвеститор за отворање на фабрика за производство на седишта за возовои во тетово. „Нова инвестиција во ТИРЗ Тетово! Фабрика во вредност од 3.5 м Евра за производство на седишта за возови, која ќе отвори над 300 нови работни …

АЈДЕ НЕКА СЕ МНОЖАТ – Бектеши: Честито фабрика за седишта за возови во Тетово Read More »

Груби демантира дека се степал со Рашковски: Сакаат да внесат раздор меѓу ДУИ и СДСМ

Вицепремиерот Артан Груби на денешната прес конференција одговарајќи на новинарско прашање демантираше дека има физичка пресметка меѓу него и Драги Рашковски и овие информации ги нарече лажни вести чија цел е да внесат раздор меѓу ДУИ и СДСМ. -Сите тие лажни вести ја имаат таа цел да внесат недоверба и раздор меѓу нашите коалициски партнери. …

Груби демантира дека се степал со Рашковски: Сакаат да внесат раздор меѓу ДУИ и СДСМ Read More »

БРАВО ГРАД СКОПЈЕ: НОВ ХУМАНИЗИРАН ЈАВЕН ПРОСТОР ПРЕД НЛБ ВО ЦЕНТАР

Откако го ослободивме од возила тротоарот од спротивната страна, Град Скопје деновиве постави жардиниери со украсно зеленило пред НЛБ на улицата Кирил и Методиј. Во Центар направивме уште една нова хуманизирана јавна површина, ослободена од привремено паркирани возила.

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ предизборно вработуваше партиски послушници во ЕСМ, денес во ова претпријатије бројот на вработени е намален

Директорот на ЕСМ Васко Ковачевски гостувајќи во Телевизија 24 истакна дека кадрите на ВМРО-ДПМНЕ кои раководеле со Електрани на Северна Македонија масовно пред избори вработувале луѓе во ова претпријатие. -Најголем број на партиски вработувања имате направено во 2012 кога вработивте 700 лица во ЕСМ. За споредба, во 2017 година во АД ЕСМ имаше 4.824 вработени, …

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ предизборно вработуваше партиски послушници во ЕСМ, денес во ова претпријатије бројот на вработени е намален Read More »

Еко дрон патрола на Град Скопје во потрага по загадувачи на животната средина

– Градот Скопје во соработка со здружението ЕРГОС Скопје почна еко дрон патрола, поточно прелети со дрон низ територијата на Скопје во потрага по потенцијални загадувачи, огнови на отворено и можни создавања на диви депониии. Градските власти денеска соопштија дека еко дрон патролите ќе вршат прелети во текот на месеците септември, октомври и ноември со …

Еко дрон патрола на Град Скопје во потрага по загадувачи на животната средина Read More »

ОДЛИЧНО: Минимални трошоци за основање фирма и намалување на парафискалните давачки до 75 проценти, ветува Владата

– Основање фирма со минимален износ на основна главнина од 1 евро, укинување на фирмарина за првите две години за новооснованите компании и драстично намалување на трошоците за добивање правна документација за потребите на бизнисот, се дел од ветувањата на новата Влада што треба да се реализираат во следниот четиригодишен мандат. Тоа значи дека граѓаните …

ОДЛИЧНО: Минимални трошоци за основање фирма и намалување на парафискалните давачки до 75 проценти, ветува Владата Read More »

ЌЕ СЕ ПРАВАТ БРЗИ КОВИД ТЕСТОВИ ВО ГЕВГЕЛИЈА, ЗА ДА СЕ ВРАТАТ ГРЦИТЕ ВО КАЗИНАТА И СТОМАТОЛОШКИТЕ ОРДИНАЦИИ

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека идната недела ќе се прошири лабараторијата во гевгелиската општа болница за да се прават брзи ПЦР тестови за потребите на грчките државјани, на кои матичната земја им ги бара при влез од Македонија. Заради немање можност за брзи ПЦР тестови во ова општина, во гевгелиските казина, стоматолошки ординации, …

ЌЕ СЕ ПРАВАТ БРЗИ КОВИД ТЕСТОВИ ВО ГЕВГЕЛИЈА, ЗА ДА СЕ ВРАТАТ ГРЦИТЕ ВО КАЗИНАТА И СТОМАТОЛОШКИТЕ ОРДИНАЦИИ Read More »

Ковачевски на ТВ 24: ЕСМ враќа 10 милиони евра кај граѓаните за набавка на 10.000 инвертори за поголема енергетска ефикасност

АД Електрани на Северна Македонија е посветена на развој на енергетскиот сектор, но и за помош и поддршка на нашите сограѓани, порача вечерва генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски на гостувањето во Телевизија 24. -10 милиони евра АД ЕСМ враќа директно кај граѓаните, за набавка на високоефикасни инвертори. Со ова, 10.000 семејства ќе добијат …

Ковачевски на ТВ 24: ЕСМ враќа 10 милиони евра кај граѓаните за набавка на 10.000 инвертори за поголема енергетска ефикасност Read More »

ГРАД СКОПЈЕ ПРАВИ НОВ ЗЕЛЕН СКВЕР КАЈ „МЛИН БАЛКАН“

На јавната парковска површина која е лоцирана пред и зад амбулантата „Млин Балкан“, Град Скопје од денеска уредува нов зелен сквер. Целосната површина на предниот и задниот парк ќе се преработи со тоа што само високото зеленило ќе се остави и вклопи во новата концепција на уредување на просторот. Делот на паркот кој е лоциран …

ГРАД СКОПЈЕ ПРАВИ НОВ ЗЕЛЕН СКВЕР КАЈ „МЛИН БАЛКАН“ Read More »

(ИНТЕРВЈУ) Николовски: На оправдувањата во институциите „не е до нас / не е до мене“ ќе им се стави крај

Ставање крај на оправдувањата „не е до нас / не е до мене“ кои се одомаќинети низ институциите, широка и обврзувачка транспарентност, заштита на слободата на медиумите, институционална поддршка на силна и независна ДКСК, немање толеранција при откриени злоупотреби, зголемување на мотивацијата и ефикасноста на човечките ресурси во владините институции, се дел од надлежностите и …

(ИНТЕРВЈУ) Николовски: На оправдувањата во институциите „не е до нас / не е до мене“ ќе им се стави крај Read More »

Ковачевски за ТВ 24: Цената на електричната енергија ја одредува РКЕ, со евтината тарифа, денес, сметките за струја се пониски од оние во 2017 година

Цената на електричната енергија не се формира пред или постизборно, тоа е лага на ВМРО-ДПМНЕ, цената на електричната енергија, според услови и критериуми, ја формира Регулаторната комисија за енергетика, која во сите сегменти на оценување беше прогласена за најдобра од страна на Европската енергетска заедница, порача вечерва Васко Ковачевски, член на Комисијата за енергетика на …

Ковачевски за ТВ 24: Цената на електричната енергија ја одредува РКЕ, со евтината тарифа, денес, сметките за струја се пониски од оние во 2017 година Read More »

ПАНИКА МЕЃУ СУДСКАТА МАФИЈА – Министерот Маричиќ најавува детална проверка на имотот на судиите и обвинителите

Министерот за правда Бојан Маричиќ најавува дека правдата, заедно со економијата и евроинтеграциите, се врвни приоритети на Владата во овој втор мандат. Мандатната мисија ги содржи одговорностите и реформските активности кои министерот за правда Бојан Маричиќ се обврзува да ги исполни како ветувања дадени пред граѓаните. Во неговото мандатно писмо се наведени обврските и реформите …

ПАНИКА МЕЃУ СУДСКАТА МАФИЈА – Министерот Маричиќ најавува детална проверка на имотот на судиите и обвинителите Read More »

СВАРОВСКИ СУДИИТЕ ВО ПАНИКА: Судскиот совет тргнува во контрола на судиите, ќе им ги „чешлаат“ предметите

Судскиот совет во рамките на своите законски надлежности за следење на работата на судиите и судовите, а во насока на зголемување на ефикасноста на судството, изготви Акциски план за вршење на работни посети во судовите за 2020 година. Акцискиот план, како што информираат од Судскиот совет, бил изготвен уште во март 2020 година, но поради …

СВАРОВСКИ СУДИИТЕ ВО ПАНИКА: Судскиот совет тргнува во контрола на судиите, ќе им ги „чешлаат“ предметите Read More »

ГРАД СКОПЈЕ Е ХЕНДИКЕПИРАНА ИНСТИТУЦИЈА И МОРА ДА ДОБИЕ ПОВЕЌЕ ИНГЕРЕНЦИИ, ШИЛЕГОВ БАРА ПРЕЗЕМАЊЕ НА ИНСПЕКЦИИТЕ ОД СКОПСКИТЕ ОПШТИНИ

„Многу е логично граѓаните да очекуваат од својот градоначалник работите во градот да функционираат, а од друга страна ингеренциите се направени на тој начин што меѓу Градот и Општините не постои никаков хиерархиски однос. Градоначалникот на Град Скопје не може да наложи на градоначалниците на Општините да преземат определени дејствија“, вели Шилегов. (Фото: СДК.МК) Случајот …

ГРАД СКОПЈЕ Е ХЕНДИКЕПИРАНА ИНСТИТУЦИЈА И МОРА ДА ДОБИЕ ПОВЕЌЕ ИНГЕРЕНЦИИ, ШИЛЕГОВ БАРА ПРЕЗЕМАЊЕ НА ИНСПЕКЦИИТЕ ОД СКОПСКИТЕ ОПШТИНИ Read More »

СЕ ОБНОВУВА СТАРО НОВА ПЕШАЧКА ПАТЕКА ВО ГРАДСКИОТ ПАРК

Во Градскиот парк кај тениските терени Југ се обновува старо новата пешачка патека во должина од околу 200 метри. На патеката ќе биде поставено ново осветлување и нова урбана опрема.

loading...

ANIMEFLIX anime websites: Watch The Quintessential Quintuplets 2 Episode 7

WCOStream wcostream attack on titan: Don't Toy with Me, Miss Nagatoro Episode 4