22.8 C
Скопје
26/05/2024 17:56
МАКТЕЛ

Категорија : Uncategorized

SliderUncategorizedСвет

НАПАДНАТА РУСКА НАФТЕНА РАФИНЕРИЈА Украина ги засилува нападите на руска територија

Sase Ivanovski
Руска нафтена рафинерија во Славјанск, во Краснодарската област, оштетена е по напад со беспилотни летала, објави денеска државната новинска агенција ТАСС, цитирајќи претставник на компанијата...
Uncategorized

Арсовска од новата влада ќе бара законски измени за зголемување на платите на пожарникарите

Sase Ivanovski
За Денот на пожарникарите, 20 Мај, Бригадата за противпожарна бригада на Скопје доби ново ветување за поголема плата и нови униформи. Градоначалничката на Скопје, Данела...
SliderUncategorizedМакедонија

МАКЕДОНСКИОТ РОМАН И СОВРЕМЕНИТЕ ТЕНДЕНЦИИ ВО СВЕТСКАТА КНИЖЕВНОСТ

Sase Ivanovski
Утре (четврток, 16 мај), со почеток во 13 часот, во просториите на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“  во Скопје, ќе се одржи разговор на тема „Македонскиот...
Uncategorized

Минатиот месец хоспитализирани две лица со конго-кримска хеморагична треска

Sase Ivanovski
Два случаја на конго-кримска хеморагична треска, а две деца со заразни заушки се регистрирани во април, покажува најновиот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ),...
Uncategorized

Андријана Јаневска требало оваа година да не претставува на Евросонг: Еве зошто ја донела вистинската одлука според неа

Sase Ivanovski
Во напнатото финале, Победник на 68-то издание на Изборот за песна на Евровизија е Швајцарија со песната “The Code” која ја испеа Немо. Тој доби...
UncategorizedМакедонија

Германската амбасада со честитки до Сиљановска за преземањето на нејзината улога како прва жена претседател

Sase Ivanovski
Германската амбасада упати честитки до претседателката Гордана Сиљановска Давјкова за преземањето на нејзината улога како прва жена претседател на  Македонија, оценувајќи го како „историски момент“....
Uncategorized

Регионална депонија во Свети Николе: Зошто да биде европска кога може да е дива

Sase Ivanovski
Десет години се чека да започне изградбата на мултифунцкионалната регионална депонија за управување со отпад , која е повеќекратно поеколошка од сегашното решение со десетици...
SliderUncategorizedМакедонија

Пендаровски: Им честитам на победниците, само  целосно интегрирана во евроатлантските структури Македонија може да биде просперитетна и демократска држава

Sase Ivanovski
Кандидатот за претседател Стево Пендаровски вечерва по завршување на изборниот прцес се обрати пред јавноста. Пендаровски се заблагодари на добиените гласови, изрази почит за добро...