Дескоска за оценките во Извештајот на ЕК: Многу сум задоволна од сработеното!

Многу сум задоволна што Европската комисија ја препозна волјата на домашните институции, како и напорите за остварените реформи во правосудството, изјави за Слободен печат поранешната министерка за правда Рената Дескоска, во чиј мандат се спроведуваа најголемиот дел од реформите во делот на правосудството, а кои се најдоа во последниот Извештај на Европската комисија за напредок …

Дескоска за оценките во Извештајот на ЕК: Многу сум задоволна од сработеното! Read More »

СЗО: Повеќе од 180 земји ветија дека ќе учествуваат во финансирањето на вакцината против Ковид-19

Повеќе од 180 земји во светот ветија дека ќе учествуваат во напорите на Светската здравствена организација (СЗО) за финансирање на вакцините против Ковид-19, што ќе бидат дистрибуирани праведно и на богатите и на сиромашните земји, изјави главната научничка на СЗО, Сумија Сваминатан. Бројката, која Сваминанатан денеска ја соопшти на медиумите, претставува зголемување во однос на …

СЗО: Повеќе од 180 земји ветија дека ќе учествуваат во финансирањето на вакцината против Ковид-19 Read More »

Пендаровски: На 11 Октомври 1941 година ја избравме вистинската страна на историјата, да ја чуваме слободата

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, упати порака по повод 11 Октомври – Денот на народното востание. „Карактерот на еден народ се цени според неговото однесување во пресвртни историски периоди. За време на Втората светска војна, кога поголемиот дел од Европа беше окупиран, а милиони луѓе беа обесправени, фашизмот, на врвот на својата моќ, …

Пендаровски: На 11 Октомври 1941 година ја избравме вистинската страна на историјата, да ја чуваме слободата Read More »

АКО ЕУ ДОЗВОЛИ МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК ДА БИДЕ ПРЕЧКА, ТАА НЕ ЈА ЗАСЛУЖУВА ПРИДАВКАТА ЕВРОПСКА, КАЖА ДИМИТРОВ

„Сите што сакаат да го видат македонскиот народ блиску и пријателски, мора да нè прифатат кои сме и каков јазик зборуваме, ние сме Македонци и зборуваме македонски јазик“, изјави Димитров во Прилеп. (Фото: Фејсбук) Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров кажа дека Европската унија не смее да дозволи македонскиот јазик да биде пречка за нашата …

АКО ЕУ ДОЗВОЛИ МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК ДА БИДЕ ПРЕЧКА, ТАА НЕ ЈА ЗАСЛУЖУВА ПРИДАВКАТА ЕВРОПСКА, КАЖА ДИМИТРОВ Read More »

ШИЛЕГОВ: Драги сограѓани, ви го честитам Денот на народното востание со најискрени желби за добро здравје, благосостојба и пријатно празнично расположение

Денес, после 79 години од почетокот на македонската борба за ослободување од фашистичкиот окупатор, имаме со што да се гордееме. Во тие тешки времиња, Македонците ја одбраа страната на слободата рамо до рамо заедно со сите народи кои храбро му застанаа на патот на фашизмот како најголема закана за човештвото. Македонскиот народ тогаш успеа да …

ШИЛЕГОВ: Драги сограѓани, ви го честитам Денот на народното востание со најискрени желби за добро здравје, благосостојба и пријатно празнично расположение Read More »

ПОРТАЛОТ А1ОН И МЛАДИОТ НОВИНАР КРИСТИЈАН ЛАНДОВ ПРОДОЛЖУВААТ ДА ЈА ДРМААТ АГЕНЦИЈАТА ЗА ЕВРОПСКИ ОБРАЗОВНИ ПРОГРАМИ, ЛИДИЈА ДИМОВА ЗАСЕГА УСПЕШНО И ЖЕСТОКО СЕ БРАНИ, ЌЕ ВИДИМЕ КОЈ ЌЕ ПОБЕДИ НА КРАЈОТ

Линк до целата сторија и новите моменти за оваа афера овде. Што ќе биде на крајот, дали имало криминал во грантот од близу 300 000 евра и дали имало знаење и вмешаност во сето тоа на директорката Лидија Димова ќе видиме овие денови, но важно младиот новинар Ландов не се предава и добро си ја …

ПОРТАЛОТ А1ОН И МЛАДИОТ НОВИНАР КРИСТИЈАН ЛАНДОВ ПРОДОЛЖУВААТ ДА ЈА ДРМААТ АГЕНЦИЈАТА ЗА ЕВРОПСКИ ОБРАЗОВНИ ПРОГРАМИ, ЛИДИЈА ДИМОВА ЗАСЕГА УСПЕШНО И ЖЕСТОКО СЕ БРАНИ, ЌЕ ВИДИМЕ КОЈ ЌЕ ПОБЕДИ НА КРАЈОТ Read More »

ПИЈАН 72-ГОДИШНИК ИЗЛЕТАЛ СО КОЛА ОД ПАТОТ И УБИЛ МЛАД ЧОВЕК НА СКУТЕР А ТЕШКО РАНИЛ ДЕТЕ ПЕШАК ВО СКОПСКО ТРУБАРЕВО

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, осомничено за тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот од член 300 став 2 во врска со член 297 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот 72-годишник, на 11 октомври, како учесник во сообраќајот на јавните патишта, управувајќи патничко моторно …

ПИЈАН 72-ГОДИШНИК ИЗЛЕТАЛ СО КОЛА ОД ПАТОТ И УБИЛ МЛАД ЧОВЕК НА СКУТЕР А ТЕШКО РАНИЛ ДЕТЕ ПЕШАК ВО СКОПСКО ТРУБАРЕВО Read More »

ДИМИТРОВ СО ПООСТАР ТОН: Mора да нè прифатат кои сме и каков јазик зборуваме

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитро вели дека ако ЕУ дозволи македонскиот јазик да биде пречка, тогаш не заслужува да се вика европска. Рече дека ниту една држава во светот, ниту соседна, ниту подалечна, па ниту меѓународна организација, нема право да се меша во нашето право на самоопределување. „Нема пријателство без заемна почит. Сите што …

ДИМИТРОВ СО ПООСТАР ТОН: Mора да нè прифатат кои сме и каков јазик зборуваме Read More »

Николовски: Од надлежните органи очекуваме во најкус рок да го испитаат случајот со Димова, доколку се утврди пропуст кај функционер ќе биде побарана и политичка одговорност

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски истакна дека периодов една од темите кои ја засегаат јавноста, за жал, е доделувањето финансиски средства од Европската Унија преку Националната агенција за европски образовни програми и мобилност. „Од директорката Лидија Димова, се очекува пред јавноста да ги презентира сите …

Николовски: Од надлежните органи очекуваме во најкус рок да го испитаат случајот со Димова, доколку се утврди пропуст кај функционер ќе биде побарана и политичка одговорност Read More »

СДСМ: Срамно однесување на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ на централната прослава за 11 октомври

Јавноста денеска беше сведок на срамно однесување на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ која требаше да учествува на централната манифестација во Куманово, по повод одбележувањето на големиот празник 11 октомври – Денот на народното востание. – велат од СДСМ. Денеска, делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ не оддаде почит ниту на државната химна, ниту на борците, ниту пак на одбележувањето …

СДСМ: Срамно однесување на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ на централната прослава за 11 октомври Read More »

МАФИЈАТА И ПОДЗЕМЈЕТО ВО ПАНИКА: Претреси во Охрид и Кичево, лишени од слобода дилери на дрога

Вчера околу 21.30 часот во Охрид, пред угостителски објект кај бензинска станица, од страна на полициски службеници од Оддел за криминалистичка полиција-Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, во координација со Одделот за специјални полициски операции-Единица за специјални задачи и СВР Охрид – Оддел за недозволена трговија со дрога и оружје бил …

МАФИЈАТА И ПОДЗЕМЈЕТО ВО ПАНИКА: Претреси во Охрид и Кичево, лишени од слобода дилери на дрога Read More »

ВЛАДАТА СЕ ПРЕДОМИСЛИ ПОРАДИ ГОЛЕМИОТ БРОЈ НОВОЗАБОЛЕНИ: Во Србија, Црна Гора и БиХ нема влез без тестирање 48 часа пред влез во земјите

Македонските државјани можат да патуваат во Косово без приложување негативен ПЦР тест, додека таа обврска останува и понатаму за влез во Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, откако Владата синоќа поради новонастаната епидемиолошка состојба ја ревидираше одлуката донесена во понеделнкот со која требаше да се отворат границите со сите четири земји. -Владата на Република …

ВЛАДАТА СЕ ПРЕДОМИСЛИ ПОРАДИ ГОЛЕМИОТ БРОЈ НОВОЗАБОЛЕНИ: Во Србија, Црна Гора и БиХ нема влез без тестирање 48 часа пред влез во земјите Read More »

МЗ: Пет починати, 177 новозаболени, 107 оздравени

Во: Скопје-96, Куманово-5, Штип-7, Прилеп-1, Тетово-19, Велес-2, Битола-1, Кавадарци-1, Гостивар-6, Гевгелија-1, Струмица-8, Крива Паланка-2, Радовиш-2, Кочани-10, Берово-6, Виница-5, Делчево-4, Неготино-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 107 оздравени пациенти од: Скопје-44, Куманово-2, Штип-3, Прилеп-7, Тетово-6, Струга-2, Битола-2, Охрид-1, Кавадарци-2, Гостивар-1, Гевгелија-1, Струмица-5, Радовиш-1, Крушево -1, Кочани-8, Пробиштип-1, Берово-4, Валандово-2, Делчево-1, Свети Николе-9, Кичево-1, Ресен-2, Неготино-1. …

МЗ: Пет починати, 177 новозаболени, 107 оздравени Read More »

Болните од КОВИД-19 ќе се примаат во модуларната болница, на Инфективна нема место

Министерството за здравство информира дека активно се работи на реорганизација на болничките капацитети и медицинскиот кадар по системот на ротација во јавното здравство за да се одговори на претстојниот период и можното зголемување на бројот на хоспитализации кај пациенти со ковид-19. Капацитетот на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје е речиси исполнет …

Болните од КОВИД-19 ќе се примаат во модуларната болница, на Инфективна нема место Read More »

(ВИДЕО) ЈАЗИКОТ И ИДЕНТИТЕТОТ СЕ КРИСТАЛНО ЧИСТА И ЗАВРШЕНА РАБОТА, РЕЧЕ ЗАЕВ ОД КУМАНОВО ЗА ДЕНОТ НА АНТИФАШИСТИЧКОТО ВОСТАНИЕ

Заев од Куманово повика на единство со опозицијата во борбата против лажните вести за пандемијата, кои, како што кажа, може да бидат поопасни од вирусот, а упати повик и за заедничка борба против невидливиот непријател, зашто есенва состојбата се очекува да се вжешти и да биде полоша. (Фото: Фејсбук) Премиерот Зоран Заев утринава од Спомен-костурницата …

(ВИДЕО) ЈАЗИКОТ И ИДЕНТИТЕТОТ СЕ КРИСТАЛНО ЧИСТА И ЗАВРШЕНА РАБОТА, РЕЧЕ ЗАЕВ ОД КУМАНОВО ЗА ДЕНОТ НА АНТИФАШИСТИЧКОТО ВОСТАНИЕ Read More »

ЈОВАНОСКИ: Со нападот на Участакот и почетокот на антифашистичката борба, започна процесот на впишување на нашата држава во светската мапа на народите. Тогаш, на тој 11-ти октомври 1941 година, со вклучувањето во антифашистичкиот сојуз, храбрите борци го трасираа патот кон создавање сопствена, македонска држава

Илија Јованоски Денот на народното востание, 11.Октомври, е ден на деновите, празник на празниците, симбол на нашиот нескршлив и револуционерен дух, темелник на македонската државност. На овој ден, пред точно 79 години, со екот на првите востанички пушки во Прилеп и Куманово, храбрите партизани испишаа уште една светла страница во македонската историја. Со нападот на …

ЈОВАНОСКИ: Со нападот на Участакот и почетокот на антифашистичката борба, започна процесот на впишување на нашата држава во светската мапа на народите. Тогаш, на тој 11-ти октомври 1941 година, со вклучувањето во антифашистичкиот сојуз, храбрите борци го трасираа патот кон создавање сопствена, македонска држава Read More »