18.8 C
Скопје
05/06/2023 23:06
МАКТЕЛ
SliderСвет

ММФ: Уште неколку години ќе бидат тешки, се трошат пари на одбрана место за помош и развој на земјите

Sase Ivanovski
Извршната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, изјави дека проблемите на светската економија не можат да се сведат само на висока инфлација и
SliderМакедонија

СВР Тетово информира дека полицајците ќе вежбаат пукање, граѓаните да не се вознемируваат

Sase Ivanovski
СВР Тетово ги информира жителите на Полошкиот регион дека деновиве ќе се извршуваат вежби на полицајците на отворено за користење на огнено оружје. Предвидени се
SliderМакедонија

Официјално утврдено: Нема дискриминација во МВР, лажни се обвинувањата на најмалубројниот синдикат на полицијата

Sase Ivanovski
Комисијата за спречување и заштита од дискриминација утврди дека нема дискриминација врз основа на политичко и друго уверување во областа на дејствувањето на синдикални организации,
SliderМакедонија

МВР најостро ги демантира лагите објавени во порталот Нетпрес за наводно, како што пишува порталот, вадење на син на висок функционер на МВР од наркоинцидент во кој настрадал полицаец

Sase Ivanovski
Станува збор за класична дезинформација. Ниту имало вадење ниту некој може тоа да го направи, ниту бил инволвиран син на висок функционер во случајот. Напротив,
SliderМакедонија

Спомен соба и 12 бисти за Ваташките младинци за 80-годишнината од убиството: Смртта стана немоќна пред нашата младост исправена!

Sase Ivanovski
Во чест на 12-те Ваташки младинци, во тек е изработка на 12 бисти кои ќе бидат претставени на 16-ти јуни, како и Спомен соба која
SliderМакедонија

Глутница кучиња нападнаа маж во Кичево, со тешки повреди пренесен е во болница

Sase Ivanovski
Маж се здобил со тешки повреди по напад на повеќе кучиња во Кичево.За време на нападот, 24-годишниот кичевец паднал по што бил пренесен во Општа
SliderМакедонија

Во Софија беше одбележан празникот Свети Дух, Ден на загинатите за слободата на Македонија

Sase Ivanovski
Во Софија беше одбележан христијанскиот празник Свети Дух, Празникот се смета за ден посветен на загинатите за слободата на Македонија. Настанот се одржа пред Споменикот
SliderМакедонија

171 санкционирани возачи во Скопје, 52 за брзо возење

Sase Ivanovski
Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден (04.06.2023) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се
SliderМакедонија

Меџити за разрешениот Јовев: Стануваше збор за злоупотреба на работното време

Sase Ivanovski
Министерот за здравство, Фатмир Меџити во вечерашното гостување на ТВ 24 го коментираше и разрешувањето на раководителот на Кардохирургија, професор др. Сашко Јовев. -Мораме, ако