2.8 C
Скопје
30/03/2023 11:35
МАКТЕЛ

   

Али Ахмети од Тетово: Да се обединиме сите што сме за евроинтеграции

    

  

Претседателот на Демократската унија за интеграција, г. Али Ахмети вечерва во придружба на неговите соработници, во присуство на голем број граѓани ја одржа завршната средба во Тетово. Покрај претседателот Ахмети, поздравен говор имаа и првиот вицепремиер Артан Груби, генералниот секретар на ДУИ Фатон Ахмети и државниот секретар во Министерството за култура Валмир Азири.

 

Али Ахмети – претседател на ДУИ Додека Артан зборуваше, Талат беше емотивен и ми рече: „Во 2002 година наместото на Артан бев јас“. Ние секогаш ќе ги поддржуваме младите затоа што само така можеме да одиме напред“. Јас не се занимавам со Христијан Мицкоски кој ми зборува за војна, тој не бил во војна, тоа го гледал само на телевизија, па јас сум молчел затоа што тишината е лек. 20 години градевме стратегии за да работиме и да ги реализираме нашите цели и сме ценети од нашите гласачи. Само со повеќе работа можеме да бидеме силни не само 20 години туку и повеќе. Поминаа 20 години, затоа што ги планиравме работите во секоја фаза, како ќе одат.

  

Постапувавме во тешки времиња, во многу деликатни околности, иако на доброто му нема крај, има уште многу работа. Овие дела што ги направивме се успех, но има и други барања во образованието, културата, здравството. Сите заедно да се бориме против злото, да научиме да го осудуваме злото затоа што оваа земја е наша. Веќе имаме јазик, универзитети, албански институции, полиција, доктори и професори. Имаме и два јазични институти, едниот за применливост на јазикот, а другиот за санкции. Во странство има млади луѓе со два-три факултети затоа мора да се посветиме на квалитетот и во Северна Македонија. Во овие дваесет години, чекор по чекор, направивме големи чекори. НАТО е големо достигнување, сега сме под заштита на големата Алијанса. Војната не е далеку од тука, се користи најмодерното оружје, но ние сме заштитени од членките на НАТО, нагласи Ахмети.

    

Артан Груби – прв вицепремиер Со поклонување им се заблагодарувам на граѓаните на Тетово за одличната организација на овие средби во текот на целата недела. Имавме криза со нашите административци, со нивната распределба и унапредување, го имплементиравме албанскиот јазик, формиравме институции, го попишавме населението, ги надминавме сите предизвици и проблеми, дизајниравме големи проекти како што се Коридорот 8, сувото пристаниште, Шар Планина ја направивме Националнен парк, го направиме нашиот Ансамбл на песни и ора. Дополнително ја менаџирав енергетската криза, ја зголемив минималната плата, ја намалив невработеноста. Во буџетот за 2023 година се предвидени 300 милиони евра за Коридорот 8, голем проект, многу инвестициски пари за музичкиот театар, за библиотеката што се подготвува, дополнителни пари за болницата во Кичево и многу други. Можам да наведам многу нови инвестиции во слободната економска зона, намалени цени на прехранбените производи, намалени маржи за помош на нашите граѓани. Тоа е направено благодарение на доброто управување на нашите министри.

Го основавме Универзитетот „Мајка Тереза“, училиштето во Речица и Визбергово, а да не зборуваме за заедничкото основно училиште. Бујар денеска го води ОБСЕ. Воспоставивме стратешки дијалог со САД, влеговме во НАТО, го одобривме договорот за добрососедство со Бугарија, така што денеска ја водиме оваа земја кон ЕУ. Кога во регионот како Косово, Босна, Црна Гора или Бугарија имаме конфликти и несогласувања, кога на Русија и требаат жаришта, овде не ни требаат. Овде ни треба мир, стабилност и безбедност, бидејќи оваа година ќе продолжам со реализација на многу прогресивни проекти за Северна Македонија. Веројатно вчера ги слушнавте изјавите на македонските политичари кои велеа дека ОВК не победила во војната, а покрај нив има и други кои ја практикуваат истата политика на поделби. Не бидете како нив, затоа што ни треба единство, заедно со лидерите, студентите и интелектуалците кои се крило на ДУИ. Често мислам дека најважните дела за Албанците почнаа овде од Тетово, вклучително и јазикот, знамето, универзитетот. Претседателот вели кога ќе започнете една работа, размислете како ќе испадне?! Да размислиме што ќе им кажат нашите деца на идните генерации кои денес стојат зад мисијата на лидерот, Али Ахмети, рече Груби.

Фатон Ахмети – генерален секретар на ДУИ Го затвораме караванот на информативни средби во Тетово во срцето на нашиот сакан град. Поминавме една недела полна со состаноци на кои разговаравме за главни прашања, идеи и визии на нашиот лидер, Али Ахмети. Од формирањето на ДУИ, со работа добивте можност за многу работни места. Благодарение на оваа политика, денес сме државотворен фактор. Не го заборавајте постигнувањето што го имаме со соседна Грција. Благодарение на претпазливата политика успеавме успешно да го затвориме, станавме членки на НАТО и сега ги отворивме преговорите со ЕУ, така што имаме капацитет да ги исполниме сите наши цели. Да ја донесеме Европа, благосостојбата и европскиот стандард овде во Македонија. Со гордост можам да кажам дека ние сме првата и единствена организација во државата која го инсталираше моделот еден член еден глас, станувајќи пример за демократија за сите политички партии во државата. Интеграцијата на земјата во ЕУ ќе го носи печатот на Али Ахмети, нагласи Ахмети.

Валмир Азири – државен секретар во Министерството за култура Денес овде сакам да направам споредба помеѓу мојот живот и животот на моите деца. Битки и предизвици некогаш и сега. 2001 година беше моментот кога решивме да се избориме за достоинствен живот за нас и за генерациите што доаѓаат. Горд сум на борбата што ја водевме, таа ни донесе гордост и им овозможи на новите генерации да имаат соништа поинакви од нашата генерација. Денес мојата ќерка има албанско образование, има симболи, знаме и се друго албанско. Се изборивме нашите вешти и стручни луѓе да бидат поставени на клучни државни позиции, како болници, министерства, училишта итн. Добро направивме што се изборивме, го потпишавме Охридскиот договор и ги донесовме сите овие нови работи. Сакам син ми да не ја напушти државата, да расте во оваа држава затоа треба да работиме и да се жртвуваме за доброто на идните генерации. Интеграцијата на земјата во ЕУ ќе ја запре миграцијата, ќе донесе повисоки стандарди и повеќе квалитет во се. Али Ахмети ќе не води и во оваа мисија, појасни Азири.

   

Најново

(ВИДЕО) КАКОВ САТРАП: ВО ПОСЛЕДНИОТ ГОВОР НА СТАЛИН ВО ПАРЛАМЕНТОТ НА СССР, ДИКТАТОРОТ СЕ ПОФАЛИЛ СО ЛИКВИДАЦИИТЕ НА БОГАТИТЕ И НЕПОДОБНИТЕ??!

Sase Ivanovski

Сенатот гласаше за укинување на правото на Белата куќа да одлучува за војна или мир

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПАНДЕВ ЗА ПРЕСТОЈОТ ВО НАПОЛИ: ФУДБАЛЕРИТЕ СЕ КАКО БОГОВИ ВО ГРАДОТ, ТРИ ГОДИНИ НЕ СУМ ПЛАТИЛ СМЕТКА ВО РЕСТОРАН, ЕДНА БАБА КОМШИКА СЕКОЕ САБАЈЛЕ НИ НОСЕШЕ ПОЈАДОК

Sase Ivanovski

ГЕРИЛА АКЦИЈА НА СДСМ ПРИЛЕП: Лихварски сакате да го задолжите Прилеп!

Sase Ivanovski

ДИМЧЕ АПАСИЕВ: НАЈЛОШ ПРОГНОЗЕР НА СИТЕ ВРЕМИЊА

Sase Ivanovski

НИКОЛОВСКИ: Денес го објавуваме јавниот оглас за практиканти и за истиот први ги запознав едни од најдобрите студенти на земјоделскиот, шумарскиот и ветеринарниот факултет

Sase Ivanovski

НАЈДОБАР МИНИСТЕР ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ ДОСЕГА: Во мандатот на Спасовски четири покачувања на плата и пет бонус плати исплатени на вработените во МВР

Sase Ivanovski

ШОКАНТЕН ПОСТ НА ЛИДЕРОТ НА МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ, ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: АКО САКААТ МУСЛИМАНСКИТЕ ДЕВОЈКИ ДА НОСАТ ШАМИИ ВО ШКОЛО ДА ОДАТ ВО ИРАН ИЛИ САУДИСКА АРАБИЈА?!?!

Sase Ivanovski

ЌЕ СЕ ИЗВИНИ ЛИ МИЦКОВСКИ ЗА ТОА ШТО ГО ПЛАШЕШЕ НАРОДОТ ДЕКА ЌЕ БИДЕМЕ НА СВЕЌИ ПОД ДЕБЕЛИ ЈОРГАНИ?!

Sase Ivanovski

Откако стана дел од бразилската NC Групација, Галеника забележа значителен деловен раст и меѓународна експанзија

Sase Ivanovski

ФЕИТ отвори ФабЛаб за студентите

Sase Ivanovski

ДУИ категорично ги демантира лажните вести на Алсат и Фокус дека сме преговарале со Груевски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ШЕФОТ НА ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА: СИТЕ ОШТЕТЕНИ ОД ЛАЈОНЕС ДА ДОЈДАТ И ДА ПРИЈАВАТ КАЈ НАС

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АДВОКАТКА ПИВОВАРОВА: ОШТЕТЕНИТЕ ОД ПИРАМИДАТА ЛАЈОНЕС МОЖЕ ДА СИ ГИ ПОВРАТАТ ПАРИТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ГРАЃАНИ СВЕДОЧАТ КАКО ИЗГУБИЛЕ СТАНОВИ ВО ИЗМАМАТА ЛАЈОНЕС

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СЕ СТЕГА ОБРАЧОТ ОКОЛУ БАНДАТА НА ЗОРАН ВИТАНОВ: СУДОТ ВЕЌЕ ДОНЕСЕ ДВЕ ПРЕСУДИ ВО КОРИСТ НА ИЗМАМЕНИ ОД ПИРАМИДАТА ЛАЈОНЕС

Sase Ivanovski

Не е унапреден судијата Енвер Беџети кој го „чуваше“ во фиока предметот за Мијалков

Sase Ivanovski

Костовски: Секој храбар политичар мора да гледа во иднината барем 10 години нанапред

Sase Ivanovski

Тамара и Јана не почиваат мирно, правдата треба да биде задоволена, порачаа скопјани

Sase Ivanovski

Владата одлучи да донира хеликоптери на Украина

Sase Ivanovski

Уставен суд екстремно им ги зголемил платите на функционерите?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПО ПАУЗА ОД 2 МЕСЕЦА ПОРАДИ ЗДРАВСТВЕНИ ПРОБЛЕМИ, ЈАКИМОВСКИ СЕ ВРАТИ ВО ЈАВНОСТ

Sase Ivanovski

Маричиќ: Продобивки од ЕУ, а не политизација – тоа го бараат граѓаните од сите политичари и сите партии

Sase Ivanovski

Снимки со дрон од протестот за Јана, граѓаните бараат оставки

Sase Ivanovski

Зеленски тврди дека една западна држава донирала противвоздушен систем кој не функционира

Sase Ivanovski

Ѓоргиевска се дружеше со првата дама на Австрија

Sase Ivanovski

ОСМАНИ: Лансираме нова платформа – Западен Балкан КВАД 100% усогласеност со надворешната политика на ЕУ

Sase Ivanovski

Спасовски на трибина на Факултетот за безбедност: Со низа законски механизми до поквалитетно извршување на полициската работа

Sase Ivanovski

Победи младата мајка Филимена, која ја избркаа од работа додека беше на породилно и ѝ ги бараа парите назад

Sase Ivanovski

Ќе се бираат над 30 нови судии во 13 основни судови

Sase Ivanovski

ИН ВИТРО ЛЕКАРИТЕ ЛАЈК ДИС: Жените во ЕУ сѐ покасно го раѓаат првото дете

Sase Ivanovski

Димитриеска Кочоска: Кога СДСМ е на власт резултатите во економијата се поразителни, ниту нивните „мерки“ не помагаат

Sase Ivanovski

Синот на Џафери и другите сопруги и ќерки ги добија дипломите – медиумите не беа поканети

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОВАА ЗЕЛКА БИЛА АМБАСАДОР ВО БРАЗИЛ – БОЦЕВСКИ: ЧЛЕНСТВОТО ВО НАТО НЕ ЈА ЗГОЛЕМИ БЕЗБЕДНОСТА НА ДРЖАВАТА

Sase Ivanovski

Димитриеска Кочоска: Власта не се бори против сивата економија, ДДВ-то не се собира според планираното, со буџетот направија вештачка слика која не може да се реализира

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВРЕМЕ БЕШЕ НЕКОЈ ДА СЕ СЕТИ: ИЗМИСЛИЈА ЖЕНСКИ ЧЕВЛИ НА КОИ МОЖЕ ДА СЕ СТАВААТ РАЗНИ ГОЛЕМИНИ И ФОРМИ НА ШТИКЛА

Sase Ivanovski

Претрес во кумановско, пронајдена дрога

Sase Ivanovski

НАРОДОТ СЕ КРЕНА НА НОЗЕ И ПОБЕДИ: Постигнат е договор во Израел, одложена е судската реформа

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ УСПЕА ДА ПРОМАШИ И НА ТЕМАТА СТРУЈА, ЗНАЧИ ЧОВЕКОТ Е ТАБУЛА РАЗА!

Sase Ivanovski

АНАЛИЗА: Увоз на работна сила – “меч со две острици”

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КУРТОНИТЕ СЕ СКАРАА ЗА ДРАЖА МИХАЈЛОВИЌ

Sase Ivanovski

Министерот за правда Кренар Лога и министерката за правда на Австрија, Алма Задиќ потпишаа заедничка изјава за зајакнување на соработката во делот на реформите во правосудството

Sase Ivanovski

Годишнина на македонската Агенција за разузнавање, претседателот Пендаровски беше запознат со хибридните закани

Sase Ivanovski

Северина е виновна за навреда на социјален работник, може да оди и во затвор

Sase Ivanovski

Лукаревска: Растот на платите и пензиите доказ дека имаме реални и остварливи решенија за граѓаните

Sase Ivanovski

Екс пратеник на ХДЗ виновен за силување, оди 2.5 години во затвор

Sase Ivanovski

Португалија на шест месеци се откажува од наплатата на ДДВ на основните прехранбени производи

Sase Ivanovski

НА БАРАЊЕ НА ОПШТИНА ТЕТОВО ОДРЖАН СОСТАНОК СО АГЕНЦИЈА ЗА ХРАНА И ВЕТЕРИНАРСТВО ЗА РЕШАВАЊЕ НА ПРОБЛЕМОТ СО БЕЗДОМНИТЕ КУЧИЊА

Sase Ivanovski

ЉУБЧО РАСПАЛИ: ТВ Алфа како медиум на Врадарскиот четнички корпус тргна во пресметка со мене, не им се уплашив во 90-тите нема да им се плашам и сега!

Sase Ivanovski

Лога: Приоритет над приоритетите е вметнувањето на помалите заедници во Преамбулата на Уставот

Sase Ivanovski

Пендаровски: Условите на Бугарија не беа очекувани, ЕУ не смее да дозволи блокада поради историски прашања

Sase Ivanovski

Од 140-та владина седница: меморандуми за разбирање со цел олеснувања и забрзувања на протокот на луѓе и стоки меѓу Северна Македонија и Србија; утврден е предлог текст на нов Закон за Академијата за судии и јавни обвинители; одлуката за основање Национална установа Центар за култура на турската заедница во Република Северна Македонија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БАТХЕД ОД АЛФА ДО БИВИС ОД ЛИДЕР: ЗЛАТЕВ ОТСЕКОГАШ ГО ИНТЕРЕСИРАЛЕ ПАРИТЕ

Sase Ivanovski

Американците објавија импресивни податоци: Русите произведуваат повеќе тенкови отколку целиот свет заедно

Sase Ivanovski

Германските власти: Треба да почнат подготовките за обнова на Украина

Sase Ivanovski

Британско разузнавање: Русите имаат тешки загуби во тенкови, дисциплината во нивниот корпус се распадна

Sase Ivanovski

Стоилковски: Груби манипулира за дивоградба од преку 160 м² без одобрение!

Sase Ivanovski

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Sase Ivanovski

Со години ја чувал ќерката (8) во када во стан, а криел дека тој е таткото

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРЕМИЕРОТ СЕ ПОШЕГУВА НА СМЕТКА НА БЕКТЕШИ: КАКО МАЛ ИГРАЛ ФУДБАЛ ЗА ВЛАЗЕРИМИ ОД КИЧЕВО, СЕГА ШУТИРА ВО КАНЦЕЛАРИЈА КАЈ ГРУБИ

Sase Ivanovski

Ковачевски не исклучи дека освен Преамбулата можни се и други промени на Уставот

Sase Ivanovski

ГИ ИЗЛАЖАЛЕ СОПРУГИТЕ НА РУСКИТЕ ВОЈНИЦИ: УКРАИНСКИ ХАКЕРИ НА МНОГУ ИНТЕРЕСЕН НАЧИН УСПЕАЛЕ ДА ГИ ДОЗНААТ ИМИЊАТА НА СИТЕ ЧЛЕНОВИ НА РУСКА ЕДИНИЦА СПЕЦИЈАЛЦИ КОЈА УБИЛА ЦИВИЛИ

Sase Ivanovski

Ковачевски – Столтенберг: Обединети и силни заедно во НАТО, Северна Македонија е фактор на стабилност

Sase Ivanovski

ЛЕВИЦА: РОМИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА СЕ ЖРТВА НА РАСИЗАМ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОМБА НА ТРАЈАНОВ: ГРУЕВСКИ МИ СЕ НАЛУТИ ШТО НЕ ГЛАСАВ ЗА АМНЕСТИЈА ЗА ХАШКИТЕ СЛУЧАИ

Sase Ivanovski

Сведоштво на Пеце Суперхикс: Син ми беше нападат во Капиштец од деца додека играше кошарка, деликвентите ѝ се познати на полицијата

Sase Ivanovski

Увозот на работници повеќе не е решение, ретерираат од Влада

Sase Ivanovski

Таткото на Јана: Можеби Господ ја зеде Јана за да се промени нешто за другите дечиња

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОМБА НА ТРАЈАНОВ: ГРУЕВСКИ ЌЕ ОСТАНЕШЕ ПРЕМИЕР И ДЕН ДЕНЕС АКО ГО ПУШТЕШЕ МИЈАЛКОВ НИЗ ВОДА И ГО УАПСЕШЕ ЗА ПРИСЛУШКУВАЊЕТО

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТРАЈАНОВ: СО ГРУЕВСКИ СЕ РАЗИДОВМЕ ЗАТОА ШТО БАРАШЕ ОД МЕНЕ ДА ГО ЛАЖАМ НАРОДОТ ДЕКА ПРИСЛУШКУВАЛЕ ЖОЛТИ КОМБИЊА

Sase Ivanovski

Антитерористички рации во Белгија – уапсени осуммина

Sase Ivanovski

Ги мотивираме компаниите да ги задржат младите кадри во земјава, вели министерот за образование

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПАВЛЕ ТРАЈАНОВ: ГРУЕВСКИ ЗНАЕШЕ КАКО ДА ГИ ДРЖИ АЛБАНЦИТЕ ПОД КОНТРОЛА

Sase Ivanovski

Битиќи во компанијата Алмеро во Гостивар: Со финансиска помош за компаниите во помалку развиените региони, го поттикнуваме рамномерниот регионален развој

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЗЛАТЕВ СЕ ПОТЕШКО СТАНУВА РАНО ЗА РАДИО ЕМИСИЈА

Sase Ivanovski

Бугарија финансиски ќе ги помогне македонските Бугари кои сакаат да ја тужат државата, рече Милков

Sase Ivanovski

Петровска бара 10.000 евра од Ковачки затоа што психички ја вознемирил

Sase Ivanovski

САД се за формирање специјален суд за „злосторство агресија“ против Украина

Sase Ivanovski

Зеленски: Ако Русите го освојат Бахмут, ќе бидам принуден да направам компромис со Путин

Sase Ivanovski

Службеничка во Општина Кавадарци одбила поткуп од 500 евра, ги пријавила митаџиите од Скопје

Sase Ivanovski

Leave a Comment